If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 54 1231151 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 1078

Προεπιλογή ΚΑΥΣΙΜΟ ΝΤΙΖΕΛ: SHELL? BP? AVIN? ή ο,τι να΄ναι??

Καλησπερα.
    Εχοντας ενα αστρακι 1.3 ντιζελ, αγορασμενο καινουριο, εδώ και 3-4 μηνες, κ εχοντας κανει ηδη, λογω δουλειας, πολλα χιλιομετρα, αναρωτιεμαι....
    ΕΚΤΟΣ ΤΗΣ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑΣ του πρατηριουχου (που παιζει κομβικο ρολο),
    υπάρχουν άλλες σοβαρες διαφορες μεταξυ των καυσιμων Ντιζελ,
    ειδικά ως προς την καθαρότητα του καυσιμου και την επιρροή του στο DPF?????
    VPOWER diesel? AvinExtra? BP???
    Ακουω απόψεις, Ευχαριστω

Προεπιλογή

με διαφορά shell ........
    βάζε απλή και που κ που v power diesel....καθε 4 γεμίσματα απλής μετά 1 γέμισμα v power...
    βάζε και κάθε 10.000χλμ ένα redexaki και θα εισαι πασάς......
    να προσέχεις τα πρατηρια shell να ειναι select...αυτό σημαινει ότι είναι εταιρικά και δεν παίζουν διάφοροι κίνδυνοι.
    και εννοείται ξεμπούκωμα που κ που...

στα λέω επειδή είμαι ταξιτζης και την ίδια γνώμη έχουν πάρα πολλοί συνάδελφοι.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billys&x Εμφάνιση μηνυμάτων
    βάζε απλή και που κ που v power diesel....καθε 4 γεμίσματα απλής μετά 1 γέμισμα v power...
    να προσέχεις τα πρατηρια shell να ειναι select...αυτό σημαινει ότι είναι εταιρικά και δεν παίζουν διάφοροι κίνδυνοι.

Ευχαριστω.
    Επειδη ειμαι ασχετος...Redex ειναι καθαριστικο????
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Φώτης : 22-01-12 στις 21:37

Smile

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Φώτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω.
    Επειδη ειμαι ασχετος...Redex ειναι καθαριστικο????
    Yπαρχει redex καθαριστικο καθε 10.000 κμ redex βελτιωτικο καθε 2 γεμισμα πολυ καλο[8δοσεων ]..redex protec

Προεπιλογή

Φίλε μου έχω βρεί αυτά
    Redex DIESEL TREATMENT 50 / 250 / 500 / 1.000 ml
    ΒΕΛΤΙΩΤΙΚΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ
    Μειώνει την κατανάλωση καυσίμου.
    Προλαβαίνει το βρώμισμα των μπεκ και διατηρεί την τέλεια απόδοση του κινητήρα.
    Βελτιώνει την ποιότητα ανάφλεξης αποτρέποντας κάθε πρόκαυση του πετρελαίου.
    Μειώνει την εκπομπή καπνού και καθαρίζει τα εκπεμπόμενα καυσαέρια.
    Μειώνει τη δημιουργία αφρού. Καταπολεμά τη διάβρωση του συστήματος τροφοδοσίας και τον διατηρεί σε καθαρή κατάσταση. Βελτιώνει τη λίπανση και επιτυγχάνει προστασία κατά της φθοράς της τρόμπας καυσίμου. Προστατεύει από το πάγωμα του πετρελαίου και βοηθά στο κρύο ξεκίνημα.

Redex DIESEL FUEL SYSTEM 250 ml
    ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΜΠΕΚ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ
    Καθαρίζει γρήγορα και δραστικά τα μπλοκαρισμένα μπεκ,μειώνει τους βλαβερούς ρύπους και το θόρυβο του κινητήρα.
    Προσφέρει οικονομία καυσίμου και προστατεύει με αντιδιαβρωτικό πρόσθετο.
    Επιμηκύνει τη ζωή της τρόμπας καυσίμου.
    Περιέχει βελτιωτικό βαθμό κετανίου για να ενισχύει την απόδοση ανάφλεξης.

