If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 35 από 35

Προεπιλογή

το 60ευρο το έχεις στο τσεπάκι μαζί με την εργασία!καλά αν τους πείς να ελέγξουν και υγρά και συμπλήρωση.......... είναι για κλάματα!
    "Ο σοφός δείχνει το φεγγάρι, ενώ ο χαζός κοιτάει το δάχτυλο."

"Προτιμώ την ανωριμότητα , από την ωριμότητα που προσεγγίζει τα όρια του σάπιου."

Προεπιλογή

Τελικά να το αλλάζουμε μονή μας η να το πηγαίνουμε στην αντιπροσωπεία; Στην αγορά υπάρχει spray για να καθαρίσου μονή μας τους αγωγούς

Senior Member
    Περιοχή
    Καματερό, Αθήνα
    Αυτοκίνητο
    Astra K

Προεπιλογή

το φίλτρο εγώ το αλλάζω στο σερβις όταν προβλέπεται. Μαζί με τις άλλες εργασίες, δε γλυτώνεις τίποτα αν κάτσεις να το αλλάξεις μόνος σου, εκτός αν θες να το αλλάζεις συχνά, οπότε είναι δικό σου θέμα.
    Οι αγωγοί δε μυρίζουν επειδή μαζεύουν βρώμα και θέλουν καθάρισμα, μαζεύονται μήκυτες στο στοιχείο του κλιματιστικού λόγω υγρασίας και συμπυκνωμάτων και μυρίζει. Δυστυχως, εκεί που είναι (στο G) δε φτανεις να το καθαρίσεις ευκολα, δε βγαίνει, και από τους κεντρικούς αεραγωγούς θες σπρέι με μακρύ τσουτσούνι μπροστά μπας και φτάσει να ψεκάσει κοντά στο στοιχείο τουλάχιστον

Senior Member Το avatar του χρήστη billy
    Περιοχή
    Πτολεμαίδα-Θεσσαλονίκη-Πάτρα
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Του ενεργου ανθρακα εγω το ειχα παρει απο ενα καταστημα BOSCH και ηταν οντως ενεργου ανθρακα και μαρκας topran.
    Αν θυμαμαι καλα ειχε γυρω στα 22 ευρω.

Και φυσικα το αλλαξα μονος μου.
    ASTRA GTC 1.4 SPORT ΜΑΥΡΟ + XENON +18 αρες Zαντες+Cruise Control

andre_rrr
    Guest

Προεπιλογή

επαναφερω το θεμα για να το κανουμε λιγο ποιο λεπτομερες ,\

το λοιπον σμρ το πρωι ξεκινησα καμαρωτος να αλλαξω το φιλτρο καμπινας εβγαλα το ντουλαπακι περασα αφρο ολους τους αεραγωγους για την μυρωδια και τα μικροβια ,το αφησα κανα 10λεπτο να δρασει ,εβγαλα το παλιο φιλτρο που ηταν για πεταμα κοινως και ξανα κλεισα το καπακι μετα ,

το εβαλα δουλεψε στο κρυο για κανα 20 λεπτο με χαρτια μαζεψα οτι ζουμι εσταζε (παραδοξως δεν ειχε βρωμα) μετα στο ζεστο να στεγνωσει και ολα καλα .....μυριζει αψογα και ο αερας ειναι κρυος και καθαρος

στο προβλημα τωρα , πρεπει να βαλω αφρο και στο σημειο που μπανει το φιλτρο? ειδα εκει εχει ενα ψυγειο που λογικα κρυωνει ο αερας.δλδ στο σημειο που μπαινει το φιλτρο!
    επισης το δοαολεμενο πως μπαινει ? προσπαθησα να το βαλω αλλα δεν τσακιζει !!!! υπαρχει κανας τροπος η να ξηλωσω διπλα και το μοτερ?

υ.γ τον αφρο τον αγορασα απο praktiker στα 9 και κατι ευρω.
    το φιλτρο 17 ευρω απο οπελ . (απλο γιατι θελω να το αλλαζω ανα 6 μηνες)

Προεπιλογή

To ψυγείο αυτό που λες είναι που χρειάζεται απολύμανση ενώ συνήθως οι αεραγωγοί όχι. Εκεί υγροποιείται η υγρασία που έχει ο αέρας και αναπτύσσονται τα μικρόβια, ενώ οι αεραγωγοί πέραν του οτι είναι από πλαστικό, δέχονται ξηρό αέρα και δεν έχουν πρόβλημα. Στο G ήθελε λίγο πίεση και τσάκιζε πολλές φορές. Απ'ότι βλέπω στο H ίδια ιστορία είναι. Δες όμως μήπως σε βολεύει να βγάλεις τον οριζόντιο αεραγωγό που είναι για τα πόδια, κάτω από το μοτέρ.
    Πατάτε φρένο αντί για κόρνα. Με την κόρνα δεν προλαβαίνετε κάτι...

