If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 69 από 73 ΠρώτηΠρώτη ... 19596768697071 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1.361 έως 1.380 από 1453

Προεπιλογή

Ναι κανει φιλε μου .

Οταν εγραψα πιο πανω να οδηγας το αμαξι σου σωστα , δεν εννοουσα να πεταξουμε τα πιστονια στον αερα με 4.500 χιλ-στροφες , πετρελαιο ειναι και οχι βενζινα .

Αυτα που σου εγραψε και ο Αντωνης .

Προεπιλογή

ναι υπερέβαλα ίσως,εννοούσα μέχρι 3.500 περίπου αλλά 1-2 αλλαγές έτσι να ξεκαπνίσει, δε το ζορίζω καθόλου.

Μήπως γνωρίζετε το θέμα με την αλλαγή μικρής οθόνης σε μεγάλη, μήπως μπορώ να το αλλάξω και εγώ γιατί δε το βρίσκω?

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο boltsis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας, πριν 2-3 βδομάδες αγόρασα ένα Meriva A 2006' 1.3 cdti.Πρώτο μου πετρέλαιο , όλα καλά όλα τέλεια μέχρι πριν 3-4 μέρες μου σβήνει στο δρόμο (έχοντας συνηθίσει στα βενζινοκίνητα που δε θέλουν πολύ γκάζι) κάνοντας ένα δυνατό γκουπ και με βάζει σε safe mode.Το αυτοκίνητο το πήρε φίλος μου μάστορας και το πήγε να το δει σε διαγνωστικό , το έβαλε και έβγαλε 2 βλάβες ,μια αισθητήρα μάζα αέρα και άλλη μια το φίλτρο dpf.Toν αισθητήρα τον καθαρίσαμε και κάναμε με τα πολλά καθαρισμό dpf με διαγνωστικό ώσπου έσβησαν όλα.
    Μετά απο 2-3 μέρες κάνοντας όπισθεν παρατήρησα άσπρο καπνό και να μυρίζει έντονα, τι έγινε πάλι ρε π@#στη μου λέω, μετά απο ολοήμερη χρήση και βγάζοντας καπνό μου αναβόσβηνε και το λαμπάκι προθέρμανσης στα τελευταία, κόντεψα να βάλω τα κλάματα.Αφου ηρέμησα διάβασα το manual , έλεγε να το πάω πάνω απο 2500 στροφές συνέχεια και μετά αφού ολοκληρωθεί η διαδικασία καθαρισμού θα σβήσει το λαμπάκι.Έτσι πήγα και εγώ σε ανοιχτό δρόμο για ένα 10-15 λεπτά και όντως σταμάτησαν το λαμπάκι και η καπνιά.Και ερωτώ με τη σειρά τώρα..

1.Αν ξαναβγάλει καπνό η το λαμπάκι της προθέρμανσης πειράζει να το κρατήσω για 2-3 μέρες έτσι ώσπου να το βγάλω σε ανοιχτό δρόμο που πηγαίνω συνήθως για το χωριό μου και να ολοκληρώσω τότε τη διαδικασία?

2.Γιατί διαβάζω εδώ μέσα για 2000-2500 κόστος όταν βλέπω ότι έχει 250 ευρώ μαζί με τα περαστικά?Προφανώς θα μου πείτε ότι είναι ημιτασιόν αλλά και πάλι δε κάνουνε δουλειά?Με 2000 βάζω δέκα τέτοια περίπου..

3.Βάζω πετρέλαιο EKO Avio και Shell Vpower.Λέω να ρίχνω κάποιο προσθετικό-προληπτικό για το φίλτρο σωματιδίων, έχετε κάτι οικονομικό να μου συστήσετε?Να το ρίχνω π.χ κάθε 5 γεμίσματα προληπτικά.
    οταν βγαζει το λαμπακι σημαινει οτι δεν εκανε την διαδικασια καλα..το οποιο δεν κανει να γινεται γιατι μπορει να πεσει σε safe mode οπως επαθα εγω..καλο ειναι να δεις πανω κατω καθε ποτε κανει αναγ. δλδ αν ποσα χιλιομετρα..μπορεις α μηδενιζεις τα χιλιομετρα καθε φορα π κανει..

