If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 15

Προεπιλογή ΤΡΙΞΙΜΟ ΣΤΟ ΤΑΜΠΛΟ

Καλημερα σε ολους.
    Αφου τονισω οτι εχω ελαχιστες γνωσεις γυρω απο τα αυτοκινητα θα ηθελα να ρωτησω το εξης.
    Εχω ενα astra j 1.4.Περα απο καμποσα προβληματα που μου εχει βγαλει στον 1 και κατι χρονο που το εχω, τωρα τελευταια εχω παρατηρησει οτι σε ορισμενες στιγμες τριζει το ταμπλο, δηλαδη ολη η μασκα που ειναι πισω απο το τιμονι. Το ειπα στην αντιπροσωπεια και μου ειπαν οτι μονωσαν κατι.Παλι ακουγεται το τριξιμο (οχι συνεχεια). Υπαρχει περιπτωση να μπορει να αλλαξει το ταμπλο;Ειναι μεσα στην εγγυηση;
    Ευχαριστω εκ των προτερων.

Senior Member Το avatar του χρήστη sp_opc
    Περιοχή
    Πειραιας
    Αυτοκίνητο
    Corsa D OPC

Προεπιλογή

Προσωπικη μου αποψη ειναι πως δεν υπαρχει περιπτωση ουτε 1 στο 1000000 να σου αλλαξουν ταμπλο σε εγγυηση λογω τριξιματος...
    Corsa D OPC... Don't play with fire...

Προεπιλογή

Οποτε τι θα εκανες εσυ στη θεση μου; Θα τριζει συνεως το ταμπλο; Γενικα εχω απογοητευθει με τα τους θορυβους του αυτοκινητου.

Προεπιλογή

ποια ειναι αυτα τα "καμποσα προβληματα" προβληματα που λες;
    βρες που τριζει και βαλε μονωτικη ταινια
    Δεν τρέχει κάστανο.

Προεπιλογή

Τα καμποσα προβληματα νομιζω τα εχω ξαναναφερει καπου εδω μεσα, ειναι τα εξης:
    1) Στο πρωτο εξαμηνο μπηκε νερο στο πορτ παγκαζ απο το φαναρι (stop) που ειναι στο πανω πισω μερος του οχηματος.Το αλλαξαμε.
    2) Μετα τα 100 χλμ σε εθνικη ακουγοταν εντονος θορυβος μπροστα αριστερα σαν να εχουν πιαστει φυλλα στην μπροστα αριστερα ροδα.Το διορθωσαμε και αυτο.Απο καπου λεει εμπαινε αερας.
    3) ενα ωραιο πρωινο παω να βγαλω την οπισθεν και ακουγεται ενα κλακ και μενω με τον μοχλο ταχυτητων στο χερι.Εβαζα με τα χιλια ζορια πρωτη και το αμαξι πηγαινε πισω.2 μερες εμεινε το αμαξι στο συνεργειο περιμενοντας ενα εξαρτημα.Μη με ρωτησετε τι ακριβως.
    4)εννοειται πως αντιμετωπισα και εγω το προβλημα με το θορυβο στο πισω μερος.σε λακουβες.
    5)Το ταμπλο (στροφομετρο - χιλιομετρο) τριζει σε ανηφορες.

Προεπιλογή

αυτο το κωλοταμπλο δεν ειναι ενιαιο οπως το προηγουμενο μοντελο κ εκεινη η μλκια το πλαστικο πανω απο τα οργανα παιζει να τριζει και οι ατελειες στις γωνιες αριστερα ή δεξια το σχημα σαν μυτη που ειναι που διαχωριζεται το ταμπλο (κοινως ατελειες συναρμολογησης) . Ενω εχει ωραια μαλακα υλικα εχεις αυτα.
    στο Νο2 που αναφερεις ειχα ακουσει και γω θορυβο σαν να μπαινει αερας απο καπου στα πρωτα χιλιομετρα αλλα μετα δεν ξαναακουστηκε μονο 1-2 φορες απο τοτε δεν ειχα θεμα. τι ακριβως ηταν αυτο τελικα στο δικο σου;
    Δεν τρέχει κάστανο.

