If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 40 από 48
    Senior Member Το avatar του χρήστη Themis78
    Περιοχή
    Bolos
    Αυτοκίνητο
    Άλλο (Ζητείστε να καταχωρηθεί εάν δεν υπάρχει στη λίστα)

Προεπιλογή

καλημερα γιωργο.
    Εξαρταται τι παιχνιδια θα παίζεις.Αν θες να μην λαγκαρουν, να μην σηκωνουν αρκετα fps , να παιζεις online, η mmorpg, ή 4κ...
    υπαρχουν πολλές επιλογές, στα 500 ευρω για μένα φτιαχνεις ένα μεσαιο gaming pc.
    Για μενα πχ το κουτι δεν πρεπει να σε περιοριζει για μελλοντικές αλλαγές ή το τροφοδοτικό ή η μητρική.Κάρτα γραφικών βάζεις μια οικονομική(2GB), όπως και επεξεργαστή AMD(επιλογή μου)....οπου αυτα τα 2, αναλογα και τα παιχνιδια που θα παιζεις, αλλαζονται μετα απο καιρό.Μνήμες για αρχη 8GB εισαι οκ.Μπορεις να βαλεις 2 δισκους για εμένα, εναν ssd 120 ή 250 για το λειτουργικο και ενα δευτερο hdd 1TB για να αποθηκευης τα παιχνίδια.
    Στα 550-600το πολύ θα εισαι οκ για 5-6 χρόνια.

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο AUQ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπαρχει καποιος γνωστης για σταθερο πυργο εδω ???

Ψαχνω για να φτιαξω απο την αρχη υπολογιστη για τον γιο μου , που θα παιζει και παιχνιδια .

Ειδα αυτο το βιντεο : https://www.youtube.com/watch?v=ty3ZUyl2Zsg

Και διαβασα και αυτα : https://www.pcsteps.gr/11780-%CE%B1%...3%CF%84%CE%AE/

Καποια βοηθεια τι να επιλεξω , μεχρι 500 ευρω ???
    αν θελει να παιζει απαιτητικα παιχνιδια τοτε τα 500 ευρω ειναι πολυ λιγα.αν θελει να παιζει καποιο απλο τοτε δεν εχει θεμα.σιγουρα θα πρεπει να επιλεξεις σε επεξεργαστη -απο i5 και πάνω και καλυτερα τελευταιας ή προηγουμενης γενιάς σε σειρα 1151 πχ (https://www.plaisio.gr/anavathmisi-d...0662I56500.htm)
    -σε ram οπωσδηποτε ddr4 και απαο 8bg και πάνω (https://www.plaisio.gr/anavathmisi-d...ram-mnimes.htm)
    -σκληρο δισκο μονο sata (https://www.plaisio.gr/anavathmisi-d...ros-diskos.htm) σε οτι χωρητικοτητα επιθυμει
    -καρτα γραφικων ,αν θελεις κατι να αντεξει 2-3 χρονια επελεξε ddr5 σε χωριτκοτητα 2gb και πανω ,καλυτερα 1050,1060 (https://www.plaisio.gr/anavathmisi-d...s-grafikwn.htm)
    -τροφοδοτικο απο 700watt και πάνω https://www.plaisio.gr/anavathmisi-d...rofodotika.htm
    -καρτα ηχου οποια θελει (https://www.plaisio.gr/anavathmisi-d...artes-hxou.htm)
    -μητρικη ,αυτη θεωρω την καλυτερη https://www.plaisio.gr/anavathmisi-d...50-AORUS-M.htm

απο οπτικα μεσα dvd ,cardreader και τετοια παρε οτι θελεις
    Τα παραπανω που σου εγραψα ,συνθετουν ενα σχετικα ακριβο μηχανημα που για 3-4 χρονια το λιγοτερο θα ειναι απροσκοπτα λειτουργικο ως προς την δυναμη που χρειαζονται τα συγχρονα παιχνιδια για να τρεχουν.Μην πεσεις στην λουμπα των ετοιμων μηχανηματων,διοτι ναι μεν ειναι φθηνα και υποσχονται πολλα αλλα δυστυχως θα σε ταλαιπωρησουν πολύ.
    Γιάννης

Προεπιλογή

Παιδια ευχαριστω , αλλα ειμαι πολυ ασχετος με αυτα και με εχει τρελανει ο γιος μου (14 ετων) το τελευταιο καιρο για υπολογιστη .
    Μου μιλαει για τα κομματια που εχει μεσα ο πυργος και σαν να ακουω (αγνωστες λεξεις) για μενα και γελαω .
    Ryzen 5- AMD MSI -CORSAIR- μνημες DDR4 2X4GB 3000MHz ...