2.θελει 3500 οσο πιο κοντα σε αυτες τοσο καλυτερα ζεστενεται η εξατμιση και καθαριζει καλυτερα..μια φορα π δεν μπορεσα στις 3500.και το εκανα στις 2500 το ποσοστο κορεσμου μετα την αναγεν. ηταν 19% ενω στις 3500 ειναι στα 14% αρα αδειαζει καλυτερα μετα τις 3000.

3.οταν βαζεις προσθετο καλο θα ειναι να βαζεις απλο πετρελαιο..η βπαουερ πχ εχει τα ιδια συστατικα με το προσθετο καλο θα ειναι να μην εχει δυο υγρα με προσθετα.. εγω βαζω απλη και που που β παουερ κανενα προσθετο..τα εχω δοκιμασει ολα.. αν θελεις καποιο ομως π εμενα εκανε δουλεια ειναι τα προιντα της Bardahl..ενα για μπεκ η για dpf παντως ειναι ακριβουτσικα σε σχεση με τα αλλα ..αλλα εχω δει διαφορα με αυτα..ακομα και με.μπεκ βουλωμενα ενα μηνα δουλευε καλα αλλα προφανως ηθελε αλαγμα το μπεκ..

Προεπιλογή

ναι υπερέβαλα ίσως,εννοούσα μέχρι 3.500 περίπου αλλά 1-2 αλλαγές έτσι να ξεκαπνίσει, δε το ζορίζω καθόλου.

Μήπως γνωρίζετε το θέμα με την αλλαγή μικρής οθόνης σε μεγάλη, μήπως μπορώ να το αλλάξω και εγώ γιατί δε το βρίσκω?
    οταν κανει αναγεννηση δεν πρπει να αλλαζεις ταχυτητες..χαλας την EGR..βαζεις 3 η 4 π βαζω εγω στο βελγιο και πηγαινω για 10 λεπτα σταθερα..

Προεπιλογή

Στα βοξαλ manuals λεει 3 με 3500 σταθερα με 3 η 4 και ανω 100χιλομετρα...τεποζιτο πανω απο 10 λιτρα αλλιως η διαδικασια δεν γινεται..καλο ειναι δλδ να γεμιζεις το τεποζιτο και ποτε λαμπακι..70+ θερμοκρασια νερου 80% load και θα ξεκινησει η διαδικασια αλλιως δεν..

Προεπιλογή

Όχι τις αλλαγές τις κάνω καμιά φορά και που όταν βρίσκω ανοιχτό δρόμο , διότι το αμάξι το οδηγούμε μέσα στη πόλη συνήθως.Όταν το κάνω αναγέννηση το έχω σταθερά σε μια ταχύτητα.
    Δηλαδή με vpower είμαι καλυμμένος , η να ρίχνω π.χ το μισό των 250ml επιπρoσθετου μια φορά στις 2000χλμ?

Επίσης το ποσοστό κορεσμού που το βλέπεις, με OBD2?

Προεπιλογή

Όχι τις αλλαγές τις κάνω καμιά φορά και που όταν βρίσκω ανοιχτό δρόμο , διότι το αμάξι το οδηγούμε μέσα στη πόλη συνήθως.Όταν το κάνω αναγέννηση το έχω σταθερά σε μια ταχύτητα.
    Δηλαδή με vpower είμαι καλυμμένος , η να ρίχνω π.χ το μισό των 250ml επιπρoσθετου μια φορά στις 2000χλμ?

