If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 23

Προεπιλογή Astra Bertone Cabrio little help here..

Καλησπερα σε ολους..
    Ειμαι νεο μελος μιας κ μολις απο σημερα το πρωι μου ανηκει ενα Astra bertone Cabrio 04' blue .(Photo's soon)

Εχω ηδη μερικες αποριες για να πω την αληθεια..
    Οοιος μπορει να βοηθησει...Καλοδεχουμενος

1)Το cd player που εχει (μαμα) ειναι αρκετα παλιο απο οσο μπορεσα να καταλαβω. δεν εχει μπ3.
    εχει ενα περιεργο παλιο πραγμα σαν πληκτρολογιο για safe code το οποιο με ενα κουμπακι αφαιρειται κιολας..το θεμα μου ομως ειναι οτι δεν λειτουργει.. οταν παταω το on αναβουν τα λαμπακια του αλλα δεν εχω καμια προσβαση στο να το χειριστω.κ φυσικα δεν ακουγεται κ τιποτα.
    καποιος μου ειπε επειδη το αμαξι ειχε μεινει απο μπαταρια αρκετο καιρο (6 μηνες) ισως τωρα να θελει παρατεταμενα καπια κουμπια πατημενα για να ξεκλέιδωσει (δεν νομιζω εγω).
    Μπορει απλα να θελει το password του γιατι οταν παταω κουμπια μου βγαζει στην οθονη "safe"
    Aλλα δεν ξερω ουτε το pass. Μηπως ξερει κανεις τι pass δινει η μαμα opel ?

2)Η λαμπα απο το ενα προβολακι ειναι καμενη.. μπορω να την αλαξω εγω η μονο ηλεκτρολογος?

3)Ποτε δεν ξαναειχα cabrio.. ΕΙΜΑΙ ΑΣΧΕΤΟΣ!!!
    Ανοιξα το πορτ παγκαζ και εψαχνα γενικοτερα..και βρηκα ενα πορτακι με κλιψ. το ανοιξα, κ τι να δω ??
    Τον μηχανισμο της κουκουλας φυσικα που δεν ειχα ιδεα που ηταν. (Το εμαθα κ αυτο.)
    Ειδα ενα δοχειο που εχει κ μαλλον λαδι ηταν?? (τοσο ασχετος?)
    Οτι κ να ηταν, ηταν λιγο ποιο κατω απο το Μinimum..
    help τωρα..τι ηταν?? πρεπει να ειναι στο max ? απο που το αγοραζω? ποσο κανει ?

4)τωρα παμε στην κουκουλα.. αν εχει ανοιχτει καποιο αναλογο thrend για την απορια μου just redirect me .
    για το πανι οκ ξερω.. οχι τριψιμο με σφουγκαρια κλπ, οχι καυτο νερο, οχι σαπουνι,,,
    αλλα πριν το πλυνω ειχε πανω κατι χνουδια...και αφου το επλυνε και με πιεστικο, (πιεστικο κανει στο πανι ?) οταν στεγνωσε, τα χνουδια ακομα εκει ηταν..
    Τωρα τα λαστιχα της κουκουλας: βαζελινη κανει να βαζουμε η οχι ?? γιατι εχω μπερδευτει λιγο... τι αλλο μπορει να κανει καλο στα λαστιχα ετσι ωστε να καθυστερησουμε την αλαγη τους ?

Αυτες ηταν οι αποριες μου προς το παρων αλλα ειμαι σιγουρος οτι θα σας χρειαστω κ για αλλα πολλα στο μελλον..
    Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων και καλως σας βρηκα...

P.S Επιτρεπονται τα greeklish ?
    PS2 Sorry αλλα ποτε δεν βαζω τονους!!

Προεπιλογή

Λοιπον φιλε το αμαξι γενικα ειναι ευκαιρια πλεον αναλογα με τις τιμες που παιζουν εξω...Ειναι αυτοκινητο ομως που θελει ιδιαιτερη φροντιδα και φυσικα προσοχη διοτι οτι δεν εχει προσεξει ο αλλος μπορει να βγει σε εσενα και φυσικα να ξερεις οτι δεν μιλας για φτηνες λυσεις εδω σε ζητηματα κουκουλας!!! Γενικα οταν ειναι ταλαιπωρημενο το αμαξι φαινεται και φυσικα να φανταστω οτι το ανοιγοκλεισες καμποσες φορες πριν το παρεις να δεις αν ειναι ολα καλα κ με σωστη εφαρμογη...

ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ...και καλοταξιδο.

