If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 60 από 68

Προεπιλογή

Μία μικρή διόρθωση μόνο. Τα Watt είναι ισχύς, δεν είναι ούτε αντοχή ούτε σαν αντοχή. Ισχύς=Ενέργεια.
    Επίσης, τα μπάσα ή πρίμα δεν έχουν ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ σχέση με την ευαισθησία του ηχείου (db). Το θέμα των συχνοτήτων είναι εντελώς διαφορετικό και άσχετο με την ένταση.
    Τόσο χρόνια με τις κιθάρες κάτι μάθαμε και από φυσική.
    Με το καλό φίλε GEO-07.
    Αναμένουμε νέα
    Opel Insignia 1.6T Cosmo MY '11

Προεπιλογή

Τα Watt είναι ισχύς, δεν είναι ούτε αντοχή ούτε σαν αντοχή. Ισχύς=Ενέργεια.
    Δλδ θες να μου πεις, οτι ένα μεγάφωνο στα 50W rms σε έναν ενισχυτή 15 W rms θα δουλεύει στα 50W. OK.

Επίσης, τα μπάσα ή πρίμα δεν έχουν ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ σχέση με την ευαισθησία του ηχείου (db)
    Λάθος. Όσο πιο ευαίσθητο είναι, τόσο πιο εύκολα βαράει μπάσο. Δεν του είπα βάλε αυτή την ευαισθησία για να τρίζει τ αμάξι. Του είπα βάλε πάνω από 91 db για να ακούσεις μπάσο με την πηγή που διαθέτεις.
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο koumparos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δλδ θες να μου πεις, οτι ένα μεγάφωνο στα 50W rms σε έναν ενισχυτή 15 W rms θα δουλεύει στα 50W. OK.
    Ένα ηχείο 50W με ενισχυτή 15W θα λάβει ΙΣΧΥ 15W, δε θα αντέξει 15W όπως λες. Δεν είναι αντοχή τα Watts αλλά ενέργεια ξαναλέω. Ίσως διατύπωσες λάθος αυτό που ήθελες να γράψεις αλλά ξαναλέω η ισχύς είναι ισχύς και ουδεμία σχέση έχει με την αντοχή.

Λάθος. Όσο πιο ευαίσθητο είναι, τόσο πιο εύκολα βαράει μπάσο. Δεν του είπα βάλε αυτή την ευαισθησία για να τρίζει τ αμάξι. Του είπα βάλε πάνω από 91 db για να ακούσεις μπάσο με την πηγή που διαθέτεις.
    Αυτό το λες επειδή το γνωρίζεις ή έτυχε με τις δοκιμές που έκανες να σου αφήσει τέτοια εντύπωση στο δικό σου αμάξι; Η εργοστασιακή πηγή και κάθε πηγή θα στείλει το σήμα που μπορεί να στείλει (συχνότητα). Το ηχείο θα διαχωρίσει τις συχνότητες, ανάλογα με τις κατασκευαστικές του δυνατότητες (2 δρόμων-3 δρόμων κλπ.) και θα αναπαράγει τις συχνότητες που θα λάβει και θα καταφέρει να διαχωρίσει.
    Θα ήταν ίσως σοφότερο να προτείνουμε μεγάλο βάθος κώνου, παρά άσχετους αριθμούς που δε σημαίνουν και τίποτα.
    Για να μην το τραβάμε τζάμπα, ό,τι δεν στηρίζεται στις αρχές της φυσικής ή σε άλλες επιστήμες διάδωσης ήχου και μας το είπε ο Μήτσος, ο Κίτσος ή το εκπαιδευμένο μας αυτί διαπίστωσε ας μην το προτείνουμε γιατί ο άνθρωπος θα πάει να σκάσει λεφτά και χρειάζεται βοήθεια και καλό θα ήταν να του την παρέχουμε τεκμηριωμένη.
    Την καλημέρα μου
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Konstantinos : 29-10-15 στις 10:02

Προεπιλογή

Πραγματικα βαριεμαι να το συνεχισω αλλα μου φτανει οτι ειπες οτι το ηχειο διαχωριζει συχνοτητες. Εσενα ποιος Μητσος ή Κίτσος στο είπε αυτό? Έχει ενσωματωμένη κάποια ηλεκτρονική διάταξη το ηχείο? Ή πυκνωτή θα χει στο τουιτερ η κροσοβερ. Μονο του δεεν διαχωρίζει τίποτα. Έχουμε φτιάξει και 50 ηχοσυστήματα στη ζωή μας που παίξανε καθαρά και βαρέσανε και κάποια db.

