If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 27
    Senior Member Το avatar του χρήστη slalom
    Περιοχή
    35o 11' 02.90" N, 25o 54' 19.76" E
    Αυτοκίνητο
    Astra G

Προεπιλογή Καθαρισμός μπεκ στο Μανθο

Κάποια στιγμή αποφάσισα να καθαρίσω τα μπεκ μου. Είχα γύρω στις 90Κ χιλιόμετρα και θεώρησα πως έπρεπε να γίνει.

Πήγα στο Μάνθο στην Πέτρου Ράλλη, μιας και είχε καθαρίσει μπεκ και από άλλα μέλη.

Από εκείνη τη μέρα το αμάξι έπαιρνε κάποιες φορές με δυσκολία μπροστά. Στο δρόμο δεν είχε πρόβλημα. Μετά απο τηλεφωνική συννενόηση, το ξαναπήγα να το δει. Αφού του εξήγησα τι πάθαινε, ξαναέβαλε τα μπεκ για καθαρισμό και μάλιστα θα τους έκανε και bachwash, δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία, εγώ ήθελα να το φτιάξει.

Το πρόβλημα συνέχισε και έγινε συχνότερο, εκτός από το πρωί όπου έπαιρνε πάντα.
    Μετά από νέα επικοινωνία, μου είπε να το ξαναπάω να το βάλει στο διαγνωστικό, δεν το πήγα, πήγα στην Opel όπου διαγνώστηκε ότι η EGR άρχισε να τα φτύνει. Πλήρωσα τη διάγνωση και έφυγα.
    Δεν την είχα αλλάξει ποτέ, οπότε πήρα μια EGR απο τον Κοντολ. και την έβαλα δίχως αποτέλεσμα.

Πήρα και νέα τετράδα μπουζί μήπως ήταν αυτά, αλλά είχα τα ίδια ακριβώς συμπτώματα.
    Νέα διάγνωση από την Opel δε βρήκε τίποτα. Δεν άλλαξαν μπεκ για δοκιμή.

Μετά απο νέα επικοινωνία με το μπεκά, του είπα να αλλάξουμε μπεκ. Από την αρχή ήμουν σίγουρος ότι το πρόβλημα ήταν εκεί. Μου είπε θα κοιτάξει να βρει και (φυσικά) τελικά δε βρήκε.

Βρήκα στο eBay μια μπεκιέρα και την παρήγγειλα (τόσα είχα δώσει, τσάμπα την είχε ο τύπος)

Την τοποθέτησα μόνος μου, το αμάξι πήρε αμέσως και όσο το χρησιμοποιούσα δε ξαναπαρουσίασε πρόβλημα.

Έδωσα τη μπεκιέρα μου σε ένα άλλο συνεργείο στο Γαλάτσι, με σκοπό να μετρηθεί, μήπως έχουν καεί πηνία, τι έχει τελος πάντων.

Την άφησα Παρασκευή πρωί, Σάββατο μου τηλεφώνησε να κανονίσουμε ώρα συνάντησης, να μου μιλήσει ο συνεργάτης του.

Ο άνθρωπος τα καθάρισε και μου έδειξε φωτογραφία από το τελικό στάδιο καθαρισμού

Υπόψιν έγιναν 2 καθαρισμοί και είχαν κάνει μονο 2-3Κ χιλιόμετρα

Τον ρώτησα για τα συμπτώματα που είχα. Μου είπε ότι όταν το έσβηνα μετά από βόλτα, έμεναν ανοιχτά, με αποτέλεσμα να τρέχει βενζίνη στους θαλάμους και φυσικά το αμάξι να μπουκώνει και να μη παίρνει μπροστά.
    Για την επόμενη μέρα που έπαιρνε αμέσως, είχε εξατμιστεί η βενζίνη και δεν ήταν πλέον μπουκωμένο.

Δύο απόλυτα λογικές εξηγήσεις

Αυτό προήλθε από κακό καθαρισμό με ακατάλληλα υγρά που δημιουργούν κολλήμα στη λειτουργία των μπεκ. Μου είπε για τα υγρά καθαρισμού αλλά δεν έδωσα σημασία, αγνωστες εννοιες για μένα.
    Μου έδωσε και ένα χαρτι/αναφορά με μετρήσεις

Σήμερα κατάφερα και πέρασα από το Μάνθο. Μίλισα με το γιο του.

