PDA

Επιστροφή στο Forum : ζητηται γνωστης γυαλισματος!

billas
02-12-12, 01:27
λιγο παραξενο αυτο που ζηταω αλλα εχω χαθει στην προσπαθεια μου να γυαλισω και να κερωσω το οπελακι μου!!αν υπαρχει καποιος προθιμος που να εχει και να ξερει να χειριζεται αλοιφαδωρο και θα μπορουσε να με βοηθησει σε αυτο μπας και γλιτωσω καποια χρηματα θα του ημουν ευγνωμων!!ειμαι τρικαλα - αταλαντη τα χριστουγεννα και παω συχνα γιαννενα..κοντινες περιοχες μπορω να ερθω να το παλεψουμε!!ακομα και αθηνα αν υπαρξει καποιος!!ευχαριστω προκαταβολικα!!!

koumparos
02-12-12, 02:39
Εγώ το γυαλίζω συνέχεια αλλά δεν χρησιμοποιώ αλοιφαδόρο γιατί είναι πολύ επικίνδυνο να σου αφήσει σημάδια (κύκλους) στο χρώμα που δεν φεύγουν με τίποτα. Εγώ το κάνω με καθαρό πανί (πετσετέ) και γίνεται κούκλα. Με ένα σφουγγαράκι απλώνω την αλοιφή όσο είναι ακόμα νωπή και μετά μόλις στεγνώσει λίγο με το πανί το τρίβω και γίνεται τέλειο.

Stamatis
02-12-12, 03:13
Εγώ το γυαλίζω συνέχεια αλλά δεν χρησιμοποιώ αλοιφαδόρο γιατί είναι πολύ επικίνδυνο να σου αφήσει σημάδια (κύκλους) στο χρώμα που δεν φεύγουν με τίποτα. Εγώ το κάνω με καθαρό πανί (πετσετέ) και γίνεται κούκλα. Με ένα σφουγγαράκι απλώνω την αλοιφή όσο είναι ακόμα νωπή και μετά μόλις στεγνώσει λίγο με το πανί το τρίβω και γίνεται κούκλα.

Αυτό που λες είναι τα ολογράμματα! Αυτό θα το κάνει όποιος δεν ξέρει να χρησιμοποιεί αλοιφαδόρο και πιάνει κι αρχίζει να τον δουλεύει.. Δεν είναι τόσο απλό,θέλει γνώση.
Και τα ολογράμματα,άμα το περάσεις άλλο ένα χέρι σωστά θα φύγουν. Απλά πρέπει να βρείς κάποιον που να ξέρει!

koumparos
02-12-12, 04:08
Αυτό που λες είναι τα ολογράμματα! Αυτό θα το κάνει όποιος δεν ξέρει να χρησιμοποιεί αλοιφαδόρο και πιάνει κι αρχίζει να τον δουλεύει.. Δεν είναι τόσο απλό,θέλει γνώση.
Και τα ολογράμματα,άμα το περάσεις άλλο ένα χέρι σωστά θα φύγουν. Απλά πρέπει να βρείς κάποιον που να ξέρει!
Ναι ίσως έχεις δίκιο στο οτι φεύγει γιατί εμένα μου το είχαν κάνει έτσι το αυτοκίνητο όταν το είχα πάει για βιολογικό καθαρισμό και γυάλισμα και το έβλεπα και ξενέρωνα. Μετά, κάποια στιγμή κάποιος σε ένα παρκάρισμα μου γρατζούνισε τον προφυλακτήρα και μου έκανε δήλωση και στην αντιπροσωπεία που είχα πάει για βάψιμο μου είπαν ότι αφού πληρώνει η ασφαλιστική θα το γυαλίσουν κιόλας και όταν το πήρα μου λένε ότι του παιδιού του βγήκε η πίστη και το πέρασε 2 χέρια για να φύγουν όλα τα σημάδια. Εκείνοι κιόλας μου είπαν αν θέλω να το γυαλίζω μόνος μου και δεν ξέρω να χρησιμοποιώ αλοιφαδόρο να το κάνω με τα πανάκια και όντως έχουν δίκιο, μια χαρά γίνεται αρκεί να έχεις όρεξη στο τρίψιμο.

Stamatis
02-12-12, 09:03
Ναι ίσως έχεις δίκιο στο οτι φεύγει γιατί εμένα μου το είχαν κάνει έτσι το αυτοκίνητο όταν το είχα πάει για βιολογικό καθαρισμό και γυάλισμα και το έβλεπα και ξενέρωνα. Μετά, κάποια στιγμή κάποιος σε ένα παρκάρισμα μου γρατζούνισε τον προφυλακτήρα και μου έκανε δήλωση και στην αντιπροσωπεία που είχα πάει για βάψιμο μου είπαν ότι αφού πληρώνει η ασφαλιστική θα το γυαλίσουν κιόλας και όταν το πήρα μου λένε ότι του παιδιού του βγήκε η πίστη και το πέρασε 2 χέρια για να φύγουν όλα τα σημάδια. Εκείνοι κιόλας μου είπαν αν θέλω να το γυαλίζω μόνος μου και δεν ξέρω να χρησιμοποιώ αλοιφαδόρο να το κάνω με τα πανάκια και όντως έχουν δίκιο, μια χαρά γίνεται αρκεί να έχεις όρεξη στο τρίψιμο.