Προεπιλογή

Πραγματικα βαριεμαι να το συνεχισω αλλα μου φτανει οτι ειπες οτι το ηχειο διαχωριζει συχνοτητες. Εσενα ποιος Μητσος ή Κίτσος στο είπε αυτό? Έχει ενσωματωμένη κάποια ηλεκτρονική διάταξη το ηχείο? Ή πυκνωτή θα χει στο τουιτερ η κροσοβερ. Μονο του δεεν διαχωρίζει τίποτα. Έχουμε φτιάξει και 50 ηχοσυστήματα στη ζωή μας που παίξανε καθαρά και βαρέσανε και κάποια db.
    Κανένας Κίτσος και κανένας Μήτσος. Ό,τι το τουίτερ σε ένα οβάλ ηχείο 3 δρόμων π.χ. είναι εκτός δηλαδή, οκ, θα βγήκαν νέας τεχνολογίας ηχεία και μείναμε πίσω εμείς οι μεγαλύτεροι. Χαχα. Έχεις δει ποτέ οβάλ ηχείο ή ξέρεις πως λειτουργεί και εάν διαχωρίζει συχνότητες; Εάν όχι καλό θα ήταν να το ψάξεις λίγο γιατί έχει ενδιαφέρον. Άσε δε που σε ομοαξονικά ηχεία δεν υπάρχει ξεχωριστό τουίτερ. Ξεχωριστά Crossover φαντάζομαι γνωρίζεις ότι έχουν μόνο τα διαιρούμενα, έτσι; Ελπίζω στο 51ο που θα φτιάξεις να μάθεις και πως λειτουργεί εκτός από το να ακούς γιατί είναι πραγματικά ωραίο να καταλαβαίνεις πως δουλεύει το καθετί που χρησιμοποιείς.
    Ειλικρινά ούτε εγώ θα το συνεχίσω γιατί έχω καταλάβει από το ύφος σου σε ΟΛΑ μα ΟΛΑ τα Threads του φόρουμ πως είσαι ο μόνος που τα ξέρεις ΟΛΑ (τουλάχιστον αυτό φαίνεται να νομίζεις) και δεν έχει νόημα.
    Λοιπόν, το αφήνω εδώ εγώ το θέμα και ελπίζω ο φίλος μας να έβγαλε τα συμπεράσματα που τον ενδιέφεραν και να βοηθήθηκε. Όλα τα άλλα είναι για να'χουμε να λέμε. Δε με ενοχλεί που έχουμε διαφορετική άποψη, ειλικρινά, απλά το στυλάκι ειδικά όταν λες και πράγματα άσχετα δε βοηθάει.
    Χωρίς καμία διάθεση για κόντρες και φασαρίες απλά αναφέρω όσα διέκρινα. Για οποιαδήποτε συνέχεια σε παρακαλώ στείλε μου πμ εάν θέλεις να το συνεχίσουμε εκεί περί ηχείων γενικότερα και να μάθει ο ένας από τον άλλον. Δεν είπα ότι τα ξέρω όλα, οπότε θα με ενδιέφερε να μου πεις πράγματα που ξέρεις καλύτερα από 'μένα, αλλά αν έχεις όρεξη για τσακωμό απλά μη μου απαντάς καθόλου.
    Φιλικά!

Προεπιλογή

Ό,τι το τουίτερ σε ένα οβάλ ηχείο 3 δρόμων π.χ. είναι εκτός δηλαδή, οκ, θα βγήκαν νέας τεχνολογίας ηχεία και μείναμε πίσω εμείς οι μεγαλύτεροι. Χαχα. Έχεις δει ποτέ οβάλ ηχείο ή ξέρεις πως λειτουργεί και εάν διαχωρίζει συχνότητες; Εάν όχι καλό θα ήταν να το ψάξεις λίγο γιατί έχει ενδιαφέρον
    Το τουίτερ δεν έχει πυκνωτή? Αυτό δεν λειτουργεί ως αποκόπτης συχνοτήτων (crossover για τους άσχετους).????????????????????? Εσύ μάλλον δεν έχεις δει οβαλ.

