If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 61 έως 78 από 78
    Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Δεν έβαλε φώσφορο να βρει τη διαρροή;;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη billnick05 : 2 Εβδομάδες πρίν στις 23:00

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Karaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν βγαζεις ακρη με δαυτους,
    Περυσι στο Golf της αδερφης μου πηγα να βγαλω το φρεον για να κανω μια ψιλοδοιαρροη που εβλεπα, στον πρωτο που πηγα μου ειπε οτι αν ηταν τελειως αδειο, θα κοστιζε 80€ (760γραμμαρια), αλλα εμενα δουλευε το κλιμα αν και ειχε μεσα το μισο φρεον, μου ειπε αν θελω να μου ξαναεβαζε το μισο, και ηθελε 30€, τελικα μου το γεμισε κανονικα στην ποσοτητα που επρεπε στα 50€. Σε ενα μηνα το ξαναεχασε ολο, γιατι τα oring που πηρα ηταν μαπα. Αλλαζω βαζω αλλα oring, και παω σε αλλον και απο αδειο τελειως μου πηρε 50€. Σε 3 μηνες με το βγηκε το καλοκαιρι, εφυγε και το φρεον!!! Τωρα ψαχνω την δοιαρροη, δηλαδη απο εκει που δουλευε το κλιμα μια χαρα, το πεταξα τα πεταλα!!!!!!!
    Τωρα πηρα oring γνησια, σε μιση τιμη που αγοραζα τα oring του εμποριου!!
    χαχαχα!!!! 80 ολόκληρη η πλήρωση,30 το μισό???? χαχαχα ο τυπος εκανε φοβερο deal? Οτι ναναι!. Ακου και ενα άλλο καλό επειδη εισαι της δουλειας. Φιλος φωνάζει "βορειοηπειρωτη" υποτιθεται ηλεκτρολόγο να του δώσει προσφορα για αλλαγή μονοφασικού πίνακα σε γκαρσονιερα 22τετραγωνικά. Του λέει λοιπόν με ύφος ο τύπος, : Γραφε.... αλλαγή πίνακα με ασφαλεις ρελέ θερμοσίφωνα και κουζίνα 1100€. Με τα υλικά δικά σου. Κόκαλο ο φιλος!!!

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billnick05 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχο δωρεαν δλδ. Οτιδηποτε χρειστει κανονικα θα πληρωθει
    οκ ευχαριστώ πολύ!Ισως τελικα απευθυνθω στην ηλεπ.Θα ενημερωσω
    Γιάννης

Προεπιλογή

Δεν έβαλε φώσφορο να βρει τη διαρροή;;
    Δεν εβαζε, αλλα ελεγε οτι το φρεον που βαζει εχει αυτες τις ιδιωτητες να βλεπει που χανει, διαρροη εβλεπε μονο εκει που αλλαξα τα oring, αλλα ελεγε οτι ειναι επειδη εβγαλα και εσταξαν τα λαδια με το χρωμα, και επρεπε να πλυθει, να ξαναχασει κτλ μπλα μπλα μπλα... το ειχε πρεσαρει ελαχιστα για μια βδομαδα και δεν ειχε χασει, οποτε το πρεσαρε κανονικα και κρατησε 3 μηνες περυσι, ισα ισα που βγηκε το καλοκαιρι.
    Τωρα φετος δεν μπηκα στην διαδικασια να παω πλυνω να γεμισω και να δουμε, το εψαξα μονος και τελικα την βρηκα την διαρροη, το πρεσαρα με αερα απο κοφλερ, και με σαπουναδα βρηκα απο που φευγανε τα...€€€!!!!!!!
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

χαχαχα!!!! 80 ολόκληρη η πλήρωση,30 το μισό???? χαχαχα ο τυπος εκανε φοβερο deal? Οτι ναναι!. Ακου και ενα άλλο καλό επειδη εισαι της δουλειας. Φιλος φωνάζει "βορειοηπειρωτη" υποτιθεται ηλεκτρολόγο να του δώσει προσφορα για αλλαγή μονοφασικού πίνακα σε γκαρσονιερα 22τετραγωνικά. Του λέει λοιπόν με ύφος ο τύπος, : Γραφε.... αλλαγή πίνακα με ασφαλεις ρελέ θερμοσίφωνα και κουζίνα 1100€. Με τα υλικά δικά σου. Κόκαλο ο φιλος!!!
    80€ αν ηταν τελειως αδειο, 30€ βγαζοντας το μισο δικο μου και ξαναβαζοντας αυτο το μισο, γιατι ο κλιματισμος δουλευε και με αυτο το μισο, και τελικα 50€ συμπληρονοντας το αλλο μισο που ελειπε. Και ο 2ος με 50€ το γεμισε τελειως κενο!! Για αυτο δεν βγαζεις ακρη, το φρεον σε σχεση με παλια αυξηθηκε η τιμη του σχεδον 100% απο οσο ξερω, αλλα το 134 που περνουν τα αμαξια εχει μαξιμου 30€ το κιλο.