andre_rrr
    Guest

Προεπιλογή

το εκανα δεν βοηθαει βασικα καμια σχεση το προβλημα ειναι το μοτερ διπλα που δεν σου δινει χερι καθολου. οποτε και θα το κανω μπιλιες να τελειωνω.δεν βλεπω να υπαρχει αλλη λυση ....εαν δεν μπει σωστα το φιλτρο τοτε ειναι σαν να μην εχεις βαλει καν οποτε....αναγκαστικα βιδες....θα του ριξω και εκει αφρο να καθαρισει .

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Ξανανοίγω το παρόν θέμα. Σήμερα λοιπόν αποφάσισα (για δεύτερη φορά) να αλλάξω ο ίδιος το φίλτρο καμπίνας του Astra H GTC. Δεν δυσκολεύτηκα ιδιαίτερα στο να ξηλώσω ντουλαπάκι συνοδηγού (έπρεπε να βγει κι ένα πλαστικό πάνελ που έχει από κάτω του, αλλά αφαιρείται εύκολα). Όταν τελικά αφαίρεσα το ντουλάπι και είχα οπτική επαφή με το σημείο όπου τοποθετείται το φίλτρο καμπίνας (αριστερή πλευρά συνοδηγού, προς την κεντρική κονσόλα) με έκπληξη διαπίστωσα ότι από τις 3 βίδες που συγκρατούν το πλαστικό καπάκι που ασφαλίζει το φίλτρο στην υποδοχή του, έλειπε η μία. Με λίγα λόγια το καπάκι δεν ήταν 100% ασφαλισμένο στην υποδοχή του... με αποτέλεσμα να μην κλείνει/στεγανώνει σωστά (και κατά συνέπεια μέρος του εισαγόμενου από το περιβάλλον, αφιλτράριστου αέρα, να μπορεί να περάσει στην καμπίνα χωρίς να περνάει μέσω του φίλτρου...).
    Επιπλέον, δεύτερη έκπληξη, το πλαστικό αυτό καπάκι, εκτός από τις 3 βίδες έχει επιπλέον και 3 αυτάκια που κουμπώνουν στην αντίστοιχη υποδοχή του, 2 από την πάνω πλευρά κι ένα αρκετά πλατύ από την κάτω. Ε, το κάτω ήταν σπασμένο... Με τα πολλά ξεβιδώνω το καπάκι, αφαιρώ το παλιό φίλτρο, και νέα έκπληξη. Το τζιμάνι που είχε κάνει την τοποθέτησή του την τελευταία φορά (πριν 2,5 χρόνια) το είχε τοποθετήσει ανάποδα...Συγκεκριμένα το φίλτρο έχει πάνω του ένα βελάκι με την ένδειξη air flow. Αυτό κανονικά πρέπει όταν τοποθετείται το φίλτρο στην υποδοχή να δείχνει από το μπροστινό μέρος του αυτοκινήτου (μάσκα) προς το εσωτερικό (προς τον εξατμιστή/εβαπορέτα). Σε εμένα το τζιμάνι το είχε βάλει με ανάποδη φορά, από μέσα προς τα έξω του αυτοκινήτου (λες και ο αέρας εξέρχεται του αυτοκινήτου αντί να εισέρχεται).
    Σε ότι αφορά τη βίδα που έλειπε, προφανώς η "βλακεία" έγινε στο συνεργείο που την τελευταία φορά μου άλλαξαν το εν λόγω φίλτρο (είτε την έχασαν -δύσκολο- είτε την "έφαγαν" -το πιθανότερο-, καθώς δυστυχώς η Opel τις πουλάει και τις 3 μόνο πακέτο με το πλαστικό καπάκι, με τιμή καταλόγου γύρω στα 42 ευρώ , χώρια που μάλλον είναι και discontinued ο συγκεκριμένος κωδικός - μοντέλο 15ετίας).
    Δυστυχώς δεν γνώριζα την τελευταία λεπτομέρεια, και πριν μοντάρω το καπάκι (που βρίσκεται πίσω από το ντουλάπι συνοδηγού στο ταμπλό, άρα πρέπει κάθε φορά να ξηλώνεται και αυτό) δεν έκατσα να μετρήσω τα βασικά γεωμετρικά χαρακτηριστικά (διάμετρος, βήμα σπειρώματος, μήκος) της συγκεκριμένης βίδας. Έβγαλα ωστόσο μια φωτογραφία:
    https://ibb.co/0jzP3XJ
    Η βίδα που με ενδιαφέρει είναι η γαλβανιζέ. Είναι προφανώς αυτοδιάτρητη, για πλαστικό, κι έχει μέγεθος εξαγωνικής κεφαλής 5,5 mm.
    Από μια μικρή έρευνα που έκανα, βρήκα το πρότυπο DIN 7504 K, που είναι όμως για αυτοδιάτρητες λαμαρινόβιδες. Επειδή δεν το γνωρίζω και δεν μπόρεσα να βρω κάτι googl-αροντας, η συγκεκριμένη βίδα υπακούει σε αυτό το πρότυπο, ή υπάρχει άλλο πρότυπο για αυτοδιάτρητρες βίδες πλαστικού, με εξάγωνη κεφαλή, και αν ναι, ποιο; Γνωρίζετε αν μπορώ να βρω τέτοιες βίδες σε σχετικά καταστήματα ή σε μεταχειρισμένα ανταλλακτικά ή ακόμα, και σε φανοποιεία; (είναι τσεκαρισμένο ότι η όπελ πουλούσε το πλαστικό καπάκι σαν ανταλλακτικό μαζί με τις 3 βίδες στερέωσής του).
    Παρακάτω και η φωτό από το καπάκι (φαίνεται η εσωτερική πλευρά του):
    https://ibb.co/TvLjsJT

