If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 22

Προεπιλογή μπαρακι ζαμφορ μηπως?

ακουω ενα θορυβο την ωρα που φρεναρω. μπροστα και δεξια αν υπολογιζω σωστα ειδικα σε λακουβες η σε ανωμαλιες του εδαφους. ο θορυβος αυτος υφισταται ισως και 6μηνο. προχθες που περασα τυχαια απο ενα συνεργειο OPEL για ενα αλλο θεμα, ο ηλεκτρολογος που το οδηγησε μου ειπε οτι πιθανον ειναι μπαρακι ζαμφορ.

ερωτηση γιατι θα ταξιδεψω σε 3 μερες απο σημερα:
    1. ειναι επικινδυνο αν εχει φθαρει?
    2. κοστος ανταλλακτικου και εργασιας?
    3. αλλαζει μονο το ενα η καλα ειναι να αλλαξει το σετ?

ΥΓ - εκανα σερβις πριν 2 μηνες , περασα και ΚΤΕΟ και κανεις δεν ειπε τιποτα.

Προεπιλογή

Έχω αλλάξει το δεξιό μόνο πριν από 5 χρόνια περίπου. Δεν είναι επικίνδυνο αλλά χτυπάει τόσο πολύ που νομίζεις ότι θα σου φύγει ο τροχός. Κόστος 20ε ανταλλακτικό και 10 εργασία τότε.
    Τελικά η Ascona B στρίβει καλύτερα από το Astra G?

Προεπιλογή

χτυπαει και ακουγεται την ωρα που χαμηλωνω ταχυτητα και σταματαω το αμαξι. σε μεγαλες ταχυτητες η ακομα και μεσα στην πολη δεν ακουγεται τιποτα.
    καποια αλλη σκεψη αν υπαρχει απο κανεναν?

ευχαριστω...

Senior Member Το avatar του χρήστη ohristou
    Περιοχή
    Νέα Πέραμος Αττικής, Πετρούπολη, Περιστερι
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

Εγω παντως πριν εναμιση μηνα που αλλαξα σε εξουσιοδοτημενο μου πηρανε 100 ευρω μαζι με εργασια. Ειχες βαλει γνησιο γιατι ανν ειχες βαλει μαλλον μου κοψανε τον κωλο.

Προεπιλογή

αν το αφησω ετσι υπαρχει καποιος κινδυνος στον δρομο?

Senior Member Το avatar του χρήστη jimik1
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra F GSi

Προεπιλογή

το πολυ πολυ
    να σου φυγει κανας τροχος

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jimik1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    το πολυ πολυ
    να σου φυγει κανας τροχος
    κατανοητο το χιουμορ, ωστοσο παρακαλω για μια απαντηση αν ειναι δυνατον εγκυρη. θα ταξιδεψω το Σαββατο και θα ειμαι γενικα στο δρομο για 4-5 μερες συνεχως. θα γραψω πανω απο 700 χλμ στο οδικο δικτυο της Πελοποννησου.

ευχαριστω και παλι.

Senior Member Το avatar του χρήστη kimoastra
    Περιοχή
    Καματερό
    Αυτοκίνητο
    Astra G

Προεπιλογή

egw eixa panw sto amaksi xalasmeno mparaki gia panw apo 2 xronia kai panw apo 20000 km kai den epatha tpt

Senior Member Το avatar του χρήστη jimik1
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra F GSi

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο rempetis71 Εμφάνιση μηνυμάτων
    κατανοητο το χιουμορ, ωστοσο παρακαλω για μια απαντηση αν ειναι δυνατον εγκυρη. θα ταξιδεψω το Σαββατο και θα ειμαι γενικα στο δρομο για 4-5 μερες συνεχως. θα γραψω πανω απο 700 χλμ στο οδικο δικτυο της Πελοποννησου.

ευχαριστω και παλι.
    αλλαξετο να εχεις το κεφαλι σου ησυχο...
    με το συστημα διευθηνσης δεν παιζουν...

Προεπιλογή

Το μπαράκι συνδέει την αντιστρεπτική με τη βάση του τροχού. Αν σπάσει (πολύ απίθανο) το αυτοκίνητο θα γέρνει περισσότερο από συνήθως. Καλό είναι να αλλαχτεί πάντως γιατί είναι πολύ εκνευριστικό.
    Το ανταλλακτικό ήταν γνήσιο, έχει περάσει καιρός βέβαια και σίγουρα τώρα δεν θα πάει πουθενά μόνο 30ε.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kiatr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μπαράκι συνδέει την αντιστρεπτική με τη βάση του τροχού. Αν σπάσει (πολύ απίθανο) το αυτοκίνητο θα γέρνει περισσότερο από συνήθως. Καλό είναι να αλλαχτεί πάντως γιατί είναι πολύ εκνευριστικό.
    Το ανταλλακτικό ήταν γνήσιο, έχει περάσει καιρός βέβαια και σίγουρα τώρα δεν θα πάει πουθενά μόνο 30ε.

1. δεν ειναι εκνευριστικο και δεν με ενοχλει τοσο κατα τη διαρκεια της οδηγησης. περισσοτερο οταν φρεναρω και σταματα το αμαξι. η εστω οταν περναω λακουβα με χαμηλη ταχυτητα.
    στην Εθνικη Οδο δεν ακουω τιποτα.

2. οταν λες θα γερνει τι εννοεις? στην οδηγηση η ακομα και σταματημενο?

Περιοχή
    Καματερό
    Αυτοκίνητο
    Astra G

Προεπιλογή

to zamforaki enwnei thn antistreptikh me to amorthser opote den nomizw na gernei opws les. gt uparxoun polla amaksia pou den exoun katholou..... pantws egw pisteuw na exei maximum kana 20ari to kathena (oxi opel alla ths delphi as poume pou einai aksiopisth etairia)

Προεπιλογή

Θα γέρνει περισσότερο στις στροφές. Αυτή είναι η δουλειά της αντιστρεπτικής. Όταν πιέζεται ο εξωτερικός τροχός σε μια στροφή μέσα στο φτερό τείνει να πιέσει και το εσωτερικό για μεγαλύτερη ευστάθεια. Τα μοντέλα που δεν έχουν είναι συνήθως μικρά αυτοκίνητα πόλης με οικογενειακό χαρακτήρα ή έχουν ημιάκαμπτο άξονα πίσω που συμπεριφέρεται με τον ίδιο τρόπο. Δες και εδώ http://www.carbibles.com/suspension_bible_pg4.html

Περιοχή
    Καματερό
    Αυτοκίνητο
    Astra G

Προεπιλογή

ama to paei tapa tha geirei to amaksi toso polu opws les esu......
    alliws exw thn entupwsh pws h diafora tha nai anepaisthiti..........

Προεπιλογή

Μπορεί, όντως, να μην έχει μεγάλη διαφορά. Οι μαμά αντιστρεπτικές είναι αρκετά μαλακές. Στην ascona b που μου είχε κοπεί μια βίδα στην μπροστά καταλάβαινες αμέσως ότι κάτι δεν παει καλά, ομως. Για το astra δεν ξέρω.

Προεπιλογή

πηγα στο μαστορα παιδια σημερα και χωρις καν να το δει με καθησυχασε. ακομα και να σπασει μου λεει δεν θα εχω προβλημα.

Προεπιλογή

επειδη θα τα αλλαξω και εγω αυριο , να ξέρεις ότι τα γνήσια κοστιζουν 70€ (2 τεμαχια) και η εργασια που μου ζήτησε μαζι με ευθυγράμμιση είναι 90€

Προεπιλογή

Άλλαξα μπαράκι ζαμφόρ πριν 6 μήνες περίπου σε corsa c sport. Δεν χρειάζεται να πάρεις ζευγάρι. Εγώ άλλαξα το ένα μόνο. Το κόστος, στο περίπου γιατι έκανα και άλλα πράγματα, μαζί με το ανταλλακτικό κανά 50άρι.

Ευθυγράμμιση γιατί να κάνεις; Επίσης μου είπαν και εμένα πως δεν έχεις πρόβλημα με το μπαράκι. Εμένα είχε γίνει ήδη κομμάτια πριν το αλλάξω
    Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mov-shadow Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άλλαξα μπαράκι ζαμφόρ πριν 6 μήνες περίπου σε corsa c sport. Δεν χρειάζεται να πάρεις ζευγάρι. Εγώ άλλαξα το ένα μόνο. Το κόστος, στο περίπου γιατι έκανα και άλλα πράγματα, μαζί με το ανταλλακτικό κανά 50άρι.

Ευθυγράμμιση γιατί να κάνεις; Επίσης μου είπαν και εμένα πως δεν έχεις πρόβλημα με το μπαράκι. Εμένα είχε γίνει ήδη κομμάτια πριν το αλλάξω
    Ευθυγράμμιση θα κάνω εγω επειδη χρειάζεται έτσι κι αλλιως το δικο μου, απλά το ανέφερα ως κόστος εργασίας. Επίσης η τιμή που ανέφερα για τα ζαμφορ αφορά τα γνήσια της opel

Προεπιλογή

Καλησπερα παιδια!Άλλαξα πριν από ένα χρονο μπαράκι ζαμφόρ σε Opel astra H gtc 1.8 140ps στον δεξι τροχό και τωρα άρχισε χτυπάει πάλι..Είναι λογικό σε τόσο λίγο καιρό να το πάρω στα χέρια ?Τι μαρκα μου προτείνετε να πάρω?Χρειάζεται να προσέξω και κατι άλλο?Με μια σύντομη αναζητηση που έκανα βλεπω οτι υπάρχουν με πλαστικό και με μεταλλικό σώμα.Ποια είναι καλυτερα?Μήπως πρέπει να αλλαξω και τα δυο άσχετα αν το ένα δεν ακούγετε?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vadada : 22-10-22 στις 15:31

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. ΜΗΠΩΣ ΚΑΙΕΙ ΛΑΔΙΑ....?????
    Από τον/την kapsas στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-07-20, 23:35
  2. Λεω μηπως 2
    Από τον/την kostanti_s στο forum Παράπονα Μελών / Προτάσεις Βελτίωσης του Club/Forum
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-06-10, 00:17
  3. Λεω μηπως
    Από τον/την kostanti_s στο forum Παράπονα Μελών / Προτάσεις Βελτίωσης του Club/Forum
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-06-10, 02:17
  4. ΜΗΠΩς ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΛΟΥΣΙΟΙ Κ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ???
    Από τον/την 1.8 140hp fotis στο forum Γενικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-05-10, 02:40
  5. Φουσκες Ζανφορ...
    Από τον/την psiloscorsa στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-09-09, 19:00

Δικαιώματα - Επιλογές