If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 81 από 82 ΠρώτηΠρώτη ... 317179808182 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1.601 έως 1.620 από 1622

Προεπιλογή

Καλησπέρα πρώτο μου μήνυμα και δυστυχώς είναι από απελπισία, βοηθήστε και εμένα αγόρασα πριν 12 μήνες ένα Opel Corsa 1.3 CDTI του 2008 με 140.000 χλμ μεταχειρισμένο από Γερμανία. Το αγόρασα 5000 ευρώ και έχω πληρώσει 2 καθαρισμούς DPF στην Opel εκτός από πόσες άλλες φορές το έχω πάει, και το αυτοκίνητο δυστυχώς δεν πάει καλά και πάντα ανάβει το λαμπάκι μετά από μερικά χιλιόμετρα. Στην αντιπροσωπεία είπαν ότι το DPF είναι μάλλον τελείως κατεστραμμένο. Υπάρχει κάποιος τεχνικός στην Ήπειρο στείλτε μου pm αν δεν επιτρέπεται να γραφεί εδώ. Θα βρω λύση; έχω μετανιώσει πικρά για την αγορά.
    Opel Corsa 1.3 CDTI 2008

Προεπιλογή

Θα βρεθεί λύση. Μην ανησυχείς. Στείλε μήνυμα στον Karaman που έχει το μείον αμαξι με εσένα και το έχει ψάξει.
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο koratokva Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το διάβασα ευχαριστώ, πάντως δεν περίμενα τόσα προβλήματα, ενώ το αυτοκίνητο οπτικά φαινόταν σε καλή κατάσταση ακόμα και από κάτω ήταν χωρίς διαρροές με καλές φούσκες και χωρίς λάδια και γράσα πουθενά, μέσα σε 1 χρόνο χρειάστηκε 5 φορές συνεργείο, το παράθυρο σταμάτησε ξαφνικά, χρειάστηκε 80 ευρώ, το ένα ηχείο σκίστηκε τελείως χωρίς παράλογη χρήση, ένα κολάρο στο ψυγείο διαλύθηκε κόντεψε να καεί το αυτοκίνητο γιατί δεν το αντιλήφθηκα αμέσως, το DPF 3 φορές επίσκεψη χωρίς να λυθεί, γενικά καταλαβαίνω μεταχειρισμένο ήταν αλλά αισθάνεσαι ότι πάντα κάτι θα σε αφήσει ότι δεν υπάρχει σιγουριά. Πριν είχα ένα hundai accent είχα γυρίσει όλη την Ελλάδα 300.000 χιλιόμετρα δεν με είχε αφήσει ποτέ, και όσα γλύτωσα από το Accent σε 15 χρόνια τα έχω περάσει σε 1 χρόνο με το Opel. Αυτό με το DPF πάντως δεν διορθώνεται με τίποτα, ίσως καταστράφηκε γιατί έμεινε πολύ καιρό ακίνητο για πούλημα ενώ ήταν βρώμικο και έγινε ένα σώμα και δεν καθαρίζει με τίποτα.
    Opel Corsa 1.3 CDTI 2008

Προεπιλογή

Το προηγούμενο το είχες από καινούριο?
    Επίσης σε αυτό είσαι σίγουρος για τα χλμ που είχε? Υπάρχουν περιπτώσεις που έχουν και 100.000χλμ παραπάνω
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο i.karampelas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το προηγούμενο το είχες από καινούριο?
    Επίσης σε αυτό είσαι σίγουρος για τα χλμ που είχε? Υπάρχουν περιπτώσεις που έχουν και 100.000χλμ παραπάνω
    Όχι δεν είμαι σίγουρος, έκανα φοβερό λάθος που εμπιστεύτηκα λάθος πωλητή.
    Opel Corsa 1.3 CDTI 2008

Προεπιλογή

Καλησπέρα Δημήτρη! Καλώς όρισες στο club!
    Λογικά ίσως μπορεί να σε βοηθήσει ο καραμαν (Νίκος). Έχει ασχοληθεί πολύ με το dpf του.
    Μην αγχώνεσαι. Θα βρεθεί άκρη.

υγ... και εγώ από Άρτα είμαι.

