PDA

Επιστροφή στο Forum : εξαερωση φρενων

opcdmax
01-01-13, 13:26
λοιπον παιδια θελω τα φωτα σας!!! στου πατερα μου το αμαξι το πενταλ του φρενου βουλιαζει παρα πολυ μεσα ειδικα οταν απο πολλα χιλιομετρα θες να σταματησεις τελειος φτανει σχεδον πατωμα το πενταλ!!! επισης αυτο που παρατηρησα ειναι οταν ειμαι σταματημενος και τρομπαρεις πολλες φορες το φρενο αυτο σκληραινει παρα πολυ και το φρενο πιανει πανω πανω!!! σκευτικα να του κανω εξαερωση μπας και φτιαξει , δεν ξερω ομως αν υπαρχει προβλημα επειδη εχει abs!!!

petroskadett-c
01-01-13, 18:08
kane exaerosi gia arxi agapite alla mallon xreiazesai antlia frenoy. abs i aplo idia i diadikasia

mpatialis
01-01-13, 18:21
den exis kanena provlima filos an kseris kane eksaerosi me enan allo parea den tithete thema to abs

opcdmax
01-01-13, 18:32
θα του κανω αυριο οπως γινεται κανονικα τοτε και βλεπω!!! αντλια δεν νομιζω να φταιει ειναι 5 χρονων το αμαξι να χαλασε απο τωρα??? για το abs που λεω καπου διαβασα οτι συνδεεις pc και αντι για να πατας φρενο παταει μονη της η τρομπα του abs κατι τετοιο διαβασα!!!

tragos
01-01-13, 19:40
5 χρονων αμαξι κ εχει τετοιο θεμα? περιεργο. κ εγω για τρομπα το βλεπω αλλα κανε μια καλη εξαερωση πρωτα

opcdmax
01-01-13, 20:08
δεν το πολυ παιρνω και δεν θυμαμαι πως ηταν στην αρχη αλλα δεν παιζει να ηταν ετσι!!! εχει στην αρχη μια νεκρη διαδρομη γυρο στα 5 cm και μετα πιανει λες και πατας σφουγγαρι και φτανει 3cm περιπου πριν το πατωμα!!!! υπαρχει περιπτωση να το κανει αν εχουν φαγωθει οι σιαγονες πισω???

slalom
01-01-13, 22:55
Φανταζομαι αυτο το αμαξι δεν εχει μπει ποτε σε συνεργειο

opcdmax
02-01-13, 01:13
ολα του τα service στα χιλιομετρα του εχει γιατι???

bonaros
02-01-13, 02:37
ta exei peksei i antlia sou file m

koumparos
02-01-13, 04:56
Ή από κάπου χάνει υγρά (δύσκολο γιατί θα τα είχε χάσει όλα και δε θα σταμάταγε) ή η επικρατέστερη βλάβη που είναι τρόμπα φρένων.

marios814
02-01-13, 09:51
Καλη χρονια. Φιλε κατα 99 τοις εκατο εχει προβλημα η τρομπα των φρενων σου. Εφ οσον δεν χανει υγρα το κυκλωμα απο κανα σωληνακι η εμβολακι πας για τρομπα. Σημαντικο, δεν παιζουμε με τετοια θεματα.

opcdmax
02-01-13, 09:56
ευχαριστω παιδια και καλη χρονια!!!! αμα ειναι ετσι τοτε δεν πειραζω τιποτα και παει στην ατνιπροσοωπεια το αμαξι για να την φτιαξουν αντε το πρωτο του προβλημα ειναι αυτο!!!!

slalom
03-01-13, 11:20
ολα του τα service στα χιλιομετρα του εχει γιατι???
Γιατι φαινεται οτι κανενας δεν εχει ασχοληθει να ελενξει τα φρενα του

opcdmax
03-01-13, 16:49
αφου δεν το παιρνουν για test drive πως να το δουν μονο αν τους το πεις!!!!

slalom
03-01-13, 23:47
Δε χρειαζεται test drive για να καταλάβεις τη μεγαλη αλλαγη του πενταλ, ασε που προβλέπονται και αλλαγες υγρων ανα 2 χρονια, οποτε -> εξαερωση

tragos
04-01-13, 00:51
ποιος αλλαζει υγρα... οι περισσοτερες αντιπροσωπιες δεν τα κοιτανε ποτε αυτα. ποσο μαλλον να τα αλλαξουν.
Για τι αμαξι μιλαμε?

koumparos
04-01-13, 02:15
Εγώ άλλαξα στις 139000χλμ και 11 έτη υγρά όταν άλλαξα αμπραγιάζ και διαφορά να σου πώ την αλήθεια, δεν είδα.

