If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 3 από 18 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 60 από 358

Προεπιλογή

Εχω βαλει μπαρομετρο και δουλευει στα 1.2 over με 0.8 σταθερη...
    Βεβαια σε κοντρα εχω δει και 1.4!
    Ωραιος ο kontzak. πολυ καλη πληροφορια. Στο drive ειχε επιδοσεις και dyno για το αμαξι σε συγκριτικο με το Golf GT. 188.5 αλογακια εδειξε.

Senior Member Το avatar του χρήστη gkazan
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Αυτοκίνητο
    Astra J

Προεπιλογή

δυο μήνες αφότου ξεκίνησα αυτό το thread και γ@μω την τύχη μου το Astra ούτε φωνή ούτε ακρόαση... Η μόνη απορία μου βέβαια είναι απλώς εάν με δουλεύει ο Γερμανός ή ο κουτοπόνηρος Έλληνας;

Ήθελα να ήξερα εάν και στους υπόλοιπους κατόχους του αντίστοιχου μοντέλου είχαν πεί 2 μήνες χρόνο παράδοσης....
    By moonlight we ride, ten thousand side by side ....
    Θα τους πάω όπως με έχει πάει το αμάξι μου:Τ Α Π Α !!!!!
    05/05/2011: JUDGMENT DAY

Senior Member Το avatar του χρήστη argiro
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Αυτοκίνητο
    Astra H Twintop

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο taz
    Εχω βαλει μπαρομετρο και δουλευει στα 1.2 over με 0.8 σταθερη...
    Βεβαια σε κοντρα εχω δει και 1.4!
    Ωραιος ο kontzak. πολυ καλη πληροφορια. Στο drive ειχε επιδοσεις και dyno για το αμαξι σε συγκριτικο με το Golf GT. 188.5 αλογακια εδειξε.
    188.8 άλογα και 27.6 ροπή σε δυναμομέτρηση στο δικό μου....

Προεπιλογή

δυο μήνες αφότου ξεκίνησα αυτό το thread και γ@μω την τύχη μου το Astra ούτε φωνή ούτε ακρόαση... Η μόνη απορία μου βέβαια είναι απλώς εάν με δουλεύει ο Γερμανός ή ο κουτοπόνηρος Έλληνας;

Ήθελα να ήξερα εάν και στους υπόλοιπους κατόχους του αντίστοιχου μοντέλου είχαν πεί 2 μήνες χρόνο παράδοσης....
    Φιλαρακι μην τρελενεσαι καθολου. Δεν ξερω αν μιλας για πενταθυρο η GTC, παντως για το GTC το δικο μου που το εχω παραγγηλει ηδη 3 εβδομαδες μου ειπαν παραδοση μεχρι 15 Σεπτεμβριου.

Προεπιλογή

Φιλαρακι μην τρελενεσαι καθολου. Δεν ξερω αν μιλας για πενταθυρο η GTC, παντως για το GTC το δικο μου που το εχω παραγγηλει ηδη 3 εβδομαδες μου ειπαν παραδοση μεχρι 15 Σεπτεμβριου.

Senior Member Το avatar του χρήστη Corsa OPC
    Περιοχή
    Όπου γης πατρίς...Salonica
    Αυτοκίνητο
    Corsa OPC

Προεπιλογή

Μαγκες μη τρελένεστε! Το εργοστάσιο κλείνει τον Αυγουστο και έχουν πλακωθει να βγάλουν όσες περισσότερες παραγγελίες γίνετε! ελπίζω να μην μειώσουν την ποιότητα συναρμολόγησης! Μου είπαν και μένα ότι το opc θα το έπαιρνα αρχές Σεπτέμβρη και τώρα μου λένε ότι θα έρθει στα μέσα Ιουλίου! βέβαια είμαι πάνω απο 2 1/2 μήνες σε αναμονή!

Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Αυτοκίνητο
    Astra J

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Corsa OPC
    Μαγκες μη τρελένεστε! Το εργοστάσιο κλείνει τον Αυγουστο και έχουν πλακωθει να βγάλουν όσες περισσότερες παραγγελίες γίνετε! ελπίζω να μην μειώσουν την ποιότητα συναρμολόγησης! Μου είπαν και μένα ότι το opc θα το έπαιρνα αρχές Σεπτέμβρη και τώρα μου λένε ότι θα έρθει στα μέσα Ιουλίου! βέβαια είμαι πάνω απο 2 1/2 μήνες σε αναμονή!
    Δηλαδή για να καταλάβω λίγο πως λειτουργεί η Opel: Παρήγγειλα το 5θυρο Astra 1,6Τ στις αρχές Μαίου και δυο μήνες συμπληρωμένους μετά μου λένε για παράδοση στα τέλη Ιουλίου και άν... (σημειωτέον δεν είναι μαύρο).
    Εσύ (αν κατάλαβα σωστά από τα γραφόμενά σου) το παρήγγειλες πριν από εμένα και σου κόβουν τον χρόνο παράδοσης κατα δύο μήνες????? Και 2 1/2 μήνες αναμονής???? (Βέβαια το Corsa OPC μάλλον θα αποτελεί ειδική παραγγελία κατά την Opel).
    Εκτός και αν δεν έχω βγάλει σωστό συμπερασμα.... Πάντως αυτή η τατκική "Ξεπετάμε τους πελάτες γιατί τον Αύγουστο θα κλείσουμε" μόνο κακά αποτελέσματα θα έχει για τον καταναλωτή....

Προεπιλογή

Εμενα μου ειπαν 2 μηνες,ηρθε στους 2μιση.Παραγγελια 12/4 αν θυμαμε καλα...
    Ένας είναι ο βασιλιάς του κεφιού και της χαράς.Ένας είναι ο αρχηγός asconas12 ο θεός.....

Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Αυτοκίνητο
    Astra J

Προεπιλογή

Τελικά πρέπει να με δουλεύουνε τρελά!!
    Πήγα στην αντιπροσωπεία την Τετάρτη το μεσημέρι για να δω επιτέλους ποιος είναι ο κωδικός του αυτοκινήτου στην παραγωγή (μου είπαν ότι ξεκινά με 25 και καταλήγει με 42 όταν ολοκληρωθεί). Ε ο πωλητής μου είπε οτι το αυτοκίνητο από εκεί που είχε παραμείνει στάσιμο για μεγάλο χρονικό διάστημα, ξαφνικά πήρε κωδικό 42 και θα ερχόταν σίγουρα στα τέλη του μήνα. Αφού του ξανατόνισα ότι είμαι από τους καλύτερους πελάτες του γιατί το δάνειο το έχω πάρει προσωπικά από τράπεζα και μάλιστα με προέγκριση δανείου 4 ημέρες μετά την παραγγελία (εκείνοι θα πάρουν ουσιαστικά μετρητοίς την αξία του αυτοκινήτου), για την ασφάλεια του αυτοκινήτου φρόντισα ο ίδιος και το μόνο που έπρεπε να κάνουν εκείνοι ήταν να δώσουν την παραγγελία και να το φέρουν στην Ελλάδα, με διαβεβαίωσε οτι θα έκανε τα αδύνατα δυνατά για να είναι το αυτοκίνητο έτοιμο για παράδοση μέχρι 3/8 (ημερομηνία έναρξης διακοπών και για τους δυο μας). Ξαφνικά την Παρασκευή το απόγευμα, έμαθα ότι την Τρίτη 17/7 το αυτοκίνητο θα είναι στο τελωνείο και να περάσω για την εξόφληση!!!!!!
    Πότε πρόλαβε ρε παιδιά και ήρθε το αυτοκίνητο!?!?!?!?
    Είναι να μην τρελαίνεσαι... Μια ερώτηση έχω όμως: Γιατί πρέπει να το εξοφλήσω πλήρως το αυτοκίνητο, πριν καν το δω και κάνω τους απαραίτητους δικούς μου ελέγχους (μηχανή, πλαίσιο, εξωτερικό)??? Δηλαδή γουρούνι στο σακί θα πάρω?? Αν διαπιστώσω (χτύπα ξύλο) γρατζουνιές και χτυπήματα ή μπαλώματα όπως όπως στο εξωτερικό του αυτοκινήτου, θα πρέπει να έχω άλλα τρεξίματα και να μπλέκω με επισκευές??

Αυτή η ερώτηση είναι απολύτως σχετική με τα καινούργια αυτοκίνητα, γιατί σε γνωστό μου φαναρτζή, οι αντιπροσωπείες πηγαίνουν αυτοκίνητα με ανάλογα "παρασημα" που γίνονται είτε κατα την μεταφορά του αυτοκινήτου είτε οταν ο ανυποψίαστος πελάτης το πάει για service και τα μαστοράκια της πλάκας προκαλούν ζημιά.