. Ξεχωριστά Crossover φαντάζομαι γνωρίζεις ότι έχουν μόνο τα διαιρούμενα, έτσι; Ελπίζω στο 51ο που θα φτιάξεις να μάθεις και πως λειτουργεί εκτός από το να ακούς γιατί είναι πραγματικά ωραίο να καταλαβαίνεις πως δουλεύει το καθετί που χρησιμοποιείς.
    Mάλλον εσύ δεν ξέρεις.
    Πάρε ένα ομοαξονικό πασίγνωστης στο χώρο εταιρείας (την ξέρεις άραγε?) απ τα πολλά με εξωτερικό crossover
    http://www.ixokinisi.gr/index.php?pa...emart&Itemid=9

Προεπιλογή

Τελευταία απάντηση: Είδες να σχολιάσω πουθενά εάν το τουίτερ έχει πυκνωτή ή απλά θέλεις να διαφωνήσουμε και σε όσα συμφωνούμε; Όσο για τα ομοαξονικά μιλάμε για αυτά που ψάχνει ο φίλος μας εδώ (low cost), μάλλον σου διέφυγε!
    Όσο για το αν γνωρίζω τη Focal, αν ανατρέξεις σε προηγούμενα ποστ θα δεις πως αυτά έχω στο αμάξι μου.
    Άντε με τις υγείες μας.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Konstantinos : 29-10-15 στις 16:28

Προεπιλογή

Παιδια εγω οτι και να πω σε αυτο το τομεα δε ξερω να σας πω....

Με εχετε κανει και διαβαζω για τα ηχεια...πτυχιο θα παρω στο τελος! χαχαχα
    Δεν παω για κατι τρελο, δεν θελω να τριζει και η πινακιδα μου

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GEO-07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδια εγω οτι και να πω σε αυτο το τομεα δε ξερω να σας πω....

Με εχετε κανει και διαβαζω για τα ηχεια...πτυχιο θα παρω στο τελος! χαχαχα
    Δεν παω για κατι τρελο, δεν θελω να τριζει και η πινακιδα μου
    Βάλε το σετάκι της Magnat που έχει παρατεθεί παραπάνω και θα είσαι άρχοντας αφού δεν έχεις και τρελές απαιτήσεις. Οικονομικά και ολοκληρωμένα. Αξιοπρεπέστατο σετάκι για τα λεφτά του.

Προεπιλογή

Για οποιον θελει να αλλαξει τα μπροστινα ηχεια του σε Corsa d 3θυρο, ανοιξα τη πορτα για να ειμαι σιγουρος για τις διαστασεις των ηχειων που χωραει.
    Το καθε μαζι το παει στα ψαχτα και αν μπουν τα ηχεια, μπηκαν, αλλιως θα σου βαλουν οποια βρουν εκεινη τη στιγμη.

Λοιπον: η διαμετρος, οπως ειναι γνωστο, ειναι 16,5cm διαμετρο ή 6,5in.

Το θεμα μου ηταν το βαθος τοποθετησεις των ηχειων, το αναγραφουν στα χαρακτηριστικα ως Βάθος στερέωσης ή Βαθος τοποθετησης.
    Το πισω μερος δηλαδη που βγαινει ο μαγνητης μεσα στη πορτα, δεν μπορεις να βαλεις οσο μεγαλο θες γιατι στο πισω μερος υπαρχει το τζαμι.
    Τα εβγαλα ολα και μετρησα, η μεγιστη αποσταση ειναι 57mm...μεχρι τοσο μπορει να παρει!!!
    Οποτε προσοχη σε οποιον θελει να τα αλλαξει!!!

Senior Member
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Αυτοκίνητο
    Ντεν Έχω OPEL καρντιά μου

Προεπιλογή

Ωραίος, καλά έκανες και το έγραψες.
    Διάλεξες καινούργια ηχεία μπροστά ή είσαι ακόμη στο ψάξιμο;

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ThomasCorsaD Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραίος, καλά έκανες και το έγραψες.
    Διάλεξες καινούργια ηχεία μπροστά ή είσαι ακόμη στο ψάξιμο;
    Δεν ηθελα να ξηλωσω τη πορτα μεχρι να τα βαλω, αλλα δεν ειχα επιλογη και στο περιπου πως να επερνα ηχεια!
    Τις βασεις τις παραγγειλα και θα τις παρω αυριο,μεθαυριο. Τα ηχεια λογω οτι πολλα site ειναι ανενημερωτα με εχουν ταλαιπωρησει, και ακουω τις φρασεις δεν ''ξαναβγαινει'' αυτο το μοντελο...να δουμε αν το εχουμε αποθεμα και τετοια. Κοντα ειμαι ομως.