Προεπιλογή

εμενα τριζει στις γωνίeς μπροστα δεξια κ αριστερα στα μικρα παραθυρακια στο πλαι....
    Εκνευριστικό εως αηδιας θα ελεγα.....
    Απογοητευμενος από την ποιότητα συναρμολογησης της ΟΡΕL...

Προεπιλογή

Διορθώνεται με κάποιο τρόπο το πρόβλημα??

Προεπιλογή

mcloud το νουμερο 2 δεν καταλαβα τι ακριβως ηταν μιας και οπως ειπα δεν εχω ιδεα απο οχηματα, αλλα οπω μου το περιγραψαν ηταν οτι αερας εμπαινε στην μπροστα δεξια ροδα και χρειαστηκε να σφιξουν κατι.Βεβαια για να βρουν τι ακριβως ηταν πηγα 4 φορες για το ιδιο θεμα.

Προεπιλογή

Οπως λεει και ο Φώτης σε εκεινα τα σημεια ακουγεται θορυβος. Ειδικα αν το χτυπαει το καλοκαιρι ο ηλιος το ταμπλο οταν στριβω το τιμονι ακουγεται σαν να τριβεται φελιζολ χαχαχαχα .
    Στο πλαστικο θολο αν το τραβιξεις προς τα σενα βγαινει κ μπορεις να βαλεις ταινια . Τωρα στα σημεια στα προστινα παραθυρακια εκεινα τα πλαστικα πρεπει να βαρανε αλλα δε ξερω τι πρεπει να γινει εκεινα δεν βγαινουν νομιζω θελει να ξυλωθει ολο το ταμπλο...
    Δεν τρέχει κάστανο.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mcloud Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπως λεει και ο Φώτης σε εκεινα τα σημεια ακουγεται θορυβος. Ειδικα αν το χτυπαει το καλοκαιρι ο ηλιος το ταμπλο οταν στριβω το τιμονι ακουγεται σαν να τριβεται φελιζολ χαχαχαχα .
    Στο πλαστικο θολο αν το τραβιξεις προς τα σενα βγαινει κ μπορεις να βαλεις ταινια . Τωρα στα σημεια στα προστινα παραθυρακια εκεινα τα πλαστικα πρεπει να βαρανε αλλα δε ξερω τι πρεπει να γινει εκεινα δεν βγαινουν νομιζω θελει να ξυλωθει ολο το ταμπλο...
    Eγώ τα κοπανάω προς τα επανω...χαχαχα και για καμποσες μερες ΔΕΝ ακουγεται κατι...
    Αλλα κριμα, γτ θυμαμαι τα Αστρα πιο ποιοτικά.

Προεπιλογή

tripman δες εδω για το Νο2 που λεμε: http://www.opel-club.gr/vbulletin/sh...ad.php?t=19720
    Δεν τρέχει κάστανο.

Senior Member Το avatar του χρήστη sp_opc
    Περιοχή
    Πειραιας
    Αυτοκίνητο
    Corsa D OPC

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tripman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οποτε τι θα εκανες εσυ στη θεση μου; Θα τριζει συνεως το ταμπλο; Γενικα εχω απογοητευθει με τα τους θορυβους του αυτοκινητου.
    Επειδη και στο δικο μου γινοταν μια συναυλια θορυβων, ασχοληθηκα προσωπικα (γιατι αν δεν ασχοληθεις εσυ πιστεψε με δεν το κανει κανεις αλλος), βρηκα απο που ερχονται και...τακτοποιησα το ζητημα!
    Corsa D OPC... Don't play with fire...

Προεπιλογή

Καλησπερα.το προβλημα με τον θορυβο στο πισω μερος οπως λες πως το διορθωσες?ακουγεται σαν γδουπος!!!

Προεπιλογή

Μπορεις να μας πεις τι εκανες για τον θορυβο στο πισω μερος του αυτοκινητου?εννοω τον γδουπο που ακουγεται.

Παρόμοια Θέματα

1. Περιποιηση ταμπλο
    Από τον/την niccc στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-11, 16:00
  2. τριξιμο
    Από τον/την ilioncity στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-10, 18:20
  3. τριξιμο...
    Από τον/την biturbo στο forum I.C.E.
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-05, 17:01

Δικαιώματα - Επιλογές