If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 21

Προεπιλογή Απώλεια ψυκτικού υγρού

Λοιπόν έχουμε και λέμε. Μετά απο 2 1/2 χρόνια παρουσιάστηκε το πρώτο πρόβλημα. Το αντιψυκτικό υγρό μειώνεται σιγά σιγά. Την πρώτη φορά που το παρατήρησα πριν 2 εβδόμάδες έλειπαν 200 ml μέχρι να φτάσει στην κανονική του στάθμη ο δείκτης. Αυτές τις ημέρες που το παρατηρώ η απώλεια κυμαίνεται περίπου στα 100 ml. Σε όσες αστικές μετακινήσεις έχω κάνει καθώς δεν εχω κάνει πρόσφατα κάποιο ταξίδι σε εθνική δεν εχω παρατηρήσει την παραμικρή άνοδο θερμοκρασίας νερού σε σχέση με πρίν.
    Στα πλαίσια του χειμερινού ελέγχου δεν βρέθηκε κάποιο πρόβλημα και δεν υπήρχε ίχνος διαρροής απο κολάρα, ψυγείο και τρόμπα νερού.
    Τι άλλο μπορεί να φταίει? Θα το πάω ξανά να το κοιτάξουν στην αντιπροσωπεία γιατί δεν είναι φυσιολογική αυτή η απώλεια.
    I am invisible, understand,
    simply because people refuse
    to see me...
    ... they see only my surroundings,
    themselves, or figments of their
    imagination -- indeed, everything
    and anything except me.

Ralph Ellison
    Invisible Man

Προεπιλογή Re: Απώλεια ψυκτικού υγρού

afta einai...koita gia leme toustravou to dikio vrikan den vrikan provlhma to ygro pou leipei den mporei na to ipie to moter...kapoio kolaro isos exei ksera8ei kai otan zestenetai k tentonei dakrizei..pistevo oti sto psigio 8a fainotan..moporei omos k sthn trompa...to kyklwma tou kalorifer to exeis koitaxei????

Moderator Το avatar του χρήστη Asroc
    Περιοχή
    Αθήνα / Δ.Π.
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

τα λαδια σου ειναι οκ;
    γιατι αν κολαρα, ψυγείο, τρόμπα νερού, και το δοχειο ειναι σφραγισμενο
    ισος να φταιει καμια φλαντζα; αν και λιγο τραβηγμενο...

υποψην αμα εχει τρυπισει κανα κολαρο (αλλα δεν εχει σκιστει)
    τοτε το υγρο θα βγαινει ως αναθυμιασεις, αρα δυσκολα θα το βρεις,
    αφου δεν θα τρεχει/σταζει... θα πρεπει να τα ελενξεις με το χερι
    μετα απο μια "καλη" βολτα να δεις τι ειναι στεγνο και τι οχι.

Προεπιλογή

Τα λάδια δεν έχουν κανένα απολύτως πρόβλημα.
    Μια εκδοχή είναι να χάνεται το υγρό μέσω αναθυμιάσεων αφού δεν υπήρχε ένδειξη για διαρροή όταν έγινε ο οπτικός έλεγχος.
    to see me...
    and anything except me.

Ralph Ellison
    Invisible Man

Προεπιλογή

το σοστο ειναι να κανεισ μια καλη βολτα και να δεισ αν καποιο απο τα κολλαρα ειναι υγρο η κατι τετοιο...

Προεπιλογή

Και εμενα τα ίδια κάνει.
    Μου είπαν ότι αν θες στο κοιτάμε αλλά μάλλον δε θα βρούμε τίποτα αν η διαρροή δεν είναι μεγάλη.Οπότε έλεγχέ το συχνά και συμπλήρωνε η άλλαξε τα περισσότερα κολλάρα προληπτικά!
    Πάντως δεν είναι να μη του δώσεις σημασία σε κάθε περίπτωση!
    O νόμος του Merfy για την εθνική οδό:"Αν όλα τα οχήματα έρχονται κατα πάνω σου,είσαι στο λάθος ρεύμα".

Προεπιλογή

Δηλαδή δεν είμαι ο μόνος με πρόβλημα. Και σε ενα γνωστό μου Χοντάκια που του το είπα μου είπε οτι και το δικό του πίνει και μάλιστα αβέρτα.
    Θα το πάω και σε άλλη αντιπροσωπεία να πάρω μια δευτερη γνώμη.
    Σωστά δεν μπορείς να το αφήσεις γιατί πολύ απλά δεν παίζεις με τον κινητήρα!
    to see me...
    and anything except me.