Προεπιλογή

κοιτα πως μια λεπτομερεια μπορει να κανει την διαφορα
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Γιάννη, ποια ακριβώς λεπτομέρεια εννοείς;

Προεπιλογή

την ελλειψη της μια απο της 3 βιδες σς ενα μερος που δεν φαινεται,που δεν ασκουνται μεγαλες δυναμεις επανω του,αλλα οπως ειπες δεν γινεται σωστα η δουλεια που πρεπει να κανει
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Αυτή ακριβώς είναι η αλητεία κάποιων συνεργείων φίλε Γιάννη. Κάνουν τέτοιες π@π@ριές που δεν φαίνονται άμεσα (ποιος πελάτης θα μπει στη διαδικασία να ξηλώσει ντουλαπάκι για να αλλάξει ο ίδιος το φίλτρο καμπίνας αλλά όπως είπες κι εσύ κάνουν τη διαφορά, γιατί όπως διαπίστωσα κι εγώ σήμερα, δεν εξασφαλίζεται σε καμία περίπτωση ικανοποιητική στεγανότητα όταν λείπει η 1 έστω από τις 3 αυτές βίδες, αφού δεν πατάει σωστά σε όλη την περιφέρεια το καπάκι στο πλαστικό σώμα που κουμπώνει (φαντάσου ότι από το εργοστάσιο το πλαστικό καπάκι έχει περιμετρικά αφρώδες υλικό περασμένο σε καναλάκι για να κάνει σωστή στεγανοποίηση, κι ο άλλος το κουμπώνει με λειψή βίδα και σπασμένο το κάτω αυτάκι).
    Η συνέπεια αφού μπορεί και εισέρχεται μέρος του ατμοσφαιρικού αέρα στην καμπίνα χωρίς να περνά από το φίλτρο; Δυνατότητα εισόδου στην καμπίνα σκόνης, καυσαερίων, ρύπανσης κλπ. κι ας έχεις βάλει το ποιο σοβαρό φίλτρο ενεργού άνθρακα...Και μετά να ψάχνεις τι διάολο φταίει. Επίσης μειωμένη απόδοση κλιματισμού στην καμπίνα το καλοκαίρι, αφού ένα μικρό μεν αλλά υπαρκτό ποσοστό του αέρα στο εσωτερικό μπορεί να περνάει από το περιβάλλον χωρίς να ψύχεται στην εβαπορέτα...Και με όσο μεγαλύτερη ταχύτητα (εκτός πόλης) κυκλοφορεί κανείς, τόσο περισσότερος αέρας θα εισέρχεται από τη χαραμάδα (αφού η ροή του σε ανοιχτό δρόμο θα είναι σημαντικά αυξημένη σε σχέση με την κίνηση με χαμηλές ταχύτητες).

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Αυτές είναι οι επίμαχες βίδες από το γνήσιο ανταλλακτικό:
    https://m.ebay-kleinanzeigen.de/s-an...51194-223-1791

Senior Member Το avatar του χρήστη billnick05
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Αν δεν εχει αυτος δύσκολα θα βρεις αλλού

https://www.bouzanis.gr/index.php/2015-11-22-19-12-23
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη billnick05 : 1 Εβδομάδα Πριν στις 00:10

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Νεότερα σχετικά με την αναζήτηση της βίδας. Αφού έφαγα τον τόπο σε φυσικά καταστήματα της Αττικής χωρίς αποτέλεσμα (κανείς" βιδάς" δεν στοκάρει βίδες πλαστικών) κι έχοντας φάει πόρτα στα ανταλλακτικά Opel (μόνο παραγγελία από Γερμανία το επίμαχο πλαστικό καπάκι μαζί με τις 3 βίδες του, με κόστος περί τα 43 ευρώ και χρόνο παράδοσης γύρω στον 1,5 μήνα), σκέφτηκα να στείλω email στη γερμανική εταιρεία Ejot που ψάχνοντας βρήκα ότι παράγει αρκετούς τύπους βιδών για πλαστικά/αυτοκινητοβιομηχανία. Έστειλα λοιπόν στην Ejot πριν λίγες μέρες email όπου τους είχα μια φωτό από τη βίδα και τα βασικά χαρακτηριστικά της (είχα ξαναλύσει το ντουλαπάκι συνοδηγού στο ταμπλό του αυτοκινήτου για να αφαιρέσω την μια από τις 2 επίμαχες βίδες και να τη μετρήσω με το παχύμετρο): μήκος κορμού 16 χιλ., διάμετρος κορμού 4.2 χιλ., βήμα 1.8 χιλ., και τους ρωτούσα μήπως παράγουν οι ίδιοι τη συγκεκριμένη βίδα για την Opel, κι αν ναι, αν θα μπορούσα να την προμηθευτώ από τους ίδιους ή κάποιον αντιπρόσωπό τους.
    Οι άνθρωποι μου απάντησαν μέσα σε μια ώρα, και σε ένα ευγενέστατο email που υπέγραφε ο επικεφαλής (μηχανικός παρακαλώ) του Industry Support τμήματός τους, αφού με διαβεβαίωσαν ότι δεν είναι αυτοί που παράγουν τη συγκεκριμένη βίδα, μου επισύναψαν μηχανολογικό σχέδιο ενός παρεμφερούς τύπου βίδας που παράγουν (της PΤ συγκεκριμένα) και μου πρότειναν, εφόσον βάσει σχεδίου μου κάνει, να μου στείλουν δωρεάν μερικά δείγματα, εφόσον το επιθυμώ, αφού τους γνωρίσω τη διεύθυνση αποστολής των δειγμάτων.
    Φυσικά τους απάντησα καταφατικά (η μόνη διαφορά της βίδας τους από τη δική μου είναι ότι στη δική τους ο κορμός δεν έχει σπείρωμα σε όλο το μήκος του -τα πρώτα 4 χιλ. είναι άνευ σπειρώματος- όλα τα υπόλοιπα φαίνονται ίδια ωστόσο).
    Πραγματικά έμεινα έκπληκτος από την ταχύτητα που ανταποκρίθηκαν σε κάποιον που σίγουρα δεν είναι από τους δυνητικά πελάτες τους, και από τον επαγγελματισμό που επέδειξαν.
    Χτες μάλιστα ξαναεπικοινώνησαν μαζί μου για να επιβεβαιώσουν ότι απέστειλαν μερικές βίδες του τύπου που συμφώνησα ότι ταιριάζουν και μάλιστα μου είπαν ότι αν δεν τις παραλάβω σε εύλογο χρόνο, να μη διστάσω τους ξαναστείλω μέηλ ώστε να μου ξαναστείλουν!
    Παράδειγμα προς μίμηση για κάθε εταιρεία, ξένη ή ντόπια, η συμπεριφορά τους απέναντί μου, και συνάμα η καλύτερη διαφήμιση για μια εταιρεία. Παρακάτω το σχέδιο της βίδας που μου πρόσφεραν:
    https://ibb.co/Qcdt507

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

1. astra h φιλτρο καμπινας
    Από τον/την patatas στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-12, 19:27
  2. φιλτρο καμπινας astra gtc
    Από τον/την conlap13 στο forum Κινητήρες Opel
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-07-10, 16:52
  3. ΦΙΛΤΡΟ ΚΑΜΠΙΝΑΣ....?
    Από τον/την kapsas στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-05-10, 01:51
  4. Φιλτρο καμπινας
    Από τον/την sehlen στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-04-09, 17:20
  5. ΦΙΛΤΡΟ ΚΑΜΠΙΝΑΣ astra GTC
    Από τον/την billy στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-09-08, 03:50

Δικαιώματα - Επιλογές