Ωραιος ο ηλεκτρολογος!!! Ηθελε να βγαλει μηνοκαματο!!!

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Το φρέον στοιχίζει συνηθως 17-20€ το κιλό. https://www.car.gr/parts/view/219614...matismos-freon
    Στη Βέροια αυτός το πουλάει 27€ το κιλό. Για μεγαλύτερη ποσότητα άλλη τιμή.Είναι και linde. https://www.car.gr/parts/view/204098...os-freon-linde
    Μια μεση τιμή είναι 220-250 τα 13,5lt. δηλαδή 18-20€ το κιλό. Ακόμα και Linde σου έβαζε θα του στοίχιζε λιγότερο από 10€. Ε'ιχες ήδη το μισό μέσα άρα 'ηθελε άλλα 300-350γρ. Οπότε βλέπεις τη κοροϊδία υπάρχει.
    linde πάντως δεν είδα ποτέ να βάζει κανείς.
    Στο σπίτι που είχε χάσει αρκετό μου έβαλε 600γρ R410 και μαζί με τη συντήρηση---κανονική συντήρηση,βίδες το έκανε το AC, όχι ψευτοκαθάρισμα--, ζήτησε 50€. Πλέον όμως Σιβηρία το δωμάτιο.
    Πάντως εγώ, φτου φτου, προχτές είδα 6 βαθμούς ψύξη στο astra. Super.!!!

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Εκλεισα ραντεβου για την ερχομενη Δευτερα.μου ειπαν κοστος για φρεον απο 30-55 ευρω αναλογως το ποσο εχει χασει και καθαρισμο αλλα 25.αλμυρη τιμη αλλα θα δουμε...
    Γιάννης

Προεπιλογή

Το φρέον στοιχίζει συνηθως 17-20€ το κιλό. https://www.car.gr/parts/view/219614...matismos-freon
    Στη Βέροια αυτός το πουλάει 27€ το κιλό. Για μεγαλύτερη ποσότητα άλλη τιμή.Είναι και linde. https://www.car.gr/parts/view/204098...os-freon-linde
    Μια μεση τιμή είναι 220-250 τα 13,5lt. δηλαδή 18-20€ το κιλό. Ακόμα και Linde σου έβαζε θα του στοίχιζε λιγότερο από 10€. Ε'ιχες ήδη το μισό μέσα άρα 'ηθελε άλλα 300-350γρ. Οπότε βλέπεις τη κοροϊδία υπάρχει.
    Στο σπίτι που είχε χάσει αρκετό μου έβαλε 600γρ R410 και μαζί με τη συντήρηση---κανονική συντήρηση,βίδες το έκανε το AC, όχι ψευτοκαθάρισμα--, ζήτησε 50€. Πλέον όμως Σιβηρία το δωμάτιο.
    Γεμισα χτες της αδερφης μου το golf, 50€ το φρεον και 33€ η ραγισμενη βαλβιδα εκτωνοσης. Σημερα το μετρησα στους αεραγωγους, το ποιο χαμηλο που ειδα ηταν -1 !!! και επαιζε στους 4-7 βαθμους.

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Karaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεμισα χτες της αδερφης μου το golf, 50€ το φρεον και 33€ η ραγισμενη βαλβιδα εκτωνοσης. Σημερα το μετρησα στους αεραγωγους, το ποιο χαμηλο που ειδα ηταν -1 !!! και επαιζε στους 4-7 βαθμους.
    χαχαχαχα... σουπερ....εξω ζεστη ,,,,,μεσα fujitsu που ελεγε και η διαφημιση παλιά

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Μέτρησα σήμερα τη θερμοκρασία του αέρα που εξέρχεται από τους αεραγωγούς του αυτοκινήτου όταν λειτουργεί ο κλιματισμός. Το αμάξι ήταν παρκαρισμένο σε εξωτερικό χώρο με μέτρια σκιά και η θερμοκρασία έξω ήταν την ώρα εκείνη περί τους 33 βαθμούς (σύμφωνα με το θερμόμετρο του αυτοκινήτου). Για τη μέτρηση χρησιμοποίησα ένα οικιακό ψηφιακό θερμόμετρο εσωτ. - εξωτ. χώρου που είχε για το λόγο αυτό καλώδιο με αισθητήρα θερμοκρασίας τον οποίο έβαλα λίγο μέσα στον κεντρικό αεραγωγό.
    Αρχικά αφού έβαλα μπροστά τον κινητήρα, ρύθμισα την επιθυμητή θερμοκρασία καμπίνας (ηλεκτρονικός κλιματισμός) στο ελάχιστο (16 βαθμούς), επέλεξα χειροκίνητα να βγαίνει ο κρύος αέρας από τους κεντρικούς αεραγωγούς κι έβαλα τη σκάλα του ανεμιστήρα αέρα καμπίνας στη θέση 3 (μέγιστο το 7).
    Μετά από 5-6 λεπτά το θερμόμετρο κατέβηκε στους 9 βαθμούς. Πιο κάτω δεν πήγαινε παρότι το άφησα τουλάχιστον άλλα 5 λεπτά. Σε όλο αυτό το χρόνο το αμάξι ήταν ακίνητο με τις στροφές κινητήρα στο ρελαντί.
    Είναι σωστή η θερμοκρασία που μέτρησα ή θα έπρεπε να κατέβει αρκετά πιο κάτω, ακόμα και παρόλο που δούλευε ο κινητήρας ρελαντί;
    Πληροφοριακά αναφέρω ότι το αμάξι κοντεύει 14 ετών και πέρα από τις αλλαγές φίλτρων καμπίνας που γίνονται από την αρχή ανελλιπώς (σχεδόν κάθε χρόνο), δεν έχω κάνει ποτέ μέχρι σήμερα καμία απολύτως συντήρηση στον κλιματισμό.

Προεπιλογή

Να πας να κάνεις συντηρηση του A c. Το ίδιο είχα κάνει στο mondeo. Δηλαδή δεν είχα κάνει συντηρηση από καινούριο που ήταν και για 13 χρόνια. Έβγαζε κρύο δεν είχα παράπονο. Όταν το μέτρησαν είχε περίπου την θερμοκρασία που αναφέρεις. Όταν έγινε τελικά το σέρβις έλειπε το μισό φρεον. Όταν τελείωσε και το μέτρησαν πάλι έδειξε κάτω από 4 βαθμούς.
    Για αυτό σου λέω. Κάνε συντηρηση
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Να προσθέσω ότι η μέτρηση έγινε με την ανακύκλωση αέρα ανοιχτή (δηλ. έμπαινε αέρας περιβάλλοντος στην καμπίνα).

Προεπιλογή

Αν την ανακύκλωση την είχε κλειστή θα είχες και λίγο ακόμα καλύτερη μέτρηση. Όπως και να έχει μετά από τόσα χρόνια χρειάζεται. Και θα δεις και μεγάλη διαφορά
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Λοιπον πήγα χθες στην ηλεπ.
    Με κλειστην την ανακυκλωση ,μονο καμπινα εβγαζε 5,2 βαθμους,οποτε δεν χρειαστηκε φρεον μου ειπαν τα παιδια.Επισης τσεκαραν τι πιεση ανεβαζει ο κομπρεσσορας και ειπαν οτι ειναι κομπλε.Μονο απολυμανση καναμε με ενα σπρευ με κοστος 15 ευρω.Εντυπωση μου κανει που δεν ειχε χασει καθολου εδω και 10 χρονια
    Γιάννης

Προεπιλογή

Γιατί να χάσει? Κλειστό κύκλωμα είναι?
    Στου θείου μου το avensis απο το 2003 κ με 350000χλμ δεν εχει πειραξει φρεον
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο koumparos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί να χάσει? Κλειστό κύκλωμα είναι?
    Στου θείου μου το avensis απο το 2003 κ με 350000χλμ δεν εχει πειραξει φρεον
    E ναι δεν εχεις αδικο,λαθος μου
    Γιάννης

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Βρήκα μια χρήσιμη σελίδα σχετικά με την απόδοση του κλιματισμού στο αυτοκίνητο:
    https://drivrzone.com/proper-auto-ac-vent-temperature/

Mε βάση τη συγκεκριμένη σελίδα, για θερμοκρασία περιβάλλοντος 32 βαθμούς, η νορμάλ θερμοκρασία στους αεραγωγούς όταν ο κλιματισμός δουλεύει ΟΚ είναι μεταξύ 3 και 9 βαθμούς. Όπως εξηγεί και η σελίδα, η απόδοση του κλιματισμού εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό και από τη σχετική υγρασία του αέρα περιβάλλοντος. Μια υγρή μέρα είναι λογικό οι θερμοκρασίες του κλιματιστικού να είναι εμφανώς υψηλότερες σε σχέση με εκείνες σε μια ξηρή μέρα (μικρή σχετική υγρασία).

Προεπιλογή

Αυτό με την υγρασία ίσως το έχω παρατηρήσει, αλλά σίγουρα δεν το ήξερα.
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234

Παρόμοια Θέματα

1. δε δουλευει ο ανεμιστηρας-βοηθεια σκαω!!!!!
    Από τον/την gabriel1981 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-15, 21:37
  2. Mποχα απο το air condition
    Από τον/την sokgiorgos στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-07-11, 16:22
  3. ASTRA H : Ηχος απο το air-condition
    Από τον/την NIK στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-02-11, 23:51
  4. air condition
    Από τον/την fantzas στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-09-09, 16:32
  5. Τι στροφες πρεπει να δουλευει το insignia 1800
    Από τον/την tomy1471 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-09, 22:36

Δικαιώματα - Επιλογές