1) πίσω στο καπακι!!! που ανοιγοκλεινει για τη κουκουλα εχει ντιζες και ενα ελατηριακι ειναι για να ανοιγει και να κλεινει με ασφαλεια το συστημα και να μπαινει κ να βγαινει η κουκουλα εχει μονο ενα αμορισερακι στην αριστερη πλευρα. Εκει ριχνεις 2 φορες το χρονο σπρευ σιλικονης για να εχει λιγοτερες τριβες...

2) Αυτο με το λαδι ειναι η αντλια και ναι εχει μεσα λαδι...Δεν το συμπληρωνεις εσυ θελει απο συνεργειο και φυσικα ελεγχο και εξαερωση το κυκλωματος μια στο τοσο...Η σταθμη σοου ειναι αρκετα χαμηλα...οποτε προσεχε μην υπαρχει διαρροη απο καπου...γενικα δεν θα ειναι στο μαξιμουμ γτ με τη κυκλοφορια που δινει και περνει επιστρεφει στα φυσιλογογικα, οχι ομως κατω απο το μινιμου...ΠΡΟΣΕΞΕ το!!!

3) Προσοχη στα κλειστρα μπροστα στο παμπρις αμα δεις οτι ζοριζει η κουκουλα να ξεμαγκωσει βοηθας λιγο με το χερι και φυσικα οχι με πιεση ισα ισα να να βγει...ΠΡΟΣΟΧΗ στα κλειστρα αμα μαγκωνει να πας ναστη ρυθμισουν γτ αμα σπασουν την εκατσες...Ειναι απο τα συνηθισμενα προβληματα...

4) σπρευ σιλικονης και οχι βαζελινη κατ εμε σε ολους τους αρμους και τα πλαστικα μερη της κουκουλας, οπως επιης και και στις χουφτες που ανοιγοκλεινυν πισω τα πλαστικα...

5) για το ραδιο θες τους κωδικους και επρεπε να στους δωσει ο προηγουμενος η ο μαντρας!!!

6) βαζεις οτι πηγη γουσταρεις αμα αλλαξεις αν κ ο κιτρινος φωτισμος ειναι λιγο περιοσιστικος και φυσικα για να διατηρησεις τα χειρηστηρια θες ανταπτορα.

7) Προσεχε τη κουκουλα δεν ειναι παχνιδι και καποτε ο ηλεκτροογος που προσεχει τη καμπριολα μου μου ειχε πει καθε ανοιγμα και 3 ευρω!!!οσο το προσεχεις το αμαξι τοσο θα το ευχαριστηθεις χωρις προβληματα που γενικα οι κουκουλες στα καμπριο ψιλοβγαζουν θεματακια...

8) Πλεινεις μονο με νερο και οχι με ιδιαιτερη πιεση κανονικα και χωρις σαπουνι...αντε μονο αν εχει καμια κουτσουλια και στο σημειο που θες και γυρο γυρο...

Καλοριζικο και φυσικα καλα και ασφαλη χιλιομτερα ..κατ εμε απο τα ωραιοτερα καμπριο της Οπελ, στιβαρο με καλο πατημα ανετο και αρχοντικο...

Προεπιλογή

καλως το καινουριο μας φιλαρακι.καλοριζικο το εργαλειο και καλα χιλιομετρα.
    το ραδιοσιντι σου εαν ειχε κωδικο δεν θα σου ανοιγε καθολου.με το που θα παταγες το κουμπι θα σου εγραφε code και θα ειχε μερικες παυλες.ισως να φορουσε ενυσχητες επανω και εχει τραβηξει αλλες γραμμες για τα ηχεια η δεν εχει βαλει σωστα τις φυσες....
    την λαμπα μπορεις να την αλλαξεις και μονος σου αρκει να ξαπλωσεις απο κατω,να βγαλεις την ποδια (αν εχει) και απο κει και περα θα το εχεις μπροστα σου το προβολακι να το φτιαξεις...προσοχη μην σπασεις καμια βαση η το καπακι.
    για το υγρο πισω δεν γνωριζω.
    οσο αφορα την κουκουλα σου τωρα....μεχρι τωρα εχουν περασει 8 cabrio απ τα χερια μου!επλενα την κουκουλα με σαμπουαν αυτοκινητου κανονικα και την στεγνωνα παντα με λαστιχο,δεν παθαινει απολυτως τιποτα!τωρα για τα λαστιχα θα πας να παρεις λιπαντικο συλικονης σε σπρει,θα ανοιξεις το αμαξι μεχρι να βλεπεις ολα τα λαστιχα και θα τα περασεις μονο μια φορα.μπορεις να περασεις ολα σου τα λαστιχα,πορτα,κουκουλα,πορτ μπαγκαζ,καπο....και να το χρησιμοποιησεις στο τελος και ως γυαλιστικο για τα λαστιχα της ζαντας σου.ειναι απολυτα ασφαλες και δεν υπαρχει προβλημα κανενα και στεγανοποιει κιολας!
    μερικα tips...
    1.πρεπει τα λαστιχα του αυτοκινητου να περαστουν με σπρει οταν ειναι στεγνα
    2.να ειναι καθαρα χωρις λασπες για να εχουμε στεγανοποιηση
    3.να μεινουν ανοιχτα για 10 λεπτα μεχρι να αποροφηθει
    4.μετα,αν θες,τα σκουπιζεις
    5.τα λαστιχα στην ζαντα παντα μετα το πλυσιμο και να ειναι επισης στεγνα....
    ελπιζω να βοηθησα....καλα χιλιομετρα