Αυτά εννοείς;

Προεπιλογή

το δεύτερο εννοω...
    το πρωτο δεν χρειαζεται....αυτα που κανει σε πολυ μεγαλο βαθμο τα κάνει το v power...

θα αφήνεις το ντεποζιτο να αδειάσει σχεδόν τελειως 30-40 range και ας λεει δυο δόσεων θα το κάνεις 1
    θα φουλάρεις και θα το πηγαίνεις ψιλο τσιτα ειδικα 2α 3η και 4η....
    με απλό πετρέλαιο....καθε 10.000χλμ περίπου το redex....
    οτι άλλο θες πες μου....

Προεπιλογή

το δεύτερο εννοω...
    το πρωτο δεν χρειαζεται....αυτα που κανει σε πολυ μεγαλο βαθμο τα κάνει το v power...

θα αφήνεις το ντεποζιτο να αδειάσει σχεδόν τελειως 30-40 range και ας λεει δυο δόσεων θα το κάνεις 1
    θα φουλάρεις και θα το πηγαίνεις ψιλο τσιτα ειδικα 2α 3η και 4η....
    με απλό πετρέλαιο....καθε 10.000χλμ περίπου το redex....
    οτι άλλο θες πες μου....
    Δεν βάζω απλό πετρέλαιο. Έχω πολύ καιρό να βάλω. Οπότε δεν νομίζω να χρειάζεται στην περίπτωσή μου κάτι από τα δύο. Με το V Power Diesel δεν νομίζω να υπάρξει πρόβλημα με τα μπεκ ώστε να χρειαστούν καθάρισμα. Τουλάχιστον όχι τόσο σύντομα. 3000χμ έχω.

Προεπιλογή

Ξεχάστε το V POWER DIESEL αν τουλάχιστον δεν θέλετε να διαλύσετε το μοτέρ.

Έμπειροι τρομπάδες απο επαρχία λένε μακρυά!!!!!!!!!
    διότι περιέχει βιοντίζελ και μίγμα φυσικό αέριο που ως γνωστόν το δεύτερο στεγνωνει τα πάντα στο περασμά του! και θα σας τα στεγνωσει όλα τα τσιμουχάκια και μετά θα κλαίτε!!...
    Έχουν δεί πολλά τα μάτια τους...Αυτοί ξέρουν.
    Το καλύτερο είναι βελτιοτικό και τελείωσε το παραμύθι.Προσωπικά έτσι κάνω εγώ , βάζω ένα γαμάτο βελτιοτικό που το εισάγει αποκλειστικά κάποια πασίγνωστη εταιρεία απο Θεσσαλονίκη που ασχολείται μόνο με προϊόντα και ανταλακτικά για DIESEL (δυστυχώς απαγορέυει ο διαχειριστής τις διαφημίσεις εδώ...)
    θα θυσιάσετε λοιπόν το μοτέρ σας για τις εκρηκτικές επιδόσεις του καυσίμου DIESELτης SHELL;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΦΙΛΟΥΜΕΝΟΣ : 23-01-12 στις 19:39

Προεπιλογή

Ξεχάστε το V POWER DIESEL αν τουλάχιστον δεν θέλετε να διαλύσετε το μοτέρ.

