If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: ΤΙ ΘΑ ΑΓΟΡΑΖΑΤΕ; ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ Η ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ;

Ψήφισαν
91. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ

30 32,97%
  • ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ

57 62,64%
  • ΔΕΝ ΞΕΡΩ....

4 4,40%
Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 40 από 41

Προεπιλογή

Είναι δύσκολη η απάντηση.Αυτο γιατί ένα μεταχειρισμένο κουβαλάει όλες τις ιδιοτροπίες του πρώην κατόχου του.Μπορεί αυτά τα 20.000 χλμ που έκανε, να τα έκανε αλα σουμαχερ και χωρις να υπολογιζει οτι και μια μηχανη έχει "ψυχή".Τι κ αν είναι κάποιες χιλιάδες ευρώ φθηνότερο...Αν βγάλει τα σπασμένα στο συνεργείο της γειτονιάς σας? Βέβαια στις μέρες μας το να πάρεις καινούριο είναι ρίσκο με όσα ακούγονται για την Ελλαδίτσα μας και το Ευρώ. Αλλά όποιος έχει την δυνατότητα το καινούριο δεν παύει να είναι καινούριο με όλα τα θετικά....

Προεπιλογή

ΚΑινουριο ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε..........

Δεν θελω στο καθισμα μου να υπαρχει η κλανια του προηγουμενου λεμε!!!!!!!!

Senior Member Το avatar του χρήστη GTC25
    Περιοχή
    ΕΛΛΑΔΑ
    Αυτοκίνητο
    Άλλο (Ζητείστε να καταχωρηθεί εάν δεν υπάρχει στη λίστα)

Προεπιλογή

παιδες,το καινουργιο δεν μπορει να συγκριθει με το μεταχειρισμενο.&-
    το λεει και η λεξη....ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ!!
    σε καθε περιπτωση υπαρχουν και μεταχειρισμενα που αποτελουν αξια επιλογη αφου ειναι σε αριστη κατασταση και γλυτωνεις παραλληλα και χρηματα!!εγω,προσωπικα τoν πηχη στο μεταχειρισμενο τον εχω ψηλα....δεν θα αγοραζα το οποιο μεταχειρισμενο για αυτο και οσα απεκτησα σαν δευτερα αμαξια κατα κανονα δεν με ταλαιπωρησαν....βεβαια τα πληρωνα παραπανω απο τον μεσο ανταγωνισμο αλλα οχι αδικα!!υπαρχουν μεταχειρισμενα και μεταχειρισμενα και φυσικα υπαρχουν και ευκαιριες οι οποιες ομως ειναι λιγες!!φυσικα τωρα με την κριση εγιναν ισως αρκετες αλλα και παλι,πιστευω,το καλο θα το πληρωσεις!!
    σε καθε περιπτωση ψηφισα καινουργιο αν και δεν ειναι ο κανονας 100%!!
    π.χ εγω εχω "ορκιστει' πως σαν 2ο αμαξι δεν θα αγορασω ποτε καινουργιο....δεν βλεπω τον λογο!!σε 3χρονια,πρωτα ο θεος,astra j diesel και αντε γεια!!

Υ.Γ σκεφτομαι κατα καιρους τα μεταχειρισμενα που πουλησα και πραγματικα με πιανουν τα κλαματα...τα προσεχα εγω για να τα χαρουν αλλοι!!
    το opc μου εχει σημερα 22000km,βροχη δεν το εχει δει,το σαλονι ειναι απλα ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ(μυριζει ακομη καινουργιο),η χρηση του ευλαβικη!!
    αν το δωσω καποια στιγμη ο νεος κατοχος θα πρεπει να μου ανοιξει λαμπαδα 4 μετρα......ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΔΩΣΩ ΟΜΩΣ,δεν μου παει η καρδια!!
    το astra f που απεκτησα πριν 2,5 χρονια ηταν μια τετοια περιπτωση!!ο πρωτοας κατοχος ηταν σαν και μενα....μου ειπε χαρακτηριστικα,"να το προσεχεις,εχει ψυχη και αυτο"!!
    σημερα εχει 180000km και ομως ειναι "καλυτερο απο καινουργιο"!χαιρομαι να το οδηγο και ας ειναι 18+ χρονων....
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GTC25 : 08-12-11 στις 15:23
    OPEL ASTRA K BITURBO CDTi.....O ΓΗΤΕΥΤΗΣ!!!

OPEL CALIBRA TURBO 4X4.....Ο ΘΡΥΛΟΣ!!!

Προεπιλογή

Μεταχειρισμένο μέχρι 30-40000 χλμ είναι καλύτερη επιλογή. Ότι ζημιά και να βγάλει δεν συγκρίνεται με την απώλεια αξίας ενός καινούριου. Επιπλέον είσαι πιο άνετος και στα service , στα αντ/κά, στην ασφάλεια και γενικά σε ότι επιλογή εχει να κάνει με το αυτοκίνητο.

Προεπιλογή

καλο ματαχείρο!!!!

Senior Member
    Περιοχή
    Βύρωνας
    Αυτοκίνητο
    Astra J

Προεπιλογή

Καινούργιο..Σκέψου πχ να πάρεις ενα αμάξι μεταχερισμένο, τι σκίσιμο θα έχει φάει... Εκτός αν το παρεις απο φιλο σου αλλα και παλι προσέχεις.
    Doctor GR

'Κρίση...με πιάνει κρίσηηη..και Opc κανείς δεν μπορεί να αποκτήσει..'

Προεπιλογή

πχ αν παρεις ενως χρονου αμαξι με ενημερωμενο βιβλιο εχεις τα υπολοιπα χρονια εγγυησης χωρις φοβο
    προσωπικα παντα μεταχειρησμενο γιατι ενα αμαξι μια βολτα να κανει 2000 ευρω τα χανει!!

Προεπιλογή

Σε βενζινοκίνητο μεταχειρισμένο 1 ετους το πολύ ,σε πετρελαιοκίνητο μόνο καινούριο γιατι απλά δεν υπάρχουν αντε το πολύ κανα τεστ ντραιβ και στα εισαγώμενα οι τιμές ειναι τοσο υπερκτιμηνένες που ειναι για γέλια
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη amyntas : 11-08-13 στις 01:38

Senior Member Το avatar του χρήστη jimjimmanta
    Περιοχή
    πειραιας
    Αυτοκίνητο
    Manta B

Προεπιλογή

επειδη θελεις μεγαλο αυτοκινητο , εγω πιστευω ειναι μονοδρομος η αγορα του μεταχειρισμενου που βρωμαει απο ... καινουρια !!!!
    στην κατηγορια των μεσαιων και μεγαλομεσαιων που απευθυνεσαι , τα αυτοκινητα ειναι σχεδον τζαμπα .
    υπαρχουν αμετρητα αυτοκινητα που ειναι ακομα ολοκαινουρια , ακομα και κατω απο την μιση τιμη !!!
    δεν εχει καμια σχεση η ποιοτητα των μεταχειρισμενων αυτης της κατηγοριας , με την ποιοτητα των μεταχειρισμενων gti ή μικρων και μινι ...
    εγω δεν ξερω κανεναν που να εδωσε 30 χιλιαρικα για οικογεννειακο και να βγηκε με τις πορτες απο την αντιπροσωπεια μολις το παρελαβε ...
    αλλα ουτε εχω δει και κανεναν να κανει μλκιες στον δρομο με αυτοκινητα αυτης της κατηγοριας.
    το πολυ πολυ να τρεχει σαν μλκας στην εθνικη ...
    ολοι τα στρωνουν με ευλαβεια οπως παλια , που ηταν απαραιτητο το στρωσιμο.
    και το "καλο" αυτοκινητο της οικογεννειας δεν το παιρνουν ποτε η γυναικα ή τα παιδια , ειδικα αν ειναι ψιλοασχετοι ...

