PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγή κινητήρα σε astra g!

kostasv
11-06-09, 17:13
Καλησπέρα σε όλους!Έχω ενα astra g 1.4 μοντέλο του 2000 και επειδή τα 90 άλογα δεν με ικανοποιούν σκέφτομαι μια αλλάγη μοτέρ καθώς οι μετατροπές απο όσο εχω ψάξει δεν ειναι και τόσο αξιόλογες ή αξιόπιστες.Έτσι σκέφτηκα οτι η αλλαγή μοτέρ ειναι η καλύτερη λύση.Επειδή όμως ειμαι ψιλοαδαής χρειάζομαι τη βοήθεια σας στο τι θα άξιζε και στο τι συμφέρει και αν έχετε κάτι υπ' όψιν σας.Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!!

kontrakias
16-06-09, 14:23
βαλε 1.8 μπαινει κουτι....ουτε μετατροπες ουτε τιποτα!και θα εχεις και την αποδοσει που θες...

kostasv
19-06-09, 18:55
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.Τον 1.8 από astra g λες έτσι;Έχεις περίπου καμιά ιδέα το κόστος του;

johny76
19-06-09, 20:13
Πόσα χιλιόμετρα έχει το 1.4 μοτέρ σου φίλε?

PiNiOn
19-06-09, 21:32
Οι λύσεις είναι X16XEL/X18XE1/Z16XE/Z18XE/X20XEV/X20XER/Z20LET. Σίγουρα με τα 1.6 δεν θα καταλάβεις μεγάλη διαφορά, σε σχέση με τα χρήματα που θα δώσεις, επομένως κοίτα απο 1.8 και πάνω. Απο κει και πέρα, αν το υπάρχον μοτέρ είναι Χ14ΧΕ, τότε είναι πιο εύκολο (λόγω ηλεκτρικών) να βαλεις πάλι Χ μοτέρ, πχ Χ18XE1 (115ps) ή Χ20XEV/R (136ps ή 160ps). Αν πάλι έχεις Ζ14ΧΕ, τότε καλύτερα ψάξε για Ζ18/Ζ20.

Το κόστος είτε βάλεις 1.8 είτε 2.0 δεν αλλάζει δραματικά (εκτός αν πας σε LET), διότι έτσι κ αλλιώς θα αλλάξεις τα πάντα απο μηχανικά, επομένως μάλλον πρέπει να κοιτάς κατευθείαν σε 2.0. Οι τιμές ποικίλλουν και έχουν να κάνουν με το deal που θα κάνεις και το συνεργείο που θα απευθυνθείς. Απλά πρέπει να δεις με τα χρήματα που απαιτούνται και με τη τιμή που πιάνει τώρα το Astra σου ως μεταχ/νο, μήπως μπορείς να πάρεις κάτι καλό μεταχειρισμένο ή καινούργιο. Δλδ πχ αν με τα ίδια χρήματα παίρνεις ένα μεταχ/νο Coupe Turbo, τί είναι καλύτερο, να φτιάξεις το δικό σου ή να πάρεις ένα έτοιμο? Και στις 2 περιπτώσεις για μεταχειρισμένα πράγματα μιλάμε οπότε..

kostasv
20-06-09, 11:53
Πόσα χιλιόμετρα έχει το 1.4 μοτέρ σου φίλε?
Έχει φτάσει στα 120000!

kostasv
20-06-09, 12:07
Οι λύσεις είναι X16XEL/X18XE1/Z16XE/Z18XE/X20XEV/X20XER/Z20LET. Σίγουρα με τα 1.6 δεν θα καταλάβεις μεγάλη διαφορά, σε σχέση με τα χρήματα που θα δώσεις, επομένως κοίτα απο 1.8 και πάνω. Απο κει και πέρα, αν το υπάρχον μοτέρ είναι Χ14ΧΕ, τότε είναι πιο εύκολο (λόγω ηλεκτρικών) να βαλεις πάλι Χ μοτέρ, πχ Χ18XE1 (115ps) ή Χ20XEV/R (136ps ή 160ps). Αν πάλι έχεις Ζ14ΧΕ, τότε καλύτερα ψάξε για Ζ18/Ζ20.

Το κόστος είτε βάλεις 1.8 είτε 2.0 δεν αλλάζει δραματικά (εκτός αν πας σε LET), διότι έτσι κ αλλιώς θα αλλάξεις τα πάντα απο μηχανικά, επομένως μάλλον πρέπει να κοιτάς κατευθείαν σε 2.0. Οι τιμές ποικίλλουν και έχουν να κάνουν με το deal που θα κάνεις και το συνεργείο που θα απευθυνθείς. Απλά πρέπει να δεις με τα χρήματα που απαιτούνται και με τη τιμή που πιάνει τώρα το Astra σου ως μεταχ/νο, μήπως μπορείς να πάρεις κάτι καλό μεταχειρισμένο ή καινούργιο. Δλδ πχ αν με τα ίδια χρήματα παίρνεις ένα μεταχ/νο Coupe Turbo, τί είναι καλύτερο, να φτιάξεις το δικό σου ή να πάρεις ένα έτοιμο? Και στις 2 περιπτώσεις για μεταχειρισμένα πράγματα μιλάμε οπότε..
Φίλε pinion σε ευχαριστώ ήσουν κατατοπιστικός!Θα το ψάξω πιο πολύ για να δω όντως τι με συμφέρει περισσότερο.Πάντως νομίζω ότι θα ήταν καλύτερο μια αλλαγή μοτέρ καθως το αυτοκίνητο ειναι σε αρκετά καλη κατάσταση.Εννοείται βέβαια το συνολικό κόστος της μετατροπής να μην παέι και στα ύψη γιατί τότε καλύτερα να αλλάξω αυτοκίνητο όπως λες και εσύ.Αυτό που σκέφτομαι εγώ είναι ότι αν το συνολικό κόστος είναι γύρω στα 4000 συμφέρει...

ioannis3936
05-08-09, 01:41
Φίλε pinion σε ευχαριστώ ήσουν κατατοπιστικός!Θα το ψάξω πιο πολύ για να δω όντως τι με συμφέρει περισσότερο.Πάντως νομίζω ότι θα ήταν καλύτερο μια αλλαγή μοτέρ καθως το αυτοκίνητο ειναι σε αρκετά καλη κατάσταση.Εννοείται βέβαια το συνολικό κόστος της μετατροπής να μην παέι και στα ύψη γιατί τότε καλύτερα να αλλάξω αυτοκίνητο όπως λες και εσύ.Αυτό που σκέφτομαι εγώ είναι ότι αν το συνολικό κόστος είναι γύρω στα 4000 συμφέρει...
Αγαπητέ Κώστα,

Εφοσον εχεις Astra G μπάινει κουτι το Z16XEP με τους 105 Ίππους που το φοράει το Opel Astra Bertone.
Αν θες ριξε μια ματια εδω.

djcfo
05-10-09, 00:54
χαιρετώ την παρέα επειδη με ενδιαφέρει και εμενα το θέμα (σκεφτομαι για 1.8) πως μπορω να δω τον τυπο του μοτερ το δικό μου ειναι μοντέλο 2002. Ο 1,8 τι αποδοση έχει? Σκευτόμουνα και κατι άλλο αν τον τουρμπίσω τι απόδοση μπορώ να πάρω χωρίς καμια επέμβαση στο εσωτερικό του κινητηρα ? θα έχω πρόβλημα με το κτεο (μια που ο μανησιος 1,8 δεν ειναι turbo)? ευχαριστώ προκαταβολικά.

vaggelis00
05-10-09, 00:59
z14xe einai to diko sou an einai 1400

palmeiras
05-10-09, 11:15
den xero gia esas paidia pantos ego to tourbisa to diko mou to astra g 1.4 kai einai oxi mono axiopisto edo kai 2 xronia alla kai dunato. 210hp troxo metrimeno ston andreanaki.

djcfo
05-10-09, 17:59
ποσο σου βγήκε η μετατροπή? απο επιδόσεις? ειχες προβλημα με το κτεο? αν θες και αν μπορεις στείλε μου mail me όσες περισσότερες λεπτομέριες γίνεται. Αν έχεις και φωτογραφίες ακόμα καλύτερα. ευχαριστώ προκαταβολικά.djcfo_nos@yahoo.gr

Demetris
24-11-09, 18:40
Καλησπέρα Φίλοι !
Εχω ενα ASTRA 2002 . Το έδωσα σε ενα φίλο για ένα ταξιδι στην Αθήνα , και το αυτοκίνητο χτύπησε ΜΠΙΕΛΑ. ( Ξέχασα αυτό που λέει ο,τι ! : Τη γυναίκα τη δίνεις .... το αυτοκίνητο ΠΟΤΕ )
Τέλος παντων .... Ψάχνω για ενα κινητήρα 1.4 16V Z14XE για Opel Astra . Υπάρχει καμιά πληροφορία ?
Ζώ στη Πάτρα και δεν κατάφερα να βρώ Z14XE .... Εχει να κάνει το Ζ . .. Δεν θελω να μπλεξω με eBAY etc.... Αν κάποιος φίλος εχει κάποια συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη.
Σας ευχαριστώ - Δημήτρης

kostisfg
24-11-09, 21:58
Καλησπέρα Φίλοι !
Εχω ενα ASTRA 2002 . Το έδωσα σε ενα φίλο για ένα ταξιδι στην Αθήνα , και το αυτοκίνητο χτύπησε ΜΠΙΕΛΑ. ( Ξέχασα αυτό που λέει ο,τι ! : Τη γυναίκα τη δίνεις .... το αυτοκίνητο ΠΟΤΕ )
Τέλος παντων .... Ψάχνω για ενα κινητήρα 1.4 16V Z14XE για Opel Astra . Υπάρχει καμιά πληροφορία ?
Ζώ στη Πάτρα και δεν κατάφερα να βρώ Z14XE .... Εχει να κάνει το Ζ . .. Δεν θελω να μπλεξω με eBAY etc.... Αν κάποιος φίλος εχει κάποια συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη.
Σας ευχαριστώ - Δημήτρης

Γιατί δέν φτιάχνεις το δικό σου πάλι? Ρεκτιφιέ εννοώ...
Πόσα χιλιόμετρα είχες?

Scorpio
24-11-09, 22:11
http://img100.imageshack.us/img100/4726/img3364w.th.jpg (http://img100.imageshack.us/i/img3364w.jpg/) Ενδιαφερεται κανεις?

opelastrakos
16-01-10, 12:20
Καλημερα παιδες σε ολους και καλη χρονια!Λοιπον για να μπω κατευ'θειαν στο ψητο!Εχω ενα Opel Astra G Elegance μοντ.1998 1400cc με 90Hp!Το αυτοκινητακι εχει κανει κοντα στα 145000km και λογικο ειναι να εχει πεσει ο κινητηρας του αλλα και τωρα που το παιρνω γιατι ηταν των γονιων μου ακουω εναν παραξενο θορυβο και μαλλον ειναι απο την κεφαλη ή απο την πολλαπλη της εξατμησης!Τελος παντων αυτα που σας ειπα δεν νομιζω να σας ενδιαφερουν και τοσο γιατι εμενα η ερωτηση μου ειναι για το μοτερ του ιδιου του μοντελου αλλα ο κινητηρας ο OPC.Ο 2000cc με τα 160Hp πανω που ειναι ατμοσφαιρα!Η ερωτηση μου ειναι αν μπαινει το μοτερ πανω χωρις κανενα προβλημα και χωρις πολλες πατεντες!Ρωτησα μια μερα επισης τον Κοντολαιμακη που ειναι εδω στα Κατω Πατησια οπου εδω μενω (μαγαζι με ανταλλακτικα της Opel ειναι) και μου ειπε οτι μια τετοια κινηση θα μου κοστισει στα 3000 ευρω στο νερο που θα ειναι μεσα μοτερ,εγκεφαλος,πλεξουδα,σαζμαν και δισκοφρενα πισω και δισκοι δισκοφρενων για μπροστα συν δασκανες!Τι λετε για αυτο το θεμα?Εχω μονο και μονο 4000 ευρω για να ξοδεψω για το αμαξι αυτο!Περιμενω απαντησεις απο ολους σας.Ευχαριστω!!!!!:)

ΚΑΛΑΜΑΤΙΑΝΟΣ
16-01-10, 13:12
καλυτερα ενα τροπετο να βρεις.

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/483354/

corsadi
16-01-10, 13:28
Ακριβως την ιδια μετατροπη εχει κανει ο tzelis οποτε νομιζω οτι με αυτον θα πρεπει να μιλησεις...

kostanti_s
16-01-10, 14:02
Φιλε μου εαν σου ειπαν 3000 χιλ για αυτην την μετατροπη ειναι πολυ καλα καντην κα μην το σκεφτεσαι πολυ το ιδιο περιπου κοστιζει κ μια μετατροπη του τυπου απο 1.4 σε 1.8 που συζητανε παραπανω οι υπολοιποι!
Λοιπον συνοπτικα οσοι εχετε χ14χε (το γραφει η αδεια)το μοτερ σας εχει γκαζι με ντιζα και βαζετε χ18χε στην μετατροπη σας 115 αλογα αλλα περιπου 17+kg ροπη!Οσοι εχετε ζ14χε τοτε το μοτερ σας εχει ηλεκτρογκαζο και βαζετε z18xe στην μετατροπη σας με 125 αλογακια κ περιπου την ιδια ροπη κοντα στα 18kg!!

corsadi
16-01-10, 14:08
Λοιπον συνοπτικα οσοι εχετε χ14χε (το γραφει η αδεια)το μοτερ σας εχει γκαζι με ντιζα και βαζετε χ18χε στην μετατροπη σας 115 αλογα αλλα περιπου 17+kg ροπη!

Καλυτερα να βαλετε Χ18ΧΕ1 που ειναι small block κ αρα πιο ελαφρυ με την ιδια ιπποδυναμη...

Astra & Orama
16-01-10, 14:29
Καλυτερα να βαλετε Χ18ΧΕ1 που ειναι small block κ αρα πιο ελαφρυ με την ιδια ιπποδυναμη...

Δυσκολο να το βρεις!

tzelis
16-01-10, 15:32
ειναι καλη μετατροπη το Χ20ΧΕR απλα αυτο το διαστημα δεν ειναι οτι καλυτερο απο θεμα τελων κυκλοφοριας και βενζινης μιας και ανεβηκαν στα υψη .εγω σκεφτομαι να το βγαλω για αυτον τον λογο και να βαλω Χ18ΧΕ1.παντως σαν μοτερ ειναι πολυ αξιοπιστο και δυνατο αν το μαθεις να το δουλευεις στις ροπες του

opelastrakos
22-03-10, 02:18
Οπως ανεφερα και παραπανω για το Opel μου λεω για αρχη να του βαλω ενα φιλτρο (ή σκουπα οπως θελετε το λετε).Λετε να μου δωσει τιποτα απο θεμα γκαζιου?

PERIKLIS
22-03-10, 13:47
kalimera pedia....mias kai milate gia to x18xe kai gia to x18xe1 me endiaferei na matho an mpenei ena apo ta dio se tigra 98 montelo xoris kopsimata kai xoris na katargiso to a/c...

drosso GP
22-03-10, 22:19
ean valeis tetoio moter to aircondition apla ksexaseto,den yparxei xwros!!!!

kitkon1
14-06-10, 15:12

Καλησπερα! πηρα ενα opel astra g του 2001 κ εχεις μετατροπη αλλα δεν ξερω τι κινητηρα φωραει επανω ο κινητηρας γραφη Χ18ΧΕ-1 τι κινητηρας ειναι???οποιος ξερει κατι γιαυτο να μου πει ειναι αναγκη..κ για να βαλω ερκοντισιον η κλιμα τι ανταλακτικα πρεπει να ψαξω? κ κατι τελευταιο για το κλιμα κ το ερκοντισιον πρεπει να βρω ανταλακτικα με των συγκεκριμενο κωδικο κινητηρα Χ18ΧΕ-1?

antonis
15-06-10, 14:39
X18XE1
Bauform: R4
Steuerung: DOHC
Anzahl der Ventile: 16
Bohrung (mm): 80,5
Hub (mm): 88,2
Volumen (cm³): 1796
Leistung (kW bei min-1): 85 / 5400
Drehmoment (Nm bei min-1): 170 / 3400
Verdichtung: 10,5 : 1
Motormanagement: Siemens Simtec 70
Oktanzahlbedarf: 95 / 98 / 91, klopfgeregelt
Steuerung: Zahnriemen
Abgasanlage: AGR, geregelter Katalysator
Besonderheiten:
Verwendung: Astra G (F17CR, AF17), Vectra B (F17WR/CR, AF17), Zafira A (F17CR, AF17)

george ecotec
29-06-10, 18:08
μάγκες θέλω χάρη
έχω το astra z16xep και επειδή μου έσπασε ο καταλύτης και επειδή τα πήρε όλα μέσα του μου parta2 τα χιτώνια κτλ καίει 1λιτρο λαδί σε 500χλμ
για τηνοπότε Πάο για μοτέρ τι μου προτείνετε να βάλω x18xe-x18xe1-z18xe-z18xer
όλα αυτά τι διάφορα έχουν?
Ευχαριστώ εκ των πρότερων

GTC-ANIMAL
29-06-10, 18:12
μάγκες θέλω χάρη
έχω το astra z16xep και επειδή μου έσπασε ο καταλύτης και επειδή τα πήρε όλα μέσα του μου parta2 τα χιτώνια κτλ καίει 1λιτρο λαδί σε 500χλμ
για τηνοπότε Πάο για μοτέρ τι μου προτείνετε να βάλω x18xe-x18xe1-z18xe-z18xer
όλα αυτά τι διάφορα έχουν?
Ευχαριστώ εκ των πρότερων

AYTO

http://img692.imageshack.us/img692/6854/vauxhallvxr8ls3large.jpg

:D

george ecotec
29-06-10, 18:14
-saliaris-:sadeyes:

GTC-ANIMAL
29-06-10, 18:19
-saliaris-:sadeyes:

3some 3some 3some 3some 3some 3some

tzelis
29-06-10, 18:37
vale enan z18xe pou mpainei kai kouti xwris patentes ton xer ksexnaton apla

ASTRA4543
29-06-10, 19:22
giati den vazeis auton na exeis kai ligo ropi
http://0.tqn.com/d/cars/1/0/L/c/dc_08viper_engine.jpg

george ecotec
30-06-10, 19:09
ti sas exo kanei kai mou dixnete tetia moteria kai den mporo na kimitho metasuicide3

takhskon
14-07-10, 02:27
help eimai apo kalamata exw ena astra g kai eixai moter x14xe kai tora exei x18xe1 alla mou kanei ena skostarisma otan pigeno me liga xiliometra me 2 h 3 taxithta stis 1500 - 1700 rpm eno meta den kanei tipota douleyi mia xara kseri kanenas tipota

Giannis_Patra
14-07-10, 02:55
Καλημερα παιδες σε ολους και καλη χρονια!Λοιπον για να μπω κατευ'θειαν στο ψητο!Εχω ενα Opel Astra G Elegance μοντ.1998 1400cc με 90Hp!Το αυτοκινητακι εχει κανει κοντα στα 145000km και λογικο ειναι να εχει πεσει ο κινητηρας του αλλα και τωρα που το παιρνω γιατι ηταν των γονιων μου ακουω εναν παραξενο θορυβο και μαλλον ειναι απο την κεφαλη ή απο την πολλαπλη της εξατμησης!Τελος παντων αυτα που σας ειπα δεν νομιζω να σας ενδιαφερουν και τοσο γιατι εμενα η ερωτηση μου ειναι για το μοτερ του ιδιου του μοντελου αλλα ο κινητηρας ο OPC.Ο 2000cc με τα 160Hp πανω που ειναι ατμοσφαιρα!Η ερωτηση μου ειναι αν μπαινει το μοτερ πανω χωρις κανενα προβλημα και χωρις πολλες πατεντες!Ρωτησα μια μερα επισης τον Κοντολαιμακη που ειναι εδω στα Κατω Πατησια οπου εδω μενω (μαγαζι με ανταλλακτικα της Opel ειναι) και μου ειπε οτι μια τετοια κινηση θα μου κοστισει στα 3000 ευρω στο νερο που θα ειναι μεσα μοτερ,εγκεφαλος,πλεξουδα,σαζμαν και δισκοφρενα πισω και δισκοι δισκοφρενων για μπροστα συν δασκανες!Τι λετε για αυτο το θεμα?Εχω μονο και μονο 4000 ευρω για να ξοδεψω για το αμαξι αυτο!Περιμενω απαντησεις απο ολους σας.Ευχαριστω!!!!!:)

eimai sxedon stin oloklyrosh ths syggekrimenhs metatrophs....exw allaksei hdh ola ta akra brosta pisw 5aboulona apo to dilitro astra , exw agorasei to moter X20XER (poly spanio na to breis) pleon eimai stin epilogh sasman , mallon tha kataleikso sto f18 CR logo oti thelw sxetika kontes sxeseis kai to f23 pou foraei mama einai poly pio makry, episeis xreiazomai imiaksonia ki ena megalytero psygeio....mhxanh pleksouda eggefalo ta agorasa 2.200 euro...+ 350 peripou gia to sasman pou thelw + kana 150ari to psygeio...gia imiaksonia den kserw akoma timi....sthn antiprosopia mou zhthsan 500 euro na mou topothetisoun to moter mazi me tin douleia tou hlektrologou....tin metatroph telika tha tin kanw me ton diko mou mhxaniko o opoios einai manoula se tetoiou eidous metatropes....synolika ypologizo na mou ftasei 3500+ euro mazi me disko plato louria tsimouxes ladia kai loipa...

Giannis_Patra
14-07-10, 03:09
Καλησπέρα σε όλους!Έχω ενα astra g 1.4 μοντέλο του 2000 και επειδή τα 90 άλογα δεν με ικανοποιούν σκέφτομαι μια αλλάγη μοτέρ καθώς οι μετατροπές απο όσο εχω ψάξει δεν ειναι και τόσο αξιόλογες ή αξιόπιστες.Έτσι σκέφτηκα οτι η αλλαγή μοτέρ ειναι η καλύτερη λύση.Επειδή όμως ειμαι ψιλοαδαής χρειάζομαι τη βοήθεια σας στο τι θα άξιζε και στο τι συμφέρει και αν έχετε κάτι υπ' όψιν σας.Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!!

file egw sou protino an exeis ton z14xe na foreseis kouti ton z20let.....an exeis x14xe opws egw sou protinw ton x20xev h xer.....ton x20xev tha breis paneykola gyro sta 1500 euro koble kai den tha xreiastei kamia patenta gia na to baleis arkei na allakseis kai ta akra sou....o x20xer einai eidos pros eksafanish!!!pantos epeidh egw etyxe kai breika kai to epsaksa o syggekrimenos exei kai ekrisi apo to ypourgeio metaforon dylonete kanonika to moter an theleis......ASTRA X14XE 1389 -X20XER 1998 erithmos egrishs 7003/483

tzelis
14-07-10, 15:15
exei allaksei o nomos peri allagis kinitirwn ginetai polu pio eukolo pleon

slalom
14-07-10, 18:14
Γιάννη από Πάτρα, εφόσον δεν έχεις πάρει ακομα σασμαν, πάρε ένα 6ρι Μ32. Θα το αποσβέσεις από τη βενζίνη.

tzelis
14-07-10, 18:22
kai f28 mpainei pantws

Giannis_Patra
14-07-10, 22:39
egw psaxnw gia oso pio konto ginetai....den thelw telikes taxythtes....to amaksi proorizete gia xrhsh pistas otan ginontai topika events track days kai loipa...exw ki ena vectra C 2003 montelo 1.6 gia tis yshxes anetes kai oikonomikes boltes mou....yparxei kapoio sasman pou na poianei kofth sta 180???? auto thelw!!!aaaa ki ena short shift oposdipote -saliaris-

tzelis
14-07-10, 23:49
kala ta les omws an valeis sasman apo liga kuvika tha varetheis na allazeis imiaksonia giati tha sta kovei san prasa..to kalutero einai na valeis ena f18 kai na paikseis me ta diaforika

slalom
15-07-10, 00:16
kai f28 mpainei pantws
Αυτά έχουν κάνει το γύρο της Γης από τρεις φορές....;)

VASPAP
17-02-11, 16:35
φυγαμε απο το θεμα!!!
Τελικα βοηθησαμε τον φιλο μας!!!
Φιλε κωστα πρεπει να μας πεις ποσα διαθετεις, για να ξερουμε τι να λεμε.
Γιατι μεχρι στιγμης σου εχουμε πει μετατροπες απο 2000 εως 10000 ευρω.

kimoastra
17-02-11, 23:56
kalispera paidia kai apo mena.......
exw kai egw ton x14xe uperkuvismeno kai sfurilato sta 1,6 opote upothetw x16xe......
edw kai ligo kairo mou exei kwllhsei to kainourio moter pou forane ta astra h kai j sta 1,6 turbo me ta 180 aloga.....
to thema omws einai oti paroti mhxanikos autokinhtwn den exw asxolhthei me tetoio moter(mia zwh mono nissan kai to diko mou ftiaxnw)....... to kserw oti ola mpainoun me polu xrhma alla auto pou thelw na mathw an kserei vevaia kanenas einai an parw tropetaki paizei provlhma sta hlektrika sthn apo mhxanh se kampina???????

kostisfg
18-02-11, 00:07
Φίλε VASPAP απο το καλοκαίρι του 2009 μάλλον θα αποφάσισε τι να κάνει...:o

Όσο για να βάλεις στο G μοτέρ απο Η ή J λένε πως δέν γίνεται λόγο ασυμβατότητας ηλεκτρονικών.
Άμα το έχεις ήδη σφυρήλατο kimoastra γιατι δεν τουρμπίζεις το δικό σου?

kimoastra
18-02-11, 00:15
mallon gia ekei tha paw apla rwtousa gt vrika apo ebay tous profulaktires tou astra h opc se g kai elega na tous eperna kai na evaza kai to kainourio moter ths opel..... alla afou den mpainei glutwnw kai to 1000riko ap'tous profulaktires.....

makh
07-05-11, 17:51
den xero gia esas paidia pantos ego to tourbisa to diko mou to astra g 1.4 kai einai oxi mono axiopisto edo kai 2 xronia alla kai dunato. 210hp troxo metrimeno ston andreanaki.
file to 1.4 eftiakses to diko tou ti akrivws exeis valei gt exw to astra g to 1.6 k thelw na kanw kati se sxesh me ta aloga

kost
26-06-11, 20:29
exei allaksei o nomos peri allagis kinitirwn ginetai polu pio eukolo pleon
file mou mporis na mou pis ligo ti ginete geati evala apo z14xe - z16xe kai de ksero an exi gini pote afto

s5zax
26-06-11, 20:35
Σιγα την μετατροπη που θα την δηλωσεις κιολας. Χτυπα νουμερα.

kostisfg
27-06-11, 00:45
Σιγα την μετατροπη που θα την δηλωσεις κιολας. Χτυπα νουμερα.

Χαχαχα.... Μ'αρεσεις....
Κ εγω ετσι το δηλωσα.... ;)

marika-junior
11-01-12, 21:40
καλησπερα
εχω ενα astra g του 99 και πρεπει να εχει πανω απο 200000 χιλιομετρα
το αγορασα μεταχειρισμενο !
λαδια μεχρι στιγμης δεν καιει
ηθελα να ρωτησω ο 18οο αρης κινητηρας με τους 145 ιππους ποσο στοιχιζει σημερα ?
λετε οτι πεφτει κουτι .
με την πλεξουδα τι γινετε ? ταιριαζει του 1400 αρι ?
ποσο πηγαινει κινητηρας και τοποθετηση ?
σκεφτομαι να το κρατησω κανα 3αρι χρονια και αν μπαινει κινητηρας και υγραεριο μα κανα 2 χιλιαρο σκεφτομε να το κανω
περιμενω την βοηθεια σας
ευχαριστω

Marios G
11-01-12, 22:06
καλησπερα
εχω ενα astra g του 99 και πρεπει να εχει πανω απο 200000 χιλιομετρα
το αγορασα μεταχειρισμενο !
λαδια μεχρι στιγμης δεν καιει
ηθελα να ρωτησω ο 18οο αρης κινητηρας με τους 145 ιππους ποσο στοιχιζει σημερα ?
λετε οτι πεφτει κουτι .
με την πλεξουδα τι γινετε ? ταιριαζει του 1400 αρι ?
ποσο πηγαινει κινητηρας και τοποθετηση ?
σκεφτομαι να το κρατησω κανα 3αρι χρονια και αν μπαινει κινητηρας και υγραεριο μα κανα 2 χιλιαρο σκεφτομε να το κανω
περιμενω την βοηθεια σας
ευχαριστω

Πλεξούδα θές άλλη , εγκέφαλο θές άλλο και επειδή είσαι ντιζάτος αν βάλεις ηλεκτρόγκαζο θές και άλλο πετάλι γκαζιού-πλεξούδα . Επίσης για να πείς οτι θα δουλέψει σωστά όπως το 18άρι θές και άλλο σασμάν , έκτος αν το θές για "πατήματα" οπού εκεί το σασμάν απο το 14αρι θα σε βολέψει γιατι είναι ποιο κόντο , αλλα κανονικά θές και σασμάν . Επίσης για να γίνει σωστή δουλεία θές και φρένα ανάλογα για την δικία σου ασφάλεια και κάτι άλλα ψηλά , οπότε υπολόγιζε κανένα 3 με 4 ανάλογα σε τι μάστροα θα πέσεις. Έτσι πιστεύω εγώ αλλά περίμενε και καμία άλλη απάντηση για να είσαι σίγουρος.

Υ.Γ αν δεν νοίαζεσαι τόσο για επιδόσεις σκέψου να κινήθεις σε έναν x16xe (1.6) που μπαίνει κουτί πάνω στο αμάξι σου και δεν χρειάζεται να αλλάξεις τίποτα άλλο πέρα απο τον κινητήρα.

antonis
12-01-12, 10:58
επειδη εισαι ντιζα καλα ειναι να παραμεινεις σε ντιζα.
δηλαδη πας για κανενα x18xe1.

κ το σαζμαν απο το 1.8 δηλαδη το f17 ειναι ελαχιστα πιο μακρυ απο το f13.
ουτα καν το καταλαβαινεις.

Stilskin
12-01-12, 19:58
Απ' οτι γνωρίζω το astra g με ηλεκτρόγκαζο φόραγε τον Ζ18ΧΕ με απόδοση 125 άλογα και οχι τον μεταγενέστερο Ζ18XEP που φόραγαν τα astra h με απόδοση 140 άλογα.
Για εμάς με Ζ14ΧΕ το κόστος μετάβασης σε Z18XE είναι μεγαλύτερο απο 2.000 γιούρια. Δεν ξέρω αν ο κινητήρας που προτείνει για σένα ο συνονόματος λόγω παλαιότητας είναι πιο φθηνός.

Υ.γ. Γνωρίζουμε αν κουμπώνει κανονικά ο Ζ18XEP στο astra g και τι παίζει με θέμα συμβατότητας ηλεκτρολογικής φύσεως? Η το ξεχνάμε τελείως αυτό το σενάριο?

s5zax
12-01-12, 20:04
Ζ18ΧΕR ειναι και το ξεχνατε τελειως :(

Stilskin
12-01-12, 20:18
Ωραίος ο Ζάχος! Η απορία λύθηκε! :)

antonis.
05-03-12, 19:56
καλησπερα σε ολους,θα ηθελα τη γνωμη σας και τη βοηθεια σας.εδω και 2 χρονια μετα κοπων και βασανων απεκτησα το αμαξι που τοσο πολυ θαυμαζα..opel astra cabrio bertone edition 1800cc μοντελο 2001.επειδη ομωσ ς τα οικονομικα μου ειναι πλεον πολυ στριμογμενα και η βενζινη εχει φτασει στα υψη αναγκαζομαι να χρισιμοποιω το αμαξι μου ολο και λιγοτερο.θελω να αποφυγω να το πουλησω και να παρω καποιο μικροτερο και εσι σκεφτομαι αν γινεται και κατα ποσο αυτο ειναι εφικτο και αν ναι που μπορω να απευθηνθω να αντικαταστισω τον 1800 κινητηρα μου με εναν 1200-1400.περιμενω την βοηθεια σας ευχαριστω.

slalom
25-06-12, 00:31
Δε θα δεις μεγάλη διαφορα στην κατανάλωση. Αν όμως βαλεις αεριο θα δεις.
Και δε θα το "καταστρέψεις"

Marios G
25-06-12, 11:58
Με έναν 1.4 ίσως δεις και αύξηση της κατανάλωσης γιατί το αμάξι θα θέλει πολύ παραπάνω γκάζι για να κινηθεί....Δηλαδή με αυτή την κίνηση σου παίζει να αυξήσεις και την κατανάλωση ...Οπότε +1 και από εμένα στο αέριο χωρίς σκέψη.

tzelis
25-06-12, 13:13
ασε που δεν προκειται να δηλωθει ωστε να γινει νομιμο.δεν εχει βγει astra bertone 1.4 η 1.2 οπως θελεις...επομενως το αεριο ειναι μονοδρομος μιας που επεσε τελευταια

Astra & Orama
25-06-12, 14:16
ασε που δεν προκειται να δηλωθει ωστε να γινει νομιμο.δεν εχει βγει astra bertone 1.4 η 1.2 οπως θελεις...επομενως το αεριο ειναι μονοδρομος μιας που επεσε τελευταια

πολυ σωστος!

tsopirs
26-06-12, 20:22
μαζεψε κανενα 1000αρικο και βαλε αεριο..και θα πηγαινει λιγο καλυτερα και πιο πολυ οικονομια θα κανεις....εγω εχω το 2000

John Bovis
15-03-13, 00:25
x18xe-1 και ξερο ψωμια !!!! μικρο μπλοκ καλα κυβικα απο οποια αποψη και αν θες , το δηλωνεις οποτε θες ροπατο , το ειχα βαλει με φουλλ εξατμηση προγραμμα εκεντροφ. και αλλη εισαγωγη (πασχει απο αερα) 160 τα εχεις σιγουρα και σε καροτσα κατω των 1100 κιλων . . . με κοντο σασμαν . . . . . αντε πιαστω !!! στις ρεπριζ πιγενα στα ισα τα 2000τρα τα 150αρια(ps) μεχρι τη 4η !!!

Rubber Duck
21-03-16, 14:15
Καλησπέρα σε όλους, είμαι νέος στο forum και ψάχνω λύση σε ένα πρόβλημα. Λόγω νέας εγγραφής δεν μπορώ να ανοίξω νέο θέμα γι'αυτό γράφω εδώ. Το πρόβλημά μου είναι οτι έχω ενα astra g του 2000, το οποίο χρειάζεται κινητήρα. Ο κινητήρας που φοράει είναι ο Χ16ΧΕL. Μου είπε κάποιος οτι υπάρχουν δύο εκδόσεις του συγκεκριμένου κινητήρα και συγκεκριμένα έχουν διαφορά στη βάση του απο τη μεριά που είναι οι τροχαλίες. Μπορεί ,λέει, να έχει σε εκείνο το σημείο βάση, αλλά μπορεί και να μην έχει. Εχω μπει σε διαδικασία αναζήτησης και θα ήθελα να ξέρω τι ακριβώς ψαχνω. Επίσης εάν έχει κάποιος κινητήρα για πούλημα θα ήθελα να με ενημερώσει. Ευχαριστώ.