PDA

Επιστροφή στο Forum : προγραμμα και προβληματα (renamed)

Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10

clutchmaster
29-06-09, 19:09
φιλε rage θα σου μιλησω ειλικρινα γιατι σε βλεπω σαν πατερα μου συμφωνα με το μεγαλο φασμα γενεων που εχουμε!!!

ουυυυ αυτο ηταν βαρυ :D

παω να παρω ποπκορν απο το περιπτερο...

θελει κανεις τιποτα!?

s5zax
29-06-09, 20:03
Ενα σακουλακι φουντουνια πιασε και μια κοκα κολα (light παρακαλω).

rage
29-06-09, 20:47
φιλε rage θα σου μιλησω ειλικρινα γιατι σε βλεπω σαν πατερα μου συμφωνα με το μεγαλο φασμα γενεων που εχουμε!!! λοιπον αγαπητε πατερα συγνωμη που με ξεσηκωσε το νεαρο της ηλικιας μου αλλα οφειλω να σας πω , εαν διαβαζαται απο την αρχη τη εγραφα και το πως κατεληξε ετσι η συζητηση ,οτι εγω στην αρχη δεν ειχα σκοπο να μιλησω για τον πετροπουλο αλλα γενικα για ολους τους βελτιωτες που δεν εχω ακουσει μεχρι στιγμης να εχουν δημιουργηθει προβληματα!!! τη γνωμη μου ελεγα απλα δεν ξερω τη εχετε με τον πετροπουλο ειδικα αλλα και με ολους τους βελτωτες της opel!!! εγω ειχα μια κακη εμπειρια και προσπαθω αυτη τη φορα να το αλλαξω αυτο!!! δεν πιστευω να ειπα ποτε οχι εκει θα πατε!!! απλα ειπα τη γνωμη μου και δεχτηκα επιθεση και προσβολες!! οσο για την ηλικια μου το σχολιο ηταν τελειως αστοχο!!! δε σε ξερω ,δε με ξερεις ,ασε να μας κρινουνε αυτοι που ξερουνε καποια πραγματα για μας και οχι ο καθενας απο ενα forum που δεν μας εχει δει καν!!! και το παπαγαλακι κυριε θανο το πηραμε απο κανενα σλογκαν του πασοκ??? καλο !!!! αλλα δε προκειτε να το σχολιασω!! δεν προσβαλλα κανενα μη με προσβαλετε και σεις!!!

Mα δεν προσβαλα κανεναν και φυσικα δε σε ερωνευτικα αντιθετα με τη πρωτη σου προταση..Τεσπα....το παραβλεπω γιατι δε καταλαβες τι προσπαθησα να σου πω. Ξεκινησες να πεις κατι για τον βελτιωτη σου, να παρουσιαζεις το τερας που ακομη ειναι στα ''σκαρια'' και μπραβο σου...απο ενα σημειο και μετα αρχισες ''να πινεις νερο στο ονομα του''...πονηρα μυαλα υπαρχουν παντου και βρεθηκε τωρα καποιος ο οποιος ειναι πραγματικα εκπροσωπος της εταιρειας ''Πετροπουλος'' σε αρκετα δυσκολη θεση. Αυτο μονο...Φυσικα και με το κ. Πετροπουλο (απο ολους της οικογενειας τους οποιους δε γνωριζω) δεν εχω τπτ, ισα ισα που μπορω να πω πως μεχρι ενος σημειου μου ανοιξαν τα ματια στο που μπορω να ψαχτω για να φτιαξω το αμαξι μου.

πιο πανω εγραψα οτη κουβεντα πηρε πολυ λαθος δρομο... ;)

OPC1731
29-06-09, 21:03
δεν ξεκινησα να πω μονο για τον βελτιωτη μου αλλα γενικα για ολους που θεωρω οτι κανουν καλα τη δουλεια τους και δεν εχω ακουσει κανενα προβλημα. κοιτα αμα υπαρξει καποιος ειλικρινα που θα καταφερει να ξεπερασει τον συγκεκριμενο μην ανυσηχεις θα μαθω και γι' αυτον το τι κανει και θα λεω καλα λογια. γιατι τουλαχιστον σε αυτο που κανει ειναι πρωτοπορος!!! και για το ρεγκαλ ξερω και για τον dibilla αλλα ο συγκεκριμενος εχει κανει κατι διαφορετικο!! δεν μπορω να καταλαβω που ειναι το κακο!!! και στη τελικη αμα δεν μου αρεσε η δουλεια του δε θα ειμουνα πελατης του!!!

τεσπα τελος δεν αναφερω τιποτε αλλο γιατι θα παρεξηγηθω παλι!!!

rage
29-06-09, 21:11
μα που ειναι το πρωτοπωριακο να κανεις ενα τουρμπατο big turbo. Καθε μερα γινονται αυτα, απλα ο ανθρωπος εκανε 1ος το corsa. Προς θεου αντιπροσωπια OPEL εχει...Ενταξει ασχοληθηκε 1ος αυτος. Και εγω ξερω ενα Corsa 1oυ σταδιου το σποιο σε στησημο ειναι μακραν το καλυτερο στην Ελλαδα. Ασχοληθηκε ο ανθρωπος και το εκανε.

GiorgosThess
29-06-09, 21:30
OPC1731 αν σπασει το μοτερ σου τι γνωμη θα εχεις μετα για τον Πετροπουλο ???

Thanos_21
29-06-09, 21:35
Τώρα πιο συγκεκριμένα το ότι αγαπάμε αυτό που κάνουμε και το ότι έχουμε βελτιώσει τόσο κάποια OPEL δεν σημαίνει ότι πρέπει να γυρνάμε στα στέκια Κύριε Θάνο και να προκαλούμε για να δείξουμε ποιοι είμαστε και το τι κάνουν τα αυτοκίνητα μας..
Κάτι που δεν πρέπει να κρύψω όμως είναι ότι έχω δει αρκετά αυτοκίνητα με προγράμματα από εξωτερικό να είναι στο δυναμόμετρο του Γιάννη, Κύριε Θάνο και όχι μόνο για δυναμομετρηση!

Πολύ ειρωνεία Παναγιώτη και πολλά χτυπήματα κάτω από την μέση. Το αστείο είναι ότι λες χωρίς να ξέρεις και προσβάλλεις άλλους και όχι εμένα, σκέψου το λίγο !!!!Δεν ειρωνεύομαι και δεν πρόκειται να χτυπήσω κάτω από την μέση αν και θα μπορούσα πολύ εύκολα να το κάνω. :rolleyes:
Σου είπα να προκαλέσεις κανέναν ?? Σου είπα γιατί δεν πατάς ?? Δεν γουστάρεις και δεν πατάς, είναι δικαίωμα σου.
Εγώ για μένα μίλησα εσύ γιατί στραβώνεις ??? Το αυτοκίνητο μου πήγε σε περιοδικό, έκανε μετρήσεις και δυναμομετρήσεις και έκανε και αρκετά πατήματα. Ενοχλώ κανέναν ??

Δεν έθιξα ούτε εσένα ούτε την δουλειά σου και δεν πρόκειται να το κάνω. Ο πιτσιρικάς (αν και δεν φταις εσύ για αυτό ) άνοιξε το στόμα του χωρίς να σκέφτεται. Βρες ένα σημείο από τα γραφόμενα μου που σε θίγει ή σε προσβάλει και να σου ζητήσω δημοσίως συγνώμη, δεν έχω πρόβλημα και το εννοώ!!! Πριν καιρό πάλι είχες θέμα με εμένα και σου έκανα μόνος μου κουβέντα από κοντα μια Τετάρτη αν θυμάσαι, δεν είχα πρόβλημα και ούτε είχα να κρύψω τίποτα. Και τώρα το ίδιο ισχύει αλλά εκτίθεσαι εσύ τώρα με αυτά που λες και όχι εγώ.

OPC1731 άσε τις πολιτικές διαφημίσεις και το υφάκι γιατί τα κάνεις ακόμα πιο σκ@τα από ότι τα έχεις κάνει ήδη. Τον Rage τον ξέρεις και από χτες και τον ειρωνεύεσαι ?? Τι να σου πω, τζάμπα πληκτρολογώ με σένα. Φτιάξε το αυτοκίνητο σου με το καλό, να το χαρείς όσο περισσότερο μπορείς, πάντα απροβλημάτιστα και άσε τους άλλους να κάνουν την δουλειά τους.

mafiozos29
30-06-09, 00:58
......δεν τα λετε με pm καλυτερα??????????????????????????????
γενικοτερα, ολοι μας εχουμε μυαλο...αρα μπορουμε να κρινουμε και να πραξουμε αναλογα.
Οι προσωπικες αντιπαραθεσεις προσωπικα μου περισσευουν.!!!
Αν θελετε να φαγωθειτε μεταξυ σας καντε το με συναντησεις..τηλεφωνα..Pm

Ο τιτλος του θεματος ειναι "προγραμμα και προβληματα (renamed) "
ας μιλησουμε πανω στο συγκεκριμενο θεμα λοιπον.....

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ Κ.

fANis
30-06-09, 03:27
......δεν τα λετε με pm καλυτερα??????????????????????????????
γενικοτερα, ολοι μας εχουμε μυαλο...αρα μπορουμε να κρινουμε και να πραξουμε αναλογα.
Οι προσωπικες αντιπαραθεσεις προσωπικα μου περισσευουν.!!!
Αν θελετε να φαγωθειτε μεταξυ σας καντε το με συναντησεις..τηλεφωνα..Pm

Ο τιτλος του θεματος ειναι "προγραμμα και προβληματα (renamed) "
ας μιλησουμε πανω στο συγκεκριμενο θεμα λοιπον.....

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ Κ.

Επιτέλους είδα και ένα post της προκοπής!

dang3r
30-06-09, 04:35
Επιτέλους είδα και ένα post της προκοπής!

Vazw stoixima oti mesa sta 5 epomena post pali tha ksefygoyme!!!!!!

Thanos_21
30-06-09, 10:02
Vazw stoixima oti mesa sta 5 epomena post pali tha ksefygoyme!!!!!!

Σε βλέπω να το χάνεις .... :D:D

al3x
30-06-09, 13:36
Ποπο τι εγινε εδω!!!-spikegun-skull1spank1:spam:morpheus1trinity1flood1offtopic1girldevil1dwarf1-firehell-:jedi:-gunfire-Και μετα με μαλωσανε εμενα που ειπα οτι το τουτακι οτι μου ερχετε!!:p:p
Oτι ητανε offtopic1 ητανε δεν λεω αλλα...

greenastra
30-06-09, 19:09
Δεν καταλαβαινω γιατι οι κυριοι "Πετροπουλικοι" δεν κανουν μια παρουσιαση σε αλλο topic, στις παρουσιασεις μελων ή οπου αλλου γουσταρουν και συνεχιζουν να μαμανε το topic.
Ωραια το καταλαβαμε ολα σπανε εκτος απο του Ανδριανακη και Πετροπουλου και οι υπολοιποι ειμαστε με παροπιδες και δεν ξερουμε τι κανουμε και ποιους εμπιστευομαστε.Κατι τεχνικο εχετε να προσθεσετε ή θα συνεχισει το ξεκατινιασμα?
Μπορει καποιος admin-mod να παρεμβει ή ολα αυτα ειναι On topic?

george-S101
30-06-09, 19:15
Νομίζω οτι έχει λήξει το θέμα...!! Καλό είναι να προχωρήσουμε παρακάτω...!

alarman
30-06-09, 20:22
μα που ειναι το πρωτοπωριακο να κανεις ενα τουρμπατο big turbo. Καθε μερα γινονται αυτα, απλα ο ανθρωπος εκανε 1ος το corsa. Προς θεου αντιπροσωπια OPEL εχει...Ενταξει ασχοληθηκε 1ος αυτος. Και εγω ξερω ενα Corsa 1oυ σταδιου το σποιο σε στησημο ειναι μακραν το καλυτερο στην Ελλαδα. Ασχοληθηκε ο ανθρωπος και το εκανε.

Πολυ πολυ σωστα....!!!!Συμφωνω απολυτα.Ειναι κριμα να συνεχιστει αυτη η συζητηση παντως διοτι δε θα καταληξει καπου οποτε οι εν λογω βελτιωτες ας αναφερουν την αποψη τους σχετικα για τον λογο που "σπανε" αυτα τα μοτερ ετσι ωστε να ξερουν οι ενδιαφερομενοι πως θα πραξουν.

NIKOS.OPC
30-06-09, 20:37
Προτεινω οπως ειχα πει παλια να το ονομασουμε ''προγραμμα και προβληματα'' τωρα να το κανουμε ΜΟΝΟ προβληματα...αν δεν κλειδωθει!!!Εκανα νεο τοπικ για αυτους που θελουν να διαβασουν μονο για προγραμμα,να μη χαθουν εδω!

clutchmaster
30-06-09, 21:03
λοιπον επειδη ξεφυγαμε:

ανακεφαλαιωστε και κλειστε ανοιχτες ερωτησεις κλπ, το παρον αυριο θα κλειδωθει.

Εχει δημιουργηθει νεο τοπικ που αφορα μονο τα προγραμματα για τον Ζ16, ενω αν χρειαστει ξεχωριστο τοπικ για προβληματα θα δημιουργηθει.

asotosios
01-07-09, 08:38
ενα λινκ για την νεα σελιδα...

NIKOS.OPC
01-07-09, 10:12
http://www.opel-club.gr/vbulletin/showthread.php?t=9056

george-S101
01-07-09, 12:19
Kαλό είναι οι mods άμα κάνουν κέφι να μεταφέρουν εκεί και όλα τα καλά σχόλια από εδώ μέσα...!!
Είναι κωλοδουλειά αλλά κάποιος πρέπει να την κάνει...!!

Basilakhs
01-07-09, 12:32
Kαλό είναι οι mods άμα κάνουν κέφι να μεταφέρουν εκεί και όλα τα καλά σχόλια από εδώ μέσα...!!
Είναι κωλοδουλειά αλλά κάποιος πρέπει να την κάνει...!!

τρελό χώσιμο είναι :P

NIKOS.OPC
01-07-09, 14:04
Το ειχα πει καπου στην μεση αυτο!!!τωρα με +30 σελιδες δυσκολο φανταζομαι!!Το θεμα δεν λεει να διαγραφει,απλα να κλειδωθει.

georgetdm
01-07-09, 16:32
1) Εχετε να προτεινετε μια αιτια που μπορει να συμβαινει το εν λογω φαινομενο?
2) Ειστε απο τους λιγους που οπως ισχυριζεστε ειναι ενα μοτερ που στην ουσια εχετε ξαναχτισει απο την αρχη. Εχετε να μας πειτε αν διαπιστωσατε καποια εργοστασιακη ανωμαλια? καποιο εργοστασιακο ελλατωμα ?
3) Μιας και εχετε επενδυσει και εσεις και η ομαδα σας τοσα χρηματα και χρονο για το συγκεκριμενο αυτοκινητο και οχι μονο μιας και ειστε μια εταιρια με χρονια πειρα στο θεμα...
Εχετε μια προταση, μια συμβουλη, εναν δεικτη ως προς το που πρεπει να κοιταξουμε και ολοι εμεις που δεν εχουμε τα χρηματα η δεν θελουμε να βελτιωσουμε τ'αυτοκινητα μας σε σας ?
4) Μια ουσιαστικη συμβουλη-προσθηκη ωστε να χαρουμε το αμαξι μας με ασφαλεια? Εκτος κι αν σε ολα αυτα εχουν προσβαση μονο οσοι ειναι ηδη πελατες σας.

Αυτές οι ερωτήσεις δεν μπορούν να απαντηθούν απο όλους τους βελτιωτές?
Ενδιαφέρομαι για μεταχειρισμένο OPC αλλά οι μηχανολογικές μου γνώσεις με αυτα που διαβάζω σίγουρα δεν φτάνουν.

george-S101
01-07-09, 16:49
Δεν μπορούν να απαντηθούν δημόσια...!

ITALIAN JOB
02-07-09, 13:13
Καλημερα σε ολα τα παιδια.
Ειμαι νεο μελος με λενε Αιμιλιο,δν ειμαι κατοχος OPC αλλα ενος GRANDE PUNTO.
Καταρχην συγνωμη για το off topic,μπηκα επειδη ειδα αρκετη κινηση σε αυτο το topic.
Κανωντας αναζητηση στο google ειδα σε καποιο topic σας μια αναφορα βελτιωσης για ECU BOSCH ME 7.6.3 το οποιο
φορα κ το δικο μου αυτικινητο.(..δν θυμαμαι σε ποιο topic)
Αν γνωριζει καποιος MOD η' ADMIN η' εστω καποιο παιδι πληροφοριες για τον εν λογο εγκεφαλο,θα το εκτιμουσα παρα πολυ!!
Σε ερευνα που κανω εδω κ 2 χρονια δν βρισκω πουθενα προγραμμα.
Εχω παει παντου σε ολους τους γνωστους κ μη βελτιωτες ( ΟΛΟΥΣ ΛΕΜΕ ! ) κ κανενας δν εχει πρωτοκολο επικοινωνιας.
Καποια γνωμη-βοηθεια.....??
Ευχαριστω εκ των προτερων κ keep tune τα τερατακια σας!

clutchmaster
02-07-09, 14:05
θυμαμαι οταν πρωτοβγηκαν τα κορσα και πουντο αυτα, οι γερμανοι κοροιδευαν οτι τωρα η EDS θα γεμισει πουντο. Εχεις δοκιμασει να επικοινωνησεις με καποιον βελτιωτη Οπελ εξωτερικου? ισως ξερουν να σε βοηθησουν.

πχ www.eds-motorsport.de

NIKOS.OPC
02-07-09, 14:09
Δοκιμασε και εδω σε βελτιωτες vw group.

Thanos_21
02-07-09, 14:11
Έχεις μιλήσει και με Έλληνες προγραμματιστές ???

ITALIAN JOB
02-07-09, 14:37
Εχω μιλησει με ολους παιδια,δυστυχως.....
Ανδριανακη,Σαλια,Μαραβελια,OVERLOAD,ακομα κ με την DIM-SPORT ITALIA....τιποτα.
Υπαρχει καποιο μελος του site εδω που γνωριζει η' εχει επαναπρογραμματισει αυτον τον εγκεφαλο?
Καπου πηρε το αφτι μου οτι καποια προγενεστερα μοντελα OPEL αλλα κ ALFA ROMEO ειχαν αυτη την εκδοση.
Το θεμα με εχει απασχολησει παρα πολυ κ δυστυχως εχω φαει ακυρο..
Αν εχετε την καλοσυνη ν ρωτησετε τους δικους σας βελτιωτες μηπως γινει κατι θα το εκτιμουσα! H' να ερθω σε επικοινωνια.
Επισης διατηρω μια κρυφη ελπιδα αν ρωταγα σε καταστημα BOSCH-SERVISE....λετε?
Ευχαριστω κ παλι παιδια..

george-S101
02-07-09, 14:53
Bosch και δεν μπορούν όλοι αυτοί...??

ITALIAN JOB
02-07-09, 16:28
Bosch και δεν μπορούν όλοι αυτοί...??

K ομως ναι φιλε μου......:( :( :(

Η version ME 7.6.3 δν εχει τιποτα διαθεσιμο...

Πιο ευκολα θα πιστευα οτι το OPC σου ειναι΄(η' μπορει ν γινει) 1000ps,παρα να μου πει καποιος οτι υπαρχει
σειριακο remaping για το αμαξι μου!!!

ΤΟΟΟΟΣΟ εχω απιδησει με αυτον τον εγκεφαλο!

george-S101
02-07-09, 17:27
K ομως ναι φιλε μου......:( :( :(

Η version ME 7.6.3 δν εχει τιποτα διαθεσιμο...

Πιο ευκολα θα πιστευα οτι το OPC σου ειναι΄(η' μπορει ν γινει) 1000ps,παρα να μου πει καποιος οτι υπαρχει
σειριακο remaping για το αμαξι μου!!!

ΤΟΟΟΟΣΟ εχω απιδησει με αυτον τον εγκεφαλο!

Εμένα στο Ibiza είχα ΜARELLI ...! Εκεί δεν γινόταν σειριακά...!! Αλλά ο Ανδριανάκης τον άνοιξε και άλλαξε chip...!!
Γι' αυτό παραξενεύομαι...!

antonis
02-07-09, 18:41
ψαξε μαθε τηλ του μαγαζιου exelixis στη Θεσνικη κ ζητα τον Μιχαλη.αυτος κανει τα προγραμματα.μπορει να σε βοηθησει.

BOYT
02-07-09, 19:07
μονο αν τον ανοιξεις τον εγκεφαλο ειναι συμπαγες με jel....αλλα τελςο εγγυηση και ισως εχει προβληματα υγρασιας στο μελλον...αν στο ανοιγμα δεν χαλασει ο εγκεφαλος....

george-S101
02-07-09, 19:09
Δεν παθαίνει τίποτα...! Και βάζεις και σιλικόνη για στεγανότητα και δεν χαλάει ...!!
Εκτός και αν το κοπανήσεις κάτω...!!

ITALIAN JOB
02-07-09, 20:03
μονο αν τον ανοιξεις τον εγκεφαλο ειναι συμπαγες με jel....αλλα τελςο εγγυηση και ισως εχει προβληματα υγρασιας στο μελλον...αν στο ανοιγμα δεν χαλασει ο εγκεφαλος....

Μιλησα μ εναν Μιχαλη σημερα απο Σαλονικα μερια.
Το τηλ μου το εδωσε ο ''NIKOS.OPC'' κ θελω να τον ευχαριστησω δημοσια!
RESPECT NIKOS..!
Απ οτι μου ειπε το παλικαρι ΓΙΝΕΤΑΙ.....!! :):):):):):):):):):)
Δν ξερω ακομα λεπτομεριες,αυριο θα επικοινωνησω ξανα μαζι του για κατι κωδικους που θελει.
Ευχομαι ν παρω καλα νεα.
Με τετοια απογοητευση κ ταλαιπωρια που εχω με αυτον τον εγκεφαλο,το μονο που ΔΕΝ με νοιαζει ειναι να κανω 1000χιλ πηγαινε-ελα Σαλονικα,αρκει να γινει ομως!
Σας ευχαριστω ολους οσους μου απαντησατε κ σας προσκαλω στο www.FPC.gr στο οποιο ειμαι μελος (με το ιδιο nick) να γνωριστουμε καλυτερα κ ν ανταλλαξουμε αποψεις -ασχετα- με την προτιμηση μαρκας κ μοντελου.
THANX AGAIN !

ITALIAN JOB
02-07-09, 20:17

Eχεις απολυτο δικαιο,την γνωριζω αυτη την λυση.
Δν καιγομαι για την εγγυηση,σε 3 μηνες τελιωνει ετσι κ αλλιως,
το θεμα της υγρασιας αντιμετοπιζεται...
αυτο που φοβομουν κ φοβαμαι ειναι μν γινει καμια στραβη την ωρα της.....ενχειρησης κ
κλαψουμε τον ασθενη!
Εκει σκαλωνω..
--By the way για να μπω κ λιγο στο κλιμα του site σας,ενα OPC μαμα στην περιοχη που μενω
(Ανω Λιοσια),πριν λιγο καιρο παρεδωσε πνευμα ετσι απ το πουθενα!
Με τα πολλα το φτιαξανε του παιδιου λογο εγγυησης κ του ειπανε ν μν ξαναβαλει 95αρα βενζινη.
Ισχυει κατι τετοιο παιδια? Αυστηρα κ μονο 100αρα?:eek::eek: ?

BOYT
02-07-09, 20:24
δωσε κωσικους και βλεπεις γιατι απο οτι καταλαβα δεν εχει ξαναφτιαξει...και απο οσο ξερω απο ατομα που μιλησα μαζι τους με το συγκεκριμενο κωσικο εγκεφαλου
δεν υπαρχει εργαλειο που να περναει απο obd προγραμμα

NIKOS.OPC
02-07-09, 20:36
δωσε κωσικους και βλεπεις γιατι απο οτι καταλαβα δεν εχει ξαναφτιαξει...και απο οσο ξερω απο ατομα που μιλησα μαζι τους με το συγκεκριμενο κωσικο εγκεφαλου

Το ιδιο λεγανε και για τον 14αρι τον παλιο οτι δεν μπορουσαν να αλλαξουν τον μαμα κοφτη...τελικα καποιος παλι το εκανε απο obd.

Μπορει να μη γινεται ομως ας περιμενουμε...

Μακαρι φιλος να κανεις δουλεια!

ITALIAN JOB
02-07-09, 20:37

Οντως ετσι ειναι....
δν εχει κανεις πρωτοκολο επικοινωνιας.
Ειναι η μονη λυση,τουλαχιστον απ οσο τυχαινει ν γνωριζω -εδω- κ 2 χρονια οσο ψαχνω για προγραμμα.
Μακαρι..
Ασχετο,καθε ποτε εχετε συναντηση εδω Αθηνα κ που?:o

aesop
05-07-09, 18:39
Ρε παιδια αν απευθυνθουμε στο POWER TECHNIQUES να κανουν μια ερευνα να δουνε τι φταιει στο αμαξι? Ειχανε κανει και πιο παλια για το GOLF TSi... Εγραψα ενα pm στον GAKI απο το dragster.gr αλλα δεν μου απαντησε... τι λετε?

alarman
06-07-09, 20:45
Ρε παιδια αν απευθυνθουμε στο POWER TECHNIQUES να κανουν μια ερευνα να δουνε τι φταιει στο αμαξι? Ειχανε κανει και πιο παλια για το GOLF TSi... Εγραψα ενα pm στον GAKI απο το dragster.gr αλλα δεν μου απαντησε... τι λετε?

Δε το βλεπω να σου απανταει.Υποτιθεται εχει υπερβολικο φορτο εργασιας και δε προλαβαινει.Π@π@ρια δηλαδη....την εχουν "δει" καπως στο power τελευταια γιατι δεν υπαρχει ανταγωνισμος.Τελος παντων.Να απαντησουν οι βελτιωτες opel,τι συμβαινει τελικα.Που ειναι ολοι τους...????

z20let
07-07-09, 00:57
Δε το βλεπω να σου απανταει.Υποτιθεται εχει υπερβολικο φορτο εργασιας και δε προλαβαινει.Π@π@ρια δηλαδη....την εχουν "δει" καπως στο power τελευταια γιατι δεν υπαρχει ανταγωνισμος.Τελος παντων.Να απαντησουν οι βελτιωτες opel,τι συμβαινει τελικα.Που ειναι ολοι τους...????

gia na mas ta pernoun oli tous kali ine...........

george-S101
07-07-09, 10:09
Δεν πρόκειται να πούν για λόγους δεοντολογίας...! Και καλά κάνουν για την τσέπη τους...!
Κι εσύ αν είχες μαγαζί, την δουλειά σου θα κοίταγες πρώτα...!

rage
07-07-09, 10:44
Ολοι τη δουλεια τους κοιτανε. Ο καθενας ξεχωριστα. Μεχρι και η ιδια εταιρεια κατασκευης αυτ/των....το αυτ/το βγαζει με ημερομηνια ληξης...πως θα ζησουνε και αυτοι.

al3x
08-07-09, 15:18
re paloukaria eimai off topic,αλλα που ειναι το post με την διαδικασια στρωσηματος γιατι δεν το βρισκω..
Την τεταρτη θα το εχω στα χερια μου με το καλο και θελω να διαβασω μερικα tips για το στρωσημο..:D

NIKOS.OPC
08-07-09, 15:21
Ψαξε καλα εχει πολλα θεματα για το στρωσιμο.Δες και για αστρα 1,6τ.Καλη υπομονη μεχρι Τεταρτη!!!

al3x
08-07-09, 16:04
ΤΝΧ Νικολακη!

STAMATHS
08-07-09, 19:29
Ειμαστε λιγο οφφ-τοπικ αλλα δεν πειραζει..Αντε με το καλο φιλε Alex ...να παιρνουμε και εμεις σειρα...:)

HaRRiS_
09-07-09, 17:04
7 9 μηνες περασαν με τον corsaro συντροφια κ ακομα ειμαι μπερδεμενος στο θεμα προγραμμα... εχω τα λεφτα να βαλω προγραμμα, εξατμιση κ i/c (φιλτρο εχω)....
Αλλα, ακομα δεν ξερω τι γινεται...
Δεν λεω, καλη φαση, αλλα αμα παρω τις μπιελες στα χερια τι γινεται ;;; Που θα βρω 2000 ευρω
για να το φτιαξω ;;;
Κ δεν λεω, ολα ειναι θεμα συνεσης οδηγου, κ βενζινης...
Δοξα το Θεο, απο συνεση να φαν κ οι κοτες...ενταξει του βαραω στα αυτια κ γω αμα στραβοσω, του δινω κ καταλαβαινει.... αλλα οχι απανωτα κ σπασιματα στους κοφτες.....
οσο για βενζινη, 9 μηνες δεν εχει κανει κιχ ουτε ενα πυρακι... βαζω απο γνωστο βενζιναδικο ΜΟΝΟ 100σταρα....

george-S101
09-07-09, 17:21
Γνώμη μου προσωπική...!!

Κάντο αλλά κοίτα να το ατσαλώσεις από περιφερειακά...! Προσεγμένη δουλειά...! Θερμοστάτη, χωρίς σκάστρα, cooler, εισαγωγή να τραβάει δροσερό αέρα, 70άρι DP και 63.5 catback...!
Πρόγραμμα προσπάθησε να αποφύγεις τα over...!! ...και ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΣΥΝΕΣΗ ΣΤΗ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ...!
Λάδια, μπουζί, βενζίνες...!

Επεμβάσεις με γνώμονα την αξιοπιστία και όχι τα απόλυτα νούμερα...!

Εγώ εκεί θα κινηθώ...!

IRMSCHER
09-07-09, 17:31
Δηλαδή εσύ θα βάλεις πρόγραμμα , ic , εξάτμιση και θα εμπιστευτείς την μαμά σκάστρα ????
Ότι να'ναι...

george-S101
09-07-09, 17:38
Όχι.. Θα βάλω την νέα που έβγαλε η Forge και που απότι διαβάζω δουλεύει μια χαρά...! Βασικά είναι αναβάθμιση της stock οπότε είμαστε εντάξει από θέμα λειτουργείας! Δεύτερη δεν βάζω για κανένα λόγο...! Και είναι συμβουλή από πολλούς αυτό!

kotsarisoleole
09-07-09, 18:36
Aν την παραγγειλεις, πες να παρουμε μαζι, κι εγω θελω μια forge!
Τωρα, επειδη ειχε αναφερθει παλιοτερα οτι απο καποια στιγμη και μετα, με την παραγωγη του opc μπαινει ενας ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ εγκεφαλος που καποιος ειπε οτι ΙΣΩΣ εκει ευθυνεται το 200+ που εβγαλες στο δυναμομετρο, ισχυει? Το επιβεβαιωνει κανενας?
Ρωταω γιατι Δευτερα παω για καινουργιο μαλλον, φυσικα εντος εγγυησης, γιατι εχω καποια θεματακια..

NIKOS.OPC
09-07-09, 19:07
Θα σου βαλουν καινουριο Κωστα?Προσεξε μην ειναι απο το gsi!!!!!

kotsarisoleole
09-07-09, 19:13
Ναι γιατι ειπανε δεν βρισκουν τι ειναι, σαν πολλαπλη ζημια το ειπε. Θα παω Δευτερα και ισως και Τριτη να το δουνε και αν ειναι να βαλουν αλλον..Ουτως η αλλως 6 χρονια εγγυηση εχει
Τελικα το λαμπακι του Σαββατου εχει σχεση μαλλον, γιατι αναψε μετα απο χαζοσπινιαρισμα με ενεργοποιημενο εσπ, σε δρομο γυαλι
Απο προχθες ομως αναβει μονιμα το λαμπακι του esp και δεν μπορω να το απενεργοποιησω, δεν μπορω να κανω τπτ
Αν ειναι τοσο ΤΡΟΜΠΕΣ και βαλουν gsi.....θα φανει! :pΕγω μονο τις ζαντουλες του gsi θελω!
Ισχυει ομως αυτο για τους εγκεφαλους απο το 2009 και μετα?Αντε μηπως παρουμε κανα αλογο........ΜΕ εγγυηση! :p χαχαχαχαχαχα

NIKOS.OPC
09-07-09, 19:17
Θα δειξει στον δρομο και στο δυναμομετρο(αν το ξαναβαλεις!).Δεν μπορουν να δουν την βλαβη?

kotsarisoleole
09-07-09, 19:19
Βλεπουν, αλλα δεν βρισκουν την αιτια! Το αμαξι κυκλοφορει κανονικα ομως και ειναι ετοιμο ανα πασα στιγμη για κοντρα :p

NIKOS.OPC
09-07-09, 19:25
Πλακα εχει το δικο μου δεν ενεργοποιειται το δικο σου παλι δεν απενεργοποιειται!!πρεπει να παμε μαζι στην οπελ!!!!!!!

IRMSCHER
09-07-09, 21:44
Aν την παραγγειλεις, πες να παρουμε μαζι, κι εγω θελω μια forge!
Τωρα, επειδη ειχε αναφερθει παλιοτερα οτι απο καποια στιγμη και μετα, με την παραγωγη του opc μπαινει ενας ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ εγκεφαλος που καποιος ειπε οτι ΙΣΩΣ εκει ευθυνεται το 200+ που εβγαλες στο δυναμομετρο, ισχυει? Το επιβεβαιωνει κανενας?
Ρωταω γιατι Δευτερα παω για καινουργιο μαλλον, φυσικα εντος εγγυησης, γιατι εχω καποια θεματακια..

Πάντως στα Astra συνέβει το ακριβώς αντίθετο. Τα ΜΥ2007 έχουν κάτι πιέσεις αστρονομικές για τα δεδομένα μας αν και μέχρι στιγμής μόνο ένα έχουμε βρει. Ελπίζω να βρούμε και άλλο μαμά ΜΥ2007 να δούμε τι γίνεται.

Μήπως να μου δώσεις τον παλιό σου κι'ας έχεις θεματάκια ??? giveheart1

Πλακα εχει το δικο μου δεν ενεργοποιειται το δικο σου παλι δεν απενεργοποιειται!!πρεπει να παμε μαζι στην οπελ!!!!!!!

Το δικό σου δεν ενεργοποιείται γιατί έχει εμπιστοσύνη στα χέρια σου και γιατί στρίβει ασφαλέστερα χωρίς ESP :D:D:D

Thanos_21
09-07-09, 22:55
Δηλαδή εσύ θα βάλεις πρόγραμμα , ic , εξάτμιση και θα εμπιστευτείς την μαμά σκάστρα ????
Ότι να'ναι...

Με κάλυψες .... :rolleyes:

Όχι.. Θα βάλω την νέα που έβγαλε η Forge και που απότι διαβάζω δουλεύει μια χαρά...! Βασικά είναι αναβάθμιση της stock οπότε είμαστε εντάξει από θέμα λειτουργείας! Δεύτερη δεν βάζω για κανένα λόγο...! Και είναι συμβουλή από πολλούς αυτό!

Μην τα πιστεύεις και όλα όσα διαβάζεις ή ψάξε λίγο περισσότερο ;)

Gsi 16v Turbo
10-07-09, 02:40
Βάλτε από Fiat Coupe 16v turbo να κάνετε τη δουλειά σας φτηνά και αξιόπιστα.

Basilakhs
10-07-09, 09:25
Διαβάζοντας από άλλο forum έπεσα σε ένα θέμα, για Προπορεία Ανάφλεξης (Αβάνς),πιστεύω πως είναι καλό για τους περισσότερους έτσι να το μοιραστούμε για να γνωρίζουμε κάτι παραπάνω.

Πολύς κόσμος πιστεύει οτι σε ένα τετράχρονο βενζινοκινητήρα (στα αμάξια μας κοινώς), μόλις το πιστόνι φτάσει στην κορυφή της δαδρομής του (Άνω Νεκρό Σημείο, ΑΝΣ, TDP) στη φάση της συμπίεσης, το μπουζί δίνει το σπινθήρα και γίνεται ακαριαία μια έκρηξη στο θάλαμο καύσεως που πιέζει το πιστόνι προς τα κάτω. Σωστά; Λάθος! Το μείγμα καίγεται μέσα σε κάποιο χρονικό διάστημα, και η καύση κινείται περίπου σφαιρικά απο το μπουζί προς τα έξω, και μέχρι να φτάσει στο πιστόνι, αυτό δεν πιέζεται απο τα προϊόντα της καύσης (καυσαέρια). Μόνο όταν η καύση φτάσει το πιστόνι ξεκινούν τα καυσαέρια να ασκούν δύναμη στο πιστόνι. Έτσι, άν αυτό ήταν πραγματικά το σημείο οπου συνέβαινε ο σπινθήρας, το πιστόνι θα είχε ήδη φτάσει αρκετά χαμηλά στη διαδρομή του όταν θα άρχιζε να πιέζεται απο τα καυσαέρια (παράγοντας "ωφέλιμο" έργο στον κινητήρα μας), και ο κινητήρας θα υπολειτουργούσε, ή δε θα λειτουργούσε καν (ανάλογα τον κινητήρα). Στην πραγματικότητα, ο σπινθήρας δίνεται αρκετά ΠΡΙΝ το πιστόνι φτάσει στο ΑΝΣ. Η διαφορά αυτή (σε απόσταση, όχι χρόνο) του σπινθήρα πρίν απο το σημείο που το πιστόνι φτάνει στο ΑΝΣ λέγεται Προπορεία Άνάφλεξης (Αβάνς, ignition advance, ignition timing), και μετριέται σε μοίρες περιστροφής του στροφάλου πρίν το πιστόνι φτάσει το Άνω Νεκρό Σημείο. Η αβάνς στα αυτοκίνητα ρυθμίζεται/ελέγχεται με διάφορους τρόπους, που τελικά ανήκουν σε 3 χονδροειδείς κατηγορίες: Παλαιότερης τεχνολογίας που ρυθμίζουν την αβάνς απο τον ίδιο το διανομέα (ντιστριμπιτέρ, ignition distributor), ή απο τον εγκέφαλο, ή κάτι ενδιάμεσο. Η αβάνς πάντως προσπαθούμε σε κάθε αυτοκίνητο να είναι διαφορετική ανα φάσμα στροφών και εί δυνατόν ανάλογα με το φορτίο της μηχανής (μέσω φυγοκεντρικών συστημάτων και αισθητήρων υποπίεσης για παλαιότερα αυτοκίνητα).

ΑΝΕΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΑΒΑΝΣ
Τί κερδίζουμε λοιπόν απο την αβάνς? Στην Μηχανική, το έργο μιάς δύναμης (η ενέργεια που δίνει σε κάποιο σώμα), είναι το μέτρο αυτής της δύναμης επι την απόσταση που διανύει το σημείο εφαρμογής της κατα τη διεύθυνση της δύναμης αυτής (1) (δηλαδή η δύναμη που ασκούν τα καυσαέρια στο πιστόνι λόγω πίεσης επι την απόσταση που διανύει το πιστόνι υπο την πίεση αυτή). Αυτό αμέσως αμέσως σημαίνει αφ' ενός οτι όσο μεγαλύτερη είναι η πίεση των καυσαερίων (προφανώς! για αυτό πατάμε γκάζι!), και αφετέρου όσο νωρίτερα αρχίσουν να πιέζουν το πιστόνι τα καυσαέρια, (δηλαδή όσο νωρίτερα συμβεί ο σπινθήρας) τόσο νωρίτερα θα καεί το μείγμα και τόσο νωρίτερα θα αρχίσουν να πιέζουν το πιστόνι τα καυσαέρια, και τόσο περισσότερο έργο θα καταλήξει να παράγει η μηχανή (2). Αυξάνοντας (ανεβάζοντας) την αβάνς, δηλαδή, αυξάνουμε έτσι απλά την ισχύ του κινητήρα σε όλο το φάσμα των στροφών, και συνήθως ιδίως ψηλά. Αρκετά, σε πολλές περιπτώσεις, και πάντα ανάλογα την τεχνολογία και το στήσιμο του μοτέρ. Ενδικτικά νούμερα σε νορμάλ περιπτώσεις μπορεί να είναι 2-10+ ίπποι!! Στην φύση όμως τίποτα δεν είναι τσάμπα. Απο πού έρχεται αυτή η ενέργεια? Απλά. Όσο περισσότερο διογκώνεται ένα αέριο τόσο ψύχεται. Η επιπλέον ενέργεια που "απομυζούμε" απο τα καυσαέρια έρχεται από την θερμότητα που περιέχουν. Δηλαδή έχουμε και ψυχρότερα καυσαέρια! Μόνο αυτό? Όχι μόνο, ανάλογα τον κινητήρα, επιτρέποντας στην καύση να γίνει ξεκινώντας απο μικρότερο όγκο (όταν δηλαδή το πιστόνι είναι ψηλότερα και τα καυσαέρια είναι πιό συπιεσμένα), (πιθανότατα) θα επιτρέψουμε στην βενζίνη να καεί τελειότερα, μειώνοντας (μάλλον!) λίγο τις εκπομπές υδρογονανθράκων. Τέλος, έχουμε μία επιπλέον αύξηση του έργου, επειδή όταν ξεκινά να εφαρμόζεται η πίεση ψηλότερα στη διαδρομή του πιστονιού, έχει και μεγαλύτερη τιμή η πίεση λόγω μειωμένου όγκου, οπότε το έργο αυτό είναι μεγαλύτερο απο ότι θα ήταν απλώς λόγω την αύξηση της απόστασης! Παρατηρούμε λοιπόν οτι το να αυξήσουμε την αβάνς όσο περισσότερο μπορούμε, είναι από τους καλύτερους (ο καλύτερος?), αποτελεσματικότερους, ενεργειακά αποδοτικούς τρόπους να βελτιώσουμε τον κινητήρα μας, απο κάθε άποψη! Κέρδος παντού και πάντα? Όχι ακριβώς!

ΚΑΤΕΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΑΒΑΝΣ
Πού βρίσκεται το όριο στο οποίο όμως μπορούμε να ανεβάσουμε την αβάνς? Τί γίνεται άν η καύση ολοκληρωθεί ΠΡΙΝ το Α.Ν.Σ.? Τότε το πιστόνι έχει να αντιμετωπίσει τις τερατώδεις πιέσεις των καυσαερίων, καί όχι απλά δεν έχει να τις εκτονώσει πουθενά, αλλά μάλιστα κινείται αντίθετα με αυτές μέχρι το Α.Ν.Σ., καταπονούμενο ακόμα περισσότερο. Αυτό σημαίνει αυτόματα οτι τό πιστόνι και η μπιέλα καταπονούνται τρομακτικά απο τις πιέσεις αυτές, και οτι τα καυσαέρια πιέζουν το πιστόνι αντίθεται απο την φορά κίνησής του, παράγοντας αρνητικό έργο. (3). Αυτό ομολογουμένως είναι το μικρότερό μας πρόβλημα, γιατί καταστρέφεται εντελώς η ισορροπία/ομοιομορφία λειτουργίας του κινητήρα, και οι καταπονήσεις είναι τρομακτικές. Το όλο αυτό φαινόμενο ονομάζεται Προανάφλεξη, ή πυρράκια. Σε εκτεταμένες καταστάσεις προανάφλεξης, μπορεί το μοτέρ μας να πάθει ιδιαιτέρως δυσάρεστα πράγματα. Για αυτό και στα νεότερα μοτέρ υπάρχει συνήθως ένα knock-sensor το οποίο αισθάνεται τα πυρράκια και μειώνει αντίστοιχα την προπορεία ανάφλεξης για να σταματήσουν τα πυρράκια. Εκτός απο τα πυρράκια υπάρχει και ένας τελευταίος παράγοντας που καλό είναι να κατανοούμε. Όσο πιό κοντά στο ΑΝΣ βρίσκεται το πιστόνι, τόσο πιό κοντά στην κορυφή του στροφάλου βρίσκεται η μπιέλα. Όταν το πιστόνι βρίσκεται στο ΑΝΣ η μπιέλα δεν μπορεί να μεταφέρει τη δύναμή της σάν περιστροφή στο στρόφαλο, αντίθετα απλά τον καταπονεί κάθετα. Έτσι, όσο νωρίτερα ξεκινάν τα καυσαέρια να δρούν στο πιστόνι, τόσο μεγαλύτερη η καταπόνηση πιστονιού-μπιέλας-στροφάλου (4). Σε φυσιολογικές βέβαια συνθήκες αυτό δέν θα με ανησυχούσε ιδιαίτερα, όταν όμως έχουμε ένα έντονα βελτιωμένο μοτέρ που βρίσκεται κοντά τα όρια αντοχής των εργοστασιακών πιστονιών-μπιελών, ίσως είναι ένας παράγοντας που αξίζει να μελετήσουμε για να βοηθήσουμε τη μακροοζωία του κινητήρα μας.

ΑΛΛΟΙ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ - ΡΥΘΜΙΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΑΒΑΝΣ
Καταννοούμε λοιπών πλέον οτι επιθυμούμε όσο το δυνατόν περισσότερη αβάνς χωρίς να δημιουργήσουμε προβλήματα στο μοτέρ μας. Ποιοί είναι οι παράγοντες που θα καθορίσουν του πόση είναι η μέγιστη αβάνς που μπορούμε να ρυθμίσουμε και πώς τελικά θα γίνει αυτό? Πρώτος παράγοντας είναι η ποιότητα (οκτάνια) της βενζίνης. Όσο περισσότερων οκτανίων είναι η βενζίνη, σε τόσο υψηλότερη θερμοκρασία αναφλέγεται το μείγμα, και τόσο περισσότερο μπορούμε να αυξήσουμε την αβάνς. Αντίστοιχα, σε ένα κινητήρα που είναι φτιαγμένος για να δουλεύει με υψηλών οκτανίων βενζίνες μπορούμε να κατεβάσουμε την αβάνς για να επιτρέψουμε στον κινητήρα να δουλέψει με φτηνότερες, χαμηλότερων οτκανίων βενζίνες. Επίσης να παρατηρηθεί οτι το φαινόμενο της προανάφλεξης εντείνεται απο καταστάσεις φτωχών (πλούσιων σε αέρα) μειγμάτων (φτωχότερα μείγματα καίγονται σε πολύ υψηλότερη θερμοκρασόας). Η διαδικασία ρύθμισης είναι γενικά η παρακάτω:
Βάζουμε στον κινητήρα την χειρότερη βενζίνη με την οποία θέλουμε να μπορεί να λειτουργήσει, οσο το δυνατον χωρίς να είναι αναμεμειγμένη στο ρεζερβουάρ με σημαντικό ποσοστό διαφορετικών οκτανίων βενζίνης (για παράδειγμα άν θέλουμε ένας κινητήρας να δουλεύει με Superplus, V-power racing, Ultimate ή απλή αμόλυβδη, γεμίζουμε με καθαρή απλή αμόλυβδη, για ένα κινητήρα που θέλουμε να λειτουργεί αποκλειστικά με V-power Racing, Ultimate και Kinitron γεμίζουμε με αυτήν απο τις τρείς που έχει τα χαμηλότερα οκτάνια, άν θέλουμε να λειτουργεί με οποιαδήποτε βενζίνη βάζουμε απλή αμόλυβδη. ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΜΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ!!!). Ρυθμίζουμε άν χρειάζεται το μείγμα μας εκεί που πρέπει να βρίσκεται, κατόπιν αυξανουμε λίγο την αβάνς, ρυθμίζουμε πάλι το μείγμα μας άν θέλουμε να είμαστε ψείρες, ελέγχουμε για πυρράκια, άν δεν είχαμε πυρράκια ξανααυξάνουμε την αβάνς λίγο, (ρυθμίζουμε το μείγμα), ελέγχουμε για πυρράκια κ.ο.κ. μέχρι να βρούμε ακριβώς το σημείο οπου το αυτοκίνητο βαράει πυρράκια. Στις περισσότερας περιπτώσεις φτάνει να ρυθμίσουμε το μείγμα μας αρχικά και δέν είναι απαραίτητο να ρυθμίσουμε το μείγμα ενδιάμεσα, αλλά καλό είναι να το ρυθμίσουμε και στο τέλος. Απο αυτό το σημείο κατεβάζουμε λίγο την αβάνς για να έχει λίγο "αέρα" το μοτέρ και να μή βαράει πυρράκια με το παραμικρό άν χειροτερεύσουν οι συνθήκες. Για πυρράκια ελέγχουμε ώς εξής σε ένα συμβατικό αυτοκίνητο: Βάζουμε πέμπτη και με 1500-2000 rpm, πατάμε το γκάζι τέρμα και ακούμε για πυρράκια (5). Αντίστοιχα μπορούμε να κάνουμε το ίδιο με 2000-2500 στροφές σε μιά ανηφόρα, ή στο δυναμόμετρο σε όλο το φάσμα. Γενικά ελέγχομε γισα πυρράκια σε κάποια περίπτωση που ο κινητήρας βρίσκεται υπο έντονο φορτίο και ταυτόχρονα δεν είναι ελεύθερος να "στροφάρει", μήν περιμένετε γενικά να βρείτε πυρράκια π.χ. με πρώτη, ή με 5.000 rpm στην ευθεία εκτός αν έχετε κάνει κάτι ΠΟΛΥ στραβά. Η διαδικασία αυτή σε ένα αυτοκίνητο με εγκέφαλο συνίσταται κοινώς στην σύνθεση ενός custom προγράμματος με πολύ ψείρα προγραμματιστή, και μπορεί να γίνει ταυτόχρονα αλλά ξεχωριστά για κάθε φάσμα στροφών.
Σε ένα αυτοκίνητο οπού η αβάνς ρυθμίζεται απο το ντιστριμπιτέρ, τα πράγματα μπορεί να είναι πολύ απλούστερα, και μπορούν να γίνουν ώς εξής χωρίς να επισκευθείτε καν μηχανικό-βελτιωτή:
Κατ' αρχάς γεμίζουμε με την κατάλληλη βενζίνη (ΣΚΕΤΗ ΣΤΟ ΡΕΖΕΡΒΟΥΑΡ ΟΧΙ ΜΙΣΗ ΜΙΣΗ ΜΕ ΑΛΛΗ!). Κάνουμε δυό σημάδια που να ταιριάζουν, μιά στο σώμα του ντιστριμπιτέρ και μιά στο σημείο που πατάει στον κύλινδρο, ωστε να μπορούμε να αντιστρέψουμε τις αλλαγές μας άν κάτι κάνουμε λάθος. Χαλαρώνουμε λίγο τις (συνήθως 2) βίδες που κρατάν το ντιστριμπιτέρ σταθερό στη θέση του ώστε να μπορούμε με λίγη δύναμη να το περιστρέψουμε. Περιστρέφουμε (με αναμμένο κινητήρα αν θέλουμε καλύτερα) λίγες μοίρες το ντιστριμπιτέρ αντίθετα απο την περιστροφή της μηχανής. Κανονικά θα παρατηρήσουμε να αλλάζει λίγο ο ήχος του κινητήρα και να αυξάνεται λίγο το ρελαντί, αλλά αυτό εξαρτάται απο το σύστημα που έχει το αυτοκίνητο για τη σταθεροποίηση του ρελαντί. Σφίγκουμε λιγάκι τις βίδες και πάμε το αυτοκίνητο για μια βόλτα, ελέγχοντας για πυρράκια όπως αναφέρθηκε. Αυξάνουμε λίγο την ακόμα την αβάνς άν δεν είχαμε πυρράκια, μειώνουμε λίγο άν είχαμε και επαναλαμβάνουμε μεχρι να βρούμε ακριβώς πού ξεκινάν τα πυρράκια, ή σε εξαιρετικές περιπτώσεις (ή άν έχουμε knock-sensor!) πού ξεκινάνα πέφτει η απόδοση του κινητήρα. Βρίσκουμε έτσι το "sweet spot" που θέλουμε, και ρυθμίζουμε την αβάνς λίγο πρίν απο αυτό για τους λόγους που αναφέρθηκαν και πρίν. Οταν τελειώσουμε (η και μετά απο κάθε αλλαγή της ρύθμισης άν θέλουμε να είμαστε τελείως ψείρες!) ρυθμίζουμε σωστά το μείγμα μας. Είμαστε έτοιμοι! Καλά γκάζια!

Ελπίζω να το βρήκατε ενδιαφέρον, και αν κάνετε τέτοια ρύθμιση να σας δώσει τουλαχιστον 7819 άλογα στον τροχό!

Οι παρακάτω σημειώσεις είναι καθαρά για την φυσική του θέματος, για λόγους πληρότητας.

Σημειώσεις:

(1) dW=F(x)*dx (για δύναμη που εξαρτάται απο το x), W=F*x για σταθερή δύναμη (αυτάν την προσέγγιση θα ακολουθήσουμε και παρακάτω για συντομία). W: έργο που μας δίνει το πιστόνι, F: δύναμη στο πιστόνι απο τα καυσαέρια, x: απόσταση που διανύει το πιστόνι απομακρυνόμενο απο το ΑΝΣ (όταν πλησιάζει το ΑΝΣ είναι αρνητική)

(2) Αν x1,x2 η απόσταση που διανύει το πιστόνι υπο το φορτίο των καυσαερίων πρίν και μετά την αύξηση της αβάνς αντίστοιχα, βλέπουμε οτι άν αυξήσουμε την αβάνς, τότε x2 > x1, οπότε από την παραπάνω εξίσωση
F * x2 > F * x1 => W2 > W1, θεωρώντας τη δύναμη σταθερή. Δηλαδή αυξάνεται το έργο. Άν λάβουμε δε υπ' όψη και οτί όσο πιό κοντά στο ΑΝΣ το πιστόνι τόσο μεγαλύτερη η δύναμη, τότε η διαφορά μεγαλώνει ακόμα περισσότερο.

(3) Άν x1',F1',W1' η απόσταση που διανύει το πιστόνι πρίν το ΑΝΣ και το έργο που παράγουν τα καυσαέρια απο το σημείο που αρχίζουν να ασκούν δύναμη στο πιστόνι και μέχρι να φτάσει το πιστόνι στο ΑΝΣ
x2,F2,W2 η απόσταση που διανύει το πιστόνι και το έργο των καυσαερίων απο το ΑΝΣ μέχρι το ΚΝΣ
x1,F1,W1 απόσταση/δύναμη/έργο, απο το ΑΝΣ και μέχρι το αντίστοιχο σημείο οπου ξεκίνησε να εφαρμόζεται η δύναμη των καυσαερίων, με αντίθετη φορά (x1'=-x1, F1'=F1)
W: Το συνολικό ωφέλιμο έργο που δίνει το πιστόνι μας, ΤΟΤΕ:

W1 = F1 * x1 , W2 = F2 * x2 , W1' = F1' * x1'
W = W1'+ W2 => W = F1' * x1' + F2 * x2 => (F1'=F1, x1'=-x1) W = -F1 * x1 + F2 * x2 => W = W2 - W1 , οπου W2 το maximum έργο που θα μπορούσε να παράγει το πιστόνι άν τα καυσαέρια ξεκινούσαν να ασκούν δύναμη ακριβώς στο Α.Ν.Σ., και W1 το έργο που θα κερδίζαμε αν αυξάναμε την αβάνς απο το σημείο οπου η δράση των καυσαερίων θα ξεκινούσε να δρά στο x1 μέχρι το σημείο που θα ξεκινούσαν να δρουν τα καυσαέρια στο ΑΝΣ. Βλέπουμε δηλαδή οτι πλέον όσο αυξάνουμε μετά απο αυτό το σημείο την αβάνς τα αποτελέσματα είναι σάν να την μειώνουμε πλέον, χάνοντας έργο ίσο με αυτό που θα παράγουν κατα την κάθοδο του πιστονιού για την ίδια απόσταση. Είναι δηλαδή πλέον σάν να μειώνουμε την αβάνς όσον αφορά την ισχύ του κινητήρα.

(4) Όταν το πιστόνι βρίσκεται στο ΑΝΣ ή το ΚΝΣ, η ευθεία που ενώνει το σημείο οπου η μπιέλα είναι αρθρωμένη στο στρόφαλο με τον άξονα περιστροφής του στροφάλο.

george-S101
10-07-09, 10:37
Βασιλη ευχαριστώ πολύ για το άρθρο...!! Πάρα πολύ χρήσιμο...!!

Basilakhs
10-07-09, 10:55
Να σε καλά Γιώργο και εγώ κόλησα όταν το διάβαζα και είπα να το μοιραστώ εδώ,πιστεύω ότι βοηθάει πολύ.

george-S101
10-07-09, 11:12
Θα ξεθάψω κι εγώ ένα, από τότε που ψαχνόμουν, για τα λάδια και θα το βάλω στο ανάλογο topic...!
Είναι καλό να υπάρχουν τέτοια άρθρα...!!

Πολύ καλό είναι το carbibles.com ... ΠΟΛΥΤΙΜΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ!!

Basilakhs
10-07-09, 12:22
Ο Αντώνης παλιότερα είχε βρει ένα ανάλογο thread περι λαδιών,οπού είχε πολύ διάβασμα με ενδιαφέρον.

Υ.Γ Αντώνη ξέθαψέ το ρε φίλε :)

antonis
13-07-09, 12:57
Βασιλη αυτο που ειχα βρει ηταν απο trackday special κ παραπλησια πραγματα ελεγε με αυτα του george s 101.
γενικα amsoil,redline κ motul τα θεωρουν απ τα καλυτερα σε συνθηκες καψιματος.

rage
13-07-09, 12:58
δλδ συνθηκες καθημερινες για μας...καλη φαση...AMSOIL φοραω.

antonis
13-07-09, 13:01
εισαι ωραιος!
αυτο για το amsoil μου το ειπε κ ανθρωπος μεσα απο Την opel.
μου λεει τι Opeloλαδο κ μλκιες,στο αγωνιστικο μου κ στο καθημερινο φοραω amsoil κ ειναι super.
πρεπει να ειναι ακριβα ομως..

rage
13-07-09, 13:06
εγω παιρνω 13ευρω το μπουκαλι

σχεδον λιτρο ειναι νομιζω. Το αγοραζω απο αποκλειστικο αντ. στη Λαρισα...μου ειπε οτι παιζουν και πολες μαϊμουδιες...Αυτος δινει αυτ/το και χαρτι αυθεντικοτητας κλπ. τι να πεις... μαϊμου και στα λαδια γμτ.

Gsi 16v Turbo
13-07-09, 13:42
Καλό λάδι το AMS...

aesop
14-07-09, 15:39
Αν εχουμε 220 στροφαλο περιπου ποσα εχουμε τροχο?????

george-S101
14-07-09, 16:15
Kάποιοι λένε οτι στα προσθιοκίνητα οι απώλειες της μετάδοσης ειναι 15% και στα τετρακίνητα είναι 25%...
Καπού εκεί φαντάζομαι είναι...!

george-S101
14-07-09, 16:17
δλδ συνθηκες καθημερινες για μας...καλη φαση...AMSOIL φοραω.

Βαλβολίνες εσύ τι έχεις βάλει...?? ΑMSoil ή ΤΟRCO...??

offtopic: Χτές ήμουνα με τον Νικο (Cupraman) μέχρι αργά και τα λέγαμε και για σένα...!!

rage
14-07-09, 16:21
Βαλβολίνες εσύ τι έχεις βάλει...?? ΑMSoil ή ΤΟRCO...??

offtopic: Χτές ήμουνα με τον Νικο (Cupraman) μέχρι αργά και τα λέγαμε και για σένα...!!

ελπιζω να μη βγαλατε το φτυαρι, αν και ψαχνομαι να κανω συμφωνια με το διαβολο αυτες τις μερες. Βαλβολινες φοραω ξερες 90ρες castrol γιατι αυτες προτεινει ο κατασκευαστης για το μπλοκε που φοραω.

george-S101
14-07-09, 17:51
Τι να θάψουμε ρε George...!?
Μου λεγε τις εντυπώσεις του από το κάρο σου και πόσο καλό είναι το μπλοκέ...!!
2α δεν σπινιάρει πλέον λέει...!

Αχχχ... ΖΗΜΙΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ !!!

jpcupra
15-07-09, 10:44
Τι να θάψουμε ρε George...!?
Μου λεγε τις εντυπώσεις του από το κάρο σου και πόσο καλό είναι το μπλοκέ...!!
2α δεν σπινιάρει πλέον λέει...!

Αχχχ... ΖΗΜΙΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ !!!

και να ειχε κανει μονο σε σενα.....:D:D:D:D
βρωμοκουμπαρο:D:D:D:D:D:D

rage
15-07-09, 11:39
Η αληθεια ειναι οτι μαζευει μετρα ενω απο μεσα δε σου κανει αισθηση οτι παει γρηγορα. Με καλη θερμοκρασια στη μεγαλη πιεση ομως με εντυπωσιαζει...που συνηθως εγω δε καταλαβαινω το γκαζι. χαχαχαχα

al3x
15-07-09, 16:54
Παιδια εχω μια απορια ειναι προβλημα που ειναι συνεχεια ανοιχτοι οι ανεμιστοιρες το καρμπιρατερ δλδη??
Συνεχχεια στοθς 97-100 ειναι η θερμοκρασια του κινιτιρα!!παιζει κανα probleme?

aesop
15-07-09, 18:54
Τωρα το καλοκαιρι παιζει που ειναι και υψηλη η θερμοκρασια εξω αλλα συνεχεια να δουλευει το βεντιλατερ δεν ειναι καλο!

spkontos
15-07-09, 19:55
του βιντιλατερ μαλλον εννοεις.οι θερμοκρασιες που λες ειναι φυσιολογικες και μαλιστα το καλοκαιρι μπορει να δεις και 102-103...Βεβαια χωρις να θελω να σε ανησυχησω ελεγχξε το δοχειακι των υγρων του ψυγειου διοτι εμενα μου τρυπησε στον 1 χρονο και κατι το ψυγειο και το βυντιλατερ δουλευε υπερωριες.Μολις μου το αλλαξανε δουλευε σαφως λιγοτερο...Αυτα

al3x
15-07-09, 20:03
molis ex8es to pira les na einai tripio popo skata!!!

george-S101
15-07-09, 20:37
Που πρέπει να είναι τα υγρά του δοχείου...?? Εκεί που δείχνει το βέλος cold...?? Αν ναι εμένα είναι πιο κάτω...!!

spkontos
15-07-09, 22:41
τι να σας πω ρε παιδια.κοιταξτε το γιατι εχω ακουσει κι αλλους με τρυπια ψυγεια.εγω εντελως τυχαια το ανακαλυψα.πηγα στην οπελ για κατι αλλο και τους ειπα αν ειναι φυσιολογικο που εχει κατεβει η σταθμη του υγρου ψυγειου κατω απο το βελακι..το κοιταξανε και μου ειπαν οτι ειχε διαροη και το αλλαξαν..

asotosios
16-07-09, 09:16
εμενα μπορει να δω 102-103 λιγες φορες αλλα ποτε εν κινηση (δλδ οταν περιμενω να κρυωσει για να το σβησω...) ...περα απο το εκαστωτε ανοιγμα...με 160+ πορεια στην εθνικη βλεπω 97 για λιγο και παιζει γρυω στους 96...
γενικα σε πορεια δεν βλεπω πανω απο 95, μονοσε κινηση αρχιζει να σκαρφαλωνει...!!!
οταν το ειχα πρωτοπαρει δεν ηξερα να μπαινω στο κρυφο μενου...οποτε δεν μπορω να σου πω για τις θερμοκρασιες που επαιζε οταν το εστρωνα...!!!

al3x
16-07-09, 21:02
KAI να σας ρωτησω ποσο το αφηνετε να κρυωσει???
Γιατι εγω το αφισα στο ρελαντι και περιμενα 10 λεπτα αλλα αυτο που εκανε ηταν να πηγαινει στους 102 να πεφτει στους 93 και μετα ξανα πανω στους 102 ανοιγαν οι ανεμιστιρες και μετα παλυ στους 93..10 λεπτα αυτο το πραγμα δλδη πως κριωνει ρε παιδια??

NIKOS.OPC
16-07-09, 21:33
ΟΧΙ μη τα ξανακανεις αυτο!!!!!!Λοιπον το τελειο ειναι...προτου πας να παρκαρεις 10-15 λεπτα πας ρελαντι και το αφηνεις το πολυ μισο λεπτο...οχι ομως σε θερμοκρασια πανω απο 95-96 βαθμους,εκει αλλαζει λιγο το θεμα και περιμενεις να παει 92-93 και σβηνεις.Τωρα αν δεν αντεχεις και πας πλακωμενος σπιτι 2 λεπτα αρκουν και αν παλι το καψεις πολυ σε σημειο να ειναι η τουρμπινα κοκκινη τοτε βλεπεις να ερθει στο κανονικο της χρωμα και σβηνεις 3-4 λεπτα θελει.

aesop
16-07-09, 23:36
niko εχεις pm

mafiozos29
17-07-09, 01:47
niko einai ligo sxetika afta pou les...

asotosios
17-07-09, 09:22
ναι ρε παιδια και 20 λεπτα να το αφησεις αυτο θα κανει...92 και παλι στους 102...
Εγω αν το φερω σκισμενο το αφηνω 2 με 3 φορες το πολυ να πεσει στους 92...(δεν το κανω συχνα...)
διαφορετικα κοιταω οταν πλησιαζω σπιτι να το φερω με χαμηλες στροφες αερατο...να ρολλαρει και το αφηνω μια φορα να παει στους 92 και το σβηνω...
Δεν χρειαζεται υπερβολες...τις περισσοτερες φορες μεχρι να παρκαρω να βαλω και την ηλιοποροστασια ειναι ετοιμο να το σβησω...!!!
Απλα προσπαθω να το σβηνω στου 92-93...

mafiozos29
17-07-09, 10:53
prin parkaro spiti mou exo anifora....opote i skiskenos pao i oxi.....to zesteno.....tsekaro 8ermokrasia...an den to xo skisei k i 8ermokrasia einai 95 to svino...an to patisei perimeno 2 lepta na paei pali stous 95 kai to svino....92-93 den pigenei sini8os..!! afta....den einai kai apo zaxari to ama3i....opote oxi kai iperboles...

NIKOS.OPC
17-07-09, 11:32
niko einai ligo sxetika afta pou les...

Εννοειτε οτι ειναι σχετικα,απλα το ρελαντι δεν ειναι και πολυ καλο για ωρα...δεν μιλαμε για 10 λεπτα:o Επισης μας ενδιαφερει το τουρμπο να ειναι κρυο.

clutchmaster
17-07-09, 13:06
akoma kai meta to sbhsimo ta nera eksakolouthoun na kylane opote typika den xreiazetai na perimenete pote panw apo liga deyterolepta...

Puck
17-07-09, 13:10
akoma kai meta to sbhsimo ta nera eksakolouthoun na kylane opote typika den xreiazetai na perimenete pote panw apo liga deyterolepta...
Ναι αλλά το νερό δεν ψύχεται και αμα σβήσεις το μοτέρ την ώρα που είναι στους 100 βαθμούς για παράδειγμα σίγουρα δεν θα πέσει η θερμοκρασία αλλά θα αυξηθεί

dang3r
17-07-09, 13:20
egw perimenw na pesei to pyromentro stoys 320-340 vathmoys kai meta to svinw, sinithos ayto thelei kana lepto analogos panta tin xrisi

NIKOS.OPC
17-07-09, 13:21
Αν το σβησεις στους 100 και μετα απο 5 λεπτα να το βαλεις μπρος στους 105-108 θα ειναι.

george-S101
17-07-09, 13:38
Ναι αλλά το νερό δεν ψύχεται και αμα σβήσεις το μοτέρ την ώρα που είναι στους 100 βαθμούς για παράδειγμα σίγουρα δεν θα πέσει η θερμοκρασία αλλά θα αυξηθεί

Φίλε μου δεν έχεις ακούσει ποτέ το βεντιλατερ να ανοίγει και να δουλεύει με κλειστό μοτέρ...??
Γίνεται αν σταματήσεις και έχει αυξημένη θερμοκρασία νερού...!
Μόλις την ρίξει σταματάει...!!

Τέσπα η αναμονή πάνω από 2 λεπτά είναι ανούσια...! Στο λεπτό έχει κρυώσει και είναι OK...!

mafiozos29
17-07-09, 15:40
...ma den doulevei to ventilater me svisto moter....(ti sto kalo 2 xronia pote den mou exei ginei?)

asotosios
17-07-09, 15:51
ουτε σε εμενα εχει τυχει με σβηστω μοτερ...
και θα συμφωνησω με τον ΝΙΚΟΣ.ΟΠΣ οτι αν το σβησεις στους 100 μετα θα δεις ρεκορ θερμοκρασια...!!! :)

george-S101
17-07-09, 15:54
Ουκ ολίγες φορές μου έχει τύχει...!! Σβήνεις και συνεχίζει να δουλεύει...!!

NIKOS.OPC
17-07-09, 17:01
Το βεντιλατερ αν ανοιξει και μετα σβησεις το μοτερ θα μεινει ανοιχτο για καποια ωρα.Αν το σβησεις προτου ανοιξει απλα δεν θα δουλεψει!Ετσι για δοκιμη εχω σβησει(μια φορα το εκανα) το μοτερ στους 99 να δω αν ανοιξει και τελικα δεν ανοιξε,οταν γυρισα στο οn το κλειδι ειδα νερα στους 105 και τοτε ανοιξε.

clutchmaster
17-07-09, 17:30
σε ολα τα τουρμπο της Οπελ το βεντιλατερ δουλευει και με σβηστο μοτερ.

το νερο και με σβηστο μοτερ κυλαει κανονικα, λογω φυσικης. Και ετσι εχεις ψηξη, απλα καθυστερει περισσοτερο.
Με το να εχεις το μοτερ αναμενο για πολλα λεπτα δεν κανεις δουλεια, το βεντιλατερ ψυχει το ψυγειο αλλα ολο το μηχανοστασιο ζεσταινεται υπερβολικα, οποτε ειναι δωρον αδωρο. τα τελευταια λεπτα πηγαινε χαλαρα, ασε το αμαξι να δουλευει και 30-40 δευτ. ρελαντι και σβηστο.

tnsOPC7
17-07-09, 17:42
Eμενα δεν δουλευει με σβηστο το μοτερ....:eek:

jpcupra
17-07-09, 17:52
σε ολα τα τουρμπο της Οπελ το βεντιλατερ δουλευει και με σβηστο μοτερ.

δεν δουλευει το βεντιλατερ με κλειστο μοτερ..;) στα corsa τουλαχιστον...

rage
17-07-09, 18:37
ουτε σε μενα...αν ειναι ανοιχτο τυο βεντ. και σβησω σταματαει και αυτο.

sta8is_opc
17-07-09, 18:44
μια απ τα ιδια και μενα ρε παιδια!ουδεποτε εχει δουλεψει με σβηστο μοτερ!

al3x
17-07-09, 18:52
ΠΑιδες στο seataki που ειχα γινοτανε παντος αυτο που λεει!!Με σβιστο αμαξι να δουλυει το βεντιλαντερ!

rage
17-07-09, 19:04
Να αναφερω ακομη ενα prob που καποιοι ισως πρεπει να γνωριζουν... Aλλαζοντας σε μεγαλυτερα μπεκ ειχα το εξης προβλημα...ρελαντι το corsa εχει 736 (τοσο βλεπω στο AVCR)...μεσα στη πολη με 35+ και AC ενεργ. 1 στις 5 που με επιανε φαναρι το αμαξι εσβηνε...στην αρχη νομιζαμε πως ειναι ο κομπρεσσορας μιας και ειχε μεινει απο φρεον πολυ καιρο (σωληνωσεις γαρ)...αλλα τα παιδια στην OPEL ειχανε φροντισει να τον λαδωσουνε κλπ κλπ...Τελικα καταληξανε στην αλλαγη των μπεκ σε πολυ μεγαλυτερα και με το Tech2 καναμε τη δοκιμη και σηκωσαμε 100rpm το ρελαντι...Oλα δειχνουν ΟΚ για την ωρα και ευχαριστω πολυ τον μαστορακο και φιλο που το σκεφτηκε ;) ... Αυτα για να μη ψαχνονται μερικοι που θα προβουν σε ριζικες αλλαγες.

george-S101
17-07-09, 19:49
Πολύ χρήσιμη πληροφορία...!

Γιώργο τι duty cycle έχουν τώρα...??
Δεν σε ρωτάω πόσο μεγάλα γιατί μπορεί να μην θές να το αποκαλύψεις...!:D

rage
17-07-09, 20:11
Νο προβλεμ...550cc φοραω...το duty cycle που ειναι δηλωμενο στο προγραμμα δεν το γνωριζω. Στο AVCR παντως ειναι custom ανα 500rpm ''powered by CUPRAMAN''

greenastra
17-07-09, 21:19
...ma den doulevei to ventilater me svisto moter....(ti sto kalo 2 xronia pote den mou exei ginei?)

Κι ομως μου χει τυχει και μενα 2 φορες τωρα με τις ζεστες μετα απο ταξιδι ,να σβησω μηχανη και να δουλευει περιπου 2 λεπτα ακομα το βεντιλατερ.Και μιλαμε οτι εγω το κρυωνω στο τελευταιο 10λεπτο πριν σταματησω.

aesop
18-07-09, 00:18
Ουτε σε εμενα δουλευει οταν το σβησω. και το εχω δοκιμασει να δουλευει, και μολις το σβησω σταματαει! Ενα προβλημα που μου εμφανισε σημερα ειναι ενα τριξιμο πισω δεξια. καπου μεσα απο τον θολο! δεν ξερω τι ητανε.. Στην αρχη ητανε πολυ εντονο. Σε ευθεια πατουσα γκαζι και μολις το αφηνα ετριζε!... Δεν εχω ιδεα τι μπορει να ητανε....

το νού σου
18-07-09, 02:45
αν το βεντιλατερ αρχισει να δουλευει πριν σβήσεις την μηχανή τότε συνεχιζει κ μετά να δουλεύει μέχρι να κρυώσει.αν σβήσεις την μηχανή χωρίς να δουλεύει το βεντιλατερ τότε οση θερμοκρασία κ να έχει δεν θα δουλέψει

Puck
18-07-09, 13:34
Το βεντιλατερ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ούτε στο Corsa Ούτε στο Astra με κλειστό μοτέρ.

Έχω όργανο και βλέπω τις θερμοκρασίες εκείνη την στιγμή.
Αν το σβήσω στους 100 μετά απο λίγο πάει 107-108 όπως έγραψε και το Nikos.OPC.

Αν εκείνη την στιγμή ξανά βάλεις μπρός την μηχανή τότε ανοίγει το βεντιλατερ στην ποιό γρήγορη σκάλα και πέφτει μετά απο 30 δευτερόλεπτα η θερμοκρασία.

alarman
18-07-09, 14:10
Το βεντιλατερ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ούτε στο Corsa Ούτε στο Astra με κλειστό μοτέρ.

Έχω όργανο και βλέπω τις θερμοκρασίες εκείνη την στιγμή.
Αν το σβήσω στους 100 μετά απο λίγο πάει 107-108 όπως έγραψε και το Nikos.OPC.

Αν εκείνη την στιγμή ξανά βάλεις μπρός την μηχανή τότε ανοίγει το βεντιλατερ στην ποιό γρήγορη σκάλα και πέφτει μετά απο 30 δευτερόλεπτα η θερμοκρασία.

Αυτο ακριβως συμβαινει.Σωστος...

GiorgosThess
18-07-09, 16:48
Παιδια εμενα στο Astra ανοιγει το βιντιλατερ ΜΟΝΟ ΑΝ ΑΝΟΙΞΩ ΤΗΝ ΜΙΖΑ...
Αν το σβησω δεν ανοιγει...

greenastra
19-07-09, 14:58
Ρε σεις μην ειστε τοσο απολυτοι, δηλαδη εμας εχουν προβλημα, να τα παμε να τα κοιταξουν οι μαστόροι στην Opel???Δεν ειναι παραλογο να συνεχιζει να δουλευει μετα το σβησιμο.Αν βλεπει θερμοκρασια υψηλη ειναι λογικο να το κανει.Και δε μιλαμε να ανοιξει μονο του μετα το σβησιμο.Λεμε να συνεχισει να δουλευει.

asotosios
20-07-09, 13:10
δεν ειναι παραλογο...απλα δεν γινεται...δεν δουλευει απο την στιγμη που τ σβηνεις...
μου εχει τυχει να το κοψω οσο δουλευε γιατι δεν μπορουσα να περιμενω και απλα σταματησε να δουλευει...
οπως και αν το εχω σβησει στους 95+ και παω να το αναψω να ξεκινησει το βεντιλατερ κατευθειαν στην μεγαλη ταχυτητα μιας και ειχε ξεπερασει τους 100...

HaRRiS_
22-07-09, 21:39
Λοιποοοοον... σημερα κ γω εκανα καποιες μικρες βελτιωσουλες στο μικρο μου τερατακι...

Πρωι πρωι, 7.30 η ωρα, βρισκομουν στον Μαυροειδακο...
Μπηκε λοιπον η εξατμιση που λεγαμε....
70αρα ξεκιναει, κανωντας την 1η κουρμπα....(δεν μπορω ακριβως να το εξηγησω)
Κλεινει σε 63,5 κ καταληγει στο τελικο ΧΩΡΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.... (Βεβαια θα αλλαχθει κ τελικο, γιατι δεν κανει για το ηδη υπαρχων setup) ....
Επειτα απο την τοποθετηση της εξατμισης, ειχαμε κλεισει ραντεβου με την Overload (ακα Κωστας)
για τοποθετηση του προγραμματος...

Ο ηχος της εξατμισης αλλαξε δραματικα... Βουητο, κ σκασιματα στιε υψηλες, ξερος μεταλλικος θρουβος γενικα, κ πολυ πολυ τελειως διαφορετικες επιδοσεις... απιστευτη αλλαγη, ειδικα στα ψηλα
που το αμαξι κ με τριτη ψηλα, αν πατησεις αποτομα σπινιαρει.... Μεγαλες αλλαγες σε 4η-5η ....!

Πολυ ευχαριστημενος αν κ δεν εχουμε τελειωσει μιας κ την Τριτη 28/7 θα παω στον Μαυροειδακο για να βαλουμε τελικο, κ βεβαια το i/c. Μετα, παλι στον Γιαννη κ στον Κωστα για νεο επαναπρογραμματισμο....

Επιστροφη τοτε για νεοτερα !!!!!! :cool:

greenastra
22-07-09, 22:04
Ωχ φανταζομαι τον Κωστα, θα φοραγε ωτοασπιδες!!!Χωρις πλακα εκανες καλη επιλογη.

george-S101
23-07-09, 10:52
Λοιποοοοον... σημερα κ γω εκανα καποιες μικρες βελτιωσουλες στο μικρο μου τερατακι...

Κλεινει σε 63,5 κ καταληγει στο τελικο ΧΩΡΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.... (Βεβαια θα αλλαχθει κ τελικο, γιατι δεν κανει για το ηδη υπαρχων setup) ....
Επειτα απο την τοποθετηση της εξατμισης, ειχαμε κλεισει ραντεβου με την Overload (ακα Κωστας)

Ο ηχος της εξατμισης αλλαξε δραματικα... Βουητο, κ σκασιματα στιε υψηλες, ξερος μεταλλικος θρουβος γενικα, κ πολυ πολυ τελειως διαφορετικες επιδοσεις... απιστευτη αλλαγη, ειδικα στα ψηλα
που το αμαξι κ με τριτη ψηλα, αν πατησεις αποτομα σπινιαρει.... Μεγαλες αλλαγες σε 4η-5η ....!

Πολυ ευχαριστημενος αν κ δεν εχουμε τελειωσει μιας κ την Τριτη 28/7 θα παω στον Μαυροειδακο για να βαλουμε τελικο, κ βεβαια το i/c. Μετα, παλι στον Γιαννη κ στον Κωστα για νεο επαναπρογραμματισμο....

Έχεις κολλητούς...?? Αν όχι θες να με κάνεις...??? χαχαχαχαχα
Φίλε μου αυτό ακριβώς θα κάνω κι εγώ...!
Έχεις PM...!!

HaRRiS_
23-07-09, 11:48
Ολα χρειαζονται στην ζωη...
Ειδικα οι φιλοι, οι οποιοι μενουν... :)

Σου εχω στειλει απαντηση, κ οποτε ειναι η σε συναντηση, η οπουδηποτε αλλου, κανονισε να τα πουμε

asotosios
23-07-09, 13:00
Κοστος για την εξατμιση αν επιτρεπεται...???

HaRRiS_
23-07-09, 13:48
Dp, σωληνες εως κ το τελικο (αλλα χωρις τελικο), 400 ευρω... :)

asotosios
23-07-09, 14:56
πολυ καλη τιμη...ποσο για ενα τελικο...???
αυτη ηταν φιλικη τιμη...???

sta8is_opc
23-07-09, 18:22
Φίλε μου αυτό ακριβώς θα κάνω κι εγώ...!

σας εχω προλαβει και τους 2:p:p:p

αντε ρε χαρη,εκανες την αρχη και θα τα πεταξεις ολα πανω με τη μια βλεπω!ιδιες επιλογες εχω κανει και γω,κανε και μια δυναμομετρηση μετα να δω που βρισκομαι...xaxa4xaxa4xaxa4

HaRRiS_
23-07-09, 18:59
πολυ καλη τιμη...ποσο για ενα τελικο...???
αυτη ηταν φιλικη τιμη...???

Το τελικο κοστιζει 140 ευρω... ναι, νομιζω φιλικη τιμη λογο οτι ΟΟΟΛΟΙ οι φιλοι μου εχουν φτιαξει τα αυτοκινητα τουσ εκει... Βεβαια, εκει θα βαλω κ το i/c , κ εκει θα αποσχολουμαι πλεον...οποτε
δεν πηγα, μου εκανε μαι τιμη κ δεν με ξαναειδε... εκει θα φτιαξουμε κ τα κολλαρα του i/c , εκει θα φτιαξουμε κ την αγελαδα (απο φιλτρο αερα σε τουρμπινα) ...

Σταθη, μιλαγαμε χθες με τον Κωστα κ μου ελεγε οτι εχουμε ΟΛΟΙΔΙΟ setup ...
Εν το μεταξυ εχουμε ιδια εξατμιση, ΟΛΟΙΔΙΟ προγραμμα, κ ΟΛΟΙΔΙΟ i/c.... kαθως κ ολοιδιο φιλτρο.... Βασικα παλι καλα που εχεις αλλες ζαντες, αλλιως θα ελεγαν οτι σε ακολουθω παντου... (εγω θα τις βαψω μαυρες, κ θα βαλω αυτοκολλητο μπλε γυρω γυρω) ....

Κατσε να μπουν ολο πανω στο αμαξι, να ειναι ετοιμο, κ θα παω μια μερα για δυναμομετρηση στον φωτεινελη... θα βρω μια μερα με ηπιες θερμοκρασιες βεβαια (22-25 βαθμους εξωτερικη) για να μπορουμε να συγκρινουμε γιατι χθες οι δοκιμες, εγιναν με 31 βαθμους εξωτερικη, κ το μαμα κουλερ εδειξε στο 4 πατημα 3ης, 69 βαθμους.... !!!!! (στο πρωτο 49 βαθμους) ...

Επισης,τυχαια, ειχα Κ **** τις βενζινες χθες... Ο κωστας μου ειπε οτι σπανια βλεπει τετοια ποιοτητα βενζινης, κ τετοιο αβανς ....yo1

george-S101
24-07-09, 13:40
Έλα για πές πόσο την πήρες την VP-racing...!!!! :p:D:D

HaRRiS_
24-07-09, 14:35
Έλα για πές πόσο την πήρες την VP-racing...!!!! :p:D:D

:p:p:p:p:p:p

Παραγγελια απο το εξωτερικο......!!! yo1yo1

Ειλικρινα τωρα δεν ξερω αν ηταν η βενζινη του δικου μου βενζινα, η μηπως ηταν τα 10 ευρω 100αρα που εβαλα πριν παω στην overload ..... :dunno:

aesop
26-07-09, 14:25
http://www.vxronline.co.uk/forum/showthread.php?t=57755
Αυτος λεει του εσπασε το 4ο πιστονι χωρισ προγραμμα και πανω που πηγαινε με cruise control!!! και 100km!........................... Εδω ρε παιδια ξανα διαβασατε για κανενα σπασμενο? Εγω δεν ξανα διαβασα κατι....

dang3r
26-07-09, 14:40
Εδω ρε παιδια ξανα διαβασατε για κανενα σπασμενο? Εγω δεν ξανα διαβασα κατι....
...psakse kalytera

aesop
26-07-09, 16:21
Μπορει να κανω και λαθος παντως δεν ξανα ακουσα τπτ! Δεν λεω για παλαιοτερα παντως τωρα τελευταια δεν εχω ακουσει τπτ...

STAMATHS
26-07-09, 16:39
Παντως με αυτα που διαβαζω μου κανατε την καρδια περιβολι... :(
Τι να κανω .?? Να ακυρωσω την παραγγελια ή να το παρω το corsa opc ..σε λιγες μερες ερχεται...
Μα καλα ειναι δυνατον μαμα αυτοκινητο να σπαει.??? :(
Αφηστε που η απαντηση που ελαβα απο γνωστο ελληνα ECU tuner σχετικα με το μοτερ μας ηταν αποκαρδιωτικη...Αν θελετε να την ποσταρω στο φορουμ , ευχαριστως.....

NIKOS.OPC
26-07-09, 16:53
Γραψε τι σου ειπε ομως μη γραφεις το ονομα του!!

STAMATHS
26-07-09, 16:58
Η απαντηση τους ηταν η παρακατω......

Σταμάτη, για να σου τα γράψω περιληπτικά με την ευθύτητα που μας διέπει:
1. Ο κινητήρας σου είναι εκ φύσεως αδύναμος στις μπιέλες. Αυτό σημαίνει ότι η ανεξέλεγκτη αύξηση ροπής μπορεί να φέρει την καταστροφή.

2. Τα πιστόνια είναι μια χαρά, αλλά όταν στραβώσει μια μπιέλα διαλύεται το πιστόνι από πάνω της.

3. Από τα Corsa OPC που έχουμε βελτιώσει δεν έχει σπάσει κανένα, αλλά είναι λίγα στον αριθμό και αυτό δεν αποδεικνύει ότι θα επιβιώσουν και όλα τα υπόλοιπα. Προγραμματιστικά έχουμε προσέξει το θέμα της πίεσης και της καταπόνησης για να μην υπάρχουν τέτοια θέματα.
Μακροπρόθεσμα όμως ο κινητήρας εξακολουθεί να ειναι αδύναμος, είναι θέμα χρόνου μέχρι να εμφανιστεί πρόβλημα. Ακόμη και εργοστασιακά Corsa OPC έχουν σπάσει χωρίς πρόγραμμα. Πόσο μάλλον ζορισμένα!

4. Με τις αντιπροσωπείες Opel γίνεται μύλος. Άλλες περνάνε εγγυήσεις μοτέρ, άλλες όχι. Η Opel εδω και μερικούς μήνες ζητάει ανάλυση βενζίνης και λαδιού και ολόκληρη αναφορά από τον εγκέφαλο σε περίπτωση που σπάσει ενα μοτέρ και θέλουν να το περάσουν σε εγγύηση γιατί είχε παραγίνει το πράγμα με τα βελτιωμένα (σπασμένα).
Η εγγύηση γενικότερα παραμένει, όσο ο κινητήρας σου είναι καλά. Αν τυχόν σπάσει τότε που σε είδα, που σε ξέρω.

Ταπεινή μου γνώμη, άφησέ το μαμά, ως έχει. Αν ποτέ θελήσεις να αποκτήσεις γρηγορότερο αυτοκίνητο, αγόρασε κάποιο που να είναι πιο αξιόπιστο και να επιδέχεται άφοβα βελτιώσεις. Γιατί και πρόγραμμα να βάλουμε στο δικό σου, πάντοτε θα έχουμε την αμφιβολία μη τυχόν και χαλάσει το μοτέρ και πληρώσεις ένα κάρο λεφτά ΑΔΙΚΑ, επειδή η Opel έφτιαξε έναν κινητήρα για τα σκουπίδια.

s5zax
26-07-09, 17:09
Η απαντηση τους ηταν η παρακατω......

Σταμάτη, για να σου τα γράψω περιληπτικά με την ευθύτητα που μας διέπει:
1. Ο κινητήρας σου είναι εκ φύσεως αδύναμος στις μπιέλες. Αυτό σημαίνει ότι η ανεξέλεγκτη αύξηση ροπής μπορεί να φέρει την καταστροφή.

2. Τα πιστόνια είναι μια χαρά, αλλά όταν στραβώσει μια μπιέλα διαλύεται το πιστόνι από πάνω της.
Το αντιστροφο γινεται!!!

STAMATHS
26-07-09, 17:17
Κοιταξτε παιδια επειδη εχει γινει χαμος και μου στελνετε ολοι προσωπικα μηνυματα ποιος tuner μου απαντησε αυατα τα πραγματα θα το γραψω δημοσια ωστε να το βλεπουν ολοι....

ΟΙ E-tuners ηταν αυτοι που μου απαντησαν , σχεδον ωμα απο οτι βλεπετε οτι ο κινητηρας ειναι για τα σκουπιδια...!!!

Και τωρα εγω τι κανω .?? Το ακυρωνω το corsa ή το παιρνω σε λιγες μερες που ερχεται .??? :confused:

aesop
26-07-09, 17:20
Οι e-tuners ειναι πολυ γνωστοι βελτιωτες, αλλα εγω δεν νομιζω να το ακυρωνα...

NIKOS.OPC
26-07-09, 17:35
Φυσικα και μη το ακυρωνεις.

kotsarisoleole
26-07-09, 17:44
Μα ΓΙΑΤΙ να το ακυρωσεις??
Αστο μαμα!Η μηπως τα 200αλογα ειναι λιγα?
Βαλε και μια εξατμιση να το ακους και τελειωσε το θεμα
Το αυτοκινητο ειναι μουν@ρα, μην το ακυρωσεις

HaRRiS_
26-07-09, 17:46
Δεν ξερω ρε παιδια, αλλα πιστευω οτι ειναι μην σου τυχει...

Αλλοι φορανε προγραμμα 1 χρονο κ δεν εχει προβλημα το αμαξι, κ αλλοι τους εχει σπασει μαμα...
Νομιζω οτι ειναι μην σου τυχει...
Ποσο σιγουροι ειμαστε οτι με ενα πακετο μπιελοπιστονα θα ειμαστε ενταξει ??
Ποσο % οκ θα ειμαστε ??? Δηλ. αν βαλω μπιλες-πιστονια, κ δεν ανεβασω ροπη κ αλογα,
θα μπορω μετα να ταξιδευω ανετα με 160-180 χλμ ??? θα μπορω να κανω αφοβα πατηματα ??
Η απλα που τωρα ειμαι στο 50-50 να σπασει (κ αυτο απο χρηση δικη μου) με ενα πακετο μπιελες κ πιστονια θα παει στο 70-30 ???

NIKOS.OPC
26-07-09, 17:48
Για να σπασει με μπιελοπιστονα πρεπει με το που βαζεις μπρος να το εχεις στους κοφτες κρυο η αν εχεις προγραμμα να ειναι πολυ ασχετος αυτος που στο εκανε.

HaRRiS_
26-07-09, 18:20

Αλλοι φορανε προγραμμα 1 χρονο κ δεν εχει προβλημα το αμαξι, κ αλλοι τους εχει σπασει μαμα...
Ποσο % οκ θα ειμαστε ??? Δηλ. αν βαλω μπιλες-πιστονια, κ δεν ανεβασω ροπη κ αλογα,
θα μπορω μετα να ταξιδευω ανετα με 160-180 χλμ ??? θα μπορω να κανω αφοβα πατηματα ??
Η απλα που τωρα ειμαι στο 50-50 να σπασει (κ αυτο απο χρηση δικη μου) με ενα πακετο μπιελες κ πιστονια θα παει στο 70-30 ???

antonis
26-07-09, 18:28
το εχω ξαναπει πως επειδη το μοτερ δεν ειναι κ οτι καλυτερο σε θεμα αξιοπιστιας εγω στην περιπτωση που αγοραζα corsa opc θα το αφηνα μηχανικα μανισιο,θα εριχνα τα χρηματα σε μια kw κ σε ενα μπλοκε λιγο σεβασμο κ σπασιμο οποτε μπορω.
αν χαλασει κυριοι παρτε τα κλειδια κ παρτε με τηλ οταν θα ειναι ετοιμο κ ξανα τα ιδια.
επειδη μπορει να ξανασπασει τοτε το κανεις σφυριλατο(διοτι το τσαμπα για 2η φορα θα εχει πεθανει) κ το χαιρεσαι με οχι τοσες σανιδες διοτι θα λυπασαι κ τα ευρωπουλα που εσκασες για τα acralite..

HaRRiS_
26-07-09, 18:29

Th4n4s1s
26-07-09, 18:38
Αποροία 1η: Πώς γίνεται έναν κινητήρα για τα σκουπίδια να του δίνεις 6 χρόνια εγγύηση????

Ή για λόγους διαφημιστικούς θα το κάνεις αλλά για ελάχιστο χρονικό διάστημα ή θέλεις να κλείσεις σαν εταιρεία αλλάζοντας συνέχεια καινούργιους κινητήρες σε Astra, Corsa Insignia.

Αποροία 2η: Πως γίνεται ένας βελτιωτής να αποκαλεί έναν κινητήρα σκουπίδια όταν για τα περισσότερα σπασμένα 1.6Τ έχουν βάλει την χερούκλα τους συναδερφοί του??!!??

Και μετά του φταίει η Opel που ζητάει αναφορά εγκεφάλου. Κουτσοί στραβεί προγραμματίστε η μαμά Opel να είναι καλά πληρώνει!!!!

Αποροία 3η: Μόνο για μαμά Corsa OPC σπασμένα έχει ακούσει???? Μήπως θα έπρεπε να ξαναδιαβάσει forum στο οποία είναι και αυτός μέλος να δει τι έχουν κάνει και άλλη κινητήρες "διαμάντια" σε μαμά καταστάσεις...

Αποροία 4η: Κάποιος που πέρνει 192 άλογα με 6 χρόνια εγγύηση γιατί του φένοται πολλά τα 1500 για μπιελοπίστονα για να πάει στο 240++??????

Δηλάδή θέλουμε η Opel να μας έδινε ένα μοτερ σχεδιασμένο για 300 ίππους πληρωμένο για 192 και εμείς σαν ΜΑΓΚΕΣ με 500 γιούρια να πέρναμε 240 αλόγατα αξιόπιστα!!!!

PS. Δεν έχω τίποτα με τους συγκεκριμένους βελτιωτές το αντίθετο έχω ακούσει τα καλύτερα απλά πολύ εύκολα πετάμε βαριές κουβέντες (κινητήρας για τα σκουπίδια) μόνο και μόνο για να κρύψουμε αδυναμίες του χώρου μας...Τουλάχιστον με τον κινητήρα σκουπίδια δεν θα κάνεις τον σταυρό σου μήπως και δεν γίνει η εναλλαγή του turbo πάνω σε προσπέραση μόνο και μόνο επειδή τα σκουπίδια για κάποιους είναι μπιελοπίστονα και οχι η πιαθανότητα να χαθεί ανθρώπινη ζωή....

IRMSCHER
26-07-09, 18:41
Δηλάδή θέλουμε η Opel να μας έδινε ένα μοτερ σχεδιασμένο για 300 ίππους πληρωμένο για 192 και εμείς σαν ΜΑΓΚΕΣ με 500 γιούρια να πέρναμε 230 αλόγατα αξιόπιστα!!!!

Όλο σου το μύνημα είναι τέλειο αλλά αυτό εδώ είνια για πολλά +++++++++++++++++++++++!!!!

antonis
26-07-09, 18:45
Αποροία 1η: πώς γίνεται έναν κινητήρα για τα σκουπίδια να του δίνεις 6 χρόνια εγγύηση????

Ή για λόγους διαφημιστικούς θα το κάνεις αλλά για ελάχιστο χρονικό διάστημα ή θέλεις να κλείσεις σαν εταιρεία αλλάζοντας συνέχεια καινούργιους κινητήρες σε Astra, Corsa Insignia.

Αποροία 2η: Πως γίνεται ένας βελτιωτής να αποκαλεί έναν κινητήρα σκουπίδια όταν για τα περισσότερα σπασμένα 1.6Τ έχουν βάλει την χερούκλα τους συναδερφοί του??!!??

Και μετά του φταίει η Opel που ζητάει αναφορά εγκεφάλου. Κουτσοί στραβεί προγραμματίστε η μαμά Opel να είναι καλά πληρώνει!!!!

Αποροία 3η: Μόνο για μαμά Corsa OPC σπασμένα έχει ακούσει???? Μήπως θα έπρεπε να ξαναδιαβάσει forum στο οποία είναι και αυτός μέλος να δει τι έχουν κάνει και άλλη κινητήρες "διαμάντια" σε μαμά καταστάσεις...

Αποροία 4η: Κάποιος που πέρνει 192 άλογα με 6 χρόνια εγγύηση γιατί του φένοται πολλά τα 1500 για μπιελοπίστονα για να πάει στο 240++??????

Δηλάδή θέλουμε η Opel να μας έδινε ένα μοτερ σχεδιασμένο για 300 ίππους πληρωμένο για 192 και εμείς σαν ΜΑΓΚΕΣ με 500 γιούρια να πέρναμε 230 αλόγατα αξιόπιστα!!!!

του δινει 6 χρονια διοτι σε ολη την γκαμα των αυτοκινητων της η opel δινει 6 οποτε δεν μπορει να κανει εξαιρεση στο corsa opc.

ναι εχεις δικιο με τους αλμπανηδες βελτιωτες που σηκωνουν οτι να ναι πιεσεις με οτι να ναι μιγματα κ σπανε τα μοτερ αλλα εδω μιλαμε κ για μανισια σπασμενα αρκετα στο συνολο τους.
αρα για μενα φταει ο κατασκευαστης.
οπως επισης παλι φταιει διοτι θα μπορουσε να βαλει καλυτερα μεταλα οπως πχ εχει το astra opc κ παιζει ανετα +100 Ps πανω απο την εργοστασιακη του μορφη χωρις να εχει κινδυνο να χαλασει.

clutchmaster
26-07-09, 18:46
Ρε παιδια συγνωμη αν φαινομαι σπασ@@1δας και σας τα εχω κανει τσιχλες, αλλα ακομα πιστευετε οτι φταιει το μοτερ?
Δεν λεω, ΝΑΙ, εχει ατελειες το μοτερ και δεν ειναι 100% σκυλι, αλλα δεν σας φαινεται περιεργο οτι σε αλλους με προγραμμα δεν εχει σπασει και σε αλλους εχει σπασει ακομα και μαμα?

Εχετε σκεφτει, ή να το θεσω αλλιως, χωρις να θελω να ειμαι ο κακος της παρεας παλι, αλλα μπορειτε να ζησετε με την ιδεα οτι κατα 80% για το σπασιμο φταιει ο οδηγος και ο τροπος που οδηγαει?

Και να σας πω και ενα παραδειγμα,που για μενα τα λεει ολα.
Πατερας φιλου μου, που εχει το ρεκτιφιε με το οποιο εχουμε παρτιδες, εχει Κορσα το οποιο πραγματικα το βαραει στα αυτια!! Σερρες Πατρα σε 5ωρες, γενικα κινειται σε τρελλα γρηγορους ρυθμους. Ο ανθρωπος απο μικρος ασχολειται με τον μηχανοκινητο αθλητισμο, ειναι καθε Σαβ/κο στην πιστα, και οποιος τυχει να κανει ποτε βολτα μαζι του, θα δει τον Χριστο φανταρο. Ομως, το αυτοκινητο (απο τα πρωτα Κορσα στην Ελλαδα) δεν εχει κανει κιχ ακομα! Και ειμαι σιγουρος οτι ετσι θα μεινει. Απλα αυτο που θελω να πω, ειναι οτι ειλικρινα πιστευω οτι το Α και το Ω ειναι ο οδηγος!
Δειτε την υπογραφη μου, οσοι θυμοσαστε εκεινο το κειμενακι, και εκει ο Αγγλος αυτο ελεγε.
Στην Γερμανια ειναι γνωστα ελαχιστα περιστατικα, και απο αυτα οι 2 οδηγοι που ειναι στο ΛΕΤ-φορουμ και εγραφαν, εκαναν "μπαμ" τι τυπου οδηγοι ειναι.

Σαν συμπερασμα, το αυτοκινητο κατ εμε ειναι παρα πολυ καλο! Το μοτερ του επισης, αρκει να το σεβεσαι για να σε σεβαστει. Παντα μονο 100αρα δοκιμασμενη (η ακριβη και επωνυμη δεν συνεπαγεται οτι ειναι καλη!) και σωστο τροπο οδηγησης, οπως αρμοζει σε ενα δυνατο τουρμπισιο! οχι τραβηγμα τις ταχυτητες εξω απο το οφελημο φασμα, οχι επιταχυνσεις με μεγαλη σχεση στο κιβωτιο, παντα συχνες αλλαγες σχεσεων. Το οτι εχει 6αρι σασμαν συνεπαγεται συχνοτερες αλλαγες! δεν ειναι παραλογο να κανεις ακομα και κατεβασια απο 6η σε 4η, αν πχ απο χαλαρο cruising θελεις ξαφνικα να επιταχυνεις. Εχει μεν δυναμη, εχει παρα πολυ ροπη, αλλα ΔΕΝ κανει να το οδηγεις σαν ενα 3λιτρο 6κυλιδρο, που εκει πετας μια 5η μεσα και αφηνεις τα κυβικα να δουλεψουν...

clutchmaster
26-07-09, 18:49
Όλο σου το μύνημα είναι τέλειο αλλά αυτό εδώ είνια για πολλά +++++++++++++++++++++++!!!!

ετσι ακριβως. οι απαιτησεις μερικων δυστυχως ειναι πολλες φορες υπερβολικες!

HaRRiS_
26-07-09, 18:51

antonis
26-07-09, 18:52
τα εχουμε πει εμεις ρε Δημητρη αλλα εγω δεν συμφωνω με τα περισσοτερα.
αν ειναι ετσι κ θελει τοσο προσοχη κ σεβασμο διοτι ειναι απο ζαχαρη τοτε να μη μου βαζανε τους κουβαδες μεσα που φωλιαζεις, να μη τραβουσανε το τιμονι στα βυζια μας κ το κανανε σαν πολεμικη μηχανη.
μπαινοντας εκει μεσα θελεις να το φας κ το τρως .γι αυτο μου το πουλησανε, ως την τοπ σειρα του corsa φτιαγμενο απο την opc για κανιβαλισμους κ οχι φτιαγμενο οπως το corsa c αυτοκινητο για σουπερ μαρκετ.

clutchmaster
26-07-09, 18:57
κανεις δεν σου ειπε να μην το φας ρε αντωνη, αλλα αν εσυ με τον ιδιο τροπο οδηγεις το δικο σου και ενα τουρμπισιο, τοτε καλυτερα αρχισε το πλεξιμο ;-) πιστευω καταλαβαινεις τι εννοω...

antonis
26-07-09, 19:09
ναι οκ, αλλα για να καταλαβω περα απο ενα φυσιολογικο ζεσταμα-κρυωμα το οποιο κανω κ στο δικο μου οχι λογω σπασιματος αλλα για να μην αρχισει να καιει λαδια, ποια η διαφορα στην οδηγηση μεταξυ ατμοσφαιρας κ τουρμπο?

Th4n4s1s
26-07-09, 19:14
του δινει 6 χρονια διοτι σε ολη την γκαμα των αυτοκινητων της η opel δινει 6 οποτε δεν μπορει να κανει εξαιρεση στο corsa opc.

Υπάρχει και άλλη ανάγνωση... Έχει εμπιστοσύνη σε αυτό που έχει φτίαξει και ξέρέι ότι με μία τέτοια κίνηση δεν θα "μπει" μέσα οικονομικά..ΑΛΛΑ το θέμα δεν είναι εκεί. Το θέμα είναι ότι αγοράζεις σπορ αυτοκίνητο με σουπερ επιδόσεις σε πολύ ανταγωνιστική τιμή και έχεις 6 χρόνια όπου μπορείς να του κάνεις ότι θέλεις από χρήση και αν σου χαλάσει να μην πληρώσεις μία ( για μηχανικά μέρη μιλάω)

ναι εχεις δικιο με τους αλμπανηδες βελτιωτες που σηκωνουν οτι να ναι πιεσεις με οτι να ναι μιγματα κ σπανε τα μοτερ αλλα εδω μιλαμε κ για μανισια σπασμενα αρκετα στο συνολο τους.

Το αρκετά σπασμένα είναι κάτι σχετικό. Αρκετά σε σχέση με τι???? Με το πόσα μαμά σπάνε στους άλλους κατασκευαστές????. ΑΑΑΑ Γιατί εδώ έχει δημιουργήθεί η εντύπωση ότι τα μοναδικά αυτοκίνητα που έχουν σπάσει σε μαμά κατάσταση είναι τα Corsa OPC πράγμα εντελώς αναληθές!! Μια βόλτα σε αντίστοιχα φόρα θα λύσει κάποιες αποροίες επίσης "ακούσαμε" ότι σπάσανε!! Κάτι χειροπιαστό δεν έχουμε πχ το 2008 σπάσανε 50 OPC μαμά απλά λέμε άκουσα ότι σπάσανε μαμά!

οπως επισης παλι φταιει διοτι θα μπορουσε να βαλει καλυτερα μεταλα οπως πχ εχει το astra opc κ παιζει ανετα +100 Ps πανω απο την εργοστασιακη του μορφη χωρις να εχει κινδυνο να χαλασει.

Κάνεις λάθος. Εγώ που αγοράζω τον 1.6Τ της Opel δεν θέλω να τον πληρώσω παραπάνω επείδη σε κάποιον θα του κ@υλωνε να τον κάνει 300 άλογα με 500 euro. Εγώ θέλω να πληρώσω τον κινητήρα για όσο μου δίνει η μελέτη της εταιρείας αξιόπιστα. Και το αξιόπιστα μου το καλύπτει με τα 6 χρόνια. Χωρίς δραχμή παραπάνω!

clutchmaster
26-07-09, 19:30
ναι οκ, αλλα για να καταλαβω περα απο ενα φυσιολογικο ζεσταμα-κρυωμα το οποιο κανω κ στο δικο μου οχι λογω σπασιματος αλλα για να μην αρχισει να καιει λαδια, ποια η διαφορα στην οδηγηση μεταξυ ατμοσφαιρας κ τουρμπο?

Τα γραφω ρε συ Αντωνη πιο πανω. Και για να το καταλαβεις ακομα καλυτερα, βρες 2 διαγραμματα απο δυνατον ιδιας ισχυος αυτοκινητων, ενα ατμοσφαιρικο και ενα τουρμπο, και συγκρινε τα διαγραμματα τους.

Το ατμοσφαιρικο, λογω ελλειψης ροπης, θελει στροφες. Το τουρμπο δεν θελει στροφες περα απο το οφελημο φασμα. Οι στροφες σε εναν κινητηρα οσο αυξανονται, αυξανονται οι φθορες σε αυτον πολλαπλα. οποτε η παραμονη σε υψηλες στροφες τον φθειρει αδικα. Συν αυτω απο σκισιμο σε ψηλες στροφες εχεις υπερθερμανση τουρμπινας κλπ κλπ που ολα συντελουν σε ασκοπη παραπανω φθορα.

Επισης, πρεπει να δεχθουμε οτι ενα τουρμπισιο μοτερ ΔΕΝ μπορεις να το σκιζεις ανελεητα και σε μεγαλη διαρκεια οπως ενα ατμοσφαιρικο. Δεν μπορεις να το σκιζεις κατακαλοκαιρο και σε αντιξοες συνθηκες! πρεπει να συμβιβαστεις με αρκετα πραγματα,και αυτο ειναι γνωστο και πρεπει να το αποδεχθεις απο την αρχη. Αν θελεις ενα αμαξι να το πηγαινεις κοφτες ολη μερα, τοτε με τουρμπισιο εισαι λαθος!!

Εγω θα ηθελα να ξερω, ολα αυτα που εσπασαν, ειχαν ποτε μεσα ενα πυρομετρο και ενα wideband για να ελεγχουν το μοτερ? Αμφιβαλλω. Και οταν μιλαω για πυρομετρο, μιλαω να μπει στην σωστη θεση, δηλαδη αμεσως πανω στην πολλαπλη εκει που ενωνονται οι αυλοι και οχι μετα την τουρμπινα, οπου μπορεις να δεις αναλογα στο μοτερ ακομα και ως 300βαθμους λιγοτερους απ οτι εχεις πραγματικα.
και σωστο wideband Lambda, οχι αυτα τα air/fuel της πλακας...
προσεχεις για να εχεις! ;)

STAMATHS
26-07-09, 19:46
Ειλικρινα δεν ξερω τι να κανω......Θα μιλησω με τον υπευθυνο της αντιπροσωπειας οσον αφορα τις εγγυησεις στα μηχανικα μερη του αυτοκινητου ..σε τι με καλυπτουν και σε τι οχι...Ενοειται οτι αν το παρω θα το αφησω μαμα , ουτοσι αλλως δεν ειχα σκοπο να το ''φτιαξω'' μηχανικα , τωρα οσον αφορα αυτα που γραφει ο φιλος clutchmaster , σιγουρα θα εχει μεγαλυτεη εμπειρια απο εμενα στα τουρμπο αυτοκινητα , ολα τα αυτοκινητα που ειχα ως τωρα στην κατοχη μου ηταν ατμοσφαιρικα ,αλλα εχω την ΑΠΑΙΤΗΣΗ απο την στιγμη που θα δωσω κοντα στα 22.500 EURO , ΝΑ ΤΟ ΣΚΙΖΩ ΟΛΗ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΤΟ CORSA ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΥΜΒΕΙ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ....angry1

HaRRiS_
26-07-09, 19:49
Ναι αλλα οπου ρωτησα για τρυπημα στο χταποδι, κανεις δεν το κανει ..... :(

Psych0
26-07-09, 19:54
ego exo valei pyrometro sto downpipe kai otan vlepo 850 vathmous afino gazi mexri na pesei.

clutchmaster
26-07-09, 19:55
...ΝΑ ΤΟ ΣΚΙΖΩ ΟΛΗ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΤΟ CORSA ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΥΜΒΕΙ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ....angry1

φιλος με το συμπαθειο αλλα τοτε ΜΗΝ το παιρνεις! παρε με τα λεφτα αυτα ενα μεταχειρο ταπερ...

Και για να μην αφηνω λαθος εντυπωσεις, δεν εχω στην κατοχη μου τουρμπισιο ακομα. Ετοιμαζω μεν ενα μοτερακι, αλλα οι εμπειριες μου βασιζονται στην παρεα μου που ολοι ειχαν/εχουν "φουρφουρια" και εχουμε ζησει πολλα πραγματα πλεον...:rolleyes:

clutchmaster
26-07-09, 19:59
ego exo valei pyrometro sto downpipe kai otan vlepo 850 vathmous afino gazi mexri na pesei.

φιλε 850 στο dp μπορει να ειναι ηδη 1100 στην πολλαπλη που ειναι παρα πολλα!!

Ναι αλλα οπου ρωτησα για τρυπημα στο χταποδι, κανεις δεν το κανει ..... :(

Γιατι δεν το κανουν? τι καινουριο ειναι αυτο παλι? αφηνεις το μοτερ να δουλευει ρελαντι και τρυπας προσεκτικα. το καυσαεριο δεν αφηνει με τιποτα τα γρεζια να μπουνε στο μοτερ. μετα κοβεις πασα και κοιτας ο αισθητηρας σου να ειναι κωνικος, και εισαι τζετ...

aesop
26-07-09, 20:23

Και εγω τοσο βλεπω... πριν και μετα το προγραμμα... Ισως τωρα με το προγραμμα να μειωθηκε και λιγο (overload). Το 800αρι για πλακα και στην εθνικη με 3000 στρ... Οργανα DEFI τα ηλεκτρονικα με control unit 2...

Psych0
26-07-09, 20:26
Και εγω τοσο βλεπω... πριν και μετα το προγραμμα... Ισως τωρα με το προγραμμα να μειωθηκε και λιγο (overload). Το 800αρι για πλακα και στην εθνικη με 3000 στρ... Οργανα DEFI τα ηλεκτρονικα με control unit 2...

emena mou eipan eos 850 sto dp apla oxi paratetamena.giati allios b00m!

dimkais
26-07-09, 20:26
Πάντως ρε παιδιά τα νουμερα αυτά είναι μεγάλα και ειδικα αν ειναι στο dp!!!!οπότε +150 στο χταποδι.......δλδ 950 σε ταξίδι με 3κ στροφές????Και αν το πλακώσεις πού πάει???1200??
Τι να πω,δεν ξερω....

Th4n4s1s
26-07-09, 20:27
Ειλικρινα δεν ξερω τι να κανω αλλα εχω την ΑΠΑΙΤΗΣΗ απο την στιγμη που θα δωσω κοντα στα 22.500 EURO , ΝΑ ΤΟ ΣΚΙΖΩ ΟΛΗ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΤΟ CORSA ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΥΜΒΕΙ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ....angry1
1ον ΜΗΝ αγχώνεσαι, ΜΗΝ τρελλένεσαι! Παίρνεις καινούργιο αυτοκίνητο ΚΟΥΚΛΑΡΑ!!!

2ον Και να πάθει κάτι έχεις εγγύηση

3ον Εδώ Lamporgini γίνονται κάρβουνο που κοστίζουν 1000 φορές πάνω από το Corsaki

4ον Οτιδήποτε και να πάρεις αν το σκίζεις όλη μέρα (χωρίς να το σέβεσαι) θα τα φτύσει.Υπάρχουν παιδιά στο φορουμ που τους πίνουν το αίμα όλη μέρα και δεν έχουν πάθει τίποτε. Απλά ξέρουν πότε να το κάνουν

5ον Στα φορουμ συνήθως τα ποστ έχουν να κάνουν με προβλήματα. Δεν μπαίνει κανείς να γράψει άλλα μια μέρα χωρίς πρόβλημα.

6ον ΝΑΙ έχει εμφανίσει προβλήματα (ακόμα και σπασίματα όπως φημολογείται) αλλά δεν υπερβαίνουν τον μέσο όρο προβλημάτων που εμφανίζουν και άλλες μάρκες αυτοκίνητων πολλές φορές και πολύ ακριβότερες.

7ον ΜΗΝ νομίσεις ότι οποιαδήποτε άλλη μάρκα είναι απροβλημάτιστη. Μπες και σε "ανταγωνιστικά" φορουμ για να το διαπιστώσεις μόνος σου. Αν καταγράψεις όλα τα προβλήματα που κατά καιρούς έχουν εμφανιστεί σε διάφορα μοντέλα τότε θα κατέληγες στο συμπέρασμα ότι δεν αξίζει να αγοράσεις αυτοκίνητο. ΔΕΝ είναι όμως έτσι.

8ον Πρωσοπική άποψη αλλά εάν το αυτοκίντο σου αρέσει και σου κάνει "κλικ" δεν βλέπω τον λόγω να το ακυρώσεις. Τουλάχιστον έχεις όλες τις εγγυήσεις ότι και να σπάσει δεν θα το πληρώσεις

Φιλικά ;););)

aesop
26-07-09, 20:52
Παιδια 2 ερωτησεις θελω να κανω.
1. Τι πυρομετρο βλεπει καποιος με Αstra 1.6 T (μαμα ή και με προγραμμα).
2. Εχουν σπασει Astra 1.6 T με προγραμμα?

Στα ανταλλακτικα παντως ολα εχουν τον ιδιο κωδικο σε astra και corsa εκτος απο το καπακι ... οχι το ψευτοκαπακο αλλα της κυλινδροκεφαλης....

rage
26-07-09, 21:03
Ολα θεμα προγραμματος ειναι. Εγω με 150-160 βλεπω 800 και μετρα στο χταποδι. Με οσο σκισιμο και να του ριξω δε ξεπερνα 920-930...Οργανα μετρησης Defi.

Psych0
26-07-09, 21:11
ego den boro na katalavo pos einai dynaton na spasei to moter ean exeis pyrometro kai den afineis na fygei pano apo 750 esto sto dp.Telika ola thema thermokrasias den einai?as mas poun kai autoi pou ta espasan pos ta espasan kai kato apo pies synthikes.alloi lene espase se kofth 2ras kai allos leei spaei mono otan to pas terma gazi paratetamena px gia 10 min.

rage
26-07-09, 21:14
εγω εσπασα τη μοναδικη φορα που πηγα εκδρομουλα εντελως νορμαλ. χαχααχαχαχαχαχαχα

Psych0
26-07-09, 21:26
εγω εσπασα τη μοναδικη φορα που πηγα εκδρομουλα εντελως νορμαλ. χαχααχαχαχαχαχαχα

exeis vrei ti eftaixe? mipos htan to programma pou eixes?an htan apla mia volta den nomizo na ftaine ta pistonia tou opc oute i pollaplh.

rage
26-07-09, 21:33
Τα πιστονια...ειναι FTP...μαλλον οχι...FTPK ειναι.

Psych0
26-07-09, 21:49
Τα πιστονια...ειναι FTP...μαλλον οχι...FTPK ειναι.

ean einai FTP giati mono to 4????????????????

greenastra
26-07-09, 21:53
Στα ανταλλακτικα παντως ολα εχουν τον ιδιο κωδικο σε astra και corsa εκτος απο το καπακι ... οχι το ψευτοκαπακο αλλα της κυλινδροκεφαλης....

Αυτο που λες για το καπακι το χεις τσεκαρει?Astra-Corsa Opc εχουν διαφορετικο κωδικο για καπακι?

greenastra
26-07-09, 21:54
ean einai FTP giati mono to 4????????????????

Εχει ξαναϊπωθει , καποιο πρεπει να την "κανει" πρωτο και μαλλον ροϊκα το 4ο ειναι ο αδυναμος κρικος!

rage
26-07-09, 22:00
Παντα 1ο η 4ο σπαει, σε ολα τα αυτ/τα.

aesop
26-07-09, 22:02
Το εχω τσεκαρει μεσα απο τα ανταλλακτικα τις opel. ειχαμε μια διαφορα με εναν φιλο πως η τουρμπινα corsa-astra ειναι διαφορετικη. Και τελικα ειναι ολα ιδια εκτος απο αυτο....

ΤΕΛΙΚΑ ΤΑ ASTRA σπανε????

antonis
26-07-09, 22:02
εδω εχουμε φτασει στο σημειο να παραδεχονται ανθρωποι σχετικοι του χωρου μηχανικοι που εχουν ανοιξει ποσα τετοια μοτερ κ λενε για μεταλλα κλαιν κ εδω συζηταμε για ωφελιμα φασματα στροφων,βενζινες κ ενα καρο ορολογιες μονο κ μονο για να κανουμε κουβεντα.
το ανθρωποι σχετικοι του χωρου καταλαβαινουν μερικοι τι εννοω,αυτοι δηλαδη που εχουν ψαχτει γιατι σπαει το 16let κ συζητανε με αυτους.
αυτα απο μενα που νομιζω πως τα λεω αντικειμενικα.
ναι καλη φαση η opel 6 χρονακια εγγυηση ολοι το γουσταρουμε αυτο αλλα μη λεμε για αλλες μαρκες κ αξιοπιστα.μη πω παλι για τα vag group Κ μου πειτε καινε λαδια κ κολοκυθια.
εμεις πριν χρονια καιγαμε τις φλατζες με το κιλο κ πλεον πηγαμε σε αλλο επιπεδο να καιμε πιστονια!

Puck
26-07-09, 22:05
H Opel 2 χρόνια δίνει. τα άλλα +4 είναι Ελληνική πατέντα !

antonis
26-07-09, 22:07
σωστο κ αυτο.
συνηθως στα πρωτα 2 χρονια χαλαει.αν χαλασει κανενα μετεπειτα να δουμε αν οι Ελληναρες καλυψουν..

aesop
26-07-09, 22:24
πιστευω αν εισαι εντελως μαμα θα στο καλυψουν...

HaRRiS_
26-07-09, 22:27
Ολα ειναι θεμα μυστικης συνεργασιας της accralite-arrow κ της opel κυριοι...
Η αγορα περναει κριση, οποτε τετοιες συνεργασιες ειναι αναμενωμενες ...... :mad:

STAMATHS
26-07-09, 22:57
Αχ που ειναι οι μερες που εσκιζα το Seat Ibiza που ειχα, ανελεητα καθε μερα και δεν εκανε ουτε ενα κιχ...:rolleyes:
Μαγκες λετε να την κανω για κανα 207 RC .???? :p
Anyway, μαλλον θα το παρω το κορσακι και Ο ΘΕΟΣ ΒΟΗΘΟΣ........hunter1

antonis
26-07-09, 22:59
κανε test drive πρωτα τα αυτοκινητα που εχεις στο μυαλο σου κ μετα αποφασισε.

aesop
26-07-09, 23:06
207??? NO WAAAAAAY!

STAMATHS
26-07-09, 23:09
Τι τεστ-ντραιβ να κανω .....Ηδη περιμενω πανω απο δυο μηνες , εχω ηδη δωσει και την προκαταβολη και ουτοσι αλλως σε καμια δεκαρια μερες το πολυ το κορσακι θα ειναι στην αντιπροσωπεια.....:rolleyes:

aesop
26-07-09, 23:12
http://www.youtube.com/watch?v=jl51B7q9new

STAMATHS
26-07-09, 23:16
Απορριπτεται το 207 καταλαβα....:p :D:D

VXR_ZAP
26-07-09, 23:19

ayto to video to exo traviksei ego to corsa mama to rallye me programma kai ego apo piso san cameraman me astra 1.6t dikavalo tote mono filtro kai catback kai tou eriksa kai ego axaxxaaxxaaxxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaaxaxaxaxax

Th4n4s1s
26-07-09, 23:24
σωστο κ αυτο.
συνηθως στα πρωτα 2 χρονια χαλαει.αν χαλασει κανενα μετεπειτα να δουμε αν οι Ελληναρες καλυψουν..

Σχεδόν όλες μάρκες 2 δίνουν... Τα υπόλοιπα χρόνια είναι του εισαγωγέα...

Το θέμα για μένα Αντώνη είναι και καταλάβουμε το προφανές... Δηλαδή ότι οι εταιρίες σχεδιάζουν έχοντας κατα νου το τελικό κόστος για αυτές. Εμείς μπορεί να θέλουμε τα καλύτερα μέταλλα, τις καλύτερες επιδόσεις και την καλύτερη τιμή. Όμως όλα αυτά δεν συμβαδίζουν πάντα!!

Όντως θα μπορούσαν να είχαν βάλει σφυρήλατα. Όπως θα μπορούσαν να είχαν βάλει μπλοκέ, τετραπίστονες, μεγαλύτερα intercooler ktl. Δεν θα μπορούσαν να είχαν αυτή την τιμή όμως.

Αντίστοιχα και σε άλλες εταιρίες θα μπορούσαν πχ να έχουν μεταλλική αντλία νερού και όχι πλαστική ή να έχουν καλύτερα κράματα στα κιβώτια και να μην καταβάζουν σασμάν στα 5000 πρώτα χλμ για επισκευή.

Είναι απόλυτα κατανοητό ότι ένα προϊόν θα πρέπει να είναι τόσο καλό όσο χρειάζεται. Ούτε περισσότερο ούτε λιγότερο. Αλλίως είτε θα ξεφύγεις σε τιμή είτε θα ξεπέσεις σε ποιότητα.

sta8is_opc
27-07-09, 00:02
Ρε παιδια συγνωμη αν φαινομαι σπασ@@1δας και σας τα εχω κανει τσιχλες, αλλα ακομα πιστευετε οτι φταιει το μοτερ?
Δεν λεω, ΝΑΙ, εχει ατελειες το μοτερ και δεν ειναι 100% σκυλι, αλλα δεν σας φαινεται περιεργο οτι σε αλλους με προγραμμα δεν εχει σπασει και σε αλλους εχει σπασει ακομα και μαμα?

Εχετε σκεφτει, ή να το θεσω αλλιως, χωρις να θελω να ειμαι ο κακος της παρεας παλι, αλλα μπορειτε να ζησετε με την ιδεα οτι κατα 80% για το σπασιμο φταιει ο οδηγος και ο τροπος που οδηγαει?

Και να σας πω και ενα παραδειγμα,που για μενα τα λεει ολα.
Πατερας φιλου μου, που εχει το ρεκτιφιε με το οποιο εχουμε παρτιδες, εχει Κορσα το οποιο πραγματικα το βαραει στα αυτια!! Σερρες Πατρα σε 5ωρες, γενικα κινειται σε τρελλα γρηγορους ρυθμους. Ο ανθρωπος απο μικρος ασχολειται με τον μηχανοκινητο αθλητισμο, ειναι καθε Σαβ/κο στην πιστα, και οποιος τυχει να κανει ποτε βολτα μαζι του, θα δει τον Χριστο φανταρο. Ομως, το αυτοκινητο (απο τα πρωτα Κορσα στην Ελλαδα) δεν εχει κανει κιχ ακομα! Και ειμαι σιγουρος οτι ετσι θα μεινει. Απλα αυτο που θελω να πω, ειναι οτι ειλικρινα πιστευω οτι το Α και το Ω ειναι ο οδηγος!
Δειτε την υπογραφη μου, οσοι θυμοσαστε εκεινο το κειμενακι, και εκει ο Αγγλος αυτο ελεγε.
Στην Γερμανια ειναι γνωστα ελαχιστα περιστατικα, και απο αυτα οι 2 οδηγοι που ειναι στο ΛΕΤ-φορουμ και εγραφαν, εκαναν "μπαμ" τι τυπου οδηγοι ειναι.

Σαν συμπερασμα, το αυτοκινητο κατ εμε ειναι παρα πολυ καλο! Το μοτερ του επισης, αρκει να το σεβεσαι για να σε σεβαστει. Παντα μονο 100αρα δοκιμασμενη (η ακριβη και επωνυμη δεν συνεπαγεται οτι ειναι καλη!) και σωστο τροπο οδηγησης, οπως αρμοζει σε ενα δυνατο τουρμπισιο! οχι τραβηγμα τις ταχυτητες εξω απο το οφελημο φασμα, οχι επιταχυνσεις με μεγαλη σχεση στο κιβωτιο, παντα συχνες αλλαγες σχεσεων. Το οτι εχει 6αρι σασμαν συνεπαγεται συχνοτερες αλλαγες! δεν ειναι παραλογο να κανεις ακομα και κατεβασια απο 6η σε 4η, αν πχ απο χαλαρο cruising θελεις ξαφνικα να επιταχυνεις. Εχει μεν δυναμη, εχει παρα πολυ ροπη, αλλα ΔΕΝ κανει να το οδηγεις σαν ενα 3λιτρο 6κυλιδρο, που εκει πετας μια 5η μεσα και αφηνεις τα κυβικα να δουλεψουν...
πολυ καλα τα λες,εγω πλεον εχω καταληξει οτι το θεμα οδηγος ειναι βασικος παραγοντας των προβληματων!

Τα γραφω ρε συ Αντωνη πιο πανω. Και για να το καταλαβεις ακομα καλυτερα, βρες 2 διαγραμματα απο δυνατον ιδιας ισχυος αυτοκινητων, ενα ατμοσφαιρικο και ενα τουρμπο, και συγκρινε τα διαγραμματα τους.

Το ατμοσφαιρικο, λογω ελλειψης ροπης, θελει στροφες. Το τουρμπο δεν θελει στροφες περα απο το οφελημο φασμα. Οι στροφες σε εναν κινητηρα οσο αυξανονται, αυξανονται οι φθορες σε αυτον πολλαπλα. οποτε η παραμονη σε υψηλες στροφες τον φθειρει αδικα. Συν αυτω απο σκισιμο σε ψηλες στροφες εχεις υπερθερμανση τουρμπινας κλπ κλπ που ολα συντελουν σε ασκοπη παραπανω φθορα.

Επισης, πρεπει να δεχθουμε οτι ενα τουρμπισιο μοτερ ΔΕΝ μπορεις να το σκιζεις ανελεητα και σε μεγαλη διαρκεια οπως ενα ατμοσφαιρικο. Δεν μπορεις να το σκιζεις κατακαλοκαιρο και σε αντιξοες συνθηκες! πρεπει να συμβιβαστεις με αρκετα πραγματα,και αυτο ειναι γνωστο και πρεπει να το αποδεχθεις απο την αρχη. Αν θελεις ενα αμαξι να το πηγαινεις κοφτες ολη μερα, τοτε με τουρμπισιο εισαι λαθος!!

Εγω θα ηθελα να ξερω, ολα αυτα που εσπασαν, ειχαν ποτε μεσα ενα πυρομετρο και ενα wideband για να ελεγχουν το μοτερ? Αμφιβαλλω. Και οταν μιλαω για πυρομετρο, μιλαω να μπει στην σωστη θεση, δηλαδη αμεσως πανω στην πολλαπλη εκει που ενωνονται οι αυλοι και οχι μετα την τουρμπινα, οπου μπορεις να δεις αναλογα στο μοτερ ακομα και ως 300βαθμους λιγοτερους απ οτι εχεις πραγματικα.
και σωστο wideband Lambda, οχι αυτα τα air/fuel της πλακας...
προσεχεις για να εχεις! ;)
θυμαστε τι ειχε γινει οταν ειχαν βγει τα πρωτα rallye;;
τα επαιρνε οποιος πιτσιρικας εφτανε και τους επινε το αιμα με το καλαμακι αλλα το μοτερ δεν καταλαβαινε χριστο!!ειχες 120 αλογα και 900 κιλα και ησουν ο αρχοντας του δρομου!κατι αντιστοιχο πιστευω γινεται με το corsaki,ειναι το καλυτερο value for money της κατηγοριας αλλα με τη διαφορα οτι εχει 192 τουρμπατα αλογα και απαιτει χρηση αυτοκινητου τουρμπο,οχι rallye!ποσοι απο τους κατοχους opc ειχαν στο παρελθον στην κατοχη τους τουρμπο αυτοκινητο!εγω παντως οχι!

Σχεδόν όλες μάρκες 2 δίνουν... Τα υπόλοιπα χρόνια είναι του εισαγωγέα...

Το θέμα για μένα Αντώνη είναι και καταλάβουμε το προφανές... Δηλαδή ότι οι εταιρίες σχεδιάζουν έχοντας κατα νου το τελικό κόστος για αυτές. Εμείς μπορεί να θέλουμε τα καλύτερα μέταλλα, τις καλύτερες επιδόσεις και την καλύτερη τιμή. Όμως όλα αυτά δεν συμβαδίζουν πάντα!!

Όντως θα μπορούσαν να είχαν βάλει σφυρήλατα. Όπως θα μπορούσαν να είχαν βάλει μπλοκέ, τετραπίστονες, μεγαλύτερα intercooler ktl. Δεν θα μπορούσαν να είχαν αυτή την τιμή όμως.

Αντίστοιχα και σε άλλες εταιρίες θα μπορούσαν πχ να έχουν μεταλλική αντλία νερού και όχι πλαστική ή να έχουν καλύτερα κράματα στα κιβώτια και να μην καταβάζουν σασμάν στα 5000 πρώτα χλμ για επισκευή.

Είναι απόλυτα κατανοητό ότι ένα προϊόν θα πρέπει να είναι τόσο καλό όσο χρειάζεται. Ούτε περισσότερο ούτε λιγότερο. Αλλίως είτε θα ξεφύγεις σε τιμή είτε θα ξεπέσεις σε ποιότητα.

αυτο το εχω ξαναπει!δεν ειναι δυνατον να σου δινει ενα τετοιο πακετο σε τοσο ανταγωνιστικη τιμη και να εχεις παραλογες απαιτησεις!αν καποιοι θελουμε το κατι παραπανω πρεπει να τα σκασουμε!θα ηθελα πολυ να το σκιζω μερα νυχτα και να μη φοβαμαι ποτε θα αναψει κανα λαμπακι αλλα τι να κανουμε...!τωρα εχοντας υπ οψιν ολους αυτους τους κινδυνους προσεχουμε για να εχουμε,η αλλιως τα σκαμε...!

ps0f0r
27-07-09, 01:00
ayto to video to exo traviksei ego to corsa mama to rallye me programma kai ego apo piso san cameraman me astra 1.6t dikavalo tote mono filtro kai catback kai tou eriksa kai ego axaxxaaxxaaxxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaaxaxaxaxax

Και αυτο το βιντεο τωρα ειναι λογος για να μην παρει καποιος το 207?
Που παρεπιπτοντως το συγκεκριμενο βιντεο ειναι απο 207 Rallye 10.000 φτυνοτερο απο Corsa OPC που καμια επαφη δεν εχει με RC...
Που παρεπιπτοντως το RC παιρναει τα 270 αλογα με κλειστο μοτερ...
Που παρεπιπτοντως o EP6DT ειναι μοτερ BMW, καινουριο, μασιφ αλουμινενιο, κατι χρονια μπροστα απο Ζ16LER... Γερμανικο μοτερ δηλαδη, πανω σε Γαλλικο στησιμο
Που παρεπιπτοντως κατεβαζει 35.5 κιλα ροπη με full πρωτο σταδιο και μικροτερη τουρμπινα απ του κορσα...

Τους λογους που ο καθενας απο μας προτιμησε το Corsa απο τον ανταγωνισμο λιγο πολυ τους ξερουμε ολοι και ο καθενας ειχε τους δικους του. Εμενα ας πουμε απ την αρχη με κερδισε οτι το Corsa ειναι η πιο "all-around" επιλογη της κατηγοριας με το καλυτερο value for money. Θες στροφιλικι ανταποκρινεται, θες να παιξεις στα φαναρια, ανταποκρινεται και παλι. Και αμφιβαλω αν κανεις ειναι απογοητευμενος απο το αυτοκινητο του -το Corsa στην προκειμενη περιπτωση-, εγω παντως εμεινα καθ' ολα ευχαριστημενος. Το οτι οδηγω Turbo αμαξι με εμβολα-ωστηρια παρμενα απο ατμοσφαιρικο μοτερ, χυτά και χαμηλων προδιαγραφων, το ξερω ειναι απαραδεκτο, αλλα κατι τα Reccaro, κατι το styling. κατι τα τριγωνα που το γεμισαν οι σχεδιαστες (Λατρευω τα τριγωνα πανω στ'αμαξι μου!). κατι οτι το στριβω στην Μαραθωνως με την ταυτοτητα στο στομα και κ@υλωνω, με αποζημιωνει :D
Ξερουμε τι αμαξι οδηγαμε. μην ξεφτιλιζουμε αλλες κατασκευες μεσα σε 2 γραμμες χωρις να ξερουμε τιποτα γι αυτο.

NIKOS.OPC
27-07-09, 01:05
εδω εχουμε φτασει στο σημειο να παραδεχονται ανθρωποι σχετικοι του χωρου μηχανικοι που εχουν ανοιξει ποσα τετοια μοτερ κ λενε για μεταλλα κλαιν κ εδω συζηταμε για ωφελιμα φασματα στροφων,βενζινες κ ενα καρο ορολογιες μονο κ μονο για να κανουμε κουβεντα.
το ανθρωποι σχετικοι του χωρου καταλαβαινουν μερικοι τι εννοω,αυτοι δηλαδη που εχουν ψαχτει γιατι σπαει το 16let κ συζητανε με αυτους.
αυτα απο μενα που νομιζω πως τα λεω αντικειμενικα.
ναι καλη φαση η opel 6 χρονακια εγγυηση ολοι το γουσταρουμε αυτο αλλα μη λεμε για αλλες μαρκες κ αξιοπιστα.μη πω παλι για τα vag group Κ μου πειτε καινε λαδια κ κολοκυθια.
εμεις πριν χρονια καιγαμε τις φλατζες με το κιλο κ πλεον πηγαμε σε αλλο επιπεδο να καιμε πιστονια!

Που να ξερουν ρε Αντωνη σε Οπελ δουλευουν!!Εκαναν και καμια 10αρια μοτερ ο καθενας και?Ο οδηγος φταιει και οι βενζινες τελος!!Δεν μπορω να καταλαβω τετοιο κολλημα το μοτερ δεν διαφωνω ειναι πολυ καλο με δυναμη απο τις 2000 μεχρι τις 6000(κορσα)με ΜΑΜΑ 200 μετρημενα αλογα με τελεια ροπη με καλο μπλοκ-κεφαλαρι τουρμπινα στροφαλο ομως ποναει στα μπιελοπιστονα ο οδηγος εχει την ευθυνη και οι βενζινες ομως με καλα μεταλλα θα τον συγχωρουσαν μερικες φορες.Το οτι βελτιωτες που πραγματικα ξερουν πολλα σου λενε αστο καλυτερα μαμα δεν σας λεει κατι.

Για το αστρα ναι εσπασαν και αστρα.

Το οτι δεν γραφει κανεις οτι εσπασε μην ξαναγραφω γιατι εγω μονο 2 ατομα ξερω που το ειπαν και ΜΟΝΟ εναν που εκανε και τοπικ οι αλλοι νυχτα τα βαζουν νυχτα τα βγαζουν το βλεπεις διπλα σου..........φυσικα το ιδιο μπορει να εκανα και εγω αν το περνουσα εγγυηση το ιδιο και εσυ και ο παραδιπλα.

clutchmaster
27-07-09, 01:15
niko den katalaba telika symfwneis oti ftaiei o odhgos 'h les oti ftaiei apokleistika to moter?

NIKOS.OPC
27-07-09, 01:19
Φταιει και ο οδηγος και το μοτερ και οι βενζινες μας.Οπως εγραψα ομως τα καλα μεταλλα συγχωρουν τον οδηγο οχι ομως παντα.

george-S101
27-07-09, 01:29

Eγώ είμαι αυτός...!! χαχαχαχα!!

Οντως το συγκεκριμένο 207 είναι Rallye με εισαγωγή και πρόγραμμα Ε-Tuners εκείνο το βράδυ όταν πατήσαμε...!
Εγώ μαμά όπως τώρα!

Τωρα ειναι ολοκληρωμένο 1ο στάδιο και πάει πολύ καλύτερα...!

Σταμάτη θα το πάρεις και μετά θα καταλάβεις οτι καλά έκανες που το πήρες!! Θα με θυμηθείς σε αυτό που σου λέω...!! Σε καταλαβαίνω ποσο ασχημα αισθάνεσαι αλλά θα με καταλαβεις μόνο όταν το παραλάβεις και τελειώσεις το στρώσιμο...!

STAMATHS
27-07-09, 09:51
Μακαρι να ειναι οπως τα λες γιωργο.....:)

Basilakhs
27-07-09, 10:03
και έτσι είναι φίλε μου.

george-S101
27-07-09, 11:12
Να σου πώ και κάτι...???
Έχουμε μπεί όλοι σε ένα τρυπάκι του "οτι έχω το βελτιώνω"!
Όχι επειδή χρειάζεται βελτιωση... Απλά για να λέμε οτι κάτι κάνουμε!

Κι εγώ το ίδιο κάνω...! Περισσότερο σαν χόμπυ παρά σαν ουσιαστική ανάγκη!

Εκεί έχουμε χάσει το μέτρο! Το συγκεκριμένο είναι βελτιωμένο παντού σε σχ'εση με τον ανταγωνισμό και είναι και σε super τιμη-απόδοση!! Δεν έχει ανάγκη από τίποτα!
Κάποτε όπως είπαν πρίν είχες 120 άλογα και εκτελούσες ότι κινήτω στο δρόμο!! Άντε να σου την λέγανε κάτι UNO turbo! Τώρα άλλαξαν οι καιροί και αμα πάς στα κοντροστέκια με λιγότερα από 300 είσαι πιο αργός και από την καθυστέρηση...!!

Αυτό δεν σημαινει όμως οτι γίναμε και οδηγοί όλοι μας...! Οι περισσότεροι αν όχι όλοι ζήτημα αν καβαλούσαν οχήματα με περισσότερα από 100 άλογα πρίν πάρουν Corsa OPC...!!

Και εγώ και εσύ Σταμάτη είχαμε και το ίδιο αυτοκίνητο και πρίν και τώρα...! (είδες καμια φορά πως τα φέρνει η ζωή...)!! Η διαφορά είναι τεράστια...!
Αυτό και γκάζια έχει, και ομορφιά, και στρίβει, και κάνει κόντρες, και σε πάει στη δουλειά, και οικονομικό είναι αν δεν το τσεκουρώνεις και γενικά τα έχει όλα...!

Αυτός είναι ο λόγος που θα το πάρεις...

Αν διαβάσεις και μάθεις μερικά πράγματα γύρω από την λειτουργεία του, κάνεις σωστή συντήρηση και οδηγάς συννετά δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα ακόμα και σε 1ο στάδιο βελτίωσης εγω πιστευω...!!

Όταν το πάρεις με πέρνεις και πάμε βόλτα επιτόπου για να τα πούμε και από κοντά...!! Το κινητό μου το έχεις!!

ΜΗΝ ΤΡΕΛΕΝΕΣΑΙ ΑΠΟ ΤΩΡΑ...! χαχαχαχαχα...! Όταν νιώσεις την ροπή εκεί μετά της 2500 rpm θα το πιστέψεις οτι καλά έκανες και το πήρες!!

STAMATHS
27-07-09, 13:19
Δεν τρελαινομαι ρε συ γιωργο ..Αλλωστε και το ιμπιζα που ειχα μαμα ηταν...Μαμα θα αφησω μαλλον και το κορσα οποτε δεν τρεχει τιποτα...!!!
Πηρα τηλ.και κατα πασα πιθανοτητα ως τις 3 Αυγουστου θα ειναι στα χερια μου το κορσα...Αντε να ερθει το τιμημενο γιατι εχω μεινει χωρις αυτοκινητο εδω και πολλους μηνες....:rolleyes:
Οσον αφορα τα για τα αλογα που λες , αμφιβαλλω αν οι περισσοτεροι απο εμας ειναι σε θεση να οδηγησουν στο οριο αυτοκινητα με μικροτερη ιπποδυναμη και απο αυτη του κορσα...ΛΙΓΟΙ ειναι αυτοι που μπορουν να εκμεταλλευτουν στο επακρο το αυτοκινητο τους....Στο ειχα πει και παλιοτερα , αρχ*δ*α εχουν οι αναβασιαρηδες (στροφοκυνηγοι) και ΟΧΙ οι τυποι που ενδιαφερονται μονο για τις ευθειες.....Και εγω δεν ειμαι ενας απο αυτους...Εγω οποτε βλεπω οποιαδηποτε ειδους στροφη ...σεληνιαζομαι.....:D
Ελπιζω το κορσακι να στριβει αξιοπρεπως......:)

dang3r
27-07-09, 13:38
...Μαμα θα αφησω μαλλον ......

ayto kapoy to exw ksanakoysei:)
Kaloriziko filos to gkazi soy kai panta sfyrilato!

NIKOS.OPC
27-07-09, 13:39
Δεν στριβει οπως ενα κλιο ομως πολυ παραπανω απο αξιοπρεπως,Για εμενα ειναι κλιο και μετα κορσα,μινι,207rc.

asotosios
27-07-09, 13:44
το Κορσακι στριβει αξιοπρεπεστατα...και αν ειναι στροφακιας θα το εκτιμησεις δεοντος...ισως και ειναι ενας απο τους παραγοντες που μπορεις να βελτιωσεις και να μεινεις απολυτα ευχαριστημενος...
ενα μπλοκε
μια λιγο καλυτερη αναρτηση (οχι αμεσως) αφου μαθεις το αυτοκινητο και αυτο δεν γινεται σε ενα μηνα...
και οτι αλλο μπορει να βελτιωσει ενα αρκετα καλα στημενο αυτοκινητο...
Ενα προγραμμα χωρις οβερ θα βοηθουσε πολυ και στην περιπτωση στριψηματος και στην διατηρησει της ακαιρεωτητας ολων των πιστονιων...

τωρα αν μεινει το δικο μου (που μεχρι στιγμης ειναι μαμα περα απο το ενα ελευθερο φιλτρακι Pipercross) απο 4ο πιστονι τοτε παει να πει οτι δεν φταιει ο οδηγος...αλλα το μοτερ...το ζεστενω παντα...το κρυωνω παντα...παντα ανοιγω με μικρη ταχυτητα και παντα πλεον οχι στην αρχη δουλευει με καλη 100αρα...και δεν του πινω το αιμα συνεχεια και ποτε με ζεστη...

Η αληθεια ειναι οτι η ολη φημολογια με εχει επιρεασει πολυ και για αυτο δεν εχω προβει σε βελτιωσεις του αυτοκινητου...καθως και στο σκισημο που τρωει...και αυτο ειναι για μενα πολυ αρνητικο...!!!
οταν περνεις ενα τετοιο αυτοκινητο με το αναλογο μαρκετινγκ (εξεληξη στο Ring κτλ κτλ κτλ) θελεις να μπορεις και να το σκιζεις ανεμελα...και οχι με το αγχος μην σκασει το μοτερακι...μονο και μονο το αγχος αρκει για να σε ξενερωσει καποιες φορες...!!!

STAMATHS
27-07-09, 13:51
Φιλε asotosios εχεις δικιο..Δεν μπορει να σου πασαρουν μπακετ Ρεκαρο , πρησμενο bodykit , στησιμο μεσα στο Ring και να σου λενε μετα μη το σκιζεις...!!!! Ελεος πια....:rolleyes:

Th4n4s1s
27-07-09, 14:12
Ρε παιδία δεν είπε κανένας να μην το σκίζεις...Να το σκίζεις και να το παρασκίζεις!!! Μερικές βασικές αρχές για τους turbo κινητήρες να τηρείς και όλα οκ! Και κάτι να πάθει ακόμα και μπαμ να κάνει στα @@1 σου! Έχεις εγγύηση!!

Τώρα αν θέλεις να το βελτιώσεις και να το σκίζεις όλη μέρα έ τότε παίρνεις τα ρίσκα σου. Τόσο απλό!

aesop
27-07-09, 15:07
Παιδια εγω 2 πραγματα θελω να τονισω τα οποια πιστευω ειναι τα πιο σημαντικα...

1. Εχουμε ολοι υψηλο πυρομετρο. Τουλαχιστον στα corsa. Για Astra δεν ειπε κανενας τι βλεπει... Αυτο απο μονο του ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ......... Κατι φταιει. Γιατι δεν μπορει να βγει καποιος ειδικος και να πει τι μπορει να φταιει..????

2. Τα astra σπανε με την ιδια συχνοτητα απο τα corsa? Φιλος μου με astra z16LET (αλλα με πυρομετρο κουκουρουκου - MGI) εκει που βλεπω εγω 750 αυτος βλεπει 400!!!!!!!! Ποση αποκληση μπορει να εχει αυτο το γ@μημ3ν0 το πυρομετρο του? Και οι 2 εχουμε τον αισθητηρα στο dp......

Aφου ειναι προβλημα θερμοκρασιας ολη η υποθεση που σπαει το μοτερ και σε ταξιδι βλεπουμε 800-850 βαθμους + 100 με 150 βαθμους δεν εχουμε αποκληση? δηλαδη 1000 βαθμους! αν παω χαλαρα εθνικη - εχω 1000 βαθμους και μου ερθει να το σκασω + εχω κακης ποιοτητας βενζινη +++ ΔΕΝ ΘΑ ΣΠΑΣΕΙ?

Μηπως τελικα το πυρομετρο ειναι το βασικο προβλημα? Οι βελτιωτες αν καποιος διαβαζει τι λενε για αυτο?

asotosios
27-07-09, 16:00
Παιδια εγω 2 πραγματα θελω να τονισω τα οποια πιστευω ειναι τα πιο σημαντικα...

1. Εχουμε ολοι υψηλο πυρομετρο. Τουλαχιστον στα corsa. Για Astra δεν ειπε κανενας τι βλεπει... Αυτο απο μονο του ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ......... Κατι φταιει. Γιατι δεν μπορει να βγει καποιος ειδικος και να πει τι μπορει να φταιει..????

2. Τα astra σπανε με την ιδια συχνοτητα απο τα corsa? Φιλος μου με astra z16LET (αλλα με πυρομετρο κουκουρουκου - MGI) εκει που βλεπω εγω 750 αυτος βλεπει 400!!!!!!!! Ποση αποκληση μπορει να εχει αυτο το γ@μημ3ν0 το πυρομετρο του? Και οι 2 εχουμε τον αισθητηρα στο dp......

Aφου ειναι προβλημα θερμοκρασιας ολη η υποθεση που σπαει το μοτερ και σε ταξιδι βλεπουμε 800-850 βαθμους + 100 με 150 βαθμους δεν εχουμε αποκληση? δηλαδη 1000 βαθμους! αν παω χαλαρα εθνικη - εχω 1000 βαθμους και μου ερθει να το σκασω + εχω κακης ποιοτητας βενζινη +++ ΔΕΝ ΘΑ ΣΠΑΣΕΙ?

Μηπως τελικα το πυρομετρο ειναι το βασικο προβλημα? Οι βελτιωτες αν καποιος διαβαζει τι λενε για αυτο?

+1 με τις παραπανω αποριες...

εγω δεν εχω πυρομετρο αλλα απο οτι λετε οι εχοντες πυρομετρο και οι γνωριζοντες απο θερμοκρασιες αυτες ειναι πολυ υψηλες για το κορσακι...τι συμβαινει...πιο ειναι το προβλημα εκει...
σιγουρα αυτο επιβαρυνει τα πραγματα...!!!
τι θερμοκρασιες θα επρεπε να εχει για να ειναι νορμαλ...στο κορσακι με ταχυτητες ταξιδιου 120-140+ - ...!!!

Ρε παιδία δεν είπε κανένας να μην το σκίζεις...Να το σκίζεις και να το παρασκίζεις!!! Μερικές βασικές αρχές για τους turbo κινητήρες να τηρείς και όλα οκ! Και κάτι να πάθει ακόμα και μπαμ να κάνει στα @@1 σου! Έχεις εγγύηση!!

Τώρα αν θέλεις να το βελτιώσεις και να το σκίζεις όλη μέρα έ τότε παίρνεις τα ρίσκα σου. Τόσο απλό!

ναι ρε συ να το σκιζεις αλλα η ψυχολογια παιζει μεγαλο ρολο...με τοσα που ακουγονται πολλες φορες το σκεφτεσαι...
ασε που αμα σκασει με την GM Hellas δεν βλεπω να βγαζουμε ακρη...και τα +4 χρονια ειναι απο την GM HELLAS οχι απο την μαμα εταιρια...
οπως και να εχει δεν βγαζεις ενα αυτοκινητο βολτα με σκοπο να το σπασεις...

dang3r
27-07-09, 16:05
egw me mama gtc vlepw 600-650 stin poreia kai spania tha kseperasw toys 750 me aisthitira sto dp, ypopsin 200aris katalytis kai swlina mexri to teleytaio 63,5, simantikos paragontas kai pragma poy proseksa einai oti me megalyteri diametro swlinas oi thermokrasies peftoyn poly pio grigora otan xalarwneis para me mama

Pantos, otan kai ean einai na spasei, tha spasei ekei poy den tha to perimeneis!

aesop
27-07-09, 16:19
τι οργανα εχεις φιλε?

aesop
27-07-09, 16:25
ρε παιδια αν ειναι το αμαξι μαμα με εξατμιση μονο, aftermarket ic θα κανει ζημεια λετε?

asotosios
27-07-09, 16:38
αυτες ειναι μεγαλες διαφορες και δεν νομιζω οτι φταινε τα οργανα...
λογικο η μεγαλυτερη διαμετρος να βοηθαει στο γρηγοροτερο κρυωμα...αληθεια με την μικροτερη διαμετρο τι εβλεπες...σε θερμοκρασιες...???

Psych0
27-07-09, 16:41
egw me mama gtc vlepw 600-650 stin poreia kai spania tha kseperasw toys 750 me aisthitira sto dp, ypopsin 200aris katalytis kai swlina mexri to teleytaio 63,5, simantikos paragontas kai pragma poy proseksa einai oti me megalyteri diametro swlinas oi thermokrasies peftoyn poly pio grigora otan xalarwneis para me mama

Pantos, otan kai ean einai na spasei, tha spasei ekei poy den tha to perimeneis!

me 150 km kai 6h posoys vathmous vlepeis?

O_KsaDeRfoS
28-07-09, 10:17
Φιλε asotosios εχεις δικιο..Δεν μπορει να σου πασαρουν μπακετ Ρεκαρο , πρησμενο bodykit , στησιμο μεσα στο Ring και να σου λενε μετα μη το σκιζεις...!!!! Ελεος πια....:rolleyes:

den sou eipe kaneis na min to skizeis..!! skistw alla sevasou to k ollas..!!

dang3r
28-07-09, 12:45
me 150 kai 6i vlepw 650 vathmoys, to pyrometro einai psifiako koso

STAMATHS
28-07-09, 18:42
Ksaderfe οτι θα το σκιζω ειναι το μονο σιγουρο......:D:D

O_KsaDeRfoS
29-07-09, 11:42
Ksaderfe οτι θα το σκιζω ειναι το μονο σιγουρο......:D:D

wraios..!!! etsi..!!! kane ton 4o skoni...!!!

tnsOPC7
29-07-09, 18:04
Πωωωωωωω σπαει και σπαει.............αμα εισαι ο Ταρζαν και θες να κανεις Ταρζανιες ολη την ωρα με 40+ βαθμους μπορει και να σπασει...αμα εισαι γκαντεμης μπορει να σπασει...αν κανεις ενα λαθος κατεβασμα μπορει να σπασει.Μπορει ομως να του πινεις το αιμα ολη την ωρα και να μην σπασει.Οτι αμαξι και να παρεις σε αυτα τα κυβικα τοσο πιεσμενο ετσι θα κανει...προσφατα μιλησα με ενα παιδι και μου ειπε οτι του εσπασε μαμα με cruise control στα 90χλμ αλλα πιο πριν ειχε βαλει προγραμμα και το εβγαλε(δεν παραπονεθηκε ομως για το μοτερ, ηξερε οτι εφταιγε και αυτος).Νυχτα μπαινουν νυχτα βγαινουν εχοντας οργιασει πανω στο μοτερ και μετα κατηγορουν τα μεταλλα.Και αλλοι λενε για τα ''μαπα'' τα κορσα opc κρυβοντας προβληματα απο τα δικα τους χρεπια...

STAMATH παρε το αμαξι που σου αρεσει και μην ακους τωρα οσους λενε οτι σπανε και και και και.... ενα χρονο το εχω μαμα και δεν εχει κανει κιχ. μονο ο συναγερμος ειχε χαλασει και δεν χτυπαγε...(κ δεν ειμαι αγγελουδι στο δρομο απλα το σεβομαι και το καιω οταν χρειαστει..με κανενα golfaki η κανενα αλλο corsa πχ.!!)

aesop
29-07-09, 19:27
Τι εκανε δηλαδη και του εσπασε με cruise control?

tnsOPC7
29-07-09, 19:38
Το ειχε βαλει με 6η σε εκεινα τα χιλιομετρα.Πηγαινε καμια ωρα ετσι πριν μεινει.Μπορει να επιασε καμια ανηφοριτσα και να τα εδωσε ολα αποτομα το cruise control για να διατηρησει σταθερη την ταχυτητα.Τι να πω δεν ξερω..ακομα ψαχνουν να βρουν γιατι εσπασε στην opel...

Psych0
29-07-09, 20:07
Το ειχε βαλει με 6η σε εκεινα τα χιλιομετρα.Πηγαινε καμια ωρα ετσι πριν μεινει.Μπορει να επιασε καμια ανηφοριτσα και να τα εδωσε ολα αποτομα το cruise control για να διατηρησει σταθερη την ταχυτητα.Τι να πω δεν ξερω..ακομα ψαχνουν να βρουν γιατι εσπασε στην opel...

ti programa eixe?

aesop
29-07-09, 20:12
Εσπασε ανευφ προγραμματος!!!

Psych0
29-07-09, 20:14
Εσπασε ανευφ προγραμματος!!!

"αλλα πιο πριν ειχε βαλει προγραμμα και το εβγαλε"

tnsOPC7
29-07-09, 20:25
ti programa eixe?

Δεν ξερω.Να σου πω την αληθεια δεν μιλησαμε και πολυ...ενα τυχαιο ανοιγμα καναμε, τα ειπαμε 5 λεπτα κ φυγαμε.

Basilakhs
29-07-09, 20:27
http://www.youtube.com/watch?v=sEf8va1S7Sw&feature=related

Η ανάφλεξη δεν πρέπει να γίνεται όταν είδη έχουν φύγει τα καύσιμα? Μήπως είναι λάθος αυτό?

slalom
29-07-09, 22:46
Πού μπερδεύτηκες, σωστά τα δείχνει.

al3x
29-07-09, 23:16
:p

IRMSCHER
30-07-09, 00:00
προσφατα μιλησα με ενα παιδι και μου ειπε οτι του εσπασε μαμα με cruise control στα 90χλμ αλλα πιο πριν ειχε βαλει προγραμμα και το εβγαλε(δεν παραπονεθηκε ομως για το μοτερ, ηξερε οτι εφταιγε και αυτος).Νυχτα μπαινουν νυχτα βγαινουν εχοντας οργιασει πανω στο μοτερ και μετα κατηγορουν τα μεταλλα.Και αλλοι λενε για τα ''μαπα'' τα κορσα opc κρυβοντας προβληματα απο τα δικα τους χρεπια...

Έ αν πήγαινε με 6η στα 90 και cruise και έπιασε Καρδία τι να πω...Μπορεί κιόλας και να δοκίμασε να επιταχύνει με τo cruise πάνω στην ανηφόρα με 2-3-4 άτομα μέσα να δει αν σηκώνει 2μπαρα!!!

Αυτό το over είναι που θέλει μεγάλη προσοχή!

HaRRiS_
30-07-09, 00:29
Aυτο το cruise εχει φαει πολυ κοσμο ρε παιδια...
Το θεμα ειναι κ ποσο τυχερος εισαι τελικα... εδω παιδια φορανε προγραμμα
1 χρονο κ το αμαξι δεν εχει τιποτα... κ ο αλλος εβαλε προγραμμα κ το εσπασε μετα
απο 10 μερες... Ειναι κ θεμα σεβασμου, ειναι πολλα

NIKOS.OPC
30-07-09, 01:53
Έ αν πήγαινε με 6η στα 90 και cruise και έπιασε Καρδία τι να πω...Μπορεί κιόλας και να δοκίμασε να επιταχύνει με τo cruise πάνω στην ανηφόρα με 2-3-4 άτομα μέσα να δει αν σηκώνει 2μπαρα!!!

Κατσε ρε συ Χρηστο αν παρεις ενα τουρμπατο με cruise και κανεις το ιδιο θα σπασει?Ενα οτι θες...δεν ειναι δυνατον.Αν το αμαξι δεν σηκωνει τα 2μπαρα ας εβαζαν κοφτη πιεσης.Τσαμπα ειναι.

tnsOPC7
30-07-09, 02:17
Καλα αν κινδυνευει να -dead- απο το cruise control ... ειναι τραγικο να σου συμβει.Ειναι για γελια και για κλαματα... αν μου τυχαινε ποτε (χτυπα ολα τα δεντρα του Αμαζονιου) δεν ξερω αν θα γελουσα η θα εκλαιγα εκεινη τη στιγμη (παντως την επομενη στιγμη θα εκλαιγα σιγουρα).

NIKOS.OPC
30-07-09, 02:20
Και αλλο 100%μαμα εδω εσπασε με cruise.

tnsOPC7
30-07-09, 02:36
Δεν ξερω πια τι να πω...οποτε και οποια θελουν σπανε.Σε οποιεσδηποτε συνθηκες...Βεβαια αυτα που εχουν σπασει σε σχεση με αυτα που κυκλοφορουν στους ελληνικους δρομους ειναι απειροελαχιστα...+ οτι ΣΧΕΔΟΝ ολοι για να μην πω ΟΛΟΙ που τους εχουν σπασει ηταν μεγαλοι καφτες....

dang3r
30-07-09, 03:06
οτι ΣΧΕΔΟΝ ολοι για να μην πω ΟΛΟΙ που τους εχουν σπασει ηταν μεγαλοι καφτες....kapoioi itan mesaioi kaftes

tnsOPC7
30-07-09, 04:34
Και καποιοι small kaftes???!!!!
Σου εσπασε?

Basilakhs
30-07-09, 10:47
Πού μπερδεύτηκες, σωστά τα δείχνει.

Ναι φίλε μου με τόσα video που έχω δει έλεγα πως σ'αυτήν την περίπτωση έπρεπε να γίνει η ανάφλεξη μερικά sec νωρίτερα :P

kalober
30-07-09, 13:31
SEC????????

Basilakhs
30-07-09, 14:03
SEC????????

κανα δυο μωρέ λεπτομέρειες τώρα ξέρεις .. :)

O_KsaDeRfoS
30-07-09, 14:12
loipon, avisos to moter tou autokinitou, exw akousei mama na spane k alla me turbines, eksatmiseis, nitra na vgainoun kathe vradi kai na oi odhgoi tous na ta liwnoun k na min spane. Auto ti sas leei? emena mou leei oti i aitia einai o odhgos kai oxi ta pistonia, oi mpieles, to cruise, ta over ktl. apo ta nixtoperpatimata sta kontrostekia exw akousei apo: mama na exei sfigmeni west gate!!!, <<mama>> na kanei allages 7.200!! otan tha spasoun auta (den to euxomai) tha poun ta gamimena ta pistonia k oi mpieles ftaine ..!! OI MPIELES KAI TA PISTONIA SOU FTENE RE KEFTE? an esi eisai arxiM...!!!

antonis
30-07-09, 14:35

οποτε σε καθε Opel οι πωλητες θα πρεπει να ενημερωνουνε τους μπαρμπαδες που αγοραζουνε insignia 1.6 let πως στην καρδια καλοκαιριακατικα να μη το πατανε με μεγαλη σχεση στο σαζμαν διοτι μπορει να σηκωσει μεγαλη πιεση κ να σπασει.
μα ο μπαρμπας γι αυτο αγοραζει τουρμπο,γιατι ειναι τεμπελης κ δεν θελει να αλλαζει ταχυτητες κ να παταει μια κ καλη κ να προσπερναει 5 μαζι!

Puck
30-07-09, 14:59
+1000000 με τον Αντώνη.

asotosios
30-07-09, 15:08
ρε παιδια εγω σε ταξιδια ειμαι σχεδον συνεχεια με κρουζ (120-140χλμ)...
και μαλιστα οταν το εστρωσα ερχομενος απο Βολο...ανοιγα με ενα IBIZA FR (150ατια φενοτανε και λογικα ητανε εντελως μαμα...) και χρησιμοποιουσα το κρουζ...
λετε να ειμαι απλα τυχερος...???

george-S101
30-07-09, 15:59
Άνοιγες με το cruise...???

asotosios
30-07-09, 16:04
ο ναι...ηξερα οτι τον ειχα και λεω γιατι να παιδευομαι...και επιταχυνα με το κρουζ (κατι το οποιο ηταν κακη συνηθεια που ειχα οτνα ειχα το 406 coupe 3.0 V6...αρε αγγλια...!!!)...ηταν ανοιγμα σε Εθνικη οποτε αν θυμαμαι καλα ειμασταν ηδη στα 140-150χλμ οποτε καθαρα 6η μεσα...5η αυτος... και ανοιξαμε...!!!
και οι δυο δικαβαλοι...!!!

mafiozos29
30-07-09, 17:07
oti na nai.....

tnsOPC7
30-07-09, 17:18
ο ναι...ηξερα οτι τον ειχα και λεω γιατι να παιδευομαι...και επιταχυνα με το κρουζ (κατι το οποιο ηταν κακη συνηθεια που ειχα οτνα ειχα το 406 coupe 3.0 V6...αρε αγγλια...!!!)...ηταν ανοιγμα σε Εθνικη οποτε αν θυμαμαι καλα ειμασταν ηδη στα 140-150χλμ οποτε καθαρα 6η μεσα...5η αυτος... και ανοιξαμε...!!!

xaxa3xaxa3xaxa1xaxa1xaxa4xaxa4

george-S101
31-07-09, 10:18

Ω Θεε μου!! Το έκανες με 3000 κυβικά πρίν...! Όχι με 1600 και με φορτίο ...!!
Με τo V6 και τροχόσπιτο να έσερνες δεν θα είχε πρόβλημα...!!

asotosios
31-07-09, 10:27
Ακριβως...εκεινο το μοτερ καθως και το προηγουμενο που ειχα ενα Mondeo 2.5 V6, οτι και να ειχες μεσα απλα τραβαγε μεχρι τον κοφτη λες και ειχε πρωτη...απλα δεν εκανες καταιβασμα για κανενα λογο...μονο για να κινηθεις γρηγορα σε κλειστα κομματια που δεν ηταν και το ατου τους λογω ογκου και στησιματος ταξιδιαρικου αυτοκινητου...μαζευε τρελλα χλμ...

παντως και το κορσα σου δεινει την αισθηση οτι δεν χρειαζεται κατεβασματα...αλλο που πρεπει να τα κανεις...
οταν το ειχα πρωτοπαρει μου εδινε αισθηση πολυ μεγαλυτερου μοτερ παρομοια με τα V6...

vaggelis00
31-07-09, 10:30
an ta V6 itan atmosferika logiko einai na eixe aftin tin aisthisi

asotosios
31-07-09, 10:35
http://www.youtube.com/watch?v=8Ag6IhoQ5rI

δεν εχει πολυ καλο ηχο...???

The system in the video is the twin box system, with this the noise in the car is fine at legal cruising speeds! at around 75bd, we did a run at a local airfield uphill at 80mph so we were putting it under a little load and this just cracked 80db. So you can still talk without shouting & still hear the radio etc.
Its all good so far.

Διαγραμμα Ιπποδυναμης και Ροπης...πολυ καλο...!!!
κοστος ακομα αγνωστο...εν αναμονη...!!!
http://img248.imageshack.us/img248/5665/corsavxrnewexhaust750we.png

http://img181.imageshack.us/img181/8157/piperrs1.png

asotosios
31-07-09, 10:36
an ta V6 itan atmosferika logiko einai na eixe aftin tin aisthisi

ναι ηταν ατμοσφαιρα και τα δυο...!!!
τουρμπισμενα πρεπει να σκοτωνανε...!!!