Διαβαζω εδω και ενα μηνα για να καταλαβω και εγω , και τον γιο μου και τι ειναι αυτα που λεει!!!

Τελικα μετα απο διαβασμα στο Google καταλαβα οτι ειναι μια αλυσιδα πραγματων για να δουλεψη σωστα ενας υπολογιστης και για τι χρηση τον θελουμε .

Δηλαδη παιδια αυτο που ανεβασα σε πιο πανω ποστ για τις (τιμες) ειναι κουκουρουκου αυτα που λενε και γραφουνε ?????

Γιαννη ευχαριστω για το μεγαλο ποστ και για την βοηθεια , ειχα παει στο πλαισιο πριν ενα μηνα με τον γιο μου και τον αφησα να παρει μια προσφορα για υπολογιστη , κοστος 1.450 ευρω , μου πεσαν τα μαλλια...

Ειμαι ακομα στο διαβασμα και στο ψαξιμο .

Στο καταστημα http://www.cosmodata.gr/ εχω βρει μια ακρη για καλυτερη τιμη , Γιαννη απο εκει μπορεις να μου κανεις μια συνθεση υπολογιστη ??

Θεμη χαθηκες βρε , ολα καλα ?

Προεπιλογή

Η ερώτηση είναι τι θέλει να κάνει με το PC.

Moderator Το avatar του χρήστη Asroc
    Περιοχή
    Αθήνα / Δ.Π.
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

Εχεις σκεφτει να δεις σε μεταχειρισμενο;
    ενας μεσαιο-καλος 2ετιας θα ειναι σημερα μεσαιο-γρηγορος και φτηνο-οικονομικος
    αν καταλαβες που το παω

μιλαμε για τον πυργο, αντε και την οθονη, πληκτρολογιο-ποντικι καινουρια

ενας ι5 σειρας 6000 και μια καρτα γραφικων 960-2GB στα μεταχειρισμενα
    στεκεται πολυ αξια σε ολα τα παιχνιδια σε μεσαιες ρυθμησεις
    και 8GB Ram ειναι αρκετη για παιχνιδια, αυτη εξαλλου επεκτεινεται στο μελλον.

Οθονη ΜΗΝ παρεις παραπανω απο fullHD γιατι μπορει η ευκρινια να ειναι καλυτερη
    στα παιχνιδια ομως θα χαντακωσει τον υπολογιστη

διευκρινιση:
    η αναλυση στα παιχνιδια αλλαζει/χαμηλωνει, ο πιτσιρικας ομως θα την βαλει φουλ να δει ποσο γρηγορο ειναι το pc

Περιοχή
    Αθήνα / Δ.Π.
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

Ενδεικτικά μια αγγελία (δεν βάζω λινκ γιατι δεν θέλω να κάνω προώθηση)
    το μηχάνημα είναι πιστεύω ταιριάζει γάντι σε αυτά που θέλεις και αυτά που δίνεις

Ψάχνοντας θα βρεις την αγγελία και αρκετές παρόμοιες

Οθόνη 25" LG 25UM57 UltraWide Gaming Monitor 2K FULL HD (2560x1080)

Κουτι ηυ ΜΑΥΡΟ atx, psu 550w ,DVD-RW
    Mητρικη Gigabyte H81M-DS2 s1150
    Cpu Core i5 4460, 3400MHz, Haswell, Socket: 1150, Πυρήνες: 4
    καρτα γραφικων Gigabyte GeForce GTX960 OC με 4GB αποκλειστικη μνημη
    Σκληρος δισκος wd 1ΤΒ
    8 gb ram(2x4gb) Kingston Hyper x dual chanel

