If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 34

Προεπιλογή Αγορα Ανταλλακτικων - Τι πρεπει να γνωριζω?

Κατά καιρούς, βλέπουμε πολλούς "οδηγούς συμπεριφοράς" πωλητών, καταστημάτων κτλ
    Δεν έχει πάρει όμως το μάτι μου κάτι αντίστοιχο για την άλλη πλευρά, τους πελάτες δηλαδή.
    Μετά από πολύχρονη συναναστροφή με άτομα του κλάδου πώλησης ανταλλακτικών, είπα να ετοιμάσω κάτι αντίστοιχο.
    Ξεκινάμε:

-Οι εποχές αλλάξανε. Παλιά έλεγες "ένα μπαλάκι για Ascona" και τέλος. Τώρα τα αμάξια έχουν γίνει τόσο πολύπλοκα που και για το πιο απλό πράγμα (πχ μπουζί) απαιτείται ο αριθμός πλαισίου του αυτοκινήτου. Ο υπάλληλος που σου τον ζητάει λοιπόν, δεν το κάνει για καψόνι. Το κάνει για την δική σου καλύτερη εξυπηρέτηση. Ακόμα και αν δεν έχεις πρόχειρο το VIN (αριθμός πλαισίου), ο αριθμός κυκλοφορίας ή ο τύπος του κινητήρα ή το μοντέλο μπορεί να βοηθήσει. Πολύ προσοχή εδώ. Η ημερομηνία πρώτης αδείας στην άδεια, για αμάξι που έχει έρθει απ έξω είναι λάθος! Βλέπετε, ήταν πολύ δύσκολο για τον Ελληναρα νομοθέτη της Διεύθυνσης Συγκοινωνιών να ορίσει ότι στο πεδίο «Ημερομηνία 1ης αδείας» πρέπει να βάζουμε το αντίστοιχο πεδίο της πραγματικής πρώτης αδείας π.χ. Γερμανικής. Έτσι, βάζουν σαν ημερομηνία πρώτης αδείας την ημέρα που τυπώθηκε η ελληνική άδεια. Οπότε υπάρχουν πολλά κρούσματα όπου εσύ έχεις ένα Astra με ημερομηνία 1ης αδείας το 2004 αλλά το αμάξι είναι του 99!

-Φυσικά ενημερώνουμε πάντα σε περίπτωση μετατροπής. Δεν μπορεί το αμάξι σου να λέει C12NZ, εσύ να έχεις βάλει A28NER και να περιμένεις ότι θα πάρεις τα σωστά ανταλλακτικά! Επίσης δεν φοράνε όλα τα αμάξια τα ίδια ανταλλακτικά ! Όταν μπεις σε ένα κατάστημα και πεις : “Τσακω ρε μάστορα μια αντλία νερού” και σε πει ο υπάλληλος “Μοντέλο και κυβικά παρακαλώ” και του πεις “Έλα μωρέ, όλα ίδια είναι”, μην παραξενευτείς αν δεν εξυπηρετηθείς σωστά πάλι!

-Μια συμβουλή δεν κοστίζει τίποτα. Ρώτα ότι θες στον ανταλακτικατζη σου, αλλά η απάντηση του δεν σημαίνει ότι είναι και απαραίτητα σωστή. Η συμβουλή του βασίζεται στην πείρα περισσότερο παρά στις γνώσεις. Αν δεν πληρώσεις έναν μηχανικό να σε κάνει σωστή διάγνωση, μην κατηγορήσεις μετά τον υπάλληλο που σε πρότεινε να αλλάξεις πολλαπλασιαστή αντί για αισθητήρα λ. Με λίγα λόγια, οι ανταλακτικατζηδες είναι οι φαρμακοποιοί. Όχι οι γιατροί.

