If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 2 από 75 ΠρώτηΠρώτη 12341252 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 40 από 1481

Προεπιλογή

Ο αισθητηρας που αλαχτηκε ειναι αυτος που μετραει διαφορα πιεσης πριν και μετα το φιλτρο ετσι ωστε να ρυθμιζει αναλογα.
    EGR τι ειναι αληθεια?
    Φιλτρο μικροσωματιδιων που ρωτησα για καινουργιο κανει καπου στα 2.500€ αν θυμαμαι καλα.
    Δεν εχει προβλημα πιστευω το ιδιο το φιλτρο,απλα κατι δεν λειτουργει σωστα και το μπουκωνει τοσο.
    Σχολή Οδηγών ''ΓΡΗΓΟΡΗΣ''
    Εκπαιδευτικό Corsa D 1,7CDTi
    Dyno: 129,3BHP-297,7NM @ 4465rpm
    Αχ Μαρία Μαράκι Μαριώ...
    MSN: ''EPIVITOR28@HOTMAIL.COM''

Προεπιλογή

EGR είναι η βαλβίδα ανακυκλοφορίας καυσαερίων , στέλνει ένα τμήμα από τα καυσαέρια ξανα στην εισαγωγή (για λόγους προδιαγραφών ρύπων ) και μετα από κάποια ΚΜ κάνει την εισαγωγή έτσι :

http://www.opel-club.gr/vbulletin/sh...ad.php?t=13080

Βρες ένα συνεργείο της προκοπής να σου ελέγξει ( και να καθαρίσει αν χρειάζεται ) την εισαγωγή και την EGR

Προεπιλογή

Μετα απο 98 περιπου χιλομετρα και παλι τα ιδια δυστηχως...δεν εγινε τπτ και τα χω παρει,εχω πελαγωσει ειλικρινα,δεν ξερω τι να κανω...να το παω στην καβαλα αραγε λετε?
    Αχ Μαρία Μαράκι Μαριώ...

Προεπιλογή

Τα ιδια και τα γιδια που λετε...
    Μετα απο επισκεψη στην Μακ Μοτορς τα ιδια και παλι,για λιγα χιλιομετρα λειτουργει καλα και μετα τα ιδια, μπουκωμενο μεχρι εκει που δεν παει αλλο.
    Στην Καβαλα μου παν να αλλαξω το φιλτρο μικροσωματιδιων που μαζι με εναν αισθητηρα βγαινει καπου στα 2.900€ !!! (ναι ερχομαι να το παρω)...
    Τελικα μαλον για ολο το μπουκωμα φταιει η ποιοτητα του πετρελαιου που κυκλοφορει στην αγορα,βρηκαμε λιγακι νερο στο τελευταιο σερβις...
    Τα επομενα βηματα ειναι να βγει το ρεζερβουαρ για πληρη καθαρισμο την Δευτερα και μετα να σταλει το φιλτρο αυτουσιο στην Θεσ/νικη για καθαρισμο σε ενα μαστορα που βρηκα κατα λαθος στο καρ.γρ
    Ο μαστορας αυτος μου πε πως θα γινει σαν καινουργιο το φιλτρο μου και πως ειναι απαραδεκτο με μολις 92.000ΚΜ να εχω τετοιο σοβαρο προβλημα...θα δουμε λοιποοοοον.
    Αχ Μαρία Μαράκι Μαριώ...

Προεπιλογή

αντε good luck γρηγορη! Αμα καταφερει και το φτιάξει ο μάστορας ( εφοσον είναι απο κει το προβλημα) θα τα κονομησει τα επομενα χρόνια μιας και όλοι οι πετρελαικινητηρες πλεον θα είναι ευρο5 και 6 με ενσωματομενο τετοια φίλτρα!! Φανταστήτε τι έχει να γίνει αν δημιουρργούνται τετοια προβλήματα απο τη ποιότητα των καυσίμων!
    Ακούω Led Zeppelin και φωτίζω το σπίτι μου με LED!!

Προεπιλογή

Λοιποοοοοοοοοον dieselαδες...
    Χθες βγηκε το φιλτρο και εσταλει με κουριερ στη Θεσ/νικη για τον καθαρισμο του...εμαθα πολλα νεα περι πετρελαιου αλλα και γενικα για τα φιλτρα αυτα.
    Την δευτερα με το καλο θα καθαριστει και το ρεζερβουαρ και θα μπει και το φιλτρο στην θεση του.
    Απο οτι ειπε ο μαστορας θα λειτουργει αψογα για ακομα τοσα περιπου χιλιομετρα οπως εχω τωρα,δλδ 92.000ΚΜ περιπου.
    Θελω να πω και αλλα ακομα και ποιος ειναι ο μαστορας κτλ αλλα θα στειλω μνμ σε καποιο απο τα παλικαρια μας και μετα θα δωσω τα στοιχεια του.
    Αχ Μαρία Μαράκι Μαριώ...

