Καλημερα σε ολους,

Εχω το gtc με 17’ ζαντα (7,5J x 7,5), με λαστιχο 225/45/17.
Ψαχνω για αλυσιδες και δεν ξερω ποιες ταιριαζουν/εφαρμοζουν σωστα καταρχην για το αμαξι και ποιες είναι σχετικα καλες για χιονια και παγο.
Δεν εχω σκοπο να παω σε φαράγγια απλως θελω να κανουν την δουλεια τους σωστα.

Λοιπον , μετα από ερευνες ενδιαφερομαι για τις :
1. clack&go που εχουν ενσωματομενες καστανιες για αυτοματο σφυξιμο και δεν γρατζουνουν τις ζαντες (ετσι λενε!!).
2.biathlon που είναι λαστιχενιες και δεν γρατζουνουν τις ζαντες.
3.Trak που μπαινουν εξωτερικα στον τροχο και παλι δεν γρατζουνουν ζαντες.

Θελω να μαθω εάν καποιος εχει φορεσει καποιες από τις παραπανω αλυσιδες στις συγκεκριμενες διαστασεις και ζαντα και ηταν όλα ενταξει , διοτι μου ειπαν ότι πρεπει οποια και να επιλεξω να την δοκιμασουμε πρωτα εάν χωραει πισω από τον τροχο.
Θα πρεπει δηλαδη να εχει 1-2 ποντους αποσταση από το μπρατσο ώστε να αποφευχθούν τυχον προβληματα με σωληνακια/φρενα κτλ.
Βασικα εχω προτημηση για τις biathlon αλλα ειναι λιγο χοντροκομμενες και δεν ξερω εαν χωρανε στον τροχο.
Βεβαια η απορια μου πανω σε αυτό είναι ότι και απλες αλυσιδες να βαλω στο συρματοσκοινο από πισω δεν μπορει να πιασει παγος και με το που ξεκινησω να τα σκισει όλα η να εχω καποιο άλλο προβλημα με τον θολο εάν η αλυσιδα είναι ανω των 9mm.
Τελος διαβασα ότι για τις τυπου TRAK (η spikes) ο τροχος επιβαρύνεται με αποτελεσμα να χρειαστει καποια ευθυγραμισση μετα -δεν ξερω κατά ποσο ισχυει κατι τετοιο!!

*δεν βαζω με τιποτα κουβερτες.

Ευχαριστω
δημητρης