If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 55

Προεπιλογή Αντιψυκτικό

Τη κυριακή καθως ξεκίνησα για μπανάκι μου έβγαλε για πρώτη φορά ένδειξη να βάλω αντιψυκτικό και μετά μου έβγαζε την ίδια ένδειξη άνα τακτα διαστήματα..Όταν γύρισα σπίτι το τσεκάρώ και το βλέπω ένα δάχτυλο (σε πάχος) κάτω απο την ένδειξη που έχει.Τη δευτέρα πάλι τα ίδια,το ξανακοιτάω και είχα πέσει αισθητά τουλάχιστον δυο δάχτυλα.Παώ παιρνω αντιψυκτικό από τη δρόμων το γεμίζω μέχρι λίγο πάνω απ'την ένδειξη.Το κοιτάω σήμερα και πάλι έχει πέσει ένα δάχτυλο.Τι μπορεί να φταίει?

Προεπιλογή

καμια αντλια νερου μιας και εισαι 2004.....

Senior Member
    Περιοχή
    glyfada athens
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

Μάλλον διαρροή φίλε. Δεν νομίζω τόσο γρήγορα να χάνει υγρό
    [url=http://photobucket.com/albums/b57/perrosgr/]Personal Images[/url]
    [url=http://rapidshare.com/files/44926275/EortologioSetup.msi]ΕΟΡΤΟΛΟΓΙΟ ΓΙΑ WINDOWS[/url]
    [url=http://rapidshare.com/files/79402734/MyPhoneExplorer_Setup_1.6.4.exe]BACKUP "MESSAGES" FOR ERICSSON PHONES[/url]

Senior Member Το avatar του χρήστη ASTRAMAN
    Περιοχή
    χαλανδρι - ΑΡΧΑΝΕΣ ΚΡΗΤΗ- παντου!! αφου εχω αφησει το σημαδι μου σε ολα τα μερη της Γης!!
    Αυτοκίνητο
    Astra G

Προεπιλογή

διαρροη ειναι σιγουρα τωρα απο την αντλια νερου ειναι,απο καμια ενωση στις σωληνες ειναι,απο τον θερμοστατη να τα εχει παιξει απο την ζεστη η απο καπου αλλου δεν νομιζω να μπορει να σου πει καποιος απο εδω με ακριβια.
    πηγαινε να το δουνε γιατι τωρα με τις ζεστες θα παθεις καμια πιο χοντρη ζημια στη μηχανη
    θα μπω στο facebook και θα σας κραξω ολους!
    η νεα μοδα. παντα στο τελος ενος ποστ υπαρχει και το ... " φιλικα παντα" .

Προεπιλογή

φιλε μ ισως ειναι αυτα π ειπαν τα παιδια,αλλα επειδη απο προσωπικο συμβαν πριν λιγες μερες!ηταν ακριβως οπως τα λες εχανα νερα τελικα ηταν φλατζα!οταν το βαζεις μπρος σ κανει τρεμουλο?αν ναι τοτε πιθανοτατα ειναι φλατζα.ελπιζω ν μν ειναι αυτο!αλλα κοιταξω το μια σε ενα συνεργειο!μπορεις να κοιταξεις κ τα λαδια σ η κ απο τα μπουζια! αλλα καλυτερα να το πας σε ενα συνεργειο να το κοιταξουν για σιγουρια!

Προεπιλογή

Ξέρετε καμιά καλή οπελ κοντά στη καλλιθέα να το πάω γιατί αυτοί στη δρόμων της αμφιθέας που το πήγαινα είναι λίγο άσχετοι.

Senior Member Το avatar του χρήστη ASTRAMAN
    Περιοχή
    χαλανδρι - ΑΡΧΑΝΕΣ ΚΡΗΤΗ- παντου!! αφου εχω αφησει το σημαδι μου σε ολα τα μερη της Γης!!
    Αυτοκίνητο
    Astra G

Προεπιλογή

τωρα κατι ειπες
    θα μπω στο facebook και θα σας κραξω ολους!
    η νεα μοδα. παντα στο τελος ενος ποστ υπαρχει και το ... " φιλικα παντα" .

