PDA

Επιστροφή στο Forum : θερμοκρασια κινητηρα z16

metzelopoulos
22-06-08, 19:42
εχω ενα vectra c 2007, ενω στην πορεια δεν ανεβαζει θερμοκρασια οταν το σβηνω πχ για να βαλω βενζηνη, βαζωντας μπροστα το οργανο λεει 106 η και ποιο πανω αναβωντας και το λαμπακι :mad:
πηγα σε 3 εξουσιοδοτημενα και μου ειπαν αφου το εβαλαν στο διαγνωστικο οτι ειναι μια χαρα
δεν παρουσιαζει τιποτα.

s5zax
22-06-08, 23:02
Το προβλημα που εχεις δεν ειναι ανυσυχητικο. Οι κινητηρες Opel Ζ16ΧΕP, Z16XE1, Z16XER, Z18XER δεν εχουν μηχανικο θερμοστατη αλλα θερμοστατη με πεδιου ελεγχου τιμων συνδεμενοι με τον εγκεφαλο κινητηρα. Οταν εσυ κλεινεις τον κινητηρα, τα νερα ειναι φυσικο να ζεσταινονται παραπανω με αποτελεσμα οταν ανοιγεις διακοπτη να καταλαβαινει αμμεσα οτι υπαρχει υψηλη θερμοκρασια ψυκτικου υγρου και να σου πεταει το λαμπακι στο καντραν. Προβλημα δεν εχει. Δεν ξερω αν εχει βγει καποια αναβαθμιση για αυτο. Αν ειχε καποιο προβλημα επειδη ο θερμοστατης μπορει να ελεγχει μεσο του διαγνωστικου θα στο ελεγαν. Γνωριζω Vectra C που εχει ξεψαχνιστει για τετοιο προβλημα και ειχαν αλλαχθει απο καντραν οργανων,θερμοστατη και εγκεφαλο κινητηρα με κανενα αποτελεσμα.

fANis
22-06-08, 23:47
Καταρχάς φίλε μου metzelopoulos καλώς μας ήρθες και καλή διαμονή :)
Θα σε παρακαλούσα να μην κάνεις διπλά topics! Το άλλο σου το έσβησα εγώ ;)
Ευχαριστώ!

metzelopoulos
23-06-08, 09:43
ευχαριστω το φιλο απο salonika που ασχοληθηκε με το προβλημα μου
στα συνεργεια της οπελ δεν επρεπε να το γνωριζουν ?
βρηκα το κρυφο μενου και εχει την τρεχουσα θερμοκρασια κινητηρα να περιμενω να δουλεψει το βεντιλατερ και μετα να σβηνω τη μηχανη(οταν δουλεψει το βεντιλατερ παει γυρω στους 105 στην οθωνη και στο οργανο 91)η να σβηνω κανονικα ?
υπαρχει περιπτωση να καψει φλαντζα κεφαλης?
ευτυχως που υπαρχει το opel club και ξεστραβονομαστε

s5zax
23-06-08, 11:04
βρηκα το κρυφο μενου και εχει την τρεχουσα θερμοκρασια κινητηρα να περιμενω να δουλεψει το βεντιλατερ και μετα να σβηνω τη μηχανη(οταν δουλεψει το βεντιλατερ παει γυρω στους 105 στην οθωνη και στο οργανο 91)η να σβηνω κανονικα ?
Aν ειναι κοντα στην περιοχη της θερμοκρασιας που αναβει το βαντιλατερ το καλυτερο θα ηταν να το αφηνεις να αναβει, να περιμενεις να σβηνει και επειτα να κλεινεις τον κινητηρα.

υπαρχει περιπτωση να καψει φλαντζα κεφαλης?
Eτσι οπως περιγραφεις το προβλημα, ειναι ακριβως ιδιο με αυτο που ειχα συναντησει πιο παλια οποτε δεν παιζει τετοιο πραμα!!!

metzelopoulos
01-07-08, 06:58
εχω αναφερει το ολο θεμα στην οπελ καλτσουνης και μετα απο τηλ. στην γερμανια του ειπαν οτι ετσι ειναι τα πραγματα και οτι θα τους στειλουν την αναβαθμιση να μου την περασουν.
και παλι ευχαριστω το φιλο απο θεσσαλονικη.

s5zax
01-07-08, 11:00
Nα σαι καλα μαστορα!

dpsihas
03-03-09, 00:45
έχω ένα παρόμειο πρόβλημα,

έχω το astra gtc με τον κινητηρα 16XER με 27000 χλμ, πριν λιγες ημέρες μου ανέβασε θερμοκρασία (ενω ήμουν για αρκετή ώρα σταματημένος) στους 108-109 (το είδα απο το κρυφό menu) και άβαψε το κίτρινο λαμπάκι του αμαξιού με το κλειδί. το πάω την άλλη ημέρα στην opel, το ελέγχει με το tech 2 και έβγαζε σφάλμα οτι είχε υπέρβαση του ορίου θερμοκρασίας και πρόβλημα στο Low Speed Cooling Fan Relay Circuit Fault (P0480).

Το αφήνω εκεί ελέγχει τα relay, ασφάλειες ,θερμοστάτη,... και ενώ έδεινε εντολή απο το tech 2 να πάρει μποστά το βεντιλατέρ αυτό τίποτα... καταλήγει οτι φταίει ο εγκέφαλος!

Το πάω και την επόμενη μέρα να το δεί ξανά, βγάζει μπαταρία κάνει δοκιμές αλλά τίποτα.

(κανονικά ο θερμοστάτης ανοίγει στους 102 και μαζί και το βεντιλατέρ και ρίχνει την θερμοκρασία στους 99 οC. Αυτο τουλάχιστων είχα δεί όσο καιρό έχω το αμάξι.)

μέσα στο σ/κ παρακολουθώ την όλη συμπεριφορά του αμαξιού και βλέπω τα εξής:

.. ο θερμοστάτης ανοίγει κανονικά στους 101-102 (γιατί όταν είναι κρύο το ψυγείο και φτάσει 102 πέφτει ξανά στους 99 η θερμοκρασία)

.. μερικές φορές ανοιγε κανονικά στους 102 και το βεντιλατέρ και άλλες πάλι όχι

.. όταν η θερμοκρασία φτάνει τους 108 μόνο τότε ανοίγει το βεντιλατές και πέφτει περίπου στους 105 και πάλι στους 108 (δεν ακούγε να δουλέβει η δεύτερη σκάλα του βεντιλατέρ αλλά η πρώτη, χαμηλότερη ταχύτητα)

τι λέτε να φταίει, τι πρέπει να δώ???

s5zax
03-03-09, 01:24
Το P0480 εχει να κανει με το κυκλωμα που ελεγχει την δευτερη σκαλα του βαντιλατερ (την περιγραφη την βρηκες μαλλον απο το internet? Γιατι ο κωδικος αυτος σε opel εχει αλλη περιγραφη). Αν στελνεις γειωση στον ακροδεκτη 85 του ρελε (με βγαλμενες τις φυσες του εγκεφαλου και ειτε απο την μερια του ρελε ειτε απο την φυσα που παει στον εγκεφαλο) και το βαντιλατερ ξεκιναει να γυρναει στην μεγιστη ταχυτητα τοτε χρειαζεσαι εγκεφαλο κινητηρα.

slalom
03-03-09, 22:36
Το P0480 εχει να κανει με το κυκλωμα που ελεγχει την δευτερη σκαλα του βαντιλατερ (την περιγραφη την βρηκες μαλλον απο το internet? Γιατι ο κωδικος αυτος σε opel εχει αλλη περιγραφη). Αν στελνεις γειωση στον ακροδεκτη 85 του ρελε (με βγαλμενες τις φυσες του εγκεφαλου και ειτε απο την μερια του ρελε ειτε απο την φυσα που παρει στον εγκεφαλο) και το βαντιλατερ ξεκιναει να γυρναει στην μεγιστη ταχυτητα τοτε χρειαζεσαι εγκεφαλο κινητηρα.
Έτσι όπως τα λες, έπρεπε να γίνεις γιατρός... :D

naikon
05-04-09, 10:30
ρε παιδια αυτο το θεμα με την θερμοκρασια εινε πολυ τρελο εχω ενα gtc 1.6 twinport με κινητιρα z16xep του 2006 ο θερμοστατις ανοιγει 105 και πορεια δουλευει 99-103 αναλογα μετισ στροφες του κινητιρα το βεντιλατερ ανοιγει 113 ακριβως και ριχνει τιν θερμοκρασια στους 105 λαμπακια δεν μου εχουν αναψει ποτε ουτε εχω κωδικους σφαλματος οταν διαβαζω με tech2 εχω δει σε σινεργιο τις μαμας οταν αλαζουν θερμοστατι να βαζουν οχι αυτον που γραφει πανω 105 αλλα 92 απο αλλον τυπο κινητιρα τελικα τι γινετε πρεπει τα twin port να δουλεβουν τοσο ψιλα σε θερμοκρασια η στο μελον 8α αντιμετοπισουμε προβληματα με φλαντζες καπακιου και τετοια σε οσες μαμα αντοιπρωσοποιες εθεσα το θεμα μου λεν ολοι να μην ποιραζω τιποτα στο αυτοκινητο τελικα μπορουμε να μα8ουμε απο καπου εγκυρα τι γινετε συγνω για το ατονικο συστημα και τα ορθογραφικα αλλα παντα γραφω γκρικις και μου εινε πολυ δισκολο να γραφω πλεον σωστα

Robert
04-05-09, 19:00
Για σας εχω μια απορια τωρα προσφατα ειχα παθει μια αναπαντεχη ζημια ολο το κακο ξεκινησε απ την προβληατικη αντλια νερου που ειχαν παραληψει να την αλλαξουν στο προηγουμενο service γιατι το προηγουμενο service εγινε λιγο πριν αγορασω το αμαξι η αντλια εχανε σταδιακα το νερο απο μια μικρη εσοχη σταγονα σταγονα παραληλα γεμισε και αερα και πεταξε τα νερα που προκαλεσαν πμλοκαρισμα στην μηχανη ανεβασε ξαφνικα θερμοκρασια και η μηχανη νεκροσε και εβγαζε ασπρους καπνους ο μηχανικος μετεπειτα μου ειπε οτι οταν αλλαχτεικε ο ιμαντας χρονισμου επρεπε να αλλαχθει και η αντλια η ζημια μου κοστισε 200 ευρω χωρις τα εργατικα ποια ειναι η γνωμη σας μετα απο τετιο περιστατικο η μηχανη κατα καποιο τροπο εχει επιρεαστη με αναπανωρθοτα εννοντας νε μεν μπαλοσα την ζημια αλλα υπαρχει περιπτωση απο δω και περα η μηχανη να ειναι πλεον πιο εβαλλοτη και να πασχη απο τετοια πιεση που υπεστη αλλα ενα παιδι με συμβουλεψε για καμια 1000 χιλιομ να μην την ζορισω στης στροφες ποια γενικα ειναι η γνωμη σας.

slalom
05-05-09, 17:02
ΒΑΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΕΣ (.)

clutchmaster
05-05-09, 20:00
παιδια μου βγηκαν τα ματια...

tragos
05-05-09, 20:13
δεν πιστευω να εχεις προβλημα ξανα.
αν αλλαχτηκε η αντλια δεν θα εχει προβλημα ξανα. απλα βλεπε τα νερα σου καθε μερα με το μοτερ κρυο να ειναι παντα στην ιδια σταθμη

IRMSCHER
05-05-09, 20:24
Οι τελείες σε πείραξαν εσένα ? :p

xaris65
05-05-09, 23:21
Για σας εχω μια απορια τωρα προσφατα ειχα παθει μια αναπαντεχη ζημια ολο το κακο ξεκινησε απ την προβληατικη αντλια νερου που ειχαν παραληψει να την αλλαξουν στο προηγουμενο service γιατι το προηγουμενο service εγινε λιγο πριν αγορασω το αμαξι η αντλια εχανε σταδιακα το νερο απο μια μικρη εσοχη σταγονα σταγονα παραληλα γεμισε και αερα και πεταξε τα νερα που προκαλεσαν πμλοκαρισμα στην μηχανη ανεβασε ξαφνικα θερμοκρασια και η μηχανη νεκροσε και εβγαζε ασπρους καπνους ο μηχανικος μετεπειτα μου ειπε οτι οταν αλλαχτεικε ο ιμαντας χρονισμου επρεπε να αλλαχθει και η αντλια η ζημια μου κοστισε 200 ευρω χωρις τα εργατικα ποια ειναι η γνωμη σας μετα απο τετιο περιστατικο η μηχανη κατα καποιο τροπο εχει επιρεαστη με αναπανωρθοτα εννοντας νε μεν μπαλοσα την ζημια αλλα υπαρχει περιπτωση απο δω και περα η μηχανη να ειναι πλεον πιο εβαλλοτη και να πασχη απο τετοια πιεση που υπεστη αλλα ενα παιδι με συμβουλεψε για καμια 1000 χιλιομ να μην την ζορισω στης στροφες ποια γενικα ειναι η γνωμη σας.

ασπροι καπνοι απο που;
απο την εξατμηση;
ποσο πηγε η θερμοκρασια;