PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγή ψειρολαμπάκια στο astra f

patatas
12-11-08, 22:56
Γειά σας φίλοι.Αν ξέρει κάποιος να μου πεί θέλω να αλλάξω τα καμμένα λαμπάκια στα χειρηστήρια θέρμανσης -ψύξης. Περιεργάστηκα τις εμφανής βίδες (2) κάτω απο τα χειριστήρια,αυτές στην κολόνα του τιμονιού(3).Μετά τι κάνω?Τραβιέται έξω η κεντρική κονσόλα με τους κεντρικούς αεραγωγούς εύκολα?

clutchmaster
13-11-08, 03:44
βγαζεις και τους 3 στρογγυλους ρυθμιστες. οι 2 ακριανοι απλα τραβιουνται. ο μεσαιος θελει ξεσκαλωμα με ενα ψιλο κατσαβιδακι. αμα τον τραβηξεις εξω θα δεις στην μια ακρη μια τρυπουλα, εκει βαζεις το κατσαβιδακι και σκαλιζεις μεχρι να βρεις την ασφαλεια.
βγαζοντας αυτα τα 3 θα δεις απο κατω καινουριες βιδες. τις ξεβιδωνεις ολες.

μετα τραβας προσεκτικα το διακοπτη των αλαρμ. θα βγει πρωτα το καπακι του. μετα με ενα μυτοτσιμπιδο πιανεις τον διακοπτη και τον τραβας εξω. οι 2 αεραγωγοι βγαιινουν αν τους ξεσκαλωσεις με ενα ισιο λεπτο κατσαβιδι. απο κατω θα δεις αλλεσ 2 βιδες.

βγαζεις το ραδιοφωνο. σηκωνεις το λαστιχακι μπροστα απο την οθονη. ξεβιδωνεις και τις 4 βιδες. αφαιρεις ραδιοφωνο και οθονη.

αν βγαλεις το καλυμα της κολωνας του τιμονιου, θα βρεις αλλη μια βιδα εκει. ξεβιδωνεις και αυτη και προσεκτικα τραβας ολη την "προσοψη". 3 λαμπακια νομιζω χρειαζεται να αλλαξεις. ειναι με βαση "Τ5".
Βαζεις τα λαμπακια, ριχνεις κανα μπινελικι γιατι εφαγες ΟΛΟ αυτο το μανικι για 3 σκατολαμπακια και ξανατρως ΟΛΟ αυτο το μανικι, αυτη τη φορα απο πισω προσ τα μπρος, για να ξανακλεισεις το ταμπλο.

;-)

και την επομενη φορα που θα καει ενα απο αυτα τα λαμπακια, 100% θα πεις " βρε δε πα να @$#%#$% που θα ασχολουμαι με σας"... Υπαρχει και η λυση να βαλεις Λεντακια αντι για τα λαμπακια αυτα, αλλα αν δεν ξερεις απο Λεντ, κολλητηρια, καλάι κλπ μην το επιχειρησεις καν...

patatas
13-11-08, 19:52
Κουράστηκα μονο που το διάβασα.

kapsmix
13-11-08, 20:48
αχχαχαχαχ +1
Μιτσο ακουω τη συμβουλη σου,βρε δν πα να γ@@@,ημουν κ γω στη σκεψη να κατσω να τ'αλαξω αλλα αστο!

ΜΠΑΜΠΗΣ
25-11-08, 13:51
Μητσο καλησπερα πολυ καλη ενημεροση για το πωσ ανοιφουμε το ταμπλο, εχω και εγω καμενες τισ λαμπες και θελω να τις αλαξω.θα ηθελα να μας κανεις ακομα μια ενημεροση απο την αριστερι μερια που ειναι ο διακοπτης φωτων εκινο το κοματι πως βγενει ρωταω γιατι αφου θα τα βγαλω να τα βαψω κιολας ασημη δοσε τα φωτασου και για το βαψημο και τελος θελω να αλαξω και τα λαμπακια στο κοντερ πως βγενει αυτο σορι αν σε ζαλισα απλος δεν θελω να κανω καμια ζημια στην κονσολα

clutchmaster
03-12-08, 22:00
λοιπον εχουμε και λεμε.

Βγαζεις πρωτα το καλυμα του τιμονιου. 2 βιδες πισς απο το τιμονι (στριβεις δεξια αριστερα και τις βλεπεις).
3 βιδες στο κατω μισο του καλυματος. Σκυβεις απο κατω και φαινονται.
παει αυτο.

"κορνιζα" καντραν. 2 Βιδες πανω απο το κοντερ που φαινονται. αλλες 2 βιδες εμφανιζονται μολις βγαλεις το καλυμα τιμονιου. βγαζεις και αυτες και τραβας ολη την κορνιζα προσεκτικα στο πλαι.

για να βγαλεις το κοντερ τωρα και να αλλαξεις τις λαμπες. το κοντερ εχει 1 βιδα πανω στο κεντρο και 2 κατω στις ακρες. ξεβιδωνεις και πατας το κοντερ αριστερα προς τα μεσα και δεξια το τραβας προς τα εξω, παντα προσεκτικα. μολις δεξια εχεις κενο που χωραει το χερι σου, το βαζεις και ψαχνεις με τα δαχτυλα να βρεις την ντιζα. η ντιζα πανω στο κοντερ εχει μια ασφαλεια που την κραταει. ειναι ενα λαμακι που πρεπει να το πατησεις προς το καντραν. μολις η ντιζα απασφαλισει θα νιωσεις πως το κοντερ πλεον δεν "το τραβαει" κατι. οποτε το γυρνας λιγο ακομα και βγαυεις και τις 2 φισες που εχει πανω.
Επειτα βγαζεις παλι προσεκτικα το κοντερ προς το πλαι. Τα λαμπακια φωτισμου που σε ενδιαφερουν ειναι μονο 4 και ειναι αυτα με τις πρασινες βασεις Osram.

το αριστερο πλαισιο του διακοπτη βγαινει ως εξης. αναβεις τις ψειρες, ωστε ο διακοπτης να γυρισει στην "πρωτη σκαλα". Τραβας τον διακοπτη να αναψει η πλαφονιερα. Παιρνεις ενα ψιλο κατσαβιδακι και το βαζεις στην τρυπουλα που φαινεται τωρα καθετα κατω απο το διακοπτη. πατας εκει προσεκτικα μεχρι να βγει το "στρογγυλο" που γυρναει. απο κατω φαινονται 2 αυτακια. τα πατας ταυτοχρονα και τραβας ολο το διακοπτη εξω.
απο κατω φαινεται 1 βιδα. την λυνεις.

παιρνεις 2 ψιλα ισια κατσαβιδακια και πιανεις τον αεραγωγο που βρισκεται απο πανω ταυτοχρονα απο δεξια και αριστερα και το τραβας ολο εξω. απο κατω φαινεται αλλη μια βιδα.

τωρα το πλαισιο ολο τραβιεται προς τα εξω. παιρνεις τα κατσαβιδακια παλι και τα βαζεις στα κουμπακια για τα ομιχλης και σαν μοχλο τα τραβας εξω και αυτα.
πισω απο το πλαισιο ειναι κουμπωμενες οι πλεξουδες των διακοπτων, τις λυνεις και αυτες προσεκτικα.

τωρα για το βαψιμο,αν και λαθος τοπικ, ακολουθεις τα γνωστα. Τριψιμο τα πλαστικα με χοντρο χαρτι. πλυσιμο καλο, ασταρωμα, τριψιμο με ενα πχ 800αρι νερου μεχρι να φυγει ολο το "ζαγρε" και να ειναι λειο. Βαψιμο, 2 χερια σταυρωτα και αργα/σταθερα, περιμενεις 10-15λεπτα και 2 χερια βερνικι και τα αφηνεις 2 μερες να στεγνωσουν. και στην τοποθετηση προσεχεις παρα πολυ...

ΜΠΑΜΠΗΣ
04-12-08, 15:47
Σ΄ευχαριστο παρα πολυ.γνωριζισ καπιο ηλεκτρονικο μαγαζι να παραγγιλο λαμπακια γιατι εδω στην Σαμο ειναι στα χαμενα δεν μπορο να βρω,ποσα ειναι σε συνλο τα λαμπακια?αυτα βγενουν σε μπλε και κοκκινα?.Τωρα για το βαψιμο δεν γινετε απλα με καπιο σπρεει?διαβασα καπου στο club opel οτι βαφετε με σπρεει

clutchmaster
04-12-08, 16:14
σε ο,τι χρωμα θελεις βγαινουν. Μην ασχολεισαι με σπρει, αυτα ειναι μπακαλικα πραγματα και δεν κρατανε.

Θελεις 4 λαμπακια για το καντραν και 2 για την οθονη.

εγω προσωπικα τα εχω ολα με λευκα δυνατα LED και φαινεται κυριλε.
Μπορω να σου βρω εγω τετοια,περισσοτερα με πμ...