Προεπιλογή

υπάρχει πιθανότητα να δεις υπολείμματα λαδιού στο δοχείο διαστολής αν έχει «πάρει» φλάντζα;

Προεπιλογή

Εξαγωγή και επανατοποθέτηση αντλίας νερού 63.00
    Αντλία νερού 134.11
    φλάντζα αντλίας νερού 3.3
    Αντιψυκτικό 9.88
    Λάστιχο θερμοστάτη 1.28
    -------------------------------------------------------------
    συνολό 211,57
    εκπτωση 14.86
    ---------------------------------------------------------------
    καθαρή αξία 196.71
    ΦΠΑ 37,37
    -------------------------------------------------------------
    Τελικό πιάσιμο κώλου 234.08

Senior Member
    Περιοχή
    Καματερό, Αθήνα
    Αυτοκίνητο
    Astra K

Προεπιλογή

περαστικά...

μακάρι να λυθεί το πρόβλημά σου τουλάχιστον και χαλάλι τα 200+

Προεπιλογή

εισαι ατυχος που δεν στο εκανε μεσα στο 2006...αρκετα 1.4 twinport του 2004 ειχαν προβλημα...

Προεπιλογή

Μόλις έστειλα την παρακάτω επιστολή στην Οπελ Ελλας

Θέμα: Αξιοπιστία - Εξυπηρέτηση

Είμαι κάτοχος ενός Astra H 1.4 Twinport.Το απέκτησα τον ιούνιο του 2004,όταν είχε πρωτοκυκλοφορήσει στην Ελλάδα, γνωρίζοντας πως όταν αγοράζει καποιος ένα μοντέλο στους πρώτους μήνες κυκλοφορίας θα αντιμετωπίσει και τις <<παιδικές του ασθένειες>>. Βασιζόμενος όμως στη καλή φήμη που είχε βγαλει η Opel όσον αφορά το after sale της, προέβη στη παραπάνω αγορά χωρις περεταίρω δισταγμό.
    Πράγματι αντιμετώπισα αρκετά προβλήματα κοινά ,όπως διαπίστωνα απο την κοινότητα του www.opel-club.gr και του www.opelclub.gr ή από γνωστούς μου, με άλλους ιδιοκτήτες του συγκεκριμένου μοντέλου.Μερικά από αυτά ήταν: πρόβλημα με το ηχοσύστημα cd30 mp3 (το οποίο άνοιγε μόνο του) ,τριγμοί από τις πόρτες, τρίξιμο στο τιμόνι από το καλώδιο του αερόσακου, επιμύκηνση της καδένας (για το οποίο ενημερώθηκα και με έγγραφο από την Opel), μή σωστή λειτουργεία του μεντεσέ του χώρου αποσκευών (δε κλείδωνε ή κλείδωνε και έδειχνε ο πίνακας οργάνων ένδειξη ανοιχτής πόρτας), κακή επαφή των καλωδίων της μίζας με αποτέλεσμα να καλέσω την οδική βοήθεια διότι δεν είχε τροφοδοσία.
    Δυστυχώς σε ορισμένα απο αυτά τα προβλήματα η αντιμετώπιση μου απο την εκάστοτε αντιπρωσοπεία δεν ήταν αναμενόμενη.Και λέω την εκάστοτε διότι σαν να μην έφταναν όλα αυτά, μου ήρθε μια ειδοποίηση οτι η αντιπροσωπεία της Ελφινκο (η οποία επιλέχθηκε και με το κριτήριο οτι βρίσκετε κοντά στον τόπο διαμονής μου, θα έκλεινε και με παρέπεμπαν ,πλέον, στην Opel Δρόμων στην Αμφιθέας όπου θα μπορούσα να συνεχίσω να έχω και την έκπτωση 10% επί των ανταλλακτικών και του service, προνόμιο που κατείχα στην Ελφινκο λόγω της αγοράς του αυτοκινήτου μου από τη συγκεκριμένη αντιπροσωπεία.
    Δυστυχώς κάθε φορά που συναλλάσομε με την Δρόμων πρέπει να φτάνω στο σημείο να απαιτώ το συγκεκριμένο προνόμιο και να ρωτάνε πάντα τον υπέυθυνο (όπως μου λένε) διότι δεν <<με βλέπουν>> στον υπολογιστή σ’αυτούς που δικαιούντε την έκπτωση.