με οθόνη 580ε, χωρις οθόνη 470ε

του βαζεις και ενα SSD για τα windows και θα πετάει

Περιοχή
    Bolos
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

Όλα καλά γιωργο, ψαρεμα, πεζοπορια πηλιο, βολτες... οτι μπορούμε κανουμε!!!
    Αυτο που λενε στο βιντεο για τα 350E για gaming pc (χωρις οθονη,πληκτρολογιο,mouse) γινεται αλλά για "ελαφρά" παιχνίδια που δεν χρειάζονται απαιτησεις σε γραφικά, μνήνη πχ ποδοσφαιρο fifa ή pes ή GTA San Andreas.Αν θα πας να βάλεις καποιο πιο απαιτητικό παιχνίδι, θα πρεπει να κάνεις ρυθμισεις στα γραφικά, στην ανάλυση, στο τι θες να φαίνεται πχ γρασίδι, νερά κ.α.Δεν θα το ευχαριστηθείς, ισως να τρως και μικρά κολήματα.
    Αν θες να παίξεις Call of duty ή Far Cry ή Metal gear solid 5 και να ευχαριστηθείς το παιχνιδι τοτε θες το κατι καλύτερο και πας στο 600-650.
    Φαντάζομαι το pc δεν θα το έχει μονο για παιχνίδια, θα κάνει και άλλες εργασίες ο μικρός γιώργο??για το σχολείο??
    Αν το θέλει μονο για παιχνιδια, περίμενε το ps5 το μηχάνημα τα σπάει.με ένα 500αρι και καθάρισες.

Περιοχή
    Bolos
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

Μια χαρά μηχάνημα.Το τροφοδοτικο δεν φράφει διαστάσεις και το κουτί γράφει οτι δέχεται μικρότερο απο 17mm.Ρώτα αν χωράει το συγκεκριμένο.
    Κάρτα γραφικών?????

Προεπιλογή

αν και γενικά παρακολουθώ το forum, δεν γράφω γιατί απλά δεν έχω αμάξι αυτή την εποχή

όμως σε αυτό μπορώ να βοηθήσω
    αρχικά, το e-shop είναι λίγο ακριβούτσικο και οι ryzen δεν χρειάζονται έξτρα ψύκτρα μιας και η εργοστασιακή είναι παραδόξως πολύ καλή
    από εκεί και πέρα
    εφόσον μιλάμε για gaming (το κατάστημα είναι τυχαίο, δηλαδή φθηνό στο skroutz) είναι το overshop.gr

https://imgur.com/a/AAe5DRr (αυτά έχουν 453)

και για κάρτα γραφικών
    κοιτάς αυτή
    https://www.amazon.fr/gp/product/B06ZXS3XBF/ (με τα μεταφορικά 178)
    δηλαδή 178+453=631 (πήγα εδώ γιατί απλά στην αρχή είπες 500 αλλά πλέον έδειξες σύνθεση στα 600)
    και για να κάνω μια σύγκριση
    ο 2600 είναι πιο δυνατός απο τον 2400g παντού (6cores vs 4 cores παραπάνω cache)
    η μητρική είναι φθηνότερη (κάπου έπρεπε να γλιτώσω χρήμματα)
    το τροφοδοτικό προτιμώ την corsair γιατί έχει ένα όνομα στον χώρο (αν και είναι η φθηνή της σειρά, ιδανικά θα ήθελα κάτι σε 80+gold)
    κουτί είναι θέμα γούστου
    ραμ οκ 8gb δεν είναι και το τρομερό ποσό αλλά κάπου πρέπει να γλιτώσουμε χρήμματα (δυστυχώς ένα σύγχρονο gaming θα ήταν καλύτερα με 16gb αλλά οι μνήμες είναι ακριβές αυτή τη στιγμή)
    σκληρό δίσκο δεν έβαλα (για να γλιτώσουμε χρήμματα), όταν τον θέλει είτε αυτό που έβαλες είτε western digital wd10ezex

ps. αν θέλεις να ρίξεις λίγο το κόστος πας σε ryzen 1600 (περίπου 20 κάτω) και μετά κοιτάς για πιο αργές μνήμες αλλά δεν αξίζει κατά την άποψή μου
    επίσης αν μιλάμε για σύστημα που δεν θα πειραχθεί για χρόνια θα προτιμούσα αυτή την κάρτα γραφικών
    https://www.amazon.fr/dp/B071Y7CKM2 (στα 218 με μεταφορικά) αλλά καταλαβαίνω τους περιορισμούς κόστους που ήδη έχω ξεπεράσει
    ps2.όλο το παραπάνω μήνυμα προυποθέτει ότι υπάρχει άτομο να συναρμολογήσει το σύστημα δωρεάν (όπως επίσης δεν έβαλα στην τιμή windows)
    επίσης για τις κάρτες γραφικών αυτές είναι τρέχουσες προσφορές και μπορεί ανα πάσα στιγμή να αλλάξουν