opcdmax
04-01-13, 02:29
υγρα δεν εχει αλλαξει ποτε μια φορα για καποιο λογο πριν πολυ καιρο εχασε καποια υγρα και δεν ειχε φρενο το αμαξι απο οτι μου ειπε ο πατερας μου και το πηγε στην αντιπροσωπεια και κατι του ελεγαν για κατι σιδερακια στα ταμπουρα μετα του ειπαν κατι για τα τακακια οτι να ειναι!!!το αμαξι δεν ειναι opel για αυτο το εχω στα γενικα ειναι isuzu d max

koumparos
04-01-13, 02:49
Έχω μια υποψία ότι πλάκα πλάκα Opel είναι τα Isuzu.
To αμπραγιάζ λειτουργεί σωστά? Ξεκίνα το δυνατά να δεις αν θα ανάψει το λαμπάκι του χειρόφρενου ή κανα λαμπάκι διαφορικού.

mpatialis
04-01-13, 10:01
υγρα δεν εχει αλλαξει ποτε μια φορα για καποιο λογο πριν πολυ καιρο εχασε καποια υγρα και δεν ειχε φρενο το αμαξι απο οτι μου ειπε ο πατερας μου και το πηγε στην αντιπροσωπεια και κατι του ελεγαν για κατι σιδερακια στα ταμπουρα μετα του ειπαν κατι για τα τακακια οτι να ειναι!!!το αμαξι δεν ειναι opel για αυτο το εχω στα γενικα ειναι isuzu d max

giasou file mou vasika afta ta agrotika exoun thema meta dampoura oxi toso metin trompa.
malon theloun na sou paroun ta lefta apoti vlepo an mporis na to sikosis na vgalis tous piso troxous na dis an xanoun ta dampoura. diladi na vgalis ta dampora kai tha dis iparxi ena strokilo san varelaki pou ine anamesa apotis siagones afta aristera kai deksia exoun mikra emvolakia tha dis exoun mia mikri tsimouxoula me ena katsavidi. EVLAVIKA ta anigis an dis oti exi mesa igro xanis apo eki an oxi tote exis thema metin drompa alla kai pali prepi na gini eksaerosi kai stous 4 troxous. oste na gini i doulia sosti an mporis monos sou tha glitosis polla lefta an thelis kati allo edo imaste na voithisoume filika stathis

opcdmax
04-01-13, 11:34
Έχω μια υποψία ότι πλάκα πλάκα Opel είναι τα Isuzu.
To αμπραγιάζ λειτουργεί σωστά? Ξεκίνα το δυνατά να δεις αν θα ανάψει το λαμπάκι του χειρόφρενου ή κανα λαμπάκι διαφορικού.

οι diesel μηχανες της opel ειναι isuzu οι παλιες οι καινουριες δεν ξερω!!!
οσο για το αμπραγιαζ δεν μπορω να ξερω γιατι ειναι αυτοματο το αμαξι!!!

giasou file mou vasika afta ta agrotika exoun thema meta dampoura oxi toso metin trompa.
malon theloun na sou paroun ta lefta apoti vlepo an mporis na to sikosis na vgalis tous piso troxous na dis an xanoun ta dampoura. diladi na vgalis ta dampora kai tha dis iparxi ena strokilo san varelaki pou ine anamesa apotis siagones afta aristera kai deksia exoun mikra emvolakia tha dis exoun mia mikri tsimouxoula me ena katsavidi. EVLAVIKA ta anigis an dis oti exi mesa igro xanis apo eki an oxi tote exis thema metin drompa alla kai pali prepi na gini eksaerosi kai stous 4 troxous. oste na gini i doulia sosti an mporis monos sou tha glitosis polla lefta an thelis kati allo edo imaste na voithisoume filika stathis

φιλε mpatiali επειδη ελεγχω συχνα τα υγρα δεν εχω δεν να πεφτουν ειναι πανω απο το max οποτε μαλλον δεν τα χανει απο καπου, αυτοι δεν ενοουσαν τα κυλινδρακια εναν πυρο ελεγαν το οποιο φτιαχτηκε μεσα στην εγγυηση!!!!

Να πω και κατι τελευταιο που παρατηρησα με σβηστη μηχανη οταν τρομπαρω το φρενο σκληραινει και δεν βουλιαζει μενει πανω πανω!! αμα ηταν τρομπα η αμα εχανε απο καπου δεν θα επρεπε να βουλιαζει???

koumparos
04-01-13, 13:55
Ε εξαέρωση θέλει, και καντην κάποια στιγμή μην πάθετε καμιά ζημιά (όχι μόνο υλική).

gregastrag
04-01-13, 14:49
Να πω και κατι τελευταιο που παρατηρησα με σβηστη μηχανη οταν τρομπαρω το φρενο σκληραινει και δεν βουλιαζει μενει πανω πανω!! αμα ηταν τρομπα η αμα εχανε απο καπου δεν θα επρεπε να βουλιαζει???

ολα τα αυτοκινητα το κανουν αυτο αν δεν κανω λαθος..ακομα κ το δικο σου που εχει σωστα φρενα αν με σβηστη μηχανη τρομπαρεις το φρενο θα γινει ακομα πιο σκληρο απ οτι ειναι....

tragos
04-01-13, 17:05
παντο κ πες να το δουνε. μπορει να ειναι κ απο τα ταμπουρα αυτο.

α κ κατι αλλα δεν ειναι ολα τα παλιο diesel της isuzu.

opcdmax
04-01-13, 17:31
θα παει τωρα ουτος η αλλος για service οποτε θα τους το πει και πιστευω να το φτιαξουν,αντε να δουμε!!!

mpatialis
04-01-13, 18:22
na ise eki kai esi na dis ti tha tou kanoune me afta pouy sou ipame ligo poli katalaves

kai otan ine svisti i mixani an to presasris kai ine skliro ine kala .an pai kato arga alla na termatisi tote milame gia trompa exi mesa ena dimpano pou logika ine of an den ine skliro pantos enimerosemas ti egine telika

opcdmax
04-01-13, 19:59
δυστυχως το εχει παρει ο πατερας μου και θα το παει επαρχια ( σπαρτη) για service και δεν θα μπορω να ειμαι μπροστα!!! μωλις το παει θα μαθω νεα και θα πω!!!

panos ioannina
04-01-13, 20:05
με ξαφνιαζουν οι γνωσεις σου στα ταμπουροφρενα κυριε σταθη χχαχαχα

mpatialis
04-01-13, 20:11
με ξαφνιαζουν οι γνωσεις σου στα ταμπουροφρενα κυριε σταθη χχαχαχα
polla ksero file alla eki pou prepi kai mporo voithao :)

panos ioannina
04-01-13, 20:25
polla ksero file alla eki pou prepi kai mporo voithao :)
ετσι

opcdmax
02-05-13, 16:41
λοιπον πριν δυο βδομαδες το πηγαμε σε φρενα , αυτος λεει θελουν οι σιαγονες αλλαγη τις αλλαζει , αλλαζει και υγρα κανει εξαερωση και το φρενο ειναι το ιδιο το ξαναπαμε παλι εξαερωση παλι το ιδιο φρενο , εκανε και μια τριτη αλλα παλι τα ιδια, πηρα να δοκιμασω ενα αλλο isuzu ιδιο μοντελο και το φρενο του ειναι κομπλε, οποτε μαλλον αντλια παιζει να ειναι??

tasosascona
10-05-13, 20:53
πανω απ το διαφορικο εχει βαλβιδα φορτιου . ενδεχεται αυτη να εχει το προβλημα . μπες απο κατω και κοιτα να πατησει καποιος φρενο να δεις αν ανοιγει . επειτα θα δεις πως λειτουργει και αν μπορεις δεστην με ενα συρμα σφιχτα και παντο βολτα .

tasosascona
10-05-13, 20:55
αν παλι δεν βγαλεις ακρη παρε με ενα τηλ να σου πω καμια αλλη περιπτωση. 6948255709

panos ioannina
10-05-13, 22:04
μα καλα ειναι δυνατον να το πηγες σε μαστορα φρενα και να μην βρηκε τι φταιει ??? δλδ εκανε 2-3-4 εξαερωσεις και τι σου ειπε ? ετσι δουλευει το πεταλ χαμηλα ?
εκανε εξαερωση με μηχανημα?
αλλαξε την τρομπα φρενου κατα 99,9 αυτη φταει

opcdmax
10-05-13, 22:56
Τασο μολις μου ξαναερθει θα το κοιταξω και θα σου πω ευχαριστω!!!

Πανο αυτο το κακο εχουν οι "μαστορες" δεν εκανε με μηχανημα ουτε καν σωληνακια ειχε βαλει και ολα τα υγρα επεφταν πανω στις ροδες , αυτος ειπε μια χαρα ειναι τωρα και πηρα να δοκιμασω ενα αλλο για να δω μηπως οντως πιανει τοσο χαμηλα αλλα εκεινο επιανε πανω πανω , θα παει ουτος η αλλος αντιπροσωπεια για σερβις και θα τους πει φτιαξουν !!!