Ralph Ellison
    Invisible Man

Senior Member
    Περιοχή
    Καματερό, Αθήνα
    Αυτοκίνητο
    Astra K

Προεπιλογή

εμένα έχανε λίγο και από τη βαλβίδα του θερμοστάτη, αλλά είχε μείνει πράσινη στάμπα πάνω στο δυναμό και ευτυχώς φαινόταν εύκολα το σημείο διαρροής.

Moderator Το avatar του χρήστη antonis
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Αυτοκίνητο
    Corsa C GSi

Προεπιλογή

αντλια νερου παιδια ειναι.κ εγω το ιδιο ειχα το καλοκαιρι που μας περασε.απο τον προηγουμενο χειμωνα ψιλοσυμπηρωνα νερακι κ το καλοκαιρι εγκατελειψε η αντλια οταν ειχα γυρισει απο Αθηνα κ με το που φτανω βλεπω αδειο παγουρι.
    90 ευρω την ειχα παρει απο αντιπροσωπεια γιατι Σαββατο ηταν κ μονο η opel ηταν ανοιχτη.
    απ εξω σε γνησια ανταλλακτικα θα την βρειτε πιο φθηνα.
    opel corsa c from 2002 to 2015.
    ο μικρός μου ήρωας!

Senior Member
    Περιοχή
    ΒΥΡΩΝΑΣ ΓΑΛΑΤΣΙ ΛΕΥΚΑΔΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

το αντιψυκτικο ειναι υπουλη φαση δεν εντοπιζεται ευκολα σε μικροδιαρροές θελει συνεχεια ψαξιμο και τυχη για να το πετυχεις

μπορει να χανεται απο οπουδηποτε ψυγειο ,καλοριφερ, κολλαρα, παγουρι, τρομπα ή και η ταπα απο το παγουρι μπορει να εχει χαλασει

το καλοκαιρι που αλλαξα τρομπα νερου η διαρροη ηταν ελαχιστη και δεν φαινοταν πουθενα εξωτερικα

καλυτερο θα ηταν να συνεχισεις να κοιτας την σταθμη του αντιψυκτικου καθε φορα που θες να πας καπου μην παθεις καμμια ζημια
    και εαν εχεις χρονο οταν ειναι ζεστο το μοτερ να κοιτας μηπως εντοπισεις την διαρροη

Προεπιλογή

Καθημερινά το κοιτάω και φαίνεται σαν να έχει σταθεροποιηθεί η κατάσταση. Δεν βλέπω απώλεια αντιψυκτικού. Βέβαια δεν επαναπαυομαι αλλά θα δυνεχίσω να το παρακολουθώ και ειδικά οταν πρόκειται να κάνω ταξίδι.
    to see me...
    and anything except me.

Ralph Ellison
    Invisible Man

Senior Member
    Περιοχή
    ΠΑΠΑΓΟΥ
    Αυτοκίνητο
    Astra G

Προεπιλογή

Αν δεις οτι σταζει καπου τοτε μπορει να ειναι η κολαρο η τρομπα νερου η μπορει να ειναι και η φλαντζα του θερμοστατη!Αν δεν σταζει και συνεχισει να χανει υγρα τοτε μπορει να ειναι και φλαντζα κινητηρα προβλημα το οποιο το ειχαν ολα τα astra μεχρι 2001 μοντελα!Μετα την αντικατεστησαν με μεταλλικη στο εργοστασιο λενε και δεν ξαναπαρουσιαστηκε στα νεοτερα μοντελα!Σε καθε περιπτωση παρακολουθησε το!

Προεπιλογή

Θα εχω την προσοχή μου. Αν ισχύει αυτό που αναφέρεις σχετικά με την φλάντζα κινητήρα τότε μάλλον δεν θα είναι αυτό λόγω του οτι το δικό μου είναι παραγωγής 2004.
    to see me...
    and anything except me.

