If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 68 από 70 ΠρώτηΠρώτη ... 18586667686970 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1.341 έως 1.360 από 1385
    Senior Member Το avatar του χρήστη SotosKon
    Περιοχή
    Kαβαλα-Ηρακλειο
    Αυτοκίνητο
    Astra J

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Themis78 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ λίγα χιλιόμετρα έχεις στάθη για να έχει θέμα το dpf.Νόμιζα οτι ήταν μεταχειρισμένο το αμάξι με αρκετά χιλιόμετρα γι αυτο είπα μηπως φταίει το φίλτρο.
    Αν το κινείς το αμάξι όλο σε πόλη, μικρές αποστάσεις των 10 και 20-25χλμ καθημερινά, γενικά δλδ το αμάξι δεν κάνει αρκετά χιλιόμετρα θα παιδευεσαι με τους αυτοκαθαρισμούς.Θέλει ανοιγματα το diesel συχνά, να το τρέχεις και λίγο.Το start stop φυσικά και δεν σε βοηθάει, κόβει τις αναγεννήσεις αν τυχη εκείνη την στιγμή.
    Πρόσεχε μήν χαλάσεις εσύ το φίλτρο απο απερισκεψία.Δοκίμασε και το απλό της bp και κάνε κανενα κοντινό ταξιδάκι που και που.
    To start stop δεν σβηνει το αυτοκινητο εαν ειναι ενεργοποιημενος αυτοκαθαρισμος εκεινη την στιγμη.
    OPEL ASTRA J 1.3 ECOFLEX(ESSENTIA)

Διώξε τους ανθρώπους που κάνουν κακό στη ζωή σου για να μη σε κάνουν χειρότερο άνθρωπο...

Senior Member Το avatar του χρήστη SotosKon
    Περιοχή
    Kαβαλα-Ηρακλειο
    Αυτοκίνητο
    Astra J

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο antonis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομιζω πως δν ειναι καλη ιδεα την ωρα της αναγεννησης να το εχεις τσιτα.μια λογικη λειτουργια στις 2500 ειναι καλα
    +1
    Μια χαρα καθαριζει και στις 2500-3000 στροφες.Η στατικη αναγεννηση με διαγνωστικο κραταει το κινητηρα στις 2500 χωρις ιδιαιτερο "φορτιο".Αρα μπορειτε να φανταστειτε οτι μεταξυ 2500-3000 και με "φορτιο" στον κινητηρα αρκει για να κανει το αυτοκινητο την δουλεια που πρεπει να κανει.
    OPEL ASTRA J 1.3 ECOFLEX(ESSENTIA)

Διώξε τους ανθρώπους που κάνουν κακό στη ζωή σου για να μη σε κάνουν χειρότερο άνθρωπο...

Προεπιλογή

Υπάρχει προγραμματακι andoid που να βλέπει το πόσο έχει γεμίσει το φίλτρο; Και να δουλευει; Εννοειτε οτι υπάρχει το καταλληλο OBD bluetooth μαραφετι.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Giannis20vt Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει προγραμματακι andoid που να βλέπει το πόσο έχει γεμίσει το φίλτρο; Και να δουλευει; Εννοειτε οτι υπάρχει το καταλληλο OBD bluetooth μαραφετι.
    Εγω 2 εφαρμογες που εβαλα δεν δουλεψαν.

Αλλα υπαρχει και αυτο , που σε ενημερωνει ποτε ξεκιναει και ποτε σταματαει η αναγενNηση σε insignia , τωρα στο corsa & astra j ...

https://www.youtube.com/watch?v=3SFGJzfTxpU

Προεπιλογή

scanmyopelCAN η εφαρμογη..13 ευρω τον χρονο..

obd2 απο αμαζον 15 ευρω

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο AggelosS Εμφάνιση μηνυμάτων
    scanmyopelCAN η εφαρμογη..13 ευρω τον χρονο..

obd2 απο αμαζον 15 ευρω

Ευχαριστω πολύ

Προεπιλογή

Ευχαριστω πολύ
    Το δοκιμασα με το δικό μου obd2 bluetooth που έχω αλλά δεν συνδεεται στον κινηρα, μονο στον εγκεφαλο άνεσης (σασσι) μπηκε. Ο ανταπτορας που εχω ειναι παλιος, (τον εχω πανω απο 5 χρόνια), σε σένα με ποιον δουλευει;
    Κατι τετοιο ειναι ΟΚ;
    http://www.ebay.com/itm/Car-Auto-Blu...EAAOSw2gxYvich