και τέλος αν και φανατικός υποστηρικτής του pc gaming, αν είναι να παίζει μόνο παιχνίδια περιμένεις το ps5(λογικά του χρόνου βέβαια) και "ξεμπλέκεις" για αρκετά χρόνια στο θέμα gaming μιας και στις κονσόλες δεν έχει "ωχ το νέο παιχνίδι δεν το σηκώνει η κάρτα γραφικών μου ή θέλω περισσότερη ραμ" και πάει λέγονας

Προεπιλογή

Ευχαριστω shattered για την βοηθεια , δεν το ηξερα για την ψυκτρα .
    Τα λεφτα ειναι δυσκολα στις μερες μας .
    Ο υπολογιστης θα ειναι τις οικογενειας και οχι μονο για το μικρο .
    Καρτα γραφικων μαλλον για το μελλον.
    Τον RYZEN 2600 θα παρω , και για μητρικη η αυτη που ανεφερες εσυ ή αυτη που εβαλα εγω .

Τωρα παμε για οθονη 24'' ??? Τι λες ?

Και παλι ευχαριστω για τον χρονο σου & την βοηθεια σου .

Προεπιλογή

Αν πας στον 2600 θες και κάρτα γραφικών.

Προεπιλογή

Ο υπολογιστης θα ειναι τις οικογενειας και οχι μονο για το μικρο .
    Καρτα γραφικων μαλλον για το μελλον.
    Τον RYZEN 2600 θα παρω , και για μητρικη η αυτη που ανεφερες εσυ ή αυτη που εβαλα εγω .

Τωρα παμε για οθονη 24'' ??? Τι λες ?

Και παλι ευχαριστω για τον χρονο σου & την βοηθεια σου .
    αρχικά αυτό που είπε ο nt1g, ο 2600 απαιτεί εξωτερική κάρτα γραφικών (μιας και δεν έχει πάνω στον επεξεργαστή όπως ο 2200g/2400g)
    οπότε ο 2600 (ή γενικά όποιος ryzen δεν έχει κατάληξη "g" απαιτεί κάρτα γραφικών) δηλαδή απαιτεί να δοθούν όλα τα χρήματα μαζί

τώρα για μητρική είναι θέμα γούστου
    προφανώς η asrock είναι ένα σκαλί πάνω (πληρώνεις βέβαια και το "gaming" όνομα fatality λίγο)
    αλλά όταν κοιτάμε να ελαχιστοποιήσουμε το κόστος....

τώρα για οθόνη μιας και είναι για όλους
    βρες ένα τίμιο ips στις ιντσες που αντέχεις οικονομικά (λογικά για 24αρα πας βέβαια)
    προτιμώ ips panel απο το φθηνότερο tn γιατί το ips έχει (συνήθως) καλύτερα χρώματα και μιας και είναι για όλους, δεν έχεις λόγο να πας στο πιο "γρήγορο" (συνήθως) tn panel

αν μιλήσουμε για μείωση κόστους δυστυχώς το "πρόβλημα" είναι οι τιμές στις κάρτες γραφικών (που χρειάζεσαι)
    ένα σκαλί κάτω (σαν τιμές στην ελλάδα) απο τις 580 είναι οι 1050ti της nvidia (και περίπου 60-80% πιο αργές σε επιδόσεις από τις 580)

αν θέλεις να πας σε 2600 και τα χρήματα είναι μεγάλο θέμα μια λύση για να το "τρενάρεις"
    είναι να αγοράσεις τον πιο φθηνό επεξεργαστή συμβατό με την μητρική που έχει μέσα του γραφικά (δηλαδή αυτόν a6 9500)
    και όταν εχεις κάποια παραπάνω άνεση αγοράζεις και τον επεξεργαστή που θέλεις και πουλάς με κάποια χασούρα τον a6
    προφανώς θα χάσεις κάποια χρήματα σε αυτή τη διαδικασία και μέχρι να μπει ο "σωστός" επεξεργαστής το σύστημα θα "ψιλοσέρνεται" (και όλη η διαδικασία είναι μπελάς)

Περιοχή
    Αθήνα / Δ.Π.
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

στο crazy sundays εχει ακριβως αυτο που θες με 799€ (μονο ο πυργος)