Ralph Ellison
    Invisible Man

HORIZONS
    Guest

Προεπιλογή

Τι εκανες με το θεμα γιατι εχω κατι παρομοιο και εγω με το corsa C

Senior Member Το avatar του χρήστη ASTRAMAN
    Περιοχή
    χαλανδρι - ΑΡΧΑΝΕΣ ΚΡΗΤΗ- παντου!! αφου εχω αφησει το σημαδι μου σε ολα τα μερη της Γης!!
    Αυτοκίνητο
    Astra G

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο arian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεις οτι σταζει καπου τοτε μπορει να ειναι η κολαρο η τρομπα νερου η μπορει να ειναι και η φλαντζα του θερμοστατη!Αν δεν σταζει και συνεχισει να χανει υγρα τοτε μπορει να ειναι και φλαντζα κινητηρα προβλημα το οποιο το ειχαν ολα τα astra μεχρι 2001 μοντελα!Μετα την αντικατεστησαν με μεταλλικη στο εργοστασιο λενε και δεν ξαναπαρουσιαστηκε στα νεοτερα μοντελα!Σε καθε περιπτωση παρακολουθησε το!
    ναι το ιδιο ειχα και εγω. και η πλακα ειναι οτι οταν τους ειπα οτι θελω να μου βαλουν μεταλλικη φλαντζα, που εχουν ολα μετα του 2001 με κοιταγαν λες και ειμαι εξωγηινος!!!
    το πιο πιθανον ειναι παντως τρομπα νερου.

ΥΓ. μολις τωρα παρατηρισα οτι το θεμα ειναι του 2006!!!
    θα μπω στο facebook και θα σας κραξω ολους!
    η νεα μοδα. παντα στο τελος ενος ποστ υπαρχει και το ... " φιλικα παντα" .

Προεπιλογή

ginetai an kaei i flantza na mas valoun ti metalliki?kathetai to idio pano me tin alli?

Senior Member Το avatar του χρήστη ASTRAMAN
    Περιοχή
    χαλανδρι - ΑΡΧΑΝΕΣ ΚΡΗΤΗ- παντου!! αφου εχω αφησει το σημαδι μου σε ολα τα μερη της Γης!!
    Αυτοκίνητο
    Astra G

Προεπιλογή

μου ελεγαν οτι δεν καθεται σωστα και οτι θα εχω προβλημα στην opel!!
    αλλα η διαφορα τους, απο οτι εμαθα απο τριγυρο, ειναι θεμα χιλιοστου και με λιγο ακονισμα στην ακρη καθεται σωστα!
    και απο το να καιω καθε 70000 φλαντζα την εκανα την δοκιμη και δοξα το Θεο (χτυπα ξυλο γιατι αυτο μου ελειπε...!!!!) τα ξεπερασα και δεν χανει χιλιοστο(αφου αλλαξα και ψυγειο...προσφατα!!!)

ΥΓ ακου χαρτινη φλαντζα!!!
    θα μπω στο facebook και θα σας κραξω ολους!
    η νεα μοδα. παντα στο τελος ενος ποστ υπαρχει και το ... " φιλικα παντα" .

Προεπιλογή

Φίλε μου,το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπισα και εγώ.Τελικά μετά απο ένα χρόνο ψάξιμο έχασα τα νερά τελείως μιλάμε για 4 λίτρα.Πήγα στην αντιπροσωπεία και άλλαξαν την φλάντζα καπακιού.Εκτοτε δεν εχει χάσει σταγόνα.Η φλαντζα ήταν φαγωμένη σε διάφορα σημεία σαν ψώρα.Μάλλον υπόβοσκε το πρόβλημα 1 χρονο.Και επειδή κυκλοφορω Σαλαμίνα δέν ζορίζεται ο κινητήρας (θερμοκρασία κ.λ.π.).Ετσι μου είπαν στην Οπελ.

Προεπιλογή

poso paei to malli record?mipos thimasai?ego eimai sta 110000 kai den exo allaksei flatza apo oso thimamai.opote mallon irthe i ora tis

Προεπιλογή

Φίλε μου μου χρέωσαν 700 euro αλλά έπεσα σε καλό τεχνικό σύμβουλο,εξ'αιτίας των συχνών βλαβών την περίοδο την περσινή άνοιξη (θερμοστάτης - διαρροή,πηνίο air condition και το τελειωτικό ξεκινάω παρασκευή για διακοπές και μένω από δυναμό με φορτωμένο αυτοκίνητο.).Ολα μαζι μου πήγαν 900 ΕΥΡΩ.Η φλάντζα χάλασε τον Οκτώβριο 08.(Μουτζώσει σε έχουν) μου ειπαν στην αντιπροσωπία.Τέλος καλό όλα καλα.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές