If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 29

Προεπιλογή Θόρυβοι ανάρτησης Astra J (flexride)

Οι θόρυβοι συνεχίζονται... Αρχικά να περιγράψω αυτό που ακούω. Σε μικρές ταχύτητες και σε ήπια "σαμαράκια", όπως π.χ όταν από τη ζέστη έχει λιώσει λίγο το οδόστρωμα και έχει μετατοπιστεί λίγο δημιουργώντας μια ανωμαλία, ακούγεται ένας ήπιος υπόκωφος θόρυβος. Αν δεν τον ακούσετε πως μπορείτε να μου πείτε όμως από τι προέρχεται ε; Τον ίδιο θόρυβο έκανε το G που είχα μετά από χρόνια και πολλά km, και νόμιζα προερχόταν είτε από τα ζαμφόρ τις αντιστρεπτικής είτε από τα top mounts μιας και δεν είχαν αλλαχτεί. Είναι κάπως σαν στη διαδρομή της ανάρτησης δεν πατάει καλά κάποιος ελαστικός σύνδεσμος και δημιουργεί έναν ήχο.
    Νομίζω δε, πως ακούγεται μόνο από τη δεξιά μεριά του αυτοκινήτου, μπροστά και πίσω. Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια.
    Έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να είναι; Και αν διαβάζει κάποιος από Πάτρα, και έχει να μου συστήσει κανένα συνεργείο ειδικευμένο σε αναρτήσεις ας μου στείλει ένα pm. Καλή η εγγύηση αλλά με τις αντιπροσωπείες ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ δε βγάζει κάποιος άκρη.
    Πατάτε φρένο αντί για κόρνα. Με την κόρνα δεν προλαβαίνετε κάτι...

Προεπιλογή

Ο μονος που ειναι μαζι σου ειμαι εγω...και εγω εχω φοβερο προβλημα με την αναρτηση.κανει σαν ξεχαρβαλωμενο.εχει σημαντικο προβλημα με τις πισω δαγκανες και με την αναρτηση.αλλα και εγω οπου και να εχω παει το βλεπουν σα φυσιολογικο.ελεος με τους ασχετους ολους.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη petros61 : 26-02-11 στις 13:34

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο capthookb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι θόρυβοι συνεχίζονται... Αρχικά να περιγράψω αυτό που ακούω. Σε μικρές ταχύτητες και σε ήπια "σαμαράκια", όπως π.χ όταν από τη ζέστη έχει λιώσει λίγο το οδόστρωμα και έχει μετατοπιστεί λίγο δημιουργώντας μια ανωμαλία, ακούγεται ένας ήπιος υπόκωφος θόρυβος. Αν δεν τον ακούσετε πως μπορείτε να μου πείτε όμως από τι προέρχεται ε; Τον ίδιο θόρυβο έκανε το G που είχα μετά από χρόνια και πολλά km, και νόμιζα προερχόταν είτε από τα ζαμφόρ τις αντιστρεπτικής είτε από τα top mounts μιας και δεν είχαν αλλαχτεί. Είναι κάπως σαν στη διαδρομή της ανάρτησης δεν πατάει καλά κάποιος ελαστικός σύνδεσμος και δημιουργεί έναν ήχο.
    Νομίζω δε, πως ακούγεται μόνο από τη δεξιά μεριά του αυτοκινήτου, μπροστά και πίσω. Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια.
    Έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να είναι; Και αν διαβάζει κάποιος από Πάτρα, και έχει να μου συστήσει κανένα συνεργείο ειδικευμένο σε αναρτήσεις ας μου στείλει ένα pm. Καλή η εγγύηση αλλά με τις αντιπροσωπείες ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ δε βγάζει κάποιος άκρη.

Το ίδιο και εγω.......δεν εχω λαβει απάντηση ακομα...
    Astra J 1.6T sport AFL+ CD 500navi

Προεπιλογή

Εγώ δεν έχω flexride. Παρόλα αυτά ακούω ένα θόρυβο όταν έχει σαμαράκια ο δρόμος και ιδιαίτερα όταν έχει μείνει αρκετή ώρα σταματημένο. Είχα ρωτήσει όταν είχα πάει για service. Η απάντηση που πήρα ήταν ότι έχει σκληρή ανάρτηση και ότι χτυπάνε τα αμορτισέρ μέχρι να δουλέψει το λάδι στην αρχή και ότι μετά θα στρώνει.

Έχει κάποια βάση η απάντηση αλλά παρόλα αυτά είναι ενοχλητικό.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Astropelekis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ δεν έχω flexride. Παρόλα αυτά ακούω ένα θόρυβο όταν έχει σαμαράκια ο δρόμος και ιδιαίτερα όταν έχει μείνει αρκετή ώρα σταματημένο. Είχα ρωτήσει όταν είχα πάει για service. Η απάντηση που πήρα ήταν ότι έχει σκληρή ανάρτηση και ότι χτυπάνε τα αμορτισέρ μέχρι να δουλέψει το λάδι στην αρχή και ότι μετά θα στρώνει.

Έχει κάποια βάση η απάντηση αλλά παρόλα αυτά είναι ενοχλητικό.
    Μόνο στα αμορτισέρ της Opel θα πρέπει να γίνεται αυτό. Έχω 25.000km, στα πόσα km θα στρώσουν; Δεν έχει δουλέψει το λάδι ακόμη; Μα τι δικαιολογίες πάνε και βρίσκουν ήθελα να ξερα. Απορώ πως τις σκέφτονται.

Προεπιλογή

Με τον όρο στρώσιμο δεν εννοόυν το 'ροντάρισμα'. Στην αρχή όταν είναι σταματημένο δεν έχει δουλέψει το αμορτισέρ για αυτό το λόγο ΄χτυπάει΄. Στη συνέχεια όταν δουλέψει μειώνεται ο θόρυβος. Την άλλη μέρα όταν το ξαναπάρεις πάλι το ίδιο μέχρι να ξαναδουλέψει λίγο

Προεπιλογή

καλα αυτο τελειως χαζο.δηλδη θα περιμενω εγω να δουλεψει το αμορτισερ????? για να μην χτυπαει...πρεπει να ειναι η μοναδικη εταιρεια στο κοσμο που το εχει κανει αυτο..ασε που και να δουλεψει λιγο παλι τα ιδια κανει..

Προεπιλογή

Πρόκειται για καθαρή δικαιολογία....

Προεπιλογή

εγω παντως εχω φαει πολλες απο τις ωρες της ζωης μου στις αντιπροσωπειες και πλεον απο εδω και περα θα μιλαω μονο με τα κεντρικα στην ελλαδα και θα φτασω μεχρι και γερμανια.ειναι απαραδεκοι και θα δινω στεγνα τις αντιπροσωπειες που εχω παει.μια απο αυτες ειναι στην πατρα.ηδη εχω μιλησει με κεντρικα και μου εχουν ζητησει ενα mail για να τους τα πω ακριβως το προβλημα

Προεπιλογή

Τι να πω ρε παιδιά... Εγώ φοβάμαι μήπως έχουν πάρει γραμμή λίγο πολύ όλες οι αντιπροσωπείες να λένε τα ίδια.

Λίγο άσχετο αλλά μήπως πρέπει να φτιάξουμε ένα θέμα με όλες τις ανακλήσεις που γνωρίζουμε για το αυτοκίνητο ή θα χάσουμε τη μπάλα ως προς το χρόνο ανάκλησης;

Προεπιλογή

συμφωνω..η τελευταια ανακληση που εχουν βρει ειναι για το καπακι της μπαταριας το οποιο σε λακουβα φευγει ευκολα απο την θεση του και ετσι βγηκε ανακληση να το δενουν με εναν σφικτηρα.

Προεπιλογή

επισης εγω εχω τα εξης προβλημα στο αμαξι
    1.προβλημα στις πισω δαγκανες.εχουν κενο με αποτελεσμα να κανουν θορυβο.το εχουν ολα τα astra με ηλεκρικο χειροφρενο.
    2.προβλημα με την αναρτηση και τον θορυβο που περιγραφει ο capthookb.
    3.προβλημα με ολες σχεδον τις πορτες στο αυτοκινητο απο τριγμους.(οι ασχετοι μου ξηλωσαν την μια πορτα για να δουν τη εχει και εκαναν μια τρυπα στο νερο.το εκεναν χειροτερο απο πριν)
    4.προβλημα στο κιβωτιο-σασμαν το οποιο κανει θορυβο στις αλλαγες αλλα οχι παντα.
    αυτα μεχρι στιγμης ειναι τα προβληματα που με εχουν ξενερωσει παρα πολυ.και ακομα χειροτερα που δεν μπορει να δοθει μια λυση σε αυτα.

