If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 70 1231151 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 1385

Exclamation Σοβαρό πρόβλημα με το φίλτρο μικροσωματιδίων

Εδω και μερες εχω προβλημα στο αμαξι...αναβει που και που το λαμπακι του κινητηρα και μερικες φορες το λαμπακι των καυσαεριων,οποτε μενω απο τουρμπινα και εχω ανεβασμενη καταναλωση καυσιμου.
    Σχεδον καθε μερα παω στο συνεργειο να μου σβησουν τις βλαβες.
    Εβγαζε εναν κωδικο που αναφερεται πως το φιλτρο μικροσωματιδιων ειναι υπερκορεσμενο...
    Απο την Γερμανια μας ειπαν να κανουμε ενα update το λογισμικο και το οποιο εγινε.
    Το προβλημα μου ομως δεν διορθωθηκε...σημερα μου ειπαν να παω καποια στιγμη για να βγαλουμε την εξατμιση και το φιλτρο αυτο και να το καθαρισουν,το πως δεν το ξερω.
    Εχει κανεις παρομοιο προβλημα ή ξερει κατι περι αυτου? Καθε βοηθεια θεμητη παιδια γιατι δεν μπορουμε να βγαλουμε ακρη επειδη κανεις μαλον δεν γνωριζει περι αυτου...
    Επαναλαμβανω πως ο κινητηρας μου ειναι ο Z17DTR Corsa D.
    Σχολή Οδηγών ''ΓΡΗΓΟΡΗΣ''
    Εκπαιδευτικό Corsa D 1,7CDTi
    Dyno: 129,3BHP-297,7NM @ 4465rpm
    Αχ Μαρία Μαράκι Μαριώ...
    MSN: ''EPIVITOR28@HOTMAIL.COM''

Η "-" κάνει τη διαφορά! Administrator Το avatar του χρήστη Corsa-GR
    Περιοχή
    Όπου στρίβει το Corsa..
    Αυτοκίνητο
    Corsa C GSi

Προεπιλογή

ποσα km έχεις?

καλά πετρέλαια.. ποιος ξέρει και τι έχουν μέσα
    Το Μοναδικό ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ Opel - Club γιατί η " - " κάνει τη διαφορά.

Αντώνη..... ταριφομοτέρ... 1ο στάδιο!

ΠΡΙΝ ανοίξετε καινούργιο POST αναζητήστε ΕΔΩ πρώτα

"Δεν ξέρω κανένα δρόμο που να οδηγεί σίγουρα στην επιτυχία, μόνο έναν που οδηγεί σίγουρα στην αποτυχία: Να θέλεις να ικανοποιήσεις τους Πάντες" |ΠΛΑΤΩΝ|

Προεπιλογή

Ειμαι στα 84.000 και κατι ψιλα. Το θεμα ειναι πως το αμαξι απο μονο του ενεργοποιει τον μηχανισμο αυτοκαθαρισμου αλλα απο οτι φενεται δεν κανει και πολυ δουλεια απο μονο του, σαν να μην καθαριζει καλα ή καθαριζει ελαχιστα.
    Αχ Μαρία Μαράκι Μαριώ...

Προεπιλογή

Χθες τελικα πηγα αφησα το αμαξι στο επισημο συνεργειο για να μου καθαρισουν την εξατμιση και το τμημα που εχει το φιλτρο αυτο...θα δουμε με το καιρο τωρα αν θα στρωσει και πως θα δουλεψει.
    Αν εχει κανεις καποιες αλλες πληροφοριες σχετικα με το καθαριοσμα κτλ...ας μου τα γραψει.
    Αχ Μαρία Μαράκι Μαριώ...

Προεπιλογή

Νερο με πιεση μεχρι να βγαινει καθαρο και λογικα θα στρωσει. Εχω κανει 2-3 ετσι που με το regeneration δεν εστρωναν.

Προεπιλογή

Ζαχο προχθες που αφησα το αμαξι εκει κατι τετοιο μου εκαναν,,,μου εβγαλαν και επλυναν με πιεστικο την εξατμιση, αλλα στα 300χιλιομετρα και παλι αναψε λαμπακι...εχω πελαγωσει, δε ξερω τι συμβαινει,αν γνωριζεις κατι ακομα ή μηπως πρεπει να κανω κατι αλλο πες μου σε παρακαλω!
    Αχ Μαρία Μαράκι Μαριώ...

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο EPIVITOR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ζαχο προχθες που αφησα το αμαξι εκει κατι τετοιο μου εκαναν,,,μου εβγαλαν και επλυναν με πιεστικο την εξατμιση, αλλα στα 300χιλιομετρα και παλι αναψε λαμπακι...εχω πελαγωσει, δε ξερω τι συμβαινει,αν γνωριζεις κατι ακομα ή μηπως πρεπει να κανω κατι αλλο πες μου σε παρακαλω!
    ευτυχως ΕΓΩ στο diesel Μου ΔΕΝ εχω φιλτρο μικροσωματιδιων !!!!!!

...αλλα εμενα κοβει κατευθειαν στροφαλο

my videos & photos
    www.livevideo.com/corsailovekontres &
    http://www.youtube.com/user/babissavvatos
    τζιζ μπιζ στην Αλεξ/πολη !!!
    http://www.opel-club.gr/vbulletin/sh...-%EC%F0%E9%E6-!!!

Προεπιλογή

Τι σχεση εχει το φιλτρο με τον στροφαλο ρε συ?
    Αχ Μαρία Μαράκι Μαριώ...

Προεπιλογή

kamia apla eipe na petaksei ti malakia tou o mpampis
    CALIBRA TURBO C20LET 4X4!!!
    EDS phase 3.5+
    KKK24 turbo

Η ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΟΥ CALIBRA MOΥ:
    http://www.opel-club.gr/vbulletin/showthread.php?t=7715

Προεπιλογή

καλησπερα κ απο μενα ειναι η πρωτη φορα που γραφω.
    δεν κανεις τπτ με αερα η με νερο γιατι το φιλτρο εχει κεραμεικα τειχωματα.
    για αρχη κανε 2- 3 γεμισματα με v-power diesel κ ριξε 1 καθαριστικο κ πηγενε να το ξεμπουκωσεις.
    μετα πηγενε μεσα στην opel να δωσουν εντολη στον εγκεφαλο να αρχισει χειροκινητο καθαρισμο (σιγα μην ξερουν να το κανουν).
    μετα ψαξε την ανακυκλωση καυσαεριων (καθαρισμο η αλλαγη) κ αισθητηρα λ.
    εχω ενα mercedes 320 cdi με φιλτρο σωματιδιων κ 425,000 χλμ κ σου γραφω συμφωνα με τα δικα μου δεδομενα.
    το φιλτρο σωματιδιων ειναι ακριβο τιμες mercedes γυρω στα 1500-2000 ευρω.στην opel θα κανει κανα 1000ρικο.
    το φιλτρο ουτε καθαριζεται ουτε ανοιγετε, παει για αλλαγη αν εχει καποιο προβλημα.

Προεπιλογή

Στην οπελ εχουμε κανει μερικες φορες χειροκινητο καθαρισμο, ναι το ξερουν δλδ...
    Για ανακυκλωση καυσαεριων κτλ δεν το ψαξα ακομα αλλα θα το δω προσεχως.
    Ενας εξεταστης σημερα συζητωντας μου πε πως παιζουν ρολο και τα λαδια του κινητηρα@@@@????
    Οτι θα πρεπει να βαζω καποια ειδικα λαδια λεει και καλα τα οποια δεν εχουν μεσα τους μικροσωματιδια...
    Χαζο μου ακουγεται αλλα δεν ξερω και απο την αλλη...
    Απο την Γερμανια μας ειπαν να παω το αμαξι να ψαξουν μηπως εχει καποια διαρροη η τρυπα καπου το συστημα τουρμπινας σωληνωσεις κτλ...
    Θα δουμε...θα κανω και αυτο που λες με το πετρελαιο φιλε Γιαννη.
    Αχ Μαρία Μαράκι Μαριώ...

Προεπιλογή

μπραβο τα παιδια κ τα κακολογησα.
    κοιτα αυτο που σου ειπαν για τα λαδια εχουν δικιο,πρεπει να βαζεις λαδια low saps ,ειναι καινουργιο spec για τα λαδια για οχηματα που εχουν φιλτρο σωματιδιων ετσι ωστε αν πανε καμενα λαδια στο φιλτρο να μην βουλωσει.
    κοιτα το manual κ θα λεει μεσα σιγουρα.
    κοιταχτε κ κανα κολαρο κ κανα intercooler συνηθως καπνιζουν τα ντιζελ αν εχουν εκει προβλημα.
    οσο για το πετρελαιο πρεπει να το προσεχεις παρα πολυ,τα απλα καθαρα πετρελαια εχουν 4 φορες πιο πολυ θειο απο το v-power φαντασου τι γινεται αν βαλεις απλο νοθευμενο=πανικος.
    εμενα πριν κανα μηνα το φιλτρο μου εκανε τα ιδια κ αλλαξα τον εναν αισθητηρα λ που εβγαζε το διαγνωστικο κ τωρα ειμαι μια χαρα.
    υπομονη κ καλη τυχη ευχομαι!

Προεπιλογή

Yparxoun dyo lyseis.I Prwti einai allagi tou filtrou,pragma dapaniro alla dystixws etsi einai,twra...i deuteri lysi einai,ekei pou einai to filtro sto katw meros tha kaneis 3 trypes 12mm peripou,meta tha pareis mia arida(drapano)kai tha to xwseis mesa sto filtro mexri na vgalei tin mpixla apo mesa meta me kapoio tropo(egw to ekana me vides)tha kleiseis tis trypes kai tha pas na sou svisoun tis vlaves, OLA AUTA GEINONTE MONO KAI AN PROKEITE GIA VOULOMENO FILTRO POU ETSI KAI ALLIWS AXRISTO EINAI!!!
    DRIVEN TO PERFECTION

Προεπιλογή

Σε μερικα χρονια όλα τα αμαξια θα εχουν τετοια φιλτρα για να τηρουν τις προδοιαγραφες Euro5+.. καθιστε να δειτε τι εχει να γινει τοτε αν τα πετρελαια "μας" παραμεινουν τα ίδια!
    Ακούω Led Zeppelin και φωτίζω το σπίτι μου με LED!!

Προεπιλογή

Αυριο θα το παω να το αφησω τελικα να το ψαξουν τι τρεχει μπας και βγαλουμε ακρη...
    Χθες παντως παρατηρησα κατι που πεζει ρολο μαλον...
    Οταν ειμαι σταματημενος και δεν παταω φρενο οι στροφες ρελαντι ειναι στις 1.000...
    οταν ομως παταω το φρενο οι στροφες πεφτουν λιγο στα νορμαλ δλδ καπου στις 850-900 που ναι το φυσιολογικο δλδ...αρα κατι παιζεται με τις πιεσεις-υποπιεσεις μαλον.
    Αχ Μαρία Μαράκι Μαριώ...

Προεπιλογή

Πηγα αφησα τελικα το αμαξι και η ερευνα εδειξε πως ηταν χαλασμενος ενας αισθητηρας κοντα στο φιλτρο μικροσωματιδιων ο οποιος και αλλαχτηκε προς 150€...
    Το θεμα και παλι ομως συνεχιζει να με τυραναει...
    Μια απο τα ιδια μετα απο 100χλμ διαδρομης...τα ιδια παντελακη μου τα ιδια παντελη μου...
    Ξαναπηγα και μου παν να το ξαναπαω να ξαναψαξουν...
    ΜΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΙΔΕΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ???
    τα χω παρει στο κρανιο λεμε...βαρεθηκα να πηγενω συνεχεια...δεν μπορουν να βρουν τι φταιει...

Κανεις να προτεινει κατι μηπως???
    Αχ Μαρία Μαράκι Μαριώ...

Προεπιλογή

Δεν μπορεις να παρακαμψεις εντελως το φιλτρο?
    Υπαρχουν κινητηρες που δεν εχουν το φιλτρο. Εσυ το εφερες απο γερμανι γιαυτο το είχε στην εκδοση-ισως στανταρ. πχ το δικο δεν εχει αλλα βγαινει και με αυτό αν το παραγηλεις ( ή αναλογα την εκδοση και τη χωρα εξαγωγης). Λογικα θα συμβαινει και στο δικο σου κινητηρα. Απλα μετα δεν θα λες οτι εχεις μειωμενα καυσαερια και επιπλεον ισως χρειαστει προγραμματισμο ο εγκεφαλας.
    Ακούω Led Zeppelin και φωτίζω το σπίτι μου με LED!!

Προεπιλογή

Το δικο μου το χει στανταρ ενω τα 1,3 τα χουν προαιρετικα...
    Αχ Μαρία Μαράκι Μαριώ...

Προεπιλογή

Πηγα σημερα το αφησα τελικα και παλι εκει, μου καθαρισαν τα μπεκ τα οποια απο το μετρημα τους ηταν καλα,απλα καλου κακου εγινε ο καθαρισμος.
    ΑΝ δεν διορθωθει το προβλημα παμε για αλλαγη τουρμπινας και αλλαγη εγκεφαλου...
    Αχ Μαρία Μαράκι Μαριώ...

Προεπιλογή

η τουρμπινα κ ο εγκεφαλος που κολαει? αυτοι θα σου πουν να αλλαξεις κ αυτοκινητο για ενα κολοφιλτρο.
    ο αισθητηρας που σου αλλαξαν πρεπει να ειναι ο λ.
    μπορει να εχεις 2 λ για πες να το τσεκαρουν.
    πες να τσεκαρουν επισης και egr.
    αν θες μπορεις να πας κ να το βγαλεις το φιλτρο κ να βαλεις σωληνα, θα λειτουργει κανονικα η μηχανη αλλα θα εχεις το λαμπακι του κινητηρα συνεχεια αναμενο κ θα βγαζεις ντουμανι.
    ποσο εχει το φιλτρο καινουργιο?
    ψαξε κ για μεταχειρισμενο.
    γενικα τα φιλτρα σωματιδιων αντεχουν πολλα χιλιομετρα δεν τα φτηνουν τοσο ευκολα.

Σελίδα 1 από 70 1231151 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Φίλτρο καμπίνας
    Από τον/την stratosopc1988 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-12, 04:03
  2. Φίλτρο JR
    Από τον/την Geologos στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-04-10, 12:26
  3. Σοβαρό πρόβλημα στο astra
    Από τον/την TreckeR στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-10-09, 20:51
  4. Φίλτρο λαδιού
    Από τον/την livanaros στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-05-08, 14:59
  5. Φίλτρο ελευθέρας
    Από τον/την Alexis_GTC_1800 στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-07, 20:56

Δικαιώματα - Επιλογές