If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 11 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 91011
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 201 έως 217 από 217

Προεπιλογή

Το ματιασαμε το Peugeot...
    Ενώ έπαιρνε τσακμακι, εδώ και 3-4 μέρες δεν παίρνει μπροστά χωρίς γκάζι...
    Να είναι μάπα η βενζίνη?

Τι μπορεί να είναι????

Προεπιλογή

Καρμπυλατερ δεν ειναι;
    Αυτοματο τσοκ δεν εχει, μηπως κατι παιζει με αυτο;

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο opel astra j 2011 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ματιασαμε το Peugeot...
    Ενώ έπαιρνε τσακμακι, εδώ και 3-4 μέρες δεν παίρνει μπροστά χωρίς γκάζι...
    Να είναι μάπα η βενζίνη?

Τι μπορεί να είναι????
    Οταν παιρνει μπρος,κρατάει κανονικό ρελαντί η οι στροφές του ειναι πολύ χαμηλές;
    Θα πρότεινα αφου πάρει μπροστά ,να το πας μια γρήγορη βόλτα σε οσο το δυνατόν περισσότερες στροφές,μήπως έχει κολλήσει κάποιο σκουπιδακι στο καρμπιρατέρ.
    Επισης πριν πας την βολτα,θα συνιστούσα να τραβήξεις την παλιά βενζίνη και να βάλεις καινούρια..
    Γιάννης

Προεπιλογή

Σχετικά με το peugeot: Τα έκανα όλα... Μέχρι και φιλτρο αέρα καθάρισα. Θα περιμένω να πέσει λίγο η εξωτερική θερμοκρασία να δω τι θα γίνει. Πάντως με γκάζι παίρνει κανονικά. Οπότε δεν θέλω να μπλέξω με ρύθμιση καρμπιρατέρ, διότι ίσως θα έχω πρόβλημα το χειμώνα...

Νίκο (καραμαν), από που παίρνεις τα Castrol σου? Διότι σκέφτομαι στο Gilera από τα Motul 710 σε Castrol Power 1 Racing 2T

Προεπιλογή

Μόλις τελείωσα το καθάρισμα του Gilera εσωτερικά. Είχε ξεραμένα λάδια και σκόνες. Ευτυχώς είχα WD40 Degreaser. Αλλά δεν μου έφτασε... και έβαλα και σαπούνι πιάτων...
    Αφορμή για το καθάρισμα είναι μια μεταλλική γωνία που ενώνει το παγούρι λαδιού και το αντίστοιχο σωληνάκι... Ήθελε σφυξιμο διότι έχανε. Την έσφιξα, αλλα θα το παρακολουθήσω να δω τι θα κάνει.

Προεπιλογή

Πω πω ρε Κωνσταντίνε!!! Αυτό είναι πιο πένα και από καινούριο!! Έυγε!!!

Προεπιλογή

Χαχαχα το αγόρασα καινούριο το 2009.... Τότε 16-17χρόνων...
    Το καλό είναι ότι η λαδιλα διατηρούσε όλα τα μεταλλικά μέρη σαν καινούργια! Τώρα με το wd40 degreaser πρέπει να βάλω παντου wd40 απλό... Ειδικά στο κάτω μέρος, όπως έχω κάνει στο Peugeot!
    Πάντως το degreaser της wd40 κάνει απίστευτη δουλειά!

Παιδιά, ευτυχώς που έχω κλειστό πάρκιν... αλλιώς έξω δεν αντέχει τίποτα, όσο καλή ποιότητα και να είναι...

Προεπιλογή

2ο καθάρισμα εσωτερικού με WD40 degreaser και σαπούνι, μιας και κατάφερα να σταματήσω πλήρως την διαρροή από το δοχείο λαδιού.

Επίσης, πέρασα όλα τα μεταλλικά μέρη του εσωτερικού με WD40 (το κλασικό), για προστασία από σκουριά κλπ. Όλα καλά!

Προεπιλογή

Κωνσταντινε δεν έχω καποιον συγκεκριμένα που περνώ λάδια, συνήθως όπου βρω, πχ και ο πατρινός έχει λάδια για μοτο, και εχω πάρει πολλές φορες όταν έχω φίλτρο λαδιού καβατζα, αλλά συνήθως αν δεν έχω φίλτρο χτυπαω να βρω ποιος έχει φίλτρο λαδιού και απο εκεί περνώ και τα λάδια.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Ευχαριστώ Νίκο!