Προεπιλογή

Ρε παιδιά, μην τα ξαναγράφουμε όλα μαζί. Ας κρατήσουμε τα θέματα καθαρά με αναφορές στα συγκεκριμένα προβλήματα. Φτιάξτε νέα θέματα με κάθε πρόβλημα ξεχωριστά. Πέτρο, για το 3, βάλε σπρέυ σιλικόνης στα πλαστικά και θα λυθεί το πρόβλημα.

Senior Member
    Περιοχή
    θηβα
    Αυτοκίνητο
    Άλλο (Ζητείστε να καταχωρηθεί εάν δεν υπάρχει στη λίστα)

Προεπιλογή

gia sas padia na sas po kati to opio me problimatise .... otan patao freno idika se arketi taxitita 120 einai pio entono tremi to timoni to eipa stin antiprosopia.... piga bolta me ana mixaniko kai to eide kai aytos kai moy eipe na to paratiriso kai an sinexisi ua to doyme .... exo to astra 1.4 turbo sport...

Προεπιλογή

Πάντως δε μπορώ να καταλάβω γιατί δεν ακούς τίποτα σε μεγαλύτερες ταχύτητες. Σήμερα κάποια στιγμή πήγαινα με 220 (στο κοντέρ φυσικά), το αυτοκίνητο ήταν βράχος και δεν ένοιωθες ούτε άκουγες τίποτα περίεργο. Ίσως ήταν λόγω δρόμου, αλλά γενικότερα σε μεγαλύτερες ταχύτητες δεν ακούω τίποτα περίεργο.

Προεπιλογή

παιδια γεια σας.και γω μια απ τα ιδια θορυβο στις δαγγανες τρεμει στο φρενο και χτυπιμα στην αναρτηση.αντιπροσωπειες....τιποτα.α!Kai cruize control...

Προεπιλογή

μηπως να μαζεβομασταν καμποσοι να κανουμε μια εκθεση αναφορας στην gm hellas αρχικα και μετα στηγερμανια με ενα δικηγορο αν χρειαστει

Προεπιλογή

Στο astraownersclub (vauxhall) που διαβάζω που και που δεν έχει αναφερθεί κανένας σε τέτοια προβλήματα.....
    Γιατί άραγε;

http://www.astraownersclub.com/vb/fo...play.php?f=285

Προεπιλογή

το ιδιο εκανε σε μενα..μου εβαλαν κατι μαλακιες στισ δαγκανες αλλα τιποτα γι΄αυτο πηγαινετε και επιμεινετε να σας παραγγειλουν καινουργιες δαγκανες δωρεαν

Senior Member
    Περιοχή
    Δερβένι Κορινθίας
    Αυτοκίνητο
    Astra J

Προεπιλογή

Παιδιά καλησπέρα.Επειδή από θορύβους άλλο τίποτα θα ήθελα να ρωτήσω καλύτερη περιγραφή για τον θόρυβο στην ανάρτηση και στις δαγκάνες.Δηλαδή πώς ακούγεται ο ένας και πώς ο άλλος?Και εγώ έχω πρόβλημα με τις δαγκάνες και μου βάλανε γράσσο όπως έγραψα παραπάνω.Μετά δεν άκουγα τίποτα και αργότερα ξεχάστηκα γιατί έχω πολλούς άλλους θορύβους να ασχοληθώ και πιο εκνευριστικούς Φίλε petros 61 για ποιά αντιπροσωπεία λες γιατί και εγώ στην Πάτρα το πηγαίνω και για να βάλω κάτι στη εγγύηση μου βγαίνει η πίστη (στείλε pm)

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Αμορτισέρ Astra J FlexRide.... πόσο?!
    Από τον/την astraturbo στο forum Στήσιμο
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-11, 16:11
  2. Flexride
    Από τον/την HERMES στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-03-10, 17:08
  3. Παρελκόμενα ανάρτησης Astra G
    Από τον/την PiNiOn στο forum Στήσιμο
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-10, 23:57
  4. Αλλαγή ανάρτησης σε Astra GTC 2.0
    Από τον/την smasher στο forum Στήσιμο
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-09, 13:45
  5. Αλλαγή ανάρτησης σε Astra H με Sport Switch
    Από τον/την smashe11 στο forum Στήσιμο