If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 15

Περιοχή
    KOMOTINI
    Αυτοκίνητο
    Ντεν Έχω OPEL καρντιά μου

Προεπιλογή ASTRA SW 1,3 CDTI 95HP ή 1.7 CDTI 80HP

Χαιρετω το φορουμ με τις πολυ χρησιμες πληροφοριες, και θα ηθελα την γνωμη-συμβουλη οσων γνωριζουν.

Ενω ημουν ετοιμος να φερω το αστρα station με τον 1.3cdti 90hp(κατρα λαθος εγραψα στο θεμα 95p και δεν μπορω να το διορθωσω), βρηκα λιγο πιο παλιο αλλα με τα ιδια χμ και αρκετα πιο φθηνο (οποτε στα ιδια με το τελωνειο) με τον 1.7cdti και 80hp.
    Προσωπικα κλινω προς τον 1.7, γιατι θα μου προσφερει ροπη καλη απο πολυ χαμηλα πριν ανοιξει το τουρμπο αλλα δεν ξερω αν θα με κρεμαει μετα και δεν θα εχει καλες ρεπριζ. Επισης θεωρητικα η αξιοπιστια του 1.7 ειναι καλυτερη, οχι μονο γιατι εινια isuzu αλλα και γιατι δεν δουλευει τοσο ψηλα το τουρμπο.

Η δικησας η γνωμη πια ειναι? Το αμαξι το παιρνω για να μεταφερει ανετα και με ασφαλεια την οικογενεια και οχι να βαζει φωτια στην ασφαλτο, με ενδειαφερει η αξιοπιστια του κινητηρα, η οικονομια, και τελος οι επιδοσεις. Πιον θεωρηται καλυτερο με τη σειρα αυτη των κριτιριων?

Ευχαριστω
    ο μπερδεμενος

Προεπιλογή

Καλησπερα φιλε

Αν πας για 1,7 πηγαινε για 1.7 CDTi 100hp
    http://www.cars-data.com/en/opel-ast...186/specs.html

Το
    1.7 CDTi 80hp
    http://www.cars-data.com/en/opel-ast...177/specs.html

σου το πουλαν φθηνα αλλα ειναι πολυ πολυ αργο και αδυναμο και σε συγκριση με το 1,3 cdti
    http://www.cars-data.com/en/opel-ast...174/specs.html

¨Οτι και να πάρεις πάντως ψάξτο 10 φορες περισσότερο απο βενζίνη( με τεχνικο που δουλευει και ξερει απο diesel ) το μεταχειρισμένο πετρέλαιο έχει αρκετό ρίσκο και κρύβει πολλές παγίδες ( σβησμένα χιλιόμετρα που καλύπτει καλά ο πετρελαιοκινητήρας , υπερβολική κατανάλωση λαδιού που την αντιλαμβάνεσαι κατόπιν εορτής φθορές στο turbo κτλ
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vgr : 30-11-10 στις 22:42

Περιοχή
    KOMOTINI
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα φιλε

Αν πας για 1,7 πηγαινε για 1.7 CDTi 100hp
    http://www.cars-data.com/en/opel-ast...186/specs.html

Το
    1.7 CDTi 80hp
    http://www.cars-data.com/en/opel-ast...177/specs.html

σου το πουλαν φθηνα αλλα ειναι πολυ πολυ αργο και αδυναμο και σε συγκριση με το 1,3 cdti
    http://www.cars-data.com/en/opel-ast...174/specs.html

¨Οτι και να πάρεις πάντως ψάξτο 10 φορες περισσότερο απο βενζίνη( με τεχνικο που δουλευει και ξερει απο diesel ) το μεταχειρισμένο πετρέλαιο έχει αρκετό ρίσκο και κρύβει πολλές παγίδες ( σβησμένα χιλιόμετρα που καλύπτει καλά ο πετρελαιοκινητήρας , υπερβολική κατανάλωση λαδιού που την αντιλαμβάνεσαι κατόπιν εορτής φθορές στο turbo κτλ

Φιλε ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση. Το 1.7 100hp δεν παιζει. Εχω επιλογη ανμαεσα στα αλλα 2. Και τα 2 που βρηκα και ενδειαφερομαι εχουν βιβλιο service, πιστευω οτι ιενια κατι που πιστοποιει τα χμ. Το 1.7 80hp δεν το βρηκα απο ιντερνετ αλλα πο συγγενη που το ειδε και μου ειπε οτι ειναι σε πολυ καλη κατασταση απο ψειρα ιδιοκτητη, ατρακαριστο ( το σηκωσε και το ειδε απο κατω σε φιλο του μηχανικο), για τον κινηρα μου ειπε οτι 140000 κμ gia diesel ειναι λιγα... Turbo δεν μου ειπε οτι τσεκαρε...