Επίσης το ποσοστό κορεσμού που το βλέπεις, με OBD2?
    βασικα εγω εχω κουραστει το ντιζελ δεν ειναι για πολη και για περιφεριακο καλυτερα βενζινη στην τελικη πιο φθηνα θα βγει απο το πετρελαιο..εγω θα το αλλαξω με βενζινη.. το προσθετο 500ml της bardahl λεει αν 5000χλμ εχει και ενα λιτρο ανα 10 000χλμ..ειναι ισχυρα αυτα τα προσθετα δεν κανει τοσο συχνα..εγω πια δεν βλεπω απο ρελαντι η τρεμουλο την αναγεννηση αλλα ουτε απο bord δεν εχω..παλια την καταλαβαινα γιατι και εγω δεν ηξερα λεπτομερειες και εβλεπα καπνο κτλπ..τωρα δεν βλεπω τπτ γιατι ξερω ποτε θα κανει αναγεννηση απο το obd οταν φτασει το φιλτρο 80% με μια γκαζια ξεκιναει..και ειμαι στον περιφεριακο ηδη κατεβαζω απο 5 ,4 και το κραταω σταθερα σε 10 λεπτα τελειωσε..τωρα πια ανα 700 κανει οποτε δεν κοιταω το obd..επειδη και εγω το οδηγουσα πανω κατω ετσι θελει αλλαγη η egr γιατι εχω προβληματα πια.. βεβαια νορμαλ ειναι εχω 158 000χλμ..

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο AggelosS Εμφάνιση μηνυμάτων
    βασικα εγω εχω κουραστει το ντιζελ δεν ειναι για πολη και για περιφεριακο καλυτερα βενζινη στην τελικη πιο φθηνα θα βγει απο το πετρελαιο..εγω θα το αλλαξω με βενζινη.. το προσθετο 500ml της bardahl λεει αν 5000χλμ εχει και ενα λιτρο ανα 10 000χλμ..ειναι ισχυρα αυτα τα προσθετα δεν κανει τοσο συχνα..εγω πια δεν βλεπω απο ρελαντι η τρεμουλο την αναγεννηση αλλα ουτε απο bord δεν εχω..παλια την καταλαβαινα γιατι και εγω δεν ηξερα λεπτομερειες και εβλεπα καπνο κτλπ..τωρα δεν βλεπω τπτ γιατι ξερω ποτε θα κανει αναγεννηση απο το obd οταν φτασει το φιλτρο 80% με μια γκαζια ξεκιναει..και ειμαι στον περιφεριακο ηδη κατεβαζω απο 5 ,4 και το κραταω σταθερα σε 10 λεπτα τελειωσε..τωρα πια ανα 700 κανει οποτε δεν κοιταω το obd..επειδη και εγω το οδηγουσα πανω κατω ετσι θελει αλλαγη η egr γιατι εχω προβληματα πια.. βεβαια νορμαλ ειναι εχω 158 000χλμ..
    *ειναι για περιφεριακο.

Προεπιλογή

το obd2 που εχω δεν ειναι τπτ σπουδαιο 15 ευρω εκανε..το προγραμμα ομως ειναι τελειο..το τορκ εβγαζε p0400 δλδ egr flow malfuction.. γενικος κωδικος με προβλημα στην EGR (χαιρω πολυ)δλδ δεν περνανε καλα τα καυσαερια απο την βαλβιδα.. τ scanmyopel ομως βγαζει p0400-61 Egr stuck open που σου λεει ακριβως τι συμβαινει..λεπτομερειακα..η βαλβιδα κολλησε ανοιχτη..εγω την καθαρισα αλλα δεν εγινε κατι..γιατι η βαλβιδα ειναι για πεταμα..δεν σωζεται. ειναι ηλεκτρονικη οποτε δεν δουλευει καλα δεν ειναι βουλωμενη..επισης χαλανε και αλλα πραγματα..οπως βουλωμενη πολλαπλη βουλωμενη πεταλουδα και αυτα θελουν καθαρισμα..χεσε ψιλα και αγναντευε..ΒΕΝΖΙΝΗ την αλλη φορα.

Προεπιλογή

Μας έκανες τη καρδιά περιβόλι φίλε μου...Ελπίζω να μην έχω τέτοια θέματα αν και είναι μέγα βλακεία το να τρέχεις να κάνεις καθαρισμό για δέκα λεπτά σε ανοιχτό δρόμο λες και σε έχει πιάσει κόψιμο...Παρόλο που διαβάζω δεν ήξερα γι' αυτή τη διαδικασία, ήξερα ότι πρέπει να βάζεις λάδια κτλ με προδιαγραφές dpf αλλά γι αυτό όχι.

Προεπιλογή

Μας έκανες τη καρδιά περιβόλι φίλε μου...Ελπίζω να μην έχω τέτοια θέματα αν και είναι μέγα βλακεία το να τρέχεις να κάνεις καθαρισμό για δέκα λεπτά σε ανοιχτό δρόμο λες και σε έχει πιάσει κόψιμο...Παρόλο που διαβάζω δεν ήξερα γι' αυτή τη διαδικασία, ήξερα ότι πρέπει να βάζεις λάδια κτλ με προδιαγραφές dpf αλλά γι αυτό όχι.
    Πολύ ωραίο αυτό. Δεν το είχα σκεφτεί ποτέ έτσι.
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

Καλησπέρα σας, πριν 2-3 βδομάδες αγόρασα ένα Meriva A 2006' 1.3 cdti.Πρώτο μου πετρέλαιο , όλα καλά όλα τέλεια μέχρι πριν 3-4 μέρες μου σβήνει στο δρόμο (έχοντας συνηθίσει στα βενζινοκίνητα που δε θέλουν πολύ γκάζι) κάνοντας ένα δυνατό γκουπ και με βάζει σε safe mode.Το αυτοκίνητο το πήρε φίλος μου μάστορας και το πήγε να το δει σε διαγνωστικό , το έβαλε και έβγαλε 2 βλάβες ,μια αισθητήρα μάζα αέρα και άλλη μια το φίλτρο dpf.Toν αισθητήρα τον καθαρίσαμε και κάναμε με τα πολλά καθαρισμό dpf με διαγνωστικό ώσπου έσβησαν όλα.
    Μετά απο 2-3 μέρες κάνοντας όπισθεν παρατήρησα άσπρο καπνό και να μυρίζει έντονα, τι έγινε πάλι ρε π@#στη μου λέω, μετά απο ολοήμερη χρήση και βγάζοντας καπνό μου αναβόσβηνε και το λαμπάκι προθέρμανσης στα τελευταία, κόντεψα να βάλω τα κλάματα.Αφου ηρέμησα διάβασα το manual , έλεγε να το πάω πάνω απο 2500 στροφές συνέχεια και μετά αφού ολοκληρωθεί η διαδικασία καθαρισμού θα σβήσει το λαμπάκι.Έτσι πήγα και εγώ σε ανοιχτό δρόμο για ένα 10-15 λεπτά και όντως σταμάτησαν το λαμπάκι και η καπνιά.Και ερωτώ με τη σειρά τώρα..

1.Αν ξαναβγάλει καπνό η το λαμπάκι της προθέρμανσης πειράζει να το κρατήσω για 2-3 μέρες έτσι ώσπου να το βγάλω σε ανοιχτό δρόμο που πηγαίνω συνήθως για το χωριό μου και να ολοκληρώσω τότε τη διαδικασία?

2.Γιατί διαβάζω εδώ μέσα για 2000-2500 κόστος όταν βλέπω ότι έχει 250 ευρώ μαζί με τα περαστικά?Προφανώς θα μου πείτε ότι είναι ημιτασιόν αλλά και πάλι δε κάνουνε δουλειά?Με 2000 βάζω δέκα τέτοια περίπου..

3.Βάζω πετρέλαιο EKO Avio και Shell Vpower.Λέω να ρίχνω κάποιο προσθετικό-προληπτικό για το φίλτρο σωματιδίων, έχετε κάτι οικονομικό να μου συστήσετε?Να το ρίχνω π.χ κάθε 5 γεμίσματα προληπτικά.