-Τα ανταλλακτικά δεν διατίθενται προς δοκιμή. “Να μωρέ, με κάνει ένα ντουκ ντουκ, δώσε ένα μπαράκι ζυγαριάς” και την άλλη μέρα “Πάλι το κάνει, πάρε πίσω το μπαράκι και δώσε με ένα ακρομπαρο” και πάει λέγοντας. Ούτε συζήτηση φυσικά για ηλεκτρικά είδη όπου και μόνο με το που τα κουμπώνεις στο αμάξι μπορεί να τα βγάλεις off. Μην παραξενευτείς αν ο ανταλακτικατζης σου αρνηθεί να το πάρει πίσω. Καλό είναι σε περίπτωση που δεν είμαστε σίγουροι να ξεκαθαρίζουμε την θέση μας ΠΡΙΝ την αγορά του ανταλλακτικού

-Όπως είπαμε και προηγουμένως, οι καιροί έχουν αλλάξει. Δυστυχώς, κάποιοι ανίδεοι του χώρου, είχαν βγάλει στο παρελθόν κακό όνομα για το επάγγελμα. Αυτά δεν ισχύουν πλέον. Οι ανταλακτικατζηδες δεν είναι όπως παλιά. Πλέον έχουμε να κάνουμε με σύγχρονες επιχειρήσεις εμπορίου. Κανένας δεν θέλει να κοροϊδέψει ή να κλέψει τον πελάτη. Εμπόριο είναι, είναι φυσιολογικό να αγοράσει κάτι 10 και να το δώσει 12 (όχι 100!). Αν εσύ βρεις στο e-bay κάτι με 10, δεν σημαίνει ότι και ο ανταλακτικατζης που το πουλάει 40 πάει για 300% κέρδος. Το πιο πιθανό είναι να το έχει αγοράσει 35 (ναι, για τόσο μικρά ποσοστά κέρδους μιλάμε πλέον!) αλλά νόμιμα. Το πώς έφτασε στα χέρια του πωλητή του e-bay δεν θα το μάθουμε ποτέ. Μπορεί να είναι κλεμμένο, κατασχεμένο, Δώρο γενεθλίων, δεν μας ενδιαφέρει.

-Τα καταστήματα ανταλλακτικών δουλεύουν πάνω κάτω όλα με τους ίδιους προμηθευτές. Αν βρεις ένα τακάκι στον έναν με 20 ευρω, στον άλλον με 40 και στην αντιπροσωπεία με 120, ΔΕΝ σημαίνει ότι πουλάνε το ίδιο πράγμα! Εμφανισιακα μπορεί να είναι ίδιο, αλλά η αγορά είναι γεμάτη από εργοστάσια που κατασκευάζουν το ίδιο πράγμα με άλλες προδιαγραφές όμως. Εδώ αξίζει να τονίσουμε ότι ένα γνήσιο ανταλλακτικό πχ για OPEL, δεν σημαίνει ότι κατασκευάζεται στην Γερμανία. Τα περισσότερα γνήσια ανταλλακτικά της OPEL πλέον γράφουν Made in India, China, Turkey κτλ. Τα υλικά είναι προδιαγραφών OPEL, τα χέρια όμως είναι φθηνά…ε και?

-Καλό το “παζάρι” αλλά όταν είσαι σε πραγματικό παζάρι. Όπως δεν κάνεις παζάρι στον Κωτσοβολο ή στην Fena, έτσι δέξου και τις τιμές του ανταλλακτικού. Δηλαδή έδωσες 25,000 ευρω για το TSI σου, και επειδή δεν έχεις να το ταΐζεις 1 λίτρο λάδι μέρα παρά μέρα, πρέπει να μειώσει ο ανταλακτικατζης σου το κέρδος του; Ομοίως δεν έχει καμία σχέση το ότι πριν 5 χρόνια αγόρασες κάτι 20, δεν σημαίνει ότι τώρα θα έχει 22 (λόγω αλλαγής ΦΠΑ). Μπορεί κάλλιστα να έχει και 40. Δεν ορίζει ο ανταλακτικατζης τις τιμές κόστους!

-Σεβόμαστε την γραφειοκρατία του καταστήματος. Δηλαδή: Αν θες να σε περάσουν εγγύηση μια μπαταρία, δεν γίνεται να πας, να αφήσεις την παλιά, να πάρεις μια καινούργια και να φύγεις. Για να σου δικαιολογήσει το κατάστημα ένα ανταλλακτικό, πρέπει να του το δικαιολογήσουν. Και αυτό απαιτεί χαρτουρα. Ήμουν παρών σε ένα τέτοιο περιστατικό. Έρχεται ο πελάτης για εγγύηση μπαταρίας. Ο υπάλληλος του ζητάει την απόδειξη αγοράς και την άδεια. “Σιγά να μην έχω εγώ κρατημένη την απόδειξη μετά από τόσους μήνες. Αφού εσύ με την έδωσες. Δεν με θυμάσαι;” ήταν η απάντηση του πελάτη. Ο υπάλληλος ευγενικότατα του απάντησε ότι χρειάζεται αυτά τα 2 χαρτιά για να προχωρήσει. Μουρμουρίζοντας – βρίζοντας έφυγε ο πελάτης. Την άλλη μέρα ήρθε με την απόδειξη αλλά χωρίς την άδεια! Να μην συνεχίσω…

-Η ζωή ενός ανταλλακτικού εξαρτάται από 2 πράγματα. Την ποιότητα του και τον τρόπο χρήσης. Αν είσαι μαμουχαλος και κατεβαίνεις όλο τον Χορτιάτη με νεκρά στο κιβώτιο και πατημένο φρένο, δεν σε φταίει ο ανταλακτικατζης που το τακάκια σε βγάζουν 5000χλμ και οι δίσκοι στραβώνουν με την πρώτη λακκούβα νερό…
    Εξ άλλου, αν ένα ανταλλακτικό ήταν τόσο χαλιά δεν θα το πουλούσε. Δεν μπορεί ένα μπαλάκι imitation να βγάζει 30.000χλμ σε όλους, και επειδή εσύ βάζεις το αμάξι στην πιστά των Σερρών κάθε Κυριακή να σου φταίει το ανταλλακτικό!

-Δεν κατηγορούμε τον ανταλακτικατζη για τις τροποποιήσεις τις εκάστοτε εταιρίας. Αποφάσισε η OPEL να αλλάξει το πλαστικό ρουλεμάν του ιμάντα χρονισμού σε μεταλλικό. Ωραία. Μετά αποφάσισε να το ξανααλαξει σε πλαστικό (προφανώς μετά από μελέτες). Ε τι να σε κάνει δηλαδή το μαγαζί? Να φτιάξει μεταλλικά μόνο για σένα? Ή να μαλώσει την μαμά OPEL?

-Κλείνοντας να διευκρινίσω χαριτολογώντας ότι:
    Δεν είναι σινεμπλοκ . Είναι σαϊλεντμπλοκ
    Δεν είναι παμπριτς. Είναι παρμπρίζ
    Δεν είναι φιλιστρίνι. Είναι φινιστρίνι
    Δεν είναι μασπιε. Είναι μαρσπιε
    Δεν είναι τοπ μαουντεν. Είναι τοπμαουντ.
    Δεν είναι βαλβίδα in gr. Είναι βαλβίδα EGR

Διαμαντής
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Combo : 20-11-10 στις 01:18
    My Garage: http://www.automotobook.com/garage.php?u=1941

Senior Member Το avatar του χρήστη teddy
    Περιοχή
    π.φαληρο
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

μολις εγινε sticky...

συγχαρητηρια που ασχοληθηκες να το γραψεις,ελπιζω να φανει πολυ χρησιμο!
    [b]. + -,Η - ΕΙΝΑΙ ......[/b]->->->->->
    [b]Βγάλτε την παύλα και ξεφορτωθείτε μας...[/b]
    [b]Opel-club.gr.....[color=blue]Mes que[/color] [color=red]un club!!![/color]
    Οι μελισσούλες ολο γυρνάνε απο εδω και απο εκεί,αλλα τελικα στο ίδιο λουλούδι καταλήγουν...Τυχαίο???Δεν νομίζω...
    Υπάρχουν πάνω απο 500 μαζοχιστές που επισκέπτονται καθημερίνα το [url][color=yellow]www.opel-club.gr[/color][/url] ...Hθελα να ήξερα τι του βρίσκουν...[/b]

Προεπιλογή

.....δλδ ''καποιοι καποιοι''....να μην ξαναπαρουν τηλ ............. ....γιατι θα τους κανεις ΜΥΝΗΣΗ :

παντως οοοοοοοοοοοοοοοοολο το παραπανω.....,συνυπολογιζοντας το παιδι σου που εκλαιγε , την γυναικα σου , τη πεθερα σου και την κασα με τις coca cola'sssssss ....που ειχες καταναλωσει...πρεπει να σε πηρε 2 μερες πανω κατω !!!!χιχιχιχιχιχι

....πλακιτσα κανω ΔΙΑΜΑΝΤΗ μου...ΥΠΟΜΟΝΗ φιλε μου με ΟΛΟΥΣ τους ''μπακαληδες'' που εχεις μπλεξει !!!!

my videos & photos
    www.livevideo.com/corsailovekontres &
    http://www.youtube.com/user/babissavvatos
    τζιζ μπιζ στην Αλεξ/πολη !!!
    http://www.opel-club.gr/vbulletin/sh...-%EC%F0%E9%E6-!!!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο teddy Εμφάνιση μηνυμάτων
    μολις εγινε sticky...
    συγχαρητηρια που ασχοληθηκες να το γραψεις,ελπιζω να φανει πολυ χρησιμο!

Μπαμπη, εσυ παρε οποτε θες...αφου ξερεις...σε εχω εξυπηρετησει και τις πιο απιθανες ωρες!

Προεπιλογή

Δεν είναι βαλβίδα in gr. Είναι βαλβίδα EGR

AHAHAHHAHAHAHAHAHAHAAHHAHAHAHAHAHAHA KSEKOLOTHIKA STA GELIA RE MLK..... AHAHAHAHAH DEN IPARXEIS!!!!!!!
    OMV Astra GTC

Senior Member Το avatar του χρήστη slalom
    Περιοχή
    35o 11' 02.90" N, 25o 54' 19.76" E
    Αυτοκίνητο
    Astra G

Προεπιλογή

Γενικά, απο συμπεριφορά ο Ελληνάρας σκίζει.
    Ο slalom μπορεί σε κάποια θέματα να είναι απόλυτος...

Προεπιλογή

Επισης δεν ειναι ''μανισιο'' ,αλλα ''μαμισιο''!!!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο KOYRKOYBINIS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επισης δεν ειναι ''μανισιο'' ,αλλα ''μαμισιο''!!!
    οχι φιλε μου...ΜΑΝΙΣΙΟ ειναι!

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Combo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περιοχή: Θεσσαλονικη
    Φύλλο: Άνδρας / Male
    Αυτοκίνητο: Combo

Προεπιλογή

ETSI!!!! Akou mamisio
    OMV Astra GTC

Moderator Το avatar του χρήστη Γιώργος Ντάνος
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη-Αλμυρός-Νέοι Πόροι, κτλ
    Αυτοκίνητο
    Ascona C

Προεπιλογή

Ωραίος, μπράβο για τον κόπο σου. Σωστά τα λες.
    Ascona C 1982
    Engine: C20NE -2.0 8v
    Gearbox: F16CR
    Brakes: 256x24mm
    Suspension: KYB+MAD -30mm

Senior Member Το avatar του χρήστη corsadi
    Περιοχή
    Χαλκίδα,Θεσ/νίκη κ ακόμα παραπέρα...
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

Δεν μπορεί ένα μπαλάκι imitation να βγάζει 30.000χλμ σε όλους, και επειδή εσύ βάζεις το αμάξι στην πιστά των Σερρών κάθε Κυριακή να σου φταίει το ανταλλακτικό!
    Απορω πως σου ηρθε αυτο το παραδειγμα!Ξερεις πολλα opel να ειναι καθε Κυριακη στην πιστα των Σερρων;;;
    Opel: Αυτοκίνητα με νεανική εμφάνιση αλλά γέρικη ψυχή...