Έμπειροι τρομπάδες απο επαρχία λένε μακρυά!!!!!!!!!
    διότι περιέχει βιοντίζελ και μίγμα φυσικό αέριο που ως γνωστόν το δεύτερο στεγνωνει τα πάντα στο περασμά του! και θα σας τα στεγνωσει όλα τα τσιμουχάκια και μετά θα κλαίτε!!...
    Έχουν δεί πολλά τα μάτια τους...Αυτοί ξέρουν.
    Το καλύτερο είναι βελτιοτικό και τελείωσε το παραμύθι.Προσωπικά έτσι κάνω εγώ , βάζω ένα γαμάτο βελτιοτικό που το εισάγει αποκλειστικά κάποια πασίγνωστη εταιρεία απο Θεσσαλονίκη που ασχολείται μόνο με προϊόντα και ανταλακτικά για DIESEL (δυστυχώς απαγορέυει ο διαχειριστής τις διαφημίσεις εδώ...)
    θα θυσιάσετε λοιπόν το μοτέρ σας για τις εκρηκτικές επιδόσεις του καυσίμου DIESELτης SHELL;
    Φίλε μου όμως ένας επαγγελματίας οδηγός εδώ το προτείνει ανεπιφύλακτα. Είσαι σίγουρο?
    Εντελώς φιλικά πάντα, χωρίς να θέλω να προσβάλλω εσένα, τις γνώσεις σου και τις πληροφορίες σου. Το λέω γιατί δεν ξέρω τι παίζει με τα πετρέλαια.
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο koumparos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου όμως ένας επαγγελματίας οδηγός εδώ το προτείνει ανεπιφύλακτα. Είσαι σίγουρο?
    Εντελώς φιλικά πάντα, χωρίς να θέλω να προσβάλλω εσένα, τις γνώσεις σου και τις πληροφορίες σου. Το λέω γιατί δεν ξέρω τι παίζει με τα πετρέλαια.
    Με τα πετρέλαια δεν παίζει τίποτα και άν θές κλείσε τα αυτιά σου στις..σειρίνες.
    Η απολυτη λύση έιναι ένα καλό βελτιοτικό το οποίο αυτόματα μετατρέπει το πετρέλαιο (στο φουλαρισμένο ντεποζιτό σου) σε πετρέλαιο Γερμανίας! 'Αλλωστε τί περισότερο νομίζεις έχει το Γερμανικό πετρέλαιο; Βελτιοτικό περισότερο βάζουν οι άνθρωποι στην Διύληση πρίν το φορτώσουν στα βυτία! Άλλωστε αυτό το νόημα δεν έχει η διήλυση ώς ένα μέρος της διαδικασίας (με πρόσθετα βελτίωσης) τουλάχιστον;
    Απλά Εσύ εδώ στο Ελλαδιστάν το βάζεις μετά, κατα την επίσκεψη σου στο πρατήριο. Αυτό είναι όλο το παραμύθι αυτων που σε φοβίζουν: "Προσεχεεεε! δεν έχουμε καλά πετρέλαια στη Ελλαδαααα ου! ου! ου! θα σε φάει ο μπαμπούλας"!!!
    βλάκείες που σου απέδειξα ότι λύνονται αμέσως με ένα μπουκαλάκι βελτιοτικό.! τόσο δύσκολο πια;;

καλύτερα είναι να ρωτήσεις τρομπά (όπως έκανα εγώ για λογ/μό μου) και όχι επαγγελματία ή άλλο οδηγό (ταπεινή μου γνώμη)
    και όχι απλά να τον ρωτήσεις αλλά να τον "γαργαλήσεις" λέγοντας του ότι το εν λόγω καύσιμο της SHELL είναι απο βιοντίζελ με ψήγματα αερίου (και όχι κανονικό πετρέλαιο) και μάλλον θα στεγνώνει κάπως εκέι μέσα.....τι λές; θα μου ξεράνει τις τσιμούχες; και μήπως με τον καιρό βγούν ζημιές με φούντες απο αυτό;
    Ετσι θα κάνεις άν θές να έχεις πραγματική απάντηση...θα τον αναγκάσεις με αυτό το "κόλπο" να μπορεί να σε πείσει για το αντίθετο!
    Άν σε πείσει οτι δεν θα σου ξεραθούν οι τσιμούχες τοτε φούλαρε άφοβα. Τί να σου πώ.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΦΙΛΟΥΜΕΝΟΣ : 23-01-12 στις 21:44