Το σημαντικοτερο ηταν να βρουμε τι ορια εχουμε για τα ηχεια!

Senior Member Το avatar του χρήστη GTC25
    Περιοχή
    ΕΛΛΑΔΑ
    Αυτοκίνητο
    Άλλο (Ζητείστε να καταχωρηθεί εάν δεν υπάρχει στη λίστα)

Προεπιλογή

Για οποιον θελει να αλλαξει τα μπροστινα ηχεια του σε Corsa d 3θυρο, ανοιξα τη πορτα για να ειμαι σιγουρος για τις διαστασεις των ηχειων που χωραει.
    Το καθε μαζι το παει στα ψαχτα και αν μπουν τα ηχεια, μπηκαν, αλλιως θα σου βαλουν οποια βρουν εκεινη τη στιγμη.

Το θεμα μου ηταν το βαθος τοποθετησεις των ηχειων, το αναγραφουν στα χαρακτηριστικα ως Βάθος στερέωσης ή Βαθος τοποθετησης.
    Το πισω μερος δηλαδη που βγαινει ο μαγνητης μεσα στη πορτα, δεν μπορεις να βαλεις οσο μεγαλο θες γιατι στο πισω μερος υπαρχει το τζαμι.
    Τα εβγαλα ολα και μετρησα, η μεγιστη αποσταση ειναι 57mm...μεχρι τοσο μπορει να παρει!!!
    Ωραίος...
    OPEL ASTRA K BITURBO CDTi.....O ΓΗΤΕΥΤΗΣ!!!

OPEL CALIBRA TURBO 4X4.....Ο ΘΡΥΛΟΣ!!!

Προεπιλογή

είναι σίγουρο το βάθος φίλε μου? Εχω παραγγείλει τo Focal PS 165V Kit, οπου στα χαρακτηριστικά τους αναφέρουν βάθος 2-5/8" δηλαδή περίπου 67mm. Ανέφερα το βάθος στον εγκαταστάτη μου, και μου είπε οτι αν δε χωράει θα βάλει αποστάτες. Θα υπάρξει πρόβλημα με τους αποστάτες? πχ να μην κουμπώνει η εξωτερική γρίλλια ας πούμε?
    Τα tweeter που εχει το kit θα χωράνε στη μαμα θέση ή θα πρέπει να μπουν εξωτερικά, πράγμα το οποίο δε θα μου άρεσε καθόλου?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Corbil : 11-08-16 στις 08:45

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Corbil Εμφάνιση μηνυμάτων
    είναι σίγουρο το βάθος φίλε μου? Εχω παραγγείλει τo Focal PS 165V Kit, οπου στα χαρακτηριστικά τους αναφέρουν βάθος 2-5/8" δηλαδή περίπου 67mm. Ανέφερα το βάθος στον εγκαταστάτη μου, και μου είπε οτι αν δε χωράει θα βάλει αποστάτες. Θα υπάρξει πρόβλημα με τους αποστάτες? πχ να μην κουμπώνει η εξωτερική γρίλλια ας πούμε?
    Τα tweeter που εχει το kit θα χωράνε στη μαμα θέση ή θα πρέπει να μπουν εξωτερικά, πράγμα το οποίο δε θα μου άρεσε καθόλου?
    Εγώ για το δικό μου αμάξι είμαι 1000% σίγουρος γιατι όπως γράφω έκατσα και το μέτρησα πριν παραγγείλω και βάλω ότι να ναι! Προσθήκες για να μπουν τα ηχεία θα θέλεις φυσικά και θα σου δώσει λίγο ακόμα βάθος αλλά να μπουν αυτά που πήρες επιφυλάσσομαι τι να πω, μακαρι!
    Τα tweeter δεν ξέρω τι διάμετρο πήρες και αν μπαίνουν στις εργοστασιακές θεσεις...εγω δεν θα τα έβαζα εξωτερικά με τίποτα παντως!

Προεπιλογή

Δε νομίζω να έχει διαφορά το Gsi απο το αλπό D τουλάχιστο στις πόρτες! . Κυριακή κοντή γιορτή, θα δούμε. Πάντως τα συγκεκριμένα ηχεία τα προτείνουν για τα D σε πολλά sites και Forum, οπότε θα μπαίνουν φαντάζομαι χωρίς πρόβλημα. Όσο για τα tweeter που έρχονται σετάκι με τα ηχεία, δε γράφει διαμέτρους στα χαρακτηριστικά. Τι διάμετρο έχουν τα δικά μας?