Οι παραπάνω 2 αιτιολογίες του άλλου μηχανικού του φάνηκαν απόλυτα σωστές, αλλά δεν ήθελε να παραδεχτεί ότι το πρόβλημα προέκυψε από το δικό του καθαρισμό. Είπε ότι το ντεπόζιτό μου έχει βρωμιές (και πώς έγιναν έτσι σε 2-3Κ χιλιόμετρα? και πώς θα είχαν γίνει στα 90Κ που είχα κάνει πριν? και γιατί αυτά που έχω πάνω λειτουργούν κανονικά?)

Τον προέτρεψα 2 φορές να πάρει τον άλλο τεχνικό να του εξηγήσει τι είχε δει, δε χρειάζεται, είπε.

Του είπα ότι έχω αγοράσει μπουζι, EGR, μπεκιέρα για να βρώ τι έφταιγε, και στο τέλος μου έδωσε τα λεφτά του καθαρισμού πίσω, με την επισήμανση ότι δεν έφταιγε ο δικός του (διπλός) καθαρισμός.

Όλα αυτά έγιναν σε διάστημα μεγαλύτερο του ενός μηνός.

Μην αφήνετε τον κάθε άσχετο να βάζει χέρι στο αμάξι σας. Μακριά από τους άσχετους
    Ο slalom μπορεί σε κάποια θέματα να είναι απόλυτος...

Προεπιλογή

οταν το εσβηνες δν σου επερνε αναποδες στροφες το μοτερ???

Περιοχή
    Αυτοκίνητο
    Astra G

Προεπιλογή

Όχι, ποτέ.

Προεπιλογή

mpleksimo paulo.
    o egr einai udropsiktos? ta xei ftusei o dikos mou ....
    vgazei lampaki alla den me peirazei.. tou skaw 2-3 gkazies me 1i 2a 3i 4i kai isiwnei.... meta pali..xaxa
    egr apo ebay akougetai wraio.. pio wraio apto 300 eurw + topothetisi...
    http://img71.imageshack.us/img71/6773/2000966033950435181rsgf8.jpg

Senior Member
    Περιοχή
    ΒΥΡΩΝΑΣ ΓΑΛΑΤΣΙ ΛΕΥΚΑΔΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

ευτυχώς που εβγαλες ακρη και ξεμπερδεψες λιαν συντομως

ειναι μεγαλη ιστορια τα μπεκ

Senior Member
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ
    Αυτοκίνητο
    Tigra A

Προεπιλογή

aderfe steile me ena pm ean mporeis to til tou 2ou sinergiou sto galatsi poy sou ekane thn sosti vouleia

Senior Member Το avatar του χρήστη chrisastra
    Περιοχή
    Οπου εχει στροφες!
    Αυτοκίνητο
    Astra G

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ARGI Εμφάνιση μηνυμάτων
    ευτυχώς που εβγαλες ακρη και ξεμπερδεψες λιαν συντομως

ειναι μεγαλη ιστορια τα μπεκ
    Και τα δικά μου ίσως χρειάζονται καθαρισμό μιας και έχω 160χιλιάδες! Να μην ασχοληθώ?
    Εχω και angel eyes
    παμε μια βολτα?

Τα Transformers τελικά υπάρχουν....
    Το astraκι μου ανήκει στα Ottobots...!!!