βεβαια αυτοκινητο αγοραζεις και πρεπει να το ψαξεις το πραγμα για να μην εισαι η εξαιρεση του κανονα .
    γιατι αυτην την περιοδο , σε αυτην την κατηγορια , αμα φας φολα θα εισαι η εξαιρεση και οχι ο κανονας.

σιγουρα θελει μεγαλη προσοχη στην αγορα και να μην τσιμπησεις κατευθειαν μολις ακουσεις αυτο που θελεις να ακουσεις ...
    τα χιλιομετρα μπορει να σβηνονται , αλλα η χρηση δεν σβηνεται με τιποτα ! οπως και να το κανουμε φαινεται το "μεταχειρισμενο" .
    το φαινομενο του "τροπετου" εχει εξαλειφθει πλεον , αλλα ενας καλος ελεγχος απο εσενα που το αγοραζεις , καθως και απο ενα μηχανικο δεν βλαπτει.
    πριν την τελικη αποφαση προσπαθησε να εχεις κανει οσο το δυνατον περισσοτερα χιλιομετρα με το αυτοκινητο.
    επισης η αγορα του μεταχειρισμενου θελει στρατηγικη. να εισαι ετοιμος για την αγορα και να ψαχνεις , αλλα να εχεις και υπομονη μεχρι να βρεις την πραγματικη ευκαιρια.

Προεπιλογή

Εγώ υποστηρίζω σχεδόν φανατικά την αγορά του μεταχειρισμένου. σίγουρα το μεταχειρισμένο είναι λαχείο αλλά αυτό δεν αποκλείει και το καινούργιο ότι μπορεί να είναι λαχείο (και δεν αναφέρομαι μόνο σε ατυχίες κατά την μεταφορά ,αλλά και σε προβλήματα που βγάζουν τα καινούργια λόγω αστοχιών) .Η διαφορά αξίας του καινούργιου δεν δικαιολογεί τα λεφτά της και έχεις πάντα τον φόβο μην το τρακάρεις μη στο χτυπήσουν μη στο κλέψουν μην στο σπάσουν κλπ . πλέον και φορολογικά δεν συμφέρει αφού πιο δύσκολα καλύπτεις το τεκμήριο αγοράς και συντήρησης ενός καινούργιου παρά ενός μεταχειρισμένου. έχω το corsa c 1,2 από το 2003 .το είχα πάρει καινούργιο γιατί στην οικογένεια μου δεν συμφωνούσαν με την αγορά μεταχειρισμένου που εγώ ήθελα το οποίο έκανε όσο η προκαταβολή για το corsa μου 1500 ευρώ .Το corsa Δεν έχει βγάλει σημαντικά προβλήματα μέχρι τώρα .είχε πρόβλημα με τον πολλαπλασιαστή του σχεδόν από τις πρώτους μήνες που το πήρα με αποτέλεσμα να παίρνει ώρες ώρες με δυσκολία μπροστά αλλά η βλάβη του εντοπίστηκε τελικά μετά από 2 χρόνια .στα 45000 χλμ χάλασε το μοτέρ της αντλίας βενζίνης
    και το λαμπάκι check engine δεν έχει σταματήσει να κάνει κατά διαστήματα την εμφάνιση του .Δεν έχω όμως παράπονο κρεμαγιέρα δεν μου εμφάνισε και το easytronic δεν μου έχει παρουσιάσει πρόβλημα παρά μόνο όταν βραχυκύκλωσα κατά λάθος τα ηλεκτρολογικά του βάζοντας λαμπάκι στοπ με ένα νήμα αντί για δυο. Από τη στιγμή λοιπόν που δεν μου έβγαλε σημαντικά προβλήματα δεν πρόκειται να το αλλάξω και 30 χρόνια να περάσουν γιατί είναι κρίμα ενώ έχω δώσει 13000 ευρώ για να το πάρω να το πουλήσω 4000 ευρώ και να χρειαστεί να δώσω αλλά 9-10000 για να πάρω καινούργιο το οποίο θα κάνει την ίδια δουλεία που κάνει και το παλιό. Το λέω αυτό όχι μόνο θεωρητικά αλλά έχοντας και την εμπειρία του μεταχειρισμένου που έχω για 2ο αμάξι εδώ και 2 χρόνια. παρόλο που μου έβγαλε ζημίες και ένας απατεώνας μηχανικός μου έφαγε 1000 ευρώ το κόστος του συνολικά μου πήγε 3000 ευρώ (αλλά τα ανταλλακτικά που μου έμειναν λειτουργούν ως εγγύηση πως ότι και αν πάθω από βλάβες δεν πρόκειται να ξεμείνω).το πρόβλημα με τα μεταχειρισμένα είναι το αν ο μηχανικός που θα το αναλάβει είναι σωστός απέναντι σου και σου δώσει σωστή εικόνα και λύσεις για τα προβλήματα που προκύπτουν και δεν είναι της λογικής "θα τα βρούμε" ακούγοντας στο τέλος τιμές που σε βγάζουν από τα ρούχα σου .Στα καινούργια το πρόβλημα είναι πως αν πάθεις οτιδήποτε το κόστος επισκευής είναι πολύ πιο ακριβό σε σύγκριση με ένα οποιοδήποτε μεταχειρισμένο. Το επιχείρημα πως το μεταχειρισμένο βγάζει ζημιές δεν είναι αρκετό για να αποκλείσει την αγορά του μεταχειρισμένου γιατί αποκλείεται η ζημιές να φτάσουν τα 10000 ευρώ .Σίγουρα αν βγάλει ζημίες το πιθανότερο είναι να της βγάλει με μεγαλύτερη συχνότητα αλλά λίγη ταλαιπωρία παραπάνω πιστεύω αξίζει το κόπο για να σου μείνουν αν όχι 10000 στη τσέπη 5000 ευρώ και να μην έχεις το άγχος του καινούργιου και το αν θα καταφέρεις να δόσεις τη δόση.