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Corbil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε νομίζω να έχει διαφορά το Gsi απο το αλπό D τουλάχιστο στις πόρτες! . Κυριακή κοντή γιορτή, θα δούμε. Πάντως τα συγκεκριμένα ηχεία τα προτείνουν για τα D σε πολλά sites και Forum, οπότε θα μπαίνουν φαντάζομαι χωρίς πρόβλημα. Όσο για τα tweeter που έρχονται σετάκι με τα ηχεία, δε γράφει διαμέτρους στα χαρακτηριστικά. Τι διάμετρο έχουν τα δικά μας?
    Λογικα δεν εχουν διαφορα, αλλα να μην ειμαι απολυτως, σε εμανα ειμαι σιγουρος γιατι το εψαξα μονος μου.
    Τα tweeter, δεν θυμαμαι απ΄εξω. Εχω αρχειο με στοιχεια και φωτογραφιες απο το ξηλωμα της πορτας αλλα λογο οτι εχω τον υπολογιστη για αναθμιση δεν τα εχω προχειρα τωρα!
    Περιμενουμε τα νεα σου.
    Τι πηγη εχεις, τη μαμα; Πισω ηχεια;

Προεπιλογή

Μπήκανε εχθές εντέλει. Focal PS165V1, καμία φυσικά σχέση με τα χάρτινα που κουβαλούσε 8 χρόνια τώρα και τα οποία είχαν διαλυθεί. Το βάθος μεχρι την πορτα ειναι 110mm και όχι 57mm. Τόσο που γράφεις είναι το βάθος του μαμά ηχείου. Πολύ όμορφος και απαλός διαχωρισμός του ήχου μέσω των crossovers. Τα tweeter ειναι λίγο μεγαλύτερα απο τα μαμα οπότε χρειάστηκε μια πατέντα ωστε να αποφύγω να τα βάλω πάνω στο ταμπλώ χώρια. Η πηγή μου ειναι η Zenec οπότε τα κανω να χορεύυν όπως θέλω εγώ.
    Το Σεπτέμβρη θα βάλω και τα πίσω (PS130V) γιατί και αυτά έχουν παραδώσει πνεύμα. Το καλό μ αυτή τη σειρά είναι οτι δεν είσαι αναγκασμένος να αγοράσεις και ενισχυτή για να βγάλουν τον ήχο που πρέπει να βγάλουν χωρίς να μπουκώνουν. Μακράν μέσα στο αμάξι τώρα υπάρχει ικανοποιητική απόδοση και ποιότητα ηχου.

Προεπιλογή

Καλοφορετα!
    Το βάθος με το τζαμί κατεβασμένο δεν είναι 110 mm ούτε με σφαιρες! Εγώ μίλησα με κατεβασμενο το τζαμί,έπρεπε να το διευκρινίσω, που αν και έχει κόψιμο στο κάτω μέρος εκεί που υπάρχει το ηχείο αν βάλεις κάνα γομαρι ηχειο με μεγαλο μαγνητη θα βρισκει σιγουρα!
    Καλή συνέχεια και στα πίσω που φαντάζομαι θα τα βάλεις στην εταζερα!

Προεπιλογή

Τα 67 mm πάντως του Focal χώρεσαν μια χαρά, και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με το τζάμι στο ανεβοκατέβασμα.
    Γιατι να τρυπήσω εταζέρα? Απλή αντικατάσταση θα γίνει των πίσω ηχείων.

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Αντικατάσταση πίσω ηχείων σε Corsa D 3d
    Από τον/την Corsa OPC στο forum I.C.E.
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-15, 20:53
  2. Corsa B και τοποθέτηση ηχείων πίσω.
    Από τον/την Zhen-Xlogic στο forum I.C.E.
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-12, 11:48
  3. Αλλαγή ηχείων εμπρός opel astra g 2000,ερώτηση
    Από τον/την stathis08 στο forum Astra, Astra Coupe & Astra Cabrio
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-02-11, 23:15
  4. Αλλαγή ηχείων
    Από τον/την A8liths στο forum Opel
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-10, 04:32
  5. Vectra C (My 2007) - Αλλαγή ηχείων
    Από τον/την SimonD στο forum Interior (Εσωτερικά)
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-10, 16:22

Δικαιώματα - Επιλογές