    Να επισημάνω οτι έκανα όλα τους προβλεπόμενους ελέγχους και service και μόνο σε εξουσιοδοτημένα της Opel, επίσης οτι το αυτοκίνητο μου έχει κάνει 38000κμ και είναι τόσο καλοδιατηρημένο-αγρατσούνιστο ,που όλοι το περνάνε για καινούριο, και τέλος οτι δεν έχω επαίμβει σε κανένα σημείο και με κανένα τρόπο στο αυτοκίνητο,πλύν της εγκατάστασης αντικλεπτικού συναγερμού.
    Πλησιάζοντας σιγά σιγά στο ζήτημα που προέκυψε, θα άναφέρω άλλο ένα παράδειγμα, που είνα πασίγνωστο σε όσους ασχολούντε αρκετά με τον τομέα αξιοπιστίας του αυτοκινήτου, το οποίο είναι οι ελαττωματικές παρτίδες της κρεμαγιέρας του προτελευταίου Corsa και ίσως και του τελευταίου ,ο καιρός θα δείξει. Είχε φτάσει σε τέτοιο σημείο η κατάσταση που ορισμένες αντιπροσωπείες άλλαζαν την κρεμαγιέρα ακόμα και μετά τη διετία δωρεάν.Και για να μην αναφέρομαι μονομερώς στην εταιρία σας παρόμια κατάσταση συνέβαινε με τα παράθυρα που έπεφταν σαν επιδημία στο Group VAG.
    Φτάνοντας λοιπόν στο ζήτημα που με απασχολει σας αναφέρω οτι πριν μια βδομάδα, εμφανίστηκε στην οθόνη του αυτοκινήτου μου η ένδειξη οτι χρειάζεται συμπλήρωση αντιψυκτικου υγρού.Την ίδια μέρα ελέγχω το δοχείο του αντιψυκτικού και βλέπω τη στάθμη πεσμένη κατά 1.5 εκατοστά.Την επομένη είχε πέσει λίγο παρακάτω.Πηγαίνω λοιπόν στη Δρόμων και αγοράζω ένα μπουκάλι του ενός λίτρου και συμπληρώνω μέχρι το σημείο που πρέπει σύμφωνα με το εγχειρίδιο τρου αυτοκινήτου μου.Δυστυχώς χώρις να το κινήσω την επομένη πάλι η στάθμη είχε πέσει.
    Όπως κάνω πάντα, εγραψα στο forum του Opel-club το πρόβλημα μου και μου απαντήσαν οτι θα φταίει η αντλία νερού πρόβλημα που αντιμετώπισαν αρκετά μοντέλα του 2004 , όπως μου έιπαν. Πράγματι την επόμενη μέρα πήρα τηλέφωνο στη Δρόμων έκλεισα ραντεβού πήγα και <<όλως περιέργως>> ήταν η αντλία νερού.Η ιστορία αυτή κόστισε 234,8 ευρώ με την έκπτωση του 10% που πάλι ζητούσα και πάλι δεν τη βλέπανε.

Απευθυνόμενως σε σας, σας ερωτώ:

1ον) Δικαιολογείται βλάβη αντλίας νερού τόσο σύντομα;

2ον) Γιατί αφού πρόκειται για πρόβλημα της παρτίδας του 2004 να
    επιβαρυνόμαστε εμείς;

3ον) Όταν έχω κάνει στις 28-6-07 δωρεάν καλοκαιρινό έλεγχο ο οποίος
    παρέχει ,όπως αναγράφετε στο φυλλάδιο που μου αποστείλατε,
    εγγύηση 7 εβδομάδων για τα σημεία που ελέγχθησαν και μέσα σ’αυτά
    είναι και η αντλία νερού και μετά από 4 εβδομάδες στις 25-7-07 μου
    βγάζει τη συγκεκριμένη βλάβη ,γιατί να την επιβαρυνθώ;

4ον) Θεωρείται την εταιρεία σας ανταγωνιστική ,όταν γνωστοί μου έχουν
    αλλάξει αντλία νερού σε Toyota Corrola και Honda Civic και το κόστος
    της ώς ανταλλακτικό ήταν 40 ευρώ και στο Astra είναι 159.59 ευρώ και
    μάλιστα από οτι βλέπω στο τιμολόγιο έιναι η ίδια αντλία που φοράει και
    ένα 1000αρι corsa.