Τo site που εγραψες τo ξερω, αλλα τα νουμερα δεν ξερω αν λενε ολη την αληθεια. Βλεπω οτι εχει μικροτερη τελικη και 0-100 πιο αργο το 1,7 80hp απο το 1,3 αλλa to 1.3 xamhla πριν ανοιξει το τουρμπο δεν νομιζεις οτι θα κρεμαει σε αντιθεση με το 1.7 που θα εχει ομαλοτερο τραβηγμα σε ολο το φασμα των στροφων? Επισης απο αξιοπιστια περα του οτι ο ενας ειναι fiat ai o allow isuzu, δεν νομιζεις οτι ο 1,7 θα "κουραζεται" λιγοτερο (μικροτερη συμπιεση) apo το turbo?

Προεπιλογή

Και εγω στην αρχη προβληματιζόμουν για τη λειτουργια του 1,3 κατω από το turbo και οντως κρεμάει και φαινεται η ελλειψη κυβικών με διαφορα σε χαμηλές στροφές από ότι σε vag Tdi που εχουμε επίσης στην οικογένεια το οποίο ναι μεν τραβαει απο το πολύ χαμηλά λόγω κυβικών αλλά με πολυ τραχειά λειτουργία κραδασμούς και επισήμανση απο μηχανικό να μην λειτουργει σε χαμηλές στροφες ξετούρμπιστο.
    Γενικα για να δουλευει σωστα ενας πετρελαιοκινητηρας ανεξαρτήτως κυβισμού δεν πρέπει να πάει ξετούρμπιστος σε χαμηλές στροφές κατω από 1500-1700 διοτι καταναλώνει πολύ ,ζεστένεται πολύ ,δεν κάνει σωστή καυση και γεμίζει καπνα όλοτο σύστημα εισαγωγής - egr κλπ
    Το εξάρι σασμαν του 1.3 βοηθάει σημαντικά να βρίσκεσαι συνέχεια στο ωφέλιμο ευρος στροφών του κινητήρα ( απαιτει βέβαια εξοικίωση αν μόλις έχεις κατέβει απο βενζινοκίνητο ).
    Το 1,3 ειναι αργο απο σταση αλλα οι επιταχύνσεις σε κίνηση ειναι ικανοποιητικές αρκεί να εισαι στο ωφέλιμο ευρος στροφών και έχεις 204ΝΜ ροπής που το κινούν άνετα και με φορτίο χωρίς να μου δίνει άισθηση ότι ζορίζεται όυτε θερμένεται αντίθετα το 1,7 80ps ειναι πολυ αργο παντου και για να κινηθεί χρειάζεται περίσσότερες στροφές λόγω έλλειψης 10 ίππων και κυρίως 30ΝΜ ροπής σε σχέση με το 1,3 . επιπλέον με το νέο σύστημα τελών το 1,7 θα έχει περίπου και τα διπλά τέλη κυκλοφορίας. Γενικά δεν το βλέπω ως ευκαιρία επειδή είναι φθηνότερο από το 1,3.
    Απο ότι βλέπω ψάχνεις και για station στο οποίο με φορτίο τα πράγματα θα είναι ακόμη δυσκολότερα.
    Φυσικά επιβάλλεται να τα οδηγήσεις και τα δυο για να έχεις προσωπική άποψη και για τα δυο
    Το βιβλίο service δυστυχώς δεν πιστοποιεί τα χιλιόμετρα διότι υπάρχουν άπειρα κολπα απο επιτήδειους όπως κάνουν το πρώτο service αντιπροσωπεία πχ στις 15000ΚΜ , έπειτα κάνουν τα Service έξω στις 30 , 45 . 60 75KM χωρίς βιβλίο και μετα γυρίζουν τα KM Στις 30000 και πάνε για service αντιπροσωπεία σφραγίζουν το βιβλίο για 45 ενω έχουν κάνει άπειρα. Αυτό που αναφέρω μου έχει τύχει σε μεταχειρισμένο GOLF TDI διετίας απο Γερμανία το οποίο είχε 60000ΚΜ κοντερ και 170000 πραγματικά με αυτο το σύστημα που ανέφερα ( τα πραγματικά χιλιόμετρα εξακριβώθηκαν μέσω επικοινωνιας με το Γερμανικό κτέο γιατί σβήνονται μετά από αυτό διοτι στο δικο τους κτεο δε σηκωνουν παραποιηση ΚΜ
    ¨Οπως ανέφερα κα παραπάνω μην αρκεστείς σε απλό έλεγχο από μηχανικό για τυχόν τρακαρίσματα διαρροές λαδιού και τα τυπικά (είδα 1,9 tdi σε αψογη κατάσταση με μοτερ να ξυρίζει με 300.000ΚΜ πάνω όλα σε μια πενταετία στη Γερμανία ) αλλά εκεί που δε δείχνει τίποτα μπορεί να έχει αρχίσει να καίει λάδια και να πάει για επισκευές τουρμπίνας - πόμπας πετρελαίου - μπεκ και να σου βγεί
    Γιαυτο ΠΡΟΣΟΧΗ!!

Παρακάτω ειναι οι καμπύλες απόδοσης 1,3 1,7 80ps και 1,7 100ps

1.3

1.7 80ps

και 1,7 100ps

¨Οπως φαίνεται το 1,3 με το 1,7 80ps έχουν ακριβώς την ίδια καμπύλη ροπής αλλά με διαφορετικά μεγέθη υπέρ του 1,3
    Σίγουρα η ιδανική λύση είναι 1,7 με 100 ή 125 ps και αρκετη περισσότερη ροπή ή ακόμη και 1,9 με ροπή φορτηγού αλλά οι τιμές είναι άλλες.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vgr : 01-12-10 στις 21:42

Περιοχή
    KOMOTINI
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

. επιπλέον με το νέο σύστημα τελών το 1,7 θα έχει περίπου και τα διπλά τέλη κυκλοφορίας.
    .
    Καταρχην σε ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου.

Απλα κλινω προς το 1.7 με τα 80hp γιατι το εχει δει και το οδηγησε εστω και γρηγορα γνωστος, ενω το αλλο μονο φωτο και βιβλιο σερβις εχω δει απο φωτο. Πιστευεις οτι σε επιδοσεις θα ειναι τοσο μεγαλη η διαφορα? Εχεις οδηγησει καποιο απο τα δυο?

Οσο αφορα αξιοπιστια κινητηρων εχεις καθολου αποψη?

Επισης Αυτο για τα τελη γιατι το λες ομως, εγω συμφωνα με το παρακατω πινακακι και τα λινκς που εδωσες (132 το 1.7, 130 το 1.3 γρ.CO2/χλμ) βλεπω οτι θα εχουν 2 ευρω διαφορα μονο?

Οχήματα με ημερομηνία ταξινόμησης από 1/11/2010. Το ποσό των τελών υπολογίζεται ως το γινόμενο των γρ./χλμ. CO2 του οχήματος επί το εκάστοτε ποσό κάθε κλίμακας.
    Από 0 έως 100 γρ.CO2/χλμ. 0 €
    Από 101 έως 120 γρ.CO2/χλμ. 0,80 €
    Από 121 έως 140 γρ.CO2/χλμ. 1,00 €
    Από 141 έως 160 γρ.CO2/χλμ. 1,50 €
    Από 161 έως 180 γρ.CO2/χλμ. 2,00 €
    Από 181 έως 200 γρ.CO2/χλμ. 2,25 €
    Από 201 έως 250 γρ.CO2/χλμ. 2,50 €
    Από 251 γρ.CO2./χλμ. και άνω 3,00 €

Προεπιλογή

Το 1,3 εχω και ενα vag tdi

Τη διαφορα στα τελη την υπολογισα με βαση οτι ειναι ταξινομημενα τα αυτοκινητα στην Ελλαδα ηδη και οχι για οχηματα που θα ταξινομηθουν τωρα και θα ισχυουν λογικα για αυτα τα νεα τελη με τους ρυπους

¨Οπως σου ειπα και ποιο πανω μην παρεις diesel χωρις να το οδηγησεις αυτο μου ειπε και ο ντιλερ στην Οπελ οταν πηγα να το παραγγειλω αν ξερω απο πετρελαια και αν ξερω τι παραγγελνω γιατι πολυς κοσμος τα παραγγειλε τα πηρε και οταν τα οδηγησε περιμενε κατι αλλο συμφωνα με οσα του ειχαν πει φιλοι και γνωστοι και χαλαστηκε.

Στις αντιπροσωπειες δεν μπορεις να βρεις test drive δυστυχως αλλα στις εμπορίες - μαντρες ειναι γεματο πετρελαια και απο όσο ξερω
    http://www.car.gr/classifieds/cars/?engine_size-to=&gearbox_type=&significant_damage=f&registration-from=%3E2004&category=&engine_power-to=&engine_size-from=&mileage-from=&make=208&rg=&pg=1&doors=&price-to=&registration-to=&exterior_color=&variant=&engine_power-from=&hi=&offer_type=sale&mileage-to=&fuel_type=2∨=a&modified=&number_plate_ending=&so=pr&drive_type=&model=6 24&price-from=
    και εκει πανω Κομοτηνη Αλεξανδρουπολη ειναι πολυ διαδεδομενη η πετρελαιοκινηση ψαξε οπωσδηποτε να βρεις ενα cdti ( 1,3 θα βρεις σχετικα ευκολα εστω και corsa )να εχεις προσωπικη εμπειρια οδηγησης πριν διαλεξεις.

Επισης φρόντισε το όχημα που θα επιλεξεις να μην έχει φιλτρο μικροσωματιδιων DPF
    μπορεις να διαβασεις εδω σε τι μπελαδες βαζει τους ιδιοκτητες των νεων diesel
    http://www.opel-club.gr/vbulletin/sh...ad.php?t=14413

Δεν εχω κανει πολλα χιλιομετρα με το 1,3 ειμαι στα 30000ΚΜ χωρις προβλήματα με προσεκτικη οδήγηση.
    Για τον 1.7 της isuzu εχω διαβασει πολυ καλα σχόλια και σου τον προτείνω αλλα στην έκδοση των 100 ιππων ειδικα για station που φορτωνεται περισσοτερο σε σχεση με τα 3d και 5d
    Aν το φερεις απο έξω δεν νομιζω ότι η διαφορα τιμης 1.7 80ps -100ps είναι μεγαλη μιας και εξω το εμπορικο ενδιαφερον για 1,7 ειναι για ποιο καινουριες εκδοσεις των 125ps
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vgr : 03-12-10 στις 02:35

Προεπιλογή

To πιο δοκιμασμενο μοτερ diesel της οπελ ειναι το 1,7 με τα 80hp οποτε σε συγκριση αναμεσα σε αυτα τα δυο και με περισσοτερη ροπη το 1,7 χαλαρα να το προτιμησεις. καλοταξιδο!!!
    Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΗ...........
    z20let astra F

Προεπιλογή

Το 1,7 με τα 100ps εχει περισσοτερη ροπη (240ΝΜ) απο το 1,3 (204ΝΜ)
    Το 1,7 με τα 80ps εχει μονο (170ΝΜ) και αυτο το μοτερ σε φορτωμενο station δε λεει
    Αυτο φαινεται και απο τα παραπανω διαγραμματα ροπης

και εδω

http://www.astraownersclub.com/vb/sh...ad.php?t=97974

Περιοχή
    KOMOTINI
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

Το 1,3 εχω και ενα vag tdi

¨Οπως σου ειπα και ποιο πανω μην παρεις diesel χωρις να το οδηγησεις

Επισης φρόντισε το όχημα που θα επιλεξεις να μην έχει φιλτρο μικροσωματιδιων DPF
    μπορεις να διαβασεις εδω σε τι μπελαδες βαζει τους ιδιοκτητες των νεων diesel
    http://www.opel-club.gr/vbulletin/sh...ad.php?t=14413
    Εχω Picanto crdi απο τον 11/06, με 152000κμ, γι αυτο και δεν κολωνω τοσο στα 80 αλογα( ξερω οτ τα diesel τραβανε απο χαμηλα και η λειτουργια του πετρελαιου ταιριαζει πολυ στον τροπο που μου αρεσει να οδηγαω), πιο πολυ με ενδειαφερει η αξιοπιστια.