Senior Member Το avatar του χρήστη Gregls
    Περιοχή
    Thesaloniki_Toumpa
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Mpravw greg makari na pane ola kala
    ^^^Have No Fear Greg Is Here^^^
    ΦΠΕ forged + IC 233ps by http://porfiris-autosport.com/

Προεπιλογή

κατσε να ερθει τοι φίλτρο, να το "κοτσαρεις" πανω να "περπατησει μερικα χιλιομετρα και μετα χαμογελας!

ΥΣ. κακιουλες μακαρι να ειναι όπως τα λεέι ο μάστορας!
    Ακούω Led Zeppelin και φωτίζω το σπίτι μου με LED!!

Προεπιλογή

τελικα τι εγινε με το φιλτρο?
    ολα οκ?
    ποσο πηγε το μαλλι?
    ποσες μερες σου πηρε?

Προεπιλογή

Το φιλτρο το ξηλωσαμε παρασκευη μεσημερι και το απογευμα εφυγε με την courier για Θεσ/νικη, μπηκε στο μηχανημα Σαββατο πρωι κατα της 9 και βγηκε απο το μηχανισμα καθαρισμου κατα της 17:00 το απογευμα.
    Πηγα και το πηρα ο ιδιος απο το μαστορα γιατι το ηθελα Δευτερα πρωι να το περασουμε στο αμαξι γιατι με την courier θα το αργουσαν για να το παρουμε.
    Επισης καθαριστηκε και το ρεζερβουαρ απο το τυχον καταλοιπα που ειχε, μου παν πως ηταν σχετικα καθαρο, και μετα περαστηκε και το φιλτρο μου στο αμαξι.
    Εχω κανει μεχρι τωρα 2.000km και δοξα το θεο λειτουργει αψογα χωρις προβληματα πλεον.
    Μακαρι να συνεχισει να ναι ετσι αψογο.
    Το κοστος ηταν 280€ και η courier ηταν του μαστορα.Αν το αλλαζα μου ζητουσα 2.880€ παρακαλω.
    Ο μαστορας μου εξηγησε πολλα σχετικα με τα φιλτρα και γιαυτο ανοιξα αυτο το θεμα, προς ενημερωση.
    Εγραψα μερικα και πιο πανω εεε?Δεν πειραζει.
    Αχ Μαρία Μαράκι Μαριώ...

Exclamation ΕΧΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΧΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΣΕΝΑ.Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ 1,3 D ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΝΑΒΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΛΑΜΠΑΚΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΑΛΛΑ ΑΝΕΒΑΙΝΟΥΝ Η ΣΤΡΟΦΕΣ ΣΤΑ 1000 ΚΑΙ ΕΚΤΟΣ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΝΗΘΕΣ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΣΠΡΟΣ ΚΑΠΝΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΞΑΤΜΗΣΗ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΕΣ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΕΣ ΠΟΥ ΤΡΑΒΗΞΑ ΟΠΩΣ ΕΣΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗ ΑΛΑΖΟΝΑΣ ΤΗΝ GR ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΗΤΑΝ ΤΟ ΙΔΙΟ. ΜΕΤΑ ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ ΟΠΕΛ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΘΑΡΙΣΑΝΕ ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΒΑΛΒΙΔΑ ΠΟΥ ΣΥΝΔΕΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΖΑΝΑΚΙ. ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΑΛΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ. ΜΕΤΑ ΜΕ ΚΑΝΑΝΕ ΕΝΑ UPDATE ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΠΝΙΖΕΙ ΟΤΑΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟΚΑΘΑΡΙΣΜΟ. ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΗ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΜΕ 80ΧΛΜ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΛΑ. ΤΙ ΝΑ ΠΩ?ΕΧΩ ΠΕΛΑΓΩΣΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΦΕΥΓΟΥΝ ΧΡΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΜΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΙ. ΣΕ ΡΩΤΑΩ ΑΝ ΕΚΑΝΕΣ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΕ ΤΩΝ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ ΤΟΥ ΦΙΛΤΡΟΥ? ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ? ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ DPF ? ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΑΡΧΙΣΑΝ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΦΟΥ ΑΛΛΑΞΑ ΤΑ ΑΚΡΟΦΥΣΙΑ ΤΩΝ ΜΠΕΚ ? ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΕΑ ΣΟΥ

Προεπιλογή

Προς τους Admin: ο φιλος ειναι νεος και δεν ξερει μαλον πως ΔΕ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ...(συγχωρεστε τον)

Φιλε μιλησαμε στο τηλ,επλιζω να σου ελυσα μερικες απορειες σου και οτι αλλο χρειαστεις μη διστασεις να με ξαναπαρεις.

((Μην γραφεις ομως ξανα με κεφαλαια,γραψε οπως εγω με μικρα γραμματα.))
    Αχ Μαρία Μαράκι Μαριώ...

Thumbs up ok

Ζητώ συγνώμη παιδιά για τα κεφαλαία γράμματα . πάντως μου έλυσες όλες τις απορίες προς το παρών

Προεπιλογή

Γεια σας παιδιά. Είμαι νέος κάτοχος Corsa 1.3 Ecoflex 95Hp. Έχω ψιλοτρομάξει με αυτά που διαβάζω. Τί πρέπει να προσέξω για να μην έχω παρόμοια προβλήματα? Να βάζω πετρέλαιο μόνο από Shell?????

Προεπιλογή

Το αμαξι σου φιλε Λαζαρε εχει φιλτρο μικροσωματιδιων το DPF ??? Αν εχει τοτε θελει πολυ προσοχη!!!
    Αχ Μαρία Μαράκι Μαριώ...

Senior Member Το avatar του χρήστη tuning club
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Αυτοκίνητο
    Ντεν Έχω OPEL καρντιά μου

Προεπιλογή

3000E exei σε ΒΜW ταξι
    Δειτε εδω τo Album μου http://www.opel-club.gr/vbulletin/album.php?albumid=102
    keep tuning...
    Φιλικα Γιωργος!

Προεπιλογή

2,880 ζητησαν για το δικο μου Corsa...
    Αχ Μαρία Μαράκι Μαριώ...

Προεπιλογή

Αγαπητε Γρηγορη

Αυτο το "βουλωμα" που λες .....μπας και προερχοταν απο καμμια "δολιοφθορα"?....ξερεις λιγο ζαχαριτσα η ναφθαλινη και....... τσεκαρε το παντως

Οσο για την βλαβη δεν λεω ειναι σοβαρη αλλα πρεπει να προερχεται ΚΑΙ απο κακη ποιοτητα καυσιμων.....(τοοοοσο πολυ ομως)?

ΑΥΤΟ ειναι απο τα βασικα προβληματα εισαγωγης/αγορας μεταχειρισμενων απο Ευρωπη (δυσκολα/αδουλευτα/αγνωστα μοτερ....και απο τεχνογνωσια "god knows")

Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι οι μοναδες ΤΩΡΑ αμα ακουσουν το μοτερ σου.......ξερουν και ποιος το εχει...η ακομη ποιος το φτιαχνει μιας και τα τηλ αναζητησης αιτιολογιας βλαβης κανουν "κυκλο"

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο EPIVITOR Εμφάνιση μηνυμάτων
    2,880 ζητησαν για το δικο μου Corsa...
    μονο για την σωληνα με τον καταλυτη? (γιατι λιανικη εχει 2170 +120 ο σενσορας)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη OPEL PARTS GREECE : 05-11-10 στις 10:59

Προεπιλογή

Ρε παιδιά τελικά η βλάβη οφειλόταν σε κακής ποιότητας πετρέλαιο ή άλλη αιτία? Δεν καλύπτεται από την εγγύηση? (6 χρόνια) Και τελικά πως το αποφεύγουμε?

EPIVITOR: Το αμαξι σου φιλε Λαζαρε εχει φιλτρο μικροσωματιδιων το DPF ??? Αν εχει τοτε θελει πολυ προσοχη!!!

Ναι είναι ecoflex το καινούριο με DPF. Αυτός ο μάστορας τελικά ξέρει καλύτερα από τις αντιπροσωπείες????? Ήταν τόσο δύσκολο να στο καθαρίσουν εκεί???

Σελίδα 2 από 75 ΠρώτηΠρώτη 12341252 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Φίλτρο καμπίνας
    Από τον/την stratosopc1988 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-12, 05:03
  2. Φίλτρο JR
    Από τον/την Geologos στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-04-10, 13:26
  3. Σοβαρό πρόβλημα στο astra
    Από τον/την TreckeR στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-10-09, 21:51
  4. Φίλτρο λαδιού
    Από τον/την livanaros στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-05-08, 15:59
  5. Φίλτρο ελευθέρας
    Από τον/την Alexis_GTC_1800 στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-07, 20:56

Δικαιώματα - Επιλογές