Senior Member Το avatar του χρήστη slalom
    Περιοχή
    35o 11' 02.90" N, 25o 54' 19.76" E
    Αυτοκίνητο
    Astra G

Προεπιλογή

Σου δίνουν ένα χαρτί να υπογράψεις πριν το παραλάβεις. Μην το υπογράψεις αν δεν είναι ΟΚ.
    Ο slalom μπορεί σε κάποια θέματα να είναι απόλυτος...

Προεπιλογή

Εννοειται πως αν δε δεις το αυτοκινητο δεν δινεις φραγκο.
    Ένας είναι ο βασιλιάς του κεφιού και της χαράς.Ένας είναι ο αρχηγός asconas12 ο θεός.....

Προεπιλογή

Οσο αφορα το κωδικο gkazan μπορει να εγινε και ετσι οπως σου ειπε ο πωλητης.Το εργοστασιο δινει το κωδικο παραγωγης καθε 15 μερες στις αντιπροσωπιες.Ο κωδικος 32 ειναι οταν ετοιμζεται να μπει στη παραγωγη οποτε μεχρι να βγει στο 42 δεν περνα πολυς καιρος.Τοτε στελνει και τον αριθμο πλαισιου.Εγω εχασα 15 μερες και απο απεργια τελωνιακων...

Προεπιλογή

Κάπως έτσι είναι τα πράγματα και με μένα. το καράβι έρχεται στο τελωνείο του Πειραιά στις 20/7 (έτσι μου είπαν τουλάχιστον). Θα πρέπει να αποπληρώσω το αυτοκίνητο (το πληρώνω όλο μετρητοίς) για να περάσει τελωνείο. Αυτό μου είπε ο πωλητής στο τηλέφωνο την Τετάρτη που μας πέρασε. Κάτι δεν μου αρέσει όμως με την πληρωμή και σήμερα μετάτην δουλειά θα πάω από το κατάστημα μα μιλήσω με τον διευθυντή. Δεν έχω ακούσει ποτέ ούτε μου έχει συμβεί ποτέ να πρέπει να πληρώσω όλο το ποσό για να περάσει τελωνείο!!! Δηλαδή δεν έχουν λεφτά να το εκτελωνίσουν αυτοί????
    Drive fast, Drive safe !!!
    Courtenay Sport !!!
    ----------------------
    Στράτα Στρατούλα ....
    Τυφλέεεεεεε, μακριά από τα άσπρα-μπλε Jeep ρεε χαχαχα

Senior Member
    Περιοχή
    Αθηνα,Ηλιουπολη
    Αυτοκίνητο
    Ντεν Έχω OPEL καρντιά μου

Προεπιλογή

Δυστυχως ετσι ειναι,και με 'μενα ετσι εγινε.και δεν το κανουν επειδη δεν εχουν τα λεφτα,αλλα για να διασφαλισουν τα χρηματα τους...
    Προφανως εχουν καει στο χυλο....

Senior Member Το avatar του χρήστη slalom
    Περιοχή
    35o 11' 02.90" N, 25o 54' 19.76" E
    Αυτοκίνητο
    Astra G

Προεπιλογή

Ναι, και μετά στο κρατάνε και σε μια έκθεση για να μπουν όλοι μέσα (αφού το έχεις πληρώσει) και μετά στο δίνουν, είναι δικό σου!
    Ο slalom μπορεί σε κάποια θέματα να είναι απόλυτος...

Προεπιλογή

Άυριο λογικά και αν όλα πάνε καλά το τουτού μου θα ειναι στο τελωνείο. Πάω να πληρώσω όλο το ποσό και την άλλη εβδομάδα 25/07 ή 26/07 θα το έχω!!!!
    Drive fast, Drive safe !!!
    Courtenay Sport !!!
    ----------------------
    Στράτα Στρατούλα ....
    Τυφλέεεεεεε, μακριά από τα άσπρα-μπλε Jeep ρεε χαχαχα

Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Αυτοκίνητο
    Astra J

Προεπιλογή

Thanos_21 και εγώ μια από τα ίδια, σε καμιά ωρίτσα θα πάω να το πληρώσω, να ξεχεσω λίγο την αντιπροσωπεία (ο άτιμος πως το μιλάω το Γαλλικό! ) και μέχρι την επόμενη εβδομάδα θα το πάρω. Όσον αφορά την αρχική ερώτηση μου για βελτίωση, μόλις τελείωσα τηλεφώνημα με γνωστό μου που μου ανέφερε πρόγραμμα για το δικό μου και το Corsa OPC από το οποίο παίρνεις με αναπρογραμματισμό εγκεφάλου, φίλτρο και εξάτμιση +50 άλογα!!! Πάντως στην BSR (http://www.bsr.gr/) που ρώτησα δεν έχει βγεί ακόμα πρόγραμμα για Astra 1.6T (αν και υπάρχει για το Astra OPC).

Προεπιλογή

opc k 1.6 turbo kamia apolutos sxesi.. kamia omws.. k ta aloga tou opc na ftasei oxi mono den tha pigainei toso kala alla k pali kamia sxesi..
    http://img71.imageshack.us/img71/6773/2000966033950435181rsgf8.jpg

Senior Member
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Αυτοκίνητο
    Ντεν Έχω OPEL καρντιά μου

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο asconas12
    Οσο αφορα το κωδικο gkazan μπορει να εγινε και ετσι οπως σου ειπε ο πωλητης.Το εργοστασιο δινει το κωδικο παραγωγης καθε 15 μερες στις αντιπροσωπιες.Ο κωδικος 32 ειναι οταν ετοιμζεται να μπει στη παραγωγη οποτε μεχρι να βγει στο 42 δεν περνα πολυς καιρος.Τοτε στελνει και τον αριθμο πλαισιου.Εγω εχασα 15 μερες και απο απεργια τελωνιακων...
    Δεν παιζει...Εδω ακομα εν ετη 2002-2003 το συστημα αλλαζε κωδικους καθε τριημερο.Αυτο το ξερω καθως χειριζομουν το αναλογο λειτουργικο.
    Απλα θα ειχαν καμια ακυρωση για αυτο και το παιρνει νωριτερα.
    Oreca racing equipment

Προεπιλογή

Παιδιά εγώ παρέλαβα το 1.6Τ την Πέμπτη που μας πέρασε και είναι πολύ καλό και δυνατό αν και δεν έχω τελειώσει ακόμα το στρώσιμο του κινητήρα και δεν μπορώ να ανεβάσω πολύ τις στροφές. Το έχω παραλάβει με σχεδόν όλα τα έξτρα και αξίζει τα λεφτά του (προς το παρόν).
    Παντός διαβάζοντας το manual του αυτοκινήτου έχω κάποιες απορίες:
    1. Στο κεφάλαιο με τις επιδώσεις του κινητήρα αναφέρει ότι η ροπή είναι 203 Nm, ενώ στο site της OPEL αναφέρει 230 Nm. Ποιο είναι τελικά το σωστό? Στα περιοδικά όπως και στο site της OPEL στην αγγλία αναφέρει 230 Nm. Πάντως όταν τελειώσει το στρώσιμο λέω να το δυναμομετρήσω.
    2. Επίσης στο site της OPEL αναφέρει ότι για να έχετε 230 Nm ροπή πρέπει να χρησιμοποιείτε 98οχτάρα, ενώ στο manual αναφέρει ότι προτείνεται να χρησιμοποιούμε 95πεντάρα και ότι δεν υπάρχει όφελος από παραπάνω οκτάνια παρά μόνο στον Ζ20LER που είναι το OPC νομίζω. Έχω διαβάσει σχετικά άρθρα για την χρήση βενζίνης σε τουρμπο κινητήρες αλλά σε manual πρώτη φορά το βλέπω.

Σελίδα 3 από 18 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Βελτίωση σε Astra 1.6 Turbo - Corsa Opc
    Από τον/την Mitsos στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 285
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-08-15, 23:19
  2. Βελτίωση Κινητήρα A16LET μεσω Σειριακού Προγραμματισμού
    Από τον/την Johnny.Mark στο forum Κινητήρες Opel
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-10-10, 22:29
  3. OPEL ASTRA z.14xep Βελτίωση-πρόγραμμα
    Από τον/την Antonis22 στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-09, 02:31
  4. Βελτίωση του κινητήρα σας
    Από τον/την Vassilis στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 669
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-06-06, 10:41

Δικαιώματα - Επιλογές