If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 80 από 80 ΠρώτηΠρώτη ... 3070787980
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1.581 έως 1.598 από 1598

Προεπιλογή

Αν έχεις υπόνοιες ότι υπάρχει κάποιο bug στον εγγεφαλο, πήγαινε στην opel και ρώτα αν υπάρχει αναβάθμιση εγγεφαλου για το δικό σου, και φυσικά με το χρέωση. Και απο την άλλη πως προήλθε αυτό το bug τώρα και παλιά δεν υπήρχε???
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Karaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν έχεις υπόνοιες ότι υπάρχει κάποιο bug στον εγγεφαλο, πήγαινε στην opel και ρώτα αν υπάρχει αναβάθμιση εγγεφαλου για το δικό σου, και φυσικά με το χρέωση. Και απο την άλλη πως προήλθε αυτό το bug τώρα και παλιά δεν υπήρχε???
    Δεν μου παρακολουθεί αυτός το αμάξι. Αυτος μόνο το dpf καθάρισε.Δικα του λεγόμενα είναι όταν του είπα ότι δεν έχει αλλάξει τπτ με τους καθαρισμούς και ότι μετά το τέλος πάντα δείχνει 50%

Προεπιλογή

Παιδες το αμαξι λειτουργει για καμμια ωρα το βεντιλατερ,ειναι ενα σημαδι οτι το dpf θελει αναγεννηση; δεν εχει γινει σωστη αναγεννηση; θελει καποιο προσθετο για να βοηθησει την αναγεννηση; η τιποτα απο αυτα και πρεπει ισως να δω για θερμοστατη;
    σας ευχαριστω!
    Someone Somewhere In The Summer Time

Προεπιλογή

Μιας και τώρα έκατσα να ασχοληθώ με το dpf να γράψω τις εντυπώσεις μου από το ταξίδι Γιάννενα προς Αθήνα.
    Ξεκίνησα με 63% και έφτασα με 78%. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι τα τελευταία 3% τα πήρε μέσα στην Αθήνα στην κίνηση μέχρι να φτάσω σπίτι. Θερμοκρασία καυσαερίων με 120-130km/h σε μηδενική κλίση περίπου 390°C. Σε στιγμιαίο πάτημα μέχρι 170 έφτασαν σε 650°C. Η πίεση μου βγάζει κάτι τρελά νουμερα και δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Η τουρμπίνα δουλεύει μέχρι 1.6 bar.

Αυτό που καταλαβα είναι ότι στην εθνική όχι μόνο κάνει αναγέννηση καλύτερα αλλά δεν βουλώνει και τόσο γρήγορα.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Corsaros21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιας και τώρα έκατσα να ασχοληθώ με το dpf να γράψω τις εντυπώσεις μου από το ταξίδι Γιάννενα προς Αθήνα.
    Ξεκίνησα με 63% και έφτασα με 78%. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι τα τελευταία 3% τα πήρε μέσα στην Αθήνα στην κίνηση μέχρι να φτάσω σπίτι. Θερμοκρασία καυσαερίων με 120-130km/h σε μηδενική κλίση περίπου 390°C. Σε στιγμιαίο πάτημα μέχρι 170 έφτασαν σε 650°C. Η πίεση μου βγάζει κάτι τρελά νουμερα και δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Η τουρμπίνα δουλεύει μέχρι 1.6 bar.

Αυτό που καταλαβα είναι ότι στην εθνική όχι μόνο κάνει αναγέννηση καλύτερα αλλά δεν βουλώνει και τόσο γρήγορα.
    Γι αυτό λέμε και ξαναλέμε τα diesel δεν κάνουν για πόλεις

Προεπιλογή

Να γράψω ακόμα κάποιες παρατηρήσεις.
    Μέσα στην Αθήνα έκανε αναγέννηση μετά από 170χλμ.
    Αμέσως με το που έκανε αναγέννηση ξεκίνησα ταξίδι 200χλμ και το ποσοστό ανέβηκε 2%, από 36% στο 38%. Δηλαδή άμα κάνεις ταξίδι με 120-130χλμ δεν θα κάνει ποτέ αναγέννηση...

Senior Member Το avatar του χρήστη billnick05
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Για αυτό τα diesel ΔΕΝ κάνουν για την πόλη. Δεν είναι τυχαίο ότι σε πολλές χώρες απαγορεύεται η κυκλοφορία του μέσα στην πόλη.

Παρεπιπτόντως επειδή κινούμαι καθημερινά στο κέντρο της Αθήνας, παρατηρώ ότι όλο και περισσότερα ταξί καπνίζουν σαν τζιμινιέρες.
    Χθες ήταν ένας μπροστά μου με ένα octavia στο ανέβασμα της Συγγρού που κάπνιζε σαν τα ΡΕΟ του στρατού. Αυτοί πώς περνάνε κτεο???? οεοοοο....
    για να μην πω για τα λεωφορεία του ΟΑΣΑ...

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billnick05 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...κάπνιζε σαν τα ΡΕΟ του στρατού. Αυτοί πώς περνάνε κτεο?
    Εχω την εντύπωση ότι τα μηχανήματα ελέγχου καυσαερίων μετράνε μόνο CO/CO2 και NOx, και όχι αιθάλη. Κακώς μεν, αλλά...

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω την εντύπωση ότι τα μηχανήματα ελέγχου καυσαερίων μετράνε μόνο CO/CO2 και NOx, και όχι αιθάλη. Κακώς μεν, αλλά...
    Κάνεις λάθος.
    Εγώ που εβγαλα κάρτα στο Κ το 2018 και το 2020 είχε μέτρηση μέσος όρος θολερότητας.
    Επειδή κάτι κατάλαβα ρωτάω στο ΚΤΕΟ και μου είπαν είναι μέτρηση αιθάλης.
    Τα μηχανήματα μια χαρά μετράνε αιθάλη αλλά τα όρια που υπάρχουν ακόμα είναι πολύ υψηλά.

Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τη διόρθωση, χαίρομαι που έκανα λάθος στην προκειμένη περίπτωση.
    Σχετικά με το πώς περνάνε τα ταξί με τα βγαλμένα DPF, κάπου είχα ακούσει ότι όταν είναι να πάνε ΚΤΕΟ βάζουν φωτιστικό πετρέλαιο ή κάτι τέτοιο, δεν ξέρω αν ισχύει.

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Εγώ δεν μιλάω για λίγη αιθάλη, Μιλάω για πολύ ντουμάνι. Και πολύ βρώμα. Σαν ναυτικό πετρέλαιο μυρίζει. Μπορεί και να είναι βέβαια. Όλοι όσοι κυκλοφορούμε Αθήνα φαντάζομαι το έχουμε δει. Το θέμα είναι η τροχαία τα συνεργεία του ΥΠΕΧΩΔΕ και τα ΚΤΕΟ γιατί δεν τα βλέπουνε. Για να μην επεκταθούμε και αρχίσουμε για τα βγαλμένα DPF. Μάλιστα κάποιοι το διαφημίζουν κιόλας οτι βγάζουν το DPF. H λύση ειναι μία. Αφαίρεση άδεια επιτόπου δέσμευση του αυτοκινήτου και πρόστιμο πάνω από 1000€. Να δεις πως σφίγγουν οι κ@λοι !!!!

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Εγώ δεν μιλάω για λίγη αιθάλη, Μιλάω για πολύ ντουμάνι. Και πολύ βρώμα. Σαν ναυτικό πετρέλαιο μυρίζει. Μπορεί και να είναι βέβαια. Όλοι όσοι κυκλοφορούμε Αθήνα φαντάζομαι το έχουμε δει. Το θέμα είναι η τροχαία τα συνεργεία του ΥΠΕΧΩΔΕ και τα ΚΤΕΟ γιατί δεν τα βλέπουνε. Για να μην επεκταθούμε και αρχίσουμε για τα βγαλμένα DPF. Μάλιστα κάποιοι το διαφημίζουν κιόλας οτι βγάζουν το DPF. H λύση ειναι μία. Αφαίρεση άδεια επιτόπου δέσμευση του αυτοκινήτου και πρόστιμο πάνω από 1000€. Να δεις πως σφίγγουν οι κ@λοι !!!!
    Πες τα Χρυσοστομε....πραγματικα την χειροτερη ποινη θελουν αυτοί για παραδειγματισμό...
    Γιάννης

Προεπιλογή

+1000

Προεπιλογή

Εδω ρε παιδες, κλεισανε τα σχολεια και οι γονεις εχουν αφησει ανεξελεκτα τα παιδια τους, τα νετ καφε ειναι τιγκα, και τα παδια αλωνιζουν στους δρομους, λες και ειναι καλοκαιρινες διακοπες..και περιμενουμε να γινουμε κρατος??? Θα αργησουμε πολυ....

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Karaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδω ρε παιδες, κλεισανε τα σχολεια και οι γονεις εχουν αφησει ανεξελεκτα τα παιδια τους, τα νετ καφε ειναι τιγκα, και τα παδια αλωνιζουν στους δρομους, λες και ειναι καλοκαιρινες διακοπες..και περιμενουμε να γινουμε κρατος??? Θα αργησουμε πολυ....
    Οι ομάδες κινδύνου είναι 50+ ετών. Πρέπει τα παιδια αυτα που θα γινουν φορείς να καταλάβουν οτι ο κορωναιος ΔΕΝ αφορά μόνο τον παππου και τη γιαγια αλλά αφορά τους γονείς τους!!!!!
    Σοβαρό κράτος ΔΕΝ θα γίνουμε ποτέ.....---

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

27/2/2020
    https://www.youtube.com/watch?v=3h1xaCmSOjo

29/2/2020
    https://www.youtube.com/watch?v=I_l5nLNj6PE

13/3/2020
    https://www.youtube.com/watch?v=4gQyM1qKWYs

και ειναι ακομα η αρχή... δυστυχώς

Προεπιλογή

Απλά θα το αναφέρω.
    Πολλοί εχουνε βγαλμένο dpf και στην Γερμανία που μιλάω(Ω ναι Γερμανοί)και δεν έχουν κανένα πρόβλημα περνάνε κανονικά.
    Δεν ξέρω τι σκατα κάνουνε.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο chrisd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλά θα το αναφέρω.
    Πολλοί εχουνε βγαλμένο dpf και στην Γερμανία που μιλάω(Ω ναι Γερμανοί)και δεν έχουν κανένα πρόβλημα περνάνε κανονικά.
    Δεν ξέρω τι σκατα κάνουνε.
    Χρονια γινονται αυτα, στις και καλα πολυ μπροστα χωρες απο εμας, Αγγλια, Γερμανια, το delete το εχουν ψωμοτυρι, ακομα και τωρα σε αυτες τις χωρες ο ελενχος γινεται οπτικα αν υπαρχει το dpf στην θεση του, δηλαδη το καβουκι στην ουσια. Και θα εξοπλιστουν τα ελληνικα κτεο με μηχανηματα μετρησης αιθαλης??? Που εδω και τωρα δεν ξερουν να δουλευουν καλα καλα τα υπαρχοντα μηχανηματα μετρησης καυσαερειων...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Karaman : 3 Εβδομάδες πρίν στις 04:11

Σελίδα 80 από 80 ΠρώτηΠρώτη ... 3070787980

Παρόμοια Θέματα

1. Φίλτρο καμπίνας
    Από τον/την stratosopc1988 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-12, 04:03
  2. Φίλτρο JR
    Από τον/την Geologos στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-04-10, 12:26
  3. Σοβαρό πρόβλημα στο astra
    Από τον/την TreckeR στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-10-09, 20:51
  4. Φίλτρο λαδιού
    Από τον/την livanaros στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-05-08, 14:59
  5. Φίλτρο ελευθέρας
    Από τον/την Alexis_GTC_1800 στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-07, 19:56

Δικαιώματα - Επιλογές