If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 18 από 18
    Senior Member
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή ΛΑΜΠΑΚΙ ΚΙΝΗΤΗΡΑ

Καλημέρα!
    Να σας πω κι εγώ τον πόνο μου μπας και βγάλω καμιά άκρη!

Πριν από περίπου ένα μήνα ανάβει το λαμπάκι του κινητήρα, χωρίς να παρατηρήσω κάποιο πρόβλημα ή ανωμαλία στην κίνηση και στις ενδείξεις του αυτοκινήτου. Πηγαίνω στην αντιπροσωπεία και μου λένε ότι φταίει ο αισθητήρας θερμοκρασίας που βρίσκεται μετά το θερμοστάτη. Καθαρίζουμε τις επαφές του σβίνουμε τη βλάβη από τον εγκέφαλο και αν ξαναπαρουσιάσει θέμα το αλλάζουμε.
    Μετά από καμιά εβδομάδα ξανανάβει και όπως μου είπαν πήγα και το αλλάξαμε (45€).
    Προχθές ξανανάβει το ίδιο λαμπάκι και παρατηρώ ότι η θερμοκρασία coolant temperature που φαίνεται μέσα στον υπολογιστή μένει κολλημένη στους 89 βαθμούς, ενώ γενικά δε φτάνει σχεδόν ποτέ τόσο ψηλά το χειμώνα και λίγα λεπτά πριν το λαμπάκι που το είχα κοιτάξει (και με αρκετά χιλιόμετρα πορείας) ήταν στους 65. Στην αντιπροσωπεία που πήγα σβίσαμε τη βλάβη και στο επόμενο κρούσμα μου είπαν ότι πάμε για θερμοστάτη!
    Τόσο νωρίς? 88000χλμ, 4 χρονών αυτοκίνητο? astra h 1.6 twinport.

Senior Member Το avatar του χρήστη Kapten
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Αν θυμαμαι καλα το συγκεκριμενο λαμπακι αφορα καυσαερια ή κανω λαθος;;;
    Αν εχεις παραξενες θερμοκρασιες μην περιμενεις να σου αναψει το λαμπακι.Αλλαξε θερμοστατη αμεσα!!!

Senior Member
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Σήμερα το πρωι παρατήρησα την ένδειξη κολλημένη στους 89 βαθμούς.
    Σβήνω τη μηχανή, ξανανάβω και η ένδειξη επανέρχεται στους 73 που μάλλον ήταν και η φυσιολογική.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο astranaut Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα!
    Να σας πω κι εγώ τον πόνο μου μπας και βγάλω καμιά άκρη!

Πριν από περίπου ένα μήνα ανάβει το λαμπάκι του κινητήρα, χωρίς να παρατηρήσω κάποιο πρόβλημα ή ανωμαλία στην κίνηση και στις ενδείξεις του αυτοκινήτου. Πηγαίνω στην αντιπροσωπεία και μου λένε ότι φταίει ο αισθητήρας θερμοκρασίας που βρίσκεται μετά το θερμοστάτη. Καθαρίζουμε τις επαφές του σβίνουμε τη βλάβη από τον εγκέφαλο και αν ξαναπαρουσιάσει θέμα το αλλάζουμε.
    Μετά από καμιά εβδομάδα ξανανάβει και όπως μου είπαν πήγα και το αλλάξαμε (45€).
    Προχθές ξανανάβει το ίδιο λαμπάκι και παρατηρώ ότι η θερμοκρασία coolant temperature που φαίνεται μέσα στον υπολογιστή μένει κολλημένη στους 89 βαθμούς, ενώ γενικά δε φτάνει σχεδόν ποτέ τόσο ψηλά το χειμώνα και λίγα λεπτά πριν το λαμπάκι που το είχα κοιτάξει (και με αρκετά χιλιόμετρα πορείας) ήταν στους 65. Στην αντιπροσωπεία που πήγα σβίσαμε τη βλάβη και στο επόμενο κρούσμα μου είπαν ότι πάμε για θερμοστάτη!
    Τόσο νωρίς? 88000χλμ, 4 χρονών αυτοκίνητο? astra h 1.6 twinport.
    Εδω θα αλλαξω θερμοστατη εγω με 5000 χιλ σε 6 μηνων αμαξι! Τυχαινουν αυτα! Γενικα η οπελ εκει πονα!!

Senior Member
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Απλά εσύ το έχεις στην εγγύηση! Κι εμένα αν μου το έβγαζε στην αρχή δε θα με πείραζε καθόλου!!

Ξέρει κανείς η ένδειξη στον υπολογιστή ταξιδίου από ποιον αισθητήρα έρχεται?
    από του θερμοστάτη? από του ψυγείου? από αυτόν στο κύκλωμα του ψυκτικού μετά το θερμοστάτη?

