PDA

Επιστροφή στο Forum : μουχλα στο πατωμα

darkangel_mb
03-10-12, 19:18
παιδια το τελευταιο καιρο το αμαξι μ μυριζει παρα πολυ ασχημα σαν μουχλα δλδ .Το θεμα ειναι οτι η μυρωδια ερχεται απο το πατωμα του αυτοκινητου ,εβγαλα ενα πλαστικο απο τη πλευρα του οδηγου ωστε να σηκωσω λιγο τη μοκετα

http://imageshack.us/a/img204/8610/0207h.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/204/0207h.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

http://imageshack.us/a/img88/2151/0208cs.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/88/0208cs.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

οπως βλεπετε και στη φωτο υπαρχει μουχλα..... απο που μπορει να μπηκε εκει ρε παιδια ξερει κανεις η εστω αν εχει καποια ιδεα????εγω το μονο που σκεφτηκα ειναι τα πατακια αλλα για να δημιουργησει ολο αυτο πρεπει να ηταν λουτσα καθε φορα.

και κατι αλλο θελω να καθαρησω μονος μ τη μοκετα ξερετε κανενα υλικο για να φυγει η μυρωδια τελειως????

kenderix
03-10-12, 19:40
φιλε μου, και μια φορα να επεσε νερο, αν ηταν το πατακι απο πανω και δεν ανεπνεε, τοτε λογικο να βγαλει μουχλα..... κοιτα το πλαινο λαστιχο της πορτας σου μηπως εχει φυγει και σου βαζει μεσα νερα σε καμια βροχη, σε λασπονερα, η ακομα και στο πλυσιμο...... αν και δυσκολο.....μηπως σε καποιο πλυσιμο στα κανανε μουσκεμα και για να το καλυψουν εβαλαν απο πανω το πατακι;;; απο το πατωμα του αυτοκινητου παντως δεν νομιζω να μπαζει νερα, εκτος κ αν εχει σαπισει ολο το αμαξι.......

Υ.Γ.! αν συνδυαζαμε τη μουχλα που εχει το αμαξι σου, με το τοσο χωμα που εχει μεσα το δικο μου, θα ριχναμε στη μοκετα φακες και θα φυτρωνανε!!!!!!!!

venzinas
03-10-12, 20:17
μηπως επλυνες καμια φορα τα πατακια σου ή στα πλυναν σε κανα πλυντηριο κ τα εβαλες βρεμενα?

darkangel_mb
03-10-12, 20:19
το λαστιχακι ειναι κομπλε το εχω τσεκαρει δεν βαζει νερο απο κει...το πιο πιθανο ειναι το πατακι να το κανανε μουσκεμα και το πεταξανε μεσα ενω δεν ειχε στεγνωσει καλα ειναι το μονο που μπορω να σκεφτω

darkangel_mb
03-10-12, 20:22
εγω τα πατακια οταν τα πλενω τα αφηνω να στεγνωσουν τελειως πριν τα βαλω στο αμαξι αλλα μαλλον στο πλυντηριο εγινε η πατατα και απλα δεν το ειχα παρατηρησει

darkangel_mb
03-10-12, 20:24
το θεμα ειναι πως φευγει η βρωμα απο τη μοκετα τωρα???τα πατακια τα εχω βγαλει και τα εχω πλυνει 3 φορες βρωμαγανε απιστευτα.....

venzinas
03-10-12, 20:33
τα πατακια φιλε μου σορρυ που στο λεω θελουν πεταμα!κ πρεπει να κανεις κ βιολογικο στην μοκετα κ ΑΝ θα στρωσει!

darkangel_mb
03-10-12, 20:45
καλα τα πατακια σιγα το προβλημα κλωτσια και στα σκουπιδια 20 ευρω κανουν αλλα το παλουκι ειναι με τη μοκετα...βιολογικο θα κανω αν δεν υπαρχει αλλη λυση απλα θελω να δω μηπως εγω μπορω να κανω κατι μονος μ πριν παω για βιολογικο καθαρισμο

darkangel_mb
03-10-12, 20:51
και το αλλο ειναι οτι δεν ξερω μηπως παιρνει απο καπου νερο και εχω το ιδιο προβλημα παλι και αποτελεσμα μηδεν....απο που μπορει να βαζει νερο εκτος απο τα βρεγμενα πατακια????απο μπορστα υπαρχει καποια πιθανοτητα εκει που ειναι οι υαλοκαθαριστηρες στους αυλους δλδ που διωχνουν το νερο να εχει καμια τρυπα και να βαζει μεσα νερο??? απο κατω αποτι ειδα ειναι μια χαρα το αμαξι δεν ξερω ριχτε καμια ιδεα πριν κανω βιολογικο να σιγουρευτω οτι ειναι απο τα βρεγμενα πατακια

kenderix
03-10-12, 21:04
φιλε μου, εχεις συσκευη ατμου;;;; υπαρχει στο πρακτικερ με κανενα 20ευρο που βαζεις σε ενα δοχειο νερο, και το μετατρεπει σε ατμο!!! βαζεις μεσα ενα αποσμιτικο για δαπεδο (ελαχιστο) ξεκαζεις καλα πανω στη μουχλα μετα βαλε κρυο αερα στους αεραγωγους των ποδιων με ανοιχτη την πορτα για να στεγνωσει!!!!! μην δινεις λεφτα για βιολογικους αν το θεμα σου ειναι μονο σε εκεινο το σημειο!!!! εγω εκανα ακριβως αυτο που σου λεω, γτ περισυ που γυρνουσα απο κρητη, η γιαγια μου ειχε βαλει στο αμαξι μεσα κατι εντερα απο την καταψυξη και οταν ξεπαγωσαν.... καταλαβαινεις τι εγινε...... οποτε πιστευω οτι η οσμη της μουχλας θα φυγει πολυ πιο ευκολα!!!!!! αν θες ελα να σε βοηθησω να το κανουμε μαζι... βλεπω οτι εισαι αθηνα!!!

