If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 18 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 358
    Senior Member Το avatar του χρήστη gkazan
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Αυτοκίνητο
    Astra J

Προεπιλογή OPEL ASTRA 1.6 Turbo 5d και βελτίωση κινητήρα

Καλησπέρα σε όλους. Νέος και εγώ στο site, αποφάσισα να γράψω αφού πρόκειται να αποκτήσω ένα OPEL ASTRA 1.6 Turbo Sport ανθρακί χρώματος. Κατα την άποψή μου το πιο ολοκληρωμένο και καλύτερο value for money στην κατηγορία του (βέβαια αν το συγκρίνεις με το Golf 1.4 GT καλύτερα να φτάσει η τιμή του Astra εκέινη του Golf με τις απαραίτητες επεμβάσεις στο πλάισιο και τις αναρτήσεις-ετσι θα είναι πιο δίκαιη η σύγκριση). Το ερώτημα που θέτω λοιπόν είναι πως μπορώ να βελτιώσω τον κινητήρα; Ξέρω οτι πολλοί εδώ μέσα μάλλον θα με κακοχαρακτηρίσουν με διάφορα κοσμητικά επίθετα που δεν θέλω καν να αναφέρω. Και δικάιως ίσως θα πούν "Καλά ακόμα δεν ττο πήρες και θες να το πειράξεις;".
    Μπορεί και να έχουν δίκιο... Μυαλά όμως δεν πρόκειται να αλλάξω. Και σε αυτή την ηλικία!!! Το ενδιαφέρον μου για την βελτίωση κίνησε η περίπτωση τριών γνωστών μου με κινητήρες της VAG (VW) που προχώρησαν σε βελτίωση του κινητήρα με τα γνωστές αυτόνομες προγραμματιζόμενες συσκευές πο προμηθεύτηκαν από την Power Chips (νομίζω). Και μάλιστα ο ένας έκανε το νεο AUDI S3 των 265 ίππων να φτάσει τους 310 περίπου (για όσους με αποκαλέσουν βαρεμένο!). Αναρωτιέμαι λοιπόν αν υπάρχει αντίστοιχο προιόν στην αγορά και για αυτοκίνητα Opel. Εάν προορίζεται για το διλιτρο μοντέλο νομίζω ότι θα κάνει και για το 1.6 αφού δεν αποπτελεί μια ξεχωριστή πρόταση σαν το Golf TSI/GT (με κομπρέσορα και turbo).
    Όσοι γνωρίζουν κάτι, ας καταθέσουν την άποψή τους.

Ο πορωμένος

ΥΓ αναρτήσεις TEIN παίρνουν τα OPEL? (κατα βάθος είμαι Γιαπωνεζάκιας).

Senior Member Το avatar του χρήστη slalom
    Περιοχή
    35o 11' 02.90" N, 25o 54' 19.76" E
    Αυτοκίνητο
    Astra G

Προεπιλογή

Υπάρχει ήδη θέμα με πρόγραμμα της EDS
    Ο slalom μπορεί σε κάποια θέματα να είναι απόλυτος...

Senior Member Το avatar του χρήστη Nikolasgt
    Περιοχή
    Πειραιας (Rentis City)
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Καταρχην καλοριζικο και καλοταξιδο.Τωρα αν απο τα 180 θες να πας στα 280 βασικα βαζεις σφυριλατα πιστονια αλαζεις τουρμπινα με μεγαλυτερη εννοειτε επαναπρογραμματισμο η αλαγη εγκεφαλου και μερικα περιφεριακα και εχεις ενα καλο αποτελεσμα και μια μεγαλη τσεπη για ολα αυτα και για την μετα συντηρηση του.
    Οpel Astra H 1.8 Cosmo αλλος ενας αστρακιας....

η [size=+2][color=yellow]"-"[/color][/size] κάνει την διαφορά...αλλά "Αφαίρεση" δεν βλέπω.....

Η μοναδική ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ παρέα: [color=yellow]Opel - Club[/color] γιατί η[size=+2][color=red]" - "[/color][/size]κάνει τη διαφορά.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο slalom
    Υπάρχει ήδη θέμα με πρόγραμμα της EDS
    +1
    Με πρόγραμμα μόνο πάει στα 220 δυναμομετρημένα άλογα.
    O νόμος του Merfy για την εθνική οδό:"Αν όλα τα οχήματα έρχονται κατα πάνω σου,είσαι στο λάθος ρεύμα".

