If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 22

Προεπιλογή Νερα σε Astra H twin top

Καλημερα σε ολους,εχω ενα opel astra H twin top και προχθες στο βραδυ εδω στην Δραμα εβρεξε και μπενω μεσα στο αμαξι και τι να δω, νερα...! Το αυτοκινητο μπαζει ελαφρος απο την μερια του συνοδηγου καπου εκει που ενωνετε η οροφη με την κολονα του μπαρμπριζ και το παραθυρο, δλδ εκει που γινετε η ενωση αυτων των 3ον σημειων, και το νερο γλυφει ολη την κολωνα και πεφτει επανω σε διακοπτες παραθηρων κτλ. Εντομεταξη το αμαξι το εχω απο τον Ιουλιο του 2010, εναμιση χρονο δλδ! Εχει καποιος παρομιο προβλημα?? Πηγα στην αντιπρωσωπια αλλα ο λαμαρινας εχει αδεια και δεν υπαρχει κανεις να το δει! Δεν εχω που να το παρκαρω σε περιπτωση βροχης και ειμαι σε κανο χαλι ψηχωλογικα λογο του οτι για να παρω αυτο το αμαξι οπως και ο καθενας το δικο του εχω κανει παραπολυ μεγαλη προσπαθεια και εχω ξενερωσει απο την ζωη μου!! Εαν εχει παθει καποιος κατι παρομιο παρακαλω να μου πει απο ποιο μερος επερνε νερα και τι αλλαξε γι να διωρθωθει η βλαβη.

Senior Member
    Περιοχή
    Αθηνα,Ηλιουπολη
    Αυτοκίνητο
    Ντεν Έχω OPEL καρντιά μου

Προεπιλογή

Φιλε μου,μη τρελαινεσαι...
    Ολα τα καμπριο εχουνε θεματα στεγανοτητας...
    Και το δικο μου οταν βρεχει,γλειφουνε σταγονες απο την τσιμουχα του παραθυρου,αλλα και στο πορτμπαγκαζ κατω απο τον δεξι βραχιονα...
    Ανοιξε την οροφη,λιπανε τις τσιμουχες,και ξανακουμπωσε την,μηπως και "πατησει" καλυτερα...

andre_rrr
    Guest

Προεπιλογή

κριμα ομως για αμαξι 28,000 (1,6τ) ευρω να μπαινει νερο, καλα και εχει τρελαθει ο φιλος . ας μην το βγαζαν καμπριο εαν εμπαζε νερα ......τι ειναι ταπερ που δεν κουμπωνεις καλα το καπακι?αισχος και γω θα τα χα παρει ασχημα!

Senior Member
    Περιοχή
    Αθηνα
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Καταρχην αφου δεν εχεις καποιο παρκινγκ αγορασε μια κουκουλα μεχριννα βρεις τι φταιει
    Με πιανει η ψυχη οταν ακουω για νερα μεσα στο αμαξι
    κανε ενα ελεγχο απο τις 2 μεριες του αυτοκινητου να βρεις πια τσιμουχα δεν παταει καλα
    Απο την μερια του οδηγου δεν εχεις προβλημα αρα μπορεις να εχεις ενα μετρο συγκρισης οσο αφορα τις τσιμουχες σε σχεση με την μερια που σου μπαζει νερα

Senior Member
    Περιοχή
    Αθηνα,Ηλιουπολη
    Αυτοκίνητο
    Ντεν Έχω OPEL καρντιά μου

Προεπιλογή

Ρε παιδια,ολο το αμαξι ειναι μια τσιμουχα απο μονο του...
    Μιλαμε για δεκαδες μετρα τσιμουχα...
    Ολο και καπου δεν θα παταει σωστα,τι να πουν και τα Eos δηλαδη....

Προεπιλογή

Μονο εγω δεν ειχα ποτε προβλημα στεγανοτητας????
    Μαλλον επειδη το εβαζα σε κλειστο γκαραζ και οι τσιμουχες δεν ξεραινονταν...