Senior Member
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

καμιά ιδέα?

Προεπιλογή

Σήμερα καθώς κινουμουν Αττική Οδό μου άναψε το λαμπάκι κινητήρα χωρίς να παρατηρήσω το παραμικρό στη συμπεριφορά του οχήματος μου.... Δεν ξέρω αν παίζει ρολο αλλά είχα ξεχάσει να βάλω βενζίνη και πήγα για λίγα χλμ με λαμπάκι.... Έβαλα βενζίνη και ξαναναψε.... Γύρισα 2-3 φορές το κλειδί αλλά πάλι τα ίδια... Δευτέρα πρωί πάω συνεργείο και βλέπουμε....
    [IMG]http://i42.tinypic.com/2568eps.jpg[/IMG]

Προεπιλογή

Να τα τίναξε κανας λάμδα;
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Πήγες για μεγάλο διάστημα με λαμπάκι βενζίνης? Το έχεις ξανακάνει?
    Μήπως εξάντλησες σχεδόν όλη τη ρεζέρβα και άρχισε να είναι φτωχό το μίγμα?
    Ίσως να λέω και χαζομάρα...

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο koumparos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να τα τίναξε κανας λάμδα;
    Εκεί πήγε το μυαλό μου στην αρχή... Θα δουμε

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο opel astra j 2011 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πήγες για μεγάλο διάστημα με λαμπάκι βενζίνης? Το έχεις ξανακάνει?
    Μήπως εξάντλησες σχεδόν όλη τη ρεζέρβα και άρχισε να είναι φτωχό το μίγμα?
    Ίσως να λέω και χαζομάρα...
    Το πολύ 5χλμ έκανα... Δεν ξέρω αν συνδέονται το λαμπάκι κινητήρα με το γεγονός ότι τελείωνε η βενζίνη μου....

Προεπιλογή

Λοιπόν ξυπνάω το πρωί να πάω το αμάξι συνεργείο... Βάζω μπρος και λαμπάκι κινητήρα δεν ανάβει.... Σβήνω κινητήρα και ξαναοεφτω για ύπνο... Χαχαχα.... Τελος καλό όλα καλα

Προεπιλογή

Για να άναψε μια φορα...θα ξανανάψει...
    Τουλάχιστον αν περνας από το συνεργείο καμια μερα βάλτε το στο διαγνωστικό να δείτε τι είναι.

Προεπιλογή

Για να άναψε μια φορα...θα ξανανάψει...
    Τουλάχιστον αν περνας από το συνεργείο καμια μερα βάλτε το στο διαγνωστικό να δείτε τι είναι.
    Την αλλη Δευτέρα είμαι για ετήσιο σέρβις... Οπότε αν έχει κρατήσει στη μνήμη θα φανεί στο διαγνωστικό

Προεπιλογή

Το χει κρατησει...αν δεν βγαλεις κανα πόλο νομίζω θέλει 40 πλήρης κυκλους λειτουργίας χωρις να ξαναφανεί η βλάβη για να διαγραφεί

Προεπιλογή

Το χει κρατησει...αν δεν βγαλεις κανα πόλο νομίζω θέλει 40 πλήρης κυκλους λειτουργίας χωρις να ξαναφανεί η βλάβη για να διαγραφεί
    Δεν βγάζω πόλο... Τελικά σε 2 εβδομάδες θα πάω.... Το αμάξι δεν πολύ κινείται γενικά οπότε λογικά ότι είναι θα φανεί σε 2 Δευτέρες

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ CABRIO Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν βγάζω πόλο... Τελικά σε 2 εβδομάδες θα πάω.... Το αμάξι δεν πολύ κινείται γενικά οπότε λογικά ότι είναι θα φανεί σε 2 Δευτέρες
    Βρε μήπως το πάρκαρες κοντά σε vag και κόλλησε και το δικό σου...

Προεπιλογή

Λοιπόν.... Με elm πριν λίγο είδα ότι είχε κρατήσει το σφάλμα με κωδικό P1101.
    Είχε κανείς ποτε το ίδιο?????
    Τι σκατα παίζει????

Παρόμοια Θέματα

1. ΛΑΜΠΑΚΙ ΜΕ ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ & ΤΟ ΑΥΤ/ΤΟ
    Από τον/την fronteras στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-03-13, 19:43
  2. λαμπακι ABS
    Από τον/την rempetis71 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-10, 12:40
  3. αναψε λαμπακι ηλεκτρονικων κινητηρα
    Από τον/την rempetis71 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-09-10, 14:26
  4. Λαμπακι Μπαταριας
    Από τον/την copychicken στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-10, 02:53
  5. Λαμπακι αεροσακου!
    Από τον/την corsadi στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-07, 13:19

Δικαιώματα - Επιλογές