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο corsadi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απορω πως σου ηρθε αυτο το παραδειγμα!Ξερεις πολλα opel να ειναι καθε Κυριακη στην πιστα των Σερρων;;;

ωραιο αβαταρ Δημητρη!

Moderator Το avatar του χρήστη antonis
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Αυτοκίνητο
    Corsa C GSi

Προεπιλογή

βγηκε καρτα αμεσως!

Senior Member Το avatar του χρήστη bsiap
    Περιοχή
    Κορυδαλλος
    Αυτοκίνητο
    Corsa B

Προεπιλογή

Επισης να σημειωσουμε οτι η μοναδα μετρησης των υγρων ειναι το λιτρο και οχι το κιλο. 1 λιτρο δεν ισοδυναμει με 1 κιλο.
    Οποτε θελουμε 4 λιτρα λαδι και οχι 4 κιλα λαδι.
    shine on you crazy corsa

Προεπιλογή

Up για να το ξαναθυμηθείτε.

-Τα καταστήματα ανταλλακτικών δουλεύουν πάνω κάτω όλα με τους ίδιους προμηθευτές. Αν βρεις ένα τακάκι στον έναν με 20 ευρω, στον άλλον με 40 και στην αντιπροσωπεία με 120, ΔΕΝ σημαίνει ότι πουλάνε το ίδιο πράγμα! Εμφανισιακα μπορεί να είναι ίδιο, αλλά η αγορά είναι γεμάτη από εργοστάσια που κατασκευάζουν το ίδιο πράγμα με άλλες προδιαγραφές όμως. Εδώ αξίζει να τονίσουμε ότι ένα γνήσιο ανταλλακτικό πχ για OPEL, δεν σημαίνει ότι κατασκευάζεται στην Γερμανία. Τα περισσότερα γνήσια ανταλλακτικά της OPEL πλέον γράφουν Made in India, China, Turkey κτλ. Τα υλικά είναι προδιαγραφών OPEL, τα χέρια όμως είναι φθηνά…ε και?
    Διαφορετική γνώση έχει ο απλός εργάτης στην Ιαπωνία που γνωρίζει 5 πράγματα και ΞΕΡΕΙ γιατί να πιάσει ένα εργαλείο / κομμάτι / ανταλλακτικό έτσι και ΟΧΙ αλλιώς και διαφορετικά ο κινέζος (κλπ) που του το δείξανε και στο τέλος το πιάνει λάθος και λέει "έλα μωρέ, αφού πάλι μπαίνει".

Φυσικά δεν ισχύει πάντα, αφού είδα την αντιπροσωπεία να μου αλλάξει μπουζί με τα σφιξήματα .... δυναμόκλειδο ρεεεεε!!!

Υ.Γ. Για τους πολλούς που θα παραξενευτούν από τα πολλά "σε" αντί "σου", να τους προλάβω ότι γλωσσολογικώς είναι σωστοί και οι 2 τρόποι. "Σου" χάρην ευφωνίας, "σε" η αρχική συντομία (κατά το "κάνω ΣΕ εσένα = ΣΕ κάνω" το τι σε κάνω είναι ένα άλλο θέμα ).

Προεπιλογή

"Με λίγα λόγια, οι ανταλακτικατζηδες είναι οι φαρμακοποιοί. Όχι οι γιατροί."
    Σοφή κουβέντα αυτή
    When I see a Prius I usually downshift so they can hear me burn more fuel !!!!!!!

Προεπιλογή

Στο το τελος Σεμπτεμβρη εκανα μια παραγγελια απο το εξωτερικο για ανταλλακτικα για το αμαξι μου ( Γνωστο site στην Γερμανια) .
    Στο site εβγαζε οτι ειναι τα σωστα ανταλλακτικα για το αμαξι μου , τους πειρα και τηλ πριν φυγουν τα ανταλλακτικα και τους εδωσα και τον αριθμο πλαισιου απο το αμαξι μου για να ειμαι συγουρος ... μου απαντησαν οτι ειναι τα σωστα !!!

Παραλαμβανω τα ανταλλακτικα στις 4/10/17 .
    Στις 5/10/17 ξεκιναω να τα βαλω τα ανταλλακτικα στο αμαξι μου τα οποια δεν ηταν τα σωστα ...
    Τους περνω τηλ και μου ειπαν να τα στειλω πισω και να πληρωσω εγω τα μεταφορικα για το δικο τους λαθος .
    Τα στελνω πισω στις 6/10/17 με express στην Γερμανια , και τα παραλαβαν στις 9/10/17 .
    Στο διαστημα τον 2 εβδομαδων ειχα στειλει καποια email και μου ειχαν απαντηση οτι καθυστερουν απο Γερμανια !!!
    Εχθες με ενημερωσαν τηλεφωνικα οτι :
    Να δεσμευσουμε τα λεφτα σας στο site για την επομενη παραγγελια ή να τα βαλουν στο λογαριασμο μου στο PAYPAL τα λεφτα απο τα ανταλλακτικα μου .

Και τους λεω να στειλουν τα ανταλλακτικα αυτα που ειναι για το αμαξι μου που ( ταιριαζουν) και να πληρωσω την διαφορα , και μου ειπαν οτι πρεπει να ξαναπληρωσω μεταφορικα ... εκει τρελαθηκα
    3 φορα μεταφορικα για δικο τους λαθος .

Τελικα τους ειπα να βαλουν τα λεφτα στο λογαριασμο μου , το οποιο εκαναν και τα εβαλαν πισω .

Για δικο τους λαθος να πληρωνω εγω τα μεταφορικα ...

Προεπιλογή

Μαθανε και οι Γερμανοι τα Ελληνικα συστηματα...
    1.7D opc line

Προεπιλογή

Στην 1η επικοινωνια που ειχες, οταν τους ειπες οτι στειλανε λαθος ανταλακτικα τι σου απαντησανε?? Δεν το δεχτηκανε?? Αν πληρωσες με paypal γιατι δεν τους εκανες μια αναφορα, να δεις σαν πως θα αναλαμβανανε τα μεταφορικα αυτοι.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Ειχα παραραγγειλει 2 ανταλλακτικα , απο τα 2 το 1 ηταν λαθος .
    Στην επικοινωνια την πρωτη φορα μου ειπαν οτι πρεπει να τα στειλω πισω με τα εξοδα δικα μου , και ειπα δεν γαμιε.....
    Και δεν το δεχτηκαν .
    Και ειχα στο μυαλο μου οτι θα μου τα στειλουν αυτοι μετα με τα εξοδα δικα τους , αφου ειναι δικο τους το λαθος .

Προχθες με πειραν τηλ και μου ειπαν οτι πρεπει να ξαναπληρωσω τα μεταφορικα .
    Νικο δεν ασχοληθηκα με το PAYPAL γιατι ηταν μικρο το ποσο για το ανταλλακτικο και γιατι δεν ηθελα να μπω σε αυτην την διαδικασια . Τα λεφτα τα επεστρεψαν στο λογαριασμο μου στο PAYPAL .
    Εχω κανει αναφορες στο PAYPAL αλλα για μεγαλα ποσα και ξερω καλα την διαδικασια που εχουν , αλλα ηταν μικρο το ποσο του ανταλλακτικου .

ΑυτοκινητοDOC.............................

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Αγορα ανταλλακτικων
    Από τον/την msnicole στο forum Opel
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-12-10, 15:35
  2. Σελιδες ανταλλακτικων αξιοπιστες απο Ιnternet ......
    Από τον/την opel_astra στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-08-10, 13:09
  3. ΠΡΕΠΕΙ ΟΛΟΙ ΝΑ ΝΤΡΕΠΟΜΑΣΤΕ ! ! !
    Από τον/την dimpas στο forum Συζητήσεις
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-09, 08:15

Δικαιώματα - Επιλογές