If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 11 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 9101112 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 201 έως 220 από 225

Προεπιλογή

Αν εννοείς σε αμορτισέρ τίποτα. Αν έχεις κάνει μόνο τόσο λίγα χιλιόμετρα δεν χρειάζεται να τα αλλάξεις. Εξάλλου τα αμορτισέρ είναι κάτι που φαίνεται αν έχει βλάβη η όχι. Μην μπαίνεις σε εννέα χωρίς λόγο
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

Αν έχεις το twinport την έκδοση sport, ειναι σκληρη από την μάνα του η ανάρτηση γενικά. 2 οι εκδοχές, ή ειναι στα τελευταία τους τα αμορτισέρ κ κοπανάνε τοσο, η ειναι αλλαγμένα από τον προηγούμενο με πιο σκληρά.
    Η βάζεις τα μαμα τα δικα του λοιπόν πάλι αν είναι η σπορ έκδοση, αλλα να χεις υπόψιν οτι το αμαξι ποτέ δεν θα ειναι πουπουλο στις λακκούβες, η βάζεις τα μαμα αμορτισέρ και ελατήρια από την απλή έκδοση που ειναι σαφώς πιο μαλακα. Bilstein μαυρα, αν και μερικοί τα κράζουν φουλ, αλλιως sacks advantage.
    Vectra C - 1,8 140ps

Προεπιλογή

Το πισω αριστερο ηταν ελλατωματικο και δεν αλλαχτηκε. Μου το ειχαν επισημανει απο το ΚΤΕΟ πριν την ακινησια. Τωρα απο τη στιγμη που καθομαι στο αυτοκινητο αυτο ακουγεται σαν να χανει αερα. Λογικα παρεδωσε πνευμα, οποτε αν παω για αλλαγη θα ηθελα κατι διαφορετικο απο τα μαμα

Προεπιλογή

BarlifasV, κρατας τα ελατηρια και βαζεις αμορτισερ Kayaba στα 160ε. Μετα πας σε Κονι Street πορτοκαλι (ειναι σπορτ πιο σφιχτο) 100ε παραπανω.
    Δεν τρέχει κάστανο.

Προεπιλογή

Η ζωη τους απ οτι ειδα στο κτεο χθες ειναι στο 52% , οποτε μολις πιασω χρηματα θα προβω σε αλλαγη. mcloud ευχαριστω, θα ακολουθησω την συμβουλη σου

Προεπιλογή

Φοραω κιτρινα κονι εμπρος-κοκκινα κονι πισω.
    H&R ελατηρια χαμηλωματος μπρος πισω.
    Βαρεθηκα ομως τα χτυπηματα στις ανωμαλιες αλλα γουσταρω ακομη τις στροφες.
    τι να κανωω??
    Σκεφτομουν να το φερω στα ισα του με τα μανισια χαρακτηριστικα αναρτησης και υψη. Αλλα η αισθηση ασφαλειας που μου δινει νομιζω θα παει περιπατο.
    Απο την αλλη η ριζικη αλλαγη ολων εχει και ενα σημαντικο κοστος.
    Στα κτεο μου τα βγαζουν ολα καλα, δεν εχουν δειξει χαμηλη αποδοση, νομιζω δεν μετρανε αξιοπιστα ειδικα σε χαμηλωμενα αυτοκινητα.
    Καμια φρεσκια ιδεα?
    Ακούω Led Zeppelin και φωτίζω το σπίτι μου με LED!!