Ισχύει,ουσιαστικά κι ο αλοιφαδόρος την ίδια δουλειά κάνει,αλλά με περισσότερη δύναμη και στροφές! Πάντως υπάρχουν κι αλοιφαδόροι για αρχάριους που δεν κάνεις ζημειά απ'όσο ξέρω, οι DA. Ας μας πουν και τ'άλλα παιδιά αν ξέρουν.

billas
02-12-12, 11:40
Απο χτες διαβαζω συνεχεια και εχει δικιο ο σταματης υπαρχουν οι DA με τους οποιους ειναι αδυνατο να κανεις ζημια..απλα επειδη για να αγορασω αλοιφαδωρο, pads, αλοιφες, κερια, πετσετες θα μου φυγουν αρκετα λευτα που δεν μπορω να δωσω τωρα..κουμπαρε αυτο που κανεις ειναι σωστο απ την στιγμη που εχει γινει ενα σωστο γυαλισμα και τωρα το συντηρεις..εμενα εχει να γυαλιστει-κερωθει απ το εργοστασιο οποτε με το χερι οπως και να το κανω δεν θα εχω τελεια αποτελεσματα..

Stamatis
02-12-12, 16:15
Απο χτες διαβαζω συνεχεια και εχει δικιο ο σταματης υπαρχουν οι DA με τους οποιους ειναι αδυνατο να κανεις ζημια..απλα επειδη για να αγορασω αλοιφαδωρο, pads, αλοιφες, κερια, πετσετες θα μου φυγουν αρκετα λευτα που δεν μπορω να δωσω τωρα..κουμπαρε αυτο που κανεις ειναι σωστο απ την στιγμη που εχει γινει ενα σωστο γυαλισμα και τωρα το συντηρεις..εμενα εχει να γυαλιστει-κερωθει απ το εργοστασιο οποτε με το χερι οπως και να το κανω δεν θα εχω τελεια αποτελεσματα..

Σωστός! Βρες κάποιον που να ξέρει και κάντο!

billas
02-12-12, 17:08
για να δουμε!!θα βρεθει κανενας?λιγο δυσκολο...

koumparos
02-12-12, 17:15
Εγώ σου λέω καντο με τον τρόπο που σου είπα για αρχή με μια αλοιφή και θα δει ς δραματική διαφορά. Στο λέω μέχρι να βρείς κάποιον να στο κάνει επαγγελματικά. Το έκανα σε μια λευκή Lancia Dedra που έχω που από το 1992 που αγοράστηκε δεν έχει γυαλιστεί ποτέ και έχει το εργοστασιακό χρώμα παντού. Μόλις το έκανα και το άφησα στον ήλιο δεν πίστευα ότι ήταν το δικό μου αυτοκίνητο αυτό. Φαινόταν λες και βγήκε μόλις απ΄ το εργοστάσιο. Καθρέυτιζαν τα πάντα πάνω του. Αυτό βέβαια έχει και πάρα πολλές νικελ λεπτομέριες (μάσκα, γραμμές στους μαρσπιέδες, πλαίσια γύρω απ΄ τις πόρτες) και τα γυάλισα και αυτά με ειδική αλοιφή και έγινε καλυτερο από καινούριο.

billas
02-12-12, 17:26
τι χρησιμοποιεις??εγω λεω να παρω μια κρεμα που καλυπτει τις αραχνες και απο πανω να το περασω με κερι..μου τα προτεινανε σ ενα φορουμ γυαλισματος αυτοκινητου..

koumparos
02-12-12, 17:39
Εγώ χρηστιμοποιούσα μια ψιλή αλοιφή της SONAX. Eντάξει την έκανε τη δουλειά της. Έπεσε όμως στα χέρια μου μια πολύ καλή αλοιφή απο το JUMBO που είναι μαζί με σφουγγαράκι και κάνει 3.50 Ε και όσο περίεργο και αν σου φαίνεται απλώνεται απίστευτα και ΚΑΝΕΙ ΠΑΠΑΔΕΣ μόλις στεγνώσει.

billas
02-12-12, 17:41
χμμ μηπως εννοεις μια σε ωαζακι πλαστικο ασπρη που εχει και σφουγγαρακι μεσα??

TORO
02-12-12, 17:59
αυτ το εχω παρει και εγω φιλε μου....αρκειι να εχει θεληση και χρονο μπροστα σου για να το γυαλισεις..το βαζεις σε ολο το αμαξι,το αφηνεις να στεγνωσει και μεταααα βουρρ στο γυαλισμααα...κανει ωραια δουλεια..αν και εμενα δεν μαρεσε κατι(μπορει να εκανα και εγω λαθος)αν ακουμπησει σε αβαφο μαυρο σημειο δεν βγαινει μετα με τιποτα,πολυ δυσκολα ισως να θελει μετα παλι πλυσιμο..πχ σε εμας τετοια σημεια ειναι τα σποιλερ τα πλαινα,η μασκα μπροστα,στις πορτες τα πλαστικα...κατα τα αλλα πολυ καλο..

billas
02-12-12, 18:06
το εχω παρει και το ειχα δοκιμασει...οντως βαφει τα πλαστικα...αλλα εμενα ειναι σκουροχρωμο και δεν ειδα διαφορα...στο ασημι ισως φαινεται οτι κατι κανει...

TORO
02-12-12, 18:11
και στον αδελφο μου φιλε που ειναι μπλε φανηκε κατευθειαν η διαφορα..αλλα αν θες κατι καλυτερο τοτε πας για κατι πιο ακριβο και πιο καλο..και καντο μονος σου,μη μασας.θελει λιγο τριψιμο.

billas
02-12-12, 19:06
μονος μου θα το κανω απλα ειναι χαλια το χρωμα μου και θελει κατι πιο δραστικο..αυριο θα κανω παραγγελια...!!

tsopirs
02-12-12, 19:11
Προσεξτε μην στο μελος με αυτα που χρησιμοποιητε κανετε ζημια στο βερνικι...Εγω Ασχολουμε,εχω αρκετα πραγματα εξιδικευμενα,αλοιφες,κερια,nano,σκουπες,αλοιφδορο κτλ..Εχω κανει αρκετα αμαξια...Ασχολουμε απο γυαλισμα φαναριων,κινητηρων,βιολογικους κτλ...Αλλα ειμαι 35 λεπτα απο θεσσαλονικη...Με το χερι στην ουσια καθαριζεις το βερνικι και δινεις κατι σε γυαλαδα...Αλλη φαση ο αλοιφαδορος..Κοβεις βερνικι και καθαριζεις..Αναλογως το βερνικι και τον τυπο..δοκιμαζεις διαφορα πραγματα....Ολογραμματα μπορει να κανει καποιος με rottary και χωρις εμπειρια..η μπορει και να καψει το χρωμα..Θελει να ξερεις να δουλευεις και μαλιστα ειναι παλουκι στην αρχη μεχρι να μαθεις να χειριζεσαι αλοιφαδορο..

billas
02-12-12, 19:14
tsopirs φιλε σου εκανα ποστ στην δουλεια σου στο εσωτερικο που ειχες καθαρισει..πιστευα οτι θα εισαι απο το club!!

astra_mk4
02-12-12, 19:32
Θα συμφωνήσω με τον παραπάνω φίλο (tsopirs) απλά γνώμη μου καλό είναι να κάνεις μια προσπάθεια από μόνος σου.

Είμαι μέλος σε ανάλογο forum και τα παιδιά με βοήθησαν αρκετά για να μάθω να δουλεύω πάνω στο αντικείμενο.

Αν δεν θέλεις να ασχοληθείς μπορείς να βρεις κάποιον που μπορεί να βοηθήσει η να πας σε κάποιον επαγγελματία.

billas
02-12-12, 19:41
σε επαγγελματια το ειχα σκεφτει..αλλα λογο οικονομικου το απεκλεισα..αν ηταν να δωσω τοσα λεφτα θα αγοραζα οτι μ χρειαζεται και θα το ευχαριστιομουνα αφου τρελενομαι να κανω πραγματα μονος μου στ αυτοκινητο..γι αυτο ζηταω αν μπορει καποιος που να εχει και τα εργαλεια να με βοηθησει και να μαθω κιολας μεχρι να μπορεσω να παρω μονος μου οτι χρειαζεται...

tsopirs
02-12-12, 20:29
TO εσωτερικου του vectra του Γιωργου;;κοιτα μπορεις να διαθεσεις καποια χρηματα να παρεις κατι αυτον τον μηνα κατι τον αλλον και να τα κανεις την ανοιξη,αν ειμασταν κοντα,ευχαριστως να σου εδειχνα καποια βηματα ,καποια προιοντα,την σειρα η να το καναμε μαζι...Θελει μια μερα σχεδον το γυαλισμα,αναλογως της καταστασης του αυτοκινητου...Στο FB μπορεις να δεις καποιες εργασιες που εχω κανει..οχι τιποτα τραγικο..αλλα καποια δειγματα

billas
02-12-12, 21:55
αν θες στειλε μου το φβ σου...το δικο σου ειδα το ειχες καθαρισει μεσα..δεν ξερω αν ηταν πολυ προσφατο...δραμα εισαι λιγο μακρυα γ@μωτο αλλιως θα σου ερχομουνα να το περιποιηθουμε...για την λυση πηλος, Autofinesse tripple aio και για κερακι ενα finish kare 1000p πως σου φαινεται μεχρι να μπορεσω να κανω με αλοιφαδωρο?μου το προτεινανε τα παιδια και λεω αν δεν βρεθει καποιος να μπορεσω να το κανω να προχωρισω σε αυτο το προσωρινο..

koumparos
02-12-12, 22:29
Ναι αυτό με το σφουγγαράκι λέω, μια χαρά δουλειά κάνει.
ΤORO στα πλαστικά φεύγει με βρεγμένο πανί αρκεί να μην στεγνώσει και ξεραθεί.