If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Πόσο συχνά πλένετε το αυτοκίνητό σας;

Ψήφισαν
274. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Τουλάχιστον μία φορά την εβδομάδα

124 45,26%
  • Μία φορά στις 15

68 24,82%
  • Μια φορά το Μήνα

41 14,96%
  • Όταν φτάσει στο απροχώρητο (άμα βρώ καμιά αρκούδα μέσα)

31 11,31%
  • Περιμένω τη βροχή

10 3,65%
Σελίδα 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 456
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 101 έως 113 από 113
    Senior Member Το avatar του χρήστη nikos kara
    Περιοχή
    Alexandroupolis, Evros, Greece, Greece
    Αυτοκίνητο
    Insignia

Προεπιλογή

to insignia opote k an to vgalo kamia volta mono tote.alla to corsa mera para mera einai pipila.....
    opel insignia 1,8 cosmo
    opel astra h 1,4 cosmo
    opel corsa d 1,2 enjoy
    opel corsa d 1,3 ecoflex

Προεπιλογή

e3wterika mia fora thn evdomada kai analoga thn vromia pou 8a exei, eswterika maxh gia na araminei ka8aro kai na gualokopaei episeis 1 fora thn evdomada kai AN einai vromiko, kinhtira opote dw skones to polu 1 fora ton mhna....
    gia thn glukairinh dn to h3era...
    oso gia ta mugakia pou diavasa kapou exei kati eidika spey san azax to psekazeis prhn thn proplush kai vgenoun gia plaka xaris na perhmeneis lepto, phra ena tetoio kai SO8HKAAAA

Προεπιλογή

Παίδες μια ερώτηση.
    Θέλω να βάλω γλυκερίνη στα λάστιχα.
    Πόσο να βάλω ώστε να μην γυαλίζει εντελώς? Απλά να μαυρίσουν

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο opel astra j 2011 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παίδες μια ερώτηση.
    Θέλω να βάλω γλυκερίνη στα λάστιχα.
    Πόσο να βάλω ώστε να μην γυαλίζει εντελώς? Απλά να μαυρίσουν
    Παίρνεις ένα μικρό μπουκαλάκι γλυκερίνη από το φαρμακείο και ένα μπουκάλι οινόπνευμα το μπλε το φτηνό. Τα βάζεις σε ένα μπουκάλι από AZAX και τα ανακατώνεις καλά, ψεκάζεις το ελαστικό και είσαι έτοιμος. Αν πατήσεις όμως νερά το λάστιχο θα φαίνεται σαν κατουρημένο, κάνει δουλειά το καλοκαίρι που δεν βρέχει.

Προεπιλογή

Λοιπόν, πήρα φαρμακευτική γλυκερίνη. Έβαλα σε ένα μπουκαλάκι νερό εμφιαλωμένο. Έχυσα μια ποσότητα νερού (το 1/3), έβαλα μερικά ml γλυκερίνη και το κούνησα καλά. Τώρα που στέγνωσαν το αποτέλεσμα είναι εκπληκτικό! Δηλαδή όχι shine, αλλά glow!

Προεπιλογή

Λοιπόν, πήρα φαρμακευτική γλυκερίνη. Έβαλα σε ένα μπουκαλάκι νερό εμφιαλωμένο. Έχυσα μια ποσότητα νερού (το 1/3), έβαλα μερικά ml γλυκερίνη και το κούνησα καλά. Τώρα που στέγνωσαν το αποτέλεσμα είναι εκπληκτικό! Δηλαδή όχι shine, αλλά glow!
    Μετά από 2 περίπου χρόνια χρήσης γλυκερίνης στα Goodyear asymmetric 3, έχω να πω οτι δεν υπήρξε καμια φθορά στα ελαστικά. Βέβαια με κούρασε το να βάζω συνεχώς γλυκερίνη... Μάλλον θα τα αφήσω πλέον σκέτα, χωρίς γλυκερίνη.
    Να σημειώσω ότι η γλυκερίνη ήταν πάντα από φαρμακείο, σε μπουκάλι 1λίτρο και τιμή 5 ευρώ (αν θυμάμαι σωστά).

Senior Member Το avatar του χρήστη billnick05
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Εγώ χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια του lidl το σπρέι αφρού w5. Στα προηγούμενα λάστιχα το είχα 4.5 χρόνια και πάνω από 40.000km χωρίς κανένα πρόβλημα. Επίσης στα μαύρα εξωτερικά πλαστικά επίσης ένα w5 exterior το οποίο τα αναζωογονεί και κάνει πολύ καλύτερη δουλειά από πολλά ακριβότερα προϊόντα.