Προεπιλογή

Δε φοβάμαι μη φαει εμενα ο <<μπαμπουλας>> φοβαμαι μη φαει την τρομπα μου ο <<μπαμπουλας>> της ελληνικης κερδοσκοπιας ( οι περισσότερες νοθειες πετρελαιου κινησης γίνονται με πετρελαιο θερμανσης το οποίο νοθευεται με τη σειρα του με τρανζιτ και εφόσον οι μηχανισμοι ελεγχου αποδεδειγμενα δε λειτουργουν στη χωρα μας ένας θεος ξερει τι βάζουμε στο ντεπόζιτο σε περίπτωση πολλαπλής νοθειας).
    Αν ένα καλό βελτιωτικό κάνει το ελληνικο πετρελαιο γερμανικο θα επρεπε να κανει και το ελληνικο κροταλισμα των diesel γερμανικο δηλαδη ανυπαρκτο. Θα ήταν σωτήριο ένα βελτιωτικό καυσιμου να κάνει οσα υπόσχεται η διαφημιση του αλλα οτι μπορει να κάνει την αποθειωση και τη σταθεροποιηση καυσιμου που κάνουν τα διυλιστήρια στη Δυση με επιπλέον μονάδες αποθείωσης - επεξεργασίας είναι αφελες να το πιστευουμε. Από την άλλη η πολύ συχνή χρήση του πρέπει να αποφευγεται (καθώς περιέχει ισχυρά καθαριστικά ) όπως είπε και ο Γρηγόρης
    Το shell VPower φτιάχνεται απο diesel και ψήγματα αερίου γιαυτό και είναι ποιο ανοιχτοχρωμο από το απλο πετρέλαιο που ειναι κιτρινο λόγω περιεκτικότητας σε βιοντίζελ , το οτι ειναι ποιο ξερο και ισως προκαλεσει προβληματα το εχω ακουσει.

Προεπιλογή

βρε καλως τον συναδελφο !!!!
    εγω παντως ....χρησιμοποιω το V-power οταν εχει παγωνιες εδω πανω (απο +2 εως -11) γιατι σιγουρα δεν παγωνει κ περνει κ αμμεσως !!!!

....αλλα κ τα ευσχιτικα καλα ειναι αρκει να χρησιμοποιουνται με μετρο !!!!

my videos & photos
    www.livevideo.com/corsailovekontres &
    http://www.youtube.com/user/babissavvatos
    τζιζ μπιζ στην Αλεξ/πολη !!!
    http://www.opel-club.gr/vbulletin/sh...-%EC%F0%E9%E6-!!!

Προεπιλογή

μάγκες ο καθένας διαβάζει και κρίνει ανάλογα.....
    εγώ μιλάω με στοιχεία και όχι ότι μου λένε κάποιοι τρομπάδες.....
    δηλαδή ξέρουν καλύτερα αυτοί από την shell???και τους χημικούς και μηχανικούς της που είναι τουλάχιστον από πολυτεχνείο??????
    έτσι μας λέγανε και για την 100οκτανιων μη την βάζετε στεγνώνουν οι κύλινδροι και κάτι τέτοιες μ@λ@κίες
    και όλα τα προγράμματα δουλεύουν σωστά μόνο με 100αρα...τωρα....
    εμένα τρομπάς είτε το πιστεύεις είτε όχι δεν με έχει δει κοντα στο 1.000.000χλμ...600.000χλμ με το προηγούμενο ταξί και 400.000χλμ με αυτο που έχω τώρα.....
    βάζω πάντα από 2 συγκεκριμένα καρατσεκαρισμένα βενζινάδικα, redex καθαριστικο κάθε 20.000χλμ και περιπου κάθε 10 φουλαρίσματα 1 φουλάρισμα v power diesel....
    όταν βάζω v power άλλο ταξι ούτε κάπνισμα ούτε κροτάλισμα ούτε τίποτα...
    αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι έχει παραπάνω κετάνια....
    επίσης τα πετρέλαια μας είναι γ@μ@ τα....και επειδή είδα ότι είσαι από άρτα θα σου πώ 'οτι τουλάχιστον μέχρι το 2010 τα πετρέλαιά σας ήταν καραβίσια και όλης της δυτικής τουλάχιστον ελλάδας....και το γνωρίζω εκ πείρας....
    έχεις βάλει πετρέλαιο στην γερμανία????
    σίγουρα όχι γιατι στην γερμανία περνάς δίπλα από φορτηγό και νομίζεις ότι είναι βενζίνη και εδώ φορτηγά euro 5 και μαυρίζει η αθήνα όταν πατάνε...

