If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 47

Προεπιλογή Αλυσιδες χιονιου

Καλημερα σε ολους,

Εχω το gtc με 17’ ζαντα (7,5J x 7,5), με λαστιχο 225/45/17.
    Ψαχνω για αλυσιδες και δεν ξερω ποιες ταιριαζουν/εφαρμοζουν σωστα καταρχην για το αμαξι και ποιες είναι σχετικα καλες για χιονια και παγο.
    Δεν εχω σκοπο να παω σε φαράγγια απλως θελω να κανουν την δουλεια τους σωστα.

Λοιπον , μετα από ερευνες ενδιαφερομαι για τις :
    1. clack&go που εχουν ενσωματομενες καστανιες για αυτοματο σφυξιμο και δεν γρατζουνουν τις ζαντες (ετσι λενε!!).
    2.biathlon που είναι λαστιχενιες και δεν γρατζουνουν τις ζαντες.
    3.Trak που μπαινουν εξωτερικα στον τροχο και παλι δεν γρατζουνουν ζαντες.

Θελω να μαθω εάν καποιος εχει φορεσει καποιες από τις παραπανω αλυσιδες στις συγκεκριμενες διαστασεις και ζαντα και ηταν όλα ενταξει , διοτι μου ειπαν ότι πρεπει οποια και να επιλεξω να την δοκιμασουμε πρωτα εάν χωραει πισω από τον τροχο.
    Θα πρεπει δηλαδη να εχει 1-2 ποντους αποσταση από το μπρατσο ώστε να αποφευχθούν τυχον προβληματα με σωληνακια/φρενα κτλ.
    Βασικα εχω προτημηση για τις biathlon αλλα ειναι λιγο χοντροκομμενες και δεν ξερω εαν χωρανε στον τροχο.
    Βεβαια η απορια μου πανω σε αυτό είναι ότι και απλες αλυσιδες να βαλω στο συρματοσκοινο από πισω δεν μπορει να πιασει παγος και με το που ξεκινησω να τα σκισει όλα η να εχω καποιο άλλο προβλημα με τον θολο εάν η αλυσιδα είναι ανω των 9mm.
    Τελος διαβασα ότι για τις τυπου TRAK (η spikes) ο τροχος επιβαρύνεται με αποτελεσμα να χρειαστει καποια ευθυγραμισση μετα -δεν ξερω κατά ποσο ισχυει κατι τετοιο!!

*δεν βαζω με τιποτα κουβερτες.

Ευχαριστω
    δημητρης

Προεπιλογή

εγω παντως που εψαξα για το δικο μου δεν καταφερα να βρω καποιον να μου εγγυηθει οτι κανουν οι κανονικες αλυσιδες και απο την αλλη επειδη δεν υπαρχει πολυ κενο μεταξυ ροδας και φτερου ωστε να μπορεσεις να τις βαλεις καλα...Corsa OPC 17''...

και τελικα κατεληξα σε κουβερτες που ειναι σιγουρες και ευκολες και δεν εχουν κραδασμους για τους τροχους και το τιμονι...και κατα πολυ φθηνοτερες απο κατι τρελλα νουμερα που μου λεγανε για κανονικες αλυσιδες...!!!
    ξερω ξερω δεν βαζεις κουβερτες...!!!
    OPEL CORSA OPC
    Pipercross Panel Filter
    204.8 BHP
    262.2Nm
    [IMG]http://img16.imageshack.us/img16/563/ch45d3.jpg[/IMG]

...Ο Θάνατος Ερχεταί απο Ψηλά...!!!

Προεπιλογή

Απ'οτι ξερω σ'αυτες τις διαστασεις μονο spike-spider μπορεις να βρεις αλλα ειναι πανακριβες οποτε αν δεν ειναι για συχνη χρηση ισως οι κουβερτες να μην ειναι κακη ιδεα(οπως ειπες δε θα πας και σε φαραγγια....!!!)

Senior Member Το avatar του χρήστη grafistas
    Περιοχή
    N.Ηράκλειο
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο asotosios Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω παντως που εψαξα για το δικο μου δεν καταφερα να βρω καποιον να μου εγγυηθει οτι κανουν οι κανονικες αλυσιδες και απο την αλλη επειδη δεν υπαρχει πολυ κενο μεταξυ ροδας και φτερου ωστε να μπορεσεις να τις βαλεις καλα...Corsa OPC 17''...

και τελικα κατεληξα σε κουβερτες που ειναι σιγουρες και ευκολες και δεν εχουν κραδασμους για τους τροχους και το τιμονι...και κατα πολυ φθηνοτερες απο κατι τρελλα νουμερα που μου λεγανε για κανονικες αλυσιδες...!!!
    ξερω ξερω δεν βαζεις κουβερτες...!!!
    Kουβέρτες για γρήγορη & εύκολη τοποθέτηση...
    Το μείον είναι ότι δεν θέλουν άσφαλτο & χαλίκι, αλλά είναι τόσο απλές στην χρήση τους που τις βάζεις-βγάζεις στο τάκα-τάκα......
    --- Ότι δεν σε σκοτώνει... σε κάνει πιο δυνατό... ---

Προεπιλογή

....εγω τοσα χρονια εχω τις κλασικες αλυσιδες....νταξ δεν ειναι κ οτι καλυτερο για το αμαξι ...ΑΛΛΑ σε μια δυσκολη στιγμη τις βαζεις κ ξεκολας.....ακομη κ σε λασπες !!!!!!!!!!
    ....κ εχουν κ απο 15-25 ευρω.....κ υπαρχουν ακομη κ στα μαρκετ!!!!
    στο κατω κατω για 2 φορες το χρονο ειναι !!!!!

γενικα παντως ΔΕΝ ειχα κανα προβλημα μετα την χρηση τους , ουτε ζυγοσταθμισεις ουτε ευθυγραμμισεις.....

επισης οσων αφορα για την τοποθετηση κ το βγαλσιμο μετα .....απλα θελει λιγο εξικοιωση.....καλο ειναι να αφιερωστε λιγο χρονο εμπρος στο σπιτι σας να τι δοκιμασετε καν 2 φορες.....

my videos & photos
    www.livevideo.com/corsailovekontres &
    http://www.youtube.com/user/babissavvatos
    τζιζ μπιζ στην Αλεξ/πολη !!!
    http://www.opel-club.gr/vbulletin/sh...-%EC%F0%E9%E6-!!!

Περιοχή
    N.Ηράκλειο
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Σύμφωνοι όλα είναι θέμα εξοικίωσης..... (για τις κλασικές αλυσίδες)

Αλλά..... άλλο η πρόβα στο γκαράζ του σπιτιού μας με στεγνό έδαφος και το φραπεδάκι μας, κ άλλο να τις βάζεις πάνω στο χιόνι, στο κρύο και να έχουν "παγώσει" τα χέρια σου. Είχα αλυσίδες 15 χρόνια κ είχα πάει σε όποιο χιονοδρομικό υπάρχει. Πλέον κουράστηκα, κ με τις κουβέρτες έχω βρεί την ησυχία μου με 30ε παραπάνω....

Προεπιλογή

την παρασκευη θα παω να τις δοκιμασω και τις τρεις.
    συμφωνω οτι θελει εξασκηση καθως και οτι τις χρειαζομαστε 2-3 το χρονο απλως για μενα το θεμα ειναι στην εφαρμογη με τις διαστασεις που εχω.θα δειξει!!
    οσον αφορα τις κουβερτες , μονο στην χειροτερη των περιπτωσεων , δηλαδη να μην μου κανει καμια απο τις παραπανω.

Προεπιλογή

να προσεξεις, γιατι αλλο η δοκημη και αλλο το αυτοκινητο να κινητε να στριβει να ειναι σχετικα φορτωμενο...κτλ κτλ, υπαρχει πιθανοτητα αν εχει πολυ λιγο κενο...(οπως ειχε στην δικη μου περιπτωση) να παρεις κανενα φτερο στο χερι οταν στριβεις...
    εγω για ολα τα παραπανω συν τον φοβο για να μην παρω το φτερο στο χερι λογω πολυ μικρου κενου μεταξυ ροδας και φτερου εβαλα τις κουβερτες...ασε που δεν χωρανε και τα χερια μου για να βαλω την μεσα πλευρα...μου ειπαν απο την Autoplus να παρω γρυλλο (που δεν εχει το αυτοκινητο...) για να το σηκωνει για να μεγαλωνει το κενο ροδας φτερου για να μπορω να τις βαζω...!!!
    OPEL CORSA OPC
    Pipercross Panel Filter
    204.8 BHP
    262.2Nm

Προεπιλογή

Χαχα
    Φοβερός ο τύπος της Autoplus. Πάλι καλά που δεν σου'δωσε και κανένα αερόκλειδο να βγάζεις τον τροχό και να τις βάζεις με την ησυχία σου!

Προεπιλογή

Επειδή ενδιαφέρει και εμένα, μόλις βρήκα απο νετ σε γνωστό μαγαζί, κουβέρτες με 99Ε , καλή τιμή δεν είναι?

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο rebel_ml Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαχα
    Φοβερός ο τύπος της Autoplus. Πάλι καλά που δεν σου'δωσε και κανένα αερόκλειδο να βγάζεις τον τροχό και να τις βάζεις με την ησυχία σου!
    καλα που να τον δεις οταν του ειπα δεν εχει γρυλο το αυτοκινητο...με κοιταει...και μου λεει...Αυτα τα καινουργια ολο προβληματα ειναι...!!!