Προεπιλογή

Καλησπέρα σας, πριν 2-3 βδομάδες αγόρασα ένα Meriva A 2006' 1.3 cdti.Πρώτο μου πετρέλαιο , όλα καλά όλα τέλεια μέχρι πριν 3-4 μέρες μου σβήνει στο δρόμο (έχοντας συνηθίσει στα βενζινοκίνητα που δε θέλουν πολύ γκάζι) κάνοντας ένα δυνατό γκουπ και με βάζει σε safe mode.Το αυτοκίνητο το πήρε φίλος μου μάστορας και το πήγε να το δει σε διαγνωστικό , το έβαλε και έβγαλε 2 βλάβες ,μια αισθητήρα μάζα αέρα και άλλη μια το φίλτρο dpf.Toν αισθητήρα τον καθαρίσαμε και κάναμε με τα πολλά καθαρισμό dpf με διαγνωστικό ώσπου έσβησαν όλα.
    Μετά απο 2-3 μέρες κάνοντας όπισθεν παρατήρησα άσπρο καπνό και να μυρίζει έντονα, τι έγινε πάλι ρε π@#στη μου λέω, μετά απο ολοήμερη χρήση και βγάζοντας καπνό μου αναβόσβηνε και το λαμπάκι προθέρμανσης στα τελευταία, κόντεψα να βάλω τα κλάματα.Αφου ηρέμησα διάβασα το manual , έλεγε να το πάω πάνω απο 2500 στροφές συνέχεια και μετά αφού ολοκληρωθεί η διαδικασία καθαρισμού θα σβήσει το λαμπάκι.Έτσι πήγα και εγώ σε ανοιχτό δρόμο για ένα 10-15 λεπτά και όντως σταμάτησαν το λαμπάκι και η καπνιά.Και ερωτώ με τη σειρά τώρα..

1.Αν ξαναβγάλει καπνό η το λαμπάκι της προθέρμανσης πειράζει να το κρατήσω για 2-3 μέρες έτσι ώσπου να το βγάλω σε ανοιχτό δρόμο που πηγαίνω συνήθως για το χωριό μου και να ολοκληρώσω τότε τη διαδικασία?

2.Γιατί διαβάζω εδώ μέσα για 2000-2500 κόστος όταν βλέπω ότι έχει 250 ευρώ μαζί με τα περαστικά?Προφανώς θα μου πείτε ότι είναι ημιτασιόν αλλά και πάλι δε κάνουνε δουλειά?Με 2000 βάζω δέκα τέτοια περίπου..

3.Βάζω πετρέλαιο EKO Avio και Shell Vpower.Λέω να ρίχνω κάποιο προσθετικό-προληπτικό για το φίλτρο σωματιδίων, έχετε κάτι οικονομικό να μου συστήσετε?Να το ρίχνω π.χ κάθε 5 γεμίσματα προληπτικά.

Προεπιλογή

Καλησπερα συντοπιτη. Το dpf ειναι μεγαλο θεμα και ταλαιπωρια, δεν ξερω ποσο το εχεις ψαξει. Οι αποψεις διιστανται καποιοι το πανε για καθαρισμο καποιοι το καταργουνε και καποιοι αντικατασταση.
    1. Καλο ειναι να μην διακοπτεις καθαρισμο. Αν εχεις οθονη στιγμιαιας καταναλωσης θα το δεις να παει απο 0,4 στο 2, κατι οποτε συνεχιζεις την οδηγηση. Οταν σου βγαλει ενδειξη σημαινει οτι διακοπηκε πολλες φορες η διαδικασια καθαρισμου. Καθαριστικο dpf δεν χρησιμοποιω θα σου πουνε αλλα παιδια. Καθαριστικο μπεκ ναι. Παντως τα 5 γεμισματα ειναι παρα πολυ συχνο.Δεν χρειαζεται τοσο. Καλοταξιδο και χωρις προβληματα.
    1.7D opc line

Προεπιλογή

Το δοκιμασα με το δικό μου obd2 bluetooth που έχω αλλά δεν συνδεεται στον κινηρα, μονο στον εγκεφαλο άνεσης (σασσι) μπηκε. Ο ανταπτορας που εχω ειναι παλιος, (τον εχω πανω απο 5 χρόνια), σε σένα με ποιον δουλευει;
    Κατι τετοιο ειναι ΟΚ;
    http://www.ebay.com/itm/Car-Auto-Blu...EAAOSw2gxYvich
    https://www.amazon.fr/gp/aw/d/B071F4...236_SY340_QL65

αν σου δειχνει αυτα ειναι επειδη δεν πληρωσες ομως..για να δεις το dpf πρπει να πληρωσεις συν π αυτο το προγραμμα βγαζει ακριβως τις βλαβες και τις αναγμωριζει ολες..οχι οπως το τορκ π δεν εβρισκε τπτ

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο AggelosS Εμφάνιση μηνυμάτων
    https://www.amazon.fr/gp/aw/d/B071F4...236_SY340_QL65

αν σου δειχνει αυτα ειναι επειδη δεν πληρωσες ομως..για να δεις το dpf πρπει να πληρωσεις συν π αυτο το προγραμμα βγαζει ακριβως τις βλαβες και τις αναγμωριζει ολες..οχι οπως το τορκ π δεν εβρισκε τπτ
    ευχαριστω, αρα αν πληρωσω το προγραμμα θα ειμαι ΟΚ.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vacross Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα συντοπιτη. Το dpf ειναι μεγαλο θεμα και ταλαιπωρια, δεν ξερω ποσο το εχεις ψαξει. Οι αποψεις διιστανται καποιοι το πανε για καθαρισμο καποιοι το καταργουνε και καποιοι αντικατασταση.
    1. Καλο ειναι να μην διακοπτεις καθαρισμο. Αν εχεις οθονη στιγμιαιας καταναλωσης θα το δεις να παει απο 0,4 στο 2, κατι οποτε συνεχιζεις την οδηγηση. Οταν σου βγαλει ενδειξη σημαινει οτι διακοπηκε πολλες φορες η διαδικασια καθαρισμου. Καθαριστικο dpf δεν χρησιμοποιω θα σου πουνε αλλα παιδια. Καθαριστικο μπεκ ναι. Παντως τα 5 γεμισματα ειναι παρα πολυ συχνο.Δεν χρειαζεται τοσο. Καλοταξιδο και χωρις προβληματα.
    Δεν έχω τη μεγάλη οθόνη δυστυχώς, δε ξέρω αν μπορώ να τη βάλω μετέπειτα ,αν γνωρίζει κανείς θα με βοηθούσε πολύ!Πως αλλιώς μπορώ να δω ότι ξεκίνησε η διαδικασία, ο καπνός είναι μια ένδειξη?

Προεπιλογή

Ο καπνος δεν ειναι παντα, υπαρχει ενα ελαφρυ τρεμουλο σαν συντονισμος οταν γινεται, τον οποιο διαπιστωνεις στα φαναρια σε σταση.
    1.7D opc line

Προεπιλογή

Θα κοιτάξω να δω αν μπαίνει οθόνη υπολογιστή αλλά νομίζω θέλει και ταμπλό μαζί οπότε χλωμό.Τουλάχιστον με κάνα one Bluetooth να μπαίνω και να τσεκάρω αν γίνεται από το κινητό μου.

Τις άλλες ερωτήσεις κάνεις ?

Προεπιλογή

Μπαινει μεγαλη χωρις αλλαγη ταμπλο θυμαμαι καποιος αλλαξε εδω. Αν το δει θα σου πει τροπο η ψαξε στην αναζητηση πανω δεξια.
    1.7D opc line

Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σου.Ελπίζω να μη μετανιώσω για την αγορά που έκανα, όχι τίποτα άλλο γιατί κατά τα άλλα είναι πολύ ευχαριστημένος!

Προεπιλογή

Μαθε να οδηγας το αμαξι σου σωστα , και δεν θα εχεις κανενα προβλημα ...

Προεπιλογή

Τι εννοείς σωστά φίλε μου?Αυτό που κάνω είναι όταν βρίσκω μεγάλες ευθείες μέσα στη πόλη κάνω αλλαγές ταχυτήτων στις 3.500-4.500 στροφές για να ξεμπουκώνει.Τι άλλο μπορώ να κάνω?

Moderator Το avatar του χρήστη antonis
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Αυτοκίνητο
    Corsa C GSi

Προεπιλογή

Δν χρειαζεται παιδια επειδη εχουν dpf να τα ζοριζουμε σε σημειο να σκασουμε μοτερ.λογικη οδηγηση θελει.βαζε καθαριστικα κ οταν αρχιζει αναγεννηση συνεχιζε να οδηγεις.μη του την κοβεις.το καταλαβαινεις απο το τρεμουλο κ την αυξηση των στροφων στο ρελαντι.
    Σ αναψε λαμπακι επειδη του την εκοψες 3 φορες κ δν την ολοκληρωσε.
    opel corsa c from 2002 to 2015.
    ο μικρός μου ήρωας!

Προεπιλογή

Άμα ανεβαίνουνε και οι στροφές είναι πιο εύκολο να το καταλάβω σαφώς!Καθαριστικό dpf κάποια γνώμη?Ας πουμε αυτο κάνει http://www.autotec.gr/liqui-moly-die...50ml.html?Λέει κάθε 2000χλμ περίπου και το ρίχνεις στο ρεζερβουάρ.Παίρνω την ίδια μάρκα στα λάδια για το πρώτο αμάξι που διαθέτω και έχω τις καλύτερες εντυπώσεις.

Σελίδα 68 από 70 ΠρώτηΠρώτη ... 18586667686970 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Φίλτρο καμπίνας
    Από τον/την stratosopc1988 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-12, 04:03
  2. Φίλτρο JR
    Από τον/την Geologos στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-04-10, 12:26
  3. Σοβαρό πρόβλημα στο astra
    Από τον/την TreckeR στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-10-09, 20:51
  4. Φίλτρο λαδιού
    Από τον/την livanaros στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-05-08, 14:59
  5. Φίλτρο ελευθέρας
    Από τον/την Alexis_GTC_1800 στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-07, 20:56

Δικαιώματα - Επιλογές