sorry για το έντονο ύφος αλλά όταν κάτι το ξέρω το υποστηρίζω....
    δεν είπα ποτέ να πράξετε το ίδιο...
    προσωπική και μόνο εμπειρία εμού και πάρα πολλών συναδέλφων.....
    φίλος με w211 220 cdi avantgarde 230.000χλμ μόνο v power diesel δεν έχει πάθει τίποτα....
    φανταστείτε εγώ είπα που κ που.....
    φίλε φιλούμενε και στον γιατρό να πας ότι και να του πεις θα πρέπει να ψάξει να βρεί τι έχεις ......
    ο τρομπάς τι περίμενες να σου πεί όταν του είπες όλα αυτά...
    κλέφτες θα γίνουνε και αυτοί????

δε σου κρύβω όμως πως ενοχλήθηκα από το απόλυτο σου ύφος και το πόσο σίγουρος είσαι για πράγματα που τα έχω φάει με το κουτάλι και εγώ και άλλοι συνάδελφοι....
    την έννοια ενός forum την γνωρίζεις????
    φαντάσου ότι αυτοκινιτιστικά δεν ανήκω πλέον στο opel club(kapsmix επιβεβαιωσε)
    αλλά επειδη τρέφω σε κάποια παιδια εκτίμηση μπαίνω και γράφω ειδικά στα diesel θεματα για να βοηθήσω τα παιδια με τα diesel τώρα που αυξάνονται.....
    όπως με βοήθησαν έτσι βοηθάω......με στοιχεία πάντα.....

πραγματικά ποιος πιστεύεις ότι είναι πιο αμερόληπτος εγώ ή οι γνωστοί σου τρομπάδες......
    τι έχω να χάσω ή να κερδίσω εγώ και τι αντίστοιχα οι τρομπάδες????

και για πές μου αυτοί οι μάγκες οι τρομπάδες που λές έχουν δοκιμάσει να ξοδέψουν 2 λιτρα v power diesel να βάλουν μέσα μια τρόμπα να την αφήσουν για κάνα 6μηνο και κάθε βδομάδα να την θέτουν σε λειτουργια γιατί εγώ το έκανα ένα χρόνο με μια παλιά τρόμπα και μετά από 1 χρόνο ήταν σαν καινούργια.....

ας μη γίνει το τοπικ μεταξύ μας διαμάχη.......

ο καθένας κρίνει μόνος του....μεγάλα παιδια είμαστε...

όφειλα να απαντήσω γιατί έμμεσα αναφέρθηκες σε μένα και για να υπάρξει ολοκληρωμένη άποψη από τους ενδιαφερόμενους του τόπικ......

Προεπιλογή

Δείτε κι αυτό: http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?f...language=el-GR
    Αποδεδειγμένα υπάρχει λοιπόν νοθεία στο πετρέλαιο και μάλιστα δεν αφορά πρατήρια της επαρχίας αλλά αθήνας-θεσσαλονίκης. Όχι οτι αλλού δε γίνεται... Ίσως σε μικρότερο βαθμό, γιατί λίγο πολύ υπάρχουν περισσότερες διαπροσωπικές σχέσεις στην επαρχία και οι φήμες μαθαίνονται πιο γρήγορα.
    Πατάτε φρένο αντί για κόρνα. Με την κόρνα δεν προλαβαίνετε κάτι...

Προεπιλογή

κ που το βρίσκει κανείς αυτό το redex αδέρφια ?
    πωλείται σε βενζινάδικα κ έτσι ή σε καταστήματα με λιπαντικά κτλ?

για Θεσσαλονίκη με ενδιαφέρει....

Senior Member
    Περιοχή
    ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ
    Αυτοκίνητο
    Corsa D

Προεπιλογή

V Power Diesel βάζω συνέχεια και θα συνεχίσω να βάζω.εχω κάνει 4000km μόνο μια φορα έβαλα απλό πετρέλαιο επειδή ειμουν με range 60km και στο shell βενζινάδικο που βρήκα δεν είχε V Power Diesel.

Προεπιλογή

Οπότε...VPOWER diezel??????????

Προεπιλογή

οπότε καλό πετρέλαιο από δοκιμασμένο βενζινάδικο και όσο συχνά μπορείς v power diesel......

και 3-4 φορες το χρόνο redex......

καλά ντιζελάδικα χλμ σε όλους....

Προεπιλογή Σαν το παλιο καλο ΚΟΚΚΙΝΟ κρασι...

απο παλιας τεχνολογιας diesel
    Μερσεντες μηχανη θαλασσης εσω 100hp
    Volvo Penta εσω 120hp
    vw taro το παλιο

απο νεας

εχω ενα corsa c 1.3 cdti ( Ζ13DT)το πηρα με 80000 και ειμαι στις 160000 δεν εχει δει αλλο πετρελαιο εκτος απο Θερμανσης κοκκινο και Ναυτιλιας-μαυρο. Τα καιει εδω και 2 χρονια μια χαρα χωρις το παραμικρο προβλημα. Προσθετω μεσα ενα βελτιωτικο που το αγοραζω απο φρατζη στον γωνιακο τον καραφλα σε ασπρο μπουκαλι, καπνα εχει λιγη και παιρνει παντα αμεσως.

Γιατι ΚΟΚΚΙΝΟ???? ακουστε:

Το προβλημα με τα πετρελαια ειναι το εξης.

1ον Αποχρωματισμος. Ο αποχρωματισμος βγαζει το κοκκινο χρωμα-δεικτη απο το πετρελαιο και το κανει προς το πρασινο. Καταλυπα του αποχρωματισμου ειναι θεικο-οξυ το οποιο τρωει τρομπες κτλ.

2ον Μουργα-βρωμα-μυκητες(sluge) ειναι γενικα καταλυπα και γλυτσα που μπορεις να βρεις μεσα στο καυσιμο.

3ον Βιοντιζελ η Shell διαγηφηζει την υπαρξη βιοντιζελ και καλα ειμαστε οικολογοι...
    μπορειτε να διαβασετε τα παρακατω λινκ

που αναφερει ξεκαθαρα για διαβρωσεις κτλ...

http://portal.tee.gr/portal/page/por...ziaxristos.pdf

http://aoatools.aua.gr/pilotec/files.../biodiesel.pdf

Με το να αγοραζεις και να αποθηκευεις πετρελαιο θερμανσης γνωριζεις την ποιοτητα του καθως ειναι απο ενα πρατηριο. Γλυτωνεις απο καταλυπα αποχρωματισμου κ biodiesel που υπαρχουν στ πετρελαια κινησης που ενδεχομενως ερχονται απο νοθεια, εαν το αφησεις και κατακαθυσει βγαινει καθαρο σαν κρασι και γλυτωνεις απο την μουργα.Εχεις την δυνατοτητα να το φιλτραρεις εσυ extra πριν το βαλεις στο αυτοκινητο.Τελος εχεις παντα πετρελαιο σπιτι σου και δεν πας ποτε βενζιναδικο.
    Το θερμανσης βγαζει κανονικα καρτα και οι ριποι του ειναι κανονικοι. Ειναι το ιδιο πετρελαιο απλα εχει μεσα το χρωμα.

Μειονεκτηματα:
    Τα επαγγελματικα τα σταματανε για ελεγχο και πρεπει να εχουν τιμολογιο αγορας για το καυσιμο
    Η χρηση κοκκινου εχεθ αυστηρες κυρωσεις
    Στα ΙΧ δεν ισχυει αυτο. Δεν τα σταματανε καν τα κλιμακια του ΠΕΡΠΑ για ελεγχο νοθειας.
    Πρεπει να εχεις χωρο να αποθηκευεις...

Εαν ειναι εντος εγγυησης το αμαξι και παθει καποια βλαβη για τον χ=ψ ασχετο λογω θα σου το παιξουν εξυπνοι οι μηχανικοι και καλα φταιει το πετρελαιο και δεν θα στην καλυψουν

Το ναυτιλιας εχει πιο πολυ μαυριλα αλλα εαν ζεσταθει το μοτερ καιγεται μια χαρα χωρις μαυριλα. Οι ρυποι του ειναι εκτος οριων - θειο. και ειναι δυσκολο να το βρεις(πρεπει να εισαι επαγγελματιας του κλαδου)

Καταθετω δικια μου εμπειρια δεν μπορω να πω οτι δεν ισχυουν τι λενε οι αλλοι φιλοι απο την εμπειρια τους.

Αυτα καλη συνεχεια

ΥΓ1 δεν ανεφερα το προφανες για την τιμη, αλλα μιλαω για την ποιοτητα

ΥΓ2
    Μην ακουω τωρα για φορολογική συνηδηση και τα σχετικα, μιλαμε για καυσιμα η πολιτικη ειναι εκτος.

Προεπιλογή

φίλε μου ΤΕΛΕΙΩΣ ΦΙΛΙΚΑ .....

Πραγματικά ελπίζω να κάνεις πλάκα.....εμείς εδω μιλάμε για καλύτερο πετρέλαιο και v power diesel και καθαριστικα γιατι τα πετρέλαια μας είναι για τον π@υτσο και εσύ μας πας 10ετίες πίσω.....

πρέπει να είμαστε λίγο πιο προσεκτικοί ειδικά όταν δίνουμε συμβουλές σε άλλους...

δεν θα κατσω να αναλύσω πάρα πολλά για το κοκκινο γιατι θα γράψω 1000σελίδες....

η λέξη θείο σου λέει τίποτα...Στα καινούρια αμάξια γράφει ο κατασκευαστής μέχρι τι ποσοστό θείου μπορούν να χρησιμοποιήσουν και αλλάζεις λάδια πολύ πιο συχνά.
    Το πρόβλημα με το πετρέλαιο θέρμανσης είναι η δημιουργία θειικού οξέως στα καυσαέρια/λάδια και η διάβρωση που προκαλεί το οξύ.
    Το κίνησης πλέον έχει 10ppm .Το θέρμανσης είναι στα 1000ppm. καταλαβαίνεις διαφορα????
    καιει παραπανω η μηχανη,τα φίλτρα σου μπεκ και μη μιλήσω για φίλτρο σωματιδιων γίνονται πουτ@ν@

είναι κ άλλα πολλά αλλά βαριέμαι να τα γράψω όλα.....

πήγαινε σε έναν καθαρισμό δεξαμενής που χρησιμοποιεί κόκκινο να δεις την υγρή άσφαλτο που έχει μέσα....

για τα πρόστιμα σου έτυχε φίλε μου.....
    ο λόγος είναι ότι γίνεται κατα κόρον έλεγχος στα επαγγελματικά γιατι είναι 99 στα 100 diesel αυτοκίνητα..
    ή τουλάχιστον ήταν μέχρι τώρα.....
    αυτό θα αλλάξει σιγά σιγά γιατί αυξάνονται τα ιχ....
    τεσπα όταν σας σταματήσουν για δειγμα μιας που έχω κ ταξί να με παίρνετε τηλέφωνο να σας μαζεύω....
    και θα χρειαστείτε και ένα δανειάκι για το πρόστιμο....

όσοι έχετε diesel να γνωρίζεται ότι τυχόν ζημιές σε τρόμπες κτλ τα κόστη είναι μεγάλα.....
    αν του χρόνου ο φόρος εξισωθεί πλήρως εσύ θα συνεχίσεις να βάζεις κόκκινο επειδή είναι καλύτερο???

πολύ φιλικά φίλε μου...

Σελίδα 1 από 54 1231151 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Shell fuelsave - ακόμα μια νέα παραπλάνηση;
    Από τον/την capthookb στο forum Συζητήσεις
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-12, 16:02
  2. ΦΕΥΓΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ BP ΚΑΙ SHELL !!!
    Από τον/την Angel στο forum Συζητήσεις
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-12-11, 02:32
  3. Νεα Shell V-power 97 oκτανιων
    Από τον/την tuning club στο forum Συζητήσεις
    Απαντήσεις: 64
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-05-11, 18:57
  4. Νερο για καυσιμο...τι παιζει????
    Από τον/την pipis στο forum Συζητήσεις
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-04-11, 23:38
  5. Μηνύματα απο την Shell