Προεπιλογή

Πρώτα οδηγησέ το, μαθε το και μετά ζητάς το κάτι παραπάνω. Το προγραμμα αν δεν κάνω λάθος πάει γύρω στα 1.000€. Αν θέλεις να δώσεις παραπάνω ας έπαιρνες το OPC.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο paris.com
    Αν θέλεις να δώσεις παραπάνω ας έπαιρνες το OPC.

Μην εισαι τοσο καθετος φιλε μου...δεν ειναι υπερβολη 1000ευρω.....αλλο OPC και αλλα λεφτα...

κατα τα αλλα συμφωνω απολυτα!!

Παντα σε φιλικό επιπεδο,
    Κωστης

Προεπιλογή

Πρώτα οδηγησέ το, μαθε το και μετά ζητάς το κάτι παραπάνω. Το προγραμμα αν δεν κάνω λάθος πάει γύρω στα 1.000€. Αν θέλεις να δώσεις παραπάνω ας έπαιρνες το OPC.
    Που ξέρεις τι οδηγούσε πρίν?
    Ομαλό αμάξι είναι και ευκολοδήγητο.Δεν θα σας πάρει καιρο ν το μαθετε!
    Το θεμα ειναι το στρωσεις καλα πριν ανεβάσεις πίεση!

Και 1000Ε για+40 άλογα(+30 πραγματικά περίπου αφού νομίζω ότι γύρω στα 190 πραγματικά θα βγάζει το μοτερ σας)δεν είναι και πολλά!

Και με κανα 2 ψαγμένα περιφερειακα(εισαγωγή-εξάτμιση) ξεπερνάς τα 230(αν και δε θα απαρνιομουν την ησυχία μου για+10 άλογα με τέτοια ιπποδύναμη).

Θεμα εγγυησης και συντήρησης δε τιθεται.Ίσως λίγο πιο προσεκτικό ζέσταμα κρύωμα μετα το πρόγραμμα και τιποτα αλλο!
    O νόμος του Merfy για την εθνική οδό:"Αν όλα τα οχήματα έρχονται κατα πάνω σου,είσαι στο λάθος ρεύμα".

Προεπιλογή

Kαλοριζικο και καλοταξιδο και απο μενα.
    Δεν μας ειπες ομως τι διαθεσης εχεις και ποσο θες να το φτασεις.
    OPEL ASTRA G Z20LET

Senior Member Το avatar του χρήστη argiro
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Αυτοκίνητο
    Astra H Twintop

Προεπιλογή

Δουλεύει το μοτέρ όμως ήδη σε υψηλή πίεση...οπότε με προσοχή και σύνεση..!

Senior Member Το avatar του χρήστη gkazan
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Αυτοκίνητο
    Astra J

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nikolasgt
    ... απο τα 180 θες να πας στα 280 ....
    μην ξύνετε πληγές συνάδελφοι. 280 είναι ιπποδύναμη ορόσημο για το αυτοκίνητο που ονειρευόμουν να αγοράσω αλλά ας είναι καλά η ελληνική νομοθεσία που δεν μου επιτρέπει να το εισάγω και η ρημάδα η τύχη μου που δεν εργάζομαι στην Αγγλία.

Όπως είχα αναφέρει και στο πρώτο μου post κατα βάθος θα προτιμούσα γιαπωνέζικο αυτοκίνητο αν εταιρείες σαν την Nissan δεν είχαν πετάξει στα σκουπίδια άψογους κινητήρες με τουρμπο εξαιτίας του βλάκα του Ghosn και των περιβαλλοντικών τους ανησυχιών. Γι' αυτό και προτίμησα ευρωπαικό με τουρμπο. Από εκεί και πέρα αφού περάσει ένα "βελούδινο" διάστημα 5000 km για το στρώσιμο και το άνοιγμα του κινητήρα, στην συνέχεια προσανατολίζομαι στην ήπια βελτίωση του κινητήρα και την αύξηση της ιπποδύναμης. Ούτε σφυρήλατα πιστόνια, ούτε μεγαλύτερες τουρμπίνες και ιντερκουλερ.... Προγραμματάκι, εξατμισούλα, χταποδάκι και για λίγα ευρουλίνια (Σαν τον Αυτιά ακούγομαι). Κανένα 1000 σύνολο-αν χρειαστεί βέβαια και επέμβαση στα φρένα, θα δείξει. . Ένα όριο +40 άλογα πιστεύω ότι είναι λογικό. Εξάλλου αν είχα μεγαλύτερες βλέψεις σαφώς θα προτιμούσα το OPC.

fAy μάλλον πιάνεις το νόημα.

