If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 75 από 80 ΠρώτηΠρώτη ... 25657374757677 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1.481 έως 1.500 από 1582

Προεπιλογή

Μακάρι φίλε μου να έχεις λύσει το πρόβλημα και να δουλέψει σωστά το οπελάκι, να ξέρουμε και εμείς ότι υπάρχει λύσει με αυτά τα DPF.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο rizand1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιο Ελευθερο είναι το μεταλλικο... Το φίλτρο γυρω στα 250 έχει και με δυο χρόνια εγγύηση....
    Καλημέρα,γράψε αν θέλεις τι έγινε τελικά με το καινούριο DPF,τακτοποιήθηκε το πρόβλημα;Κάθε πόσο σου κάνει αναγέννηση τώρα;Ο φίλος σου που αναφέρεις παραπάνω είναι ευχαριστημένος με την αλλαγή του φίλτρου του;

Προεπιλογή

Λοιπόν... Γραφω... Εχω διανύσει με το νεο φίλτρο 2300 χιλιόμετρα... Η πρώτη αναγέννηση έγινε στα 1004 χιλιόμετρα... Η δεύτερη στα 770...τωρα εχω κάνει 530 ακομη κ δεν μου έχει κάνει αναγέννηση... Η μονη διαφορά που ειδα είναι οτι οταν κάνει αναγέννηση βγάζει ασπρο καπνο... Αρκετο... Οχι ντουμανια... Το φίλτρο ειναι της man... Επισης λογω των καθαρισμων που ελαβαν χωρα(μπεκ, κλπ) , η μεση κατανάλωση ειναι στα 4.1λιτρα από 5.2 που ηταν πριν... Το αμαξι τραβαει πολυ καλα και με 5η και 6η ταχύτητα...

Προεπιλογή

Απο τα πρωτα μετρα με αυτο το φίλτρο εσβησε και δεν αναψε ξανα το λαμπακι με το κλειδί και το αυτοκίνητο και δεν ξαναεβγαλε βλαβες του dpf, του αισθητηρα διαφορικης πιεσης αλλα και προθέρμανσης που μου έβγαζε με το φραγμενο dpf...

Προεπιλογή

Επίσης κ ο φίλος μου με το μεριβα ειναι οκ...

Προεπιλογή

Rizand φίλε Και εγώ υποψιάζομαι ότι έχω πρόβλημά με το φίλτρο το αμαξι δεν τραβάει καθόλου Από χαμηλά και έχει ανέβει η κατανάλωση του.Επίσης με Πέμπτη έχει υπερβολική κατανάλωση καλύτερα να πηγαίνω με 110χιλ και με 4η παρα με 5η. Το φίλτρο λέω να το στείλω στον νακο στη Θεσσαλονίκη για καθαρισμό.Εσύ πόσο το έβαλες καινούριο και εάν μπορείς να γραψεις το λινκ

Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες rizard,να είσαι καλά. Άρα να σταματήσουμε να φοβόμαστε το DPF,αφού με σχετικά λογικό χρηματικό ποσό τακτοποιήθηκε το θέμα.Έχεις πάρα πολλά χιλιόμετρα (325.000),μέχρι τώρα δεν ξανά είχες πρόβλημε με το DPF;Τι καύσιμο βάζεις;

Προεπιλογή

Οχι.. Να μην σταματήσουμε να φοβόμαστε το dpf... Εννοω οτι ακομη εχω πολυ λιγα χιλιόμετρα με το καινούργιο για να ξερουμε τι γίνεται και αν λύθηκε το θεμα..

Προεπιλογή

Καυσιμο εβαζα τρια χρόνια shell v power... Καθε 10.000 χιλιόμετρα αλλαζα φιλτρο πετρελαίου... Λες και το εβαζα μεσα σε λασπη ηταν κάθε φορά... Πολυ λερωμένο...

Προεπιλογή

Καλά χλμ και απροβλημάτιστα φίλε, πιστεύω ότι δεν θα έχεις πρόβλημα, βέβαια ο χρόνος θα δείξει.

Προεπιλογή

Rizand και εγώ λέω να φύγω απόshell να δω διάφορες.
    το φίλτρο στην αρχή που το πήγες και.στο καθάρισαν σε κλίβανο;και μετά εάν μπεις να μας πεις απο που πήρες το φίλτρο έψαξα στα προηγούμενα σου μηνύματα να βρω διευκρινήσεις αλλά δεν είχες!

Προεπιλογή

Αντιπροσωπεία μου είπε για καθαρισμό του φιλτρου... Το καινούριο φιλτρο τοποθετηθηκε απο μαγαζι εξατμισεων...

Προεπιλογή

Και μια διευκρίνηση.... Αν το φίλτρο σας είναι στο τέλος του (φραγμενο) το πρώτο πράγμα που θα το δείξει είναι ο αισθητηρας διαφορικης πιεσης...θα αναψει το λαμπακι αυτοκίνητο με κλειδί...
    Ενα βασικο σύμπτωμα που υπήρχε καιρό ήταν το εξής... Σε ανηφόρα, οχι με τρελη κλίση, βάζοντας οπισθεν, το αμαξι δεν εκανε πισω αν οι στροφες δεν πηγαιναν πανω απο 2500...πριν μεινω δε, το αμαξι δεν πηγαινε με τίποτα... Εννοω σε προσπεραση με 4η π.χ...

Προεπιλογή

Αν θες στείλε μου ένα πμ με τα στοιχεία του εξατμισα σου.

Προεπιλογή

Γιατι ?????? Ειναι μυστικο βρε παιδια ?

Προεπιλογή

Να μην θεωρηθεί διαφήμιση.

Senior Member Το avatar του χρήστη Themis78
    Περιοχή
    Bolos
    Αυτοκίνητο
    Άλλο (Ζητείστε να καταχωρηθεί εάν δεν υπάρχει στη λίστα)

Προεπιλογή

Είμαι λίγο σκεπτικός για την αντικατάσταση του DPF με άλλο.....κατά πολύ φθηνότερο.Απο τι υλικό είναι οι κυψέλες μεσα, θα αντέξει στον χρόνο όταν μέσα εκεί παίζουν θερμοκρασίες 600C (+/-), μήπως θα μπουκώσει πιο γρήγορα.....γενικά διάφορα ερωτήματα.
    Το φθηνό το τρώει ο παράς....λένε ή ότι δίνεις παίρνεις...Υπάρχουν και περιπτώσεις που ναι βγαίνει καλό το κάτι πιο οικονομικό..αλλά όχι πάντα συνήθως.
    Θα μου πείς και να χαλάσει σε 4,5 χρόνια δίνεις άλλα τόσα και βάζεις πάλι άλλο στα ίδια λεφτά.....αντί να δώσεις με την μια 1500-2000Ε.

Προεπιλογή

1500-2000€ νομίζω ότι είναι πάρα πολλά και δε δίνονται εύκολα.Σε μερικές περιπτώσεις πλησιάζουν την αξία όλου του αυτοκινήτου.Τα 300€ πού κοστίζει ένα φθηνό DPF τα δίνεις ευκολότερα και ας μην κρατήσει τόσο .Για το δικό μου αμάξι astra j 1.6 CDTI δεν μπόρεσα να βρω φθηνό φίλτρο σε κάποιο ιντερνετικό κατάστημα με ανταλλακτικά παρ'οτι έψαξα.Δεν το χρειάζομαι βέβαια άμεσα,αλλά με όσα διαβάζω λέω ας γνωρίζω μαγαζιά και τιμές.

Senior Member Το avatar του χρήστη Themis78
    Περιοχή
    Bolos
    Αυτοκίνητο
    Άλλο (Ζητείστε να καταχωρηθεί εάν δεν υπάρχει στη λίστα)

Προεπιλογή

Εννοείται είναι πολλά.Δεν το συζητάμε.
    Απλά σκέφτομαι μήπως τα φθηνότερα dpf, αρχίσουν να βγάζουν και λίγο παραπάνω ρύπους, πχ όχι καλή ποιότητα κυψελών, πολύ πιο γρήγορα και έτσι το κατσρέφεις και πιο άμεσα και εσύ νομίζεις ότι δεν ρυπαίνεις καθόλου.
    Μην αρχίσουμε τώρα το θέμα ποιος ρυπαίνει πιο πολύ και τι.....άλλο θέμα αυτό.Μιλάμε αποκλειστικά για τα φθηνά dpf.

Προεπιλογή

Κάθε dpf είναι από διαφορετικά υλικα.
    Πχ το μαμά είναι από καρβίδιο του πυριτίου.
    Τα after market είναι κεραμεικά η μεταλλικά.
    Τα μαμά επίσης είναι αρκετά σφιχτά ας το πούμε έτσι και κρατάνε τα πάντα.
    Είναι σαν τους καταλύτες 500αρης 300αρης η σχεδόν ελευθέρας 100αρης.

Σελίδα 75 από 80 ΠρώτηΠρώτη ... 25657374757677 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Φίλτρο καμπίνας
    Από τον/την stratosopc1988 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-12, 04:03
  2. Φίλτρο JR
    Από τον/την Geologos στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-04-10, 12:26
  3. Σοβαρό πρόβλημα στο astra
    Από τον/την TreckeR στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-10-09, 20:51
  4. Φίλτρο λαδιού
    Από τον/την livanaros στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-05-08, 14:59
  5. Φίλτρο ελευθέρας
    Από τον/την Alexis_GTC_1800 στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-07, 19:56

Δικαιώματα - Επιλογές