CPU AMD RYZEN 5 1600 3.60GHZ 6-CORE
    SSD 120GB 2.5'' SATA 3
    HDD 1TB 3.5'' SATA3
    RAM 8GB DDR4 2400MHZ
    VGA RADEON RX580 8G OC 8GB GDDR5
    ΜΗΤΡΙΚΗ ASROCK A320M-HDV
    DVD-RECORDER BULK BLACK
    CASE INNOVATOR PROMETHEUS 1 BLACK
    PSU INNOVATOR IN03XD 650W
    ΕΓΓΥΗΣΗ 3 ΕΤΗ.
    Microsoft Windows 10 64bit
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Asroc : 28-10-18 στις 22:49

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Asroc Εμφάνιση μηνυμάτων
    στο crazy sundays εχει ακριβως αυτο που θες με 799€ (μονο ο πυργος)

CPU AMD RYZEN 5 1600 3.60GHZ 6-CORE
    SSD 120GB 2.5'' SATA 3
    HDD 1TB 3.5'' SATA3
    RAM 8GB DDR4 2400MHZ
    VGA RADEON RX580 8G OC 8GB GDDR5
    ΜΗΤΡΙΚΗ ASROCK A320M-HDV
    DVD-RECORDER BULK BLACK
    CASE INNOVATOR PROMETHEUS 1 BLACK
    PSU INNOVATOR IN03XD 650W
    ΕΓΓΥΗΣΗ 3 ΕΤΗ.
    Microsoft Windows 10 64bit
    η τιμη για ολα αυτα πακέτο με τα γνησια windows 10 είναι πολύ καλή.αν αντέχεις οικονομικά Γιωργο ,το μηχανημα αυτο ειναι πολύ καλό
    Γιάννης

Προεπιλογή

Απο αυτο το μαγαζι πιο λαπτοπ να παρω παιδια μεχρι 200 ευρω ???
    http://www.cosmodata.gr/category/863...ished-efkeries

Ειμαι προς το lenovo Notebook Lenovo ThinkPad X230 ???
    Τι λετε ?

Περιοχή
    Αθήνα / Δ.Π.
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

Για τα λεφτά του καλό ακούγεται,
    υποθέτω ψάχνεις υπέρ-φορητό για δουλειές γραφείου/ίντερνετ

Προεπιλογή

Καλημερα , ψαχνω κατι να κανω την δουλεια μου , να εχει Windows 7 ή 10 - internet - email - και να βαλω επανω και τα διαγνωστικα που ειχα για το αμαξι μου, καμια ταινια απο Popcorn .
    Για απλη χρηση .

Προεπιλογή

Απο αυτο το μαγαζι πιο λαπτοπ να παρω παιδια μεχρι 200 ευρω ???
    http://www.cosmodata.gr/category/863...ished-efkeries

Ειμαι προς το lenovo Notebook Lenovo ThinkPad X230 ???
    Τι λετε ?
    Να ξέρεις ότι αυτά που πουλάει όλα είναι μεταχειρισμένα !!! από leasing είτε από ανακατασκευή από κομμάτια που περίσσεψαν από κατεστραμμένα φορητά !! είναι τουλάχιστον 4 χρονών και η μπαταρία που έχουν πάνω δεν κρατάει αρκετά !!! στην καλύτερη περίπτωση κανένα μισάωρο !!! (όλα έρχονται από αποθήκες έξω !!!)

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Εγκαταλελειμενο! Πως μπορει καποιος να το παρει?
    Από τον/την Billis21 στο forum Συζητήσεις
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-10, 16:35
  2. ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ; ΓΙΑ ΑΣΤΡΑ Η TWINTOP
    Από τον/την georen στο forum Exterior (Εξωτερικά)
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-10, 15:06
  3. Γνωριζει καποιος να μας πει κωδικους απο ελατηρια H&R και Eibach 3-3,5cm για Gtc 1.6t
    Από τον/την akism3 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-03-10, 17:27
  4. ΘΕΛΩ ΓΝΩΜΕς Η' ΕΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ
    Από τον/την emmanuelo στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-10, 18:34
  5. Υπαρχει καποιος που ξερει απο CAD... ?
    Από τον/την clutchmaster στο forum Συζητήσεις
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-10-09, 22:27

Δικαιώματα - Επιλογές