Θα προσπαθήσω σε μελλοντικό χρόνο να παρευρεθώ και σε συναντήσεις του Club.

Προεπιλογή

5000 km strosimo den arkoun.. gia na ginei sosta thes 15000- 20000
    http://img71.imageshack.us/img71/6773/2000966033950435181rsgf8.jpg

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mafiozos29
    Αν θέλεις να δώσεις παραπάνω ας έπαιρνες το OPC.

Μην εισαι τοσο καθετος φιλε μου...δεν ειναι υπερβολη 1000ευρω.....αλλο OPC και αλλα λεφτα...

κατα τα αλλα συμφωνω απολυτα!!

Παντα σε φιλικό επιπεδο,
    Κωστης
    Για τα 1000€ και εγώ συμφωνώ πως δεν είναι πολλά. Αν όμως μιλάμε για αλλαγή πχ τουρμπίνας ή εμβόλων ή κάτι ανάλογο που θα επιφέρει σημαντική αύξηση της ιπποδύναμης τότε θα πρέπει να γίνουν και οι ανάλογες αλλαγές σε φρένα, ανάρτηση για λόγους ασφαλείας. Όλα τα παραπάνω μπορεί να κοστίζουν τουλάχιστον 5-6.000€ και πάλι θα υπάρχουν θέματα αξιοπιστίας ενώ η εγγύηση πάει περίπατο.

Οπότε πριν αγοράσουμε κάτι πρέπει να σκεφτόμαστε καλά τις προτεραιότητες μας. Αν λέμε θα δώσω σήμερα 22.000€ και στο μέλλον άλλα 10.000€ σε βελτίωση ή ας περιμένω λίγο να μαζέψω όλα τα χρήματα ή ας βάλω μεγαλύτερες δόσεις εξ αρχής.

Επαναλαμβάνω πως αναφέρομαι σε σημαντικές βελτιώσεις και όχι στο τρίπτυχο προγραμμα - φίλτρο - εξάτμιση.

Η "-" κάνει τη διαφορά! Administrator Το avatar του χρήστη Corsa-GR
    Περιοχή
    Όπου στρίβει το Corsa..
    Αυτοκίνητο
    Corsa C GSi

Προεπιλογή

λοιπονια....

το μοτεράκι είναι τζάμι.. παίζει σε ΧΑΜΗΛΗ πίεση.. 8.5:1(an 8ymamai kala) η turniba παίζει σε υψηλή πίεση..

το οποίο σημαίνει λίγο lag αλλά έχεις το κεφάλι σου ήσυχο..

τον ίδιο κινητήρα φοράει το cooper S (αδελφικός κινητήρας) αλλά έχει πολύ μεγαλύτερη πίεση 10,5:1 πιεζοελεκτρικά μπεκ (κάνε το σταυρό σου με τοιχον βρομιές) και βγάζει απλά καλύτερα τη ροπή..

μη τρελαθούμε τα μηχανικά είναι τζάμι με μόνο με φτιάξιμο την εξαγωγή θα πάρα πολλάαααααααααααααααααααα!!!!!!!
    Το Μοναδικό ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ Opel - Club γιατί η " - " κάνει τη διαφορά.

Αντώνη..... ταριφομοτέρ... 1ο στάδιο!

ΠΡΙΝ ανοίξετε καινούργιο POST αναζητήστε ΕΔΩ πρώτα

"Δεν ξέρω κανένα δρόμο που να οδηγεί σίγουρα στην επιτυχία, μόνο έναν που οδηγεί σίγουρα στην αποτυχία: Να θέλεις να ικανοποιήσεις τους Πάντες" |ΠΛΑΤΩΝ|

Senior Member Το avatar του χρήστη Nikolasgt
    Περιοχή
    Πειραιας (Rentis City)
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Λουκα μιλας για συμπιεση 8,5:1.Για το κουπερακι το s νομιζω οτι κανεις λαθος (τουρμπο πρεπει να ειναι και αυτο) γιατι αν δουλεψει με τοση μεγαλη συμπιεση το καπακι θα παει στον ουρανο.
    αναλογια:
    Ατμοσφαιρα 10,5:1
    τουρμπο:απο 8,5-8,1:1
    Μερικες περιπτωσεις light τουρμπο με ατμοσφαιρικη συμπιεση υπαρχουν π.χ. hundai coupe turbo 150ps.
    Οpel Astra H 1.8 Cosmo αλλος ενας αστρακιας....