Προεπιλογή

Μετά από 2 περίπου χρόνια χρήσης γλυκερίνης στα Goodyear asymmetric 3, έχω να πω οτι δεν υπήρξε καμια φθορά στα ελαστικά. Βέβαια με κούρασε το να βάζω συνεχώς γλυκερίνη... Μάλλον θα τα αφήσω πλέον σκέτα, χωρίς γλυκερίνη.
    Να σημειώσω ότι η γλυκερίνη ήταν πάντα από φαρμακείο, σε μπουκάλι 1λίτρο και τιμή 5 ευρώ (αν θυμάμαι σωστά).
    Σε τι ποσοστο τη δουλευεις; Δε την αναμιγνύεις και με νερο μεσα;
    Μη βαζεις μεχρι το υψος στο '' τακουνι '' εκει που παταει το λαστιχο με το δρομο, γιατι το αμαξι γλυστραει ειδικα αν βαλεις και μετα φυγεις!

Εγω εχω σταματησει να βαζω, ειδικα σε καινουργια λαστιχα δεν βαζω τιποτα!

Προεπιλογή

Εγώ μόνο γλυκερίνη έχω βάλει (και μόνο στο j).
    Πλέον σε 1/3 νερού του μπουκαλιου του 0.5 λίτρο βάζω 4 καπάκια του μπουκαλιου της γλυκερίνης (λογικά περίπου σύνολο 20ml).
    Γενικά στα αυτοκίνητα μου δεν έχω βάλει ποτέ χημικά προϊόντα (εκτός από τον προφυλακτήρα του honda, αλλά χρησιμοποίησα ένα από τα ακριβότερα προϊόντα της αγοράς).

Δεν κατακρίνω αυτούς που χρησιμοποιούν τέτοια προϊόντα. Απλά εγώ τα φοβάμαι λίγο...

Προεπιλογή

Πλύσιμο αυτοκινήτου...καλο...
    Κάποτε το έπλενα μια φορά τη βδομάδα...ή πριν απο κάθε ταξίδι..τωρα μια φορά το 2μηνο....υπάρχει και ζωή....μέσα καθαρό είναι....
    Τώρα απ το Πάσχα....πήγε διακοπές...γύρισε....το πλυναν και κάτι βροχές. Ε άμα δε βρέξει μέσα στον σεπτέβρη θα το πλύνω
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Εγώ το πλένω κάθε Παρασκευή (εκτός και αν βρέχει) γιατί στην δουλειά έχουμε χωματόδρομο και γίνεται χάλια... Τουλάχιστον ΣΚ μένει καθαρό. Μέσα δεν το αφήνω ποτέ να βρωμίσει!

Προεπιλογή

Εγώ μόνο γλυκερίνη έχω βάλει (και μόνο στο j).
    Πλέον σε 1/3 νερού του μπουκαλιου του 0.5 λίτρο βάζω 4 καπάκια του μπουκαλιου της γλυκερίνης (λογικά περίπου σύνολο 20ml).
    Γενικά στα αυτοκίνητα μου δεν έχω βάλει ποτέ χημικά προϊόντα (εκτός από τον προφυλακτήρα του honda, αλλά χρησιμοποίησα ένα από τα ακριβότερα προϊόντα της αγοράς).

Δεν κατακρίνω αυτούς που χρησιμοποιούν τέτοια προϊόντα. Απλά εγώ τα φοβάμαι λίγο...
    Εντάξει υπάρχουν πολλά επώνυμα προϊόντα απλά επειδή τα λάστιχα του αυτοκινήτου είναι αυτά που έρχονται άμεσα σε επαφή με το δρόμο έχω σταματήσει να βαζω το οτιδήποτε τα τελευταία χρόνια.

Προεπιλογή

Το πλένω κάθε τέλος της βδομάδας είτε καθε δεύτερη βδομάδα, ανάλογα βέβαια και την εποχή του χρόνου π.χ. Βροχή ή αν έχει λερωθει!
    Αν μπορούσα να το έχω καθαρό κάθε μέρα ή να το πλένω κάθε λίγες μέρες θα το έκανα, θέλω να είναι καθαρό κάθε μέρα που το οδηγώ!

* Ο γείτονας μου παλιότερα με κοροιδευε όταν με έβλεπε κάθε τρεις και λίγο στο αυτοκίνητο, είτε το επλενα είτε το γυάλιζα!
    Άστο μου λέει θα του βγάλεις το χρώμα.. Θα σκουριάσει στο τέλος..

Σελίδα 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 456

Παρόμοια Θέματα

1. Πόσο παλαιό όχημα οδηγάτε;
    Από τον/την ASCONAN στο forum Ψηφοφορίες
    Απαντήσεις: 169
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-09-12, 14:14
  2. σετ χρονισμού το πόσο???????
    Από τον/την corsa_89 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-10-10, 06:22
  3. Πόσο μπορώ να το πουλήσω?
    Από τον/την Thomas στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-09, 15:57
  4. Έκανα μλκ πόσο θα την πληρώσω;
    Από τον/την aderg στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-05-08, 01:20
  5. Πόσο χαμήλωμα?
    Από τον/την lefterisp10 στο forum Στήσιμο
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-02-08, 19:36

Δικαιώματα - Επιλογές