Ξερεις που μπορω να δω αν ο 1.7 80Hp 3/05 και ο 1.3 9/06, εχουν DPF? An kai mallon se emena δεν θα δημιουργησει προβλημα γιατι κανω κυριως μακρινες αποστασεις, αλλα απο αυτα που διαβαζω μου φαινεται καλυτερο να μην εχει.

Το Πικαντο παντως σιγουρα δεν εχει.

Προεπιλογή

ασχετο αλλα φιλε με το πικαντο παίζει να σε εζω συναντησει σε βενζιναδικο.
    Αν εισαι συ, σε εχω ρωτησει αν και το πικαντο κλπ απο αξιοποιστια. Δεν θυμαμαι που ομως... μαλλον καπου προς καβαλα
    Ακούω Led Zeppelin και φωτίζω το σπίτι μου με LED!!

Προεπιλογή

Πολυ καλη επιλογη το picanto crdi οδηγησα ενα για μια μερα (αυτοκινητο εξυπηρετησης) και ακομα θυμαμαι πως ανοιγε η τριτη του και την πλακα που παθαινε ο κοσμος βλεπωντας ενα picanto να τους προσπερναει ανετα με 170km (κοντερ)
    Αλλα το picanto έχει 75hp και 153ΝΜ που κινουν για πλακα τα 945 κιλα του (και με 4 ατομα και AC ανοιχτο δε με αφησε παραπονεμενο)
    Απο το astra με 80hp 170ΝΜ και 1265 κιλα μην περιμενεις τις ρεπριζ του picanto με τιποτα

Οσο για το dpf ο 1,7 80hp επειδη ειναι παλιος κατα 90% δεν εχει dpf
    O 1.3 90hp αναλογα με την εκδοση τα ελληνικα ως συνηθως δεν ειχαν τα γερμανικα ειχαν σε μεγαλο ποσοστο αυτο καλο ειναι να το εξακριβωσεις πριν αγορασεις θα σε βγαλει απο μπελαδες.

Περιοχή
    KOMOTINI
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

Τελικα προλαβα και πηρα πριν τις γιορτες το αστρα με τα 80 αλογα. Μεχρι τωρα εκανα περιπου 3000χμ, ειμαι πολυ ευχαριστημενος γενικοτερα απο την ποιοτητα του αυτοκινητου ( αλλαγη ταχυτητων, φρενα, τιμονη, απουσια τριξηματων, κτλ), απο την καταναλωση, κατι λιγοτερα απο 6λτ/100χμ, αλλα και το πιο σημαντικο απο τις επιδοσεις του.... τελικα δεν βαζει φωτια στην ασφαλτο, αλλα για τη χρηση που το θελω δεν μου φενεται λιγη η ροπη και τα αλογα του σε καμια περιπτωση!

Επισης δεν εχει DPF. kai sthn antiprosvpeia μου ειπαν οτι ο συγκεκριμενος κινητηρας ποθ φοριεται πολθ σε combo, δεν εχει βγαλει προβληματα, σε αντιθεση με τον 1,3 και τα 90 αλογα που παρουσιασε καποια.

Ερωτησεις για σερβις....ο ιταλος ειχε αλλαξει ιμαντα χρονισμου στις 89000χμ , αλλα εδω η αντιπροσωπεια μου ειπε οτι πρεπει να αλλαζω καθε 60000, δηλαδη ξανα στις 150000???? Γιατι αυτο? Στην ελλαδα αλλους ιμαντες φορανε? Επισης μου ειπαν κοστος για αλλαγη ιμαντα 450Ε και για σερβις καθε 30000 περιπου 300Ε.
    Στις παραπανω τιμες εχω εκπτωση 16% με την καρτα της οπελ γιατι κλεινει σε λιγο 6ετια το αμαξι. παρολα αυτα τα λεφτα μου φαινονται πολλα. ξερει κανεις πια τιμη ειναι καλη για τα παραπανω?