η [size=+2][color=yellow]"-"[/color][/size] κάνει την διαφορά...αλλά "Αφαίρεση" δεν βλέπω.....

Η μοναδική ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ παρέα: [color=yellow]Opel - Club[/color] γιατί η[size=+2][color=red]" - "[/color][/size]κάνει τη διαφορά.

Προεπιλογή

Τα τουρμπάτα του group VAG με άμεσο ψεκασμό έχουν συμπίεση 10.5:1!
    Τα ατμοσφαιρικά 12+:1!!!

Τωρα για το μοτέρ του cooper S δεν ξέρω αλλά τέτοιες τιμές δεν είναι εξωφρενικές πιά.

Senior Member
    Περιοχή
    Αθηνα,Ηλιουπολη
    Αυτοκίνητο
    Ντεν Έχω OPEL καρντιά μου

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Corsa-GR
    λοιπονια....

το μοτεράκι είναι τζάμι.. παίζει σε ΧΑΜΗΛΗ πίεση.. 8.5:1(an 8ymamai kala) η turniba παίζει σε υψηλή πίεση..

το οποίο σημαίνει λίγο lag αλλά έχεις το κεφάλι σου ήσυχο..

τον ίδιο κινητήρα φοράει το cooper S (αδελφικός κινητήρας) αλλά έχει πολύ μεγαλύτερη πίεση 10,5:1 πιεζοελεκτρικά μπεκ (κάνε το σταυρό σου με τοιχον βρομιές) και βγάζει απλά καλύτερα τη ροπή..

μη τρελαθούμε τα μηχανικά είναι τζάμι με μόνο με φτιάξιμο την εξαγωγή θα πάρα πολλάαααααααααααααααααααα!!!!!!!
    Η συμπιεση του Z16LET ειναι 8.8:1,η δε πιεση του turbo φτανει το 1.2bar.
    Το Peugeot 207 φοραει ιδιο μοτερ με το Cooper S,και δεν ειναι το Z16LET...

Προεπιλογή

Το Peugeot 207 φοραει ιδιο μοτερ με το Cooper S,και δεν ειναι το Z16LET...
    ναι και το saab 9-3 εχει το ιδιο με το vectra GTS....Z20NET....
    αυτο ελειπε απο μαρκα σε μαρκα να ειναι ιδιος ο κωδικος!

Senior Member
    Περιοχή
    Αθηνα,Ηλιουπολη
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

Οκ,οτι πεις.Μου λες δηλαδη οτι το Cooper S,το Peugeot 207 και το Astra φορανε το ιδιο μοτερ...
    Επειδη τυχαινει να εχω Astra 1.6 turbo,παρατηρησα οτι δεν εχει ουτε valvetronic,ουτε αμεσο ψεκασμο,ουτε συμπιεση 10.5:1,ουτε δουλευει στο 0.8bar.Λες να με κοροιδεψαν!!?!!Το μονο κοινο τους ειναι η twin scroll πολλαπλη εξαγωγης.
    Αν ομως επιμενεις οτι ειναι ιδια μοτερ τοτε κατι παραπανω θα ξερεις!

Senior Member
    Περιοχή
    Αθηνα,Ηλιουπολη
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

Ναι,εχει πολλαπλη ενιαια με το μαντεμι του turbo,με twin scroll.Τα καυσαερια καταληγουν στην τουρμπινα ανα ζευγη,του 4ου με τον 1ο κυλινδρο,και του 3ου με τον 2ο,με αποτελεσμα το καλυτερο spoolαρισμα και την εξαλειψη του turbo-lag.

Σελίδα 1 από 18 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Βελτίωση σε Astra 1.6 Turbo - Corsa Opc
    Από τον/την Mitsos στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 285
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-08-15, 22:19
  2. Βελτίωση Κινητήρα A16LET μεσω Σειριακού Προγραμματισμού
    Από τον/την Johnny.Mark στο forum Κινητήρες Opel
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-10-10, 21:29
  3. OPEL ASTRA z.14xep Βελτίωση-πρόγραμμα
    Από τον/την Antonis22 στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-09, 01:31
  4. Βελτίωση του κινητήρα σας
    Από τον/την Vassilis στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 669
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-06-06, 09:41

Δικαιώματα - Επιλογές