Senior Member Το avatar του χρήστη corsadi
    Περιοχή
    Χαλκίδα,Θεσ/νίκη κ ακόμα παραπέρα...
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

Εγώ φοραώ Irmscher/Sachs αμορτισέρ με μαμά ελατήρια από έκδοση Collection 2004 (ψηλότερα από την Sport) και η συμπεριφορά του αυτοκινήτου είναι πάρα πολύ καλή χωρίς να κοπανάει καθόλου. Με ελατήρια απο έκδοση sport θα είναι ακόμα καλύτερο...
    Αν θες να διατηρήσεις το χαμήλωμα σου προτείνω τον παρακάτω συνδυασμό:
    Eibach E10-65-002-02-22 ελατήρια μαζί με Koni πορτοκαλί αμορτισέρ. Τα ελατήρια αυτά τα είχα συνδυάσει με koni κίτρινα και το αποτέλεσμα ήταν πάρα πολύ καλό. Μπορείς σε πρώτη φάση και αν τα αμορτισέρ σου είναι οκ να βάλεις μόνο τα ελατήρια...
    Opel: Αυτοκίνητα με νεανική εμφάνιση αλλά γέρικη ψυχή...

Moderator Το avatar του χρήστη antonis
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Αυτοκίνητο
    Corsa C GSi

Προεπιλογή

Κ γιατι να μην βαλει μαμα ελατήρια με κονι οπως το ειχα τελευταία?ηταν πολυ καλο
    opel corsa c from 2002 to 2015.
    ο μικρός μου ήρωας!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο antonis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κ γιατι να μην βαλει μαμα ελατήρια με κονι οπως το ειχα τελευταία?ηταν πολυ καλο
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο corsadi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ φοραώ Irmscher/Sachs αμορτισέρ με μαμά ελατήρια από έκδοση Collection 2004 (ψηλότερα από την Sport) και η συμπεριφορά του αυτοκινήτου είναι πάρα πολύ καλή χωρίς να κοπανάει καθόλου. Με ελατήρια απο έκδοση sport θα είναι ακόμα καλύτερο...
    Αν θες να διατηρήσεις το χαμήλωμα σου προτείνω τον παρακάτω συνδυασμό:
    Eibach E10-65-002-02-22 ελατήρια μαζί με Koni πορτοκαλί αμορτισέρ. Τα ελατήρια αυτά τα είχα συνδυάσει με koni κίτρινα και το αποτέλεσμα ήταν πάρα πολύ καλό. Μπορείς σε πρώτη φάση και αν τα αμορτισέρ σου είναι οκ να βάλεις μόνο τα ελατήρια...
    Αν καταλαβαινω απο τα λεγομενα σουβτα eibach θα εχουν το ιδιο χαμηλωμα. Αν θα κανω κατι θελω να περιλαμβανει λιγο ψηλωμα του αμαξιου, που θα μεινει και οχι να κατσει μερικες χιλιαδες χιλιομετρα μετα. Με τα hr ειχα αρχικα 1΅2 ποντους ψηλοτερη τοποθετηση του αμαξωματος αλλα με το καιρο καθησε. Πιο πριν ειχα αλλα χαμηλωματος που τα αλλαξα για τον ιδιο λογο.
    Οποτε, θελω να το σηκωσω λιγο αλλα οχινστο μανισιο υψος και να κρατησω, τουλαχιστον προς τομπαρον τα υπαρχον αμορτισερ που φοραει το αμαξι.

Αυτο με τα εργοστασιακα σπορ ελατηρια μου φαινεται ενδιαφερον, τι υψος θα εχω, βασικα υπαρχει κενο μεταξυ τροχο- φρυδιου θολου. Κωδικο ξερουμε?
    ΥΣ. Τοποθετηση και ζυγοσταθμιση ενδεικτικο κοστος ποιο μπορει να ειναι?
    Ακούω Led Zeppelin και φωτίζω το σπίτι μου με LED!!

Moderator Το avatar του χρήστη antonis
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Αυτοκίνητο
    Corsa C GSi

Προεπιλογή

Αν θυμαι καλα τελευταία που το ειχα ευχαριστηθει ανεση κ στριψιμο ηταν με κονι κιτρινο κ μαμα ελατήρια sport απο twinport.ειχα βεβαι 1.8 μοτερ κ η μουρη ειχε κατσει ομορφα.μπορει βεβαια κ πισω να ειχα ελατηρια απο ecotec.ουτε που θυμαμαι! Επιστημον θυμασαι τι ειχαμε κανει?
    opel corsa c from 2002 to 2015.
    ο μικρός μου ήρωας!

Περιοχή
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

Koni κίτρινα με ελατήρια από twinport sport φορούσες.
    Με τα μαμά ελατήρια σαφώς και υπάρχει κενό μεταξύ τροχού και θόλου.
    Τα Eibach που σου πρότεινα να βάλεις είναι για αυξημένο βάρος εμπρός, δλδ για τα 1800 και diesel μοτέρ, με αποτέλεσμα να μην "κάθονται" με τον καιρό και να μην κοπανάνε όπως αυτά που φοράς τώρα. Τα φορούσα στο δικό μου με 1400 twinport μοτέρ και το χαμήλωμα ήταν όσο έπρεπε χωρίς να κοπανάει καθόλου λόγω τερματίσματος (με Koni κίτρινα). Στο ίντερνετ τα βρίσκω 90€, δεν τα λες και ιδιαίτερα ακριβά.
    Για τοποθέτηση και ζυγοστάθμιση νομίζω 60-70€ είναι μια καλή τιμή...

Moderator Το avatar του χρήστη giorgos_ASTRA G
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτη
    Αυτοκίνητο
    Astra G

Προεπιλογή

Καλημερα παιδια μια ερωτηση θα ηθελα να υποβαλλω.

Λοιπον σε Astra G φοραω Koni Street με Eibach Pro Kit ελατηρια και σινεμπλοκ ψαλιδιων PowerFlex. Εχω αλλαγμενα top mount, bump stops και μπαλακια ψαλιδιων.

Εχω ομως θεμα με κοπανημα και δε μπορω να καταλαβω τι φταιει, σε χαμηλες ταχυτητες ειναι αψογο αλλα μετα τα 60-70 μολις πεσει σε λακκουβα χαλαει ο κοσμος μεσα...

Επισης σε περιπτωση που ο δρομος εχει καποια ''ματηση'' / ενωση παλιο με νεο οδοστρομα και κανει καποιο μικρο σκαλοπατι σε ολο το πλατος του (στο σημειο δηλαδη που το παλιο οδοστρωμα ''αλλαζει'' σε νεο) οποτε τυχαινει να περασω απο τετοιο ''σκαλοπατι'' ακομα και μικρο να ειναι, εαν δεν μειωσω αισθητα ταχυτητα νοιωθω πως θα ρημαξουν ολα μεσα απο το κοπανημα, την ''ακουει'' πααααραααα πολυ σε τετοιες περιπτωσεις.

Τι πιστευεται?? μας κανουν τη ''ζημια'' τα σινεμπλοκ των ψαλιδιων??
    OPEL ASTRA G 1999 X14XE SPORTIVE

Προεπιλογή

Ποιά σειρά-χρώμα είναι τα συνεμπλοκ που φοράς;

Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτη
    Αυτοκίνητο
    Astra G

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GEO-07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιά σειρά-χρώμα είναι τα συνεμπλοκ που φοράς;
    Μωβ

Περιοχή
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

Από την περιγραφή σου εγώ καταλαβαίνω ότι συμπιέζεται εντελώς το ελατήριο με αποτέλεσμα να χτυπάει το αμάξωμα στο bump stop. Αυτό σημαίνει πολύ μαλακά ελατήρια. Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα είχα με τα ελατήρια από το Koni Kit 1130.
    Τα σινεμπλόκ το μόνο που θα μπορούσαν να κάνουν είναι να βγάλουν περισσότερη δόνηση/κραδασμούς στην καμπίνα, αλλά όχι αυτό που περιγράφεις.
    Για να επιβεβαιώσεις ότι το πρόβλημα έρχεται από τα ελατήρια θα μπορούσες να βάλεις δοκιμαστικά τα μαμά κρατώντας όλα τα υπόλοιπα ίδια.
    Τι ελατήρια φοράς τώρα (τον κωδικό τους, για ποιο αμάξι είναι);
    Λες ότι φοράς Eibach Pro Kit.
    Υπάρχουν τρεις κωδικοί για το astra g
    E6547-140 για βάρος εμπρός μέχρι 845 κιλά
    Ε6541-140 για βάρος εμπρός μέχρι 935 κιλά
    Ε6543-140 για βάρος εμπρός μέχρι 1035 κιλά
    Θα στοιχημάτιζα ότι φοράς των κωδικό για το μικρότερο βάρος μπροστά. Η δική μου εμπειρία ήταν ότι βάζοντας τον κωδικό για το corsa 1800 και όχι για το 1400 twinport που ήταν το αυτοκίνητο είχα το επιθυμητό χαμήλωμα (θεωρητικά λόγω μικρότερου βάρους του 1400 έναντι του 1800 περίμενα να κάτσει πιο ψηλά το αμάξι) και τα ελατήρια δεν τερμάτιζαν σε καμία περίπτωση...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη corsadi : 1 Εβδομάδα Πριν στις 12:31

Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτη
    Αυτοκίνητο
    Astra G

Προεπιλογή

Από την περιγραφή σου εγώ καταλαβαίνω ότι συμπιέζεται εντελώς το ελατήριο με αποτέλεσμα να χτυπάει το αμάξωμα στο bump stop. Αυτό σημαίνει πολύ μαλακά ελατήρια. Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα είχα με τα ελατήρια από το Koni Kit 1130.
    Τα σινεμπλόκ το μόνο που θα μπορούσαν να κάνουν είναι να βγάλουν περισσότερη δόνηση/κραδασμούς στην καμπίνα, αλλά όχι αυτό που περιγράφεις.
    Για να επιβεβαιώσεις ότι το πρόβλημα έρχεται από τα ελατήρια θα μπορούσες να βάλεις δοκιμαστικά τα μαμά κρατώντας όλα τα υπόλοιπα ίδια.
    Τι ελατήρια φοράς τώρα (τον κωδικό τους, για ποιο αμάξι είναι);
    κωδικο πρεπει να δω την κουτα αλλα και την κουτα να δω παλι λαθος θα ειναι ο κωδικος και θα σου εξηγησω το λογο.

Οταν πηρα τα Eibach Pro kit τα πηρα 4άδα χαμηλωματος 3 ποντους. Τα βαλαμε πανω στο αμαξι και χαμηλωσε ΜΟΝΟ πισω, μπροστα ηταν σα κατσικι. Μιλοντας με το μαγαζι που τα πηρα μου ειπαν να κανω μερικα χιλιομετρα και αν δε χαμηλωσει θα μου τα αλλαξου. Ετσι και εγινε λοιπον, μου τα αλλαξαν αλλα οχι και τα 4, μου εστειλαν μια 2άδα μπροστινα μονο.

Το αμαξι χαμηλωσε ισα εμπρος και πισω, οποτε υποθεσαμε οτι ειχε γινει καποιο λαθος στην συσκευασια.

Τα ελατηρια ειναι για Astra G. Απλα η διαφορα με τα πρωτα που μου εστειλαν (αυτα που δε χαμηλωσε) ειναι οτι τα δευτερα που μου εστειλαν (αυτα που φοραει τωρα το αυτοκινητο) ειχαν πιο λεπτο σπειρωμα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη giorgos_ASTRA G : 1 Εβδομάδα Πριν στις 12:40

Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτη
    Αυτοκίνητο
    Astra G