Θα ήθελα να μου πείτε αν μπαίνατε στη θέση μου για λίγο πια θα ήταν μετά απ’όλα αυτα, που έχω περάσει στην τριετή <<συμβίωση>> μου με το Astra, η άποψή σας για την εταιρεία σας την αξιοπιστία των αυτοκινήτων σας και την after sale εξυπηρέτηση των πελατών σας;

Πεπεισμένος για την υπευθυνότητα, την κατανόηση και την ευαισθησία που σας διακρίνει ώς Opel Hellas και όχι ώς εκάστοτε αντιπροσωπεία, ευελπιστώ για τις άμμεσες ενέργειες σας για την αποζημίωση μου είτε με τη μορφή της επιστροφής του κόστους που επιβαρύνθηκα ,κατ’εμέ άδικα σύμφωνα με τα προαναφερθέντα, είτε με τη παροχή κάποιας μορφής έναντι που θα μπορώ να εξαργυρώσω στο επόμενο service του αυτοκινήτου μου.

Με τα τιμής,
    ΚΩΣΤΟΥΛΑΣ ΑΝΔΡΕΑΣ

Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αυτοκίνητο
    Astra OPC

Προεπιλογή

Αν σου απαντησουνε στο email που εστειλες γραψε το εδω, γιατι εχω την περιεργεια να δω τι θα πουνε...

Προεπιλογή

οπα ρε μαγκα αφου εκανες θερινο ελεγχο εχεις εγγυηση για τα σημεια που ελεγθηκαν....ωραια επιστολη παντως!

Προεπιλογή

apo p akrivos katalavaino an pasxo k ego apo auto..?? poia einai ta sumptomata?? plz help... fovoumai...
    http://img71.imageshack.us/img71/6773/2000966033950435181rsgf8.jpg

Προεπιλογή

Δε ξέρω αν υπάρχει τρόπος να καταλάβεις αν πρόκειται να πάθει κάτι η αντλία νερού.Σήμερα πάντως που ρώτησα δύο καταστήματα πώλησης ανταλλακτικών όπελ μου είπαν οτι η αντλία νερού για το 16αρι είναι πιο φτηνη από το 14αρι.

Προεπιλογή

το ενα εχει ιμαντα το αλλο εχει καδενα για αυτο.....η αντλια ή θα ακουγεται ή θα χανει.....

Senior Member
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Αυτοκίνητο
    Astra H Twintop

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ~astraxan~
    apo p akrivos katalavaino an pasxo k ego apo auto..?? poia einai ta sumptomata?? plz help... fovoumai...
    an ειναι η διαρροή σε πρώιμο στάδιο φαίνεται μόνο αν σηκώσεις το αμάξι στην πλευρά του δυναμό σα διαρροή λαδιού
    αν έχει προχωρήσει η ζημιά τότε απλά θα βάζεις νερό και μετά από λίγο θα ξαναβάζεις....
    πήγαινε και ζήτα να το τσεκάρουν γιατί υπάρχει γενικό πρόβλημα.
    δεν είναι μόνο παρτίδα του 2004...είναι και του 2005 (11/2005 είναι κατασκευή το δικό μου) και του 2006 (ήταν ένα ακόμα στο συνεργείο με Μάρτη ταξινόμηση)
    Astra Twintop 1.6

Προεπιλογή

a ok tote den exo problima.. akomi toulaxiston...
    http://img71.imageshack.us/img71/6773/2000966033950435181rsgf8.jpg

Senior Member
    Περιοχή
    Καματερό, Αθήνα
    Αυτοκίνητο
    Astra K

Προεπιλογή

ωραία επιστολή.....μπράβο.
    με μέιλ την έστειλες?

περιμένουμε την απάντηση έτσι????

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Αντιψυκτικό-Αντιθερμικό υγρό ψυγείου
    Από τον/την meletis13forever στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-06-10, 14:39

Δικαιώματα - Επιλογές