Προεπιλογή

καλα ναι οχι οτι το σαπουνι καταστρεφει τη κουκουλα...Αλλα αμα βαζεις για το λπυσιμο του αυτοκινητου σου υγρο πιατων με δεικτη οξυτητας πλεινε πλεινε θα αρχισει να αχνιζει το χρωμα!!!

Οπως και να εχει τιπς του φιλου, δικα μου + οποιου σου πει αλλα να τα ακολουθηεις γτ οκ, τωρα για το ραδιο τωρα ειδα οτι ανοιγουν τα λαμπακια αλλα δν βγαζει τιποτα...πασπατεψε το και δες μηπως ζηταει κνα κουμπι να ξεμπλοκαρει...αλλιως μπορει να ειχε αλλη πηγη ο προηγουμενος και να εβαλε την εργοστασιακη και να θες κωδικο...εμενα παντως το χε παθει αυτο και μαλιστα ανοιγαν τα λαμπακια του...

κ παλι καλοριζικο

Προεπιλογή

ευχαριστω για τις απαντησεις.. αν καποιος θελει να προσθεσει κατι αλλο εστω κ off topic απο αυτα που ρωτησα, καλα θα κανει να τα πει γιατι ποτε δεν ειχα opel,ποτε cabrio και ειμαι σιγουρος οτι θα μου φανουν χρησιμα..

Thanks Thanks Thanks!!!

Senior Member Το avatar του χρήστη Gregls
    Περιοχή
    Thesaloniki_Toumpa
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Καλορυζικο φιλε καλα και ασφαλη χιλιωμετρα να εχεις!
    ^^^Have No Fear Greg Is Here^^^
    ΦΠΕ forged + IC 233ps by http://porfiris-autosport.com/

Προεπιλογή

Καλοριζικο και καλα χιλιομετρα...Εγω παλι θα σου ελεγα να αποφυγεις τα σπρευ σιλικονης και να πας σε καποια καλα προιοντα για την περιποιηση απο τα λαστιχα και ιδιαιτερα για την οροφη σου...Τα σπρευ σιλικονης συνηθως τραβανε την σκονη και εχουνε την ταση να θελουνε συχνα περασμα διοτι με τον ηλιο ξερενουν τα λαστιχα...Ριξε μια ματια στο www.cardetailing.gr και θα μαθεις πολλα πραγματα για την περιποιηση του νεου σου αυτοκινητου.

Προεπιλογή

kaloriziko file m k pano apo ola kalotaksido den mas eipes omos ti kibika einai, aloga, xiliometra a! k perimenoume fwto na to xaroume

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tsopirs Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλοριζικο και καλα χιλιομετρα...Εγω παλι θα σου ελεγα να αποφυγεις τα σπρευ σιλικονης και να πας σε καποια καλα προιοντα για την περιποιηση απο τα λαστιχα και ιδιαιτερα για την οροφη σου...Τα σπρευ σιλικονης συνηθως τραβανε την σκονη και εχουνε την ταση να θελουνε συχνα περασμα διοτι με τον ηλιο ξερενουν τα λαστιχα...Ριξε μια ματια στο www.cardetailing.gr και θα μαθεις πολλα πραγματα για την περιποιηση του νεου σου αυτοκινητου.
    Sprey σιλικονης δεν προκειτε να ριξει πουθενα σε μηχανησμο της κουκουλας, εκει αναλαμβανουν οι ειδικοι σε αντιπροσωπεια με αλλα υλικα...ετσι μου ειπαν εκει που το παω. Εγω ψεκαζω στα πλαστικα στις πορτες, στα φιλιστρινια, στα κλειστρα στην οροφη μποροστα οταν ειναι ανοικτο και πισω στα κλαπετακια που ειναι ανεξαρτητα απο το μηχανισμο απλα για να μην μενουν ανοικτα και τα σπρωχνει με το χερι...Τωρα πίσω στο αμορτισερακι του μικρο πορτ [παγκαζ κουκουλας...χιχιιχιχ εκει ριχνι λιγο στο ελατηριο κ στη ντιζα, κ W40 να ριξει ειναι καθαρα κ μονο προληπτικο. Επιπλεον να πουμε στο φιλο οτι αυτα τα σημεια που αναφερω δεν εχουν ιδιαιτερη εκθεση σε σκονη γτ ειναι καλυμενα....Αλλα φυσικα tsopirs σε ευχαριστουμε γτ οκ τα διαβασα κ εγω και με βοηθησε κ εμενα το λινκ σου.