Senior Member Το avatar του χρήστη billnick05
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dimitris_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι δεν είμαι σίγουρος, έκανα φοβερό λάθος που εμπιστεύτηκα λάθος πωλητή.
    Όλοι να πουλήσουν θέλουν. Διαφορετικά δεν θα είχανε αντικείμενο εργασίας. Δεν εννοώ ότι σε κορόιδεψε αλλά βρε αδερφέ μέσα στο dpf ήτανε; Τα ίδια σχεδόν αντιμετώπισε και ο karaman μέχρι που του έδωσε και κατάλαβε του dpf μια και καλή με τον handmade καθαρισμό που του έκανε.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dimitris_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα πρώτο μου μήνυμα και δυστυχώς είναι από απελπισία, βοηθήστε και εμένα αγόρασα πριν 12 μήνες ένα Opel Corsa 1.3 CDTI του 2008 με 140.000 χλμ μεταχειρισμένο από Γερμανία. Το αγόρασα 5000 ευρώ και έχω πληρώσει 2 καθαρισμούς DPF στην Opel εκτός από πόσες άλλες φορές το έχω πάει, και το αυτοκίνητο δυστυχώς δεν πάει καλά και πάντα ανάβει το λαμπάκι μετά από μερικά χιλιόμετρα. Στην αντιπροσωπεία είπαν ότι το DPF είναι μάλλον τελείως κατεστραμμένο. Υπάρχει κάποιος τεχνικός στην Ήπειρο στείλτε μου pm αν δεν επιτρέπεται να γραφεί εδώ. Θα βρω λύση; έχω μετανιώσει πικρά για την αγορά.
    Καλησπέρα. Λυπάμαι που στο λέω, αλλα πιστεύω ότι είναι πλήρως κατεστραμμένο και δεν πρόκειται να καθαριστεί. Η μόνη λύση είναι η παράνομη πλέον... την οποία δε συνιστώ.
    Αν και φοβάμαι ότι θα έχεις θέμα και με την τουρμπίνα μετά από τόση ταλαιπωρία με αναγεννήσεις κ.λπ. Τα καυσαέρια πιέζουν την τουρμπίνα και πιθανότητα να έχει πάρει και να θέλει σέρβις και για αυτό δεν τραβάει.
    Το καινούριο έχεις ρωτήσει πόσο κοστίζει?
    ASTRA H 1,4 - YARIS D-4D....

Προεπιλογή

βαλε μεταλλικο ή κεραμικο..κοστος 250 ευρω ...σε εξατμισα....εγω το αλλαξα πριν 1.5 χρονο και ειναι οκ

Προεπιλογή

αλλαξα και σιαθητηρα θερμοκρασιας καυσαεριων..σα στυλο ειναι και εχει 80 ευρω aftermarket....ειχε κολλησει ο παλιος στο dpf

Προεπιλογή

Ευχαριστώ φίλοι, φυσικά τώρα που μπήκα στο χορό πρέπει να το λύσω το θέμα.
    Opel Corsa 1.3 CDTI 2008

Προεπιλογή

Εφόσον είναι του 2008 είναι euro 4 οπωτε νομιμοτατα μπορείς να ξηλωσεις το dpf και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.
    Του 2008 μοντέλο παντος και Γερμανίας δεν παίζει να έχει τα χλμ που γράφεις.
    Παίζει να έχει πατήσει τα 300.000.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chrisd : 4 Εβδομάδες πρίν στις 04:27

Προεπιλογή

Αν εχει το φιλτρο κατω στο κεντρο του αμαξιου, ειναι καταδικασμενο, η μονη λυση ειναι η αφαιρεση του. Καλα ειναι να κανεις εναν καθαρησμο πολλαπλης εισαγωγης και egr, να εισαι σιγουρος οτι η πολλαπλη ειναι καθαρη. Μετα οι λυσεις ειναι 2, αλλαγη με εμποριου ή αφαιρεση. Πριν ομως πας σε εμποριου και καταληξεις με τα ιδια προβληματα, καλα ειναι να το αφαιρεσεις και να δεις κατα ποσο καπνιζει, αν καπνιζει αρκετα, καπου εχεις θεμα και πρεπει να το λυσεις πριν βαλεις το καινουριο φιλτρο. Αν δεν καπνιζει, βαζεις το καινουριο ή το αφαιρεις τελειως, χωρις να κανεις delete στον εγγεφαλο, αν δεις οτι σου βγαζει βλαβη για dpf, τοτε πρεπει να κανεις delete απο τον εγγεφαλο.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Καλησπέρα. Εσάς από όταν κάνει αναγέννηση και μετά το ποσοστό ανεβαίνει γρήγορα? Σε μένα στο corsa a13dte από το 35% μέχρι το 79% πάει σε περίπου 400 Χιλ. Και μένει στο 79 μέχρι να ξανακανει μπορεί στα 1000 αλλά το έχω δει να φτάνει και 3000++ το αμάξι δουλεύει κατά 90% εθνική

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο crom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα. Εσάς από όταν κάνει αναγέννηση και μετά το ποσοστό ανεβαίνει γρήγορα? Σε μένα στο corsa a13dte από το 35% μέχρι το 79% πάει σε περίπου 400 Χιλ. Και μένει στο 79 μέχρι να ξανακανει μπορεί στα 1000 αλλά το έχω δει να φτάνει και 3000++ το αμάξι δουλεύει κατά 90% εθνική
    Και του πατέρα μου το Corsa a13dte ακριβώς έτσι συμπεριφέρεται πάει 79% και μετά κάνει αλλά 1000 χιλιόμετρα μέχρι κάποια στιγμή να κάνει αναγέννηση. Το δικό μου μόλις πάει πάνω από 78% και βγεις Εγνατία ξεκινάει να κάνει αναγέννηση κάπου στα 250 χιλιόμετρα με 400+εάν είμαι μόνο Εγνατία.

Προεπιλογή

Λόγω μετακόμισης στην επαρχια είδα διαφορά στις αναγεννήσεις. Στην Αθήνα έκανε κάθε 150-200χλμ και τώρα κάθε 600-1000χλμ. Νομίζω είναι πολύ καλά γιατί έχω 200.000++χλμ και με πρόγραμμα. Έχω πάρει καθαριστικά να το βγάλω και να το καθαρίσω αλλά λέω να μην το ενοχλήσω αφού δεν με ενοχλεί προς το παρόν.
    Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι στο τελικό της εξάτμισης εντοπίζω μαυρίλα ενώ δεν καπνίζει...
    Βέβαια πίστευω ένας καθαρισμός θα δώσει και μια ανάσα στην τουρμπίνα!

Προεπιλογή

Καλημέρα και από εμένα. Άρτα και εγώ.

Διάβασα αυτό:

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο chrisd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εφόσον είναι του 2008 είναι euro 4 οπωτε νομιμοτατα μπορείς να ξηλωσεις το dpf και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.
    Του 2008 μοντέλο παντος και Γερμανίας δεν παίζει να έχει τα χλμ που γράφεις.
    Παίζει να έχει πατήσει τα 300.000.
    και μου θύμισε έναν ξάδερφό μου που επίσης πήρε εισαγωγής από Γερμανία και ομοίως είχε και αυτός προβλήματα με το DPF και εν τέλει το ξήλωσε και αυτός. Δεν ξέρω βέβαια τι απέγινε, δηλαδή αν όντως είναι νόμιμο ή αν λύθηκαν τα προβλήματά του και και και...

Φυσικά, χωρίς να γνωρίζω τα περί λαμογιών αυτών που τα εισάγουν και εγώ συμφωνώ ότι το αυτοκίνητό σου έχει πολλά παραπάνω χιλιόμετρα

Προεπιλογή

Παιδιά αν μπορείτε να βοηθήσετε , έχω μάλλον πρόβλημα με το dpf σε Astra j 1.3 , η ένδειξη στο Torque δείχνει soot accumulation 100% κάνει αναγέννηση και πέφτει στο 32% μετά από 650 χλμ περίπου με οδήγηση 80% στην Εγνατία και 20% μέσα στην πόλη ξανα στο 100% και μένει εκεί για άλλα 100 χλμ που ξανακάνει αναγέννηση , δέν βγάζει καμμια βλάβη ούτε κάποα ενδειξη στο καντράν. Με προβληματίζει η ένδειξη soot accumulation 100% που σημαίνει ότι το dpf είναι γεμάτο και θέλει service αλλά από την άλλη πλευρά δεν μου βγάζει βλάβη και το αυτοκίνητο δουλεύει κανονικά , δεν ξέρω τι να κάνω?

Προεπιλογή

Δεν έχεις πρόβλημα, μια χαρά δουλεύει αν σου κάνει αναγέννηση ανα 600 με 700κμ όπως γράφεις. Το σοοτ του φίλτρου είναι μεσω αλγόριθμου, μην δίνεις σημασία.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Σελίδα 81 από 82 ΠρώτηΠρώτη ... 317179808182 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Φίλτρο καμπίνας
    Από τον/την stratosopc1988 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-12, 04:03
  2. Φίλτρο JR
    Από τον/την Geologos στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-04-10, 12:26
  3. Σοβαρό πρόβλημα στο astra
    Από τον/την TreckeR στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-10-09, 20:51
  4. Φίλτρο λαδιού
    Από τον/την livanaros στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-05-08, 14:59
  5. Φίλτρο ελευθέρας
    Από τον/την Alexis_GTC_1800 στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-07, 19:56

Δικαιώματα - Επιλογές