If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 124

Προεπιλογή Θόρυβος από το πίσω μέρος (astra j)

Αναφέρομαι στο astra j και ένα θόρυβο που ακούω σε λακούβες από το πίσω μέρος σε μικρές ταχύτητες (<50km/h). Ακούγεται σαν να χτυπάει κάτι, όπως π.χ αν πιάσεις την εταζέρα και την χτυπήσεις ελαφρά πάνω στη βάση της, σαν να παίζει δηλαδή. Κάπως έτσι είναι ο θόρυβος που ακούγεται. Πήγα βόλτα χωρίς εταζέρα και όλα τα συνοδευτικά του πορτ-παγκαζ, ρεζέρβα, εργαλεία, γρύλο, πυροσβεστήρα κτλ, ώστε να βεβαιωθώ πως δεν είναι κάτι από αυτά που παίζει στις λακούβες. Επίσης έδεσα και τις πίσω ζώνες μήπως χτυπούσε κάποια πάνω στα πλαστικά στην άκρη, αλλά ο ήχος παραμένει. Είναι χαρακτηριστικό όταν περνάω τις γραμμές του τρένου.

Έχω flexride και ακούγεται σε όλα τα modes, σε μικρές ταχύτητες με κλειστό το ράδιο και τα παράθυρα. Βέβαια από τότε που τον ανακάλυψα τον ακούω και με ανοιχτό το ράδιο σε χαμηλές ταχύτητες (ίσως σε υψηλότερες ταχύτητες μεγαλώνει γενικά ο θόρυβος). Επίσης έχω την εντύπωση πως στο tour είναι λίγο πιο έντονο απ' ότι στο normal.

Έχει παρατηρήσει κανείς κάτι αντίστοιχο;
    Πατάτε φρένο αντί για κόρνα. Με την κόρνα δεν προλαβαίνετε κάτι...

Προεπιλογή

και μενα κοπαναει λιγο πισω.ετσι ακριβως οπως τα λες εσυ.εγω εχω πανω 18αρες και μαλλον λεω οτι ειναι απο αυτο.εσυ τι εχεις?

Προεπιλογή

17 ιντσών είναι. Το δικό σου έχει flexride;
    Άρα δηλαδή είναι θέμα του watt linkage;

Προεπιλογή

ναι εχει.και εγω το ειχα ριξει μονο στη ζαντα και σκεφτομουν μηπως εκανα βλακεια που ειχα βαλει 18.αλλα μαλλον ειναι θεμα αναρτησης.

Προεπιλογή

Πόσα km έχεις κάνει Πέτρο;

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο capthookb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις βάλει σύστημα παρκαρίσματος? Αν ναι μερικές φορές δεν το στερεωνουν καλά και κουδουνίζει το μηχανάκι εκει που το έχουν χώσει.

Αν συνεχίσει να το κάνει πηγαινέ το να το δούνε.
    1999-2001 OPEL ASTRA G 3D SPORT 1.4
    2001-2005 OPEL ASTRA G 3D SPORT 1.6
    2005-2010 OPEL ASTRA H GTC 1.8
    2010........ OPEL ASTRA J 5D SPORT 1.6T

Προεπιλογή

Ναι, έχουν βάλει αισθητήρες παρκαρίσματος, αλλά δυστυχώς δεν είναι το μηχανάκι. Αυτό είναι στερεωμένο (κολλητό) στο χώρο των ασφαλειών πίσω αριστερά.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη capthookb : 20-04-10 στις 17:43

Προεπιλογή

καλημερα , φιλε μου ο πιο σωστος τροπος για να λυθει η απορια σου ειναι να το πας μια βολτα στην αντιπροσωπεια να του κανουν ελενχο .
    ευχομαι ν αμην ειναι κατι σοβαρο, επισης ενημερωσε μας εαν ειναι κατι σχετικο με την αναρτηση
    flexride γιατι εχουμε αρκετα ατομα !

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο capthookb Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχω κανει 1200km.αλλα εγω νομιζω οτι ειναι θεμα αναρτησης..ειναι σκληρο και ελαφρυ στο πισω μερος αλλα κοπαναει λιγο..

Προεπιλογή

capthookb ποτε το πηρες το αμαξι σου.βλεπω εισαι απο πατρα.γιατι και εγω απο πατρα το πηρα.

Προεπιλογή

1 μήνα το έχω και κάτι μέρες. Ναι; Τότε να κανονίσουμε να βρεθούμε να δούμε αν το κάνουν και τα 2. Θα σου στείλω pm.

Προεπιλογή

Τελικά ο θόρυβος προέρχεται από τα πυράκια των πίσω δαγκανων των φρένων. Έχουν αρκετό διάκενο εκεί που μπαίνουν και κοπανάνε στις λακούβες...
    Έβαλαν λίγο γράσσο, και βελτιώθηκε κατά ένα ποσοστό, αλλά δεν εξαλείφθηκε....

Προεπιλογή

πως το βρηκανε αυτο??

Προεπιλογή

Με ψάξιμο για την πηγή του θορύβου.

Προεπιλογή

εγω οταν θα ερθω πατρα θα παω να παρω και να κανω βολτα το test drive που εχουν εκει για να δω κατα ποσο και αν κοπαναει.γιατι δεν το κανεις και εσυ να δεις?

Προεπιλογή

Όταν μπορέσω θα πρέπει να το κάνω. Δεν εχω πολύ χρόνο όμως.

Προεπιλογή

Λοιπόν, τίποτα δεν έγινε σχετικά με το θόρυβο. Επανήλθε όπως έκανε και πριν. Στο δικό μου αν πιάσετε τη δαγκάνα π.χ από το αντίβαρό της (βελάκι στη φωτό) και την κουνήσετε έχει τζόγο και αυτό προκαλεί το θόρυβο στις λακούβες.

Μπορεί να το τσεκάρει κανείς σας; Μόνο να έχετε λύσει το χειρόφρενο για να είναι ελεύθερη.
    Δεν είναι ανάγκη να μπείτε από κάτω. Και από τη ζάντα, αν έχετε πρόσβαση στη δαγκάνα κουνήστε τη να δείτε αν κάνει θόρυβο.
    Ξέρει κανείς αν είναι επικύνδυνο να έχει τζόγο και να κοπανάει;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη capthookb : 01-05-10 στις 09:53

Προεπιλογή

Ο θορυβος που λες πιθανοτατα να ακουγεται απο το πορτ παγκαζ.Ξεσφιξε τους αποστατες(λαστιχακια) και τσεκαρε το.Το ιδιο προβλημα ειχα κ εγω κ τελικα ηταν αυτο.

Προεπιλογή

Θα το τσεκάρω, αλλά είμαι 99% σίγουρος πως δεν είναι κάτι τέτοιο. Κι αυτό γιατί ο θόρυβος ακούγεται πιο πολύ στο tour, λιγότερο στο normal και ακόμα πιο λίγο στο Sport. Οι κραδασμοί στο αυτοκίνητο πάνε αντίθετα όμως. Άρα αν κοπανούσε κάτι, που δεν ανήκει σε κινητό μέρος τροχού-αμορτισέρ, θα ήταν εντονότερο στο sport mode.
    Ευχαριστώ πάντως για την ιδέα σου!

Επίσης να πω πως όταν πατάω φρένο δεν ακούγεται.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη capthookb : 01-05-10 στις 23:36

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο astra gtc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο θορυβος που λες πιθανοτατα να ακουγεται απο το πορτ παγκαζ.Ξεσφιξε τους αποστατες(λαστιχακια) και τσεκαρε το.Το ιδιο προβλημα ειχα κ εγω κ τελικα ηταν αυτο.

οταν λες αποστατες τι εννοεις?

Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Astra H 5d: Ήχος-Χτύπημα κάπου στο πίσω μέρος
    Από τον/την NIK στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 67
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-14, 15:21
  2. Θόρυβος παραθύρου Astra j
    Από τον/την nickoss στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-04-12, 20:02
  3. Θόρυβος από πίσω και κάτω...?
    Από τον/την PAPATREXAS στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-05-10, 13:33
  4. Τρίξημο στο πίσω μέρος!Καμια ιδέα?
    Από τον/την f16 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-09, 14:05
  5. θόρυβος πίσω απο το τιμόνι
    Από τον/την mpoulikatsos στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-02-07, 21:26

Δικαιώματα - Επιλογές