Προεπιλογή

Υπάρχουν τρεις κωδικοί για το astra g
    E6547-140 για βάρος εμπρός μέχρι 845 κιλά
    Ε6541-140 για βάρος εμπρός μέχρι 935 κιλά
    Ε6543-140 για βάρος εμπρός μέχρι 1035 κιλά
    Θα στοιχημάτιζα ότι φοράς των κωδικό για το μικρότερο βάρος μπροστά. Η δική μου εμπειρία ήταν ότι βάζοντας τον κωδικό για το corsa 1800 και όχι για το 1400 twinport που ήταν το αυτοκίνητο είχα το επιθυμητό χαμήλωμα (θεωρητικά λόγω μικρότερου βάρους του 1400 έναντι του 1800 περίμενα να κάτσει πιο ψηλά το αμάξι) και τα ελατήρια δεν τερμάτιζαν σε καμία περίπτωση...
    Αυτα που εβγαλα (τα πρωτα που δε χαμηλωσε) εχουν αυτο τον κωδικο (βρηκα φωτο στο κινητο μου)

EW 6537001

Περιοχή
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

Τα 6537001 είναι για 935 κιλά βάρος εμπρός. Αυτά που σου έβαλαν είναι τα 6517001 που είναι για 845 κιλά βάρος εμπρός και έχουν διάμετρο σπείρας 12 χλστ έναντι 13,25 χλστ των πρώτων. Επομένως στην περίπτωσή σου δεν ισχύει αυτό που έγινε σε μένα στο corsa...
    Μοτέρ έχεις Ζ14ΧΕ υποθέτω;
    Πάντως αν το πρόβλημα είναι αυτό που λέω πιο πάνω τότε είναι καθαρά θέμα ελατηρίων και ο μόνος τρόπος να το επιβεβαιώσεις είναι να δοκιμάσεις μαμά ελατήρια...

Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτη
    Αυτοκίνητο
    Astra G

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο corsadi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα 6537001 είναι για 935 κιλά βάρος εμπρός. Αυτά που σου έβαλαν είναι τα 6517001 που είναι για 845 κιλά βάρος εμπρός και έχουν διάμετρο σπείρας 12 χλστ έναντι 13,25 χλστ των πρώτων. Επομένως στην περίπτωσή σου δεν ισχύει αυτό που έγινε σε μένα στο corsa...
    Μοτέρ έχεις Ζ14ΧΕ υποθέτω;
    Πάντως αν το πρόβλημα είναι αυτό που λέω πιο πάνω τότε είναι καθαρά θέμα ελατηρίων και ο μόνος τρόπος να το επιβεβαιώσεις είναι να δοκιμάσεις μαμά ελατήρια...
    Χ14ΧΕ ειναι ο κινητηρας, το θεμα ειναι οτι τα μαμα ελατηρια τα χάρισα σε ενα φιλο στην Αθηνα που τα χρειαζοταν και επισης ο μηχανικος οποτε παω με βλαστημαει (νταξει φιλος ειναι βεβαια) και μου λεει να μην ασχολουμε με τοσο παλιο αμαξι.

Οποτε να παω παλι εκει να κανω αλλαγες χωρις να ειμαι σιγουρος για το τι φταιει θα με βριζει παλι...

Θα προσπαθησω το μεσημερι να κοιταξω τον κωδικο των ελατηριων που φοραω τωρα να δουμε τι στην ευχη εχει γινει γιατι στο τελος θα σπασει το αμαξι

Περιοχή
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

100% είναι ο κωδικός που σου είπα. Μόνο αυτά είναι πιο λεπτά κι έχουν 12 χλστ διάμετρο. Οι άλλοι δύο κωδικοί έχουν 13,25 χλστ.
    Το να κατεβάσεις τις μπουκάλες κ να τις πας εκεί να σου περάσει τα ελατήρια είναι πανεύκολο ώστε να μην παιδεύεται εκείνος πολύ. Δυστυχώς αν δε δοκιμάσεις δεν πρόκειται να βρείς τι φταίει...

Σελίδα 11 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 9101112 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Θορυβοι μετα απο αλλαγη αμορτισερ
    Από τον/την xenofonpro στο forum Συζητήσεις
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-12-09, 00:20
  2. αλλαγη αμορτισερ σε μεριβα 1.6
    Από τον/την Smitrop στο forum Στήσιμο
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-11-09, 20:07
  3. Αλλαγη αμορτισερ
    Από τον/την ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ στο forum Στήσιμο