Προεπιλογή

.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη antkx : 21-10-13 στις 21:34 Αιτία: διαγραφή διπλής καταχώρισης

Προεπιλογή

Αν μπορεις, εννοειται καινουριο. Απ'την αλλη σε μεταχειρισμενο μπορεις να βρεις κατι πολυ καλυτερο με τα λευτα του καινουριου, αλλα ενας Θεος ξερει τι θα σου βγαλει.

Προεπιλογή

Μήπως ξέρει κανείς πόσο είναι φπα και φόροι για ένα καινούριο αυτοκίνητο? Διότι στην ford.gr τα έχουν στους καταλόγους χωρίς φόρους....

Προεπιλογή

Γνώμες για το νέο focus st line? (με κινητήρα 1.0 turbo)

ford11.JPG
    ford12.JPG

Προεπιλογή

Οποίος το θέλει να το πάρει χθες.
    Απίστευτο αυτοκινήτο με πάρα πολύ καλό εξοπλισμό και απίστευτο κινητήρα.
    Το έχει ξάδερφος μου, το έχω οδηγήσει.
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο opel astra j 2011 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως ξέρει κανείς πόσο είναι φπα και φόροι για ένα καινούριο αυτοκίνητο? Διότι στην ford.gr τα έχουν στους καταλόγους χωρίς φόρους....
    ?