Larry
03-10-12, 21:42
Δοκιμασε τα αποριπαντικα π ειναι για τα χαλια... που δν θελουν ξεπλυμα..

anastasios
04-10-12, 09:57
......γτ περισυ που γυρνουσα απο κρητη, η γιαγια μου ειχε βαλει στο αμαξι μεσα κατι εντερα απο την καταψυξη και οταν ξεπαγωσαν.... καταλαβαινεις τι εγινε......

Ποποπο ρε Γιωργο φανταζομαι τι μυρωδια θα ειχε.... ποοοοοοοοο !!! Πο ρε φιλε.......

kenderix
04-10-12, 14:43
Ποποπο ρε Γιωργο φανταζομαι τι μυρωδια θα ειχε.... ποοοοοοοοο !!! Πο ρε φιλε.......
τασο μυριζε λες και ξαναπεθανε ο πεθαμενος!!!!!

tsopirs
04-10-12, 14:55
υπαρχουν apc..ειδικα καθαριστηκα...θα καθαρισεις με μια σκουπα καλα και με μια βουρτσα για χαλια θα τριβεις,ψεκαζεις..μετα με νωπα πανακια θα πλεινεις καλα και τελος με στεγνα θα μαζεψεις οτι μπορεις...μετα ανοιχτα ολα στον ηλιο να στεγνωσουν...η βαλε ενα αεροθερμο μεσα,αν εχεις ηλεκτρικη που ρουφαει νερο θα ψεκαζεις νερο και θα ρουφας,βγαινει το πανακι δηλαδη..μετα μπορεις να ψεκασεις αντιμουχλικο και για 2μερες να αδειαζεις βανιλιες εκει και μετα απο μια ωρα να ρουφας με σκουπα.ενα καλο αρωμα και ετοιμος,ιδια διαδικασια και στα πατακια..αν δεν εχει βουλωσεικαμια υδροροη η η αποχευτευση απο το clima μπορει να χανει απο το ψυγειο καλοριφερ

darkangel_mb
04-10-12, 19:58
1 )αμα χανει απο το ψυγειο του καλοριφερ υπαρχει καποιος τροπος να το δω????νερο παντος χανει ανα διαστηματα και το συμπληρωνω αλλα εχω δει οτι σταζει στον πνευμωνα του υγραεριου οποτε και απεκλεισα αυτο το ενδεχομενο να μπαινει απο κει νερο δλδ.

2 ) αν εχει βουλωσει καποια υδρορροη πως μπορω να το δω???

την κυριακη που σηκωσα τη μοκετα και ειδα τη μουχλα εριξα 2 κουβαδες νερο απο μπροστα για να δω μηπως και μπαινει τπτ κατα τη διαρκεια του πλυσιματος αλλα δεν ειδα να μπαινει κατι και το μονο που μ εμεινε ειναι απο τα πατακια και γιαυτο και σημερα πηγα και αγορασα ενα καθαριστικο μοκετας αυτοκινητου στα 10 ευρω περιπου και την κυριακη θα το καθαρισω.

αυριο ομως θα το παω για ενα πλυσιμο μεσα-εξω χωρις ομως να πλυνει τα πατακια ωστε να δω αν μπαινει καθολου νερο μιας και ριχνει με πιεση και μεγαλη ποσοτητα αν εχει καπου καποια διαρροη δεν μπορει ολο και κατι θα βγαλει μεσα αλλιως θα μεινει ως μονη λυση τα πατακια.και την κυριακη θα το πλυνω με το καθαριστικο που αγορασα

οπως και ναχει σας ευχαριστω για τη βοηθεια και την κυριακη θα σας πω και το αποτελεσμα και ελπιζω να ειναι τα πατακια και να τελειωσω με αυτο το θεμα γιατι η ασχημη μυρωδια δεν υποφερετε στο αμαξι ειδικα με τη ζεστη πεταει αυτη τη μποχα μολις ανοιγεις το την πορτα που νομιζεις οτι ανοιγεις βοθρο

darkangel_mb
08-10-12, 21:52
την κυριακη αφου επλυνα το αμαξι μπηκα και στο εσωτερικο για το θεμα της μουχλας, αυτο που παρατηρησα ομως ειναι οτι αυτο που φαινεται σαν μουχλα δεν ειναι....ειναι το πλαστικο στρωμα πανω απο το σφουγγαρι και ειναι απλα χτυπημενο απο τη μοκετα δλδ ειναι χτυπηματα και οχι μουχλα αυτο διαπιστωσα .και επισης δεν μυριζε μουχλα αλλα πλαστικουρα ενω η μοκετα βρωμαγε οποτε το ολο θεμα ειναι η μοκετα. το επλυνα 2 φορες και παλι ψιλομυριζει αλλα τα πολλα πολλα φυγανε.θα παρω ενα καρπεξ και θα το ξανακανω για να φυγει τελειως η μυρωδια. παντως αυτο το σπρει που πηρα ηταν πολυ καλα και κατι λεκεδες στον ουρανο τα εβγαλε με τη μια οποτε βλεπω αισιο τελος με το θεμα της δυσωδιας