οπως και να εχει το καμπριο θελει φροντιδα και προσωπικα μην κανεις το λαθος και το χαμηλωσεις γτ οκ εκει θα εισαι πιο επιφοβος σε πολλα πραγματα, εγω ας πουμε το εχω 4 ποντους με Bilstein k Hr και προσεχω σα το διαολο το λιβανι αλλα τελικα δε φυανει κ ειμαι ολο κριτς κ κρουτς, βεβαια με μουσικουλα ολα λυνονται...

Επιπλεον φιλαρακι εχει βαλει απο πηγη μια Kenwood που εχει επιλογη χρωματισμων και ειναι κιτρινο σα το δικο μας...εκτος και εαν εχει αλλο φωτισμο μεσα το αμαξι πχ πρασινο σε κουμπια και αλλα λαμπακια...

Αν φοραει τα 16αρια τα μανισια ζαντολατιχα θες κανα 400 για αλλαγη και φυσικα αυτο με τη σταθμη πισω του λαδιου να το κοιταξεις...

ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΗ η μπερτοναρα σου...να ξερεις οτι με ενα light εξωτερικο ρετους, οπως φρυδακια, μασκουλα και κανα προσθετο σε προφυλακτηρες το αμαξι γινεται τουμπανο και διακριτικο συναμα...

Τωρα κλασσικα οπως γινεται στα αστρακια αυτα γενικα οταν ερθει η ωρα θες κανα 500 μινιμουμ για δισκο πλατο και ρουλεμαν και αντλια, κανα 250 για ιμαντες και το σερβισακι του πεζει στα 150 με λαδια ξυδια κτλ κτλ...δεν εχει κατι διαφορετικο απο τα αλλα astra g
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gmat : 03-02-12 στις 13:08

Προεπιλογή

Kaloriziko kai euxomai na to kataeuxaristithei tin kabriola pou peires,to exw sxedon 3 xronia kai to exw kata xarei
    1)exe to nou sou ligo sthn katanalosh ladiou giati einai ligo meraklidiko kai to goustarei to ladaki tou!
    2)gia to kodiko tou cd logika an pareis tin antiprosopia til pou protoagorastike logika tha exei ton 4psifio kodiko ton ziraei kathe fora pou bgaleis tin mpataria.
    3)an plisiazei gia takakia kai doiskous aksizei na dwseis anti gia 150 gia kainouria mama frena na dwseis alla tosa kai na bales ta 308 apo to tourbo
    4)me 100 eyro periou mporeis na baleis crouise contol pou se taksidia einai sketi apolaysh!
    kai pali kalotaksido file mou!

Προεπιλογή

σας ευχαριστω πολυ ολους οσους αφιερωσατε χρονο... βαζω μπροστα λοιπον να πραγματοποιησω ολα αυτα τα tips.. δωστε μου κ καποιο λινκ για τις photo που θα ανεβασω..

Προεπιλογή

edw einai oi odigies file mou gia na anebasis fwto sto site oxi mono to diko mas alla pantou http://www.opel-club.gr/vbulletin/showthread.php?t=4043

episeis otan mpeis sto tripaki tou tuninig kane mia volta sto site k pane stis parousiasis autokiniton.... tha deis polles endiaferouses parousiasis apo bertonides k tha pareis idees k gia to diko sou amaksaki gia to pws theleis na to diamorfosis

pare ligo mati apo to diko mou http://www.opel-club.gr/vbulletin/sh...ad.php?t=17937

kali diamoni file k na eisai sigouros oti dialekses to omorfotero car

gia oti aporia exeis eimaste edw

Προεπιλογή

Φιλε καλοριζικο....καλοταξιδο εγω το εχω 3 χρονια και θα σου πω μερικα πραγματα που πρεπει να προσεξεις:

1. Το cd player δε θα σου ανοιξει οσο και να προσπαθεις εαν δεν πληκτρολογησεις τον τετραψηφιο κωδικο που ειπες οτι δεν τον εχεις. Πιθανολογω πως αν ρωτησεις στην αντιπροσωποια με τον αριθμο πλαισιου του αυτοκινητου, θα βρεις καποια ακρη.
    2. Οταν ανοιγεις η κλεινεις την οροφη, το αμαξι να μη βρισκεται ποτε σε κλιση γιατι ετσι δυσκολευεις τη λειτουργεια του μηχανισμου με αποτελεσμα καποια μερα να σπασει καποιο σωληνακι υδραυλικου της οροφης, οπως εγινε και σε μενα 2 φορες και ειχα σαλταρει.
    3. Να κοιταζεις παντα τη σταθμη του λαδιου γιατι κατα 90% καιει λαδι ο κινητηρας σου οπως ολοι αυτοι οι κινητηρεςοπως και ο δικος μου.
    4. Για την κουκουλα θα σου προτεινα απλο καθαρισμο σε πλυντηριο, και μολις στεγνωσει ενα κιτ αδιαβροχοποιησης κουκουλας για καμπριο της sonax. Η αδιαβροχοποιηση 2 φορες το χρονο αρκει. Εαν εχεις λερωμενη κουκουλα και οι βρωμιες δε βγαινουν στο πλυντηριο, τοτε τους λες να στην καθαρισουν με τον τροπο που καθαριζουν τα υφασματινα σαλονια των αυτοκινητων και η κουκουλα σου θα γινει κορυφη.

Εαν προσεξεις ολα τα παραπανω, πιστευω οτι δε θα εχεις προβλημα και θα το ευχαριστηθεις πολυ το καμπριο και με ενα χαμηλωμα, 17αρα ζαντα και ενα ζευγαρι angel ayes θα φαινεται κατι το ιδιαιτερο.

Προεπιλογή

Σιγουρα το καμπριο θελει πολυ προσοχη...Απλως αν θελει να ασχολειθει το παλικαρι με το αμαξι εκει θα βρει πολλα tips..Βασικα εκανα ενα παλιο 19αρι την οροφη με καποια προιοντα και ολα τα λαστιχα και το αμαξι αναζογωνηθηκε..Το αμαξι ολα τα λαστιχα στης πορτες τα ειχε περασμενα με σπρει σιλικονης και ηταν πετρα..Οπως και εγω..Με ενα καλο καθαρισμα το αμαξι εγινε καινουργιο,μαλακωσαν τα λαστιχα και η οροφη ειναι σαν καινουργια..Τωρα για τον κωδικο εμενα εχει ενα ξεχωριστο βιβλιαρακι απο την εταιρια του κασετοφωνου και για την cdερα αλλα δεν ασχολειθηκα το αλλαξα κατευθιαν αν και εχασα τα χειριστηρια..Ο ανταπτορας εχει 100e μου ειπανε..πανακριβος

Προεπιλογή

i like your tips btw

αυτα τα δυο κουμπακια στο πλαι του διακοπτη τι ειναι ???? τα παταω αλλα δεν κανουν κατι.. ελπιζω να μην ειναι κανα eject
    http://imageshack.us/photo/my-images/9/diakopt.jpg/ <--- δειτε εδω.. photo δεν μπαινει η κατι κανω λαθος..
    THANKSSSS

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη agnostos090 : 04-02-12 στις 19:13

Προεπιλογή

Τα χειριστηρια του αυτοματου πιλοτου είναι. Η αλλιως cruise control

Προεπιλογή

Δηλαδη το αμαξακι μου εχει cruize control η πρεπει να του βαλω εγω κ απλα εχει ετοιμα τα χειρειστηρια ??
    πωπω νιωθω πολυ ασχετος ..
    αν απλα εχει πως δουλευει?? ειναι καμια επιστημη ??

Προεπιλογή

ναι οντως cruize control ειναι... nice..
    το δοκιμασα σημερα στην εθνικη..παλι χαρηκα.. ρε τι αμαξαρα πηρα

Προεπιλογή

θα μπορουσε καποιος να βαλει μια photo με angel eyes για να δω περι τινος προκειται ?

Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. ASTRA G CABRIO BERTONE BY KAPSAS!!!!
    Από τον/την kapsas στο forum Παρουσιάσεις μελών και αυτοκινήτων
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-09-11, 18:26
  2. opel astra bertone cabrio 1.6
    Από τον/την the_godfather στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-10, 18:54
  3. ASTRA BERTONE CABRIO
    Από τον/την arhs21 στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-09, 23:15
  4. Opel Astra Cabrio Bertone η TwinPort
    Από τον/την anastasios στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-06, 23:32

Δικαιώματα - Επιλογές