If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 31 από 31

Προεπιλογή

Και κάτι τελευταίο ο κινητήρας μου έχει μόνο ιμάντα δυναμό σωστά;πότε χρειάζεται αλλαγή;

Moderator Το avatar του χρήστη Asroc
    Περιοχή
    Αθήνα / Δ.Π.
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

ιμαντα δυναμο αλλαζεις (συνηθως) οταν αρχισει να τσιριζει
    κατι που παιρνει 5-6 χρονια :-)

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Asroc Εμφάνιση μηνυμάτων
    ιμαντα δυναμο αλλαζεις (συνηθως) οταν αρχισει να τσιριζει
    κατι που παιρνει 5-6 χρονια :-)
    σημερα το πρωι αλλαξα λαδια....φιλτρο λαδιου , φιλτρο αερος και μπουζι...παρατηρησα οταν εβαλα το νεο λαδι μεσα....τα 3 πρωτα κιλα....εβαλα μπροστα να τραβηξει λιγο...εσβησα...και υστερα συμπληρωσα...οταν εβαλα παλι μπροστα για να φυγω...

ακουσα ενα θορυβο εκει κοντα στο ιμαντα του δυναμου ..που οταν παταγα λιγο γκαζι συγχρονιζε μ αυτο...εκανα ενα κυκλο και σταματησε...!

εχει ιδεα κανεις τι μπορει να ηταν αυτο;

Προεπιλογή

Παιδιά επειδή στο corsaki μου έχω 275.000km και δεν θυμάμαι αν καν τι έχω κάνει με τις βαλβολίνες (πιθανώς να συμπλήρωναν σe κάποια service, αλλά πλήρης αντικατάσταση απίθανο) λέω να του κάνω μια αλλαγή. Για να αδειάσει λοιπόν όλο το κιβώτιο υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος από το να αφαιρέσω το καπάκι του διαφορικού;
    Corsa C 1.2/ Astra J 1.4T

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο impz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά επειδή στο corsaki μου έχω 275.000km και δεν θυμάμαι αν καν τι έχω κάνει με τις βαλβολίνες (πιθανώς να συμπλήρωναν σe κάποια service, αλλά πλήρης αντικατάσταση απίθανο) λέω να του κάνω μια αλλαγή. Για να αδειάσει λοιπόν όλο το κιβώτιο υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος από το να αφαιρέσω το καπάκι του διαφορικού;
    δεν εχει ταπα;
    Γιάννης

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο johnpats Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν εχει ταπα;
    Μια τάπα που έχει είναι πολύ ψηλά για να αδειάσει από εκεί, μάλλον από εκεί κάνεις έλεγχο πλήρωσης.

Προεπιλογή

Μια τάπα που έχει είναι πολύ ψηλά για να αδειάσει από εκεί, μάλλον από εκεί κάνεις έλεγχο πλήρωσης.
    Δεν ξέρω αν φοράς το ίδιο σασμαν που έχει το d μου, αν Ναι τότε βγάζεις το Κάρτερ που έχει βάζεις καινούργια φλατζα, κλείνεις και γεμίζεις από πλάι του σασμαν στη ταπα που λες.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GEO-07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω αν φοράς το ίδιο σασμαν που έχει το d μου, αν Ναι τότε βγάζεις το Κάρτερ που έχει βάζεις καινούργια φλατζα, κλείνεις και γεμίζεις από πλάι του σασμαν στη ταπα που λες.
    Μάλλον έτσι είναι και στο δικό μου, απλά μου έκανε εντύπωση που δεν έχει τάπα αποστράγγισης.

Προεπιλογή

Δεν εχει ταπα, βγαζεις το καπακι απο κατω με τις 10++ βιδες, βγαζεις την ταπα διπλα και πισω απο το αριστερο ιμιαξονιο, και συμπληρωνεις απο την φουσκα της οπισθεν μεχρι να ξεχιλισει απο την ταπα του ιμιαξονιου, σε καθετο εδαφος, να παταει το αμαξι στις ροδες.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Karaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν εχει ταπα, βγαζεις το καπακι απο κατω με τις 10++ βιδες, βγαζεις την ταπα διπλα και πισω απο το αριστερο ιμιαξονιο, και συμπληρωνεις απο την φουσκα της οπισθεν μεχρι να ξεχιλισει απο την ταπα του ιμιαξονιου, σε καθετο εδαφος, να παταει το αμαξι στις ροδες.
    Κατάλαβα, ωραίος. Εντάξει, φασαρία αλλά τουλάχιστον θα είμαι σίγουρος ότι έχει ανανεωθεί πλήρως και θα έχω και εικόνα από την κατάσταση των γραναζιών.

Προεπιλογή

Κατάλαβα, ωραίος. Εντάξει, φασαρία αλλά τουλάχιστον θα είμαι σίγουρος ότι έχει ανανεωθεί πλήρως και θα έχω και εικόνα από την κατάσταση των γραναζιών.
    Ανανεωση πληρως δεν θα γινει, μενει καποια ποσοτητα μεσα στο σασμαν, περιπου 150-200ml, τα οποια για να τα βγαλεις, πρεπει να βγαλεις και το καπακι της 5ης και με συρριγγα να τραβηξεις το υπολοιπο μεσα απο τις εσωχες.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

1. 2 απλές ερωτήσεις... (αφοράει το CORSA D)
    Από τον/την Sgt_P στο forum Exterior (Εξωτερικά)
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-11-11, 13:31
  2. Ερωτήσεις σχετικά με opel Corsa D 1.6 GSI
    Από τον/την viper550 στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-11, 01:19
  3. Opel Corsa ΑΥΤΟΜΑΤΟ-ΣΕΙΡΙΑΚΟ Ερωτήσεις
    Από τον/την nickmanak στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-10-10, 14:25
  4. Ερωτήσεις για Corsa D
    Από τον/την mstratos στο forum Exterior (Εξωτερικά)
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-09, 10:36
  5. Βελτίωση σε Corsa C - Ερωτήσεις
    Από τον/την f16 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-08, 10:17

Δικαιώματα - Επιλογές