Thomas οπως σε ολα υπαρχουν τιμες και τιμες...εγω προσωπικα τις πηρα απο ενα Σκλαβενιτη ειναι οι http://www.autoplus.gr/index.php?opt...d=17&Itemid=94
    δεν τις πηρα απο Autoplus φυσικα (τους βρησκω αρκετα ακριβους) δεν θυμαμαι τιμη αλλα ηταν σιγουρα κανενα 20αρικο κατω...και κανενα 10ρικο κατω απο οτι στα Praktiker & Carrefour (σιγουρα ομως οχι πανω απο 60ευρω εν ετη2008)...ευτυχως ειμαι κοντα και στα τρια οποτε δεν εκανα διαδρομες...εχουν νουμερα πανω στα κουτια για να βρεις το μεγεθος που θελεις...πολυ ευκολες στο φορεμα και στο ξεφορεμα...και σε ασφαλτο αν προσεχεις και δεν την δεις ο γρηγοροτερος του βουνου δεν παθαινουν τιποτα...!!!
    τωρα αν ειναι καποιες αλλες καλυτερες σε ποιοτητα κτλ κτλ κτλ δεν το γνωριζω αλλα για εμενα που θα τις χρειαστω κανα δυο φορες τον χρονο και αμα ειναι οτι πρεπει...!!!
    ωραιαες ειναι και οι παρακατω αλλα νομιζω οτι θα ειναι πολυ ακριβες...!!!
    http://www.autoplus.gr/index.php?opt...d=19&Itemid=99
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη asotosios : 18-11-09 στις 11:03
    OPEL CORSA OPC
    Pipercross Panel Filter
    204.8 BHP
    262.2Nm

Προεπιλογή

ξέρεις τιμή γι αυτές?

Εγώ είδα αυτές εδώ :

http://www.panagiotarakos.com.gr/gr/...n=view&id=1491

Προεπιλογή

Thomas για πιες θελεις τιμη...???
    Οσο για τις Weishock που εχεις στο Link...τις ειχα δει στην auto+ και καθαρα και μονο απο την αφη και την οψη δεν μου φανηκε κατι το τοσο διαφορετικο απο αυτες που τελικα πηρα (τουλαχιστον που να ικαιολογει την διαφορα στην τιμη...) απο τιμη θυμαμαι ηταν κατα πολυ ακριβοτερες...!!!
    Γιατι δεν πας να ριξεις μια ματια ο ιδιος απο κοντα σε μια Auto+ να δεις και εσυ πως ειναι κτλ κτλ...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη asotosios : 18-11-09 στις 12:51
    OPEL CORSA OPC
    Pipercross Panel Filter
    204.8 BHP
    262.2Nm

Προεπιλογή

Για αυτές απο autoplus...

ε είμαι τελείως άσχετος , οπότε δεν θα καταλάβω και τις διαφορές, απλά τέλη Γενάρη θα πάω Ιταλία με το αμάξι, και παίζει να έχει χιόνια οπότε θέλω να πάρω και κάτι της προκοπής μην με αφησουν και δεν ξέρω τι να κάνω

Προεπιλογή

προσωπικα απο οτι ειδα χωρις να ειμαι ο ειδικος...τα πανια δεν εχουν μεγαλες διαφορες στην κατασκευη τους καθως και στις ποιοτητες τους...νομιζω οτι οποια και να παρεις απο την στιγμη που θα τα χρησιμοποιησεις συνετα...δλδ δεν τα βγαλεις στην ασφαλτο και αρχισεις τα χειροφρενα...δεν θα εχεις προβλημα...
    στις αλυσιδες οι διαφορες βασικα εχουν να κανουν με το συστηα προσαρμογης στην ροδα και πολυ λιγοτερο με το υλικο κατασκευης μιας και αν τις σεβαστης καμια τους δεν προκειτε να σπασει ετσι στα καλα καθουμενα...!!!
    OPEL CORSA OPC
    Pipercross Panel Filter
    204.8 BHP
    262.2Nm

