If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 14 από 14

Προεπιλογή ΒΕΛΤΙΩΣΗ 1,6Τ

Βασικα καλησπερα σας!!!
    Οπως λεει και ο τιτλος σκεφτομαι να κανω μια ψιλοβελτιωση στο τουρμπακι μου.(Z16LET) Σκεφτομαι για κατι πολυ πολυ απλο χωρις πολλα πειραγματα και εξοδα κατ'επεκταση.Λεω για downpipe,θερμοστατη και cooler.Πιο πολυ με ενδιαφερει να ελευθερωθει καποια "κρυμμενη" δυναμη του μοτερ παρα να παρει και αλλη αν με καταλαβαινετε...Κατι αλλο,cooler λεει να αλλαξω?Δεν με νοιαζει να δω τεραστια διαφορα στο δρομο δεν ειμαι καυτης.Οσοι εχετε αλλαξει cooler MONO σε μαμα μοτερ τι διαφορες ειδατε σε επιδοσεις,λειτουργεια μοτερ,lag ισως??

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ OPELΑΙΟΙ!!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη theo 7123 : 22-01-12 στις 17:15
    astra h 1.6 turbo.....

Προεπιλογή

Άν έχεις όρεξη διάβασε τα αρκετά θέματα που έχουν γραφτεί εδώ για ιντερκούλερ εξατμίσεις downpipe και τα ρέστα, αλλιώς κοίτα στο θέμα με τις δυναμομετρήσεις , υπάρχουν μερικά δυνατα 1,6Τ χωρίς πρόγραμμα, στείλε ένα π.μ. στον καθένα να σε διαφωτίσουν. Εγώ έτσι σκοπεύω να κάνω πάντως.
    και εγώ με downpipe και cooler λέω να ξεκινήσω.
    When I see a Prius I usually downshift so they can hear me burn more fuel !!!!!!!

Προεπιλογή

Για μενα αλλαξε downpipe , και catback , βαλε μια σκαστρα κλειστου τυπου, και θερμοστατη.....
    Τωρα για cooler δεν πιστευω πως θα κερδισεις κατι εκτως και αν το αμαξι το σπας ή το βαζεις συνεχεια για κοντρες

Senior Member Το avatar του χρήστη insigner
    Περιοχή
    Χαϊδάρι
    Αυτοκίνητο
    Ντεν Έχω OPEL καρντιά μου

Προεπιλογή

Ο θερμοστάτης συγκαταλέγεται στις βελτιώσεις?

Αν ναι, γιατί?
    ==============
    The Transporter

Προεπιλογή

Θερμοστατη που να ανοιγει πιο χαμηλα εννοουμε φιλε μου.Στα turboμοτερ καλο ειναι να δουλευει πιο χαμηλα σε θερμοκρασιες το μοτερ.Μιλαμε για θερμοστατη και οχι για το που θα ανοιγει το ψυγειο για να κρυωσει τα νερα,οκ?Στην κινηση στην πολη θα ανεβαζει παλι τις γνωστες κατοσταρες απλα σε πορεια αντι να ανεβαζει 95φευγα το καλοκαιρι θα παιζει γυρω στους 85.Με βλεπω να παω για downpipe μεσα στην εβδομαδα....Ερωτηση για οσους το εχουν κανει,τι θα κoψει και θα ραψει ο εξατμισας?Το πλακακι λογικα θα μενει το ιδιο και εκει πανω θα κουμπωνει το downpipe??AAAAAA και κατι τελευταιο αλλα σημαντικο!Απο καταναλωση τι παιζει??Μην αρχισει να καταπινει τον πατο του!Μεχρι τωρα καλα τα παει στον τομεα καταναλωση
    astra h 1.6 turbo.....

Senior Member
    Περιοχή
    Αθηνα,Ηλιουπολη
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

Το dp δεν επηρεαζει την καταναλωση,μηπως την μειωνει κιολας δεν ξερω....
    Καλυτερα παρε καποιο ετοιμο,καινουριο η μεταχειρισμενο),εκτος κι'αν θες να εχει και υποδοχη για πυρομετρο...
    Ο θερμοστατης,διατηρωντας την θερμοκρασια του ψυκτικου στους 80 βαθμους(σε πορεια),επιτρεπει στον εγκεφαλο να δινει παραπανω αβανς,και κατα συνεπεια να βελτιωνεται η αποδοση...
    Intercooler λεω να βαλω κι'εγω,αλλα το σκεφτομαι,λογω του οτι η χρηση που κανω στο αμαξι μου,το καθιστα περριτο..
    Σε παρατεταμενα πατηματα με 6η και 15 βαθμους θερμοκρασια περιβαλοντος,το ΙΑΤ μου δεν ξεπερνα τους 40 βαθμους τωρα τον χειμωνα με το μαμα intercooler....

Προεπιλογή

Λεω να ξεκινησω με θερμοστατη και καθε μηνα να του βαζω και απο κατι...Δεν πιστευω με τον θερμοστατη να μην βγαζει ζεστο αερα τον χειμωνα το καλοριφερ και τον δαγκωσω...????!!!!Και μια βλακεια ερωτηση,με αλλαγη dp βγαζετε καρτα καυσαεριων κανονικα ετσι?Ρωταω επειδη παιρνει ποδι ο προκαταλυτης.

Φιλε kontzak πως βλεπεις την θερμοκρασια αερα εισαγωγης?
    astra h 1.6 turbo.....

Senior Member Το avatar του χρήστη insigner
    Περιοχή
    Χαϊδάρι
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

Ναι, θα βγάζεις κανονικά εκτός και αν το μετρήσεις κρύο με το που το βάλεις μπροστά.
    ==============
    The Transporter

Προεπιλογή

Κρυο και μαμα δεν βγαζει καρτα....
    astra h 1.6 turbo.....

Moderator Το avatar του χρήστη kapsmix
    Περιοχή
    ποτε δω ποτε΄κει
    Αυτοκίνητο
    Astra F

Προεπιλογή

Ειναι οι στανταρ βελτιωσεις που κανουν ολοι σε αυτα τα μοτερ!αρχικα ξεκινα με Dp κ βαλε κ ενα θερμοστατη,επειτα βαλε cooler εχει μεγαλη διαφορα κυριος στα ψηλα,ρωτα τα παιδια που το εχουν κανει ηδη κ ολοι τους ειδαν τελη διαφορα!!επειτα ενα φιλτρακι,μανιταρι κυριος,θα σου τονωσει κ αλλο τα ψηλα αλλα θα ακους θορυβο σαν σκαστρα ετσι καλο θα ειναι να μπει κ μια αλλη σκαστρα κλειστου τυπου για να σταματησει τν θορυβο αυτο,στην αρχη τν γουσταρεις αλλα μετα τν βαριεσαι κ σε νευριαζει...
    Eισαι γραμμενος στο opel-club.GR γραφε ΕΛΛΗΝΙΚΑ!!!

OPEL υπηρχαν κ πριν τα ΟPC!!!!

Προεπιλογή

Και εγω ετσι λεω για αρχη dp και θερμοστατη.Cooler Βλεπουμε στην πορεια.Πηγα σημερα να ρωτησω για dp μετα την δουλεια αλλα "εχει φυγκει αφεντικο,αυριο παλι εντο τα ειναι".....Τετοια βλεπω ρε *****η μου και φοβαμαι να αρχιζει να κοβει και να ραβει καθε ασχετος πανω στο τουτου μου.
    kapsmix thanks για το pm
    astra h 1.6 turbo.....

Senior Member Το avatar του χρήστη PASTOS CHRISTOS
    Περιοχή
    JiangYin, JiangSu, China
    Αυτοκίνητο
    Buick Excelle XT

Προεπιλογή

φίλε μου ψάξε να βρεις σε καμιά αγγελία για μετέχειρο dp. Θυμάμαι πριν λίγο καιρό πουλιόταν κάποιο, αλλά ίσως και να πωλήθηκε. Ψάξε λίγο στις αγγελίες του φορουμ αλλά όχι μόνο εκεί αλλά και σε αγγελίες αυτοκινήτων (η γνωστή μου πουλάνε όλοι τα αμάξια τους στο νετ), πρέπει ο άλλος να έχει ξαναφτιάξει dp για να κάνει τα κόψε ράψε στο υπάρχον dp (μαμά). Μέχρι που έχει ακουστεί από μέλος εδώ ότι του είπαν ότι θα του φτιάξουν dp από την πολλαπλή μέχρι τον καταλύτη, που δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις αυτό (πέραν του οικονομικού του εξατμισά)
    Πλέον μόνο Buick Excelle XT 1.6T

Senior Member Το avatar του χρήστη Gregls
    Περιοχή
    Thesaloniki_Toumpa
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Ο θερμοστατης δεν ειναι απαραιτητος, αν βαλεις cooler βαλε και aftermarket μασκα.
    Το βηματα που προτεινω φιλτρο-full εξατμηση, intercooler-προγραμα-μασκα, αν βαλεις cooler χωρις προγραμα απο αυτα που εχω δει εγω θα χασει το αμαξι (για αστρα μιαλω παντα)
    ^^^Have No Fear Greg Is Here^^^
    ΦΠΕ forged + IC 233ps by http://porfiris-autosport.com/

Senior Member
    Περιοχή
    Αθηνα,Ηλιουπολη
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

Αναλογα το intercooler....
    Aν βαλεις καποιο με λογικο μεγεθος δεν θα εχεις προβλημα,το προβλημα ξεκιναει οταν βαζεις intercooler που προοριζεται για αμαξια 500 αλογων....
    Για να δεις ΙΑΤ θελεις οργανο...
    Οσον αφορα τον θερμοστατη,εγω προσωπικα τον θεωρω υπερ-απαραιτητο...

Παρόμοια Θέματα

1. Βελτιωση 1.2s ΟΗV
    Από τον/την g_s στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-05-16, 20:10
  2. βελτιωση c20xe
    Από τον/την tasosascona στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-12, 18:32
  3. βελτιωση σε astra j 1,4 net
    Από τον/την asos1 στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-11, 17:44
  4. βελτιωση astra opc
    Από τον/την astraopc_26 στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 101
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-09-09, 19:56
  5. ΒΕΛΤΙΩΣΗ VECTRA B
    Από τον/την kapsmix στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 82
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-07, 14:30

Δικαιώματα - Επιλογές