Senior Member
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Αυτοκίνητο
    Astra H Twintop

Προεπιλογή

στην αρχη και εμένα έγλυφε λίγο το παράθυρο του οδηγού και το πήγα αντιπροσωπεία και έβαλαν κάτι σαν κόλλα στα λάστιχα εκεί γύρω και όλα καλά 3,5χρόνια τώρα. Αφού έισαι εγγύηση μην αγχώνεσαι...το πας στην αντιπροσωπεία και θα το φτιάξουν! Εν τω μεταξύ πέρασέ το μέ ένα σφουγγαράκι ψεκασμένο με σιλικόνη.
    Astra Twintop 1.6

Senior Member Το avatar του χρήστη sirDimos
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra H TwinTop

Προεπιλογή

Και εγω μεχρι στιγμης προβλημα στεγανοτητας δεν εχω αντιμετωπισει..Μπορει να φταιει το λαστιχο που ειναι γυρω γυρω στο παμπριζ..Περνα με σπρευ σιλικονης μια φορα ολα τα κομματια και δες μηπως εχουν πιασει τιποτα μεσα οι υδρορροες και δε τα διωχνει τα νερα..Σαν ανταλλακτικο υπάρχει το λαστιχο αυτο γυρω απο το παμπριζ αλλα δε ξερω το κοστος..

Προεπιλογή

Λοιπων σημερα με πηρανε τηλ να παω να το δουνε και ο λαμαρινας μου ειπε οτι καλο ειναι να αλαχτει ολο το λαστιχο που αρχιζει απο το υψος του καθρεπτη του οδηγου και καταληγει στο υψος του καθρεπτη του συνοδηγου, δλδ ολο το λαστιχο σχηματιζει ενα Π (πι) αν καταλαβατε, θα μπορεσει να το βαλει ομως καλα η θα εχω αναποδα αποτελεσματα, ειναι ενα ρισκο αλλα δεν εχω αλλη επιλογη! Εντομεταξυ δεν υπαρχει ανταλακτικο στην Ελλαδα και θα περιμενω 1 μηνα για να το εχουμε εδω το πολυ μου ειπε στην καλητερη 3 εβδομαδες, αμα βρεξει να δω που θα το παω! Ευτυχος ειναι στην εγγιηση! Ευχαριστω για τις προτασεις σας αλλα σχεδον ολα τα εκανα, ειχα καθαρισει ολα τα λαστιχα απο σκονες κτλ εριξα σπρει σιλικονεις παντου! Οσο για τα λουκια ηταν ολα πεντακαθαρα σαν καινουριο! Οταν το αλλαξω θα σαν πω εαν πετυχε να εχετε μια ιδεα!

Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra H TwinTop

Προεπιλογή

Αλλαξε το και δεν θα εχεις προβλημα..Τωρα που εισαι σε εγγυηση...

Προεπιλογή

Επανερχομε στο θεμα να σας πω τι εγινε, ηρθε το ανταλακτηκο πριν 10 μερες και το μου το αλλαξανε, χτες εβρεχε και το αποτελεσμα ηταν απο εκει που εμπαζε λιγες σταγονες σε δυνατη βροχη τωρα να βαλει 2-3 λιτρα νερο μεσα, αποτελεσμα ηταν να γινει το καθισμα του συνοδηγου μουσκεμα η πλατη και το πατωμα! Το πηγα σημερα παλι πισω και φυσικα ζητησα να μου αλαξουν το καθισμα και ακου τι ειπαν (ελα μωρε θα στεγνωσει και ολα ΟΚ εδω αλλα αμαξια πεφτουν μεσα στην θαλασσα και τα καθισματα δεν εχουν προβλημα στεγνωνουν) ΕΛΕΟΣ! Εμενα το αμαξι δεν επεσε στην θαλασσα απο δικο μου λαθος αλλα πηρε νερα απο μαλακια σας! Ξερει κανεις πωε πρεπει να κινηθω; Ειμαι απελπισμενος πραγματικα και το αμαξι εχει αλλους 4 μηνες εγγυιση! Να πω ακομα οτι οταν παρελαβα το αμαξι επισκευασμενο ''λεμε τωρα'' ειχε σε διαγορα σημεια μια κολλα μαυρη σαν τσιχλα και κατι μπαλωματα με ενα υλικο το οποιο κανονικα μπενει πισω απο την πινακιδα για να μην κανει κραδασμους! Ρε παιδια οτι να 'ναι! Αυτο δεν το εχετε δει πουθενα! Μπορω να παω σε αλλη αντιπρωσοπεια αλλης πολης να μου το φτιαξουν;

Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra H TwinTop

Προεπιλογή

Σιγουρα στο αλλαξαν??Λογικα μπορεις να πας σε αλλη αντιπροσωπεια αλλα δε ξερω αν θα σου ξαναστειλουν αλλο ανταλλακτικο..Οποτε πιστευω οτι πρωτα πρεπει να πας εκει που στο αλλαξαν και να τους πεις οτι η ζημια δεν επισκευαστηκε και μετα βλεπεις..

Προεπιλογή

Τραβα φωτο τα σημεια που ειδες με αυτη τη μαυρη κολλα που σου εβαλαν & γενικα φωτο με τη δουλεια που σου εκαναν...υστερα γραφεις ολη την ιστορια απο την αρχη με το τι προβλημα παρουσιαστηκε,τι σου ειπαν αρχικα,ποσο περιμενες,τι δουλεια σου εκαναν και τι σου ειπαν οταν ξαναπηγαν και το στελνεις με email στη μαμα εταιρεια (αν θες πληροφοριες επικοινωνιας θα τις βρεις εδω:https://www.facebook.com/Opel & εδω:http://www.opel.com/flash.html),λεγωντας τους ποσο δυσαρεστημενος καταναλωτης εισαι & ζητωντας να δωθει λυση,οτι σκεπτεσαι και τη νομικη λυση...Αυτα για το πως να κινηθεις για τον τροπο συμπεριφορας της αντιπροσωπειας που πηγες...τωρα αν θελεις αμεσα λυση,βρες 1 αντιπροσωπεια ή εξουσιοδοτημενο συνεργειο (ρωτα γνωστους σου που εμειναν ευχαριστημενοι οταν χρειαστηκαν να πανε για οτιδηποτε σε καποια Opel) & πηγαινε εκει οσο εχεις εγγυηση...σε κοντα 30.000 ευρω αμαξι λυσεις του στυλ αστο να στεγνωσει,δεν παθαινει τπτ στη θαλασσα να πεσει ή βαλε κολλα και φτυσε τσιχλα πανω να κατσει καλα ή χειροτερα ενταξει καμπριο ειναι θα βαλει 2-3 σταγονες οχι δεν το δεχεσαι,εχω 3 φιλους με το συγκεκριμενο αμαξι & μεχρι στιγμης κανενας δεν εβγαλε χαρτι να σκουπισει παραμικρη σταγονα που μπηκε μεσα οταν πατησε 1 καλη μπορα...Οτι & να κανεις παντως σιγουρα να στειλεις email στη μαμα εταιρεια καταγγελωντας τον καγκουρα αντιπροσωπο που περασε το καμπριο για υποβρυχιο,οι μητρικες εταιρειες δεν δεχονται τετοιες τακτικες απο εκπροσωπους τους...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gogeta5 : 19-04-12 στις 01:48

Senior Member
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Αυτοκίνητο
    Astra H Twintop

Προεπιλογή

Τόσο νερό σε twintop δεν έχω ξανακούσει παρά μόνο στο δικό μου όταν είχε βουλώσει ο ένας νεροχύτης....
    Μερικές σταγόνες θα δεις καμιά φορά..Δεν έχω ακούσει κάμπριο χωρίς να μπάζει έστω και λίγες σταγόνες νερό....Η λύση υποτίθεται είναι η σιλικόνη....
    Πάντως, όταν μου είχαν φτιάξει το δικό μου έτσι φαινόταν περιμετρικά και ακόμα φαίνεται η κόλα αυτή αλλά όχι σε βαθμό που να σε πιάνει κρίση. Δεν έδωσα σημασία γιατί με ένοιαζε να μη βάζει νερό. Δεν αλλάζουν λάστιχο...απλά του βάζουν την κόλα αυτή και στεγανοποιείται μου είχαν πει...
    Φιλικά θα σου πω μόνο ότι σε λίγο καιρό που θα αρχίσουν να "σκάνε" τα λάστιχα να ανησυχείς...εμένα είναι 4 χρονών και ήδη έχουν αρχίσει να σκασίματα αν και τα περιποιούμαι συνέχεια....και κάνουν κανά 600άρι νομίζω....
    gogeta5 μη νομίζεις ότι ιδρώνει πολύ το αυτί τους στα κεντρικά...Έχω στείλει και εξώδικο για το Gtc που είχα με τις μύριες ζημιές και "τα έκαναν πάνω τους"....Και στη GM Γερμανία επιστολή και κανείς δεν απάντησε ποτέ...Το μόνο που κάνουν έιναι να παίρνουν τις αντιπροσωπείες να τις φοβερίζουν για να φτιάχνουν τις ζημιές...Και απλά γιατί αν πάς νομικά θες χρόνια αρκετά χρήματα, περισσότερα από το να φτιάξεις τη ζημιά...Το ξέρουν και πατάνε εκεί...Εγώ απλά πούλησα το αμάξι μόλις έληξε η εγγύση...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mpoulikatsos : 19-04-12 στις 09:44
    Astra Twintop 1.6

Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra H TwinTop

Προεπιλογή

Εμενα παντως 3 χρονια που εχω το αμαξι δεν ειχα κανενα θεμα με εισροη νερου και τα λαστιχα ειναι μια χαρα οπως τα βλεπω τουλαχιστον..Βεβαια τα περιποιουμαι αρκετα συχνα, και ελπιζω να μην βγαλουν καποιο προβλημα γτ μετα θα χρειαστουν πολλα ευρω...

Προεπιλογή

eixa kai egw to idio provlima sto proigoumeno mou auto ena tigra b allaxsa ola ta lastixa kai mou eipai o mastoras na vazw to kalokeri kirios vazelini kai to ekana den eixa pali provlimata
    AΠΛΑ OPEL

Προεπιλογή

Οταν το επλενα παντα καθαριζα τις βρωμιες απο τα λαστιχα και το προσεχω παρα πολυ εχω μολις 14000 και εχω αυτα τα προβληματα απο τωρα φαντασου μετα! εντομεταξυ ουτε σε ηλιο πολυ το εχω ουτε τπτ! το θεμα ειναι οτι εδω στην opel σε δουλευουν μπροτα στην μαπα σου! Ευχαριστω και τον φιλο σιγουρα θα στειλω μνμ οσο εχω ακομα εγγυιση!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη TheGreek : 19-04-12 στις 16:14

Προεπιλογή

Κοιταξε δεν χανεις & τπτ,εξαλλου τωρα πια εχεις το συνηγορο του πολιτη,οπου αν προσφυγεις ειτε ατομικα ειτε ομαδικα αναλαμβανει με ελαχιστα εως μηδενικα εξοδα,αναλογα την περιπτωση,ξερω προσωπικα απο ομαδικη προσφυγη κατα της ρητρας των δανειων που εβαζαν οι τραπεζες οταν ξεχρεωνες νωριτερα το δανειο.Σε σενα η πλιτικη της εταιρειας ειναι να κραζει τον αντιπροσωπο και να τον αναγκαζει να κανει σωστα τη δουλεια του,ταυτοχρονα σε καθησυχαζει με καποια επιστολη,κρατας την επιστολη που παραδεχεται το λαθος του αντιπροσωπου και υποσχεται να το διευθετησει και με βαση αυτο τον κυνηγας μετα.

Senior Member
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Αυτοκίνητο
    Astra H Twintop

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Gogeta5 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοιταξε δεν χανεις & τπτ,εξαλλου τωρα πια εχεις το συνηγορο του πολιτη,οπου αν προσφυγεις ειτε ατομικα ειτε ομαδικα αναλαμβανει με ελαχιστα εως μηδενικα εξοδα,αναλογα την περιπτωση,.
    Εγώ είχα πάει μέσω ΙΝΚΑ το οποίο έστειλε και το εξώδικο αλλά μέχρι εκεί. Σε άλλη περίπτωση που είχα χρησιμοποιήσει το Συνήγορο απλά διαβίβασαν τον γράμμα μου στην εταιρία για αππάντηση και μου κοινοποίησηαν απλά την απάντηση της εταιρίας...ένα χρόνο σχεδόν μετά με πήραν τηλέφωνο ότι συστάθηκε επιτροπή στην πόλη μου για "φιλικό διακανονισμό" όλων των υποθέσεων-καταγγελιών και άν επιθυμώ να παραβρεθώ...αλλά και να πας εσύ, αν δν έρθει ο "αντίδικος" τ'ίποτα δε γίνεται....Αν έχεις υπομονή και χρήμα πας νομικά, αλλά πόσα λεφτά θα φας σε δικηγόρους και έξοδα και κυρίως τι θα κάνεις τα 2 χρόνια σχεδόν που θέλουν κατά μέσο όρο οι υποθέσεις....
    Από την άλλη το να μπάζει τόσα νερα δεν είναι και το πιο φυσιολογικό...

Να ρωτήσω κάτι...η αντιπροσωπεία που το έχεις πάει είναι στη λίστα με τις εκειδικευμένες στα twintop???Aν δεν είναι βρες την κοντινότερη και πήγαινε...Εγώ το αμάξι το είχα2 χρόνια στη Ρόδο που δεν ξέρανε τι τους γίνεται...Τα καλοκαίρια που κατέβαινα Κρήτη πήγαινα εδώ που είναι εξειδικευμένο για οροφές και έφτιαξαν ότι έφτιαξαν...
    Astra Twintop 1.6

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TheGreek Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επανερχομε στο θεμα να σας πω τι εγινε, ηρθε το ανταλακτηκο πριν 10 μερες και το μου το αλλαξανε, χτες εβρεχε και το αποτελεσμα ηταν απο εκει που εμπαζε λιγες σταγονες σε δυνατη βροχη τωρα να βαλει 2-3 λιτρα νερο μεσα, αποτελεσμα ηταν να γινει το καθισμα του συνοδηγου μουσκεμα η πλατη και το πατωμα! Το πηγα σημερα παλι πισω και φυσικα ζητησα να μου αλαξουν το καθισμα και ακου τι ειπαν (ελα μωρε θα στεγνωσει και ολα ΟΚ εδω αλλα αμαξια πεφτουν μεσα στην θαλασσα και τα καθισματα δεν εχουν προβλημα στεγνωνουν) ΕΛΕΟΣ! Εμενα το αμαξι δεν επεσε στην θαλασσα απο δικο μου λαθος αλλα πηρε νερα απο μαλακια σας! Ξερει κανεις πωε πρεπει να κινηθω; Ειμαι απελπισμενος πραγματικα και το αμαξι εχει αλλους 4 μηνες εγγυιση! Να πω ακομα οτι οταν παρελαβα το αμαξι επισκευασμενο ''λεμε τωρα'' ειχε σε διαγορα σημεια μια κολλα μαυρη σαν τσιχλα και κατι μπαλωματα με ενα υλικο το οποιο κανονικα μπενει πισω απο την πινακιδα για να μην κανει κραδασμους! Ρε παιδια οτι να 'ναι! Αυτο δεν το εχετε δει πουθενα! Μπορω να παω σε αλλη αντιπρωσοπεια αλλης πολης να μου το φτιαξουν;

skistous tous koufales den ine dinaton tetia amaksia na xanoun nero kai ise stin ekiisi pigene nomika file min kolosis se oti sou poun ise kalimenos

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Η ΜΕΡΑ ΤΗΣ ΑΠΟΚΑΛΥΨΗΣ!!ASTRA F GSi XE-LET by kapsmix
    Από τον/την kapsmix στο forum Παρουσιάσεις μελών και αυτοκινήτων
    Απαντήσεις: 872
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-02-17, 23:50
  2. ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ASTRA H TWIN TOP
    Από τον/την georen στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-09, 17:52
  3. xamilwma se astra twin top 1.6t
    Από τον/την sasakis στο forum Στήσιμο
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-10-08, 21:37
  4. Οpel Astra Twin Top 1.6T
    Από τον/την ChrisGT στο forum Παρουσιάσεις μελών και αυτοκινήτων
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-08-08, 23:49
  5. astra twin top 1.8
    Από τον/την ΑΝΔΡΕΑΣ στο forum Παρουσιάσεις μελών και αυτοκινήτων