ΥΓ Βρηκα και ενα αρνητικο.... τοσο χωρος και δεν εχουν βαλει πoτηροθηκες??? και το καφε ρε γερμαναραδες που θα τον ακουμπαμε??? :-)))))))))

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gregkn73 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικα προλαβα και πηρα πριν τις γιορτες το αστρα με τα 80 αλογα. Μεχρι τωρα εκανα περιπου 3000χμ, ειμαι πολυ ευχαριστημενος γενικοτερα απο την ποιοτητα του αυτοκινητου ( αλλαγη ταχυτητων, φρενα, τιμονη, απουσια τριξηματων, κτλ), απο την καταναλωση, κατι λιγοτερα απο 6λτ/100χμ, αλλα και το πιο σημαντικο απο τις επιδοσεις του.... τελικα δεν βαζει φωτια στην ασφαλτο, αλλα για τη χρηση που το θελω δεν μου φενεται λιγη η ροπη και τα αλογα του σε καμια περιπτωση!

Επισης δεν εχει DPF. kai sthn antiprosvpeia μου ειπαν οτι ο συγκεκριμενος κινητηρας ποθ φοριεται πολθ σε combo, δεν εχει βγαλει προβληματα, σε αντιθεση με τον 1,3 και τα 90 αλογα που παρουσιασε καποια.

Ερωτησεις για σερβις....ο ιταλος ειχε αλλαξει ιμαντα χρονισμου στις 89000χμ , αλλα εδω η αντιπροσωπεια μου ειπε οτι πρεπει να αλλαζω καθε 60000, δηλαδη ξανα στις 150000???? Γιατι αυτο? Στην ελλαδα αλλους ιμαντες φορανε? Επισης μου ειπαν κοστος για αλλαγη ιμαντα 450Ε και για σερβις καθε 30000 περιπου 300Ε.
    Στις παραπανω τιμες εχω εκπτωση 16% με την καρτα της οπελ γιατι κλεινει σε λιγο 6ετια το αμαξι. παρολα αυτα τα λεφτα μου φαινονται πολλα. ξερει κανεις πια τιμη ειναι καλη για τα παραπανω?

ΥΓ Βρηκα και ενα αρνητικο.... τοσο χωρος και δεν εχουν βαλει πoτηροθηκες??? και το καφε ρε γερμαναραδες που θα τον ακουμπαμε??? :-)))))))))
    Ολοι οι 1.3 κινητηρες ειναι ιδιοι, γιατι να βγαλουν προβλημα οι 90αριδες αντι τυος 75αριδες ή 80αριδες δεν το καταλαβαινω. Μονο και μονο απο τη διαφορετικη χαρτογραφηση ( διαφορετικη ιπποδυναμη)
    Οσο για τον ιμαντα...μήπως δυναμο? Γαιτι ειναι με καδενα ο χρονισμος του συγκεκριμενου κινητηρα.

ΥΣ> οι γερμανοι δεν πινουν καφεδες, μονο μπύρες!!
    Ακούω Led Zeppelin και φωτίζω το σπίτι μου με LED!!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο corsakias2002 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ολοι οι 1.3 κινητηρες ειναι ιδιοι, γιατι να βγαλουν προβλημα οι 90αριδες αντι τυος 75αριδες ή 80αριδες δεν το καταλαβαινω. Μονο και μονο απο τη διαφορετικη χαρτογραφηση ( διαφορετικη ιπποδυναμη)
    Οσο για τον ιμαντα...μήπως δυναμο? Γαιτι ειναι με καδενα ο χρονισμος του συγκεκριμενου κινητηρα.

ΥΣ> οι γερμανοι δεν πινουν καφεδες, μονο μπύρες!!
    Δεν πηρε το 1,3 90ps πηρε το παλιο 1,7 με 80ps

Φιλε καλοταξιδο ευχομαι πολλα και απροβληματιστα χιλιομετρα

Για το αν βγαζουν προβληματα και οι 1,7 μπορεις να ψαξεις στο forum

Μακρια απο την Οπελ εναι φαρμακειο το μεγαλο service μου ζητουσαν 270Ε ( φιλτρα -λαδια οχι τιποτα επιπλεον) και το εκανα εξω με τα μισα (εννοειτε δεν κανεις service στα 30000ΚΜ καθε 10000ΚΜ αλλαζουμε λαδια για προστασια απο διαβρωση το πετρελαιο στη χωρα μας εχει αυξημενο θειο και ειναι πολυ κατωτερης ποιοτητας απο το γερμανικο. (Ψαξε για σοβαρο diesel service εξω)

Επισης το 1,3 εχει καδενα για το 1,7 δεν ηξερα οτι ειχε ιμαντα ο οποιος χρειαζεται συχνη αλλαγη και εχει αυξημενο κοστος

Παρολα αυτα ο ιμαντας σου κοστιζει :

http://shop.ebay.de/i.html?_nkw=astr....c0.m270.l1313

και τα υπολοιπα γνωριζεις τι ειναι.............

Με τις ποτηροθηκες υπαρχει θεμα στα astra h

Περιοχή
    KOMOTINI
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

Δεν πηρε το 1,3 90ps πηρε το παλιο 1,7 με 80ps

Φιλε καλοταξιδο ευχομαι πολλα και απροβληματιστα χιλιομετρα

Για το αν βγαζουν προβληματα και οι 1,7 μπορεις να ψαξεις στο forum

Μακρια απο την Οπελ εναι φαρμακειο το μεγαλο service μου ζητουσαν 270Ε ( φιλτρα -λαδια οχι τιποτα επιπλεον) και το εκανα εξω με τα μισα (εννοειτε δεν κανεις service στα 30000ΚΜ καθε 10000ΚΜ αλλαζουμε λαδια για προστασια απο διαβρωση το πετρελαιο στη χωρα μας εχει αυξημενο θειο και ειναι πολυ κατωτερης ποιοτητας απο το γερμανικο. (Ψαξε για σοβαρο diesel service εξω)

Επισης το 1,3 εχει καδενα για το 1,7 δεν ηξερα οτι ειχε ιμαντα ο οποιος χρειαζεται συχνη αλλαγη και εχει αυξημενο κοστος

Παρολα αυτα ο ιμαντας σου κοστιζει :

http://shop.ebay.de/i.html?_nkw=astr....c0.m270.l1313

και τα υπολοιπα γνωριζεις τι ειναι.............

Με τις ποτηροθηκες υπαρχει θεμα στα astra h
    ΕΥχαριστο πολυ για τις ευχες σου.

λαδια εννοειται οτι δεν θα αλλαζω καθε 30000, απλα σκεφτομουν καθε 15000. Στην αντιπροσωπεια μου ειπαν επισης οτι δεν αλλαζουν μονο τα λαδια , αλλα και το φιλτρο παντα ,150Ε...να αλλαζω μονο λαδια ενδιαμεσα, οπως στα αλλα ιχ που ειχα,δεν κανει???

Ενα λινκ με τα προβληματα του 1.7 80hp σου ειναι ευκολο, γιατι εψαξα και δεν βρηκα?

Απιστευτο τι βγαζουν απο τον ιμαντα...Ετσι μου ερχετε να τον παραγγειλω και να τους τον παω να μου χρεωσουν μονο εργατικα...

Λυσεις για τις ποτηροθηκες? πηρα μια που κουμπονει στις γρυλιες του εξαερισμου, αλλα βγαζει πολλα τριξιματα, και την εβγαλα...

Παρόμοια Θέματα

1. OPEL ASTRA CDTI
    Από τον/την FITNESSMAN στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-02-16, 19:05
  2. OPEL ASTRA J 1.7 CDTI !!!
    Από τον/την fago1 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-07-13, 16:16
  3. Astra J 1.3 CDTI Απόψεις
    Από τον/την mushaba στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-12, 16:36
  4. astra 1.3 cdti
    Από τον/την alexis-1.3cdti στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-10, 08:51
  5. astra 1.9 cdti.......!
    Από τον/την BILL660R στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-09, 19:36

Δικαιώματα - Επιλογές