Senior Member
    Περιοχή
    ΒΥΡΩΝΑΣ ΓΑΛΑΤΣΙ ΛΕΥΚΑΔΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο chrisastra Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και τα δικά μου ίσως χρειάζονται καθαρισμό μιας και έχω 160χιλιάδες! Να μην ασχοληθώ?
    σαφως και πρεπει να ασχοληθεις 160.000 ειναι παρα πολλα

με καλο μαστορα εκει που πηγε ο Παυλος μην φοβασαι τιποτα

Senior Member Το avatar του χρήστη dimpas
    Περιοχή
    Athens Petroupolis
    Αυτοκίνητο
    Kadett D GTE

Προεπιλογή

Χαίρομαι που βρήκες άκρη !
    ΕΞ αρχής ο μπεκάς με τον καθαρισμό έπρεπε να σου δώσει χαρτί- αναφορά για τα μπέκ ένα ένα ξεχωριστά !
    Κόλαγαν ανοιχτά και κατούραγαν ! ΤΟ έχω πάθει και εγώ στο C16SE !
    Πολύ καλά έκανες που έγραψες την εμπειρία σου αυτή για να μάθουν και οι επόμενοι .....
    Ο κύκλος του Kadett D GTE έκλεισε !
    Τώρα αναπαύεται στα ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΧΕΡΙΑ !
    Ένα απλό αυτοκίνητο πήρε την θέση του στο δρόμο αλλά όχι στην ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ !

Προεπιλογή

dimpas εσενα δν σου επερνε αναποδες?εμενα γιατι μου περνει τοτε γαμ..το οταν το σβηνω μερικες φορες.μου ειπαν οτι μπορει να ειναι αυτο το προβλημα που ειχε και το παιδι με τα μπεκ

Senior Member Το avatar του χρήστη dimpas
    Περιοχή
    Athens Petroupolis
    Αυτοκίνητο
    Kadett D GTE

Προεπιλογή

Εμένα το C16SE με κολλημένα μπέκ , όταν έβαζα το κλειδί στην ανάφλεξη πρίν πάρει μπροστά ακουγώταν ένα ΤΣΑΦ έντονο δυνατό απο την βενζίνη-αναθυμιάσεις βενζίνης που αναφλέγονταν !
    Με άλλα μπέκ ( εννοείται από Ebay ) όλα ΤΕΛΕΙΑ , το έδωσα το μοτέρ και το είχα σε άριστη κατάσταση ! Με πρόσφατο Service κεφαλής όλα αλαγμένα ! Τώρα είναι σε ένα vectra a ενώς τούρκου ! ! !
    Ο κύκλος του Kadett D GTE έκλεισε !
    Τώρα αναπαύεται στα ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΧΕΡΙΑ !
    Ένα απλό αυτοκίνητο πήρε την θέση του στο δρόμο αλλά όχι στην ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ !

Senior Member Το avatar του χρήστη tzelis
    Περιοχή
    ΒΕΡΟΙΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra G OPC

Προεπιλογή

τελος καλο ολα καλα παυλο αν και εδωσες καποια ασκοπα λεφτα εγινε η δουλεια σου...και καλα κανεις κα το αναφερεις να μην την ξαναπαθει κανεις αλλος....

Προεπιλογή

καλυσπερα σε ολους, θα κανω μια ερωτηση ειμαι αχετος επανω σε αυτα και θελω τα φωτα σας.......εγω εχω το 1.4xep εχω επανω 172.000 χλμ και δεν τα εχω καθαρηση ποτε τα μπεκ. πριν λιγο διαστημα καθαρησα τιν πεταλουδα μιας και ειχα ακουση οτι χρειαζετε και μολις τιν εβγαλα οντως ητανε χαλια και τιν καθαρησα.

αυτο με τα μπεκ πρεπει να το κανω μιας και δεν το εχω κανει ποτε και εχω τοσο χλμ επανω?

ευχαρηστω.
    Z14XEP.......ενα μοτερ εγγυηση.......30χλμ χωρις νερα και μετα εσπασε

Προεπιλογή

ε ενα καθαρισμα το θελουν σιγουρα καιρος ειναι

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο xristos886 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ε ενα καθαρισμα το θελουν σιγουρα καιρος ειναι
    φιλε μου κεραμιδια που δεν τρεχουν μην τα πειραζεις. παιρνεις ντεπον χωρις να ποναει το κεφαλι σου? οχι βεβαια λοιπον αστο

Περιοχή
    Αυτοκίνητο
    Astra G

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dimpas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με άλλα μπέκ ( εννοείται από Ebay ) όλα ΤΕΛΕΙΑ
    Ακόμα του eBay φοράω, θα την αλλάξω μαζί με τα λάδια το Σεπτέμβρη (έχω σπάσει και κάτι κλιψακια που είχαν ξεραθεί και θέλουν αλλαγη) θα γίνουν όλα μαζι και δε θα ξανανοιχτεί.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tzelis Εμφάνιση μηνυμάτων
    τελος καλο ολα καλα παυλο αν και εδωσες καποια ασκοπα λεφτα εγινε η δουλεια σου...και καλα κανεις κα το αναφερεις να μην την ξαναπαθει κανεις αλλος....
    Ευχαριστώ Βαγγέλη, τα ανταλλακτικά θα τα χρησιμοποιήσω δε γαμ..., οι βενζίνες και ο χρόνος μου πάνε.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kostasz16let Εμφάνιση μηνυμάτων
    φιλε μου κεραμιδια που δεν τρεχουν μην τα πειραζεις. παιρνεις ντεπον χωρις να ποναει το κεφαλι σου? οχι βεβαια λοιπον αστο
    Έχει μια βάση και αυτό.

Senior Member Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Αυτοκίνητο
    Kadett C

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kostasz16let Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτο το συμπερασμα τωρα απο που ξεφυτρωσε...μην δινουμε ετσι στον αερα συμβουλες ρε παιδια με τετοια παραδειγματα...αν ειναι ετσι μην ξαναλλαξεις φιλτρο βενζινης μεχρι να κανει ατροφιες απτο μπουκωμα, μην ξαναλαξεις φλαντζα μεχρι να καει και να φουσκωνει τα νερα και σκασει κανα κολαρο...μην ξανακανεις κανενα service στην τελικη. Αν χαλασει κατι και μεινεις στο δρομο τοτε πανε φτιαξτο σιγα....εμ δεν ειναι ετσι τα αμαξια φιλε μου. Το 90% των service ειναι προληπτικο εξαλου. Και ναι τα μπεκ μετα απο τοσα χιλιομετρα με ελληνικες βενζινες ναι χρειαζονται καθαρισμα. Σωστο καθαρισμα.

ΥΓ και για να σου φερω αυτα που λεω στα μετρα και στο παραδειγμα σου....depon αν δεν σε ποναει το κεφαλι οχι δεν περνεις. Αλλα εξετασεις -θαπρεπε- να κανεις συχνα. Αιμοτολογικες ειδικα. Με πιανεις? Οποτε το ελαχιστο μια εξεταση των μπεκ καλο ειναι να γινεται.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κουραμπιές : 13-06-10 στις 23:33
    Ερχεται το τελος. The zombie apocalypse has begun.

Προεπιλογή

+1000 ston spiro....etsi einai, idika me tis ellinikes venzines...ana 50.000xlm (gia na min pw kai poli ligotera me tis lokovenzines pou exoume mpleksei...) ena check sta mpek prepei na ginete....idika oi tourmpisioi....
    OMV Astra GTC

Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλους,
    επειδή έχω προβλήματα με το ρελαντί σε Opel Ascona C, mod. 87 C16LZ αυτόματο, αν μπορείς δώσε μου τα στοιχεία του μπεκά για ένα καθάρισμα. (είναι μονού ψεκασμού)

Ευχαριστώ
    Πίνδαρος

Περιοχή
    Αυτοκίνητο
    Astra G

Προεπιλογή

Δε μπορώ να σου στείλω ΠΜ, ή μήπως δε μπορείς να λάβεις?

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Καθαρισμός μπέκ
    Από τον/την capthookb στο forum Γενικά
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 1 Ημέρα Πριν, 05:40
  2. Καθαρισμός καλοριφέρ Corsa-C
    Από τον/την capthookb στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-10-11, 13:02
  3. Καθαρισμός πεταλούδας
    Από τον/την johnjohn_vip στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-08-10, 20:29
  4. Καθαρισμός συστήματος ψύξης;
    Από τον/την Asroc στο forum Κινητήρες Opel
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-10-09, 19:47
  5. Καθαρισμός/Ρύθμιση Twinport
    Από τον/την mixalakis στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-04-09, 17:32

Δικαιώματα - Επιλογές