If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 71

Hybrid View

Προεπιλογή Ελατηρια χαμηλωματος σε astra j sport?

Παιδια ξερει κανεις να μου πει αν γινεται να αλλαξω τα μαμα ελατηρια με καποια πιο χαμηλα εφοσον εχω την αναρτηση Flexride?! Aν το χαμηλωσω θα πρεπει να καταργησω το Sport Mode?!

Προεπιλογή

Προς το παρων υπαρχουν ετοιμοπαραδοτα ελατηρια απο τον EIBACH για το αυτοκινητο μας, τα οποια σκεφτομαι σοβαρα να βαλω και εγω.
    Δεν χρειαζεται να καταργηθει το flexride(στο τμημα της αναρτησης) για την τοποθετηση τους.
    Ειχα κανει πριν αρκετες μερες και ενα post με σχετικο ερωτημα, δλδ αν καποιος φιλος-φιλη το εχει χαμηλωσει για να μας γραψει εντυπωσεις.

Προεπιλογή

Που τα βρισκουμε αυτα? Αντιπροσωπεια ή after market και σε τι κοστος περιπου? Θα με ενδιεφερε να το κατεβασω 2 ποντακια!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο astraturbo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Που τα βρισκουμε αυτα? Αντιπροσωπεια ή after market και σε τι κοστος περιπου? Θα με ενδιεφερε να το κατεβασω 2 ποντακια!
    Σε καποιο καταστημα της πολης σου που αντιπροσωπευει τα συγκεκριμενα. Το κοστος δεν θα πρεπει ξεπερνα τα 220Ε με τοποθετηση και το χαμηλωμα εμπρος-πισω ειναι περιπου 4 cm.
    Αν δεν εμπιστευεσαι για την τοποθετηση τους καποιον επισκευαστη εκτος αντιπροσωπιας για την τοποθετηση-ευθυγραμμιση(δεν ειναι και τιποτα το ιδιεταιρο εδω που τα λεμε, προσεκτικο τεχνιτη χρειαζομαστε για τον εμπρος αξονα κυριως) τα παιρνεις σε πιο χαμηλη τιμη βεβαια και τα περνας στην Αντιπρ.

Προεπιλογή

Πολυ ομορφα! Για να κανω τις ψαχτικες μου!

Περιοχή
    ροδο;
    Αυτοκίνητο
    Ντεν Έχω OPEL καρντιά μου

Προεπιλογή

καλησπερα,σχετικα με το χαμηλωμα θα ηθελα να ρωτησω επειδη συντομα θα παραγγειλω το 1.4 140 εκδοση σπορτ ,αν αξιζει να το παρω με σπορ χαμηλωμενο σασι? ποσο χαμηλωνει?
    ευχαριστω πολυ

Moderator Το avatar του χρήστη Asroc
    Περιοχή
    Αθήνα / Δ.Π.
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

το "σπορ χαμηλωμενο σασι" δεν το διαλεγεις εχω την εντυπωση
    απλα στην σπορ εκδοση εχει πιο σκληρα και κατα 1cm πιο χαμιλα ελατιρια.

αν εχεις αλλη εκδοση και σκοπευεις στο μελλον να το χαμιλωσεις
    μην το βαλεις σαν εξτρα γιατι και παλι θα θες να το χαμιλωσεις

Προεπιλογή

Σύμφωνα με τον πίνακα του εξοπλισμού της Opel, το sport χαμηλωμένο πλαίσιο είναι στάνταρντ σε όλες τις εκδόσεις, πλην της Sport στην οποία δεν διατίθεται (όπου υπάρχει στάνταρντ το Flexride). Δηλαδή flexride και χαμηλωμένο πλαίσιο δεν παίζει.
    http://www.opel.gr/vehicles/modela-o...equipment.html

Δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο ισχύει αυτό, γιατί κι εγώ όταν το παρήγγειλα έλεγαν πως έχει στάνταρντ το flexfloor ενώ δεν ήταν. Κρατώ μια επιφύλαξη λοιπόν.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη capthookb : 25-01-11 στις 02:15
    Πατάτε φρένο αντί για κόρνα. Με την κόρνα δεν προλαβαίνετε κάτι...

Senior Member
    Περιοχή
    -
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο capthookb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σύμφωνα με τον πίνακα του εξοπλισμού της Opel, το sport χαμηλωμένο πλαίσιο είναι στάνταρντ σε όλες τις εκδόσεις, πλην της Sport στην οποία δεν διατίθεται (όπου υπάρχει στάνταρντ το Flexride). Δηλαδή flexride και χαμηλωμένο πλαίσιο δεν παίζει.
    http://www.opel.gr/vehicles/modela-o...equipment.html

Δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο ισχύει αυτό, γιατί κι εγώ όταν το παρήγγειλα έλεγαν πως έχει στάνταρντ το flexfloor ενώ δεν ήταν. Κρατώ μια επιφύλαξη λοιπόν.
    Το αντιθετο ισχυει (συμφωνα και με τον παραπανω πινακα που παρεθεσες, μαλλον δε τον καταλαβες καλα).
    Το χαμηλωμένο sport chassis διατιθεται μονο στο sport προαιρετικα (συμβολο "ο") ενω δεν διατιθεται καθολου στις αλλες εκδοσεις (συμβολο "-")
    Δηλαδη αποτελει μονο επιλογη μαζι με το flexride ως εξτρα(αρα και φυσικα συνδιαζονται και μαλλον το flexride απο μονο του δεν κατεβαζει το αμαξι).
    Mε 210 ευρω, τοποθετημενο εργοστασιακα, δεν ειναι κακη λυση. Και (χωρις να ξερω κατι περισσοτερο) μαλλον πρεπει να το κατεβαζει 1,5 cm οπως λεει ο φιλος παραπανω(τοσο ειναι συνηθως ολα τα εργοστασιακα χαμηλωματα σε σπορτ πακετα, οπου εχω δει).
    Για οποιον θελει περισσοτερο υπαρχουν τα after market οπως:
    http://www.steinmetz.gr/AstraJ2008.htm
    http://www.irmscher.de/int_shop/int_...154&carid=3001
    Αν δεν κανω λαθος μαλιστα, νομιζω πως τα προιοντα της irmscher τα διαθετει κατοπιν πραγγελιας και η αντιπροσωπεια(οποιος ξερει σιγουρα ας γραψει)

Κατα την προσωπικη μου αποψη παντως, 3-4 cm κατεβασμα ειναι σχετικα πολλα(αναλογα βεβαια αν θελει καποιος να το κανει "σαυρα"!!), ειδικα αν συνδιαστουν και με καποιο εξωτερικο body kit (οπως αυτα που διατιθονται στα links παραπανω), οποτε θα βρισκει κατω με το παραμικρο.

Παρεμπιπτοντως (αν και λιγο εκτος θεματος, για να μην ανοιγω αλλο!) ξερει κανεις αν διατιθεται το body kit της opel (OPC line πακετο) και σε τι τιμη?
    Στο configurator της opel.gr δεν υπαρχει ως επιλογη(ενω υπαρχει ας πουμε στο γερμανικο) ενω υπαρχει και στο φυλλαδιο το ελληνικο για το astra.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη spidi : 10-02-11 στις 02:57

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο spidi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το αντιθετο ισχυει (συμφωνα και με τον παραπανω πινακα που παρεθεσες, μαλλον δε τον καταλαβες καλα).
    Το χαμηλωμένο sport chassis διατιθεται μονο στο sport προαιρετικα (συμβολο "ο") ενω δεν διατιθεται καθολου στις αλλες εκδοσεις (συμβολο "-")
    Μπορεί να μην το κατάλαβα καλά εγώ, αλλά ας μας πούνε και οι υπόλοιποι τι καταλαβαίνουν....

Senior Member
    Περιοχή
    -
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

Εχεις δικιο σε αυτο που δειχνεις (δεν το ειχα δει αυτο...)
    Αλλα στον πινακα που παραθετεις, ακριβως στην ιδια κατηγορια "ασφαλεια" (οπου αυτο που δειχνεις ειναι η τελευταια γραμμη) στην τεταρτη γραμμη αναφερει αυτο που λεω εγω(δειτε το και θα καταλαβετε).
    Και εχουν και τα δυο ακριβως το ιδιο ονομα: Χαμηλωμένο sport chassis
    Μαλλον τα εχουν μπερδεψει λιγο εκει στην opel

Παντως και λογικα να το παρουμε αποκλειεται να εχουν ολες οι εκδοσεις ως στανταρ ειδικα, το "Χαμηλωμένο sport chassis" και οχι η sport
    Μαλλον με την τελευταια καταχωρηση(αυτη που εννοεις εσυ) και αν δεν ειναι απλα και εντελως λαθος, θα εννοουν κατι αλλο στο πλαισιο, πιο απλο, που το εχουν ολες οι εκδοσεις και οχι η sport (επειδη εχει κατι αλλο καλυτερο!)

Senior Member Το avatar του χρήστη xtatty
    Περιοχή
    Αλεξάνδρεια Ημαθίας
    Αυτοκίνητο
    Astra J

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο capthookb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί να μην το κατάλαβα καλά εγώ, αλλά ας μας πούνε και οι υπόλοιποι τι καταλαβαίνουν....

Αυτή η είκόνα δεν λέει πολλά γιατί λίγο πιο πάνω στο ξαναγράφει το "Χαμηλωμένο sport chassis" και οι παύλες και οι βουλίτσες είναι ανάποδα!!!
    Αυτό που εννοούν στην Opel είναι απλό. Σε όλες τις εκδόσεις το "Χαμηλωμένο sport chassis" διατίθεται σαν έξτρα. Στη sport δεν είναι Δεν διατίθεται σαν έξτρα γιατί είναι στον στάνταρ εξοπλισμό της συγκεκριμένης έκδοσης. Αν ψάξετε λίγο καλύτερα τα χαρακτηριστικά των εκδόσεων θα το βρείτε.

Τα έχουν κάνει λίγο πουτ@ν@ βέβαια στη σελίδα τους, αλλά αν ζητήσετε από κάποιον πωλητή να σας δώσει σε χαρτί τα χαρακτηριστικά της κάθε έκδοσης το λέει ξεκάθαρα.

Εγώ στον εξοπλησμό μου έχω και χαμηλωμένο sport chassis και flexride. (Αυτό για τον φίλο που ρώτησε σε άλλο post)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xtatty : 16-02-11 στις 01:07
    Opel Astra J 1.4T cosmo,
    Flexride, AFL+, Park Sensors (εργοστασιακοί), CD500 Navi, 18'' ζάντες, Έλεγχος Πίεσης Ελαστικών, Black Sapphire

Περιοχή
    ροδο;
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

μου ειπανε στην αντιπροσωπεια οτι μπορω να βαλω σπορ χαμηλωμενο σασι σαν εξτρα (220 ευρω) και θα χαμηλωσει αλλα δεν ξερουν ακριβως ποσο.εχω μπερδευτει και δεν ξερω τι να κανω,

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kokotas Εμφάνιση μηνυμάτων
    μου ειπανε στην αντιπροσωπεια οτι μπορω να βαλω σπορ χαμηλωμενο σασι σαν εξτρα (220 ευρω) και θα χαμηλωσει αλλα δεν ξερουν ακριβως ποσο.εχω μπερδευτει και δεν ξερω τι να κανω,
    Το δικό μου έχει χαμηλωμένο sport chassis. Από ότι μου είχε πει ο πωλητής είναι χαμηλωμένο κατά 1,5 εκατοστά.

Το αυτοκίνητο φοράει 18 άρες και ακόμα φαίνεται ψηλό. Μάλλον το έκαναν για να ισορροπήσουν λίγο την κατάσταση λόγω των ζαντών.

Προεπιλογή

Να τους ζητήσεις περισσότερες πληροφορίες. Τι πάει να πει δεν ξέρουν; Τι δουλειά κάνουν αν δεν ξέρουν;

Περιοχή
    ροδο;
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις ,μαλλον θα το χαμηλωσω μετα για να ειμαι και σιγουρος

Προεπιλογή

ρε παιδια σκεφτομαι να χαμηλωσω κ γω το δικο μου αστραj 1.6τ sport αλλα δεν ειμαι σιγουροσ ακομα. το εχει κανει κανεισ να μου πει εντυπωσεισ.....

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο astrat Εμφάνιση μηνυμάτων
    ρε παιδια σκεφτομαι να χαμηλωσω κ γω το δικο μου αστραj 1.6τ sport αλλα δεν ειμαι σιγουροσ ακομα. το εχει κανει κανεισ να μου πει εντυπωσεισ.....
    +1 Kapoios pou to xei xamilwsei (me FlexRide ennoeitai) na mas pei entypwseis kathws ki an kapoios kserei an tha xoume fthora sta amortiser!
    P.S. An to xei kanei kapoios vale kai kammia photo na to doume!

Προεπιλογή

ΠΑΙΔΙΑ ΕΓΩ ΘΑ ΤΑ ΒΑΛΩ ΤΑ ΑΙΜΠΑΧ ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΑΣ ΓΙΝΕΙ ΟΣΟΥΣ Κ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΟΛΟΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ Κ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΕΧΩ ΜΟΥΡΛΑΘΕΙ
    ΑΦΟΥ ΔΕ ΤΑ ΒΑΖΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΣΑΣ ΘΑ ΤΑ ΒΑΛΩ ΕΓΩ

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο astrat Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΠΑΙΔΙΑ ΕΓΩ ΘΑ ΤΑ ΒΑΛΩ ΤΑ ΑΙΜΠΑΧ ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΑΣ ΓΙΝΕΙ ΟΣΟΥΣ Κ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΟΛΟΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ Κ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΕΧΩ ΜΟΥΡΛΑΘΕΙ
    ΑΦΟΥ ΔΕ ΤΑ ΒΑΖΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΣΑΣ ΘΑ ΤΑ ΒΑΛΩ ΕΓΩ
    Με την πρωτη ευκαιρια εντυπωσεις και -το σημαντικοτερο- φωτο πριν και μετα!

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. ελατηρια χαμηλωματος
    Από τον/την babisitalo στο forum Στήσιμο
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-05-11, 22:35
  2. ελατηρια χαμηλωματος corsa opc
    Από τον/την golfmaniak στο forum Στήσιμο
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-07-10, 00:58
  3. ελατηρια χαμηλωματος kilen
    Από τον/την xristos886 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-03-10, 19:35

Δικαιώματα - Επιλογές