Προεπιλογή

Καλημερα σε ολους.
    μετα απο αρκετο ψαξιμο κατεληξα σε κουβερτες και αυτο διοτι οπως αναφερει και το manual απαγορευονται αλυσιδες σε αυτες τις διαστασεις τροχου.
    κοιταξα για αυτες που μπαινουν εξωτερικα οι οποιες ναι μεν χωρανε αλλα στο μπροστινο μερος δηλαδη μεταξυ τροχου και φτερου και συγκεκριμενα εκει που γυρναει το σποιλερ και βιδωνει η αποστασει ειναι ελαχιστη.Σε συνθηκες χιονιου και με 1-2 ατομα στο αμαξι θα παθω σιγουρα ζημια , το ιδιο ισχυει και εαν ο τροχος στριψει οπου με την γωνια που κανει ειναι πιο κοντα σε αυτο το σημειο.
    Τελος παντων , οπως ειχα αναφερει δεν μου αρεσουν οι κουβερτες αλλα θελω να πιστευω οτι εκανα τουλαχιστον καλη αγορα.
    Απο οσες ειδα οι μονες που μου αρεσαν σαν κατασκευη ειναι αυτες τις goodyear οι οποιες ειναι και οι πιο ακριβες , αλλα καμια σχεση με ολες τις αλλες αφου ειναι απο πολυ καλο υλικο, πολυ καλυτερες ραφες συν εξωτερικα εχουν προσθετα κομματια ραμμενα.Με λιγα λογια δεν βρηκα κατι αντιστοιχο σε καμια αλλη και γι αυτο και τις αγορασα.
    Ποσο ικανοποιημενος θα μεινω απο αυτες θα δειξει βεβαια σε συθηκες χιονιου/παγου , αυτο που με προβληματιζει λιγο ειναι οτι δεν γνωριζω την συμπεριφορα του αυτοκινητου με κουβερτες.Πως φρεναρει,εαν σπινιαρει,κατηφορα,ανηφορα κτλ.δεν εχω εμπειρια με κουβερτα.

Ευχαριστω,
    δημητρης

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dckatrak Εμφάνιση μηνυμάτων

*δεν βαζω με τιποτα κουβερτες.

Ευχαριστω
    δημητρης

στα ελεγα...!!! χεχεχεχε
    καλοταξιδες αν και απο οτι βλεπω με τον καιρο που εχει στο κουτι τους θα μεινουν...!!!
    OPEL CORSA OPC
    Pipercross Panel Filter
    204.8 BHP
    262.2Nm

Περιοχή
    N.Ηράκλειο
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Καλημερα σε ολους.
    μετα απο αρκετο ψαξιμο κατεληξα σε κουβερτες και αυτο διοτι οπως αναφερει και το manual απαγορευονται αλυσιδες σε αυτες τις διαστασεις τροχου.
    κοιταξα για αυτες που μπαινουν εξωτερικα οι οποιες ναι μεν χωρανε αλλα στο μπροστινο μερος δηλαδη μεταξυ τροχου και φτερου και συγκεκριμενα εκει που γυρναει το σποιλερ και βιδωνει η αποστασει ειναι ελαχιστη.Σε συνθηκες χιονιου και με 1-2 ατομα στο αμαξι θα παθω σιγουρα ζημια , το ιδιο ισχυει και εαν ο τροχος στριψει οπου με την γωνια που κανει ειναι πιο κοντα σε αυτο το σημειο.
    Τελος παντων , οπως ειχα αναφερει δεν μου αρεσουν οι κουβερτες αλλα θελω να πιστευω οτι εκανα τουλαχιστον καλη αγορα.
    Απο οσες ειδα οι μονες που μου αρεσαν σαν κατασκευη ειναι αυτες τις goodyear οι οποιες ειναι και οι πιο ακριβες , αλλα καμια σχεση με ολες τις αλλες αφου ειναι απο πολυ καλο υλικο, πολυ καλυτερες ραφες συν εξωτερικα εχουν προσθετα κομματια ραμμενα.Με λιγα λογια δεν βρηκα κατι αντιστοιχο σε καμια αλλη και γι αυτο και τις αγορασα.
    Ποσο ικανοποιημενος θα μεινω απο αυτες θα δειξει βεβαια σε συθηκες χιονιου/παγου , αυτο που με προβληματιζει λιγο ειναι οτι δεν γνωριζω την συμπεριφορα του αυτοκινητου με κουβερτες.Πως φρεναρει,εαν σπινιαρει,κατηφορα,ανηφορα κτλ.δεν εχω εμπειρια με κουβερτα.

Ευχαριστω,
    δημητρης
    Και εγω τα έλεγα.....
    χοχοχοοχοχχο

Προεπιλογή

Καλημερα σε ολους.

Ευχαριστω,
    δημητρης
    Δεν πρόκειται να νιώσεις διαφορά στην αίσθηση του αυτοκινήτου. 10 λεπτά χρήσης τους σε ακραίες συνθήκες και μόλις σου "φύγει" η ιδέα τους δεν θα καταλαβαίνεις ότι τις φοράς. Τις έχω 2 χρόνια (ζάντες MOMO 17" και ελαστικό 205/50/17) και τις έχω δοκιμάσει σε χιόνια στον Παρνασσό, ΚΑΝΕΝΑ μα ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα!!

Προεπιλογή

πές και μία τιμούλα και για εμάς

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές