If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 40 από 51
    Senior Member Το avatar του χρήστη opcdmax
    Περιοχή
    Nεαπολη
    Αυτοκίνητο
    Astra F

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο topgear Εμφάνιση μηνυμάτων
    +1 μονο που το dsg ειναι κ@@@@λα!!!Αν πας βολτα dsg και οδηγησεις χειροκινητο μετα απλα ξενερωνεις.....
    ααααχχχ το ξερω δεν εχω παρει αλλα το φανταζομαι ειδικα σε πιστα θα μαμαει!!! απλος εχουν ακουστει διαφορα προβληματα σχετικα με το dsg!!!!
    αυτο το βιντεακι λεει πολλα!! http://www.youtube.com/watch?v=4EE1QslAw8c !!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη opcdmax : 02-06-12 στις 17:43
    Στην Ελλαδα εχει δημιουργηθει ενα νεο extreme sport..... οδηγηση με αναμενο το λαμπακι της βενζινης!!!!

Προεπιλογή

Εγω πιο παλια το ειχα οδηγησει σε πιστα σε μια εκθεση,ΔΕΝ μου αρεσε,εκει μεσα θες χειροκινητο.Στο δρομο ομως που εχω παει βολτα scirocco tsi 160 με dsg απλα δεν παιζεται!Ασε που νομιζεις οτι εχεις το ατελειωτο γκαζι!
    astra 1.6 turbo....

Προεπιλογή

Για ρωτηστε να μαθετε ποσα προβληματα παρουσιαζουν τα 1.2tsi kai GTI .....
    Εγω δεν θα το επαιρνα μονο και μονο που κατασκευαζεται στην Βραζιλια...
    [IMG]http://i42.tinypic.com/2568eps.jpg[/IMG]

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ CABRIO Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για ρωτηστε να μαθετε ποσα προβληματα παρουσιαζουν τα 1.2tsi kai GTI .....
    Εγω δεν θα το επαιρνα μονο και μονο που κατασκευαζεται στην Βραζιλια...
    Εγώ με το (city car μου!) Fabia 1.2Tsi ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΔΩ ΚΑΙ 21.000 "καραξεσκισμένα" σε ταξίδια Km, κανένα ΑΠΟΛΥΤΩΣ πρόβλημα! (Και με πρόγραμμα Ε-Τuners στα 144HP με 1,15bar στον κόφτη που όσο και ναπεις καταπονεί το μοτεράκι!). Στα ταξίδια το πάω συνεχώς με 160-170Κm/h κι είναι "κυρία". Νομίζω ότι στις μικρές κατηγορίες είναι θέμα χρόνου για τα αγαπημένα μας OPEL να "κοτσάρει" τον Α14ΝΕL(T) Ή κάποιιο μελλοντικό Α12ΝΕ(χ)...Τα προβλήματα που λες ΟΝΤΩΣ ΥΠΗΡΞΑΝ και ήταν σοβαρά λόγω επιλογής μιας κακής παρτίδας πιστονιών και ελατηρίων τους αλλά αν μπεις στο VWclub.gr θα δεις ότι αφορούσαν το τα GTI (αλλά κάποια Ibiza Cupra) με τον 1.4Τwincharged στα 180ΗΡ, που στο κάτω-κάτω ο ίδιος σε άλλες εκδοχές του ΔΕΝ είχε πρόβλημα.
    Το μόνο θεματάκι που είχαν τα 1.2Tsi ήταν που "έσβηναν" κάπιοες φορές το μοτέρ στο ρελαντί (φανάρι), ενώ επιπλέον σε κάποια δυσλειτουργούσε η μικρή τουρμπινίτσα ΙΗΙ λόγω ελαττωματικού ιnternal wastegate, που τα ΚΑΛΥΨΕ ΟΛΑ Η ΕΓΓΥΗΣΗ. Μάλιστα βρήκαν ότι έφταιγε μια ροδέλα στο actuator της mahle! Kατά τα άλλα το μοτέρ αυτό είναι απολαυστικό για κάποιον που στο ταξίδι θέλει <<το κάτι παραπάνω>>.
    Αλλιώς και οι βελτιωμένοι ecotec των 85ΗΡ στα 1.2lt ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΙΝΑΙ!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο AstroProsecutorTD06 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα προβλήματα που λες ΟΝΤΩΣ ΥΠΗΡΞΑΝ και ήταν σοβαρά λόγω επιλογής μιας κακής παρτίδας πιστονιών και ελατηρίων τους αλλά αν μπεις στο VWclub.gr θα δεις ότι αφορούσαν το τα GTI (αλλά κάποια Ibiza Cupra) με τον 1.4Τwincharged στα 180ΗΡ, που στο κάτω-κάτω ο ίδιος σε άλλες εκδοχές του ΔΕΝ είχε πρόβλημα.
    Αυτο το θεμα τελικα το καλυψε η εγγυηση της αντιπροσωπειας?
    OPEL Corsa D 1.4 Sport OPC PACK 1 mod.09
    OPEL Astra H 1.6 Elegance mod.08

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο opcdmax Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδια μπωρει να εχω opel να μου αρεσουν πολυ τα opel αλλα ανεμεσα στο polo gti και το corsa opc προτιμω το gti!! ελαφρυτερο , ομορφοτερο (μεσα εξω) , καλυτερη ποιοτητα , λιγοτεροι ρυποι=λιγοτερα τελοι , λιγοτερη καταναλωση ,το κυριοτετερο ΦΘΗΝΟΤΕΡΟ!!!! ισως τα μονα μειονεκτηματα που εχει ειναι το dsg και οτι δεν βγαινει σε χειροκινητο!!!
    Exwterika to Polo poio omorfo apo to OPC ???? Eleos e oxi kai omorfotero mesa !!! To OPC exei Recaro saloni pou 8a parakalouse o ka8enas na exei to amaxi tou !!!!

Περιοχή
    Nεαπολη
    Αυτοκίνητο
    Astra F

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Alexandros_OPC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Exwterika to Polo poio omorfo apo to OPC ???? Eleos e oxi kai omorfotero mesa !!! To OPC exei Recaro saloni pou 8a parakalouse o ka8enas na exei to amaxi tou !!!!
    καταρχας ειναι γουστα!!! υπαρχουν ατομα που τους αρεσει το ssangyong kyron που κατα την γνωμη μου ο σχεδιατης επρεπε να εχει αυτοκτονησει!!!! εμενα στο πολο μου αρεσει που εχει αυτο το κλασικο στα καθησματα που ναι μεν ειναι bucket αλλα ειναι απλα και αυτο το καρο υφασμα με τρελενει!!!!! απο την αλλη το εσωτετικο του ταμπλο , τιμονι τα θεωρω μακραν ποιο ομωρφα απο το corsa!!!! εξωτερικα τωρα και τα δυο εχουν κατι διαφορετικο το ενα ( corsa) εχει ποιο σπορ στυλ απο την αλλη το polo εχει ποιο κλασικο σπορ!! αλλα και παλι λεω αυτα ειναι γουστα οπως και με το αμαξι μου αν ηταν διπορτο το θεωρω πολυυυυυυ ποιο ομωρφο και απο τα δυο!!!
    Στην Ελλαδα εχει δημιουργηθει ενα νεο extreme sport..... οδηγηση με αναμενο το λαμπακι της βενζινης!!!!

Senior Member Το avatar του χρήστη PanosGTC
    Περιοχή
    Νίκαια
    Αυτοκίνητο
    GT B (2007+)

Προεπιλογή

Λοιπόν, επειδή ο κολλητός μου έχει αγοράσει το polo gti, έχει μετανιώσει τη στιγμή και την ωρα που το έκανε.. Από το πρώτο χιλιόμετρο το αμάξι έκαιγε λάδια. Μιλάμε για μια ποσότητα 1 λίτρο στα 1000 χιλιόμετρα. Το πήγε στην αντιπροσωπεία και του είπαν να μην ανησυχεί, θα αλλάξουν κινητήρα. Έτσι ενώ το αμάξι είχε 2000 χλμ στο οδόμετρο, έγινε αλλαγή κινητήρα. Αφού το πήρε και νόμιζε ότι όλα ήταν ok, ως δια μαγείας μετά από 1000 χλμ που το πήγε για έλεγχο το αμάξι πάλι έκαιγε λάδια!!! Του ήπαν ότι πρεπει να ειναι το μοναδικό polo gti στην Ευρώπη στο οποίο έχει γίνει αλλαγή κινητήρα και ακόμη καίει λάδια.. Στην τελευταία επικοινωνία που είχε με το συνεργείο, του είπαν ότι περιμένουν οδηγίες απο τη Volkswagen πως θα αντιμετωπίσουν το πρόβλημα. Δηλαδή στην ουσία παραδέχονται ότι όλα τα polo gti καίνε λάδια και ότι το μοτέρ αυτό έχει πρόβλημα εκ κατασκευής και έχουν σηκώσει τα χέρια ψηλά.. Ο φίλος μου έχει πληρώσει για ένα ολοκαίνουργιο αυτοκίνητο πάνω απο 20.000 ευρώ μετρητά και τρέχει στα συνεργεία απο την πρωτη στιγμή που το πήρε. Έχει και ένα μπουκάλι στο πόρτ παγκαζ για να συμπληρώνει λάδια μην του μείνει.. Αυτό με το μπουκάλι τα λάδια έπρεπε να στο δείνει η Volkswagen με κάθε καινούριο μοντέλο με tsi μοτέρ σαν απαραίτητο αξεσουάρ! Απίστευτα πράγματα για ένα ολοκαίνουργιο αυτοκίνητο. Καλα δεν το δοκίμασαν πριν το βγάλουν σε κυκλοφορία? To αμάξι σε λίγο καιρό συμπληρώνει 2 χρόνια οπότε θα βγει εκτός εγγύησης και άντε γεια.. Η επόμενη κίνηση του φίλου μου ειναι να κάνει μήνυση γιατί τα έχει πάρει απίστευτα με όλη αυτήν την ιστορια και την κοροϊδία.
    Πάντως επειδή το έχω οδηγήσει το αυτοκίνητο να πω ότι έχει πολύ καλή ποιότητα κατασκευής και καλο κιβώτιο, αλλά η αισθητική του μέσα και έξω με αφήνει παντελώς αδιάφορο.

Προεπιλογή

Το 1.2 ειναι πολυ καλο αμαξακι..Τα Gti εχουνε μεγαλο θεμα με τον κινητηρα..Τωρα η ομορφια ειναι αντικειμενικη..Για εναν 20αρη το corsaειναι πολυ ωραιο γιατι ειναι τουμπανο ενω το polo ειναι ομορφο και αγριο χωρις να ειναι κραυγαλαιο..Τωρα κατι ιστοριες που ακουγονται οτι το polo δεν στριβει,ειναι γελοιες...Σε λιγο θα ακουσουμε οτι τα opel στριβουν καλυτερα και απο evo απο μερικους..Το τελευταιο διαστημα εκανε δυο -τρια μοντελα να στριβουν...Μεχρι τοτε ηταν πεζοδρομιοκυνηγοι ...και ειχανε βαρετοι οδηγικη συμπεριφορα..Σαν τα audi αλλα στριβαν και χειροτερα..Αν εισαι πιτσιρικας και εχεις opc παλι αυτο θα επερνες,αν εισαι λιγο μεγαλυτερος θα κοιτουσες και αλλα πυραυλακια..Κατι σε clio ας πουμε..

Προεπιλογή

το polo εξωτερικά και εσωτερικά με αφηνει παντελώς αδιάφορο. συγκρίνετε απλό polo με το gti και δείτε εξωτερικές διαφορές, φρυδάκια σκατάκια, δείτε τώρα και τα corsa το απλό με το OPC καιθα βαρεθείτε να μετράτε διαφορές.-
    Το εσωτερικό ειναι ικανοποιητικό σαν σχεδιασμός για τα δικά μου γούστα αλλά μπροστά στα Recaro δεν πιάνει μία
    Το είχα σκεφτεί να το πάρω μόνο και μόνο λόγω κυβικών τεκμηρίων και ασφάλειας αλλά το βγάζει μόνο με DSG που σε κόντρα είανι όντως μεγάλο εργαλείο γτ έχεις επαναληψιμότητα 100%, αλλά εγώ θέλω να οδηγάω και να γουστάρω και το αυτόματο μου χαλάει το παιχνίδι. Υπόψην ότι οδηγούσα ΜΙΝΙ Cooper S το τουρμπάτο με αυτόματο/σειριακό που έχει και paddles για τουλαχιστον 6 μηνες και πολη και ταξίδια, σε μερικές περιπτώσεις το αυτόματο ήταν λύτρωση, σε αλλες απλά με ξενέρωνε απίστευτα.
    Όπως και να έχει γούστα είναι αυτά
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη AntonisP : 16-09-12 στις 15:02
    When I see a Prius I usually downshift so they can hear me burn more fuel !!!!!!!

Περιοχή
    Nεαπολη
    Αυτοκίνητο
    Astra F

Προεπιλογή

το οτι δεν βγαινει με χειροκινητο κιβωτιο ειναι ενα πλιν!!! εμενα το μονο που με χαλαει απο ολο το αμαξι ειναι αυτο το πραμα!!!! αλλη χαρη εχει το χειροκινητο!!!!

Senior Member Το avatar του χρήστη SotosKon
    Περιοχή
    Kαβαλα-Ηρακλειο
    Αυτοκίνητο
    Astra J

Προεπιλογή

Παιδια τα 1.4 μοτερ της VAG εχουν σοβαρο θεμα με τα λαδια...Πριν ακομα τα TSI.Η εξαιρεση ειναι αυτος που δεν του καιει και οχι αυτος που του καιει...Ειχα GOLF 1.4 GENERATION ατμοσφαιρικο με 75 αλογακια και ειχα φτασει να καιει 1 λιτρο στα 2800 και το εσπρωξα στα 60000 χιλ.Αυτο το μοτερ δεν θα επρεπε να καψει λαδια ουτε στα 300000 χιλ.Αν δειτε τι τζογο εχουν οι βαλβιδες και πως κουνιουνται θα παθετε πλακα.Ειναι απο τα χειροτερα μοτερ 1.4 που κυκλοφορουν.Το θεμα ειναι οτι επειδη ειναι απο κατασκευης ετσι και να κανεις επισκευη παλι καποια στιγμη θα ξεκινησει να καιει και ολο και θα επιδεινωνεται (λογια μαστορα)..Τα 1.6 του group δεν καταλαβαινουνε...
    OPEL ASTRA J 1.3 ECOFLEX (ΜΥ12)

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

ειχε ο ξαδερφος μου το 1,4 το generation οπως λεει και ο φιλος απο πανω αλλα δεν του εκαιγε λαδια.απλα καθε 6μηνο ηθελε κορωνοπηνια στο σασμαν και στα 2 χρονια του αλλαξαν 4 κιβωτια.μολις εληξε η εγγυηση και του τα μασαγαν το επισκευασε και το εσπρωξε.ασε που δεν πηγαινε βημα οταν ανοιγε το κλιμα...ειχε ομως τρομερο πατημα ταξιδευε σαν mercedes
    τωρα πηρε το civic to 1.8 που ειναι τρομερο αυτοκινητο....και εχει καλα γκαζια και απροβληματιστο
    Γιάννης

Προεπιλογή

Γνωστός μου παρήγγειλε polo 1.6 diesel. Περίπου 17 χιλιάδες νομίζω. Πρέπει να είναι πολύ καλό! Την άλλη εβδομάδα θα το έχει.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο opel astra j 2011 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γνωστός μου παρήγγειλε polo 1.6 diesel. Περίπου 17 χιλιάδες νομίζω. Πρέπει να είναι πολύ καλό! Την άλλη εβδομάδα θα το έχει.
    Καμια επαφη σε ποιοτητα με το corsa, και ο 16αρης ειναι κορυφη, και αν το πηρε με το lcd καντραν, αλλο επιπεδο.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

και στα επιπεδο ποιοτητας η vw ειναι ανωτερη . εχω δει ανταλλακτικα απο γκολφ κ σε σχεση με του αστρα ειναι ποιοτικα σαφως ανωτερα.

Προεπιλογή

Καλά αυτό σηκώνει συζήτηση. Είδα θερμοστάτη απο πολο 10ετίας κ ήταν γελοίος....ένα ματζαφλάρι μισό μέτρο. Σε άλλα βέβαια συμφωνώ.
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Καλά είναι αλλά και αυτά έχουν τα θεματάκια τους.

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Το εχει συναδελφος περιπου 2 χρονια με το μοτερ το 1000αρι με τα 115 αλογα.το αυτοκινητο πάει φοβερα στο δρομο και εχει πολυ καλη επιταχυνση
    ειναι η πληρης εκδοση με την μεγαλη οθονη .
    Σαν αμαξωμα ειναι φοβερο και πολυ στιβαρο.Εκανε κινηση ματ η vw με το νεο πολο
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη johnpats : 11-09-19 στις 13:42
    Γιάννης

Προεπιλογή

Τα 3 καλυτερα supermini ειναι το FIESTA οπου σε πατημα / στησιμο ειναι Νο1 για μενα και αν οδηγησετε το πετρελαιο 1.5 με 120 αλογα Titanium θα σας φυγει η μαγκια μετα το πολο κ μετα το κορσακι 3ο αν κ περιμενουμε να δουμε το νεο κορσα αν μπορεσει να πιασει κορυφη που δε το πιστευω με τιποτα. Μετα απο αυτη την τριαδα ερχονται ολα τα υπολοιπα πχ i20 , c3 και παει λεγοντας
    Δεν τρέχει κάστανο.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. corsa opc vs ibiza cupra vs polo gti
    Από τον/την tassos7 στο forum Exterior (Εξωτερικά)
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-11, 19:57
  2. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-11, 18:57
  3. ΔΕΝ ΑΝΑΒΕΙ...!ΓΙΑΤΙ???
    Από τον/την kapsas στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-08-10, 02:08
  4. Ασταθεια ρελαντι... γιατι???
    Από τον/την kostisfg στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-07-09, 00:43

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές