PDA

Επιστροφή στο Forum : προγραμμα και προβληματα (renamed)

Σελίδες : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10

tnsOPC7
29-01-09, 02:28
καλησπερα
χρονια πολλα καλη χρονια...
ειχα πει πως δεν θα ξαναεγραφα αλλα κοντευουν να μου πεσουν τα αυτια με αυτα που ακουω!!!!
φιλε TNS να σου θυμησω οτι υπαρχουν και τα πμ για να μαθεις-ρωτησεις...
επειδη ομως τα ξερεις ολα και με ξερεις και απο χτες απ'οτι καταλαβα, θυμησε μου λιγο πως εσπασε το αμαξι μου και απο τι???
γιατι εγω θυμαμαι καλοκαιρι στην Κρητη μονο με προγραμμα (χωρις εξατμιση οτι χειροτερο για το αμαξι)
να κανω 2200χλμ σε 15 μερες στο κοφτη και να μην εχει κανει κιχ το αμαξι...
σε ακουω λοιπον...

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι ειστε κομπλεξικοι....Εγω απο ενα παιδι με corsa opc εμαθα οτι εμαθα και λεω αυτα που μου ειπαν.Δεν καταλαβαινω γιατι παρεξηγειστε.Εσεις το φτιαξατε το corsa???H μηπως ειστε εσεις η overload k σας θιγουμε τη δουλεια???δεν κατηγορησε κανενας την overload.Αλλα ο pitsirikos μππκε και ελεγε οτι δεν εχει σπασει αμαξι απο overload και ελεγε ελεγε και παινευοταν στον TwoFace.....δηλαδη πρεπει να μην μιλησει κανενας??Ειπα κατι που δεν στεκει???ΟΧΙ.Ειπα οτι εσπασε το αμαξι σου που φοραγε προγραμμα απο εκει που φοραγε.Τωρα γιατι και πως δεν προκειται να μαθει κανενας μας.Μπορει να σου βουλωσε ενα μπεκ κ να σπασε και να μην φταιει το προγραμμα.Εγω δεν εχω κατι ουτε με τον pitsiriko ουτε με σενα αλλα μην γινεστε καγκουρες και αρχιζετε την ειρωνια και το υφακι..Otan kati poy legetai einai λαθος μπορειτε απλα να το διαψευσετε και να μην αρχισετε τις απαντησεις του στυλ: ''Για πες μου εσυ που ξερεις.....''

Και στην τελικη αρκετα με αυτο το θεμα γιατι τα παιρνετε στραβα μερικοι......

HaRRiS_
29-01-09, 02:33
Οταν φτασεις στα 40.000 ευρω...τα 50.000 ρε παιδια δεν ειναι τιποτα...
Τι να λεμε τωρα ??? Εγω που ελεγα να παρω αμαξι εως 18.000 ευρω...
ειδα το rallye που με τα extra μου εβγαινε 21.000 ευρω κ λεω εεε σιγα...για 3000 ευρω
δεν μαμιεται...μετα πηγα στο 207gt που με εβγαινει 22500 κ λεω εεε για 1500 ευρω...δεν ειναι
κ τιποτα... κ μετα κατεληξα να χρωσταω στην τραπεζα 25500 ευρω.... 7500 ευρω πανω
απο τον αρχικο μου προυπολογισμο επειδη τα 3000 ευρω εγιναν 5000 κ μετα ετσι κ με τα δεν μαμιεται εγιναν 7500 ευρω....

kalober
29-01-09, 02:38
Nai alla pires autokinito kai oxi mpougiampesa. rofl

pitsirikos
29-01-09, 02:44
Δεν μπορω να καταλαβω γιατι ειστε κομπλεξικοι....Εγω απο ενα παιδι με corsa opc εμαθα οτι εμαθα και λεω αυτα που μου ειπαν.Δεν καταλαβαινω γιατι παρεξηγειστε.Εσεις το φτιαξατε το corsa???H μηπως ειστε εσεις η overload k σας θιγουμε τη δουλεια???δεν κατηγορησε κανενας την overload.Αλλα ο pitsirikos μππκε και ελεγε οτι δεν εχει σπασει αμαξι απο overload και ελεγε ελεγε και παινευοταν στον TwoFace.....δηλαδη πρεπει να μην μιλησει κανενας??Ειπα κατι που δεν στεκει???ΟΧΙ.Ειπα οτι εσπασε το αμαξι σου που φοραγε προγραμμα απο εκει που φοραγε.Τωρα γιατι και πως δεν προκειται να μαθει κανενας μας.Μπορει να σου βουλωσε ενα μπεκ κ να σπασε και να μην φταιει το προγραμμα.Εγω δεν εχω κατι ουτε με τον pitsiriko ουτε με σενα αλλα μην γινεστε καγκουρες και αρχιζετε την ειρωνια και το υφακι..Otan kati poy legetai einai λαθος μπορειτε απλα να το διαψευσετε και να μην αρχισετε τις απαντησεις του στυλ: ''Για πες μου εσυ που ξερεις.....''

Ακου να δεις τι παιζει φιλε tns...
Εχεις δικιο σε οτι λες γιατι δε φταις εσυ, προσπαθεις να ενημερωσεις τον κοσμο και καλα κανεις!

ΟΜΩΣ, αν απλα θελατε να ανακοινωσετε καποιοι πως εσπασε ενα αμαξι, να λετε, εσπασε ενα αμαξι.
Οχι εσπασε ενα overload αμαξι.Αυτο λεγεται εσκεμμενη δυσφημιση.Τουλαχιστον αυτο δειχνει.
Δεν ειχα καμια ορεξη να σε ειρωνευτω, ουτε να το παιξω εξυπνος.
Απλα να βαζουμε τα πραγματα στη σειρα και με το ονομα τους.

Και κατι τελευταιο και σημαντικο προς ολους τους κατοχους corsa opc.
Δε ξερω ποιοι εχουν αντιληφθει τι γινεται αλλα καθε λιγο και λιγακι πολλα corsa εγκαταλειπουν.
Δυστυχως αποδειχθηκε αυτο που πριν αρκετο καιρο πολυς κοσμος ισχυριζοταν.
Καλο θα ηταν να ανοιξουν τα ματια τους οι κατοχοι, να ψαξουν καλα την αγορα και μονο τοτε να προχωρησουν σε τυχον βελτιωσεις χωρις ακραιες ενεργειες.

Αυτα τα ολιγα απο εμενα.
Θα δειτε σιγα σιγα με τον καιρο, ποιο προγραμμα θεωρειται αξιοπιστο, και ποιο οχι.
Δυστυχως ακομα και οι καλυτεροι βελτιωτες την πατησαν, το οτι η overload παιζει εξω απο τον χορο ειναι ενα αρκετα καλο δειγμα, οχι ομως εγγυημενο.
Ειναι καθαρα σφαλμα του εργοστασιου, το οποιο δεν αφηνει ουτε 25% βελτιωση στο αυτοκινητο.

Για οποιον παλι εχει προχωρησει στη βελτιωση αυτου, καλο θα ηταν να του φερεται με φροντιδα και προδερμ.
Καλη βενζινη, πατηματα οχι απανωτα, σε αυξημενες θερμοκρασιες προσοχη κτλ.
Επισης, για αυτους με προγραμματα που εχουν χαμηλα την ροπη το νου τους στις μπιελες, ειναι κι αυτες υπερευαισθητες.

Δοξα τον θεο να λεω που εχω το αμαξι 32000 χιλιομετρα κυριλέ...αλλα ζω με το αυτο το αγχος, το οποιο μεχρι και ο καλυτερος βελτιωτης σου βαζει.
Ολα αυτα τα εχω μαζεψει μετα απο αρκετο καιρο ψαξιματος και φυσικα πληροφοριων απο τις χειροτερες πηγες, που λιγοι γνωριζουν.
Ξερω για αυτοκινητα μεγαλων βελτιωτων που για λογους δυσφημισης δεν ονομαζω τα οποια εγκατελειψαν τη μαχη με τη ζωη.

HaRRiS_
29-01-09, 02:45
Nai alla pires autokinito kai oxi mpougiampesa. rofl

yes1yes1yes1yes1yes1yes1

lollollollollollollol

tnsOPC7
29-01-09, 02:54
Εχεις δικιο σε οτι λες γιατι δε φταις εσυ, προσπαθεις να ενημερωσεις τον κοσμο και καλα κανεις!

ΟΜΩΣ, αν απλα θελατε να ανακοινωσετε καποιοι πως εσπασε ενα αμαξι, να λετε, εσπασε ενα αμαξι.
Οχι εσπασε ενα overload αμαξι.Αυτο λεγεται εσκεμμενη δυσφημιση.Τουλαχιστον αυτο δειχνει.

Δε ξερω ποιοι εχουν αντιληφθει τι γινεται αλλα καθε λιγο και λιγακι πολλα corsa εγκαταλειπουν.
Καλο θα ηταν να ανοιξουν τα ματια τους οι κατοχοι, να ψαξουν καλα την αγορα και μονο τοτε να προχωρησουν σε τυχον βελτιωσεις χωρις ακραιες ενεργειες.

Αυτα τα ολιγα απο εμενα.
Θα δειτε σιγα σιγα με τον καιρο, ποιο προγραμμα θεωρειται αξιοπιστο, και ποιο οχι.
Δυστυχως ακομα και οι καλυτεροι βελτιωτες την πατησαν, το οτι η overload παιζει εξω απο τον χορο ειναι ενα αρκετα καλο δειγμα, οχι ομως εγγυημενο.
Ειναι καθαρα σφαλμα του εργοστασιου, το οποιο δεν αφηνει ουτε 25% βελτιωση στο αυτοκινητο.

Για οποιον παλι εχει προχωρησει στη βελτιωση αυτου, καλο θα ηταν να του φερεται με φροντιδα και προδερμ.
Επισης, για αυτους με προγραμματα που εχουν χαμηλα την ροπη το νου τους στις μπιελες, ειναι κι αυτες υπερευαισθητες.

Δοξα τον θεο να λεω που εχω το αμαξι 32000 χιλιομετρα κυριλέ...αλλα ζω με το αυτο το αγχος, το οποιο μεχρι και ο καλυτερος βελτιωτης σου βαζει.
Ολα αυτα τα εχω μαζεψει μετα απο αρκετο καιρο ψαξιματος και φυσικα πληροφοριων απο τις χειροτερες πηγες, που λιγοι γνωριζουν.
Ξερω για αυτοκινητα μεγαλων βελτιωτων που για λογους δυσφημισης δεν ονομαζω τα οποια εγκατελειψαν τη μαχη με τη ζωη.

Κοιτα σχετικα με το δυσφυμηση....ΕΓΩ ειπα οτι θα εβαζα προγραμμα ΜΟΝΟ απο OVERLOAD.Aυτο ΔΕΝ ειναι δυσφημηση.Για μενα ειναι το καλυτερο στο αμαξι αυτο.Δεν ειχα σκοπο να δυσφυμησω τον συγκεκριμενο βελτιωτη και συγνωμη αν ετσι φανηκε.Κ τελος για να μην σκεφτεσαι διαφορα τον ΤwoFace δεν τον ξερω.Αυτα ΦΙΛΙΚΑ και τερμα με αυτο το θεμα.

Συγνωμη σε ολους για τα OFF TOPIC.

Sentin3l
29-01-09, 02:56

Αυτα τα ολιγα απο εμενα.

πουληστε τα κ παρτε 20vt αμα σας χαλανε....καλη βενζινη πατηματα οχι απανωτα.ροπη απο χαμηλα κ προσοχη στις μπιελες....καθαρο σφαλμα του εργοστασιου που δεν αφηνει 25% για βελτιωση...:eek::eek::eek: το χατε κανει προσυμφωνο οτι οταν θα το παρεις θα αντεχει βελτιωση?το πηρες ετοιμο βελτιωμενο απο την OPC.τελος....αμα θες να το βελτιωσεις σκαστα σωστα κ βελτιωσε το να μη σπαει να μη χαλαει να μη παθανει τπτ.εγιναν τα αλογα στραγαλια κ με ενα προγραμμα ολοι θελουμε 40 αλογα επανω χαλαρα....(δεν απευθηνομαι προσωπικα σε σενα μη παρεξηγηθεις γενικα μιλαω)

tnsOPC7
29-01-09, 02:58
το πηρες ετοιμο βελτιωμενο απο την OPC.τελος....αμα θες να το βελτιωσεις σκαστα σωστα κ βελτιωσε το να μη σπαει να μη χαλαει να μη παθανει τπτ

+9999

HaRRiS_
29-01-09, 03:02
Ρε παιδια, 1600 ειναι το μοτερ...
δηλ τι περιμενετε να βγαλετε απο ενα τετοιο μοτερ ??
Δεν καταλαβαινω τωρα τι προσπαθουμε να βγαλουμε...
Το προγραμμα ειτε ειναι overload, ειτε unitronic, ειτε xxxexelixis ειτε ανδριανακης,
αν δεν το μεταχειριστητε σωστα θα σας τιναξει το αμαξι...
δηλ. τι περιμενετε να γινει σε ενα μοτερ 1600 κυβικων με 240 αλογα κ 34 κιλα ροπη ??
τοτε οπως πολλοι σωστα ειπε ο φιλος πουληστε κ παρτε 20vt που ειναι εγγυση κ φτανουν κ τα 300+ αλογα χωρις να ανοιχτει μοτερ....

clutchmaster
29-01-09, 03:18
πουληστε τα κ παρτε 20vt αμα σας χαλανε....καλη βενζινη πατηματα οχι απανωτα.ροπη απο χαμηλα κ προσοχη στις μπιελες....καθαρο σφαλμα του εργοστασιου που δεν αφηνει 25% για βελτιωση...:eek::eek::eek: το χατε κανει προσυμφωνο οτι οταν θα το παρεις θα αντεχει βελτιωση?το πηρες ετοιμο βελτιωμενο απο την OPC.τελος....αμα θες να το βελτιωσεις σκαστα σωστα κ βελτιωσε το να μη σπαει να μη χαλαει να μη παθανει τπτ.εγιναν τα αλογα στραγαλια κ με ενα προγραμμα ολοι θελουμε 40 αλογα επανω χαλαρα....(δεν απευθηνομαι προσωπικα σε σενα μη παρεξηγηθεις γενικα μιλαω)

Καλα απλα RESPECT!!!

καλυτερα δεν μπορουσα να το γραψω!!!

pitsirikos
29-01-09, 08:40

Φιλε μου το 25% αυτο δεν αφορα τη βελτίωση αυτη καθε αυτη, αλλα την αντοχη του μοτερ σε εργοστασιακο επιπεδο καθώς και την αξιοπιστια σε βαθος χρονου.
Απο τη στιγμη που και μαμα κορσα σπάνε, στην κυριολεξια σπανε, μου αρκει εμενα.
Το οτι ειναι φτιαγμενο απο την opc αφορα τα υπολοιπα θεματα, ΟΧΙ το μοτερ του, το οποιο ειναι ενα κλασσικο παναρχαιο μοτερ του οποιου τα σωθηκα δε γνωριζουμε καν τη μαρκα ειναι σε σχεση με του astra ας πουμε...
Δε τα λεω για να θιξω την οπελ, αλοιμονο, κ εγω αυτο οδηγω, αλλα να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους.
Κανανε μεγαλη πατατα στην επιλογη αυτη και αυτο αποδεικνυεται καθημερινως.

Στο κατω κατω, καθε μερα βλεπεις ατμοσφαιρικα αυτοκινητα απο οτι να'ναι μαρκες παιρνουν 15-20 αλογα, γιατι να μη παρει ενα τουρμπο αυτοκινητο το οποιο υποτιθεται εχει αρκετο αποθεμα παίζοντας μονο με την αξιοπιστια στο βαθος χρονου?το θεμα ειναι οτι με εμας παιζει με την καθημερινη αξιοπιστια!

andre_rrr
29-01-09, 12:02
αυτα λεω και γω ποσα αλογα πρεπει να παει ενα μαμα μοτερ χωρις να σπασει για να ειμαστε ευχαριστημενοι?500?????ε δεν γινεται και ουτε θα γινει απο αυτοκινητα παραγωγης τυπου λεον,αστρα,κορσα κτλ.....

+1000 κατε με μια χαρα ειναι τα αλογα του κορσα και του αστρα.......για μαμα αμαξια.και κατα την γνωμη μου περνουν και αρκετο φτιαξιμο χωρις να ανοιξεις μοτερ.....το δικο μου ηταν 180 και τωρα ειναι πανω απο 230(πιστευω τουλαχιστον)! ε ποσα να παει ενα μαμα μοτερ?και το κορσα εκει παει στα 240 λιγα ειναι για 1,6αρι?πιστευω οτι εν μερει ολες οι αποψεις εχουν το δικιο τους.

TwOfACe
29-01-09, 12:14
Όποιος θέλει λίγα άλογα διαλέγει την Opel.Όποιος θέλει βελτίωση διαλέγει άλλη μάρκα αυτή είναι η αλήθεια και λυπάμαι που την λέω.

Θεωρώ μεγάλη αποτυχία τον 1.6Τ απο πλευράς βελτίωσης και αξιοπιστίας.Μια πατάτα και μισή και να φοβάσαι μη σπάσει μη μη μη....
Με αυτό το μοτέρ απλά η Opel χάλασε πολύ το όνομα της γιατί το έβαλε σε ένα Spor αμάξι που βγήκε για τα πιτσιρίκια και ξέρανε οτι θα είναι κοντράδικο και αυτή πήγαν και έβαλαν μπιελοπίστονα όπου τα μέταλλα της κατσαρόλας που μαγυρευει η γιαγιά μου είναι καλύτερα.
και για να δείτε το μέγεθος με τα σπασμένα μοτέρ στο θέμα εγγύηση πλέον η Opel είναι πολύ αυστηρή..!!

Και με πονάει άκομα περισσότερο το ότι 2 βδομάδες κυκλοφορεί το 1.4TSi με big turbo κοντά στα 260+ χωρίς να ανοιχτεί το μοτέρ και όλα αυτά επειδή η vag αποφάσισε να βγαίνει από το εργοστάσιο σφυρήλατο
Ναι ναι ξέρω γνωστή καραμέλα πλέον του Vagitis...

Και κανένας δεν μίλησε για 300 άλογα.Αλλη καραμέλα και αυτή.Αλλα 240-260 να τα έβγαζε χωρίς να έσπαγε. Γιατί αν το μοτέρ ήταν σφυρήλατο ή ειχε καλά μέταλλα με μαμα τουρμπίνα βγάζεις 250-255.αυτό που το περιορίζει είναι το άθλιο εσωτερικό του!

andre_rrr
29-01-09, 12:17
1,4? 260 αλογα???? δηλαδη το 2λιτρο ποσα θα εχει????500? καποιο λακο εχει η φαβα.......

TwOfACe
29-01-09, 12:21
1,4? 260 αλογα???? δηλαδη το 2λιτρο ποσα θα εχει????500? καποιο λακο εχει η φαβα.......

Καλα άστο εκεί υπάρχει θέμα με τα μπεκ. Αυτή την στιγμή τα 2λιτρα παίζουν μέχρι 420.και κάπου εκει τερματίζει και η μπιέλα τους.Μετά ανοίγεις μοτέρ μόνο για μπιέλα.

slalom
29-01-09, 12:26
Αυτό ακριβώς, και όποιος θέλει 250 άλογα να πάρει το Astra

Αντρέα, πάνε μέτρα το ρε να μας φύγει η απορία.

Sentin3l
29-01-09, 13:19
Καλα λεει ρε Αντρεα τι περιμενεις δλδ :p

Oσον αφορα οτι τα μαμα corsa σπανε δε το σχολιαζω.το βγαλε η οπελ για τους πιτσιρικαδες κ για να ειναι κοντραδικο κ ΠΡΕΠΕΙ να σηκωνει βελτιωση?τι λες ρε φιλε.που τα ακουσες αυτα.....σστο ξαναειπα δεν υπεγραψες τπτ.κ τωρα που δεν ειχες παλι τι να πεις ξεκινησες οτι σπανε τα μαμα.εγω πρωτη φορα το ακουσα οτι σπανε αλλα τελος παντων.για να το λετε εσεις θα εχετε δει κ 10-20 σπασμενα.εκτος κ αν παιζετε σπασμενο τηλεφωνο..ελεος πια...
Το οτι παρουσιαζεις ως μειον το οτι ενα αμαξι δε σηκωνει πολυ βελτιωση με κλειστο μοτερ ειναι τουλαχιστον ΠΟΛΥ ατυχες παραδειγμα.
η αξιοπιστια του σε βαθος χρονου ειναι μια χαρα.σε λιγο για να μου αποδειξεις οτι εχεις δικιο θα κατεβει ο Θεος στη γη.Δε θα ξαναπω μια απο τα ιδια οτι ειχα να πω το ειπα πιο πριν.αν θες να εισαι σωστος στη βελτιωση καντη σωστα

TwOfACe
29-01-09, 13:23
Μα γιατί σου φαίνεται τόσο περίεργο ? όντως σπάνε και μαμά. Αυτή είναι η αλήθεια τί να κάνουμε τώρα.
Και πολλά corsa μαμά έχουν αλλάξει το τέταρτο πιστόνι.

Sentin3l
29-01-09, 13:26
Δε το εχω ξανακουσει ποτε μου...τελος παντων

sta8is_opc
29-01-09, 14:43
Αν κ ασχετο, απλα επειδη σημερα βρεθηκα στην overload να πω οτι
εχουν πλεον νεο προγραμμα, στα ιδια περιπου αλογα, αλλα με νεο over 1,55 κ οχι
1,7 που δουλευε πριν (ετσι μου ειπε το παλικαρι τουλαχιστον) ;)
αυτο ισχυει!!εχει γινει update στο παλιο προγραμμα με αποτελεσμα να ανεβαζει λιγοτερη πιεση!

εν μερει συμφωνω!αλλα δεν ειπαμε να το φτασουμε και 400 αλογα ρε φιλε!30-40 αλογακια ειπαμε να του δωσουμε και αυτο αδυνατει να τα φροντισει!εδω κατα τη γνωμη μου εξηγειται και η πολιτικη της οπελ η οποια στην προσπαθεια της να κρατησει (ορθα) το κοστος αγορας του αυτοκινητου σε χαμηλα επιπεδα εβαλε τα πιο φθηνα μεταλλα!

και ομως ακη,υπαρχουν και μαμα σπασμενα!!!

TwOfACe
29-01-09, 14:51
ευτυχώς που τα λένε και κανα 2 άλλοι γιατι θα έβγαινε τρελός στο τέλος.
Στάθη δεν νομίζω να με θυμάσαι είχαμε βρεθεί μια μέρα και στο ΑΒ.
Το πρόγραμμα πως δουλευει ? ποση πίεση κρατάς στις μεσαίες ? κοφτή ?

sta8is_opc
29-01-09, 14:55
ευτυχώς που τα λένε και κανα 2 άλλοι γιατι θα έβγαινε τρελός στο τέλος.
Στάθη δεν νομίζω να με θυμάσαι είχαμε βρεθεί μια μέρα και στο ΑΒ.
Το πρόγραμμα πως δουλευει ? ποση πίεση κρατάς στις μεσαίες ? κοφτή ?

σε θυμαμαι γιωργο!μια χαρα παει μεχρι στιγμης(φτου μη το ματιασω με αυτα που ακουμε)!
1.3 σταθερη κραταει και 1 στον κοφτη,αν και αποφευγω να το φτανω στον κοφτη!

TwOfACe
29-01-09, 15:00
μια χαρα παει μεχρι στιγμης(φτου μη το ματιασω με αυτα που ακουμε)!

χαχα που να δεις το δικό μου.Για μερικούς μήνες βάραγε 1.9over μια φορά το έφτασα 8000στροφές (4--->>3 !!) και αλλαγές πάντα στις 7000 :P
ακόμα δεν.... αν και το περιμένω και το δικό μου :P
και παρ ολα αυτα το κατηγορώ οτι σπάνε εύκολα. Μα τί άνθρωπος είμαι εγω 0χα0χα0χα0χα

Sentin3l
29-01-09, 15:18
Σταθη αν λεγαμε για 30-40 "αλογακια" πριν 6 χρονια θα μας περναν με τις πετρες.κριμα αν οντως συμβαινει κατι τετοιο με τα μαμα μοτερ.γνωμη μου λοιπον στα προγραμματα που σας φτιαχνουν να ξεχασετε το over

TwOfACe
29-01-09, 15:39
Σταθη αν λεγαμε για 30-40 "αλογακια" πριν 6 χρονια θα μας περναν με τις πετρες

Μπαααα υπήρχε ο Z20LET bertone- astra opc G
Ασε που υπήρχε και ο 20vt χιχιχιχιχιχιχιχιχ

Sentin3l
29-01-09, 15:46
εσυ κοιτα μη δε φερεις αντιλογο :) αλλα κ παλι εχεις αδικο κ τοτε ησουν 16....

clutchmaster
29-01-09, 15:50

Που συμβαινουν αυτα ρε παιδια?

Ολοκληρο πανελληνιο Οπελ-κλαμπ ειμαστε, ενα μαμα Κορσα που να εσπασε ΔΕΝ εχουμε απ οσο παρακολουθω.

Απο που ξαφνικα ξεφυτρωσαν τα μανησια Κορσα που σπανε?

pitsirikos
29-01-09, 15:55
Σταθη αν λεγαμε για 30-40 "αλογακια" πριν 6 χρονια θα μας περναν με τις πετρες.κριμα αν οντως συμβαινει κατι τετοιο με τα μαμα μοτερ.γνωμη μου λοιπον στα προγραμματα που σας φτιαχνουν να ξεχασετε το over

Μα δεν εχει να κανει αν ηταν κορσα αστρα ιμπιζα δε ξερω κι εγω τι...
Πλεον ζουμε στο 2009, μετα απο 6 χρονια οπου τα 1.8tsi απο 160 πανε χαλαρα 230 ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ..
Και μιλας για 30 ψωροαλογα?
Μη προσπαθουμε να ανεβασουμε τσαμπα την opel, αφου ΔΕ το εχει...

TwOfACe
Μα το μπαμ που έγινε με τα turbo-moter ήταν εποχή 90 (πχ. calibra) .το 2000 είχαν την τεχνογνωσία πλεον οι τότε προγραματιστές να ανεβάσουν +30 άλογα έναν Z20LET .Μην ξεχνάμε ότι και ο Z20LEH κατά κάποιο τρόπο είναι μια συνέχεια του μοτερ calibra. και θεωρώ οτι ενέτη 2009 είναι ξεφτίλα να φοβόμαστε τα +30 άλογα.
Βέβαια είναι πρόσφατη η τεχνολογία μικρός κυβισμός μεγάλες επιδώσεις.
Δεν θέλω να σου πάω κόντρα.

clutchmaster
χαχα που να δεις το δικό μου.Για μερικούς μήνες βάραγε 1.9over μια φορά το έφτασα 8000στροφές (4--->>3 !!) και αλλαγές πάντα στις 7000 :P

Μετα φταιει το μοτερ που ειναι για τον ...τσο και σπαει.
Αν και τα αλλα μαμα που δηθεν εσπασαν, νομιζαν τα παλικαρια οτι παιζουν Gran Tourismo, λογικο ειναι να σπασουν. Πρωτα φταιει το μυαλο και μετα το μεταλλο...

pitsirikos
29-01-09, 15:56
Που συμβαινουν αυτα ρε παιδια?

Ολοκληρο πανελληνιο Οπελ-κλαμπ ειμαστε, ενα μαμα Κορσα που να εσπασε ΔΕΝ εχουμε απ οσο παρακολουθω.

Απο που ξαφνικα ξεφυτρωσαν τα μανησια Κορσα που σπανε?

Εδω δεκαδες με προγραμμα εχουν σπασει και δεν ειναι αναμεσα μας ή οσα ειναι μπορει να μη βγουν ποτε στην επιφανεια...!!
Τα μαμα θα βρουμε...κυκλοφορουν τοσα πολλα αλλωστε...

clutchmaster
29-01-09, 16:02
Μα το μπαμ που έγινε με τα turbo-moter ήταν εποχή 90 (πχ. calibra) .το 2000 είχαν την τεχνογνωσία πλεον οι τότε προγραματιστές να ανεβάσουν +30 άλογα έναν Z20LET .Μην ξεχνάμε ότι και ο Z20LEH κατά κάποιο τρόπο είναι μια συνέχεια του μοτερ calibra. και θεωρώ οτι ενέτη 2009 είναι ξεφτίλα να φοβόμαστε τα +30 άλογα.

Πρεπει να καταλαβουμε ολοι την διαφορα μεταξυ Tuning-potential και Downsizing!!
Οσο και να χτυπιουνται μερικοι, σαν τον C20LET δεν εχει και δεν θα εχει ποτε!!

Τα Ζ20LET δυστυχως, περα απο "καλυτερο" κεφαλαρι και καλυτερη διαχειρηση που επιτρεπει καθαροτερη διαγνωση ως εκ τουτου βελτιωση, δεν ειχαν τιποτα να επιδειξουν.

Ο Ζ20LEH εχει την δυνατοτητα να κοιταξει τον C20 στα ματια, αλλα αυτο θα φανει σε βαθος χρονου.

Οπως και να εχει, τα C20LET και Ζ20LEH ειναι μοτερ που φτιαχτηκαν για να τα "τρεξεις".
Με μια μικρη επιφυλαξη τον Z20LET που τον εφαγε η καταρα της "μαζικης παραγωγης".

Ο Ζ16 σε καμια περιπτωση ΔΕΝ ανηκει σε αυτη την κατηγορια. Εχει ΟΛΑ τα κακα, ΚΑΙ donwsizing KAI τον περιορισμο που θετει η μαζικη παραγωγη...

kalober
29-01-09, 16:10
Distixos gia emena...kala ta les :p

Sentin3l
29-01-09, 16:37
Πρεπει να καταλαβουμε ολοι την διαφορα μεταξυ Tuning-potential και Downsizing!!
Οσο και να χτυπιουνται μερικοι, σαν τον C20LET δεν εχει και δεν θα εχει ποτε!!

Τα Ζ20LET δυστυχως, περα απο "καλυτερο" κεφαλαρι και καλυτερη διαχειρηση που επιτρεπει καθαροτερη διαγνωση ως εκ τουτου βελτιωση, δεν ειχαν τιποτα να επιδειξουν.

Ο Ζ20LEH εχει την δυνατοτητα να κοιταξει τον C20 στα ματια, αλλα αυτο θα φανει σε βαθος χρονου.

Οπως και να εχει, τα C20LET και Ζ20LEH ειναι μοτερ που φτιαχτηκαν για να τα "τρεξεις".
Με μια μικρη επιφυλαξη τον Z20LET που τον εφαγε η καταρα της "μαζικης παραγωγης".

Ο Ζ16 σε καμια περιπτωση ΔΕΝ ανηκει σε αυτη την κατηγορια. Εχει ΟΛΑ τα κακα, ΚΑΙ donwsizing KAI τον περιορισμο που θετει η μαζικη παραγωγη...

+1000

Μπραβο ειχανε να ανεβασουν 30 αλογα σε 2λιτρο μοτερ!!κ ηταν ολοι χαρουμενοι με τα ταπεινα +30,κ 16αρι κ +30 κ να σαι κ απροσεχτος σιδεροφαγος στο κοφτη κ να πατας απο 1500 στροφες κ να σηκωνει οβερ στο θεο καθε 3 κ λιγο κ να φταιει το αμαξι,κατι δε μου κολαει :o(δεν αναφερομαι προσωπικα για το σιδεροφαγος)

Οποιος ενδιαφερεται πουλαω το saxo να εχετε με κατι να πηγαινοερχεστε οταν σπασει(κουφια η ωρα πλακα κανω):p:p

HaRRiS_
30-01-09, 19:00
δεν ξερω, αλλα εχω αρχισει να ξανασκεφτομαι ΣΟΒΑΡΑ το θεμα προγραμματος...

TwOfACe
30-01-09, 19:02
δεν ξερω, αλλα εχω αρχισει να ξανασκεφτομαι ΣΟΒΑΡΑ το θεμα προγραμματος...
Τώρα που η opel δεν περνάει στην εγγύηση τα 1.6Τ με πρόγραμμα όλοι πρέπει να το ξανά σκεφτούμε.
Μπορεί να βγάλω και μερικές φωτογραφίες απο τα μπιελοπίστονα του 1.6Τ και να της ανεβάσω για να γελάμε όλοι μαζί :D :D

HaRRiS_
30-01-09, 19:08
Ειναι μεχρι να σου φανε τα λεφτα... κ θα πω τον λογο...
Γιατι οταν πηγα εγω κ ρωτησα για προγραμμα κ σκαστρα, κ ειπα οτι θελω κ την εγγυηση
μου μετα, μου απαντησε ο εν λογο αντιπροσωπος...
- Ναι αγορι μου...ελα εσυ βαλτα, κ ολα θα τα βρουμε...Μην ανησυχεις...

Αν ειναι να δωσω 1200 ευρω, για να μου σπασει το αμαξι, κ μετα να κανει τον Σημιτη...η αλλιως τον κινεζο ο εν λογο αντιπροσωπος, τοτε δεν θελω....σπαω το αμαξι κ μονος μου...κ τσαμπα...

Εγω παντως απογοητευτηκα πολυ απο αυτο που διαβασα εδω μεσα.... :(

NIKOS.OPC
30-01-09, 19:45
Τώρα που η opel δεν περνάει στην εγγύηση τα 1.6Τ με πρόγραμμα όλοι πρέπει να το ξανά σκεφτούμε.
Μπορεί να βγάλω και μερικές φωτογραφίες απο τα μπιελοπίστονα του 1.6Τ και να της ανεβάσω για να γελάμε όλοι μαζί :D :D

βγαλε καμια!!!Θελω να δω!!

IRMSCHER
30-01-09, 20:02
Είσαι μαζόχας έ? :p

PS : Μπες MSN να σε πω!

tnsOPC7
30-01-09, 20:09
Γιατι οταν πηγα εγω κ ρωτησα για προγραμμα κ σκαστρα, κ ειπα οτι θελω κ την εγγυηση

Αν ειναι να δωσω 1200 ευρω, για να μου σπασει το αμαξι, κ μετα να κανει τον Σημιτη...η αλλιως τον κινεζο ο εν λογο αντιπροσωπος, τοτε δεν θελω....σπαω το αμαξι κ μονος μου...κ τσαμπα...

Μην ξενερωνεις ρε φιλε.Corsa OPC εχεις..το αυτοκινητο μαμαει.Για αυτα που πληρωσες και την κατηγορια του τα εχει ολα δεν χρειαζεται να ξενερωνουμε επειδη δεν μπορουμε να το ανεβασουμε 50 αλογα ετσι στο μπαμ.Αν τα κανουμε σωστα θα ανεβει τοσα και παραπανω και θα ειναι ενα αξιοπιστο αυτοκινητο που δεν θα εχει τοση αναγκη την εγγυηση.Εγω λεω να την εξαντλησω οσο περισσοτερο γινεται μην τυχον βγαλει κανενα προβληματακι....ή προβληματαρα....

HaRRiS_
30-01-09, 20:16
Μην ξενερωνεις ρε φιλε.Corsa OPC εχεις..το αυτοκινητο μαμαει.Για αυτα που πληρωσες και την κατηγορια του τα εχει ολα δεν χρειαζεται να ξενερωνουμε επειδη δεν μπορουμε να το ανεβασουμε 50 αλογα ετσι στο μπαμ.Αν τα κανουμε σωστα θα ανεβει τοσα και παραπανω και θα ειναι ενα αξιοπιστο αυτοκινητο που δεν θα εχει τοση αναγκη την εγγυηση.Εγω λεω να την εξαντλησω οσο περισσοτερο γινεται μην τυχον βγαλει κανενα προβληματακι....ή προβληματαρα....

Οχι οχι προς Θεου...δεν μετανιωσα που το αγορασα...
Το αμαξι τα σπαει πραγματικο...μεσα,εξω ειναι φανταστικο...
ειναι καθαρα ενα street machine αμαξι κ ειναι αυτο που γουσταρω... αλλωστε
αυτο το αποδικνυει κ ο κοσμος που οταν το παρκαρω καπου, ολο κ καποιος σπαει τον σβερκο του περνωντας για να το δει καλυτερα κ να το χαζεψει.... :p
Απλα απογοητευτηκα με καποιους αντιπροσωπους που ΔΗΘΕΝ ειμαστε στην εγγυση αν βαλουμε το προγραμμα τους, κ αν γινει τιποτα μας τα μασανε...απλα απογοητευτηκα με τους αντιπροσωπους κ οχι με την Οpel σαν εταιρια.... ;)

sta8is_opc
30-01-09, 20:20

στην ελλαδισταν ολοι ετσι συνηθιζουν να λενε,θα τα βρουμε!
και δω μετραει το μεσον,αν εχεις κανα γνωστο συνεργειο κατι μπορει να γινει...

tnsOPC7
30-01-09, 20:24
Οχι οχι προς Θεου...δεν μετανιωσα που το αγορασα...
Το αμαξι τα σπαει πραγματικο...μεσα,εξω ειναι φανταστικο...
ειναι καθαρα ενα street machine αμαξι κ ειναι αυτο που γουσταρω... αλλωστε
αυτο το αποδικνυει κ ο κοσμος που οταν το παρκαρω καπου, ολο κ καποιος σπαει τον σβερκο του περνωντας για να το δει καλυτερα κ να το χαζεψει.... :p
Απλα απογοητευτηκα με καποιους αντιπροσωπους που ΔΗΘΕΝ ειμαστε στην εγγυση αν βαλουμε το προγραμμα τους, κ αν γινει τιποτα μας τα μασανε...απλα απογοητευτηκα με τους αντιπροσωπους κ οχι με την Οpel σαν εταιρια.... ;)

Εγω σχετικα με το θεμα βελτιωσης σε αντιπροσωπο για να εχω εγγυηση δεν πολυξενερωσα γιατι πριν παω ημουν σιγουρος πως δεν προκειται να πληρωσουν ζημια στο αμαξι μου αν τυχον προκληθει μετα τη βελτιωση.Απλα ειμαι ικανοποιημενος που δεν πηγαν να μου φανε τα λεφτα ετσι και μου ειπαν με εμμεσο τροπο πως αν σπασει θα κανουν τους κινεζους και δεν θα φταιω.....

TwOfACe
30-01-09, 20:27
Δεν φταίει κανένας αντιπρόσωπος και δεν προσπαθεί κανένας να σου φάει τα λεφτά.
Κάποιος άλλος σταμάτησε να περνάει μοτέρ στην εγγύηση ακόμα και στην ζούλα. ;)

Gregls
30-01-09, 20:33
Δεν ξερω αν αντεχει η αν αξιζει παντος σε μαμα μορφη αντεχει μια χαρα για τις πιεσεις που δουλευει το 1.6t απο εκει και περα οταν βελτιωνεις κατι πρεπει να εισαι 2 φορες προσεκτικοτερος στην χρηση.
Δεν κατηγορο τους ιδιοκτητες ή τους βελτιοτες για το αν εσπασε καποιο, αλλα απο την στιγμη που μεταβαλεις πιεση και avance τοτε παιρνεις ενα ρισκο.
Εγω προσωπικα προς το παρον δεν εχω σκοπο να βαλω προγραμα γιατι συμπαρασυρει το προγραμα σκαστρα και ic πραγματα που τα θεωρω απαραιτητα πλεον για την σωστη λειτουργεια, και τελος το προγραμα που θα εβαζα θα ηθελα να ειναι ως ενα μερος ''safe'', αν τσιτοσεις ενα μοτερ στα μεγιστα με πιεσεις και avance λογικο να σπασει...
Επισης δεν καταλαβαινω γιατι κατηγωρηται τοσο το 1.6T αφου με οσους βελτιοτες μιλησα μου ειπαν οτι εχει κορυφαια σε ροηκοτηα καφαλη, και σε σχεση π.χ. με ενα ιαπωνικο οπως οπως το starlet ''Glanza'' 1.3 130ps οπου με προγραμα στο 1bar γινονται τα μπιελοπιστονα ριζια, ενω το opelaki δεν μασαει ακομα και με 1.6!

TwOfACe
30-01-09, 20:40
όντως έχει πολύ καλή ροηκότητα το μοτέρ ;) ισχυει

tnsOPC7
30-01-09, 20:41
Καλα φιλε ασε....τα Ιαπωνικα ειναι δεν σπαει δεν χαλαει....Και το starlet glanza (ep 91)ειναι 1.3 της 10ετιας του 90 (96-99)και εχει κατι πιστονακια τοσα δα αλλα στο 1 bar και με τα περιφερειακα παει σαν στουκας και δεν γινονται τα πιστονια του ρυζια ... αντεχουν....

Gregls
30-01-09, 20:49
Καλα φιλε ασε....τα Ιαπωνικα ειναι δεν σπαει δεν χαλαει....Και το starlet glanza (ep 91)ειναι 1.3 της 10ετιας του 90 (96-99)και εχει κατι πιστονακια τοσα δα αλλα στο 1 bar και με τα περιφερειακα παει σαν στουκας και δεν γινονται τα πιστονια του ρυζια ... αντεχουν....

Εγω εχω δει να σπαει στο 1bar!!!

Και τα περιφεριακα που αναφερεις κοστιζουν οσο 4 μπιελες ;)

tnsOPC7
30-01-09, 20:57
Εγω εχω δει να σπαει στο 1bar!!!

Και τα περιφεριακα που αναφερεις κοστιζουν οσο 4 μπιελες ;)

Μπορει να ετυχε.Αλλα το θεμα Starlet εχει ως εξης:Αλλαζουν το μοτερ και βαζουν του gt (ep 82) που ειναι απο 1991-96,(''αυγο'').To συγκεκριμενο αντεχει αποδεδειγμενα με τα εντοσθια του σε 1.2 σταθερη πιεση και 1.5 overboost.(Και αντεχει περισσοτερο καιρο το μοτερ χωρις να σπασει παρα ενα κορσα σαν το δικο μου με προγραμμα κτλ.)

dimkais
30-01-09, 21:54
Να μπιέλα απο 1.6Τ
http://img144.imageshack.us/img144/8364/abcd0003xl9.th.jpg (http://img144.imageshack.us/my.php?image=abcd0003xl9.jpg)

μια χαρά είναι....
Για να μην λετε συνεχεια για ψευτικες κλπ....Χαχαχαχα!

NIKOS.OPC
30-01-09, 21:58
Δεν βλεπω κατι περιεργο!!!!!!!!!!!!!

tnsOPC7 +100000000000000 στην υπογραφη σου!!!!!!!!!!!!!

TwOfACe
30-01-09, 22:00
Να μπιέλα απο 1.6Τ
http://img144.imageshack.us/img144/8364/abcd0003xl9.th.jpg (http://img144.imageshack.us/my.php?image=abcd0003xl9.jpg)

μια χαρά είναι....
Φιλαράκι από ατμοσφαιρικό 1.6 είναι ;;;;; :P

αστιευεσαι φαντάζομαι

s5zax
30-01-09, 22:03
Πιστονακι κανεις?
http://img519.imageshack.us/img519/6699/z16ler2jv9.th.jpg (http://img519.imageshack.us/my.php?image=z16ler2jv9.jpg)

sta8is_opc
30-01-09, 22:04
Να μπιέλα απο 1.6Τ

μια χαρά είναι....

μια χαρα!!!λιγο ακομα και θα ηταν μπανανα...!
αυτη ειναι απο το δικο σου;

Basilakhs
30-01-09, 22:07
μια χαρα!!!λιγο ακομα και θα ηταν μπανανα...!
αυτη ειναι απο το δικο σου;

έλα μωρέ βάλτε την ανάποδα και θα ξαναστρώσει :p

sta8is_opc
30-01-09, 22:08
έλα μωρέ βάλτε την ανάποδα και θα ξαναστρώσει :p

λιγο χτυπημα με τη βαριοπουλα θελει και ξαναμπαινει....

TwOfACe
30-01-09, 22:09
Να μπιέλα απο 1.6Τ

Opel Performance Center ...

Ώρες μελέτης να βάλει αυτή τη μπιέλα.
Για οδοντογλυφίδα καλή είναι πάντως

dimkais
30-01-09, 22:12
http://img374.imageshack.us/img374/5900/17122008139lp8.th.jpg (http://img374.imageshack.us/my.php?image=17122008139lp8.jpg)

Sentin3l
30-01-09, 22:16
Μηπως ειστε ΠΟΛΥ off topic?λεω εγω τωρα:p

IRMSCHER
30-01-09, 22:19
E,δεν θα το έλεγα!

Δυστυχώς αυτά είναι οι παρενέργειες των προγραμμάτων και έχουν άμεση σχέση με τις επιπτώσεις ενός κακού προγράμματος-κακής χρήσης-απλά τύχης! :( :(

dimkais
30-01-09, 22:29
Λοιπον,ακούστε την ιστορία της στραβης μπιέλας.
Ειναι ενος φίλου και του λεω τι έπαθε?Μου λέει ,Ασε σηκωσε τρελό over και την άκουσαν οι τρεις απο τις τεσσερις μπιέλες.Του λέω,πόσο σηκωσε ρε????
Μου λέει: 1.4 -1.5Bar!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Και του λέω: και έσπασε με τετοιο over?Μου λεει δεν αντεχουν παραπάνω με τίποτα!!!

Thanos_21
30-01-09, 22:29
http://img187.imageshack.us/img187/726/08092008514hq8.th.jpg (http://img187.imageshack.us/my.php?image=08092008514hq8.jpg)

Και εδώ είναι από το Astra OPC. Πάνω οι μαμά και κάτω οι Arrow (και τα μαμά πιστόνια). :D:D

dimkais
30-01-09, 22:32
Και για να μην αγχώνεστε,όπως ίσως μερικοί παρατηρήσατε,οι δύο μπιέλες δεν είναι ίδιες.Η αριστερή είναι πιο χοντρη και είναι απο 1.6Τ ενώ η στραβή είναι απο ΙΑΠΩΝΑ Colt Czt!!!!

IRMSCHER
30-01-09, 22:34
Δημήτρη απο μαμά 1.6Τ είναι η μπιέλα δλδ ?

Και έχουμε ποιο μεγάλη μπιέλα απο τα CZT ??? Γιούπιιιιιιιιιιι :p

Θανό όμορφα πράγματα,τα βάζεις και ξενοιάζεις και πας και για ύπνο άνετος ε?

tnsOPC7
30-01-09, 22:36

tnsOPC7 +100000000000000 στην υπογραφη σου!!!!!!!!!!!!!

EEEEEE θα ηταν ο τελειος συνδιασμος για μενα.....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

clutchmaster
30-01-09, 22:54
Και για να μην αγχώνεστε,όπως ίσως μερικοί παρατηρήσατε,οι δύο μπιέλες δεν είναι ίδιες.Η αριστερή είναι πιο χοντρη και είναι απο 1.6Τ ενώ η στραβή είναι απο ΙΑΠΩΝΑ Colt Czt!!!!

axaxa trello akyro...

Thanos_21
30-01-09, 23:13

Όχι θα κάτσω να σκάσω :):):)

dimkais
30-01-09, 23:33
Δημήτρη απο μαμά 1.6Τ είναι η μπιέλα δλδ ?

Και έχουμε ποιο μεγάλη μπιέλα απο τα CZT ??? Γιούπιιιιιιιιιιι :p

Για να μην βρίζουμε μονο τα δικά μας.Να και οι Ιάπωνες τι χρησιμοποιουν....

Αυτη είναι η καλύτερη λύση....

Sentin3l
31-01-09, 03:04
Opel Performance Center ...

Ώρες μελέτης να βάλει αυτή τη μπιέλα.
Για οδοντογλυφίδα καλή είναι πάντως

ειδες που βιαζεσαι να μιλησεις.....?:cool:

tnsOPC7
31-01-09, 03:10
....Να και οι Ιάπωνες τι χρησιμοποιουν....

Στα 150 αλογα........

TwOfACe
31-01-09, 03:27
ειδες που βιαζεσαι να μιλησεις.....?:cool:

Κάνε λίγη υπομονή απο βδομάδα θα έχω και εγώ φωτογραφίες :D
Δηλαδή η αριστερή είναι καλή μπιέλα ε ?
Σαρέσει ο διαγωνισμός ποιά εταιρία έχει την χειρότερη μπιέλα ?
Δεν μπορώ να καταλάβω μερικούς πραγματικά

opcbabis
31-01-09, 03:28
παιδια με ολο το σεβασμο απεναντι σας συμφωνω και διαφωνω ταυτοχρονα με ολους.τι εννοω.
-θεωρω απαραδεκτο να πιστευει καποιος οτι ενα αυτοκινητο με 200 αλογα ειναι αργο και εχει αναγκη απο προγραμμα.
-αυτο που εχει αναγκη το αυτοκινητο ειναι λιγα χρηματα για στησιμο και μεταδοση και γινεται εκπληκτικο
-μηπως ειμαστε αχαριστοι?μας εχουν προσφερει ενα πολυ δυνατο μοτερ 1.6 τουρμπο με χαρακτηριστικα και γραμμικοτητα αντιστοιχου 2λιτρου ατμοσφαιρικου και εμεις κοιταμε πως να το χαλασουμε αυτο?
-μια πραγματικα ολοκληρωμενη βελτιωση ξεκιναει πρωτα απο την ενεργητικη ασφαλεια(αναρτηση-μεταδοση-φρενα) και επειτα προχωραει στην αυξηση ιπποδυναμης
-προσωπικα ειχα προγραμμα(για 5000χλμ) και μαλιστα απο βελτιωτη του οποιου δεν εχει σπασει κανενα κορσα αλλα το εβγαλα γιατι χαλουσε την ομοιογενεια του αυτοκινητου(κατα βαθος ειμαι ατμοσφαιρακιας)
απο την αλλη ομως ειναι απαραδεκτο εν ετη 2009 να υπαρχει τοσο ευαισθητο μοτερ σε βελτιωσεις πρωτου σταδιου διοτι πλεον ο οποιοσδηποτε αγοραζει γρηγορο αυτοκινητο με την προοπτικη της βελτιωσης.
δεν ειμαι καθολου συντηρητικος και μου αρεσει απιστευτα η βελτιωση(και τα προηγουμενα 5 αυτοκινητα μου τα ειχα βελτιωσει ολοκληρωτικα) αλλα στο συγκεκριμενο αυτοκινητο το μονο που δεν εχω βαλει αυτη τη στιγμη ειναι προγραμμα(ειχα αλλα το εβγαλα) διοτι πιστευω οτι απλα δεν του χρειαζεται.
φυσικα αυτη ειναι καθαρα δικη μου αποψη και σιγουρα μερικοι θα συμφωνησουν και μερικοι οχι.
το βασικο ειναι οτι κανουμε στα αυτοκινητα μας να το κανουμε με πολυ προσοχη (οπως ειπε και ο pitsirikos) γιατι οι περισσοτεροι απο εδω μεσα δεν ειμαστε ουτε λεφταδες ουτε παιδια εφοπλιστων.διοτι οταν ολα πανε στραβα το αποτελεσμα κοστιζει και μαλιστα πολυ!!
το δικο μου μοτερακι εχει 47000χλμ τα οποια γιναν με σεβασμο(ποτε κρυο σκισιμο) και φροντιδα(αψογη συντηρηση) αλλα και απιστευτο ΣΚΙΣΙΜΟ και δοξα το θεο μεχρι τωρα κελαηδαει.(φτου να μη το ματιαξω)
πρεπει να βγηκα και λιγο off topic!!!!sorry

NIKOS.OPC
31-01-09, 10:30
Γεια σου Μπαμπη με τα μπλοκε σου!!ποτε θα το δοκιμασω!!!Γιωργο(TwOfACe) φυσικα και κανω πλακα!!!
Γιατι εχουμε ξεφυγει λιγο απο το θεμα λεω να κανουμε ενα τοπικ ''προβληματα με προγραμματα 1,6τ'' ...

Αν και δεν μπορω να αποδειξω τπτ γιατι πολλα ακουγονται πιστευετε οτι αν ενα μαμα σπασει που οπο οτι ξερω εχει γινει θα ακουστει??Θα μπει μεσα θα το κανουν θα του δωσουν εγγυηση κανενα σερβις δωρο και τελος...επισης γιατι ειμαι Ελλαδα δεν εμπιστευομαι κανεναν σχετικα με τα προγραμματα που ειναι απο καθε μεγαλη βελτιωτικη ποιος μου λεει εμενα οτι δεν ειναι απο οποιοδηποτε προγραμματιστη και πληρωνω 800-900€ και κινδυνευει και το μοτερ μου.

pitsirikos
31-01-09, 11:05
Mπαμπη, τι προγραμμα φορουσες αν επιτρεπεται?
Ή στειλε ενα pm...

Sentin3l
31-01-09, 13:26
Stay on topic παιδια το χουμε ξεφτιλισει....ανοιξτε ενα τοπικ αλλου να το συνεχισουμε τη κουβεντα εκει

pitsirikos
31-01-09, 13:47
Stay on topic παιδια το χουμε ξεφτιλισει....ανοιξτε ενα τοπικ αλλου να το συνεχισουμε τη κουβεντα εκει

Που ειδες το offtopic??
Μιλαμε, για corsa opc, για προγραμμα, για αξιοπιστια, οτι ακριβως ρωταει ο δημιουργος του τοπικ...

Λοιπον, αυτα που εμαθα τελευταια ειναι τα εξης:
Του corsa τα μπιελοπιστονα ειναι chinatown....
Καμια σχεση με τα μαλε που φοραει το astra opc...

Επισης, συνηθως βαρανε 4ο κυλινδρο, κι αυτο μπορει να οφειλεται στην λαθος απο το εργοστασιο κατασκευη της πολλαπλης εισαγωγης, δηλαδη, δε τροφοδοτει ισαξια και τους 4εις κυλινδρους...

Ειμαι 90% σιγουρος οτι καποιο λακο εχει η φαβα και αν βρεθει θα μπορουμε να μιλαμε για αξιοπιστια, αποκλειεται να παθαινουν συγκεκριμενες ζημιες ολα οσα βαρανε.
Φυσικα δε μιλαω για τις μπιελες καθως αυτο ειναι καθαρα θεμα προγραμματος...

TwOfACe
31-01-09, 14:04
Sentin3l ξέρω ότι δεν γουστάρεις την πάρτη μου θέλω να σε ρωτήσω 2-3 πραγματάκια.
O 1.6T σπάει την μπιέλα απο το over. Λές να παρακάμψουμε στα προγράμματά μας το οver.
Αλήθεια μαμά το αμάξι over 1.3 δεν κάνει ? 270NM δεν βγάζει στο over ;
Σε ένα τέτοιο αμάξι που σηκώνει απο την μάνα του 1.3 και βγάζει 270nm δικαιολογεί να έχει τις συγκεκριμένες μπιέλες-οδοντογλυφίδες ?

Αν στο Astra OPC βάζανε μπιέλες που με τα βίας αντέχε 270hp και 38nm θα είχες ακόμα την ίδια άποψη "ε και τί έγινε πλήρωσα για 240 αν ήθελα παραπάνω θα έπερνα vectra opc ! "

sta8is_opc
31-01-09, 14:21
Που ειδες το offtopic??
Μιλαμε, για corsa opc, για προγραμμα, για αξιοπιστια, οτι ακριβως ρωταει ο δημιουργος του τοπικ...

Λοιπον, αυτα που εμαθα τελευταια ειναι τα εξης:
Του corsa τα μπιελοπιστονα ειναι chinatown....
Καμια σχεση με τα μαλε που φοραει το astra opc...

Επισης, συνηθως βαρανε 4ο κυλινδρο, κι αυτο μπορει να οφειλεται στην λαθος απο το εργοστασιο κατασκευη της πολλαπλης εισαγωγης, δηλαδη, δε τροφοδοτει ισαξια και τους 4εις κυλινδρους...

Ειμαι 90% σιγουρος οτι καποιο λακο εχει η φαβα και αν βρεθει θα μπορουμε να μιλαμε για αξιοπιστια, αποκλειεται να παθαινουν συγκεκριμενες ζημιες ολα οσα βαρανε.
Φυσικα δε μιλαω για τις μπιελες καθως αυτο ειναι καθαρα θεμα προγραμματος...

+1
το γεγονος οτι ολα βαρανε στο 4ο πιστονι κατι πρεπει να σημαινει!
καποιο λακο εχει η φαβα σιγουρα,η θα τον βρουμε η θα αλλαξουμε μπιελιπιστονα;)

tuning club
31-01-09, 14:23
παιδια με ολο το σεβασμο απεναντι σας συμφωνω και διαφωνω ταυτοχρονα με ολους.τι εννοω.
-θεωρω απαραδεκτο να πιστευει καποιος οτι ενα αυτοκινητο με 200 αλογα ειναι αργο και εχει αναγκη απο προγραμμα.
-αυτο που εχει αναγκη το αυτοκινητο ειναι λιγα χρηματα για στησιμο και μεταδοση και γινεται εκπληκτικο
-μηπως ειμαστε αχαριστοι?μας εχουν προσφερει ενα πολυ δυνατο μοτερ 1.6 τουρμπο με χαρακτηριστικα και γραμμικοτητα αντιστοιχου 2λιτρου ατμοσφαιρικου και εμεις κοιταμε πως να το χαλασουμε αυτο?
-μια πραγματικα ολοκληρωμενη βελτιωση ξεκιναει πρωτα απο την ενεργητικη ασφαλεια(αναρτηση-μεταδοση-φρενα) και επειτα προχωραει στην αυξηση ιπποδυναμης
-προσωπικα ειχα προγραμμα(για 5000χλμ) και μαλιστα απο βελτιωτη του οποιου δεν εχει σπασει κανενα κορσα αλλα το εβγαλα γιατι χαλουσε την ομοιογενεια του αυτοκινητου(κατα βαθος ειμαι ατμοσφαιρακιας)
απο την αλλη ομως ειναι απαραδεκτο εν ετη 2009 να υπαρχει τοσο ευαισθητο μοτερ σε βελτιωσεις πρωτου σταδιου διοτι πλεον ο οποιοσδηποτε αγοραζει γρηγορο αυτοκινητο με την προοπτικη της βελτιωσης.
δεν ειμαι καθολου συντηρητικος και μου αρεσει απιστευτα η βελτιωση(και τα προηγουμενα 5 αυτοκινητα μου τα ειχα βελτιωσει ολοκληρωτικα) αλλα στο συγκεκριμενο αυτοκινητο το μονο που δεν εχω βαλει αυτη τη στιγμη ειναι προγραμμα(ειχα αλλα το εβγαλα) διοτι πιστευω οτι απλα δεν του χρειαζεται.
φυσικα αυτη ειναι καθαρα δικη μου αποψη και σιγουρα μερικοι θα συμφωνησουν και μερικοι οχι.
το βασικο ειναι οτι κανουμε στα αυτοκινητα μας να το κανουμε με πολυ προσοχη (οπως ειπε και ο pitsirikos) γιατι οι περισσοτεροι απο εδω μεσα δεν ειμαστε ουτε λεφταδες ουτε παιδια εφοπλιστων.διοτι οταν ολα πανε στραβα το αποτελεσμα κοστιζει και μαλιστα πολυ!!
το δικο μου μοτερακι εχει 47000χλμ τα οποια γιναν με σεβασμο(ποτε κρυο σκισιμο) και φροντιδα(αψογη συντηρηση) αλλα και απιστευτο ΣΚΙΣΙΜΟ και δοξα το θεο μεχρι τωρα κελαηδαει.(φτου να μη το ματιαξω)
πρεπει να βγηκα και λιγο off topic!!!!sorry

Συμφωνω με τον φιλο!Ειτε εχεις δυνατο μοτερ ειτε δεν εχεις πρωτα κοιτας το στισιμο και μετα ολα τα αλλα!

Sentin3l
31-01-09, 14:25
Καταρχην μην εισαι προκατηλημενος απεναντι μου.ποτε δεν ειπα οτι σε αντιπαθω ουτε εδειξα κατι τετοιο,συζητηση κανουμε κ αν ειπα κατι που σου δημιουργησε αυτη την εντυπωση τοτε σορυ

Στο δια ταυτα,εγω ειπα οτι δε πιστευω πως σπανε μαμα μιας κ ειλικρινα δε το χα ξανακουσει ποτε μου.αν οντως συμβαινει αυτο(συνεχιζω να ειμαι τρελα δυσπιστος) τοτε ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ
Πηρα Astra κ προτου το παρω ειχα ενημερωθει για καποια πραγματακια οσον αφορα τη βελτιωση.αν δεν αντεχαν αποδεδειγμενα θα το επαιρνα κ παλι διοτι μαμα ΘΑ αντεχε.

Κ γω κανονιζω βελτιωση σε λιγο καιρο.αν ηταν να ξεφυγω πανω απ τα 300 θα αλλαζα μπιελες χωρις δισταγμο.πληρωσα κατι να αντεχει μαμα δεν υπεγραψα τπτ με την οπελ που να λεει οτι θα μπορω να βγαλω 1 ΑΛΟΓΟ παραπανω απροβληματιστα κ για αυτο δεν μπορω να τους κατηγορησω.μου το εδωσαν ετοιμο.θελω εγω να το βελτιωσω?θα το κανω με δικη μου ευθηνη.Λαθος πολιτικη της οπελ τη στιγμη που στη seat στο προσφερουν κ με προγραμμα με εγγυηση?ισως ναι.

Σκεφτεστε πονηρα μονο εκει που θελετε ομως.στα ποσα χιλιομετρα θα παει για δισκο το παλικαρι με το cupra?για μπαλακια? για ρουλεμαν?στα ποσα θα φτυσει πνευμονι η turbina του?θα του τα παρουν νωριτερα απο μενα κ 2 κ 3 κ 4 φορες μακροπροθεσμα οταν εγω στα επομενα 5 χρονια ΜΕΤΑ την εγγυηση θα παω στην οπελ για τα συγκεκριμενα προβληματα 5 φορες αυτος θα εχει παει 10

Δε το χρωστουσανε σε κανεναν να σου βαζουν το προγραμμα απο αγαπη για το πελατη....καλο επικοινωνιακο κολπο κ πιανει κ μπραβο τους κ "βλακεια" της opel που δεν εκανε κατι αντιστοιχο
Αλλα δε δεχομαι να κατηγορω ενα μαμα αυτοκινητο οτι δεν αντεχει την βελτιωση με κλειστο μοτερ.δε στο υποσχεθηκε κανενας

Για αυτο λοιπον ΝΑΙ πληρωσα για 240 αν θελω παραπανω θα πληρωσω σωστα πραγματα κ θα κανω μια ΣΩΣΤΗ βελτιωση κ θα εχω παντα το κεφαλι μου ησυχο.κ αν θελησω πανω απο 300 θα κανω μια απο τα ιδια

TwOfACe
31-01-09, 14:30
Οκ ο κάθε άνθρωπος έχει το δικό σου σκεπτικό.
Σεβαστό

clutchmaster
31-01-09, 14:47
Και για να μην λεμε ο,τι να ναι, πατε στην Γερμανια να παρετε Σεατ απο αντιπροσωπεια και ζητηστε προγραμμα ΚΑΙ εγγυηση, και πειτε μου ποσο ξυλο θα φατε στο επομενο λεπτο...

Αυτα ειναι "εξυπναδες" ελληνικες...

Oσον αφορα τις συγκεκριμενες μπιελες: Βασικα στοιχεια μηχανολογιας, οποιος δεν τα κατεχει και θελει να "την πει", ας κατσει να διαβασει πρωτα λιγο:
Σε ενα μοτερ που θελεις να ειναι ευστροφο, το Α και το Ω ειναι να εχεις οσο το δυνατον λιγοτερη/ελαφρυτερη κινουμενη μαζα. Αν εσεις θελετε να αντεχει σε μανησια μορφη 50κιλα ροπης, βαλτε του πιστονια απο πετρελαιο!! Αλλα μετα μην διαμαρτυρεστε οτι θελει 1 λεπτο για να ανεβασει στροφες.

Επισης, αν η Οπελ εβαζε καλυτερα πιστονια και σας το χρεωνε 2χιλιαρικα παραπανω, οι μισοι δεν θα το παιρνατε και οι αλλοι μισοι ακομα θα κανατε παραπονα για την τιμη του.

Ας μεινουμε λιγο αντικειμενικοι...

Το θεμα ειναι ενα και ειναι γνωστο: Το μοτερ ειναι ενα απλο μικρο τσιτωμενο 16αρι μαζικης παραγωγης!! Πρεπει να ειναι οικονομικο στο κοστος. Το ξερατε ολοι απο την αρχη. Οσοι δεν το ξερατε να ρωτουσατε. Δεν μπορειτε να ριχνετε σφαλματα ΣΕ ΟΛΟΥΣ τους αλλους, μονο και μονο επειδη το μοτερ δεν αντεχει τις ορεξεις καποιων!!!

Και για ρωτηστε αυτους που σπασανε τα μοτερ, ετσι απο περιεργια, ποσες φορες την ημερα επιταχυνανε με 4η και 5η στο σασμαν ενω πηγαιναν με 30/40χλμ, μονο και μονο για να βλεπουν το μπαρομετρο τους και να ακουνε την σκαστρα?! Αλλα ναι, μετα φταιει το μοτερ...

Sentin3l
31-01-09, 15:02
Και για ρωτηστε αυτους που σπασανε τα μοτερ, ετσι απο περιεργια, ποσες φορες την ημερα επιταχυνανε με 4η και 5η στο σασμαν ενω πηγαιναν με 30/40χλμ, μονο και μονο για να βλεπουν το μπαρομετρο τους και να ακουνε την σκαστρα?! Αλλα ναι, μετα φταιει το μοτερ...

+1000

To οβερ σκοτωνει τον ερωτα lol lol lol

tuning club
31-01-09, 15:10
+1000

To οβερ σκοτωνει τον ερωτα lol lol lol

+1

TwOfACe
31-01-09, 15:14
Γιατί πρέπει να είμαστε μια ζωή τον άκρων ?
Μίλησε κανείς για 300hp ή 50κιλά ροπή ?

Το να ζητάς 240hp και μια ροπή 32 δεν είναι τόσο τραγικό.

Πάμε πάλι απο την αρχή. Ας πάρουμε ένα άλλο παράδειγμα μην πιάσω πάλι το 1.4TSi γιατί έχω γίνει κουραστικός.

Η BMW έφτιαξε και αυτή 1.6Τ και το έδωσε στο couper 207 (GT rallye RC) και σε μερικά άλλα μοντέλα.

Έχεις ακούσει πολλά να έχουν σπάσει ? Εγώ προσωπικά ΚΑΝΕΝΑ.
Θα παρακαλάγαμε να είχαμε εκείνο το 1.6Τ παρά αυτό που έχουμε εμείς.

Το μοτέρ της BMW εσωτερικά έχει πάρα πολύ καλά μέταλλα και ετοιμάζεται big turbo 250+ χωρίς να ανοιχτεί μοτέρ.
Ο λόγος που δεν πάνε τόσο πολύ αυτά είναι επειδή έχουν ποιο μικρή τουρμπίνα απο εμάς
http://www.postimage.org/PqRkXHA.jpg (http://www.postimage.org/image.php?v=PqRkXHA)
Μόνο και μόνο απο την εισαγωγη της τουρμπίνας καταλαβαίνεις πόσο μικρή είναι.
Αν είχαν τουρμπίνα σαν τα δικά μας 1.6Τ απλά θα έπαιζαν στα 240-250 και δεν θα έσπαγαν γιατί έχουν καλά μέταλλα.

Και συμφωνώ μαζί σου cluts όποιος πατάει 4η 5η 6η απο τα 40-50 χιλιόμετρα είναι άσχετος.

clutchmaster
31-01-09, 15:33
το μοτερ της BMW δεν ειναι τιποτα το σοβαρο για μενα.
Καταρχας εχεις δει κανενα στο δρομο? ποσα εχουν πουληθει? το 1/10 σε σχεση με το μοτερ της οπελ και πολυ ειναι.

Kαι απο την αλλη ΠΩΣ να σπασει αυτο το μοτερ? 150 αλογα, 240Νμ ΧΩΡΙΣ οβερ!!! Με προγραμμα παει εκει που το μοτερ του Κορσα ειναι μαμα...

Δηλαδη τι συγκρινουμε τωρα?

TwOfACe
31-01-09, 15:35
207 RC - cooper s 175 270NM over.

Πρόγραμμα για 210 σηκώνει 1.2 over και 1 σταθερό.
Α ξέχασα έχει και άμεσο ψεκασμό.

Για τον ***** το μοτέρ :)

http://www.carsinspections.com/gr/tuning/Peugeot207/peugeot207rc.html

clutchmaster
31-01-09, 15:53
260Νμ οβερ στην επισημη σελιδα.

Και τι εγινε, ακομα και βελτιωμενο απο τον βελτιωτη σου λιγοτερα βγαζει παλι. Και ποσα τετοια με προγραμμα κυκλοφορουν στην Ελλαδα? 5?

Καθαρα στατιστικα δεν μπορουν να σπασουν τοσο οσο το Ζ16...

Δηλαδη σκοπος της ζωης σου ποιος ειναι, να αποδειξεις οτι το Ζ16 ειναι το χειροτερο μοτερ της κατηγοριας του?
Ε να το δεχτουμε τοτε και να ληξει το θεμα,γιατι ουσια δεν εχει πλεον. Απλα με αυτο το αυτοκινητο που η ατιμη κοινωνια σου επεβαλε να οδηγεις, δεν φαινεσαι και πλυ πειστικος...

Sentin3l
31-01-09, 15:55
εγω ξερω αρκετα 1.6Τ που εχουν τα ιδια αλογα με προγραμμα κ δουλευουν μια χαρα.κ με παραπανω οβερ.κ τωρα θα γυρισεις να μου πεις ναι αλλα υπαρχουν κ αλλα που σπασανε μαμα,εγω θα σου πω οτι δε το πιστευω κ θα εχουμε παλι ενα φαυλο κυκλο

Δηλαδη σκοπος της ζωης σου ποιος ειναι, να αποδειξεις οτι το Ζ16 ειναι το χειροτερο μοτερ της κατηγοριας του?
Ε να το δεχτουμε τοτε και να ληξει το θεμα,γιατι ουσια δεν εχει πλεον. Απλα με αυτο το αυτοκινητο που η ατιμη κοινωνια σου επεβαλε να οδηγεις, δεν φαινεσαι και πλυ πειστικος...

+1

εμενα με "ενοχλει" ενα πραγμα.αναθεμα αν εχετε πει ποτε καλη κουβεντα για την επιλογη που κανατε...λες κ οταν το αγοραζατε σας κοροιδεψανε.κ αυτο να εγινε πουληστε το...

Th4n4s1s
31-01-09, 16:01
Twoface, αφού το να ζητάς 240 και 32 κιλά ροπή δεν είναι τόσο τραγικά πόσο over και σταθερό σηκώνει ο συγκεκριμένος κινητήρας?

Απλά ξανασκέψου την φράση σου, απο 1.6 μοτέρ να ζητάς 240 άλογα και 32 κιλά ροπή με μαμά εντόσθια δεν είναι τόσο τραγικά. Όσα σου δίνει ο 2.0τρος του Astra OPC άλλα μαμά εντόσθια.

Δηλαδή για καταλάβω το τραγικό ποίο θα ήτανε? Να ζήταγες 300 άλογα και 50 κιλά ροπή?

Κατά την άποψή μου, τραγικό είναι να ζητάει κάποιος +1 άλογο από οποιοδήποτε κινητήρα μαζικής παραγωγής και να απαιτεί ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ.
Η μήπως οι 100άδες ώρες δοκιμών-πειραμάτων εξέλιξης έδειξαν ότι χαλαρά ο16.τ δίνει 240 και 32 κιλά ροπή αλλά εμείς θα τον βγάλουμε με 180 και το πολύ με 192 έτσι για μαγκία.

Το θέμα είναι απλό αν κάποιος ήθελε παραπάνω άλογα ας έπαιρνε άλλον κινητήρα. Αν θέλει να τον ξεζουμίσει τότε παίρνει τα ρίσκα του ΕΝ ΓΝΩΣΗ του.

opcbabis
31-01-09, 16:01
[QUOTE=NIKOS.OPC;158335]Γεια σου Μπαμπη με τα μπλοκε σου!!ποτε θα το δοκιμασω!!!

Σ αρεσε????

clutchmaster
31-01-09, 16:10
[quote=NIKOS.OPC;158335]Γεια σου Μπαμπη με τα μπλοκε σου!!ποτε θα το δοκιμασω!!!

Σ αρεσε????

To chat-box ειναι στην αρχικη σελιδα πανω πανω, οχι εδω μεσα.

sta8is_opc
31-01-09, 16:33
εγω ξερω αρκετα 1.6Τ που εχουν τα ιδια αλογα με προγραμμα κ δουλευουν μια χαρα.κ με παραπανω οβερ.

δε μου λετε ρε παιδια,ποσα opc κυκλοφορουνε στη ελλαδα σημερα;;
500;600;1000 δεν ξερω!εγω ξερω οτι ειναι το καλυτερο value for money της κατηγοριας του και πουλαει σαν τρελλο!ειναι η νεα γενια rallye που πιστευω θα πουλαει μεχρι και την τελευταια μερα της αντικαταστασης του!
απο τα 500-1000 ποσα εχουν σπασει;30;;40;αντε βαλε 50!υπαρχουν και τα υπολοιπα που κυκλοφορουνε μια χαρα ομως,και πολλα απ αυτα με προγραμμα,και δεν ειναι λιγα!μη προσπαθουμε ολοι μονο να τα θαβουμε!
ενταξει,το γεγονος οτι καποια σπανε,εστω και μαμα κατι σημαινει για μενα!κατι υπαρχει που δεν εχει προσεχτει απο το εργοστασιο και προφανως κανεις δεν το χει εντοπισει(θες να ναι οι μπιελες του,θες τα πιστονια του,θες η εισαγωγη του,θες τα μπουζι του,θες ολα τα μεταλλα,κατι φταιει παντως..)και στην τελικη στο δινει ετοιμο βελτιωμενο ρε κυριε απο την opc!απο κει και περα παρε το ρισκο και σκαλισε το!μην εχεις απαιτηση για εγγυηση ομως!
το μονο σιγουρο ειναι πως για να φτασει η οπελ να σου δωσει ενα αμαξι με 200 αλογα στα 22500 χιλιαρικα εχει προσπαθησει πολυ για αυτο!εχει κανει καποιες περικοπες,λογικο ειναι!γιατι αν σου εβαζε σφυριλατα θα το πληρωνες 25000!και οτι αλλο θα σου εβαζε θα τα εσκαγες αδρα!αλλα τωρα εχεις παρει 1.6 μοτερ με 200 αλογα(φτανουν και περισσευουν),26 κιλα ροπη,πανακριβα recaro,φουλ bodykit και γενικα ενα συνολο καθ ολα ολοκληρωμενο με 22500!
τοσο κανει και το golf tsi(140ps)!
μη θαβουμε λοιπον το αμαξακι μας που τοσο φθηνα μας προσεφερε η μαμα οπελ!και οποιος παιρνει το ρισκο και το σκαλιζει να ξερει οτι παιζει με τις πιθανοτητες...τουλαχιστον εγω που το χω κανει γνωριζω και το ρισκο που παιρνω!

Basilakhs
31-01-09, 16:42
δε μου λετε ρε παιδια,ποσα opc κυκλοφορουνε στη ελλαδα σημερα;;
500;600;1000 δεν ξερω!εγω ξερω οτι ειναι το καλυτερο value for money της κατηγοριας του και πουλαει σαν τρελλο!ειναι η νεα γενια rallye που πιστευω θα πουλαει μεχρι και την τελευταια μερα της αντικαταστασης του!
απο τα 500-1000 ποσα εχουν σπασει;30;;40;αντε βαλε 50!υπαρχουν και τα υπολοιπα που κυκλοφορουνε μια χαρα ομως,και πολλα απ αυτα με προγραμμα,και δεν ειναι λιγα!μη προσπαθουμε ολοι μονο να τα θαβουμε!
ενταξει,το γεγονος οτι καποια σπανε,εστω και μαμα κατι σημαινει για μενα!κατι υπαρχει που δεν εχει προσεχτει απο το εργοστασιο και προφανως κανεις δεν το χει εντοπισει(θες να ναι οι μπιελες του,θες τα πιστονια του,θες η εισαγωγη του,θες τα μπουζι του,θες ολα τα μεταλλα,κατι φταιει παντως..)και στην τελικη στο δινει ετοιμο βελτιωμενο ρε κυριε απο την opc!απο κει και περα παρε το ρισκο και σκαλισε το!μην εχεις απαιτηση για εγγυηση ομως!
το μονο σιγουρο ειναι πως για να φτασει η οπελ να σου δωσει ενα αμαξι με 200 αλογα στα 22500 χιλιαρικα εχει προσπαθησει πολυ για αυτο!εχει κανει καποιες περικοπες,λογικο ειναι!γιατι αν σου εβαζε σφυριλατα θα το πληρωνες 25000!και οτι αλλο θα σου εβαζε θα τα εσκαγες αδρα!αλλα τωρα εχεις παρει 1.6 μοτερ με 200 αλογα(φτανουν και περισσευουν),26 κιλα ροπη,πανακριβα recaro,φουλ bodykit και γενικα ενα συνολο καθ ολα ολοκληρωμενο με 22500!
τοσο κανει και το golf tsi(140ps)!
μη θαβουμε λοιπον το αμαξακι μας που τοσο φθηνα μας προσεφερε η μαμα οπελ!και οποιος παιρνει το ρισκο και το σκαλιζει να ξερει οτι παιζει με τις πιθανοτητες...τουλαχιστον εγω που το χω κανει γνωριζω και το ρισκο που παιρνω!

+ 1

daffy
31-01-09, 23:01
207 RC - cooper s 175 270NM over.

Πρόγραμμα για 210 σηκώνει 1.2 over και 1 σταθερό.
Α ξέχασα έχει και άμεσο ψεκασμό.

Για τον ***** το μοτέρ :)

http://www.carsinspections.com/gr/tuning/Peugeot207/peugeot207rc.html

Tα μοτερ των Gt/rallye χωρις ανοιγμα, πλεον ως πληρες 1ο στάδιο (μαζι με ενα μικρο upgrade στην τουρμπινα) κυμαινονται στα 230-240πς πάντα σε μάχα δυναμομετρο.

Και για τον φιλο που ανεφερε το ποσα κυκλοφορουν, θα ελεγα αρκετα...και ακομη δν εχω ακουσει να έσπασε καποιο.(αν και βγαλανε ενα προβλημα που οποιοι δν το προλαβουν θα κλαψουν το μοτερ τους,αλλα ειναι ασχετο με βελτιωση ή οχι).

Εκατσα και διαβασα παιδες προσεκτικα ολες τις σελιδες που γραψατε...Πολλα συμπεράσματα φυσικα, οπως ειναι και λογικο,μιας κια αναλυθηκαν πολλα θέματα.

Αρχικα, μιλάμε για 2 ΗΔΗ βελτιωμενα αυτ/τα...ειτε κορσα ειτε αστρα.Οπως και να χει η οπελ τα εχει βγαλει ετσι στην παραγωγη με ενα τυχαιο συνατελεστή αξιοπιστιας (ας τι βαφτισω) Χ. Σου λεει οτι κυριε με σωστη χρηση το αμαξι δε θα παρουσιασει καποιο σφαλμα στα μερη που "πονουν", μπιελες,πιστονια.
Οταν ομως καποιος θελει να το βελτιωσει, μειωνει αυτον τον Χ συντελεστη αξιοπιστιας κατα καποιο ποσοστό.Τωρα αν ειναι 5%, 10% ,50% το επιλεγει ο ιδιος.Φυσικα μετα πηγαινουμε σε επικυνδυνα μονοπατια,οπως πολλοι μαθαμε πως οι μπιελες του κορσα την "ακουνε" ελεω ροπης στα χαμηλα...
Με λιγα λογια, ας μην απαιτουμε οτι επειδη ντε και καλα σκασαμε τα Ψ χρηματα,πρεπει να παρουμε και ενα μοτερ βελτιωσιμο κατα τοσο %...

ΕΑΝ ολοι ειχαμε λεφτα για πεταμα, μπορουσαμε να παρουμε ενα σ3 με 265 και να το παμε 1ο σταδιο στα 350πς και να σπαμε και πλακα...Αλλα που τα 25.000/35.000 κορσα/αστρα και που τα 45.000.
Ας μην ημεθα πλεονεκτες...

Mike_M
01-02-09, 14:11
Το τί φταίει για τα σπασίματα είναι πολύ απλό και δεν χρειάζεται να πλέκουμε θεωρίες συνομωσίας κλπ κλπ...
Όλοι θα γνωρίζετε ότι όλα τα group VAG Tfsi ή το Astra OPC για παράδειγμα, έχουν sensor attached to the ecu, ο οποίος όταν ανιχνεύσει ότι υπάρχει φτωχό μείγμα ''ρίχνει τον διακόπτη'' και θέτει το αυτοκίνητο σε safe mode, απαγορεύοντάς του να ανεβάσει, πέρα από κάποιο όριο στροφών...
Ο εγκέφαλος των καμαριών μας λοιπόν...(Corsa OPC) και κατ'επέκτασιν των 1.6Τ Astras δεν διαθέτει αυτή την λειτουργία...
Surprised or not, αυτή είναι η πραγματικότης.
Σκεφτείται πόσα βελτιωμένα VAG ή OPC Astras φίλων σας, ''κάνουν χρήση'' της λειτουργίας αυτής και πόσο συχνά
και θα καταλάβετε γιατί εμείς καρκινοβατούμε και σκεφτόμαστε τί ταχύτητα έχουμε για να ''ανοίξουμε'' ή να κατεβάσουμε πρώτα μία ή και δύο ταχύτητες κάτω before put the pedal to the metal!
Το μόνο καλό της υπόθεσης είναι ότι ο αγαπητός κύριος Regal στο Νησί, έχει ανιχνεύσει το πρόβλημα και ετοιμάζει την λύση του, μήπως και γλυτώσουμε τα σπασίματα ή τα σφυρήλατα...

Τα σέβη μου.-

sta8is_opc
01-02-09, 14:43
Το τί φταίει για τα σπασίματα είναι πολύ απλό και δεν χρειάζεται να πλέκουμε θεωρίες συνομωσίας κλπ κλπ...
Όλοι θα γνωρίζετε ότι όλα τα group VAG Tfsi ή το Astra OPC για παράδειγμα, έχουν sensor attached to the ecu, ο οποίος όταν ανιχνεύσει ότι υπάρχει φτωχό μείγμα ''ρίχνει τον διακόπτη'' και θέτει το αυτοκίνητο σε safe mode, απαγορεύοντάς του να ανεβάσει, πέρα από κάποιο όριο στροφών...
Ο εγκέφαλος των καμαριών μας λοιπόν...(Corsa OPC) και κατ'επέκτασιν των 1.6Τ Astras δεν διαθέτει αυτή την λειτουργία...
Surprised or not, αυτή είναι η πραγματικότης.
Σκεφτείται πόσα βελτιωμένα VAG ή OPC Astras φίλων σας, ''κάνουν χρήση'' της λειτουργίας αυτής και πόσο συχνά
και θα καταλάβετε γιατί εμείς καρκινοβατούμε και σκεφτόμαστε τί ταχύτητα έχουμε για να ''ανοίξουμε'' ή να κατεβάσουμε πρώτα μία ή και δύο ταχύτητες κάτω before put the pedal to the metal!
Το μόνο καλό της υπόθεσης είναι ότι ο αγαπητός κύριος Regal στο Νησί, έχει ανιχνεύσει το πρόβλημα και ετοιμάζει την λύση του, μήπως και γλυτώσουμε τα σπασίματα ή τα σφυρήλατα...

Τα σέβη μου.-
επειδη δεν καταλαβα καλα εννοεις οτι το corsa opc δεν μπαινει ποτε σε safe mode η οτι δεν μπαινει σε safe mode οταν ανιχνευει φτωχο μειγμα;;

Sentin3l
01-02-09, 14:52
Θελει να πει οτι ενω τα αλλα ανιχνευουν φτωχο μειγμα κ μπαινουν σε Safe mode το corsa δε μπαινει σε safe mode λογω φτωχου μειγματος.κατι που μαλλον δεν ισχυει γιατι εσενα σταθη εχει μπει σε safe για αυτο το λογο νομιζω

sta8is_opc
01-02-09, 14:59
αυτο ακριβως θελω να πω και γω!ειδικοτερα με το παλιο πραογραμμα(πριν γινει update)ειχε μπει αρκετες φορες σε safe mode το δικο μου!σιγουρα για να εμπαινε κατι ανιχνευε,ειτε φτωχο μειγμα,ειτε ψηλοτερη πιεση!

opcbabis
01-02-09, 15:20
αυτο ακριβως θελω να πω και γω!ειδικοτερα με το παλιο πραογραμμα(πριν γινει update)ειχε μπει αρκετες φορες σε safe mode το δικο μου!σιγουρα για να εμπαινε κατι ανιχνευε,ειτε φτωχο μειγμα,ειτε ψηλοτερη πιεση!

εκανες update στην opel?εχει διαφορα σε σχεση με πριν ?

Mike_M
01-02-09, 15:20
Φίλε απ'τη Λεβαδειά και φίλε από τη Λαμία, clopy paste από το VXRonline, ένα forum όπου γράφουν οι ίδιοι οι βελτιωτές και όχι τί νομίζουμε εγώ και εσύ ( το ''εσύ'' το χρησιμοποιώ μόνο χάρην παραδείγματος) :

Chris Regal himself writes :

Drawing from our c20let technology we are also considering building into the maps lambda protection. The corsa VXR ecu has no way of knowing what the fuel delivery or fuel pressure is in the fuel system unlike the Vectra VXR and all the VW Tfsi engines that has a fuel pressure sensor to give feed back to the ecu, so it can make fine adjustments to the lambda control.

So we are going to put into manufacture a system that will monitor and protect boost versus fuel (fuel in tank and fuel pressure in the system).

For example this will give you protection when you pick up bad fuel or you run low fuel in the tank, or the pump works doesn't work to its full potential.
Full details to be released shortly.

Ελπίζω να κάνει κάτι σύντομα μπας και γλυτώσω τα μπιελοπίστονα, γιατί το αμαξάκι μου δε θέλω να βρίσκεται μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας...

Cheerz mates!

Thanos_21
01-02-09, 15:46

Για υπέρβαση ορίου πίεσης το κόβω.

IRMSCHER
01-02-09, 15:50
Και εγώ αυτό κόβω να είναι!

sta8is_opc
01-02-09, 16:03
εκανες update στην opel?εχει διαφορα σε σχεση με πριν ?
εκανα update στο προγραμμα,χαμηλωσε λιγο πιεση και ανεβασε αβανς!σχεδον το ιδιο με πριν ειναι και τωρα!

Για υπέρβαση ορίου πίεσης το κόβω.
θανο αυτο ηταν προφανως,ισως λογω του οτι το διαστημα που μου το κανε αυτο ειχε πτωση της εξωτερικης θερμοκρασιας(φθινοπωρο)και ανεβαζε περισσοτερη πιεση!και αυτο μονο σε μεγαλα φορτια!

clutchmaster
01-02-09, 16:40
... when you pick up bad fuel ...
Τα χαιρετισματα μου σε οσους βαζουν 95αρες...

Mike_M
01-02-09, 16:45
Επίσης και τα δικά μου.
Ειδικά στα αυτοκίνητα με πρόγραμμα, σούπερ ΚΑΙ ΜΟΝΟ.
Από εχθές και octane booster της Silkolene για να έχω το κεφάλι μου ακόμη πιο ήσυχο...
Ακριβό αλλά WTF...

pitsirikos
01-02-09, 17:58
Aυτο που φωναζουν ΟΛΟΙ οι βελτιωτες ειναι προσοχη!! στην βενζινη,
μπορει να ειναι το Α-Ω της αποφυγης του κακου στο συγκεκριμενο αυτοκινητο.
Αν πιστευουμε πως η βενζινη που βαλαμε δεν ειναι οτι καλυτερο, ιδιαιτερη συνεση στο δεξι πεταλι.
Αυτο αφορα δυστυχως και τους εργοστασιακους!!
Και με την ποιοτητα που παιζει στα ελληνικα βενζιναδικα τα ματια μας 14!!

Τελος, το corsa opc ΔΕΝ εχει wideband sendor, δεν υπαρχει πουθενα δηλαδη ενδειξη afr!!
Πολυ σημαντικος παραγοντας για την αποφυγη στιγμιαιας πτωχευσης καυσιμου!!
Ισως καποιοι προγραμματιστες μαλιστα να μην εβαζαν external wideband sensor στην εξατμιση κατα τη ρυθμιση κι εκει να εχαναν το παιχνιδι.

TwOfACe
01-02-09, 18:24
πείτε τα ρε παιδιά.Δεν είμαι μόνο εγώ.
Σίγα μην έχε αισθητήρα AFR. Είπαμε 22.000€ το πληρώσαμε μην έχουμε απαιτήσεις και τεχνολογία

Asroc
01-02-09, 19:10
Κατσε ρε συ, ποιο μαμα αμαξι εχει wideband λ;
ολοι οι κινητιρες με βαση 2 καταστασεις κανουν ρυθμισεις: πλουσιο-φτωχο.

Τα χαιρετισματα μου σε οσους βαζουν 95αρες...

κι ομως οι 95αρες ειναι οι πιο φρεσκες.
ξερεις απο ποτε εχει να γεμισει η ταδε δεξαμενη με 100αρα;

οχι μονο εχεις πιθανοτιτες να εχει ξεθυμανει, αλλα μπορει να βαλεις και λασπη μαζι...
μπορει στις πολεις να μην ειναι τοσο πολυ προβλημα, αλλα και παλι ειναι αυτη που κινητια λιγοτερο.
ασε που ανετα μπορει να σου βαλει απλη χρεωνοντας σε 100αρα.

ποτεεεεε σε επαρχεια 100αρα βενζινη!!!

Sentin3l
01-02-09, 19:13
ποτεεεεε σε επαρχεια 100αρα βενζινη!!!

Σορυ αλλα τωρα την "ειπες".εμεις στην επαρχια που βαζουμε 100αρα τι παθαμε δλδ?....

Asroc
01-02-09, 19:19
επαρχια δεν εννοω την πολη μεσα. εννοω να πας σε κανα χωριο.
νομιζεις στα χωρια βαζουν πολλοι 100αρα;

να σου το θεσω αλλιως, οταν πας σε σαντουιτσαδικο που δεν ξερεις αν εχει κινηση τι θα παρεις; μανιταρια και αυγα;
προφανως θα παρεις αυτο που "πουλαει", γιατι θα ειναι πιο φρεσκο.

kalober
01-02-09, 20:18
Egw pali...den tha eperna....
Kai ama eperna den tha fullariza kai fisika den tha to patousa...idika tora me to programma eimai 800 fores parapanw prosektikos...mono otan kserw to venzinadiko apo to opoio vazw (standard me elegxous...o geitonas mou einai elegktis) to kseskizw.
Kai panta vazw apo ekei.

Asroc
01-02-09, 20:21
Αυτο με το φουλαρισμα ειναι το καλυτερο για πρατηρια που δεν ξερεις, αρκει να σε παιρνει...

αμα μπορεις να βαζεις 10-10€ εχεις το πλεονεκτιμα οτι δεν θα μεινεις απο την νερομενη / λασπομενη βενζινη ενος πρατηριου.

kalober
01-02-09, 20:35
ma me 10 litra vgazw aneta 100xlm dromo...e tou fousti....olo kai kati tha vrw....

sta8is_opc
01-02-09, 22:19
να επιβεβαιωσω και γω με τη σειρα μου αυτο που λετε για τις βενζινες!ειδικα για αυτους που εχουν προγραμμα κατοσταρα και ΜΟΝΟ κατοσταρα!και απο πρατηριο που ξερετε!αν τυχει ποτε να βαλετε μονο λογω αναγκης 95αρα με πολυ προσοχη και συνεση στο γκαζι!μια φορα ετυχε να βαλω 95αρα απο τοτε που εχω προγραμμα και ειχε τρελαθει στο safe mode!πολυ προσοχη λοιπον!!

daffy
02-02-09, 01:44
Eπειδη ειναι λιγο δυσκολο να κανω ενα σωρο quotes ας τα γραψω χύμα...

100ρα και μονο παιδια...Δν νοειται βελτιωμένο αυτ/το με 95ρες βενζινες.Εδω σχεδον ολοι οι νεοι κινητηρες προυποθετουν τη χρησης 99+ οκτανιων βενζινης.
Οπως προειπε ενας φιλος,δε μπορεις νασαι σιγουρος για την ποιοτητα της και των αριθμο οκτανιων.Σαφώς,αλλα πρεπει να βρείτε ενα πρατήριο που να εμπιστευεστε, που να εχει "κινηση", ωστε να ανεφοδιαζεται συχνά με 100ρα, γιατι αν την εχει και "καθεται" σε καποιο χρόνο ουσιαστικα μετατρεπεται σε 95ρα (απο θεμα οκτανιων,τυχον προσθετα παραμένουν).

Για αυτο πυο αναφέρθηκε περί vag μοτερ.Εκεινα το μοτερ εχουν τους αναλογους αισθητηρες,μιας και η λειτουργια τους βασιζεται στα παμπολλα μπαρ πιεσης της βενζινης.Δν εινια σαν τα 3, 3.5, 4.0 μπαρ δικάς μας...
Γιαυτό μπαινουν με το παραμικρό σε safe mode κτλ κτλ.
Επισης κανενα μοτερ δν εχει wideband λ σένσορα.Τουλαχιστο απτα κοινα αυτ/το δν ξερω κανενα.Ολα εχουν εναν βασικο(και πλεον και 2ο για προστασια κυριως του καταλυτη) narrow band λ σένσορα απο τον οποιο γινονται οι ρυθμισεις του μιγματος απο τον εγκεφαλο.(φυσικα παντα μαζι με καποιον αισθητηρα αερα,ειτε μαπ,μαφ,μαζας κτλ κτλ).
Επισης το μονο που σωζει τα μοτερ μας ειναι η υπαρξη ενος knock σένσορα, ή αλλιως αισθητηρας για πειράκια.Αυτος μολις καταλαβει πειρακια,(ελεω βενζινης,κακης καυσης κτλ κτλ) δινει εντολη στον εγκέφαλο για να πραξει τα αναλογα...
Ας μην ξεχνάμε οτι αυτοι(κορσα,αστρα) οι κινητηρες της οπελ ειναι αρκετών ετών και απλα εξελισσονται.Δν ειναι καποιο κινητηρας καινουργιας κοπής.
Γιαυτο και εκανα μια απλη βολτα το κορσα ενος φιλου και ειδα με 170χλμ 18λιτρα/100κμ ενω με ενα 207 βελτιωμενο στα 190πς+ (αντιστοιχα με κορσα δηλ) βλέπω 12-13...

Υ.Γ. πολυ σωστα αναφερθηκε,πως ενας σωστος προγραμματιστης,μετα αποτι κανει,πρεπει να κανει ενα λογκινγκ διαφορων τιμών on the road και ελεγχο τους στον φορητο,ενω παραλληλα να ελεγχει με ενα επαγγελματικο wideband "τι" βγαινει απτην εξατμιση...

slalom
02-02-09, 14:14
Ας μην ξεχνάμε οτι αυτοι(κορσα,αστρα) οι κινητηρες της οπελ ειναι αρκετών ετών και απλα εξελισσονται.Δν ειναι καποιο κινητηρας καινουργιας κοπής.
Αυτό δεν το κατάλαβα, εξελίσσονται αλλά είναι παλαιάς κοπής?

Γιαυτο και εκανα μια απλη βολτα το κορσα ενος φιλου και ειδα με 170χλμ 18λιτρα/100κμ ενω με ενα 207 βελτιωμενο στα 190πς+ (αντιστοιχα με κορσα δηλ) βλέπω 12-13...
Δώσε πληροφορίες για αυτό

pitsirikos
02-02-09, 17:57

Αυτο που λες ειναι ατοπο.
Εγω με 1ο σταδιο (230+) corsa Αθηνα-Βολο-Θεσσαλονικη 2 ατομα + αποσκευες και με ταχυτητες 120-160 χλμ/ω εγραψα 10lt/100km σε διαδρομη 600χιλιομετρων.
Σε βραδυνή βόλτα ειχα γραψει κι αυτο...
http://img129.imageshack.us/img129/308/27364551ni1.th.jpg (http://img129.imageshack.us/my.php?image=27364551ni1.jpg)

Στο θεμα καταναλωση πιστευω πως ειναι αρκετα + το αυτοκινητο αυτο...

sta8is_opc
02-02-09, 18:07
http://img129.imageshack.us/img129/308/27364551ni1.th.jpg (http://img129.imageshack.us/my.php?image=27364551ni1.jpg)

:eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek:
μπραβο μιχαλη!!!!!!!εγω τοσο κατω δεν εχω καταφερει ποτε να το ριξω παντως!

BOYT
02-02-09, 18:42
επιτηδες το κανει για μενα!!!!

NaRKi_SoS
02-02-09, 19:46
Εμένα που είναι μαμά και δεν έχει πέσει ακόμα κάτω από 10,5!!
Παίζει μεταξύ 10,5 στις καλές του και στα γκάζια ή εντός πόλης 11,1.
Βέβαια είναι ακόμα καινούργιο.

daffy
02-02-09, 20:06
@slalom ,εννοω πως οι υπαρχοντες κινητηρες δν ειναι κατι καινουργιο σε σχεδιασμο οπως οι ΤΗΡ της bwm/peugeot, ή οι tfsi του group vag.
Ο κινητηρας πχ του αστρα, ειναι μια βλετιωμενη εκδοση του λετ, που βασταει απο εποχης καλιμπρα...

Αυτο εννοω με το οτι δν εινια "φρεσκος" κινητηρας.

@ περι καταναλωσης.Ειχα μια μακροσκελη συζητηση με φιλο κατοχο κορσα οπισι, και μου το πε ο ιδιος, ("παραπονο" πως καει τον αμπακο,με σχετικα νορμαλ οδηγηση) και στη βολτα που το εκανα και γω ειδα μεγάλες καταλανωσεις,αντιστοιχες.
Και μαλιστα ειχε παλιοτερα και 2λιτρο ΦΠΕ και δν εκαιγε τοσο πολυ.

Να ηταν μεμονωμενη περίσταση???

@pitsirikos, αποτι βλέπω στη φωτό σου εκανες 59.9χλμ με μεση ταχυτητα 52χλμ/ωρα.Σα να λεμε οτι πηγαινες με 70-80χλμ/ωρα και καπου σταματησες κι εχασες χρονο, Ε πως να μη καψει μετα 6.5λιτρα/100χλμ???
Δν ειναι επιχειρημα αυτό...

Επισης στο παράδειγμα σου υπαρχει κατι ατοπο...

Την μια λες πως το εριξες στα 6.5 λιτρα/100χλμ (που το πιστευω) και απο την αλλη πως με ταχυτητες 120-160 (θα θα σου βαλω μεση τα 100-110χλμ) οτι εκαιγες 10λιτρα/100χλμ (που δν το πιστευω).
Με απλα μαθηματικα θα πρεπε να ειχες καψει περιπου 13.75 λιτρ/100χλμ.

slalom
02-02-09, 21:01
@slalom ,εννοω πως οι υπαρχοντες κινητηρες δν ειναι κατι καινουργιο σε σχεδιασμο οπως οι ΤΗΡ της bwm/peugeot, ή οι tfsi του group vag.
Η BMW είναι αλλού αστη, οι tfsi τι έχουν? τον ψεκασμό?
Η opel εξελισσει τους κινητήρες της, άλλο αν εσύ δεν το βλέπεις.

pitsirikos
02-02-09, 22:17
@pitsirikos, αποτι βλέπω στη φωτό σου εκανες 59.9χλμ με μεση ταχυτητα 52χλμ/ωρα.Σα να λεμε οτι πηγαινες με 70-80χλμ/ωρα και καπου σταματησες κι εχασες χρονο, Ε πως να μη καψει μετα 6.5λιτρα/100χλμ???
Δν ειναι επιχειρημα αυτό....
Aν δεν ειναι επιχείρημα αυτο ποιο ειναι??
Το εβαλα θελοντας να πω οτι μπορει να φτασει κι εκει...ποσο μαλλον μαμα...
Για να φτασεις το 17 που λες γινεται μονο σε πιστα αν το μηδενισεις πριν μπεις, δεν εχω δει ποτε τετοιο νουμερο!!

Την μια λες πως το εριξες στα 6.5 λιτρα/100χλμ (που το πιστευω) και απο την αλλη πως με ταχυτητες 120-160 (θα θα σου βαλω μεση τα 100-110χλμ) οτι εκαιγες 10λιτρα/100χλμ (που δν το πιστευω).
Με απλα μαθηματικα θα πρεπε να ειχες καψει περιπου 13.75 λιτρ/100χλμ.[/QUOTE]
Κοιτα, το πιστευεις δε το πιστευεις εγω το εκανα, κι οποιοσδηποτε αλλος μπορει να το κανει, δεν εχω σκοπο να αποδειξω κατι!!
Τι πιο απλο στα μαθηματικα απο το οτι εκανα 600 χιλιομετρα και ειχα ολοστρογγυλα 10λτ/100χλμ/ω ???

Για ανελυσε λιγο τον τροπο που βγαινει το 13.75...

pitsirikos
02-02-09, 22:18
Aν δεν ειναι επιχείρημα αυτο ποιο ειναι??
Το εβαλα θελοντας να πω οτι μπορει να φτασει κι εκει...ποσο μαλλον μαμα...
Για να φτασεις το 17 που λες γινεται μονο σε πιστα αν το μηδενισεις πριν μπεις, δεν εχω δει ποτε τετοιο νουμερο!!

Με απλα μαθηματικα θα πρεπε να ειχες καψει περιπου 13.75 λιτρ/100χλμ.
Κοιτα, το πιστευεις δε το πιστευεις εγω το εκανα, κι οποιοσδηποτε αλλος μπορει να το κανει, δεν εχω σκοπο να αποδειξω κατι!!
Τι πιο απλο στα μαθηματικα απο το οτι εκανα 600 χιλιομετρα και ειχα ολοστρογγυλα 10λτ/100χλμ/ω ???

Και στο επομενο ταξιδι θα αφιερωσω φωτο οπως το 6.5 ;) [/QUOTE]

aesop
02-02-09, 22:30
Και στο επομενο ταξιδι θα αφιερωσω φωτο οπως το 6.5 ;) [/QUOTE]

Ωχ μωρε Πιτσι! Για κανενα PC καλος εισαι αλλα απο μαθηματικα! ΣΚΡΑΠΑΣ! :D Ολοι καταλαβαν πως το υπολογισε ΕΚΤΟΣ απο σενα?????
ΛΟΙΠΟΝ.. Εχουμε και λεμε..

F =dp/dt = d(mu)/dt
m =m0/(1-u2/c2)1/2
Ενέργεια =⌠Fdx =
⌠d(mu)/dt)dx =
⌠d(m0u/(1-u2/c2)1/2 )/dt)dx =
m0⌠d(u/(1-u2/c2)1/2 )/dt)dx =

m0⌠u/(1-u2/c2)3/2 )du =

m0c2 /(1-u2/c2)1/2 + E0

Αυθαίρετη καταναλωση Ε0 = 13.7 l/100 km
Γενικότερη καταναλωση Ε2 = 20.345 l/100 km

GiorgosThess
03-02-09, 00:18
Ωχ μωρε Πιτσι! Για κανενα PC καλος εισαι αλλα απο μαθηματικα! ΣΚΡΑΠΑΣ! :D Ολοι καταλαβαν πως το υπολογισε ΕΚΤΟΣ απο σενα?????
ΛΟΙΠΟΝ.. Εχουμε και λεμε..

F =dp/dt = d(mu)/dt
m =m0/(1-u2/c2)1/2
Ενέργεια =⌠Fdx =
⌠d(mu)/dt)dx =
⌠d(m0u/(1-u2/c2)1/2 )/dt)dx =
m0⌠d(u/(1-u2/c2)1/2 )/dt)dx =

m0⌠u/(1-u2/c2)3/2 )du =

m0c2 /(1-u2/c2)1/2 + E0

Αυθαίρετη καταναλωση Ε0 = 13.7 l/100 km
Γενικότερη καταναλωση Ε2 = 20.345 l/100 km[/QUOTE]

ΑΑΑΑΑΑΑ τωρα καταλαβα...Χεχεχεχε

NaRKi_SoS
03-02-09, 00:39
Τι πιο λογικό από μερικά πανεύκολα ολοκληρώματα!!!!:D:D:D

daffy
03-02-09, 01:42
Απο την φωτο σου: 52km/h μεση ταχ - 6.5lt/100km

Απο το ποστ σου "μπλαμπλαμπλα με ταχυτητες 120-160km/h" σου θετω εγω μεση ταχυτητα τα 110km/h (τη στιγμή που μας ορισες εσυ το πεδιο απο 120 εως 160).

Συνεπώς: 110km/h μεση ταχ - 13.75lt/100km. ή αλλιως (110*6.5)/52 = 13.75.

Sentin3l
03-02-09, 01:56
daffy εγω παντως χαλασα μισο τεποζιτο σε κοντρες την αλλη φορα κ 17 λιτρα δεν ειδα μεση.......οταν ειναι περιοδοι που το παταω αντε να ναι στο 11,5.σε νορμαλ χρηση 9,5 με 10,5.οσο αφορα το παραπονο του φιλου σου,ειναι λογικο οταν παταμε 1/3 απ το γκαζι κ αυτο κανει σα να το χτυπησε κεραυνος να καει τοσο.
Η χαρτογραφηση στο γκαζι ειναι περιεργη κ εχει επιπτωσεις στη καταναλωση

TwOfACe
03-02-09, 02:06
εξαρτάται Sentin3l.
Άμα το μηδενίσεις την ώρα που ξεκινάς και το λιώνεις τότε θα δείς τρελά νούμερα.
Αμα πχ το έλιωνες ενω στο BC είχες 2500+ δύσκολα αλλάζει

Sentin3l
03-02-09, 03:36
καθε ρεζερβουαρ που βαζω μηδενιζω το BC2

TwOfACe
04-02-09, 12:26
http://www.youtube.com/watch?v=p7pyFl1VRc8&feature=channel_page
Να και ένα άνοιγμα απο 3.000 στροφές περίπου με 5η...

dimkais
04-02-09, 12:57
ΟΠΛΟΟΟΟΟΟΟΟΟ.....

pitsirikos
04-02-09, 13:34
Απο την φωτο σου: 52km/h μεση ταχ - 6.5lt/100km

Απο το ποστ σου "μπλαμπλαμπλα με ταχυτητες 120-160km/h" σου θετω εγω μεση ταχυτητα τα 110km/h (τη στιγμή που μας ορισες εσυ το πεδιο απο 120 εως 160).

Συνεπώς: 110km/h μεση ταχ - 13.75lt/100km. ή αλλιως (110*6.5)/52 = 13.75.

Aααα, τωρα καταλαβα....σου ειπα εγω για μεση ταχύτητα??
Τι ακυρο ειν τουτο παλι.
Στα ανοιχτα κομματια πηγαινα τοσο...και ειναι αρκετα, μη ξεχνας ομως ενα καρο στροφες, το περασμα μου απο Βολο...
Τεσπα, δε θα συννενοηθουμε, εγω ξερω οτι για 600 χιλιομετρα εκαψα 60 λιτρα...και στο κοντερ σε ανοιχτα κομματια πηγαινα σταθερα οσα χιλιομετρα εγραψα κι εκανα μικροανοιγματα μεχρι τα 180-200....απο κει και περα τα λογια ειναι περιττα...πιστευε και μη ερευνα..

Sentin3l
04-02-09, 13:39
Πολυ καλο twoface!

TwOfACe
04-02-09, 13:49
ΟΠΛΟΟΟΟΟΟΟΟΟ.....

απο δικό σου όπλο όμως δεν βλέπουμε τίποτα.
Ούτε μια δυναμομετρησούλα. Έλα φανταστικέ Dim κουνήσου λίγο ποιό δυναμικό σε περίμενα :P

Πολυ καλο twoface!

thans sentinl

kalober
04-02-09, 14:02
poli oraia paei george....
stamata omws na kaneis tetoia patimata..... ;)

aesop
06-02-09, 15:08
παρα πολυ καλο! τι προγραμμα φορας?

TwOfACe
06-02-09, 15:18
e-tuners

aesop
06-02-09, 18:33
εχεις μπαρομετρο? ανεβασε ενα βιντεακι αν δεν σου ειναι κοπος να δουμε πως δουλευει 3η-4η-5η... :D

Gregls
06-02-09, 18:46
Ρε γιωργο ανεβα να τους τρελανουμε ολους!!!

paris.gr
06-02-09, 19:39
e-tuners

Μπορείς να δώσεις περισσότερες πληροφορίες (κόστος, αλλαγές κτλ);

TwOfACe
06-02-09, 19:44
νομίζω είχα περάσει ένα video με το μπαρόμετρο :S
Τέσπα http://www.youtube.com/watch?v=eCzx5Li89RI άνοιγμα απο τετάρτη αν θυμάμαι καλά χαμηλα.

over 1.5 1.1 κόφτη

Το πρόγραμμα είναι στα 550€.
Δουλεύει πολύ πλούσια 10.5 θυσιάζοντας κάποια άλογα ώστε να είναι ποιο ασφαλής το μοτέρ.

pitsirikos
06-02-09, 20:06
Ναι ρε, ανεβασε να παρουμε μετρα!! ;)
Χαχαχαχαχ
Εχω κι εγω ενα, αλλα μετα απο εσας :P

aesop
08-02-09, 01:00
εσενα πιτσι σε εχω ικανο να εχεις περασει και κανενα 20v πανω... :D

pitsirikos
08-02-09, 13:10
εσενα πιτσι σε εχω ικανο να εχεις περασει και κανενα 20v πανω... :D

Γιατι νομίζεις οτι τα 20vt 1α σταδια μας παιρνουν ολα?

aesop
08-02-09, 14:40
πανω κατω ρε πιτσι ιδια δεν πανε 1ο σταδιο αυτα? ποσο μεγαλες διαφορες μπορει να εχουν? Για ibiza cupra μιλαω....

Sentin3l
08-02-09, 14:44
Πως το εννοεις το ιδια?ιδια με τι?

TwOfACe
08-02-09, 15:06
πανω κατω ρε πιτσι ιδια δεν πανε 1ο σταδιο αυτα? ποσο μεγαλες διαφορες μπορει να εχουν? Για ibiza cupra μιλαω....

Αναλόγως το πρόγραμμα που φοράνε.Πρώτο στάδιο με πρώτο στάδιο έχει διαφορές. 225-230-240-250 :D

pitsirikos
08-02-09, 15:33
Δεν ειναι μονο το προγραμμα....
Υπαρχουν 1α και 1α σταδια...
Δε νομιζω να υπαρχουν πολλα φπε αντε και i/c...
Αυτοι και με αγελαδα ακομα παιρνουν.
Και ετσι βλεπεις και πρωτα σταδια με φιλτρο, προγραμμα, εξατμιση, i/c, αγελαδα,σκαστρα, wastegate, μπεκ, μαφ, ξυραφιασμενη τουρμπινα και με λιγη περιποιηση στο προγραμμα και παιζοντας με λεμι ας πουμε δινοντας υπο συνθηκες λιγο αβανς κτλ, μπορουν να σε ξυρισουν απο εκει που δε το περιμενεις...και ολα αυτα με ενα αμαξι 1100 κιλα...
Ενα πρωτο σταδιο απλο ισως ειναι και αρκετα πισω απο ενα κορσα καλο πρωτο σταδιο.
Ενα καλο ιμπιζα παλι (πρωτο σταδιο για αυτους(επειδη δεν αλλαζουν τουρμπινα λενε...τεσπα)) ριχνει και στο καλυτερο κορσα πρωτο σταδιο κολωνες...

george-S101
08-02-09, 15:43
Η διαφορά της μίας βαλβίδας στον κύλινδρο...!!

Sentin3l
08-02-09, 15:45
Αναλόγως το πρόγραμμα που φοράνε.Πρώτο στάδιο με πρώτο στάδιο έχει διαφορές. 225-230-240-250 :D

290 300 350.....

Δεν ειναι μονο το προγραμμα....

Και ετσι βλεπεις και πρωτα σταδια με φιλτρο, προγραμμα, εξατμιση, i/c, αγελαδα,σκαστρα, wastegate, μπεκ, μαφ, ξυραφιασμενη τουρμπινα και με λιγη περιποιηση στο προγραμμα και παιζοντας με λεμι ας πουμε δινοντας υπο συνθηκες λιγο αβανς κτλ, μπορουν να σε ξυρισουν απο εκει που δε το περιμενεις...και ολα αυτα με ενα αμαξι 1100 κιλα...

αυτο παλι πρωτη φορα το ακουω. τι ειναι αυτο ενα ΑΠΛΟ πρωτο σταδιο...τπτ δε πειραξε.....εχετε χασει το νοημα μου φαινεται...

pitsirikos
08-02-09, 16:10
αυτο παλι πρωτη φορα το ακουω. τι ειναι αυτο ενα ΑΠΛΟ πρωτο σταδιο...τπτ δε πειραξε.....εχετε χασει το νοημα μου φαινεται...

Αν το ακους πρωτη φορα μαθε το.
Ή μήπως ειναι καλύτερο αυτο που λενε οι οπελακηδες?! 4ο σταδιο φιλτρο προγραμμα εξατμιση και i/c...
Καθε τι που βαζουν πανω ειναι και ενα σταδιο!! Χαχαχαχ...

Το νόημα διαφοροποιήτε αναλογως των δυνατοτητων...
Οταν τα opc ειτε κορσα ειτε αστρα τερματιζουν με φπε-i/c θεωρουνται πρωτα σταδια εκει...
Τα 20vt oμως με δυνατοτητες που το μοτερ μπορει να αντεξει 350+ αλογα και η τουρμπινα οχι πανω απο 280-290...για να φτασεις απο τα 240 που εχει απλα ενα προγραμμα μεχρι τα 270-280 (χωρις επεμβαση στην τουρμπινα) οπου και τερματιζει μπορει να ισχυριστει καποιος πως ειναι πρωτο σταδιο, εφ'οσον δεν ανοιξε καπακι και τουρμπινα...απλα φτανει στο οριο την τουρμπινα παίζοντας με περιφερειακα...
Αυτο τα opc το κανουν μόνο μεσω προγραμματος...Ότι περιφερειακα και να αλλαξεις τ'@@ σου παιρνεις...
Αρα, ΟΛΑ στέκουν...

Sentin3l
08-02-09, 16:14
Αν το ακους πρωτη φορα μαθε το.
Ή μήπως ειναι καλύτερο αυτο που λενε οι οπελακηδες?! 4ο σταδιο φιλτρο προγραμμα εξατμιση και i/c...

Το νόημα διαφοροποιήτε αναλογως των δυνατοτητων...
Οταν τα opc ειτε κορσα ειτε αστρα τερματιζουν με φπε-i/c θεωρουνται πρωτα σταδια εκει...
Τα 20vt oμως με δυνατοτητες που το μοτερ μπορει να αντεξει 350+ αλογα και η τουρμπινα οχι πανω απο 280-290...για να φτασεις απο τα 240 που εχει απλα ενα προγραμμα μεχρι τα 270-280 (χωρις επεμβαση στην τουρμπινα) οπου και τερματιζει μπορει να ισχυριστει καποιος πως ειναι πρωτο σταδιο, εφ'οσον δεν ανοιξε καπακι και τουρμπινα...απλα φτανει στο οριο την τουρμπινα παίζοντας με περιφερειακα...
Αυτο τα opc το κανουν μόνο μεσω προγραμματος...Ότι περιφερειακα και να αλλαξεις τ'@@ σου παιρνεις...
Αρα, ΟΛΑ στέκουν...

οτι να ναι λες....κ βαζε καμια τελεια οταν γραφεις γιατι νοημα δε βγαινει.επισης να ανοιξεις τον κανονισμο που διευκρινιζει την ενοια 1ο 2ο 3ο σταδιο.κ δειξτον κ σε μενα.δλδ εγω που ανοιξα με ενα ibiza cupra προγραμμα εξατμιση ανοιξα με ενα απλο πρωτο σταδιο ενω αν ειχε κ φιλτρο κ κολαρα θα ηταν ενα πιο συνθετο πρωτο σταδιο?ρε τι μαθαινει κανεις....

fANis
08-02-09, 16:25
Για να ηρεμήσετε λίγο!

pitsirikos
08-02-09, 16:35
οτι να ναι λες....κ βαζε καμια τελεια οταν γραφεις γιατι νοημα δε βγαινει.
Ακυρο...Για ξαναδες το ποστ μου, διαβαζε αργα και σωστα και θα δεις τα ολα τα σημεια στιξης ;)

επισης να ανοιξεις τον κανονισμο που διευκρινιζει την ενοια 1ο 2ο 3ο σταδιο.κ δειξτον κ σε μενα.δλδ εγω που ανοιξα με ενα ibiza cupra προγραμμα εξατμιση ανοιξα με ενα απλο πρωτο σταδιο ενω αν ειχε κ φιλτρο κ κολαρα θα ηταν ενα πιο συνθετο πρωτο σταδιο?ρε τι μαθαινει κανεις....
Συγγνωμη, μολις διαβασα τον κανονισμο που μου παρεθεσες, κι εχεις δικιο, εκανα λαθος :P
Eσυ ανοιξες με ενα κουπρα, προγραμμα-εξατμιση, ΔΕΝ ειναι πρωτο σταδιο...
Να στο θεσω αλλιως...γνωριζεις οτι εχει διαφορες με το φιλτρο, i/c(αν αυτο χρειαζεται) και κολλαρα...σωστα?
Εκει φτανουμε να πουμε πως ειναι 1ο σταδιο.

Ενα δυνατο ιμπιζα παλι 260++ αλογων δηλωνει πως εχει μπεκ-μαφ ας πουμε αλλα και παλι πρωτο σταδιο θεωρειτε με τα δεδομένα που υπάρχουν χρόνια τωρα,πριν βγουν τα αστρα και τα κορσα.
Γιατι αφορουν αποκλειστικα τα περιφερειακα οι βελτιωσεις.

Για να μη το κουραζουμε...κι εγω οπελ κορσα οπισι εχω, ωραια?
Το οτι εχω μια αντικειμενικη αποψη δεν ειναι κακο πιστευω, οπως και να το κανουμε το 20vt ειναι αρκετα μπροστα σε σχεση με τα μοτερ της οπελ...

Για να ηρεμήσετε λίγο!

Ολα γινονται σε κλιμα συζητησης απ'τη μερια μου τουλαχιστον.
Αν χρειαστουμε θα ειδοποιησουμε παντως :D

Off topic:
Έγραφες πριν χρόνια στο gtc.gr? Πριν ακομα βγαλεις διπλωμα?

fANis
08-02-09, 16:43
Επειδή ξεφύγατε λίγο, γι'αυτό πόσταρα.
Όσο για το gtc.gr δε θυμάμαι να σου πω την αλήθεια. Από που το κατάλαβες? Στείλε πμ για να μην το διαλύσουμε το θέμα.

Sentin3l
08-02-09, 16:50
Λαθος αυτοκινητο πηρες.επρεπε να παρεις 20vt
Μ αρεσει παντα που εσεις που λετε για τα 20vt εχετε αντικειμενικη αποψη ενω εμεις υποκειμενικη.....δε θα ξαναπω μια απ τα ιδια τα χω πει αλλες φορες σε αλλα topic

Gsi 16v Turbo
08-02-09, 17:04
Αν και of topic to ξαναλέω:το 20vt δεν είναι μπροστα όχι έτη,αλλά ούτε μήνες από τα Οpel μοτέρ.
Μάλλον τα Όπελ είναι μπροστά...

aesop
08-02-09, 19:53
Ρε παιδια? Ειμαστε σοβαροι? Συγκρινουμε τον 20vt με τοN z16LET? Πρωτα πρωτα και εγω corsa opc εχω αλλα δεν το πηρα για το μοτερ... Το πηρα οπως και πολλοι γιατι μου αρεσει εμφανισιακα, για τα recaro και ειναι κατα την γνωμη μου το πιο ομορφο απο ολα στην κατηγορια του... Δεν νομιζω ποτε μου να επερνα ibiza Cupra... ΑΛΛΑ ΝΑ ΜΗΝ ΛΕΜΕ ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ! Το 20vt ειναι μοτεραρα! Δεν ειναι ζελε μεσα σε κυλινδρους... το εχουμε 230 αλογα και τρεμει η ψυχη μας καθε φορα που παταμε το γκαζι........ και τα Cupra τα 20v τα πανε 260-270 και δεν καταλαβαινουν Χριστο και πανε και αερας! Μη λεμε οτι θελουμε....

antonis
08-02-09, 20:05
Αν και of topic to ξαναλέω:το 20vt δεν είναι μπροστα όχι έτη,αλλά ούτε μήνες από τα Οpel μοτέρ.
Μάλλον τα Όπελ είναι μπροστά...

γρηγορε του club το εχεις πει αυτο κ αλλες φορες αλλα δεν μπορω να το χωνεψω.τι εχουν τα μοτερ της opel δηλαδη?
που βγαλανε ενα c20xe πριν χρονια κ ακομα το λεμε?το οποιο να πω την αληθεια σαν πετρελαιο στροφαρει!τι να πουμε τοτε για στρoφαρισμα απο vtec η κ saxorallo.(μιλω για μανισια)
βγαλανε τωρα αυτα τα Opc κ οι καημενοι Opelakiδες για να πανε τα astra 280ps κανουν κοπο κ ξοδευουν χρημα ενω οι 2lt του vag φτανουν για πλακα +100 ps πανω απο astra κ με αξιοπιστια μαλιστα.
κ φυσικα το ιδιο ισχυει κ για τα παλια 20vt..
ασε για τα 16αρακια Turbo που διαβαζω συνεχεια φοβαμαι το 4ο πιστονι φοβαμαι μπιελα κλπ...
δεν ξερω αν κανω λαθος ας με διορθωσετε.

pitsirikos
08-02-09, 20:17
Δε κανεις λαθος ρε αδερφε...μπορει να ειμαστε οπελακηδες αλλα πρεπει να παραδεχτουμε καποια πραγματα...

Sentin3l
08-02-09, 20:18
Ρε παιδια? Ειμαστε σοβαροι? Συγκρινουμε τον 20vt με τοN z16LET? Πρωτα πρωτα και εγω corsa opc εχω αλλα δεν το πηρα για το μοτερ... Το πηρα οπως και πολλοι γιατι μου αρεσει εμφανισιακα, για τα recaro και ειναι κατα την γνωμη μου το πιο ομορφο απο ολα στην κατηγορια του... Δεν νομιζω ποτε μου να επερνα ibiza Cupra... ΑΛΛΑ ΝΑ ΜΗΝ ΛΕΜΕ ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ! Το 20vt ειναι μοτεραρα! Δεν ειναι ζελε μεσα σε κυλινδρους... το εχουμε 230 αλογα και τρεμει η ψυχη μας καθε φορα που παταμε το γκαζι........ και τα Cupra τα 20v τα πανε 260-270 και δεν καταλαβαινουν Χριστο και πανε και αερας! Μη λεμε οτι θελουμε....

Αυτο ακριβως αφου τα πηρατε μονο για πουλ μουρ(πουλαω μουρη κοινως) να μη λετε οτι θελετε....κ γω οπελακιας δεν ειμαι.δε σημαινει οτι επειδη πηρα opc υποστηριζω την οπελ στο οτιδηποτε αλλα εχω μπουχτησει πλεον να ακουω απο σας που πηρατε οπελ για τον Super duper 20vt.απορω γιατι πηρατε οπελ μονο για ομορφια?κ αφου λοιπον το πηρατε μονο για την ομορφια του τι σας νοιαζουν τα μοτερ κ οι βελτιωσεις?σορρυ αν ακουγομαι εριστικος δε θελω να προσβαλω κανεναν σας αλλα φτανει πια με το 20vt....

george-S101
08-02-09, 20:22
Δε κανεις λαθος ρε αδερφε...μπορει να ειμαστε οπελακηδες αλλα πρεπει να παραδεχτουμε καποια πραγματα...

Aπορώ πως συνεχίζεις και απαντάς...!!??

clutchmaster
08-02-09, 20:47

Και βεβαια ειναι καλυτερο!! λεω εχω Phase2 και ξερουμε ΑΜΕΣΩΣ τι και τι φοραω.

Οχι εχω πρωτο σταδιο αλλα εχω αλλαγμενα ΤΑ ΠΑΝΤΑ στο μοτερ... "εγω φοραω αγελαδα, εγω δεν φοραω, εγω φοραω φιλτρο, εσυ φορας ιντερκοολερ κλπ κλπ"

Δηλαδη ενα 20βτ που εχει "μονο" προγραμμα και εξατμιση και κατα την κριση σου δεν ειναι πρωτο σταδιο, τι ειναι μανησιο?
Ελεος δηλαδη...

NIKOS.OPC
08-02-09, 21:27

+1:D

Εγω ξερω οτι θα ειμαι 235-240 αλογα και θα φοβαμαι για να μη παρω στο χερι το μοτερ μου και ενα ιμπιζακι παντα θα με περναει χωρις να φοβατε τπτ ομως θα στριβω παντα καλυτερα απο αυτο!

antonis
08-02-09, 21:33
+1:D

Εγω ξερω οτι θα ειμαι 235-240 αλογα και θα φοβαμαι για να μη παρω στο χερι το μοτερ μου και ενα ιμπιζακι παντα θα με περναει χωρις να φοβατε τπτ ομως θα στριβω παντα καλυτερα απο αυτο!

ωραιος!κ ενα fabia 1.4 κανει ιδιο χρονο με corsa opc!μα θα τρελαθω τελειως σημερα..τρελε μου ειπε ο σαλ πως φοραει μπλοκε!

pitsirikos
08-02-09, 23:01
Αυτο ακριβως αφου τα πηρατε μονο για πουλ μουρ(πουλαω μουρη κοινως) να μη λετε οτι θελετε....κ γω οπελακιας δεν ειμαι.δε σημαινει οτι επειδη πηρα opc υποστηριζω την οπελ στο οτιδηποτε αλλα εχω μπουχτησει πλεον να ακουω απο σας που πηρατε οπελ για τον Super duper 20vt.απορω γιατι πηρατε οπελ μονο για ομορφια?κ αφου λοιπον το πηρατε μονο για την ομορφια του τι σας νοιαζουν τα μοτερ κ οι βελτιωσεις?σορρυ αν ακουγομαι εριστικος δε θελω να προσβαλω κανεναν σας αλλα φτανει πια με το 20vt....
Καταρχας, οταν λεω για ''ηλιθιο'' μοτερ, προφανως το λεω για ενα καρο άλλους λογους εκτος του βελτιωτικου...
Πολλα opc εργοστασιακα εχουν χτυπησει 4ο κυλινδρο,γιατι?Η μαμα οπελ δεν εχει πει τιποτα ακομα...
Και στο κατω κατω δεν υπαρχει αυτοκινητο που να μην αντεχει ενα ποσοστο βελτίωσης.
Δεν ειναι για λόγο βελτίωσης, ειναι για λόγο αντοχης.
Αν ενα μοτερ εχει ''καλα'' μεταλλα ειναι ετσι αξιοπιστο στο βαθος χρονου, οσα γαλονια βενζινης να ρουφήξει, όση πιεση δεκτει, οσα σκισιματα περασει...
Εδω γιατι το κορσα εγκαταλειπει τη μαχη απο τόσο νωρις?!
Για βελτιωμένα ας μη μιλήσω...καθε φορα που παταμε το γκαζι παιρνουμε και ρισκο..μη στραβωσουν οι χαρτινες μπιελες ή λιώσει το κερινο πιστονι.

@clutchmaster
Εγω φοραω αλλη τουρμπινοπολλαπλη, φιλτρο, εξατμιση, προγραμμα, i/c.
Τι στάδιο ειμαι? Σταδιο 6?

pitsirikos
08-02-09, 23:05

Ελα ντε...μονο κακος γινομαι ρε Γιωρη...
Και το μοτερ μας παλι σαπιο θα ειναι!!Χαχααχαχ

GiorgosThess
08-02-09, 23:34
Ελα ντε...μονο κακος γινομαι ρε Γιωρη...
Και το μοτερ μας παλι σαπιο θα ειναι!!Χαχααχαχ

Πουλα το και παρε 20 vt τοτε ...τι καθεσαι ???
Και ασε τα δικα μας αυτοκινητα που με μολις 2000 ευρω περιπου πηγανε στα 285 αλογα και 48 + κιλα ροπη..
Πατατα μοτερ εχουμε :)

TwOfACe
08-02-09, 23:54
Και ασε τα δικα μας αυτοκινητα που με μολις 2000 ευρω περιπου πηγανε στα 285 αλογα και 48 + κιλα ροπη..

Και άλλοι με 650€(μόνο πρόγραμμα) πάνε 310 :D :D :D i/c εξατμιση +1500€ 350hp.

Δεν σε συμφέρει αυτή η λογική μην την ψάχνεις

pitsirikos
09-02-09, 00:04
Πουλα το και παρε 20 vt τοτε ...τι καθεσαι ???
Πατατα μοτερ εχουμε :)

Ρε φιλε για το μοτερ μιλαμε, δεν ειπα για ολα τ'αλλα...
Και τωρα να διαλεγα αυτοκινητο το ιδιο θα επαιρνα!!
Δικα μας εννοω το κορσα, αλλο το κορσα, αλλο το αστρα...
Αλλα και παλι, αν το πας ετσι με 2000 ξερεις τι κανεις σε ενα gti ed30 που παιζει στα ιδια λεφτα?
Μή το ψαχνεις, ειναι πισω και ειναι πισω για ευνοητους λογους...

clutchmaster
09-02-09, 00:16
@clutchmaster

phase 2...

To 20βτ με προγραμμα τι ειναι? μαμα?

pitsirikos
09-02-09, 00:25
phase 2...

Ειναι ΜΟΝΟ προγραμμα!! :P

Ενα κορσα φιλτρο προγραμμα εξατμιση ι/c τι ειναι?
Phase 1?
Αν ειναι ετσι λεμε το ιδιο ακριβως πραγμα...!!

clutchmaster
09-02-09, 00:29
τωρα ρε πιτσι την κoλοκυθια θα παιζουμε?

προγραμμα= phase1
προγραμμα + intercooler = phase2

εξατμιση, φιλτρα και κολλαρα σιλικονης ειναι γι αυτους που δεν εχουν με τι να ασχοληθουν... ΔΕΝ αποτελουν "phase"...

αυτα παλι αναλογα το μοτερ, δεν εχουν ολα τις ιδιες διαβαθμισεις/βελτιωσεις...

δηλαδη ενα 20βτ με προγραμμα θεωρειται "μαμα με προγραμμα"... πολυ λογικο...

και ολοι εσεις που κατακρινεται τα μοτερ της οπελ:
Εκτος του οτι μεχρι προχτες ησασταν VAGεληδες, βρειτε συγκρισεις των μοτερ πανω σε Flowbench, και αφου πειστειτε οτι εχετε αδικο, ελατε μετα να συζητησουμε. Ο πατρινος για να μιλαει, ξερει τι λεει...

pitsirikos
09-02-09, 01:05
προγραμμα= phase1
προγραμμα + intercooler = phase2

εξατμιση, φιλτρα και κολλαρα σιλικονης ειναι γι αυτους που δεν εχουν με τι να ασχοληθουν... ΔΕΝ αποτελουν "phase"...

====
Δηλαδη το προγραμμα και i/c ειναι το ιδιο με το φιλτρο προγραμμα εξατμιση i/c και διαφορετικη τουρμπινα?
Πλακα με κανεις?
Εξατμιση ειναι γι'αυτους που δεν εχουν με τι να ασχοληθούν?!
Το λήγω εδω απο μερους μου, αν θελει θα απαντησει αλλος...

αυτα παλι αναλογα το μοτερ, δεν εχουν ολα τις ιδιες διαβαθμισεις/βελτιωσεις...

====
Εδω συμφωνουμε

Και ολοι εσεις που κατακρινεται τα μοτερ της οπελ:
Εκτος του οτι μεχρι προχτες ησασταν VAGεληδες, βρειτε συγκρισεις των μοτερ πανω σε Flowbench, και αφου πειστειτε οτι εχετε αδικο, ελατε μετα να συζητησουμε. Ο πατρινος για να μιλαει, ξερει τι λεει...
====
O πατρινος εχει πυραυλοκινητο οχι επειδη ειναι οπελ, επειδη ο προηγουμενος ειχε σκασει ενα σκασμο λεφτα, κι επειδη κι αυτος εχει μερακι και το κραταει ετσι.
Απο κει και περα, ΟΛΑ τα μοτερ γινονται ετσι...
Οσα χρονια και να περασουν τα οπελ πλεον θα ακολοθουν ενα βημα πισω.
Και φτανοντας το σημερα οτνα εβγαλε τον tsi το γκρουπ βαγκ , η οπελ εβγαλε τον z16ler...
Πηρε ενα μοτερ ποιος ξερει ποιας χρονιας ενισχυσε πιστονια, πεταξε και μια τουρμπινα κι ετοιμο το μοτερ...

Redcooler
09-02-09, 01:33
Φιλαρακι γεια σου. Διαβασα τον προβληματισμο σου. Εγω δεν κατεχω και πολλα γιατι δεν εχω ασχοληθει ακομα με το αθλημα. Παντος θα σε συμβουλευα να το πας το αμαξι σου στο Unlimeted Exelixis, που εχουν το γνωστο δυναμομετρο Maha(καπως ετσι) να στο δυναμομετρισουν και μετα να σου προτεινουν το καταληλο προγραμμα για την βελτιωση του αμαξιου σου. Αυτη ειναι η αποψη μου. Τωρα απο κει και περα "δικο σου το μαχαιρι κ το πεπονι".
Περιμενω απαντηση σου για να μαθω τι εκανες τελικα, γιατι ειδα και αλλοι σου εγραψαν τις συμβουλες τους.
Τα λεμε φιλαρακι.

clutchmaster
09-02-09, 01:38
====
Δηλαδη το προγραμμα και i/c ειναι το ιδιο με το φιλτρο προγραμμα εξατμιση i/c και διαφορετικη τουρμπινα?
Πλακα με κανεις?
Εξατμιση ειναι γι'αυτους που δεν εχουν με τι να ασχοληθούν?!
Το λήγω εδω απο μερους μου, αν θελει θα απαντησει αλλος...

Την τουρμπινα τωρα απο που την εμφανισες?

Κοιτα,το ειπα και θα το λεω: Δεν νιωθω την αναγκη να "πεισω" κανεναν οτι ειναι λαθος, οτι εχω δικαιο ή οτι αυτο που λεω ειναι το σωστο. ο καθενας κρινει και αποφασιζει μονος του. απλα εχω ΣΙΧΑΘΕΙ καθε μερα να διαβαζω απο τους ιδιους και τους ιδιους για το ποσο αχρηστα ειναι τα μοτερ, τα οποιοι οι ιδιοι ομως εκουσια αγορασαν,οδηγουν και βελτιωνουν...

pitsirikos
09-02-09, 01:39
Φιλαρακι γεια σου. Διαβασα τον προβληματισμο σου. Εγω δεν κατεχω και πολλα γιατι δεν εχω ασχοληθει ακομα με το αθλημα. Παντος θα σε συμβουλευα να το πας το αμαξι σου στο Unlimeted Exelixis, που εχουν το γνωστο δυναμομετρο Maha(καπως ετσι) να στο δυναμομετρισουν και μετα να σου προτεινουν το καταληλο προγραμμα για την βελτιωση του αμαξιου σου. Αυτη ειναι η αποψη μου. Τωρα απο κει και περα "δικο σου το μαχαιρι κ το πεπονι".
Περιμενω απαντηση σου για να μαθω τι εκανες τελικα, γιατι ειδα και αλλοι σου εγραψαν τις συμβουλες τους.
Τα λεμε φιλαρακι.
Σορρυ, που παει το μηνυμα γιατι εχουμε χασει την μπαλα?

IRMSCHER
09-02-09, 01:42

Εσύ που βρήκες ρε εξάτμιση και ic με 1500 € να πάω να βάλω και εγώ ??? :p:p

Βασικά εγώ ένα πράγμα θέλω να πω μόνο!

Μας έχετε πρήξει τ'@@ με τα φαουβέ σας,έχετε πάρει ένα αμάξι και προσκυνάτε τα άλλα!
Όταν διαλέγετε αμάξι ΑΣ ξέρατε τι παίρνατε!

Και αν για έναν άνθρωπο,νο1 κριτήριο επιλογής είναι η βλετιωσιμότητα του ,τότε είναι απλά άξιος της μοίρας του! Τα OPEL δεν στρίβουν,τα OPEL δεν βελτιώνονται, τα OPEL έτσι! Μπράβο και μαγκιά της στην OPEL!
Και φίλε pitsiriko μιας και είσαι τόσο μεγάλος γνώστης για πες μου ρε φίλε,τα golf gt μήπως σπάγανε κάποτε ?

Οποίος δεν γουστάρει ας πάει να πάρει φαουβέ και μην μας τα ζαλίζετε άλλο με τα 20vt σας και τα tsi της παλιοφρυτέζες! Ε δηλαδή έχει καταντήσει αηδία πλέον ρε μάγκες!

Ε Λ Ε Ο Σ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ευχαριστώ!

Sentin3l
09-02-09, 01:45
Ρε πιτσι πουλησε το παρε 20βτ.αφου το πηρες μονο για την ομορφια ας κραταγες τη μοτεραρα 20βτ που με ψιχουλα το φτιαχνεις κ ας τα εχωνες χοντρα στο να το κανεις ομορφο....

κ οσον αφορα αυτο που ειπες για το ed30.αλλη παροχη το gti αλλη παροχη το αστρα.αλλα τις ειδαμε τις δυναμομετρησεις με τα ρεβο.....σε καποιους αρεσουν ΠΟΛΥ τα νουμερα στο δυναμομετρο...με pick για 1000 στροφες να βγαλουμε αλογακια να κανουμε διαφημηση κ μετα το χαος....

Κ μη κρινεις τι κανει ο πατρινος κ ο καθε πατρινος.αυτος δεν εκρινε τι εκανες εσυ....

pitsirikos
09-02-09, 01:46
Την τουρμπινα τωρα απο που την εμφανισες?

@clutchmaster

phase 2...

Κοιτα,το ειπα και θα το λεω: Δεν νιωθω την αναγκη να "πεισω" κανεναν οτι ειναι λαθος, οτι εχω δικαιο ή οτι αυτο που λεω ειναι το σωστο. ο καθενας κρινει και αποφασιζει μονος του. απλα εχω ΣΙΧΑΘΕΙ καθε μερα να διαβαζω απο τους ιδιους και τους ιδιους για το ποσο αχρηστα ειναι τα μοτερ, τα οποιοι οι ιδιοι ομως εκουσια αγορασαν,οδηγουν και βελτιωνουν...
Συμφωνω και ξαναλεω, ενα αυτοκινητο δε το παιρνεις μονο για το μοτερ του, αλλα ειναι ενα βασικο συστατικο, ειδικα για αυτα τα αυτοκινητα σπορ χαρακτηρα!!

clutchmaster
09-02-09, 01:53
Γραψε λαθος, "τουρμπινοπολλαπλη", δεν εχω ακουσει και δεν χρησιμοποιω αυτους τους ορους που χρησιμοποιειτε εσεις οι "νεοι". Νομισα πως για πολλαπλη μιλας.

Φιλε σε αυτην την περιπτωση μιλαμε για ενα phase4, και αυτο λαθος κατ εμε, μιλαμε για εξολοκληρου σεταρισμα με βαση την τουρμπινα που φορας. Τα phase κατ εμε αναφερονται σε μανησια τουρμπινα.

Απο την στιγμη που βαζεις χερι σε συστατικα μερη οπως τουρμπινα και μπιελοπιστονα, ειναι γελειο να μιλας για phase/σταδια/γηπεδα και οτι αλλο...
Απο εκει και περα ΚΑΘΕ setup γινεται unique και ειναι λαθος να το συγκρινεις με οποιοδηποτα αλλο...

Gsi 16v Turbo
09-02-09, 01:56
γρηγορε του club το εχεις πει αυτο κ αλλες φορες αλλα δεν μπορω να το χωνεψω.τι εχουν τα μοτερ της opel δηλαδη?
που βγαλανε ενα c20xe πριν χρονια κ ακομα το λεμε?το οποιο να πω την αληθεια σαν πετρελαιο στροφαρει!τι να πουμε τοτε για στρoφαρισμα απο vtec η κ saxorallo.(μιλω για μανισια)
βγαλανε τωρα αυτα τα Opc κ οι καημενοι Opelakiδες για να πανε τα astra 280ps κανουν κοπο κ ξοδευουν χρημα ενω οι 2lt του vag φτανουν για πλακα +100 ps πανω απο astra κ με αξιοπιστια μαλιστα.
κ φυσικα το ιδιο ισχυει κ για τα παλια 20vt..
ασε για τα 16αρακια Turbo που διαβαζω συνεχεια φοβαμαι το 4ο πιστονι φοβαμαι μπιελα κλπ...
δεν ξερω αν κανω λαθος ας με διορθωσετε.

Για μένα το να είναι καλό ένα μοτέρ δεν κρίνεται από το πόσο ανθεκτικές μπιέλες έχει,ούτε τι μέγεθος τουρμπίνα φοράει.Αυτά είναι δευτερεύοντα.
Άλλα σημεία κρίνουν ένα μοτέρ.
Το πόσο καλή κεφαλή έχει,τι cfm πετυχαίνει σε flow bench,τι διαστάσεις έχει,τι μπλοκ διαθέτει,τι προβλήματα μπορεί να έχει σε extreme tuning(π.χ. όριο στροφών τις 8.000-ξεκόλλημα έδρας) κ.λ.π.
Σε όλα αυτά ένα LET-LER-LEH-XE είναι κλάσεις ανώτερο μοτέρ.
Αν συγκρίνουμε κεφαλή 20vt με κεφαλή LET-LER-LEH-XE,τότε θα καταλάβουμε τις διαφορές.
Το 20vt έχει κακή εξαγωγή και απόδειξη είναι οι ασύμετροι εκκεντρφόροι,που προτίνουν οι περισσότερες εταιρείες,με μεγαλύτερους εκκεντροφόρυς από την πλευρά της εξαγωγής.
Απλά τα 20vt είχαν καλά μέταλα και τα έσφιξαν οι πιτσιρικάδες σε πίεση,κρέμασαν κ καμιά τουρμπίνα,έβγαλαν κάποια άλογα και νομίζουν ότι είναι κορυφαίο το μοτέρ.
Σε άμεση σύγκριση με ΙΔΙΑ πράγματα ποτέ ένας 20vt δε θα έχει τα ίδια άλογα με ένα LET-LER-LEH..
Μην ξεχνάς ότι σαν κορυφαίο 4κύλινδρο μοτέρ στον κόσμο οι Αμερικάνοι tuners θεωρούν τον EcoTec της Opel,που έχει φορεθεί σε άλλα GM μοντέλα.
1.650 άλογα έχουν αποδώσει...ναι Opel μοτεράκι!!!,όχι VW...

Από την άλλη C20XE δε στροφάρει σαν πετρέλαιο.
Οκ δεν είναι vtec,αλλά αν τον συγκρίνουμε με τον αντίστοιχο 2λιτρο του VW Golf Gti 150ps πέφτει γέλιο.

Τα Honda έχουν κορυφαία καπάκια,απλά πάσχουν πολύ στον μπλοκ.
Τα σαξόραλλα έχουν πάρα πολύ καλά μοτέρ,δεν τα αμφισβήτησα,αλλά ένας C20XE σε αντίστοιχη καρότσα έχει πλεονέκτημα.
Είναι 2λιτρος,αλλά και σε άμεση σύγκριση και κόντρα με 205 κ Μ16,ο C20XE είχε το πάνω χέρι.

O πατρινος εχει πυραυλοκινητο οχι επειδη ειναι οπελ, επειδη ο προηγουμενος ειχε σκασει ενα σκασμο λεφτα, κι επειδη κι αυτος εχει μερακι και το κραταει ετσι.

Τι εννοείς φίλε μου;
Γιατί εμείς εδώ μόνοι μας το φτάσαμε σε αυτά τα επίπεδα και όχι προηγούμενος ιδιοκτήτης... ;)

pitsirikos
09-02-09, 03:12
Αρχικα, ειπα οτι το αμαξι φτιαχτηκε ετσι απ'τον προηγουμενο, ειπα οτι ειχε δωσει ενα σκασμο λεφτα ο προηγουμενος κι εσυ με μερακι το εφτασες εκει...αν κανω λαθος με συγχωρεις, εχω καταλαβει λαθος.

Επισης, οσον αφορα τα μοτερ και τα σχετικα, οτι εχω γραψει το εχω γραψει για τα μοτερ τα εργοστασιακα της νεας γενιας της οπελ.

''Το πόσο καλή κεφαλή έχει,τι cfm πετυχαίνει σε flow bench,τι διαστάσεις έχει,τι μπλοκ διαθέτει,τι προβλήματα μπορεί να έχει σε extreme tuning(π.χ. όριο στροφών τις 8.000-ξεκόλλημα έδρας) κ.λ.π.''
====
Αυτα λοιπον εν ετη 2008 ενα εργοστασιακο μοτερ Z16LER/LET ΔΕ τα τηρει....σωστα?
ΕΙΝΑΙ αδικιολογητο ενα αμαξι εργοστασιακο και απειραχτο να μπαινει συνεργειο για να ανοιξει καπακι.
Και μιλαμε για extreme tuning οταν δε μπορει να κρατησει 10 κιλα ροπης παραπανω το μοτερ?

Τώρα, αν κάνεις ενα καρο επεμβασεις, που και παλι, οπως αποδειχτηκε απο γνωστο βελτιωτη, δεν επιασε πολυ τοπο, ίσως φτιαξεις κατι καλο διοτι θα τηρεις τους παραπανω ορους που εθεσες για το ποσο καλο ειναι το μοτερ.

@cluchmaster
Δεν ειμαι 13 χρονων και μιλαω με ορους νεου...5 χρονια διαφορα εχουμε, ειμαι πιτσιρικος το ξερω...
Εσυ που εισαι παλιος θα θυμασαι πια ηταν τα σταδια οταν τα οπελ δεν ειχαν βγαλει καν τουρμπατα ;)

@Sentin3l
Ειλικρινα τωρα, ψαχνεις αφορμή να μου την πεις?
1ον: Δε μου αρεσει κανενα 20vt εμφανισιακα, και ειμαι της αποψης της καραμαμας εμφανισης.Αρα ατυχες η αφορμη να αλλαξω αυτοκίνητο!!
2ον: Εδω συμφωνουμε, αλλο το ενα αλλο το αλλο! Εσυ μιλησες για νουμερα, κι εγω σου απαντησα για νουμερα.
3ον: Δεν εκρινα ποτε τη δουλεια του πατρινου, μονο συγχαρητηρια εχει δεχτει απο εμενα, θα αργησω να φτασω στο σημειο να κρινω τετοιες δουλειες, και δε θα κρινω ποτε ανθρωπους για να μη κριθω.
Μην αναβεις φωτιες σε παρακαλω χωρις λογο.

@IRMSCHER
Ποτε σπάγανε τα gt? περισοτερα απο τα 40++ κορσα οπισι?Μπααα...
Ξερω απο τον περιγυρο μου παρα πολλα τσι με προγραμμα και αρκετα κομπλε πρωτο σταδιο και δεν εχουν κανει κιχ...με αρκετα χιλιομετρα στη πλατη τους, ενα απο αυτα υπαρχει και στην οικογενεια μου...

Επι προσθετως, πιστευω πως ηταν αρκετα υποκειμενικο το απο πανω ποστ...Συγκρινεις ολα τα μοτερ και τις καροτσες με τον C20XE, ο οποιος σημερα απλα δεν υπαρχει...Μακαρι να καταφερναν να εβγαζαν τουρμο ενα τετοιο μοτερ.
Όμως οπως βλεπουμε για λογους μαρκετινγκ και αλλων συμφεροντων κανουν πατάτες...
Δεν υφισταται ολοι να πηγαινουν μπροστα και η οπελ πισω-μπρος...
Ετσι θα την φαει απο πισω, όπως αρχιζει να γινεται με το κορσακι...

Τελος, να διευκρινισω ξανα οτι τα λεω απολυτα φιλικα και θα προτιμουσα απο κοντα να συζητησουμε ακομα περισοτερα.
Μιχαλης.

GiorgosThess
09-02-09, 03:25
Πιτσιρικο γιατι δεν πηρες ΛΕΟΝ Η Ιμπιζα ??? Απορω...

fANis
09-02-09, 03:27
Γιώργο νομίζω πως το έχει πει πιο πάνω. Του άρεσε πιο πολύ εμφανισιακά!

clutchmaster
09-02-09, 04:18
''Το πόσο καλή κεφαλή έχει,τι cfm πετυχαίνει σε flow bench,τι διαστάσεις έχει,τι μπλοκ διαθέτει,τι προβλήματα μπορεί να έχει σε extreme tuning(π.χ. όριο στροφών τις 8.000-ξεκόλλημα έδρας) κ.λ.π.''
====
Αυτα λοιπον εν ετη 2008 ενα εργοστασιακο μοτερ Z16LER/LET ΔΕ τα τηρει....σωστα?
ΕΙΝΑΙ αδικιολογητο ενα αμαξι εργοστασιακο και απειραχτο να μπαινει συνεργειο για να ανοιξει καπακι.
Και μιλαμε για extreme tuning οταν δε μπορει να κρατησει 10 κιλα ροπης παραπανω το μοτερ?Αυτο εσυ που το συμπερανες? Αυτο που ολοι σας δεν εχετε καταλαβει ειναι οτι βασικα πηρατε ενα ΗΔΗ βελτιωμενο μοτερ. Οταν το απλο Z16LE* βγαζει 150 και εσυ παιρνεις ενα με 42 αλογα παραπανω, ποσο δηλαδη περισσοτερο απαιτεις?

@cluchmaster
Δεν ειμαι 13 χρονων και μιλαω με ορους νεου...5 χρονια διαφορα εχουμε, ειμαι πιτσιρικος το ξερω...
Εσυ που εισαι παλιος θα θυμασαι πια ηταν τα σταδια οταν τα οπελ δεν ειχαν βγαλει καν τουρμπατα ;)φιλε, "τουρμπινοπολλαπλη", οσο μαγκικο και να ακουγεται εγω δεν το ξερω και δεν το χρησιμοποιω...
τα θυμαμαι και ουδεποτε η εξατμιση απο μονη της εθεωρειτο ουτε "σταδιο" ουτε ολοκληρωμενη βελτιωση, αλλα αναγκαια αλλαγη και "κερασακι",αν το θελεις ετσι.

Επι προσθετως, πιστευω πως ηταν αρκετα υποκειμενικο το απο πανω ποστ...Συγκρινεις ολα τα μοτερ και τις καροτσες με τον C20XE, ο οποιος σημερα απλα δεν υπαρχει...Μακαρι να καταφερναν να εβγαζαν τουρμο ενα τετοιο μοτερ.σε συνδυασμο με το παραπaνω γραφομενο σου, να σου θυμισω οτι μαλλον εισαι βαθια νυχτωμενος, διοτι οταν φιλε η Οπελ το 90 πουλουσε το C20LET,που ηταν ενα τουρμπατο C20XE, η VW ακομα δεν ειχε καταφερει να βγαλει ακρη με τα σεσουαρ της τα "G-Lader"...
Οσο για τον C20XE, οχι μονο υπαρχει, αλλα βασιλευει ακομα στις μερες μας, οντας ενα υποδειγματικο μοτερ με 12bar "mean presure" (medium pressure /Mitteldruck), τιμη που οχι μονο ζηλευουν παρα πολλα μοντερνα μοτερ,αλλα ουτε καν μπορουν να φτασουν. Για να μην μιλησουμε για την maximum efficiency των 37% οταν αλλα μοτερ παλευουν με το 33%...
Ακομα και σημερα χρησιμοποιειται στο WTCC απο της ομαδες της Chevrolet και της Lada. ΝΑΙ, ο C20XE που εσυ λες οτι δεν υπαρχει, εν αντιθεσει με τα τοσο φοβερα μοτερ της VAG. Για να μην πω ποσα Super7 κυκλοφορουν με αυτο το μοτερ.

Πειτε οτι θελετε,δεν με νοιαζει, αλλα πριν ριξετε λασπη σε C20XE και C20LET, φροντιστε να ειστε διαβασμενοι... Μπροστα στον C20LET ο 20ΒΤ ειναι για κλαμματα...

@IRMSCHER
Ποτε σπάγανε τα gt? περισοτερα απο τα 40++ κορσα οπισι?Μπααα...
Ξερω απο τον περιγυρο μου παρα πολλα τσι με προγραμμα και αρκετα κομπλε πρωτο σταδιο και δεν εχουν κανει κιχ...με αρκετα χιλιομετρα στη πλατη τους, ενα απο αυτα υπαρχει και στην οικογενεια μου...καλα 40 εγιναν τωρα τα σπασμενα? ουτε τα μανηταρια δεν ξεφυτρωνουν τοσο γρηγορα...
Το αστειο ειναι οτι μιλωντας με τον Klasen, μου αναφερε οτι απο της επισημες πηγες του εδω εχει πληροφορηθει για 3 σπασμενα μοτερ. Ενω για τα ΤΣΙ μονο τοτε που βγηκαν ακουσαμε για 3 σπασμενα στην Μακεδονια...

Thanos_21
09-02-09, 08:51
Το τόπικ έχει πάει αλλού εντελώς. Απλά θα γράψω 2 πράγματα στα γρήγορα.

Τα στάδια ή τα phases είναι ένα θέμα περίεργο και στην Ελλάδα λέμε έχω στάδιο 1 και επιπλέον φοράει το αυτοκίνητο μου αυτό και αυτό κτλ κτλ. οπότε το θεωρώ λίγο μπακάλικο.
Όπως είπε και ο Clutch τα επίπεδα βελτίωσης στο εξωτερικό (Αγγλία - Γερμανία) περιγράφονται πολύ καλύτερα.
1ο στάδιο: πρόγραμμα
2ο στάδιο: πρόγραμμα, εξάτμιση
3ο στάδιο: πρόγραμμα, εξάτμιση και ic

Από εκεί και πάνω οι εταιρίες έχουν κάποιες διαφορές στις ονομασίες τους όταν αλλάζουν τουρμπίνα, βάζουν χταπόδι και ανοίγουν μοτέρ. Η τοποθέτηση κολάρων κτλ κτλ δεν αντιστοιχούν σε κάποιο στάδιο βελτίωσης.

O C20XE είναι παλιός αλλά πρόσφατα τον είδα στο αγωνιστικό Corsa D S2000 και έχει απόδοση 280 ατμοσφαιρικά αλογάκια. :eek:

Το λάθος μερικών είναι ότι βλέπουν ένα αυτοκίνητο και το μοτέρ του μόνο από την πλευρά της βελτίωσης.

george-S101
09-02-09, 10:32
Εγώ άνηκα στην οικογένεια του Group VAG και αυτό που παρατηρώ τωρα που μπήκα σε μια άλλη οικογένεια, αυτή της Opel είναι, οτι αυτοί δεν ασχολούνται κάν με μας...!

Δεν τείθεται θέμα στα πηγαδάκια και στις φιλικές συζητήσεις για το αν είναι καλύτερα και ποια μοτέρ...!

Λέτε να μην είναι άνθρωποι με αναζητήσεις και αυτοί σαν κι εμάς...??

@pitsirikos
Μιχάλη εξακολουθώ να ψάχνω το λόγο που συνεχίζεις...! Ούτε καν postcount δεν έχει να λές οτι έχω περισσότερα posts...!!

Gsi 16v Turbo
09-02-09, 11:07
Αρχικα, ειπα οτι το αμαξι φτιαχτηκε ετσι απ'τον προηγουμενο, ειπα οτι ειχε δωσει ενα σκασμο λεφτα ο προηγουμενος κι εσυ με μερακι το εφτασες εκει...αν κανω λαθος με συγχωρεις, εχω καταλαβει λαθος.Μιχαλης.

Φλιλε Μιχάλη κατ'αρχήν για μένα δεν τίθεται θέμα παρεξήγησης,επειδή έχουμε διαφορετική γνώμη σε αυτό το ζήτημε των μοτέρ.
Όσο για το Άστρα κάνεις κάποιο λάθος.
Το αμάξε έχει φτιαχτεί έτσι από εμάς και δεν το αγόρασα έτοιμο.
Το έχουμε στην ιδιοκτησία μας από το 2001 ή 2002. ;)
΄
Τέλος την άποψή μου για τα μοτέρ την εξέφρασα,πιστεύω αναλυτικά.

pitsirikos
09-02-09, 11:30
Πιτσιρικο γιατι δεν πηρες ΛΕΟΝ Η Ιμπιζα ??? Απορω...

Γιατι εχω σε καλυτερη εκτιμηση τα οπελ, γιατι ειναι 4 μετρα, γιατι θεωρω πιο ομορφο και ολοκληρωμενο μεσα εξω το κορσα, και γιατι εχει καλύτερα χαρακτηριστικα στην οδικη συμπεριφορα.

Αυτο με 150 αλογα δε το καταλαβα....
Δηλαδη, εγω πήρα ενα εργοστασιακα τσιτωμενο αυτοκινητο?
Πήρα ενα αυτοκίνητο για να το κρατησω 300000 χιλιομετρα και ειναι τσιτωμενο απο το 1ο χιλιομετρο?
Είναι δυνατον στο προηγουμενο αυτοκινητο να σκεφτομαι τι τουρμπινα να βαλω για να μη ξεπερασω τα 260-280 αλογα και τωρα να σκεφτομαι να βαλω εξατμιση στο κορσα...?
Οταν περνας αυτη τη μεταβατικη περιοδο καπου χαλιεσαι...
Τον 20vt τον φερνω σαν παραδειγμα, υπαρχουν μοτερ και μοτερ...
Αυτο που λεω και θα ξαναπω ειναι οτι ειναι απαραδεκτο αυτο που εγινε και ολοι το γνωριζετε.

Οσο για τα σπασμενα επετρεψε μου να το γνωριζω απο πολυ εγκυρες πηγες.
Δε θα τα ελεγα στον αερα ολα αυτα που λεω...
Υπάρχει προβλημα 100% και πρεπει να λυθει αμεσα.

Ξαναλεω, δε μιλαω για μοτερ που το παιρνεις το βαζεις στον παγκο αρχιζεις λυνεις, τα αλλαζεις ολα και παιρνεις σιγουρα κατι καλο.
Μιλαω για το αυτο καθε αυτο μοτερ που παιρνεις στα χερια σου απο το εργοστασιο.

george-S101
09-02-09, 12:20
...Αυτο με 150 αλογα δε το καταλαβα...

Oύτε κι εγώ...! Δηλαδή κλαίνε με μαύρο δάκρυ τα Cupraκια που με μόλις 0.2 bar περισσότερη πίεση από FR, είναι +30 άλογάκια...! Καλύτερα να τα δώσουν πριν είναι αργά...!!

"Τσίτα φίλε το μοτέρ, τσίτα!!

Το πείραμα της Οpel με την μικρότερη συμπίεση-μεγαλύτερη πίεση σε σχέση με τα 20VT που έχουν εδώ και 10 χρόνια μεγαλύτερη συμπίεση-μικρότερη πίεση, βλέπω οτι απέτυχε παταγωδώς...!!

10 χρόνια ατελείωτο σκίσιμο σε δρόμους και σε πίστες...!!

antonis
09-02-09, 13:12

μ αρεσει να διαβαζω τα γραπτα σου!

Εσύ που βρήκες ρε εξάτμιση και ic με 1500 € να πάω να βάλω και εγώ ??? :p:p

Βασικά εγώ ένα πράγμα θέλω να πω μόνο!

Μας έχετε πρήξει τ'@@ με τα φαουβέ σας,έχετε πάρει ένα αμάξι και προσκυνάτε τα άλλα!
Όταν διαλέγετε αμάξι ΑΣ ξέρατε τι παίρνατε!

Και αν για έναν άνθρωπο,νο1 κριτήριο επιλογής είναι η βλετιωσιμότητα του ,τότε είναι απλά άξιος της μοίρας του! Τα OPEL δεν στρίβουν,τα OPEL δεν βελτιώνονται, τα OPEL έτσι! Μπράβο και μαγκιά της στην OPEL!
Και φίλε pitsiriko μιας και είσαι τόσο μεγάλος γνώστης για πες μου ρε φίλε,τα golf gt μήπως σπάγανε κάποτε ?

Οποίος δεν γουστάρει ας πάει να πάρει φαουβέ και μην μας τα ζαλίζετε άλλο με τα 20vt σας και τα tsi της παλιοφρυτέζες! Ε δηλαδή έχει καταντήσει αηδία πλέον ρε μάγκες!

Ε Λ Ε Ο Σ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ευχαριστώ!

θα επρεπε να βρισκοσασταν για καφε με τον κυριο ο οποιος φυσικα ειναι κολληταρι μου κ εκτος του οτι το ζεσταινει κ το κρυωνει το μοτερ του 2 μερες κ παει υποπιεση τις περισσοτερες φορες προβληματιζεται κ με ρωτα ρε μλκ μηπως φυγει καμια μπιελα?μηπως κολησει ,μηπως ειναι για πεταμα το μοτερ κλπ.......λες να ειναι καλυτερα τα μοτερια vag?!!!!χαχαχα

Gsi 16v Turbo
09-02-09, 13:55
Oύτε κι εγώ...! Δηλαδή κλαίνε με μαύρο δάκρυ τα Cupraκια που με μόλις 0.2 bar περισσότερη πίεση από FR, είναι +30 άλογάκια...! Καλύτερα να τα δώσουν πριν είναι αργά...!!

"Τσίτα φίλε το μοτέρ, τσίτα!!

Το πείραμα της Οpel με την μικρότερη συμπίεση-μεγαλύτερη πίεση σε σχέση με τα 20VT που έχουν εδώ και 10 χρόνια μεγαλύτερη συμπίεση-μικρότερη πίεση, βλέπω οτι απέτυχε παταγωδώς...!!

10 χρόνια ατελείωτο σκίσιμο σε δρόμους και σε πίστες...!!

Ποιο πείραμα;Ποια συμπίεση;Τι λέμε ρε παιδιά;
9 συμπίεση είχε ο LET,όταν οι άλλοι έπαιζαν στο 8...

Και τέλος,μιας και έχω να πώ πολλά,αλλά δεν έχει νόημα,ποιο το νόημα αυτών των ποστ;
Να δεχτούμε ότι ο 20vt είναι μοτεράκλα;
Να βάλουμε τα κλάμματα,που έχουμε Opel;
Για μένα άθλιο μοτέρ είναι το 20vt,αλλά προκειμένου να να μη γλιστρίσουμε από τα σάλια του γλυψίματος,ναι είναι οι ΘΕΟΙ των μοτέρ...χαχα..
Τι να πώ;
Που σηκώνουν EGT λόγω κακής εξαγωγής,αναγκάζοντας καπάκια να ραγίζουν και έδρες να ξεκολλάνε;
Που αποφεύγουν όπως ο διάλος το λιβάνι να περνάνε τις 8.000 στροφές,λόγω άθλιου m/s;
Βελτιώσιμα μοτέρ μέχρι ενός σημείου,για extreme δεν κάνουν.
Και εκεί θα κριθεί ένα καλό μοτέρ,όχι στα λίγα,που φτάνουν όλα.

Τέλος πάντων,εγώ παρατηρώ μία απαξίωση,που αντικειμενικά και μηχανολογικά,δεν ευσταθεί.
Κρίνουμε και συγκρίνουμε μοτέρ με βάση την παροχή της εργοστασιακής τουρμπίνας,χωρίς να γνωρίζουμε τις πραγματικές δυνατότητες.
Και ερωτώ:
1)Το μοτέρ μια Alfa Romeo 75 Turbo 8v είναι καλό ή κακό μοτέρ;
Πληροφοριακά έχει καλά μέταλα και αντέχει σε μεγάλες ιπποδυνέμεις
2)Το μοτέρ μιας Deltona που έχει τουρμπίνα με πολύ μεγάλη παροχή,είναι καλό ή κακό μοτέρ;
Ρωτάω με βάση το σκεπτικό σας,που κρίνετε τα μοτέρ βάσει παροχής τουρμπίνας και αντοχής μετάλλων.
Βέβαια το ότι τα πιστόνια του LEH έφτασαν να αντέχουν 600 άλογα,δεν το λέει κανείς,ούτε σχολιάζει τη γνώμη των Αμερικάνων βελτιωτών,που θεωρούν τους ECOTEC ως τους πιο βελτιώσιμους 4κύλινδρους κινητήρες στον κόσμο....

clutchmaster
09-02-09, 13:59
Ασε ρε Γιωργο, τι ασχολεισαι?

Εδω βλεπεις οτι τους απαντας με επιχειρηματα, και στο επομενο ποστ τα εχουν πνιξει και μιλανε για αλλο πραγμα...

Αυτο που εχω πει και αλλη φορα στα παιδια: Μη νιωθετε την αναγκη να ανοιξετε τα ματια σε κανεναν, να λετε μονο ναι...

Harry
09-02-09, 14:13

Και τέλος,μιας και έχω να πώ πολλά,αλλά δεν έχει νόημα,ποιο το νόημα αυτών των ποστ;
Να δεχτούμε ότι ο 20vt είναι μοτεράκλα;
Να βάλουμε τα κλάμματα,που έχουμε Opel;
Για μένα άθλιο μοτέρ είναι το 20vt,αλλά προκειμένου να να μη γλιστρίσουμε από τα σάλια του γλυψίματος,ναι είναι οι ΘΕΟΙ των μοτέρ...χαχα..
Τι να πώ;
Που σηκώνουν EGT λόγω κακής εξαγωγής,αναγκάζοντας καπάκια να ραγίζουν και έδρες να ξεκολλάνε;
Που αποφεύγουν όπως ο διάλος το λιβάνι να περνάνε τις 8.000 στροφές,λόγω άθλιου m/s;
Βελτιώσιμα μοτέρ μέχρι ενός σημείου,για extreme δεν κάνουν.
Και εκεί θα κριθεί ένα καλό μοτέρ,όχι στα λίγα,που φτάνουν όλα.

Τέλος πάντων,εγώ παρατηρώ μία απαξίωση,που αντικειμενικά και μηχανολογικά,δεν ευσταθεί.
Κρίνουμε και συγκρίνουμε μοτέρ με βάση την παροχή της εργοστασιακής τουρμπίνας,χωρίς να γνωρίζουμε τις πραγματικές δυνατότητες.
Και ερωτώ:
2)Το μοτέρ μιας Deltona που έχει τουρμπίνα με πολύ μεγάλη παροχή,είναι καλό ή κακό μοτέρ;
Ρωτάω με βάση το σκεπτικό σας,που κρίνετε τα μοτέρ βάσει παροχής τουρμπίνας και αντοχής μετάλλων.
Βέβαια το ότι τα πιστόνια του LEH έφτασαν να αντέχουν 600 άλογα,δεν το λέει κανείς,ούτε σχολιάζει τη γνώμη των Αμερικάνων βελτιωτών,που θεωρούν τους ECOTEC ως τους πιο βελτιώσιμους 4κύλινδρους κινητήρες στον κόσμο....

Φίλε μου, δεν νομίζω να έχει νόημα να κάθεσαι να εξηγείς.Εγώ πλέον όταν συναντώ τέτοιου τύπου συζήτηση απλά την προσπερνάω.Θεωρώ ότι κανείς με opel δεν χρειάζεται κάθε τόσο να δικαιολογεί την επιλογή του.Μερικές φορές μου δίνεται η εντύπωση ότι μερικές συζητήσεις γίνονται για να γίνονται, απο αντίδραση και μόνο και όχι για να βγει κάποιο συμπέρασμα.

Gsi 16v Turbo
09-02-09, 14:17
Ρε συ Δημήτρη ξέρεις τι είναι να έχεις 2 φορές καλύτερο καπάκι με πολύ καλές επιδόσεις σε flow bench,να έχεις καλύτερο m/s,καλύτερα cfm,να έχεις λόγω καλύτερης κεφαλής μικρότερο EGT,να έχεις τετράγωνο μοτέρ,μπλοκ που δε λυγίζει μετά το σφίξιμο του σαζμάν(ναι....έχει γίνει πολλάκις στην καλή οικογένεια),να σφίγγεις 13 κιλά!!!!!!!!!(ρωτήστε κάποιον μηχανικό να σας πει για τη ροπή αυτή να του πέσουν τα μαλιά) τα μπουζόνια και να μη χαμπαριάζει τίποτα,να αντέχει η εργοστασιακή σου φλάντζα μέχρι και 3 bar πίεσης αποδεδειγμένα,να μη χρειάζεσαι αλλαγή εισαγωγής +πεταλούδας,μπεκιέρας στα 700+ άλογα,να έχεις εργοστασιακά πιστόνια που έχουν φτάσει τα 600+ άλογα,να φορίεται το μοτέρ σου μέχρι και σήμερα σε πολλά αγωνιστικά,όταν ο 20vt δεν έχει φορεθεί πουθενά, και μετά να σου λένε δεν έχει μοτέρ η Opel.
Όσο και αν φαίνεται περίεργο,όσο και αν ξενίζει,όσο και φαίνεται αντιδραστικό,αυτή είναι η πραγματικότητα.
Ένας LET,LEH είναι κλάσεις ανώτερος από ένα 20vt...

Έβγαλε ο Klasen 600+ με εργοστασιακό στρόφαλο,εργοστασικά πιστόνια,αλλαγμένες μπιέλες,εργοστασιακή φλάντζα,εργοστασιακά ηλεκτρικά με AFM....κατά τα άλλα..μάπα μοτέρ..

Φίλε μου, δεν νομίζω να έχει νόημα να κάθεσαι να εξηγείς.Εγώ πλέον όταν συναντώ τέτοιου τύπου συζήτηση απλά την προσπερνάω.Θεωρώ ότι κανείς με opel δεν χρειάζεται κάθε τόσο να δικαιολογεί την επιλογή του.Μερικές φορές μου δίνεται η εντύπωση ότι μερικές συζητήσεις γίνονται για να γίνονται, απο αντίδραση και μόνο και όχι για να βγει κάποιο συμπέρασμα.

+10000
Αυτό ΑΚΡΙΒΩΣ πιστεύω και εγώ...αντίδραση.

Sentin3l
09-02-09, 14:45

Πολυ καλα μοτερ κ τα 2.για να μην αναφερθουμε κ στη Deltona του δημητριαδη..

Αυτο που δε καταλαβαινω εγω ειναι γιατι τα παιδια προσπαθουν να μας πεισουν για τα 20vt ολη την ωρα.το χω ξαναπει αναθεμα αν ποτε εχω ακουσει καλη κουβεντα για το αμαξι που πηραν.
Προσωπικα δε μου αρεσει η θεοποιηση για το οτιδηποτε....οσον αφορα τη συγκριση μεταξυ των μοτερ ε δεν υπαρχει κατι που να μην ειπε ο γιωργος

george-S101
09-02-09, 15:08

To LER με το LET έχει άλλη συμπίεση...?? Δεν νομίζω!

LER-LET = 8.8
20VT = 9.5

Nα 'στε καλά που με υπομείνατε...! Καλή συνέχεια στα επιχειρήματά σας.

Sentin3l
09-02-09, 15:20
Μ αρεσει που εχεις το θαρος κ σχολιαζεις τα παντα ομως.για ολα τα αλλα που δε μπορεις να πεις κουβεντα δεν ειπες τπτ.....εχω κ ενα τροπετο 20βτ πρεπει να χωραει στο corsa σου στειλε μου pm

Gsi 16v Turbo
09-02-09, 15:24
To LER με το LET έχει άλλη συμπίεση...?? Δεν νομίζω!

LER-LET = 8.8
20VT = 9.5

Nα 'στε καλά που με υπομείνατε...! Καλή συνέχεια στα επιχειρήματά σας.

Ο C20LET είχε 9.
9.5 είχαν τα 150άρια κ 180άρια 20vt κ 9 τα 210-225.

Γιατί ειρωνεύεσαι τα επιχειρήματα;
Είναι τόσο κακό δηλ. να έχει καλό μοτέρ η Opel;
Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω.
Ο extreme tuner είναι πορωμένος Vagίτης...
Ρωτήστε τον για τα VW μοτέρ σε σχέση με τα Opel,να σας παει την άποψή του.
Να δούμε τελικά πόσο καλύτερο είναι αυτό το 20vt...

pitsirikos
09-02-09, 15:24
Μα γιατι δε μπορειτε να χωνεψετε την μλκια που εκανε η οπελ?
ΤΟΣΟ φανατισμενοι είστε, το ξερω οτι ειναι τετραγωνος ο let κινητηρας μου και χέ$τηκε η φοραδα στ'αλονι...
Δεν αντεχει ουτε το 20% αυξηση ισχύος, που σημαινει οτι μπορει να στερησει ακομα και απο την αξιοπιστια σου σε εργοστασιακα δεδομενα...
Αυτο λεμε απο το πρωτο ποστ, αυτο λεμε τωρα, το οτι αναφερθηκα σε διλιτρα και γενικα σε μοτερ ειναι επειδη αλλοι τα εβαλαν στη συζητηση.
Ο μονος υπευθυνος ειναι η οπελ.ουτε εγω που εσκασα 23000 ούτε ο αντιπροσωπος, ουτε η γιαγια μου.
Η οπελ, που εβγαλε μοτερακλες για ολους τους αλλους, οχι για το best seller της.

Μη μου γραψετε παλι ta specs των διλιτρων μοτερ, μιλαμε για τον LET 16ααρι, την μπαλα την πηραν τα 2λιτρα απο αλλους που ανεφεραν το group vag γενικως.
O λογος που αναφερθηκε το 20vt ειναι οτι αυτο το μοτερ παλιο μεν αλλα περναει ολα τα αντιστοιχης κατηγοριας οπελ απο πανω...δε με νοιαζει ουτε το efficiency, ουτε to flow rate, ουτε η egt, ουτε η iat, oυτε vga, ουτε τιποτα....στην βραση κολλαει το σιδερο...στην πραξη τι γινεται στις αντιστοιχες κατηγοριες?

Τεσπα, μη το κουραζουμαι αλλο.
Ο καθενας τις αποψεις του, μη γινομαστε γραφικοι.
Χαιρετω.

Sentin3l
09-02-09, 15:27
Μα γιατι δε μπορειτε να χωνεψετε την μλκια που εκανε η οπελ?
ΤΟΣΟ φανατισμενοι είστε, το ξερω οτι ειναι τετραγωνος ο let κινητηρας μου και χέ$τηκε η φοραδα στ'αλονι...
Δεν αντεχει ουτε το 20% αυξηση ισχύος, που σημαινει οτι μπορει να στερησει ακομα και απο την αξιοπιστια σου σε εργοστασιακα δεδομενα...
Αυτο λεμε απο το πρωτο ποστ, αυτο λεμε τωρα, το οτι αναφερθηκα σε διλιτρα και γενικα σε μοτερ ειναι επειδη αλλοι τα εβαλαν στη συζητηση.
Ο μονος υπευθυνος ειναι η οπελ.ουτε εγω που εσκασα 23000 ούτε ο αντιπροσωπος, ουτε η γιαγια μου.
Η οπελ, που εβγαλε μοτερακλες για ολους τους αλλους, οχι για το best seller της.

Μη μου γραψετε παλι ta specs των διλιτρων μοτερ, μιλαμε για τον LET 16ααρι, την μπαλα την πηραν τα 2λιτρα απο αλλους που ανεφεραν το group vag γενικως.
O λογος που αναφερθηκε το 20vt ειναι οτι αυτο το μοτερ παλιο μεν αλλα περναει ολα τα αντιστοιχης κατηγοριας οπελ απο πανω...δε με νοιαζει ουτε το efficiency, ουτε to flow rate, ουτε η egt, ουτε η iat, oυτε vga, ουτε τιποτα....στην βραση κολλαει το σιδερο...στην πραξη τι γινεται στις αντιστοιχες κατηγοριες?

Τεσπα, μη το κουραζουμαι αλλο.
Ο καθενας τις αποψεις του, μη γινομαστε γραφικοι.
Χαιρετω.

Δε σε νοιαζει τπτ δλδ μονο το κολημα σου.....οκ το καταλαβαμε....κοιτα να καταλαβεις κ εσυ οτι εσκασες 23000 χιλιαρικα για να παρεις ΗΔΗ βελτιωμενο αυτοκινητο κ μετα τα ξαναλεμε.οπως κ γω εσκασα 30 για να παρω ενα ηδη βελτιωμενο αυτοκινητο με 40 αλογα παραπανω απ το απλο 2λιτρο.κ το χω πει κ αλλου κ θα το ξαναπω οταν πληρωσες ΔΕΝ υπεγραψες χαρτι για 20% βελτιωση παραπανω...ουτε καν για 1 ΑΛΟΓΟ.προσπαθησατε να κρινετε τα μοτερ βαση βελτιωσιμοτητας μολις σκασανε τα σωστα επιχειρηματα βρηκατε χιλιες 2 αλλες δικαιολογιες....οσπου στο τελος κατεληξες να μας πεις οτι δε σε νοιαζει τπτ απο ολα τα καλα που εχουν τα μοτερ.κοινως ΕΣΥ εισαι φανατισμενος.δε θελουμε να μας ανοιξετε τα ματια.πουληστε τα κ παρτε 20vt γιατι το ξαναπα το πηρατε για να πουλατε μουρη στα γκομενακια μαλλον

aesop
09-02-09, 15:37
Ρε παιδια πατε καλα? Εμεις λεμε οτι ο 20vt σε σχεση με τον ζ16LET δεν καταλαβαινει αν τον πας 260 αλογα, ενω τα ζ16LET
σπανε σαν μπανανες. Και βγαινει ο αλλος και λεει για C20XE, για C20LET, συγκρινει μοτερ του '90 τις opel με VW, λεει
οτι αμαξια της LADA και της ZASTAVA στο BTCC, στο NBA και στην euroleague φορανε διλιτρα απο OPEL 20ετιας και αλλα τετοια κουλα... Ενω εμεις λεμε το πολυ
ΑΠΛΟ... Βαζω προγραμμα στον Ζ16LER, (ναι.. αυτον τον πουσαρισμενο ΤΕΡΜΑ που φοραει το Corsa OPC... OXI OXI δεν μιλαω
ουτε για c20let OYTE για Z20LET ουτε για ΖC230FME injection ουτε ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ!) , και βαζω και προγραμμα στον 20VT ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΠΑΕΙ ΔΕΝ ΧΑΛΑΕΙ... και ΟΧΙ... αν επερνα 20vt ουτε εκει θα υπεγραφα συμβολαιο για 20% παραπανω ιπποδυναμη... ΑΛΛΑ ΧΩΡΙΣ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ θα ειχα απροβληματιστα 30%+ παραπανω ιπποδυναμη .........

pitsirikos
09-02-09, 15:39
Δε σε νοιαζει τπτ δλδ μονο το κολημα σου.....οκ το καταλαβαμε....κοιτα να καταλαβεις κ εσυ οτι εσκασες 23000 χιλιαρικα για να παρεις ΗΔΗ βελτιωμενο αυτοκινητο κ μετα τα ξαναλεμε.οπως κ γω εσκασα 30 για να παρω ενα ηδη βελτιωμενο αυτοκινητο με 40 αλογα παραπανω απ το απλο 2λιτρο.κ το χω πει κ αλλου κ θα το ξαναπω οταν πληρωσες ΔΕΝ υπεγραψες χαρτι για 20% βελτιωση παραπανω...ουτε καν για 1 ΑΛΟΓΟ.προσπαθησατε να κρινετε τα μοτερ βαση βελτιωσιμοτητας μολις σκασανε τα σωστα επιχειρηματα βρηκατε χιλιες 2 αλλες δικαιολογιες....οσπου στο τελος κατεληξες να μας πεις οτι δε σε νοιαζει τπτ απο ολα τα καλα που εχουν τα μοτερ.κοινως ΕΣΥ εισαι φανατισμενος.

Ειμαι φανατισμενος εγω που τυχαινει να υπαρχει στην οικογενεια και 1.8t και tsi και LER?!Αντικειμενικος ειμαι, και παραδεχομαι τα λαθη σε αντιθεση με καποιον που το μονο που λεει ειναι ''Η οπελ γ@μ@%#''
Όσον αφορα το χαρτι, δεν υπεγραψα καποιο χαρτι που λεει οτι υπαρχει ενδεχομενο να λιωσει το πιστονι μου στο δρομο!!

Οσον αφορα εσενα για πες μου λοιπον.
Πηρες ενα αυτοκινητο το οποιο εχει 40 αλογα παραπανω.
Ειναι ακριβως ιδιο μοτερ-τουρμπινα? Βαριεμαι να ψαχνω κωδικους, για πες μου.
Μήπως εχουν αλλη τουρμπινα?Μήπως?

δε θελουμε να μας ανοιξετε τα ματια.πουληστε τα κ παρτε 20vt γιατι το ξαναπα το πηρατε για να πουλατε μουρη στα γκομενακια μαλλον
====
Μπραβο, το βρηκες, εδωσα 23000 για να το βλεπουν οι γκομενες...
Πήρα κορσα για να πουλαω μουρη!

NIKOS.OPC
09-02-09, 15:52
O φιλος aesop το ειπε απλα,το ειχα γραψει και εγω,απλα πραγματα εχω κορσα εχει ιμπιζα το κανω 230 αλογα κινδυνευω το κανει 250 δεν τρεχει τπτ απλα μια βελτιωση που κανει τι 90% απο αυτους που εχουμε τα μικρα ''γρηγορα'' και μη μου λετε γιατι δεν αγορασα ibiza γιατι το μονο + που εχει ειναι μοτερ και τιμη και τπτ αλλο.Και εγω σαν ασχετος ρωταω αν το 20vt αντεχει πχ +30% πανω ανετα και το δικο μου ουτε 20% σε βαθος χρονου δεν θα αντεξει ποιο πολυ το 20vt? γιατι η vw βαζει αλλα μεταλλα στα μοτερ και η οπελ οχι?θεμα κοστους?

Εχουμε ξεφυγει πολυ και με αυτα που γραφουμε δεν θα μπορει να δει τπτ αυτος που ''μπηκε'' να δει για προγραμμα!!

aesop
09-02-09, 15:56
ΠΕΣ ΤΑ ΡΕ ΝΙΚΟ! αυτο ακριβως λεμε 5 μερες εδω! αλλα... Κανενας δεν μπορει να απαντησει... Οσο για IBIZA.. οπως το πες... μονο μοτερ.......

clutchmaster
09-02-09, 16:31
Αποσειρομαι απο την συζητηση ολων των "ειδικων" της βελτιωσης που μαζευτηκαν εδω λεγοντας:

Πεταξτε τα Οπελ σας και παρτε Playstation...

Kαι διαβαστε και κανα βιβλιο πανω στο αντικειμενο,κανει καλο...
Καθεστε και συγκρινετε το Ζ16 με 20βτ. Που ειναι λαθος. Μολισ μπηκαμε με τα C20 στην συζητηση, βαλατε τα κλαματα.
Τελικα εσεις δεν θελετε συζητηση, θελετε να επιβαλετε την κολλημενη σας αποψη. Ελοιπον ΝΑΙ, εχετε δικαιο... και εγω την ησυχια μου...

HaRRiS_
09-02-09, 17:20
Ισως να συγκρινουμε με λαθος κριτηρια τα 2 μοτερ...
Αλλα αν το παρουμε, σαν ανθεκτικοτητα κ μονο .... ναι ρε παιδια, οπως κ να το κανουμε, για τον απλο πιτσιρικακο ο οποιος θελει να παρει ενα αμαξι για να το φτασει 230-240 αλογα πιο safe ειναι ο 20vt το οποιο θα του βγει το αιμα, θα το σκισει κ δεν θα κανει κιχ, απο το να παρει τον δικο μας, κ να φοβαται μηπως κλασει το 4ο πιστονι, η μηπως γινουν νιμου οι μπιελες...
με λιγα λογια...

Τωρα, ο καθενας που επελεξε το δικο του opel εχει δικα του κριτηρια κ το εκανε...
Πχ εγω να σας πω την αληθεια....
Δεν ηξερα οτι το opc σε 1ο σταδιο βγαζει αυτα τα συγκεκριμενα προβληματα (μπιελες-πιστονια)... Δεν το εψαξα, αλλα δεν το μετανιωνω στην τελικη.
Κ να το ηξερα πιο πριν, θα το σκεφτομουν αλλα ειμαι σιγουρος οτι παλι στο opc θα κατεληγα...
Θα το επαιρνα ειτε ηταν seat, ειτε nissan ειτε ειτε... κ αν η τιμη δεν ξεπερναγε τα 25000 ευρω...
ΓΑΜΑΤΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ....τρομερο body, Καθισματα ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ, κ γενικα τρελη για μενα εμφανιση... τα αλογα του ειναι μια χαρα για μαμα αμαξι....6 χρονια εγγυηση......
ΑΥΤΑ!

george-S101
09-02-09, 17:44
Ο C20LET είχε 9.
9.5 είχαν τα 150άρια κ 180άρια 20vt κ 9 τα 210-225.

Γιατί ειρωνεύεσαι τα επιχειρήματα;
Είναι τόσο κακό δηλ. να έχει καλό μοτέρ η Opel;
Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω.
Ο extreme tuner είναι πορωμένος Vagίτης...
Ρωτήστε τον για τα VW μοτέρ σε σχέση με τα Opel,να σας παει την άποψή του.
Να δούμε τελικά πόσο καλύτερο είναι αυτό το 20vt...

Φιλε μου ούτε ειρωνεύομαι, ούτε τίποτα...!
Σε σέβομαι, σέβομαι την δουλειά σου και την έχω σε ιδιαίτερη εκτίμηση...!! Άλλωστε μοιραζόμαστε το ίδιο πάθος...! Σε έχω συνχαρεί και σε άλλο forum άλλωστε για το "πριόνι" σου....!!

Κάνεις λάθος όμως... Όλα τα 20VT δουλεύουν 9.5...!! Καρατσεκαρισμένο σε συμπιεσόμετρο από πάμπολλους...!
Αυτό το λέγανε όσο δεν ξέρανε και ψάχνανε πως είναι δυνατόν το ίδιο μπλοκ να βγάζει τόσα άλογα διαφορά από setup σε setup!!

Eπίσης δεν αναφέρομαι σε άλλα μοτέρ του Group (3.2L), ακόμα και πιο παλιά (VR6) γιατί δεν βλέπω νόημα σε κάτι τέτοιο...! Εκείνα άφησαν ιστορία...! Κadett GSI 2.0 απέναντι σε Corrado VR6...!! Πιστεύω είναι ιεροσυλία...!

Δεν αναφέρω καν το W12 της Bendley Continental...!! Tέσπα...

Ο φίλος ο Sentin3l είναι άκρως εριστικός... Να μου πείς εδώ αλλάζει λάδια κάθε 30.000 και περιμένω να καταλάβει από βελτίωση...!! Τεσπα και πάλι...! Δεν το συνεχίζω άλλο γιατί το ξεφτυλίσαμε στο offtopic...!

IRMSCHER
09-02-09, 18:01
Το λάθος μερικών είναι ότι βλέπουν ένα αυτοκίνητο και το μοτέρ του μόνο από την πλευρά της βελτίωσης.

Πολύ σωστή κουβέντα αυτή!

Αποσειρομαι απο την συζητηση ολων των "ειδικων" της βελτιωσης που μαζευτηκαν εδω λεγοντας:

Πεταξτε τα Οπελ σας και παρτε Playstation...

Kαι διαβαστε και κανα βιβλιο πανω στο αντικειμενο,κανει καλο...
Καθεστε και συγκρινετε το Ζ16 με 20βτ. Που ειναι λαθος. Μολισ μπηκαμε με τα C20 στην συζητηση, βαλατε τα κλαματα.
Τελικα εσεις δεν θελετε συζητηση, θελετε να επιβαλετε την κολλημενη σας αποψη. Ελοιπον ΝΑΙ, εχετε δικαιο... και εγω την ησυχια μου...

+1

Ο φίλος ο Sentin3l είναι άκρως εριστικός... Να μου πείς εδώ αλλάζει λάδια κάθε 30.000 και περιμένω να καταλάβει από βελτίωση...!! Τεσπα και πάλι...! Δεν το συνεχίζω άλλο γιατί το ξεφτυλίσαμε στο offtopic...!

Εσύ εδώ δεν καταλαβένεις τις διαφορές του C20LET με τον 20vt σας και κρίνεις τον άλλον απο το πότε αλλάζει λάδια,τι να περιμένουμε απο σένα ?

Corrado VR6 με Calibra C20LET ????
Ιεροσυλία...
Και αν πετύχεις συντελεστή αεροδυναμικότητας του Calibra σφύρα το κλέφτικα ;)

TwOfACe
09-02-09, 19:02
Το έχετε ξεφτιλίσει όλοι ποια! Προσπαθώ να αποφύγω και να μην γράψω αλλά δεν...

Harry george-S101 aesop pitsirikos τις απόψεις μου τις ξέρετε. Αλλά πραγματικά το θέμα κουράστηκε. Είναι άδικος κόπος να καθόμαστε να κάνουμε αναλύσεις επί τον αναλύσεων και πάει λέγοντας.

Ας μιλήσουμε για προγράμματα που αφορούν τα Opel. Σε club της opel είμαστε και οι περισσότεροι θα υποστηρίξουν το αυτοκίνητο και την εταιρία που επέλεξαν να είναι οπότε νόημα δεν βγαίνει.

NaRKi_SoS
09-02-09, 19:17
Πως τα καταφέρνετε πάντα και σκοτώνεστε για τα VAG δεν καταλαβαίνω.
Ανόμοια πράγματα συγκρίνετε.
Αν είναι πάντε πάρτε Vw και κάντε tuning αιντε.

clutchmaster
09-02-09, 19:18
offtopic deleted.

συνελθετε, ΔΕΝ ειναι παιδικη χαρα εδω μεσα!!

NIKOS.OPC
09-02-09, 19:23
Kαι εγω δεν το συνεχιζω γιατι δεν λεω ειρωνικα τιποτα αντιθετα απο καποιους που το κανουν συνεχεια...Ενταξει το πουλαω και παω να παιξω gt5 να σπασω κανενα ρεκορ!!Ελεος με την ειρωνια...

Sentin3l
09-02-09, 19:33
Δεν αναφέρω καν το W12 της Bendley Continental...!! Tέσπα...

Πρωτον δεν ειμαι φιλος σου.δευτερον το τι θα κανω στο αμαξι μου ειναι δικος μου λογαριασμος,αλλαζω καθε 15 οπως λεει ο κατασκευαστης κ δε το παιζω τσαμπα μαγκας.τριτον αν εχω η δεν εχω ιδεα απο βελτιωση το ξερουν αλλοι πολυ καλυτερα απο σενα.τεταρτον δεν σε εκρινα αλλα αμα θες μπορω κ να το κανω

Αλλα για λογακια για δημιουργια εντυπωσεων καλος εισαι....αντε στα 20vt σου τωρα κ ασε μας εμας να κοιμομαστε,το τροπετο το εχω ακομα στειλε μου πμ ειναι ευκαιρια... θα χεις κ εμφανιση για τα πιπινια κ θα χει κ τη ΜΟΤΕΡΑΚΛΑ σου.ΤΥΧΕΡΕ ποιος σε πιανει μετα....

eliasopc
09-02-09, 19:39
DEN THELW NA APOGOITEFSW KANENAN OPWS EPATHA EGW ALLA 80 90% OPOIOS VAZEI PROGRAMMA SE CORSA OPC KAI KAI DEN EINAI SSYNETOS ME TO GAZI DILADI AN DEN TO ANOIGEI MIA FORA STO TOSO SPAEI POLY GRIGORA TO MOTER KAI TA PERISSOTERA XTYPANE 4o PISTONI EXOUN SPASEI KAI 2-3 TIS COURTNEY TO ENA KARFWSE 4o TO ALLO PETAKSE TON STROFALO EKSW VEVAIA TOYS KALIPSANE SE EGGYISI ALLA AN EINAI NA TO FTIAKSEIS KAI NA EISAI ME TIN PSIXI STO STOMA KALYTERA MAMA........ KAI LIOWSIMO SYNEXEIA

sta8is_opc
09-02-09, 19:40
ρε ακη χαλαρωστε λιγο!ολη την ωρα το σκυλο με τη γατα παιζετε,μεγαλα παιδια ειστε!ημαρτον!
μια κουβεντα λεει ο ενας δεκα ο αλλος!αφηστε να εχει ο καθενας τη γνωμη του και αφηστε τα καρφωματα!
φιλικα παντα!

NIKOS.OPC
09-02-09, 19:40
Εσυ ειχες προγραμμα και ''εσπασε''?Απο που?Αν δεν θες με πμ,ευχαριστω!

Gsi 16v Turbo
09-02-09, 19:43
Ρε παιδια πατε καλα? Εμεις λεμε οτι ο 20vt σε σχεση με τον ζ16LET δεν καταλαβαινει αν τον πας 260 αλογα, ενω τα ζ16LET
σπανε σαν μπανανες. Και βγαινει ο αλλος και λεει για C20XE, για C20LET, συγκρινει μοτερ του '90 τις opel με VW, λεει
οτι αμαξια της LADA και της ZASTAVA στο BTCC, στο NBA και στην euroleague φορανε διλιτρα απο OPEL 20ετιας και αλλα τετοια κουλα... Ενω εμεις λεμε το πολυ
ΑΠΛΟ... Βαζω προγραμμα στον Ζ16LER, (ναι.. αυτον τον πουσαρισμενο ΤΕΡΜΑ που φοραει το Corsa OPC... OXI OXI δεν μιλαω
ουτε για c20let OYTE για Z20LET ουτε για ΖC230FME injection ουτε ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ!) , και βαζω και προγραμμα στον 20VT ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΠΑΕΙ ΔΕΝ ΧΑΛΑΕΙ... και ΟΧΙ... αν επερνα 20vt ουτε εκει θα υπεγραφα συμβολαιο για 20% παραπανω ιπποδυναμη... ΑΛΛΑ ΧΩΡΙΣ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ θα ειχα απροβληματιστα 30%+ παραπανω ιπποδυναμη .........

Τώρα τι ποστ είναι αυτό;
Γιατί τέτοια ειρωνία;
Ποιος είναι ο "άλλος"; Όνομα δεν έχει;
Τι υφάκι είναι αυτό;

Anyway ο καθένας κάνει τις επιλογές του.
Άλλοι Vag,άλλοι Opel.
Προφανώς οι 2οι είμαστε μ@λ@κες....
Το κακό όμως είναι να μην μετανιώνεις για τις επιλογές σου,όποιες και αν είναι αυτές,γιατί τότε έχεις κάνει λάθος επιλογή.

Αυτά από εμένα.

eliasopc
09-02-09, 19:53
OSO GIA TA VAG TI KATHESTE KAI ASXOLEISTAI?? TI NA POYME GIA ENA MOTER POU TO EXOYN PAREI PARTOUZA OLES OI ETAIRIES? SEAT, SKODA, AUDI ,VW EVGALE ENA MOTER I AUDI KAI KSIPNISE KAI O YPOLOIPOS OMILOS POU KOLISE STIN SYNEXEIA KAI EVGALE GLWSSA MEXRI KAI SKODA ..MOLIS FALIRISEI KAI I FIAT KAI TIN PAREI TO GROUP THA VLEPEIS KAI TA PUNTAKIA PANW KATW ME 20VT I MONOI POY EXEI ARXIDIA EINAI I AUDI OLES OI ALLES OI FALIRIMENES EINAI GIA TON.......
KAI OPOIOS ME VAG EXEI PROVLIMA AS ERTHEI NA PAME MIA MERA SE STROFES NA DOUME SYGRISI ENA AMAKSI PREPEI KAI NA STRIVEI................... KAI TO OPC TO KANEI EPAKSIA APO MAMA VLEPE http://www.youtube.com/watch?v=QygCKET04NM APTA VAG MONO TA AUDI KAI AFTA GIATI EINAI GNISIA

george-S101
09-02-09, 19:58
offtopic deleted.

συνελθετε, ΔΕΝ ειναι παιδικη χαρα εδω μεσα!!

Ότι πείς... Άλλωστε εσύ κάνεις κουμάντο...!

Πάντως τα βιντεάκια που ανέβασα και έσβησες το έκανα για να ελαφρώσω λίγο το κλίμα!!
Χαβαλέ κάνουμε...

Δεν παρεξηγιέμαι πάντως... Καλή καρδιά!

Gsi 16v Turbo
09-02-09, 20:00
[QUOTE=george-S101;161016]Χαβαλέ κάνουμε...QUOTE]

Το πιο σωστό...;)

george-S101
09-02-09, 20:06
OSO GIA TA VAG TI KATHESTE KAI ASXOLEISTAI?? TI NA POYME GIA ENA MOTER POU TO EXOYN PAREI PARTOUZA OLES OI ETAIRIES? SEAT, SKODA, AUDI ,VW EVGALE ENA MOTER I AUDI KAI KSIPNISE KAI O YPOLOIPOS OMILOS POU KOLISE STIN SYNEXEIA KAI EVGALE GLWSSA MEXRI KAI SKODA ..MOLIS FALIRISEI KAI I FIAT KAI TIN PAREI TO GROUP THA VLEPEIS KAI TA PUNTAKIA PANW KATW ME 20VT I MONOI POY EXEI ARXIDIA EINAI I AUDI OLES OI ALLES OI FALIRIMENES EINAI GIA TON.......
KAI OPOIOS ME VAG EXEI PROVLIMA AS ERTHEI NA PAME MIA MERA SE STROFES NA DOUME SYGRISI ENA AMAKSI PREPEI KAI NA STRIVEI................... KAI TO OPC TO KANEI EPAKSIA APO MAMA VLEPE http://www.youtube.com/watch?v=QygCKET04NM APTA VAG MONO TA AUDI KAI AFTA GIATI EINAI GNISIA

Βλέπεις γιατί με πιάνει το παράπονο...?? Γιατί δεν έχεις που δεν έχεις ιδέα, βγαίνεις και κράζεις κιόλας και προκαλείς...!!
Αν θες να πείς κάτι υπάρχουν πολύ τρόποι να το κάνεις...!

Εγώ με Corsa OPC μαμά, "άστρωτο" (2500 χλμ. μέχρι τώρα...), χωρίς να το έχω μάθει καλά και με ενεργοποιημένο το ESP, ήμουν μισό αμάξι μπροστά από Ibiza Cupra...! Αυτό σημαίνει οτι είμαι καλύτερος...?

Sentin3l
09-02-09, 20:16
Βλέπεις γιατί με πιάνει το παράπονο...?? Γιατί δεν έχεις που δεν έχεις ιδέα, βγαίνεις και κράζεις κιόλας και προκαλείς...!!
Αν θες να πείς κάτι υπάρχουν πολύ τρόποι να το κάνεις...!

Εγώ με Corsa OPC μαμά, "άστρωτο" (2500 χλμ. μέχρι τώρα...), χωρίς να το έχω μάθει καλά και με ενεργοποιημένο το ESP, ήμουν μισό αμάξι μπροστά από Ibiza Cupra...! Αυτό σημαίνει οτι είμαι καλύτερος...?

Αυτο σημαινει οτι εκανες ανοιγμα σε χιλιομετρα που δεν επρεπε θα σου πουν πολλοι....
Το αν εισαι καλυτερος εξαρταται απο ποια εννοια το λες
Παιρνει περισσοτερο φτιαξιμο το 20vt?συμφωνοι με 2-3 πραγματακια ανεβαζει αλογα,αυτο τι σημαινει οτι ειναι καλυτερο?με την ιδια τη λογικη σου...

Αν εχανες απο το cupra θα ηταν καλυτερο?κ μη το παμε στη κοντρα στη κοντρα πολλα γινονται....

Gregls
09-02-09, 20:21
Παιδια δηλ δικιμαζεται την υπομονη του site ελεος ή μιλιστε καθαρα για ποια αυτοκινητα και με τι προγραμα εσπασαν και αφηστε της παρελθοντολογιες μα C20LET ή 20V ελεος δηλ.
Παιδια γνωριζουμε την αξια των seat και των audi την αλλη μαρκα ουτε θελω να την λεω αλλα ως εκει δεν γινεται σε καθε topick οπου αναφερονται σε opel να λετε οτι ειναι καλυτερα κτλ... υπαρχουν και ακομα καλυτερα απο αυτα τα μοτερ βλεπε EVΟ οπου χρονια τωρα απο 2.0L κανουν παπαδες, για αυτο χαλαρωστε, υπερμαχοι των opel και των Vag group.

george-S101
09-02-09, 20:28
Όχι καλυτερα δεν θα ήταν γιατί μετά θα ξενέρωνα...! Απλά είμαι συνηδητοποιημένος και δεν αεροβατώ μεταξύ αγάπης για το κάρο μου και φανατισμού με την μάρκα...!

Το λατρεύω το κάρο μου αλλά μέχρι εκεί...! Αν βάλω φίλτρο-πρόγραμμα-εξάτμιση θα πάω 215-220 εκείνο θα πάει 230 στην χειρότερη...! Δηλαδή στο δρόμο μιλάμε για 2 κενά...!! Και όλα αυτά σε light καταστάσεις...!

Πάντως για πρίν που υπερέβαλες πάλι λίγο, "δεν είμαστε φίλοι", "Corsa OPC = γκομενοπαγίδα" και τέτοια θα συμφωνήσω μαζί σου στο γκομενοπαγίδα...! Και ειδικά εμένα που είναι και άσπρο γυρνάνε μερικές λές και είδαν τον Παρθένη...(πάλι καλά που δεν φαίνεται το κοιλίμπουρδο ...χαχαχαχαχαχα!!!). Εννοείται φυσικά πως δεν έχουμε κάτι να χωρήσουμε κατα τ'άλλα...!! Μάλλον μας ενώνουν περισσότερα απ'όσα μας χωρίζουν...!

clutchmaster
09-02-09, 20:30
Ότι πείς... Άλλωστε εσύ κάνεις κουμάντο...!

Tα περι κουμαντο και λοιπα καρφακια και υφακια παρακαλω κομμενα!

Να μην δινετε αφορμες,να μην ειναι αναγκη να σας κανουν "κουμαντο" και παρατηρησεις.

clutchmaster
09-02-09, 20:32
DEN THELW NA APOGOITEFSW KANENAN OPWS EPATHA EGW ALLA 80 90% OPOIOS VAZEI PROGRAMMA SE CORSA OPC KAI KAI DEN EINAI SSYNETOS ME TO GAZI DILADI AN DEN TO ANOIGEI MIA FORA STO TOSO SPAEI POLY GRIGORA TO MOTER KAI TA PERISSOTERA XTYPANE 4o PISTONI EXOUN SPASEI KAI 2-3 TIS COURTNEY TO ENA KARFWSE 4o TO ALLO PETAKSE TON STROFALO EKSW VEVAIA TOYS KALIPSANE SE EGGYISI ALLA AN EINAI NA TO FTIAKSEIS KAI NA EISAI ME TIN PSIXI STO STOMA KALYTERA MAMA........ KAI LIOWSIMO SYNEXEIA

Φιλε μου θα σε παρακαλουσα να γραφεις με μικρα.

george-S101
09-02-09, 20:34
Tα περι κουμαντο και λοιπα καρφακια και υφακια παρακαλω κομμενα!

Να μην δινετε αφορμες,να μην ειναι αναγκη να σας κανουν "κουμαντο" και παρατηρησεις.

Δεκτόν... ;-)

Sentin3l
09-02-09, 20:39
Ρε συ,εγω το χω ξαναπει εκατσε κ πηρα οπελ,οπελακιας με τη φανατικη εννοια δεν ειμαι ενα σαξο ειχα κ το χω ακομα κ ειναι 11 χρονων ζωη να χει :p

Καλα αυτοκινητα κ τα 2 απο αποψη επιδοσεων γιατι σε ποιοτητα υλικων εσωτερικα εξωτερικα εντος εκτος κ επι τα αυτα το corsa ειναι ετη μπροστα
Μαμα κ τα 2 το Opc ειναι μπροστα.σε 1ο σταδιο ενα cupra ειναι μπροστα.τα + του ειναι στη βελτιωσιμοτητα ΟΧΙ γιατι ειναι φοβερο κ τρομερο μοτερ αλλα γιατι ειναι μια δεκαετια στο χωρο.....

Το Opc ειναι πιο νεανικο ΠΟΛΥ πιο ομορφο ΜΕ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ Recaro,καλυτερη ποιοτητα.σιγα σιγα θα βελτιωθει κ αυτο μη το καταδικαζετε ως τελειωμενο νωρις ειναι ακομα

george-S101
09-02-09, 20:49
clutchmaster...?? Δεν αλλάζεις τον τίτλο όπως είπε ο φίλος aesop...?? Για να συνεχίσουμε άνετα το μπούρου-μπούρου...!! χαχα...

Λοιπόν... Νωρις μπορεί να είναι αλλά όταν έφτιαχναν το πρώτο Cupra με 20VT είχε ταβάνι τα 190-200 λόγω τουρμπίνας...!! Πιστόνι ακόμα και τότε ποτέ δεν χτύπησε...!! Εκεί ξενερώνω...!!

Γιατί πραγματικά περίμενα κάτι καλύτερο από την Opel...!

Gsi 16v Turbo
09-02-09, 20:52
Ηρεμία ρε παιδιά...

george-S101
09-02-09, 20:57
Ηρεμα μιλάμε ρε'συ...! Δεν πιστευω να παρεξηγηθεί με την φράση μου!! Πλάκα κάνω...!!drinks1

Gsi 16v Turbo
09-02-09, 21:03
Όχι γενικά μιλάω,για όλους μας...:)

Sentin3l
09-02-09, 21:10
Ενταξει οντως το ξεφτιλισαμε το θεμα λιγαααακι.....:p τι βιντεακια ποσταρες εσυ κ στα σβησαν? στειλτα με πμ :p

george-S101
09-02-09, 21:31
Πάτα στο youtube VR6 vs Callibra...!! xaxaxa!! Μου έβγαλε 3-4...!!xaxa5

pitsirikos
09-02-09, 21:43
Ti να λεμε τωρα ρε παιδια....
http://www.opel-club.gr/vbulletin/showthread.php?p=161003#post161003

fANis
10-02-09, 01:49
Ti να λεμε τωρα ρε παιδια....
http://www.opel-club.gr/vbulletin/showthread.php?p=161003#post161003

Ακριβώς! Όλοι σαν τις κατίνες(δεν αναφέρομαι σε κανέναν προσωπικά) εδώ μέσα "ποιο μοτέρ είναι καλύτερο", "εμένα με πρώτο στάδιο γ@μάει", "εμένα κάνει καφέ", "Εμένα κάνει και σοκολάτα".
Πραγματικά έχω βαρεθεί να βλέπω την ίδια τη συζήτηση. Ξεκολλάτε με τα γ@μημένα άλογα. Εδώ από τα άλογα σκοτώνεται κόσμος και εσείς συνεχίζετε να λέτε τις π@π@ριές σας?
Πραγματικά ζητώ συγγνώμη για το ύφος μου αλλά δεν μπορούσα άλλο χωρίς να ποστάρω.

NaRKi_SoS
10-02-09, 01:57
Πραγματικά δεν έχετε βαρεθεί??
Για όνομα του θεού.
Δείτε μην μπει κανείς από άλλο Forum και μας πάρει στο ψιλό..

Γιώργος Ντάνος
10-02-09, 02:33
Φάνη γι αυτό ειμαστε ήσυχοι εμείς. Και λίγα άλογα έχουμε και δεν ανεβαινούν εύκολα. lol

antonis
10-02-09, 15:58
διαβαζω διαβαζω τοση ωρα αλλα δεν εβγαλα συμπερασμα.τελικα που καταληξαμε sentin3l?
ΟΛΕ στο leon cupra?:headbang:

sta8is_opc
10-02-09, 16:27
Ακριβώς! Όλοι σαν τις κατίνες(δεν αναφέρομαι σε κανέναν προσωπικά) εδώ μέσα "ποιο μοτέρ είναι καλύτερο", "εμένα με πρώτο στάδιο γ@μάει", "εμένα κάνει καφέ", "Εμένα κάνει και σοκολάτα".
Πραγματικά έχω βαρεθεί να βλέπω την ίδια τη συζήτηση. Ξεκολλάτε με τα γ@μημένα άλογα. Εδώ από τα άλογα σκοτώνεται κόσμος και εσείς συνεχίζετε να λέτε τις π@π@ριές σας?
Πραγματικά ζητώ συγγνώμη για το ύφος μου αλλά δεν μπορούσα άλλο χωρίς να ποστάρω.

+1 δεν ξερω ποια φορα ειναι αυτη που καθομαι και παρακολουθω τη συγκρουση opel vs group vag!
πραγματικα δεν εχετε βαρεθει;;;;

george-S101
10-02-09, 16:51
Eσεις δεν έχετε βαρεθεί να μας κράζετε που διαφωνούμε...??!!:D

Αν δεν θες να ασχοληθείς δεν γράφεις...!

IRMSCHER
10-02-09, 17:45
Διαφωνείς άλλα OPEL έχεις πάρει ρε φίλε! Γιατί να βαρεθούμε να σε κράζουμε ? ;)

Φάνη έχεις δίκιο φίλε,τα άλογα σκοτώνουν αλλά δεν χρειάζονται απαραίτητα. Σκοτώνεσαι και με λίγα άλογα! Το θέμα είναι να υπάρχει σύνεση σε όση ιπποδύναμη και να έχεις στο δεξί σου πόδι!

διαβαζω διαβαζω τοση ωρα αλλα δεν εβγαλα συμπερασμα.τελικα που καταληξαμε sentin3l?
ΟΛΕ στο leon cupra?:headbang:

Καταλήξαμε στο ότι είμαστε όλοι ζάτσοι με τρέλλα!

Sentin3l
10-02-09, 17:48
Καταλήξαμε στο ότι είμαστε όλοι ζάτσοι με τρέλλα!

+1:D:D

HaRRiS_
10-02-09, 20:14
Για να μην ανοιξω τωρα το στομα μου για τα Ιταλικα...!!!!! :p:p:p:p:p

george-S101
10-02-09, 21:12
Για να μην ανοιξω τωρα το στομα μου για τα Ιταλικα...!!!!! :p:p:p:p:p

XAXAXAXAXAXAXA... Eκεί να δείς εμπάθεια...!! Και όταν τους πατάς μετά λένε "...αρύθμιστο είναι", "...πάμε άλλη μία από 4000?"...