Εγώ δεν έχω προβλήματα με φίλτρα λαδιού!!!
    Το Gilera είναι 2χρονο και το Peugeot έχει μεταλλική σιτα!

Προεπιλογή

Edit

Πάντως γενικά το WD40 Degreaser είναι εξαιρετικό προϊόν! Ακριβό, αλλά καλό!

Ξέρετε κάποιο άλλο καλό, αλλά πιο φτηνό? Για πιο "χοντρές" δουλειές, και όχι λεπτομέρειες. Πχ για να καθαρίσω τα εργαλεία κλπ

Προεπιλογή

Edit

Πάντως γενικά το WD40 Degreaser είναι εξαιρετικό προϊόν! Ακριβό, αλλά καλό!

Ξέρετε κάποιο άλλο καλό, αλλά πιο φτηνό? Για πιο "χοντρές" δουλειές, και όχι λεπτομέρειες. Πχ για να καθαρίσω τα εργαλεία κλπ

Καθαριστικο φρενων (σπρέι) ;;;

Προεπιλογή

Edited

Πάντως το Peugeot v-clic μετά από κάθε πλύσιμο με σαπούνι, το περνάω με καθαριστικό επαφών wd40, σπρέι σιλικόνης wd40 και κλασικό wd40.

Στους διακόπτες των φώτων κλπ βάζω πρώτα σπρέι επαφών και μετά σπρέι σιλικόνης. Όλα τα μεταλλικά τμήμα, όπως πχ σταντ, εξάτμιση κλπ τα περνάω με κλασικό wd40.
    Επίσης, όποτε μπορώ χρησιμοποιώ και γράσο skf για τα σημεία που θέλουν καλή λίπανση.

Προεπιλογή

Έλεγχος κατάστασης φίλτρου στο Peugeot:

Μια ερώτηση... Στο Gilera όταν καθαρίζω το φίλτρο, το ποτίζω με λάδι για να κρατάει καλύτερα τις σκόνες.
    Στο Peugeot δεν βάζω λάδι. Καταρχήν, διότι το φίλτρο έχει δύο στρώσεις. Η μία πυκνή (εσωτερικα) και η άλλη λιγότερο πυκνή (εξωτερική). Και δεύτερον, διοτι απ' ότι είδα έχει σωληνάκι που ρίχνει τις αναθυμιάσεις πρίν το φίλτρο, οπότε λιπαίνεται.

Προεπιλογή

Αν ειναι σφουγγαρι πρεπει να το λαδωσεις, οι αναθυμιασεις μεχρι να λαδωσουν το φιλτρο, μπορει να περασουν πολλα km, και δεν θα το λαδωσουν ομοιομορφα, οποτε τοσο καιρο η σκονη θα μπενει στο μοτερ. Δες τι προτινει το σερβις και πραξε αναλογα.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Καλησπέρα!
    Επειδή το Peugeot καίει λίγο λάδι, ήθελα να ρωτήσω σε τι λάδι μπορώ να πάω;
    Το βιβλίο λέει 5-40 10-40 και 15-40.
    Εγώ βάζω 10-40. Μπορώ αντί για 15-40 να βάλω 15-50? Διότι 15-40 δεν έχει τόσες επιλογές...
    Κανείς άλλος?
    Ευχαριστώ τον Μάριο (mariosbusa) για την άμεση απάντηση!

Ουσιαστικά το πρόβλημά μου δεν είναι το 15, αλλά το 50...

Σελίδα 11 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 91011

Παρόμοια Θέματα

1. ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ Zaxo και σε οσους γιορταζουν σημερα!!
    Από τον/την 1.8 140hp fotis στο forum Γενικά
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-10, 16:12
  2. Low Coolant Warning ! ! ! Προσέχουμε για να έχουμε ....
    Από τον/την dimpas στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-09-10, 21:10
  3. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-07-10, 18:17
  4. Calibra στο Car.gr / Εχουμε πληροφοριες?
    Από τον/την clutchmaster στο forum Συζητήσεις
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-09, 19:26

Δικαιώματα - Επιλογές