Προεπιλογή

Μεταχειρισμένο μονο απο πολυ γνωστό μου και αυτο με κάθε επιφύλαξη...οταν ο αλλος το πουλάει απο ανάγκη στα 3 χρονια παράδειγμα μονο τα σέρβις δεν θα έχει στο μυαλο του να κανει σωστα, ατομα που αλλάζουν ανα 3 χρονια αμαξια τα έχουν για την καψα και αλλαγή. Τωρα η περίπτωση που κάποιος το εχει και ξαφνικα του περισσεύει ναι ειναι καλη ευκαιρία αλλα δυστυχώς ειναι ελάχιστα. Απο μαντρα ουτε με εγγύηση εφόρου ζωης εγω προσωπικά

Senior Member Το avatar του χρήστη dimpas
    Περιοχή
    Athens Petroupolis
    Αυτοκίνητο
    Kadett D GTE

Προεπιλογή

Εάν δεν ξέρεις από αυτοκίνητα τότε αγόρασε καινούργιο.
    Εάν μπορείς να αξιολογήσεις την κατάσταση των μεταχειρισμένων ( δεν λέω για το πόσο καλά γυαλισμένο είναι ) με το ΠΟΛΥ 10.000 € βρίσκεις άριστα αυτοκίνητα μεταχειρισμένα από χέρι ιδιώτη και δεν είναι ανάγκη να είναι Opel !
    Πάντα να ρωτάς παρατηρείς τον πωλητή (ιδιώτη ) για το πόσα ξέρει και να προσπαθήσεις να κάνεις ένα τεστ ντράιβ από τη μεριά του Συνοδηγού !
    Δεν μπορείς να φανταστείς πόσα θα καταλάβεις για το αυτοκίνητο εάν παρατηρήσεις για 20 λεπτά πως το οδηγούσε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης του !
    Ο κύκλος του Kadett D GTE έκλεισε !
    Τώρα αναπαύεται στα ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΧΕΡΙΑ !
    Ένα απλό αυτοκίνητο πήρε την θέση του στο δρόμο αλλά όχι στην ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ !

Προεπιλογή

Αν βρεις μεχρι 5-6 χιλιαρικα κ να αξιζει να ναι απο πρωτο χερι να ξερεις τον οδηγο και τα σερβις του οκ. Απο κει κ περα το ποσό οταν ανεβει και δεν γνωριζεις κι ολας τι παιρνεις 1 βλαβη να σου βγαλει σιχτηριζεις γιατι δεν πηρες καινουριο με 14-15 χιλιαρικα . Αν και ψηφισα στο ποστ μεταχειρισμενο, επειδη δεν βρισκαμε ειτε απο γνωστο ειτε καλοδιατηρημενο σε καλη τιμη (εβρισκα με 7-8 χιλιαρικα και αμφιβόλου ιστορικου - τα βιβλιαρακια δεν τα εμπιστευομαι ειδικα αν δεν ειναι μεσα σε εγγυηση και κανουν εξω σερβις κ δεν γραφουν τι βλαβες εφτιαξε) καταληξαμε σε καινουριο τελικα. Να ξερετε για οσους ενδιαφερονται για αγορα καινουριου αυτη την περιοδο, ενα αξιοπρεπες supermini (σκαφος τυπου κορσα) θα σου βγει 15 χιλιαρικα. Ενα μικρομεσαιο (σκαφος τυπου Astra) θα σου βγει απο 17 (οπελ- κια -hyundai - σεατ - σκοντα ) - 20+ αναλογα μαρκες - εκδοσεις - επιλογη κινητηρα / κιβωτιου.
    Δεν τρέχει κάστανο.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Αγορα μεταχειρισμενου Astra 2007-08
    Από τον/την osfp στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-11, 15:44
  2. Αγορα μεταχειρισμενου corsa c - τι να προσεξω?
    Από τον/την forgot-my-meds στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-11, 10:23
  3. αγορα μεταχ astra με ids plus η χωρις ?
    Από τον/την nikos2004dj στο forum Στήσιμο
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-09, 02:33
  4. Αγορα μεταχειρισμενου GTC 1600T
    Από τον/την kostantinos f στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-08, 12:04
  5. Καινουργιος...
    Από τον/την nicolouris στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 45
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-05-07, 00:28

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές