PDA

Επιστροφή στο Forum : "Άλογα" πως?? και προβλήματα. Κινητήρες z & x

antonis
13-01-06, 14:26
η επομενη κινηση ειναι να ασχοληθεις εσυ με μηχανικη βελτιωση,εγω εδω σταματω!μου φτανει προς το παρον ετσι οπως παει.στο μελλον θα ψαχτω για 20 βαλβιδες η opc μοτερ..
αντε ξεκινα στειλε εκκεντρ κ μετα προγραμμα.ειδες παλιοσπιουνε οτι το δικο μου πετυχε..το δικο σου ειναι ακομα πιο ευκολο στο chiptunining :smoker:

SThom
27-03-06, 13:22
Πετυχε;
lol lol lol Κατσε να καψει φλαντζα και θα δεις το καλο το προγραμμα... :help:

antonis
27-03-06, 23:37
η φλαντζα τι σχεση εχει.
δεν καταλαβα που κολλαει?

ARGI
27-03-06, 23:41
Για σπάστα να καταλαβουμε τι εννοεις

καψιμο φλαντζας με το προγραμμα δεν εχει καμμια σχεση

antonis
27-03-06, 23:44
πεστα ρε αρχηγε!
τι αλλο θα ακουσουμε..

SThom
28-03-06, 10:59
Τα Opel(ιδιαιτερα τα Ecotec) δουλευουν με αρκετα φτωχα μιγματα για να εχουν καλη καυση.Αυτο συνεπαγεται μεγαλες θερμοκρασιες στους θαλαμους και ιδιαιτερη καταπονηση στα υπολοιπα μερη,ιδιαιτερα φλαντζα καθως στην ουσια αυτη παρεμβαλεται εκει...
Τα διαφορα προγραμματα,ιδιαιτερα καποιων,ο θεος να τους κανει :help: ,βελτιωτων επειδη βασιζονται σε αρκετα πιο "στεγνο" προγραμματισμο,το φαινομενο γινεται πιο εντονο.Και θα πειτε,γιατι αποκλειεται να δουλευει με περισσοτερες βενζινες απο το μαμα;
Ναι,γιατι μετα τους βγαζει περισσοτερα καυσαερια και βγαζει προβλημα με την βαλβιδα EGR,αναβει συνεχεια λαμπακι και μπαινει και σε safe mode....
Καλως ή κακως,ο Bilas εχει καταφερει να βρει την χρυση τομη αναμεσα σε αυτες τις παραμετρους ασφαλειας οποτε και δουλευει πιο αξιοπιστα,οχι απαραιτητα με πολυ περισσοτερα αλογα αλλα σιγουρα ταλαιπωροντας λιγοτερο την φλαντζα.

Ξερω,ξερω,off topic... :spam:

antonis
28-03-06, 15:43
ecotec me ecotec διαφερει.
τα χ μοτερ φορουσαν μαπα φλατζα,τα z φορανε μεταλλικη.
εγω δεν εχω ακουσει κανενα z να μενει απο φλατζα.
οποτε ατοπο αυτο που λες περι φλατζας αλλα εν μερει ισχυει για τα x.
το δικο μου γραφει 77000 χλμ απο τα 1500 δουλευει καθε μερα στις 6500 κ τον τελευταιο καιρο στις 7000 κ η φλατζα δεν ειπε το ποιημα.
κ τωρα να βγαλει ευχαριστημενος θα ειμαι με τετοια χρηση.
τωρα αμα πας σε καποιον τυχαιο για προγραμμα θα ειναι λογικο να μη περναει καυσαερια κ να αναβουν λαμπακια.
αυτο εξαρταται απο εσενα.
κ για bilas διαβασε ολα τα υπολοιπα topic που εχουν ανοιχτει για το συγκεκριμενο θεμα κ μετα ξανακανουμε κουβεντα.
με λιγα λογια προγραμμα για εκκεντροφορατο corsa που εχει αλλαξει μονο 2 χαρτες πανω στο μανισιο κ στο χρεωνει 500 ευρω..
τα συμπερασματα δικα σας..
κ φυσικα ο bilas στο κανει να στροφαρει 7300 χωρις να καψει φλατζα γιατι εχει φοβερο προγραμμα!!!!!

Gregls
28-03-06, 16:26
Τα Opel(ιδιαιτερα τα Ecotec) δουλευουν με αρκετα φτωχα μιγματα για να εχουν καλη καυση.Αυτο συνεπαγεται μεγαλες θερμοκρασιες στους θαλαμους και ιδιαιτερη καταπονηση στα υπολοιπα μερη,ιδιαιτερα φλαντζα καθως στην ουσια αυτη παρεμβαλεται εκει...
Τα διαφορα προγραμματα,ιδιαιτερα καποιων,ο θεος να τους κανει :help: ,βελτιωτων επειδη βασιζονται σε αρκετα πιο "στεγνο" προγραμματισμο,το φαινομενο γινεται πιο εντονο.Και θα πειτε,γιατι αποκλειεται να δουλευει με περισσοτερες βενζινες απο το μαμα;
Ναι,γιατι μετα τους βγαζει περισσοτερα καυσαερια και βγαζει προβλημα με την βαλβιδα EGR,αναβει συνεχεια λαμπακι και μπαινει και σε safe mode....
Καλως ή κακως,ο Bilas εχει καταφερει να βρει την χρυση τομη αναμεσα σε αυτες τις παραμετρους ασφαλειας οποτε και δουλευει πιο αξιοπιστα,οχι απαραιτητα με πολυ περισσοτερα αλογα αλλα σιγουρα ταλαιπωροντας λιγοτερο την φλαντζα.

1ον Απο που προκειπτει οτι τα Τα Opel(ιδιαιτερα τα Ecotec) δουλευουν με αρκετα φτωχα μιγματα? Αν ενοεις λογο ανακυκλωσης καυσαεριων, σου υπενθυμιζω οτι σε συγκεκριμενες συνθηκες δουλευει, αρα οτι και να κανεις αν αναγνωσει ο Lamda φτωχο μειγμα αυξανει την διαρκεια ψεκασμου ετσι ωστε να το εμπλουτισει, αρα η λειτουργεια και ο χαρακτηρισμος ενος μοτερ ως φτοχο δεν ισχυει μιας και σε συγκεκριμενες συνθηκες αλλαζει κατα το δοκουν.
2ον Καλη καυση- σωστη εχει σχεση με τους αισθητηρες και τις εκαστωτε συνθηκες.
3ον ''Τα διαφορα προγραμματα,ιδιαιτερα καποιων,ο θεος να τους κανει :help: ,βελτιωτων επειδη βασιζονται σε αρκετα πιο "στεγνο" προγραμματισμο,το φαινομενο γινεται πιο εντονο''
Αυτο κι αν ειναι ειδηση, προγραμα που να φτωχαινει το μειγμα! Στη ζωη μου μονο μια φορα το εχω ακουσει και αυτο γιατι αν ηδη υπαρχει περισεια πλουσειου μειγματος, προτηματε να ελευθερωθει η εισαγωγη και η εξατμηση ετσι ωστε να υπαρχει αμεσο κερδος.
4ον Το θεμα με τα καυσαερια ειναι μεγαλος μυθος μιας και αν εχεις σωστο προγραμα και αισθητηρες καλο καταλυτη (οχι 100000) με μαμα εξατμηση περνας χαλαρα ΚΤΕΟ, (ζωντανη αποδειξη το rallaki που εχουμε μετρισει απειρες φορες με προγραμα, συμπιεση, εκεντροφορια. . .) περασε και πηρε το σηματακι πανηγυρικα με μοναδικη αλλαγη την τοποθετηση της μαμα εξατμησης για το ΚΤΕΟ.
5ον Αν πας στον μπαρμπα μιτσο της γειτονιας χαλαρα θα εχεις προβληματα και ειναι το μοναδικο στο οποιο συμφωνω.
6ον Το αντιπροσοπευτικο δειγμα του κυριου billa που εχουμε εδω εδειξε την τοσο καλη δουλεια με τα 11kgr ροπης που απεδωσε. . . απεναντη στο σκουπα προγραμα εξατμηση του antoni με τα 13+ kgr του. . .

SThom
28-03-06, 17:37
Καταρχην οσο φτωχαινει το μιγμα,τοσο ανεβαινει η αποδοση του κινητηρα αλλα μαζι και ο κινδυνος για προαναφλεξη οποτε και η πιθανη καταστροφη του μοτερ.Βασικη παραμετρος της φυσικης...

Επισης οι αισθητηρες συμπληρωνουν καυσιμο βαση των χαρτων στον εγκεφαλο οι οποιοι αν ειναι αλλαγμενοι λογικο ειναι ο εγκεφαλος να μην μπορει να ξεφυγει απο εκεινες τις τιμες.
Επισης η EGR δουλευει παντα και παντου...

Το ευκολο για να μην εχεις προβληματα με το safe mode του εγκεφαλου,ειναι να κοψεις καυσιμο και οχι να προσθεσεις.Οταν κοψεις,οι ρυποι ειναι σαφως λιγοτεροι.

Οταν πρωτοβγηκε το Corsa C ειχαμε κανει ενα πειραμα.Ειχαμε συνδεσει μια αντισταση στον λ ωστε να αλλαζε τις τιμες που διαβαζε.Απο τις πολυ μεγαλες θερμοκρασιες κοντεψε να λιωσει(λεμε τωρα...) η πολλαπλη εξαγωγης επειδη ο λ μετρουσε εντελως ασχετα πραγματα...Το αμαξι πηγαινε βεβαια κομματια αλλα..."θα το ελεγε το ποιημα".Επισης ο εγκεφαλος σας δεν ειναι flash Eprom που ειναι στα Astra G(μακραν καλυτερος απο του Corsa C).

Σχετικα με τους Ζ και τους Χ που προαναφερθηκε,η φλαντζα ειναι μεν αλλαγμενη,μεταλλικη και στα Astra G με Χ μοτερ,οχι ομως στα Corsa B,αλλα την διαφορα που εφερε την αξιοπιστια την εκανε το προγραμμα που αλλαξε και οχι η φλαντζα. ;)

Το ΚΤΕΟ,δεν μου λεει κατι...Και το δικο μου εβγαζε καρτα χωρις καταλυτη και με ενα μονο καζανι.

Οσο για την ροπη...12,5+ βγαζει απο το εργοστασιο.Το συγκεκριμενο παραδειγμα με τα 11 κιλα,ειναι απλο παραδειγμα κακου set up για αυτο και τα αθλια νουμερα.Το θεμα ειναι οτι καμια απολυτως εισαγωγη δεν δουλευει καλυτερα απο την μαμα,με μονη εξαιρεση αυτην του Bilas που στελνει ομως την ροπη στο θεο με αποτελεσμα να μην πηγαινει και να θελει οπωσδηποτε αλλους εκκεντροφορους,προγραμμα και συμπιεση για να δουλεψει.Το μοτερ εχει πολυ αερα σε ολο το φασμα αλλα δεν μπορει να τον αξιοποιησει λογο του οτι εκει που λογο εισαγωγης υπαρχει επαρκεια αερα,τελειωνουν οι εκκεντροφοροι.Με απλα λογια χαλαει εντελως το φαινομενο συντονισμου της εισαγωγης,με τους εκκεντροφορους και την εξατμιση.Το προγραμμα που δινει ο Καλτσουνης(γιατι εκεινος ξεκινησε την ολη υποθεση με τον DBilas) ειναι απλα ενα light προγραμμα το οποιο θα δουλευει με ολες τις συνθηκες χωρις προβλημα.Για αυτο και δεν παει...Αν καποιος καταληξει στην Γερμανια σε δυναμομετρο,με καλη βενζινη,και φτιαξει προγραμμα τοτε δεν θα εχει σχεση με αυτο του Καλτσουνη.

Για αυτο μην κατακρινετε τον DBilas πριν δοκιμασετε ολες τις εκδοχες.Ουτε εγω τον συμπαθω,ποτε δεν τον γουσταρα,απλα ο ανθρωπος εφτιαξε αυτο που του ζητησαν.
Marketing βλεπετε...

Ελπιζω να μην ξεχασα κατι.
η συνεχεια μαλλον αυριο καθως φευγω για εξωτερικο και δεν ξερω αν θα εχω προσβαση στο web.

clutchmaster
29-03-06, 00:51
Επισης η EGR δουλευει παντα και παντου...

kai omws file ap osa gnwrizw h EGR (´h AGR opws thn lew egw sta germanika ;) ) den douleyei synexeia. douleyei (synexeia) mono otan o kinhthras einai kryos,gia na petyxei grhgorotero zestama, kai apo ekei kai pera anoigei mono,otan to aytokinhto kineitai se "normal" rythmous kai me to dynaton ametablhtes strofes. (Teillastbereich sta germanika). Se kathe periptwsh kleinei otan pathseis terma to gkazi,opote o egkfalos prostazei "ksekwliasma-mode on"...

tax
29-03-06, 22:05
Επειδη έχω εκκεντροφόρους μπίλλα και επειδή τη πίκρα απτη δυναμομέτρηση δε θέλω να τη θυμάμαι...φιλική σύμβουλή:άςστους να πάνε.

Επειδή όμως σε βλέπω να ψήνεσαι λίγη δύναμη ακόμα τα λεφτά για τους εκκεντροφόρους και το πρόγραμμα δώστε σε καπάκι από 1,6 και πρόγραμμα.
Μαμά τίγκρα υπερκυβισμενο μαυτό τον τρόπο πήγαινε μαζί με κόρσα β'στάδιο με εξάτμιση απο καταλύτη και πίσω.

Η άστο όπως είναι.Δεν αξίζουν.

Είμαι και εγώ ένας από τους απογοητευμένους με τον Μπίλλα.

antonis
29-03-06, 22:09
μα δεν θελω να βαλω αν θα εκανα ποτε θα εβαζα μπουμπακια.εχουν τρελη διαρκεια κ βυθιση για μαμα μοτερ αυτοι οι bilatoi. για να δουλεψουν θελουν κ αλλα πραγματα κ κριμα ειναι να ανοιγεις αλλες ιστοριες.
k βασικα ειμαι ψημενος μονο για zafira κ τιποτε αλλο αντε κ ενα προγραμμα μετα..

SThom
30-03-06, 13:12
Το Zafira και να το βαλεις θα εχεις προβλημα με θερμοκρασιες οποτε ξεχνα το γιατρε...
Γενικα να ξερεις οτι αν σκοπευεις να ο κρατησεις το μικρο,η λυση ειναι αγραφος εγκεφαλος και απο εκει και περα οτι θελεις απο εκκεντροφορους,τετραπεταλουδα κλπ...
Τα προγραμματα στο συγκεκριμενο 14αρι μοτερ,ειναι μαλλον πεταμενα χρηματα καθως ολο το προβλημα στα Ζ εστιαζεται στην εξαγωγη.Οχι οτι με προγραμμα δεν θα παρει τιποτα αλλα ειναι εντελως λαθος ξεκινημα...

Τελοσπαντων,επειδη ο τιτλος του topic ειναι εκκεντροφοροι για twinport θα σας πω οτι δεν αξιζει γιατι ειναι ενα υπεκυβισμενο 12αρι μοτερ με αρκετα,για να μην πω πολυ,μεγαλη διαδρομη πιστονιου το οποιο σημαινει οτι και να θελετε να βγαζει αλογα καπου στις 6500,αυτο δεν θα γινει ή ακομα και να γινει,θα εχει τοσες πολλες φθορες που θα γινει οικονομικα ασυμφορο λογω αναξιοπιστιας.
Σε αντιθεση με ολα αυτα,ο Ecotec ειναι σαφως πολυ καλυτερη βαση για στροφαρισμα και αποδοση.Απλα επειδη δεν μπορει να μπει και να δηλωθει στα twinport λογω καυσαεριων,το 18αρι με τα 125 ειναι μονοδρομος...

antonis
30-03-06, 18:40
ρε γιατρε πετας κατι ατακες ωρες ωρες!
τι ειναι αυτο παλι με θερμοκρασιες?
ετοιμο μοτερ χωρις να ανοιχτει καν θα φορεθει πανω κ θα εχει προβλημα με θερμοκρασιες?
καινουριο ειναι αυτο παλι?δεν εχω ξανακουσει τιποτα παρομοιο..

corsa120hp
30-03-06, 20:15
μονο ο corsa 120 φαινεται να σταθηκε τυχερος σ αυτο το θεμα.
παλια απ οτι ειχα καταλαβει βημα δεν πηγαινε το αυτοκινητο κ περιμενε να ερθει να του το κανει.
κ εμεις που μενουμε μακρια απο Αθηνα τι κανουμε?περιμενουμε ποτε θα ερθει για μπουγατσα?

prin to ftiaksei o birbilas me to conserva programa (opos tou moutrou)
eixa 105 aloga stis 7230 me 12 peripou kgr ropis
epidi to kostos pleon gia na mou to rythmisei o idios (me ekkentra) megalonei synexos apo oti exw katalavei mallon tha minw opos eimai mexri na mazepsw ta fraga (pros to paron asxoloume me ftina periferiaka gia ton xavale)

antoni pes sto moutro na ton parei thl na anevei ena proino gia mpougatsa lol

SThom
30-03-06, 21:59
ετοιμο μοτερ χωρις να ανοιχτει καν θα φορεθει πανω κ θα εχει προβλημα με θερμοκρασιες?

Αν μιλας για το μοτερ του OPC,θα εχει προβλημα γιατι ο χωρος ειναι ελαχιστος και ακομα και να χωρεσει λογο κακου αερισμου θα πυρωνει η τουρμπινα και δεν θα αποδιδει σχεδον καθολου.
Τωρα αν μιλας για ατμοσφαιρικο 18αρι τοτε ακυρο αυτο που ειπα. ;)

antonis
31-03-06, 01:39
ετσι πως τα λες εσυ ισοπεδωνεις τα παντα στο θεμα βελτιωσης.δηλαδη κ τα corsakia που φορανε απο calibra δεν πανε μια διοτι εχουν ελαχιστο χωρο?
δεν το πιστευω αυτο..
αμα ειναι παιδια να μεινουμε με μανισια αυτοκινητα διοτι δεν εχουν χωρο για αερισμο..
ααα ξεχασα τα rallakia τα turbata πυρωνουν την τουρμπινα παλι λογω χωρο κ δεν πανε καλα. :smoker:

Gregls
01-04-06, 14:10

Αν μιλας για το μοτερ του OPC,θα εχει προβλημα γιατι ο χωρος ειναι ελαχιστος και ακομα και να χωρεσει λογο κακου αερισμου θα πυρωνει η τουρμπινα και δεν θα αποδιδει σχεδον καθολου.
Τωρα αν μιλας για ατμοσφαιρικο 18αρι τοτε ακυρο αυτο που ειπα. ;)

Δηλαδη το tigra με μοτερ μαμα Calibra που απεδωσε 205ps και εχει και λιγοτερο χωρο πωσα επρεπε να αποδωσει να ειχε χωρο 300?? Για ολα υπαρχουν λυσεις. . .
Ασχετα πραματα χωρις τεκμηριωση πρεπει να σταματισουν.

clutchmaster
02-04-06, 01:42
koita kapou stekei ayto. h Delta motors South Africa pou poulouse to astra F me ton c20let,anagkasthke na stamathsei syntoma thn "paragwgh",giati den mporouse na ta bgalei pera me ta problhmata yperthermanshs pou antimetwpize... bebaia ola ginontai (h germania exei gemisei me atra F turbo kai ola douleyoun roloi) alla leme twra...

Corsa-GR
02-04-06, 09:32
south africa vs germania... pantos sigoura exoun mia diafora stis 8ermokrasies na einai 10 -20? ba8moi?

corsadi
04-04-06, 10:26
Παντως σε Corsa C εχει μπει κ ο C20LET κ ο Ζ20LET στο εξωτερικο ενω κ εδω Θεσ/κη υπαρχει Corsa C με τον Z20LET κ επειδη το ειδα το αυτοκινητο,ειναι σχετικα ανετο το μηχανοστασιο.Τωρα αν στην πραξη εχει προβλημα με θερμοκρασιες δεν ξερω...
Εγω παντως με το μοτερ απο το Meriva OPC ελπιζω να μην εχω προβλημα...!!!

KAPITALAS
04-04-06, 10:43
Tha to valeis?Mpenei kanonika xoris provlima?

corsadi
04-04-06, 11:40
Λεμε τωρα...!!!

04-04-06, 11:42
gia auto autos ftiaxnei ipodomi......

Gsi 16v Turbo
04-04-06, 20:47
Δεν υπαρχει προβλημα θερμοκρασιων αρκει να εχουν μπει σωστα ψυγεια και να ειναι σε καλη κατασταση.

KAPITALAS
05-04-06, 10:30
Λεμε τωρα...!!!
Exeis rotisei kai mpenei?
'H etsi to lete?

SThom
05-04-06, 14:31
Ο λογος που ειπα πιο πριν οτι θα υπαρχει προβλημα ειναι γιατι το Renault 5 GT Turbo και το 11 Turbo,ειχαν ακριβως το ιδιο μοτερ.Τα 5αρια ηταν για τ'αναθεμα απο θεμα αξιοπιστιας ενω τα 11 δεν παθαιναν ποτε τιποτα!Και μιλαμε για το ιδιο μοτερ στην ιδια χωρα,ε... ;)

GIANNISANAG
24-01-07, 21:02
εχει κανεις στοιχεια δυναμομετρησης από z16xe; Ηλεκτρογκαζο; εκτός από to περιοδικό drive που χε βγαλει 107 άλογα στο vectra sport του 2000.

omnislasher
06-03-07, 21:45
η αποψη μου . . . . για αλογα ξεκινα Φιλτρο Εξατμιση ΟΛΟΣΩΜΗ και μεγαλυτερης διατομης , 55 π.χ. και ριξε και ενα αναπρογραμματισμο μετα και εισαι στο + 20 τουλαχιστον , τωρα με πολλαπλη , εκκεντροφορια κ.τ.λ. καταλαβαινεις ανεβαινεις τρελα ,

αλλα το βασικοτερο , πιο ελευθερη εξατμιση με αυξηση συμπιεσης λιγο :super:

s5zax
06-03-07, 22:59
και εισαι στο + 20 τουλαχιστον
τελειο!!

turbo
07-03-07, 01:09
και εισαι στο + 20 τουλαχιστον
+20 me fpe?xaxa kalo kai auto...ti nomizeis saxorallo einai na parei tosa?

ASTRAKIASSS
30-08-08, 22:54
ΕΧΩ ΤΟ G ΚΑΙ ΜΟΥ ΧΤΥΠΗΣΕ ΦΛΑΝΤΖΑ ΤΩΡΑ ΣΤΙΣ 160.000ΧΛΜ. ΕΛΕΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΛΥΘΕΙ ΤΟ ΚΑΠΑΚΙ ΝΑ ΕΒΑΖΑ ΚΑΙ ΕΚΕΝΤΡΟΦΟΡΟΥΣ. ΑΞΙΖΕΙ Η ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΩ?

antonis
31-08-08, 13:11
τι εκκεντροφορους?

Astra & Orama
26-04-09, 01:42
καλυτερα να εκανες μια σωστη ροικη εξελιξη στο καπακι...θα μπλεξεις με εκκεντροφορους!

antonis
26-04-09, 21:41
astra &orama εσυ φορας boubakia?

Corsa-GR
29-04-09, 23:00
eξαρτάται τους εκκεντροφόρους..

όχι κανίβαλους σα τους δικούς σου :P :P

westy turbo
29-04-09, 23:20
apla to kaneis mia fora...........x16xe 245 atmosfera......ppoly xrhma ALLA..........

opelastrakos
15-08-09, 23:13
Γεια σας παιδες και καλως σας βρηκα!Χρονια πολλα για την ημερα αλλα και χρονια πολλα σε οσους γιορταζουν!Θα ηθελα σαν νεος στο club να κανω μια ερωτηση για το ταλαιπωριμενο μου opelaki!Θα ηθελα σας παρακαλω να μου πειτε αν γνωριζετε τα παντα για το μοτερ του opc και μαλιστα του μοντελου g.Τι τουρμπο φοραει τι σαζμαν και οτιδηποτε αλλο εχει να κανει με το μοτερ αυτο.Επισης αν μπορειτε να με βοηθησετε με το ψαξιμο αυτου του μοτερ διοτι εδω μου λενε στιν αντιπροσωπια οτι θα στοιχησει η μετατροπη στα 8000-9000 ευρω.Εχω το astra g elegance μοντ.1998 με 135000χλμ και μας ειχε καψει την φλαντζα της κεφαλης.Αυτο το αμαξι πληροφοριακα ηταν των γονιων μου.Σας παρακαλω πολυ πειτε μου που μπορω να ψαξω για να βρω αυτο το μοτερ!

tzelis
16-08-09, 11:02
και το τurbo 200ps alla kai to atmosfairiko 160ps foraei f23 alla me diaforetiko vima.i epilogi diki sou.eite to ena eite to allo to vazeis panw me polu ligotera lefta...

clutchmaster
16-08-09, 13:28
z20let, 192/200ps
f23srt sasman
turbo BorgWarner KKK04

me 9000 bazeis kai deytero moter ston pisw aksona ;)

Alexsts
16-08-09, 14:23
h opel markakhs sth nea makrh fernei sth ellada komple tropeta apo germania me elaxista xiliometra kai grapth eggyhsh...pare ena thlefvno kai zhta ton giannh ton markakh kai rwta ton plhrofories gia ton z20let...oti xreiazesai na ma8eis 8a sta pei kai 8a kopsei kai koustoumi gia to moter...gia to z18xe emena mou zhthse 2500....

babisskg
16-08-09, 14:33
[QUOTE=clutchmaster;220724]z20let, 192/200ps
f23srt sasman
turbo BorgWarner KKK04

me 9000 bazeis kai deytero moter ston pisw aksona ;)[/QUOTE

Τελεια ! Αφαιρουμε και το πισω παρμπριζ για να δωσουμε μπολικο αερα στο intercooler ...

τελεια , τελεια , τελεια.

babisskg

1.8 140hp fotis
16-08-09, 14:43
εχει ασχοληθει κανεις με την βελτιωση του 1.8 με τα 140 που φοραω!
περα απο το προγραμμα που δινουν οι αντιπρoσωπιες,γιατι κ ακριβο ειναι κ στην ουσια δεν παιρνεις τιποτα!

1.8 140hp fotis
21-08-09, 14:35
ΚΑΝΕΝΑς??????????

ioannis3936
21-08-09, 15:02

Νομιζω οτι για τα φτωχα εργοστασιακα μιγματα κανεις σοβαρο λαθος φιλε μου. Υπαρχουν ρυποι ΝΟχ που αυξανονται οσο πιο φτωχο ειναι το μιγμα. Στην διαδικασια επιταχυνσης τα Opel δουλευουν με αρκετα πλουσια μιγματα μεχρι και 11.5/1.
Μπορεις να βαλεις ενα μιγματομετρο και να το δεις και μονος σου.....

slalom
01-09-09, 01:00
Υπαρχουν ρυποι ΝΟχ που αυξανονται οσο πιο φτωχο ειναι το μιγμα. Στην διαδικασια επιταχυνσης τα Opel δουλευουν με αρκετα πλουσια μιγματα μεχρι και 11.5/1.
Μπορεις να βαλεις ενα μιγματομετρο και να το δεις και μονος σου.....
Πες μου πού είδες να μετράνε τα NOx??? :confused:
Και αυτό το 11.5/1 είναι αστείο έτσι? :eek:

antonis
27-01-10, 13:51
Standard cams

Duration Inlet: 206 deg (not sure)
Duration Exhaust: 210 deg (not sure)
Valve Lift Inlet: 8,50mm
Valve Lift Exhaust: 8,00mm

ενταξει ειμαστε πολυ μικροι λεω εγω!
μα ειναι δυνατον???

corsadi
29-01-10, 13:59
Κ μετα λες ειναι μικροι οι piper...xaxa4

antonis
29-01-10, 19:46
ελιωσα κ διαβασα αρκετα τους Αγγλαρες..
καλα τα de-cat κ τα λαμπακια πανε κ ερχονται.
για εισαγωγες bila λενε τα χειροτερα.
για εκκεντροφορια τα καλυτερα οπως επισης κ τα cat cams..
κ τελος προγραμμα πολυ eds παιζει..
μλκ δεν ειναι εκκεντρα αυτα μετα γτ δεν στροφαρει ψηλα..

akis88
29-01-10, 20:41
Παντως με 260 του dbilla μετα τις 5000 δεν εχει καμια σχεση το μοτερ!
Και αλλο σασι το βεκτρα αλλο το corsa c
καμια σχεση η αποδοση με τα μαμα!

corsadi
29-01-10, 21:17
Αντε ντε...τι περιμενεις;;;Αν ειναι να το κρατησεις κανε κατι!!!

Corsa-GR
29-01-10, 21:32
opelokentro και έχει μεγαλύτερη διάρκεια στην εξαγωγή παρά στην εισαγωγή?.

Ο μπούμπης έχει άλλες μετρήσες για τα μαμά έκκεντρα..

antonis
29-01-10, 21:55
ο μπουμπης τι εχει μετρησει τους μανισιους ξερεις?
αυτοι ειναι τρελοι!
λενε πως στα Ζ14,Ζ16,Ζ18 δεν εχιυν ιδια μανισια εκκεντρα αλλα ενας αλλος εβαλε λεει σε Ζ18 εκκεντρα απο Ζ16 κ παει καλα.
μηπως δεν ξερουν τι λενε?
ειναι ολοι κ πιτσιρικαρια 18 σε ηλικια..
για μενα το 262 του billa παιζει τελεια σε Ζ18 κ χωρις προγραμμα.
ειναι αυτο που εγραψε κ ο φιλος παραπανω..

corsadi
29-01-10, 22:19
Ως κωδικοι στο epc ειναι διαφορετικοι.Τωρα αν μπαινουν οι εκκεντροφοροι απο το ενα μοτερ στο αλλο το ρισκαρεις;;;Οι βελτιωτες παντως ολα μαζι τα βαζουν αυτα κ δινουν εναν κωδικο για ολα τα ecotec 1.4-1.8...

1.8 140hp fotis
30-01-10, 05:09
ο μπουμπης τι εχει μετρησει τους μανισιους ξερεις?
αυτοι ειναι τρελοι!
λενε πως στα Ζ14,Ζ16,Ζ18 δεν εχιυν ιδια μανισια εκκεντρα αλλα ενας αλλος εβαλε λεει σε Ζ18 εκκεντρα απο Ζ16 κ παει καλα.
μηπως δεν ξερουν τι λενε?
ειναι ολοι κ πιτσιρικαρια 18 σε ηλικια..
για μενα το 262 του billa παιζει τελεια σε Ζ18 κ χωρις προγραμμα.
ειναι αυτο που εγραψε κ ο φιλος παραπανω..
μπορει να παιζει αυτο με τα εκεντρα,σε swift 1.3palio μπαιναν τα εκεντρα απο 1.0 και πηγαινε πολυ καλυτερα!δοκιμασμενο!

Sovaros
17-05-10, 19:23
Γεια σας παιδια, ειμαι νεος εδω. Θελω να ρωτησω τι προοπτικες μικρης βελτιωσης κινητηρα υπαρχουν για Opel Astra 1.4 Εcotec του 2004. Χωρις λοιπον να παιξουμε στο συνεργιο με τουρμπινες κλπ, τι μπορει να κανει καποιος, ποση αλαγη θα επιφερει σε επιδοση και καταλωση και ποιο το κοστος. Αν γνωριζει καποιος ας απαντησει συγκεκριμενα, γιατι ολο ακουω οτι δεν αξιζει κλπ.
Ευχαριστω εκ των προτερων.

slalom
17-05-10, 21:08
Σωστά ακούς

Sovaros
17-05-10, 22:29
Δηλαδη δεν υπαρχουν λυσεις για ανθρωπους που εχουν 1.4 να ''τσιμπισουν'' μερικα αλογα επιπλεον, να πανε κοντα στα 110 ας πουμε απο τα 90, χωρις υπερτροφοδοτηση; Ασχετως αν αξιζει ή οχι.

Sovaros
17-05-10, 22:32
Σωστά ακούς

Φιλε αναφερομαι μονο σε οσους ξερουν να απαντησουν στο συγκεκριμενο θεμα και μονο.
Ευχαριστω.

Corsa-GR
17-05-10, 22:38
Δηλαδη δεν υπαρχουν λυσεις για ανθρωπους που εχουν 1.4 να ''τσιμπισουν'' μερικα αλογα επιπλεον, να πανε κοντα στα 110 ας πουμε απο τα 90, χωρις υπερτροφοδοτηση; Ασχετως αν αξιζει ή οχι.

για να πας στα 110 με το z14xep που φοράς μάλλον θα πρέπει να πας σε εισαγωγή..
μόνο που το αμάξι χαμηλά.. (μέχρι 4000-4500) rom θα σέρνεται..

Σου πρωτείνω να κάνεις μία αναζήτηση με θέμα dbillas , εισαγωγή, έκκεντρα,
και θα βρείς πολλά θέματα.. το έχουμε συζητήσει τόσο πολυ το θέμα που καταλήξαμε (τουλάχιστον οι περισσότεροι) ότι πιο φτηνά θα σου πάει να αλλάξεις μοτέρ παρά να φτιάξεις αυτό που έχεις..

το "τσίμπιμα" που λές είναι μεγάλη ψαριά μιας και μιλάμε για 20+ άλογα.. δλδ για περίπου 20-25% πραγματιής αύξηση της απόδοσης του κινητήρα..

Sovaros
17-05-10, 23:34
Καλως...θα το κοιταξω ετσι. Ευχαριστω φιλε μου.

opel007
17-05-10, 23:39
για να πας στα 110 με το z14xep που φοράς μάλλον θα πρέπει να πας σε εισαγωγή..
μόνο που το αμάξι χαμηλά.. (μέχρι 4000-4500) rom θα σέρνεται..

Σου πρωτείνω να κάνεις μία αναζήτηση με θέμα dbillas , εισαγωγή, έκκεντρα,
και θα βρείς πολλά θέματα.. το έχουμε συζητήσει τόσο πολυ το θέμα που καταλήξαμε (τουλάχιστον οι περισσότεροι) ότι πιο φτηνά θα σου πάει να αλλάξεις μοτέρ παρά να φτιάξεις αυτό που έχεις..

το "τσίμπιμα" που λές είναι μεγάλη ψαριά μιας και μιλάμε για 20+ άλογα.. δλδ για περίπου 20-25% πραγματιής αύξηση της απόδοσης του κινητήρα..

Γεια σου ρε τρελα με το 16αρη σου!! Κανόνισε παρασκευη ανοιγμα ε!!!
Μπιρμπιλας λεμε ρεεεεε!!! :D:D

Corsa-GR
17-05-10, 23:41
εγώ και ο συνοδηγός μου θα σε περιμένουμε.. !! :) :)..

opel007
17-05-10, 23:47
offtopic1 γιατι συνοδηγό ρε???!!!! Θα μιλησει ο δρομος ...

kapsmix
17-05-10, 23:50
καταλαβα εχει να ριξει πολλες μουτζες αυτος ο δρομος lol lol lol

Sovaros
17-05-10, 23:54
DBILAS!!! :D Ευχαριστω

slalom
17-05-10, 23:59
Φιλε αναφερομαι μονο σε οσους ξερουν να απαντησουν στο συγκεκριμενο θεμα και μονο.
Ευχαριστω.
Δε νομίζω ότι σε ούτε μια μέρα που είσαι γραμμένος κατάφερες να σχηματίσεις άποψη επί των μελών του forum, και σίγουρα δεν έχεις το δικαίωμα να την εκφράζεις δημόσια.

Και εφόσον έχεις δική σου άποψη, ότι θα πάρεις αυτά τα 20 άλογα από το... ΧΕΡ (ούτε καν ΧΕ),

ε, ας μη σου χαλάσουμε το χατήρι

antonis
18-05-10, 10:52
μπορει ο slalom να μιλησε λιγο κοφτα αλλα εχει πειραματιστει με βελτιωση Bilas κ δεν εμεινε ικανοποιημενος οποτε ας μη γινονται παρεξηγησεις.
ο γραπτος ο λογος ειναι καπως μυστηριος..

Sovaros
18-05-10, 12:01
Η απαντηση του χρηστη Corsa-Gr ηταν ακριβως οτι ηθελα. Δηλαδη πληροφοριες και μια συμβουλη Το να μου πει καποιος ''Καλα ακους'' , δεν το θεωρω σοβαρη απαντηση την στιγμη που τονιζω οτι θελω συγκεκριμενα πραγματα, μιας και ακουω συχνα για αλλαγη κινητηρα και δεν εχω αναγκη να το ακουσω αλλη μια φορα εδω. Δεν εβγαλα γνωμη για σενα φιλε, αλλα δεν ηταν ουτε ευγενικη η απαντηση σου, ουτε εδιχνε οτι ξερεις για το θεμα. Αν ξερεις συχγαριτηρια, μπορουσες να μου απαντησεις πιο καλα νομιζω. Ειμαι ΑΠΟΛΥΤΑ ευγενικος σε ολα τα μηνυματα. Δεν ζητησα χαρες, μονο πληροφοριες. Επισης το μυνημα σου πιο πανω δεν ειναι καλο, θα ελεγα οτι ειναι περισσοτερο υποτιμητικο. Δεν σου εδωσα δικαιωμα να εκφραζεις τετοια μομφη για τον κινητηρα ουτε για μενα, αν ειχα πολλα χρηματα αυτη τη στιγμη θα μιλουσα σε φορουμ για πορσε και φεραρι...Και δεν νομιζω οτι ρωτησα σαχλαμαρες ή οτι ''πεταξα'' κοτσανα στο πρωτο μου μυνημα. Χωρις παρεξηγηση...

corsadi
18-05-10, 13:39
Αυτο που ηθελε να πει ο Slalom κ εχει ειπωθει πολλακις εδω μεσα ειναι οτι στον Ζ14ΧΕΡ δεν αξιζει να ριξει καποιος λεφτα κ η πιο συμφερουσα λυση ειναι η αλλαγη κινητηρα (ή κ αυτοκινητου).Κ ας γινω λιγο πιο συγκεκριμενος.Οι βελτιωσεις που μπορεις να κανεις στο Ζ14ΧΕΡ ειναι:
Φουλ συστημα εξαγωγης με χταποδι-καταλυτη-μεσαιο-τελικο, κοστος περιπου 900 ευρω,
reprofile στους εκκεντροφορους, κοστος 300 ευρω
προγραμμα, κοστος 300+
Εισαγωγη+ προγραμμα κοστος 1200+ ευρω
Οποτε, οταν με 1500 ευρω μπορω να αλλαξω τον κινητηρα μου σε Ζ18ΧΕ γιατι να μπω στη διαδικασια να κανω ολα τα παραπανω;;;Πιστεψε με η διαφορα μεταξυ ενος Ζ14ΧΕΡ με ολα τα παραπανω κ ενος Ζ18ΧΕ ειναι πολυ μεγαλη κ αισθητη...
Τωρα αν εσυ για ψυχολογικους λογους δε θες να ακους για αλλαγη κινητηρα ειναι δικο σου θεμα...

Corsa-GR
18-05-10, 19:52
Οποτε, οταν με 1500 ευρω μπορω να αλλαξω τον κινητηρα μου σε Ζ18ΧΕ γιατι να μπω στη διαδικασια να κανω ολα τα παραπανω;;;Πιστεψε με η διαφορα μεταξυ ενος Ζ14ΧΕΡ με ολα τα παραπανω κ ενος Ζ18ΧΕ ειναι πολυ μεγαλη κ αισθητη...
Τωρα αν εσυ για ψυχολογικους λογους δε θες να ακους για αλλαγη κινητηρα ειναι δικο σου θεμα...

2500€ η ταρίφα για το 1800..

+1 στα παραπάνω

corsadi
18-05-10, 20:26
Ρε συ Λουκα δε τη βγαζω απο το μυαλο μου την τιμη που σου λεω...

antonis
18-05-10, 21:04
gsi αουα κ τα μυαλα του Λουκα στα καγκελα!
χοχοχοχοχοχχοχοχοχοχοχοχοχο

Corsa-GR
18-05-10, 22:57
Ρε συ Λουκα δε τη βγαζω απο το μυαλο μου την τιμη που σου λεω...

εάν έχεις εσύ γνωστό ή οτιδήποε άλλο δε σημαίνει ότι η ταρίφα ΔΕΝ είναι 2500€.

slalom
19-05-10, 00:10
μπορει ο slalom να μιλησε λιγο κοφτα αλλα εχει πειραματιστει με βελτιωση Bilas κ δεν εμεινε ικανοποιημενος οποτε ας μη γινονται παρεξηγησεις.
ο γραπτος ο λογος ειναι καπως μυστηριος..
Απάντησα καταφατικά σε κάτι που ανέφερε ο sovaros

Η απαντηση του χρηστη Corsa-Gr ηταν ακριβως οτι ηθελα. Δηλαδη πληροφοριες και μια συμβουλη Το να μου πει καποιος ''Καλα ακους'' , δεν το θεωρω σοβαρη απαντηση την στιγμη που τονιζω οτι θελω συγκεκριμενα πραγματα, μιας και ακουω συχνα για αλλαγη κινητηρα και δεν εχω αναγκη να το ακουσω αλλη μια φορα εδω.
και η απάντηση του Corsa-GR

το έχουμε συζητήσει τόσο πολυ το θέμα που καταλήξαμε (τουλάχιστον οι περισσότεροι) ότι πιο φτηνά θα σου πάει να αλλάξεις μοτέρ παρά να φτιάξεις αυτό που έχεις..
ίδιο με αυτό

Αν γνωριζει καποιος ας απαντησει συγκεκριμενα, γιατι ολο ακουω οτι δεν αξιζει κλπ.

Δεν εβγαλα γνωμη για σενα φιλε,
sorry φίλε, αλλά έβγαλες

Ευχαριστω.

αλλα δεν ηταν ουτε ευγενικη η απαντηση σου,
Δε σε έβρισα, δε σε κοροΐδεψα και δε σε ειρωνεύτηκα

ουτε εδιχνε οτι ξερεις για το θεμα.
...

Αν ξερεις συχγαριτηρια, μπορουσες να μου απαντησεις πιο καλα νομιζω.
Το να επαναλάμβανα αυτά που έχεις ακούσει ήταν περιττό
Εξάλλου ΟΦΕΙΛΕΣ να χρησιμοποιήσεις την αναζήτηση πριν ρωτήσεις κάτι
(Δες το 5δ στους όρους που αποδέχτηκες κατά την εγγραφή σου)

Ειμαι ΑΠΟΛΥΤΑ ευγενικος σε ολα τα μηνυματα. Δεν ζητησα χαρες, μονο πληροφοριες. Επισης το μυνημα σου πιο πανω δεν ειναι καλο, θα ελεγα οτι ειναι περισσοτερο υποτιμητικο.
Όχι περισσότερο από το δικό σου.

Δεν σου εδωσα δικαιωμα να εκφραζεις τετοια μομφη για τον κινητηρα ουτε για μενα,
Μένω στην αρχική μου θέση.

Παύλος

Sovaros
19-05-10, 23:10
Για αυτο που θελω εγω, η λυση ειναι dbilas. Αυτο που πρακτικα ζητουσα ηταν το ποσα αλογα παραπανω μπορει ενας 14xep να παρει ατμοσφαιρικα. Η αλλαγη κινητηρα για μενα δεν ειναι απαραιτητη, για αρκετους λογους, οπως για λογους οικονομιας στην συνεχεια. Ισως με καποιες αναβαθμησεις του dbilas η καταναλωση να ανεβει ουτως η αλλιως. Δεν νομιζω ομως να φτασει τα 10 λιτρα εντος πολης του 1.8. Ο οικος dbilas εχει καποιες αναβαθμησεις και μεσω το φορουμ εμαθα για αυτον. Τα πραγματα ειναι τοσο απλα και δεν χρειαζονται παρεξηγησεις, αρκει, απο τιην στιγμη που δεν ξερεις τον αλλον, να μιλας ομορφα και λογικα, και οχι κοφτα και απολυτα, λες και τον ξερεις κι απο χθες. Δεν θα τραβιξω αλλο το θεμα γιατι δεν εχει νοημα. Ευχαριστω για τις πληροφοριες. Καλη συνεχεια σε ολους.

theof
19-05-10, 23:47
ενταξει ρε παιδες και εγω αρκετο καιρο ψαχουλευω εδω μεσα αλλα ρε slalom και εσυ τωρα με το :
"Δε νομίζω ότι σε ούτε μια μέρα που είσαι γραμμένος κατάφερες να σχηματίσεις άποψη επί των μελών του forum, και σίγουρα δεν έχεις το δικαίωμα να την εκφράζεις δημόσια."
ενταξει το βαρυνες και εσυ δεν χρειαζοτανε τωρα.....

opel007
20-05-10, 02:55
χαλαρωστε ρε παιδια...
Στο θεμα με την καταναλωση που εθιξες σοβαρε δεν ειναι απόλυτο αυτο που λες.
Μπορει να καιει και πολυ περισσότερο το φτιαγμένο 14αρη απο το 18αρη..
Και για να ξερεις.Η καθαρη δύναμη δεν ειναι το ποσα αλογα θα βγάλεις πχ απο το 14αρη αλλα τα κυβικά!

Sovaros
20-05-10, 11:14
χαλαρωστε ρε παιδια...
Στο θεμα με την καταναλωση που εθιξες σοβαρε δεν ειναι απόλυτο αυτο που λες.
Μπορει να καιει και πολυ περισσότερο το φτιαγμένο 14αρη απο το 18αρη..
Και για να ξερεις.Η καθαρη δύναμη δεν ειναι το ποσα αλογα θα βγάλεις πχ απο το 14αρη αλλα τα κυβικά!

Λες; Ποσο να φτασει ομως; Δηλαδη απο τα 8,3 εντος πολης να παει στα 9μιση; Εγω πιστευω επισης οτι η δυναμη ειναι κυριως τα αλογα που ''βγαινουν'' στις ροδες, αμεση σχεση δηλαδη με τον τυπο κιλα-ανα-ηππο.

dodos26
20-05-10, 11:23
.

antonis
20-05-10, 12:24
ενα ξερο νουμερο ιπποδυναμης δεν λεει και παρα πολλα. αν πχ βγαλεις 120 αλογα στις 6500 στροφες και εισαι κουφιος στις χαμηλομεσαιες τι να το κανεις? τα περισσοτερα κυβικα εχουν και πιο γεματα διαγραμματα ροπης-ιπποδυναμης σε μεγαλυτερο φασμα στροφων

+1000!

k οσο αναφορα την καταναλωση ειχα Ζ14ΧΕ με προγραμμα σκουπα εξατμιση κ πιστευω πως παιζει να εκαιγε κ παραπανω απο το Ζ18ΧΕ μανισιο που εχω τωρα..

akis88
20-05-10, 13:52
+1000!

k οσο αναφορα την καταναλωση ειχα Ζ14ΧΕ με προγραμμα σκουπα εξατμιση κ πιστευω πως παιζει να εκαιγε κ παραπανω απο το Ζ18ΧΕ μανισιο που εχω τωρα..

+1 και απο μενα!Η καταναλωση θα ανεβει,εγω ειμαι αναμεσα στις εργοστασιακες τιμες του 1.8 και 2.0!
Στην περιπτωση που στο μοτερ αυτο μπει τουρμπινα,τι θα γινει απο καταναλωση?

opel007
20-05-10, 15:58
Μην το ψαχνεις ακη!!

Λες; Ποσο να φτασει ομως; Δηλαδη απο τα 8,3 εντος πολης να παει στα 9μιση; Εγω πιστευω επισης οτι η δυναμη ειναι κυριως τα αλογα που ''βγαινουν'' στις ροδες, αμεση σχεση δηλαδη με τον τυπο κιλα-ανα-ηππο.

Και 130 αλογα να βγαλεις απο τον 14αρη θα λες "α νταξ το 18αρη ειναι 125 αλογα το περναω" σωστα?
κιομως θα σε περναει απο πανω :p

antonis
20-05-10, 17:59
good1

tzelis
20-05-10, 18:22
kai den tha exeis tin ropi apo to 18ari to manisio kammia sxesi

corsadi
20-05-10, 19:30
kai den tha exeis tin ropi apo to 18ari to manisio kammia sxesi

Αυτο ειναι το σημαντικοτερο...

slalom
20-05-10, 21:44
Εγω πιστευω επισης οτι η δυναμη ειναι κυριως τα αλογα που ''βγαινουν'' στις ροδες, αμεση σχεση δηλαδη με τον τυπο κιλα-ανα-ηππο.
Η ιπποδύναμη είναι καθαρά ένας θεωρητικός αριθμός
Αυτό που μετράει το δυναμόμετρο, και το μετατρέπει σε ιπποδύναμη, είναι η ροπή

Από wiki http://en.wikipedia.org/wiki/Horsepower

Relationship with torque

For a given torque (http://opel-club.gr/wiki/Torque) and speed, the power may be calculated. The standard equation relating torque in foot-pounds (http://opel-club.gr/wiki/Foot-pound), rotational speed in RPM (http://opel-club.gr/wiki/RPM) and horsepower is:
http://upload.wikimedia.org/math/3/f/4/3f4e67fbc99d3f78ada3a3833c20d020.pngWhere P is power, Τ is torque, and ω is rotations per minute. The constant 5252 comes from (33,000 ft·lbf/min)/(2π rad./rev.).

Έχω 94 άλογα στις 6400. Ο Μπιρμπίλιας αλλάζει το χάρτη και μου βγάζει την ιπποδύναμη στις 7700

Πόσα άλογα θα βγάλω με δεδομένο ότι δεν ανεβαίνει η ροπή μου με εισαγωγή-πρόγραμμα?
110 άλογα περίπου

Τόσο έχουν όλα τα Μπιρμπιλάτα πάνω-κάτω. Τυχαίο? Δε νομίζω.

memo
21-05-10, 11:16
Γεια σας καταρχην.....
Η αλλαγή κινητηρα συμφέρει και αποδίδει καλύτερα...Ζ18xe
Φανταστείται οτι δεν είχε μήνει στάδιο του DBILA... που δεν τοποθέτησα στο αμαξι μου...
με τελευταία δυναμομέτρηση 127hp...(Z14xe)
και έκανα 145.000χλμ....μετά 'εσπασε'...μαλλον εγώ το έσπασα....
συμπέρασμα δικό μου...μακάρι να υπήρχαν και αλλες εταιρίες εκτός απο τον Bila...ωστε να μπορούσαμε να συγκρίνουμε...το αποτέλεσμα (οχι μόνο σε απόλυτη τιμή αλλα και σε αντοχή)
Υ.Γ. παντα μου άρεσαν τα ανοίγματα με Z18xe....(δεν πρόλαβα να ανοίξω με τον antoni..θα το ήθελα πολύ :((((((...)

opel007
21-05-10, 14:56
Νατος ο σωτήρας μου! χεχεχε Μπιρμπιλας ρε!!! Και μονο για τον ηχο που βγαζει το μοτερ !!! χαχαχ

akis88
22-05-10, 16:09
Μια αλλη βελτιωση που μπορει να γινει ευκολα χωρις εξοδα ιδιαιτερα και σιγουρα θα βοηθησει τον κινητηρα,ειναι η αφαιρεση τον διαφραγματων στην εισαγωγη του κινητηρα.Μιλαω για x14xe-z14xe-z16xe-x16xel.
Ειναι 2 αλουμινενια κομματια τα οποια ειναι βιδωμενα μεσα στην εισαγωγη.Εγω το εχω δοκιμασει στο δικο μου και αλλο ενα μελος εδω και μεχρι στιγμης δεν εχω σκεφτει να τα ξανα βαλω,την ιδια αποψη ειχε και ο μηχανικος μου.Σε καμια περιπτωση δεν παρατηρησα μειωση αποδοσης,χωρις ομως να μπορω να μιλησω με αποδειξεις(δυναμομετρο)!Επισης σε υψηλες στροφες κανει εναν θορυβο πιο <<αγριο>> ψηλα
Εγω το εκανα οταν αλλαξα φλατζα ,οποτε χρειαστηκε και πλανισμα ελαφρως η κεφαλη.Η διαφορα ηταν αισθητη απο 2.500σ.α.λ. και ανω..

antonis
22-05-10, 18:06
Γεια σας καταρχην.....
Η αλλαγή κινητηρα συμφέρει και αποδίδει καλύτερα...Ζ18xe
Φανταστείται οτι δεν είχε μήνει στάδιο του DBILA... που δεν τοποθέτησα στο αμαξι μου...
με τελευταία δυναμομέτρηση 127hp...(Z14xe)
και έκανα 145.000χλμ....μετά 'εσπασε'...μαλλον εγώ το έσπασα....
συμπέρασμα δικό μου...μακάρι να υπήρχαν και αλλες εταιρίες εκτός απο τον Bila...ωστε να μπορούσαμε να συγκρίνουμε...το αποτέλεσμα (οχι μόνο σε απόλυτη τιμή αλλα και σε αντοχή)
Υ.Γ. παντα μου άρεσαν τα ανοίγματα με Z18xe....(δεν πρόλαβα να ανοίξω με τον antoni..θα το ήθελα πολύ :((((((...)

το δικο σου πηγαινε καλυτερα απο κατι αλλα κοιμησμενα billata,πχ του Παυλου!χοχοχοχοχο

τελικα απο τι εσπασε?

πραγματικα δεν προλαβαμε αλλα εχω να σου πως πως εδωσα με κατι καλυτερο απο το δικο σου κ δεν το πιστευε ενω τον ειχα ενημερωσει πιο πριν!

corsadi
25-05-10, 08:53
Λουκααααα pilotos1 Ετσι το κοιταζες εμαθα το gsi... :onyerknees:lol

memo
28-05-10, 11:25
Γεια σας και παλι....
Antoni....ειναι λογικο δε μπορούμε να συγκρίνουμε...1.4 me 1.8...
εσπασε πανω στην Εγνατία με 200+χλμ....στο κοντερ...ράγισε το 4 πιστόνι...μάλλον έμεινε χωρίς βενζίνα...εκεί ψιλά...:P.... λόγω τον ταξιδιών Αθηνα - Κομοτηνη...και μετά Κομοτηνη - Ξάνθη...το αμαξι δούλευε συνέχεια πάνω απο 5000+ στροφές...εγώ εχω το set του birbila...απο 1000χλμ....:P...ήταν λογικό οτι καποια στιγμή...θα μας την έκανε...

corsadi
28-05-10, 11:41
K πολυ αντεξε...:D

akis88
28-05-10, 15:36

Επειδη λες οτι σου εσπασε και οτι περασες ολα τα σταδια του dbila,το ειχες τουρμπισει κι ολας και μετα εσπασε??

antonis
28-05-10, 15:39
ατμοσφαιρικος ηταν με πολλα χλμετρα φορτωμενο..

iatrikantza
30-05-10, 19:01
kalispera... paidia eimia sxetika neos sto club.. prin 3 mhnes apekthsa ena insignia 1.6 180hp technical grey.... to aytokinhto ta spaei de lew kai den exw diapistwsei zhmies mexri stigmhs toylaxiston... alla tha ithela na kanw mia erwthsh sxetika me thn katanalwsh ...parakalw an kapoios exei na moy pei mia koybenta.... exw thn entypwsh oti kaiei arketa... h mesh katanalwsh symfwna me ton ypologisth taxidioy einai sto 12,5 alla merikes fores koitaw th stigmiaia kai me poianei h kardia moy..... h mallon h tseph moy... de lew... to pataw... hrema den paw.... alla oxi toso wste na kaei toso poly kai fysika oxi synexeia.... ayto to 7,7 poy leei h antiproswpeia tha to dw pote h apotelei ena mytho??? eyxaristw prokatabolika

opel007
30-05-10, 21:43
Πρώτα απολα το εχεις στρώσει?

anestisnef
21-07-10, 16:24
kalispera se olous.pedia exo ena provli kai felo ta fota sas.exo ena opel gtc 1.6 turbo kai meanavi sinexos i lixnia stafmis ladioy sto karter,tin alaksa tin foyska kai to karter ala muto kani pali.mipos kseri kani apo ti bori na einai auto.sas euxaristo poli.

george ecotec
21-07-10, 23:52
mages thelo tin boithia sas apo bdomada bazo moter eimai sto dilima ti na balo ala den ksero apo aloga lipon exoume kai leme exo bri ena z18xer me 60000 kai ena z18xep me 10000xlm sta 1200 kai ta dio me moter egefalo pleksouda tha eithela na mou pite ipodinamis kai ropes ton dio kai exete na protinete kanene alo moter<gia z20let den pezi frago>sas euxaristo
kai signomi an eimai ectos topic

slalom
22-07-10, 00:55
Κανένα δε παντρεύεται, θες Ζ18ΧΕ

opel007
23-07-10, 08:14
mages thelo tin boithia sas apo bdomada bazo moter eimai sto dilima ti na balo ala den ksero apo aloga lipon exoume kai leme exo bri ena z18xer me 60000 kai ena z18xep me 10000xlm sta 1200 kai ta dio me moter egefalo pleksouda tha eithela na mou pite ipodinamis kai ropes ton dio kai exete na protinete kanene alo moter<gia z20let den pezi frago>sas euxaristo
kai signomi an eimai ectos topic

Ποιον κινητηρα φορας εσυ;
Ζ14χε; αν ναι τοτε πας για ζ18χε μιας και μπαινει κουτι.
Αν πας για z18xer τοτε θα πατεντιαριστεις με τα ηλεκτρονικα.

αν εχεις ζ16χεπ και αλλα τοτε αλλαζει το πραγμα

s5zax
23-07-10, 13:09
Ζ18ΧΕR δεν μπαινει σε Astra G
Ζ18ΧΕΡ δεν υπαρχει

alex-30
12-08-10, 17:30
Το 1.4 το Astra GTC του 06 μαμα ποσα αλογα βγαζει ?
το εχει δυναμομετρησει κανενα καλοπαιδο ,γιατι ακουω απο πολλους πως ειναι παραπανω
απο οτι λεει το εργοστασιο ... :)
για λιγα αλογακια παραπανω ,μεσαιο τελικο θα κανει τιποτα η μονο θορυβο και βαβουρα
και απο αποτελεσμα μηδεν !!! :rolleyes:

opel007
12-08-10, 21:11
το 1,4 τουινπορτ βγαζει 90-92 αλογα.
θα ξυπνήσει λιγο στα ψηλά αλλα μην περιμένεις να πάρεις κ 10 αλογα :p
βαλε κανενα τελικό ετσι για να γουστάρεις εμφάνιση κ λιγο ηχο.Αυτο τπτ αλλο.

alex-30
12-08-10, 22:05
πιανει 190 "κοντερισια" σε ευθεια αρκετα ευκολα !!! ... βεβαια σταματησε εκει ... δεν πηγαινε παραπανω :mad:
δευτερα και τριτη μετα τις 4000 rpm ειναι αρκετα ζωντανο ,δε λεω ... κανενα παραπονο ;)

μεσαιο θα χασει τιποτα η ενοεις οτι ειναι πεταμενα λεφτα ?
3-4 αλογακια παραπανω δεν θα δωσει το μεσαιο τελικο ?
η ειμαι πολυ αισιοδοξος ε ... :rolleyes:

σκεφτομαι για χειροποιητη ...

opel007
13-08-10, 04:32
Σου λεω μην περιμενεις τπτ τρελο :p
Καντο κ βλεπεις.οτι και να σου πει ο καθενας αν δεν το κανεις να δεις εσυ μονος σου δεν λεει

corsakias1990
21-01-11, 03:28
Παιδια καλη σας μερα!Ειμαι νεος στο site και δεν ξερω πολλα.Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση.Εχω ενα opel corsa C 1,2 του 2003.Το πηρα μεταχειρισμενο το 2008 με 49300km αλλα οπως φαινεται το κοτερ του ηταν πολυ γυρισμενο και μου εκαψε φλατζα.Θελω τωρα να του βαλω ενα μοτερακι απο corsa D 1,4 me 100hp.Θα ηθελα να μου πειτε αν γινεται αυτο και ποσο περιπου κυμαινεται το κοστος ?
Ευχαριστω.

antonis
21-01-11, 16:02
γτ δεν βαζεις Ζ18ΧΕ με τα 125 Ps?

εννοω 1800 κυβικα.

opel007
21-01-11, 18:00
ΠΑρα πολλα τα λεφτα για το τπτ για να βαλεις τον καινουριο κινητηρα!
Κ αντε να τον βρεις κιολας σε μεταχειρο!!
Βαλε Z18xe οπως λεει κ ο φιλος αντωνης κ θα εισαι κομπλε..

slalom
21-01-11, 18:10
Άσε που δε μπαινει