Για εμένα η λύση ήταν η κατάργησή του dpf και ησύχασα και περνάω και κτεο χωρίς πρόβλημα. Δύο φορές πέρασα κτεο από τότε και δεν μου είπαν τπτ ούτε για το dpf που έλειπε ούτε για τους ρύπους.
    Τον προγραμματισμό τον έκανα σε έναν μάστορα στην Λάρισα πολύ φθηνά. Αν θέλεις πληροφορίες στείλε μου πμ να σου στείλω στοιχεία.

Προεπιλογή

Απάντηση στο ερωτημα 3:

Πετρέλαιο έβαζα συνέχεια το eko avio για 6 χρόνια. Κατανάλωση σε ταξίδι που κάνω συχνά και ξέρω ακριβώς την διαδρομή είχα με 110χλμ/ω ~4,7λ/100χλμ. Μια μέρα είπα να δοκιμασω το ελιν crystal και είδα κατανάλωση στο ίδιο ταξίδι με ίδια ταχύτητα ~4,1λ/100χλμ. Εξακριβομένο τουλάχιστον 6 φορές. Και μέσα στην πολη είδα μεγάλη διαφορά αλλά δεν μπορώ να πώ ακριβώς πόση.Είναι ανάλογα τα κέφια του δεξιού μου ποδιού.

Από καθαριστικό βάζω κάθε δύο μήνες περίπου με το γέμισμα του τεπόζιτου το protec antibacteria.

Προεπιλογή

Ναι το είδα σε παλιότερα post σου ότι το έκανες Λάρισα, δε ξέρω αν είσαι απο δω βέβαια.Αν δω οτι μου σπάει τα νεύρα θα το βγάλω!Τώρα αυτο που σκέφτομαι είναι να βάλω κάποιο led προειδοποιητικό ότι ξεκινάει την αναγέννηση , γίνεται εύκολα αυτό στο Meriva μου?

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο AggelosS Εμφάνιση μηνυμάτων
    το obd2 που εχω δεν ειναι τπτ σπουδαιο 15 ευρω εκανε..το προγραμμα ομως ειναι τελειο..το τορκ εβγαζε p0400 δλδ egr flow malfuction.. γενικος κωδικος με προβλημα στην EGR (χαιρω πολυ)δλδ δεν περνανε καλα τα καυσαερια απο την βαλβιδα.. τ scanmyopel ομως βγαζει p0400-61 Egr stuck open που σου λεει ακριβως τι συμβαινει..λεπτομερειακα..η βαλβιδα κολλησε ανοιχτη..εγω την καθαρισα αλλα δεν εγινε κατι..γιατι η βαλβιδα ειναι για πεταμα..δεν σωζεται. ειναι ηλεκτρονικη οποτε δεν δουλευει καλα δεν ειναι βουλωμενη..επισης χαλανε και αλλα πραγματα..οπως βουλωμενη πολλαπλη βουλωμενη πεταλουδα και αυτα θελουν καθαρισμα..χεσε ψιλα και αγναντευε..ΒΕΝΖΙΝΗ την αλλη φορα.
    Κι εγώ το ίδιο πρόβλημα είχα (p0400-61 Egr stuck open).Πήγα στον μάστορα μου καθάρισε την εισαγωγή,την πεταλούδα και την egr και τάπωσα την egr να μην περνάνε τα καυσαέρια στην εισαγωγή. Έχω ανοίξει και ανάλογο θέμα με fotos της εισαγωγής.

Προεπιλογή

Ναι το είδα σε παλιότερα post σου ότι το έκανες Λάρισα, δε ξέρω αν είσαι απο δω βέβαια.Αν δω οτι μου σπάει τα νεύρα θα το βγάλω!Τώρα αυτο που σκέφτομαι είναι να βάλω κάποιο led προειδοποιητικό ότι ξεκινάει την αναγέννηση , γίνεται εύκολα αυτό στο Meriva μου?
    Το έκανε και φίλος μου με meriva σαν το δικό σου χωρίς κανένα πρόβλημα.

Προεπιλογή

Εννοείς την αποξηλώση του Dpf ,σωστα?Γνωρίζεις κάθε πότε του έκανε αναγέννηση?

Προεπιλογή

για να μην τα ξαναλεμε εγω μενω βελγιο και αφαιρεση ολων αυτων δεν γινεται..δευτερον η egr φτιαχτικε οχι για τα καυσαερια εξαρχης δλδ λιγοτερα ΝOx αν και τους βολευε ..εγινε για να κρυωνει τον χωρο καυσης και να κραταει τις θερμοκρασιες χαμηλες..κανονικα αποδιδει καλυτερα με αυτον τον τροπο ο ντιζελοκινητηρας.. οποτε δεν ειχα σκοπο ουτε εχω σκοπο να την ταπωσω..το εχω παει στην οπελ μετα απο τον μαστορα που τα καθαρισε.. η οπελ μ.ειπε θελει αλλαγη δεν δουλευει σωστα το ηλεκτρονικο της μερος ετσι κι αλλιως ο κατασκευαστης δινει 120 000χλμ εγω τα ξεπερασα ασε π ειναι το πρωτο π σε εγκαταλειπει στο 1.3cdti.. (ειναι ενα απο τα θεματα του) αντι βακτηριακο μπορεις να ριχνεις συχνα αλλα εσυ ρωτησες για καθαριστικο DPF..

Προεπιλογή

Εννοείς την αποξηλώση του Dpf ,σωστα?Γνωρίζεις κάθε πότε του έκανε αναγέννηση?
    dpf & egr off. Αναγέννηση έκανε κάθε ~400χλμ σε εμένα, μερικές φορές και πιο νωρίς.

Προεπιλογή

Λοιπόν σήμερα μετά από 260 χλμ περίπου αφότου έκανε αυτοκαθαρισμό το meriva μου άναψε στα καλά καθούμενα πάλι το κίτρινο γαλλικό κλειδί βάζοντάς με σε safe mode.Δε μπορώ να καταλάβω γιατί το έκανε, αύριο θα το βάλω σε διαγνωστικό να δω τι έχει.Αν μου πει ο μάστορας πάλι βουλωμένο DPF σκέφτομαι σοβαρά την αποξήλωση του.Μπορώ να συμβιβαστώ με τη διαδικασία να βγαίνω έξω για 10 λεπτά να κάνω την αναγεννηση ή ακόμη ας ανάψει και λαμπάκι μηχανής (δεν έχει ανάψει μέχρι στιγμής) αλλά να με πετάει σε safe mode και να μην μπορώ να οδηγήσω το αμάξι νορμάλ αυτό δε το δέχομαι.Δλδ αν μου τύχει σε άλλη επαρχία ή σε κάνα νησί το καλοκαίρι θα ψάχνω να βρω διαγνωστικά?

1.Θα ήθελα να ρωτήσω, όταν είναι σε safe mode υπάρχει πρόβλημα να το οδηγήσω για 200χλμ ας πούμε?Πες ότι μου το έκανε στη Θεσσαλονίκη ρε αδερφέ..

2.Ρώτησα για αλλαγή DPF και μου είπανε 250 ευρώ.προφανώς δεν είναι εργοστασιακό, θα είναι καλό όμως η θα έχω προβλήματα αλλά?Σε περίπτωση που δε το καταργήσω ερωτώ...

Σελίδα 69 από 73 ΠρώτηΠρώτη ... 19596768697071 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Φίλτρο καμπίνας
    Από τον/την stratosopc1988 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-12, 04:03
  2. Φίλτρο JR
    Από τον/την Geologos στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-04-10, 12:26
  3. Σοβαρό πρόβλημα στο astra
    Από τον/την TreckeR στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-10-09, 20:51
  4. Φίλτρο λαδιού
    Από τον/την livanaros στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-05-08, 14:59
  5. Φίλτρο ελευθέρας
    Από τον/την Alexis_GTC_1800 στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-07, 20:56

Δικαιώματα - Επιλογές