PDA

Επιστροφή στο Forum : opel astra g 1.4 αλλαγη μοτερ

billas
26-08-12, 20:59
καταρχην καλησπερα!εχω ενα opel astra g χ14χε..εχει 280.000 χιλιομετρα και πλεον πρεπει να αλλαξω μοτερ γιατι αυτο ειναι θεμα χρονου να μεινει..χτυπανε ολα μεσα, καιει λαδια, εχει χασει συμπιεση..εχω βρει ενα ιδιο με 110.000 χιλιομετρα τρακαρισμενο στον ουρανο..αυριο μαλλον θα το φερω..θα το παρω 400 ευρω και θα βαλω το μοτερ και οτι αλλο θελω στο δικο μου (ζαντες,ηλ. παραθηρα πισω, τιμονι με χειριστηρια κλπ).ο μαστορας (φιλος) μου θα μου παρει 100 ευρω για ολα συμπεριλαμβανομενου και οτι θα αλλαξω και ιμαντα χρονισμου.εχω δεθει πολυ με το αυτοκινητο κ δεν θελω να το δωσω οποτε μην μου πειτε τσαμπα λευτα κλπ..καποια στιγμη σκευτομαι να βαλω μεγαλυτερο μοτερ αλλα τωρα λογο οικονομικων δεν εκατσε οποτε βλεπουμε.εχω τεραστια χαρα που θα ξαναζωντανεψει και θα το χαιρομαι παλι..!!τοσο πολυ που θελω να το βαλω και να δουλευουν ολα τελεια και να το προσεχω σαν καινουργιο!θελω να μου πειτε:
1)τι λαδια να βαλω (μαρκα κλπ)
2)τι μπουζι να βαλω
3)τι παραφλου να βαλω
4)οτι αλλο μπορειτε να με συμβουλεψετε για οτιδηποτε ειναι ευπροσδεκτο!!
σκευτομαι να το κρατησω πολλα χρονια ακομα!!ελπιζω να τα καταφερω!!

giorgos_ASTRA G
26-08-12, 21:32
Φιλε μου εγω θα σου πρότεινα να κανεις ανακατασκευη στο δικο σου μοτερ. Το μεταχειρησμενο μοτερ ειναι ρισκο και μπορει να μπλεξεις. Φτιαξε το δικο σου μοτερ που το ''ξερεις''. Παντως πιστευω οτι τα χιλιομετρα σου δεν ειναι και ''τραγικα'' (φυσικα και ειναι πολλα αλλα οχι και ''απειρα''). Π.χ ο νονος μου εχει ASTRA G με το ιδιο μοτερ και εχει περασει τις 330.0000 χιλιομετρα χωρις πολλα προβληματα.

billas
26-08-12, 21:47
Φιλε μου εγω θα σου πρότεινα να κανεις ανακατασκευη στο δικο σου μοτερ. Το μεταχειρησμενο μοτερ ειναι ρισκο και μπορει να μπλεξεις. Φτιαξε το δικο σου μοτερ που το ''ξερεις''. Παντως πιστευω οτι τα χιλιομετρα σου δεν ειναι και ''τραγικα'' (φυσικα και ειναι πολλα αλλα οχι και ''απειρα''). Π.χ ο νονος μου εχει ASTRA G με το ιδιο μοτερ και εχει περασει τις 330.0000 χιλιομετρα χωρις πολλα προβληματα.
το σκευτομουνα αλλα θα μου εβγαινε και πιο πανω σε τιμη και δεν το εμπιστευομαι τοσο η αληθεια ειναι..το μονο που ξερω ειναι οτι το δικο μου το μοτερ εχει φαει πολυ σκισιμο, εχει καψει μια φορα και φλαντζα....για παραδειγμα την στιγμη που χαλασε και αρχισε να ακουγετε μεσα ενας ηχος σαν οστηρια και εχασε συμπιεση(το ενιωσα πηγαινα με 180 περιπου και εκοψε σαν να πατησα σε λακουβα με νερα..)οποτε λεω να παρω ενα αλλο για καλυτερο!!

koumparos
26-08-12, 21:50
Αν πάρεις και τα άλλα που λες όπως παράθυρα κλπ φτιάχτο χωρίς κουβέντα. Ότι ανταλλακτικό βρείς παρτο, θα σου χρειαστεί. Ακόμα και τις βίδες που λέει ο λόγος. Στο καινούριο μοτέρ να αλλάξεις φλάτζες και δεν έχεις πρόβλημα άλλο. Λάδια βάλε ή της Opel ή της ELF 10w-40. Είναι φθηνά και καλά. Σε βγάζουν 5000-7000 χλμ ανάλογα με την μέση χρήση (πόλη ή εθνική). Μπουζί 2 ακίδων της BOSCH. Kαι για παραφλού δεν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο. Εγώ δε θα σου πρότεινα το κόκκινο της opel γιατί είναι πεταμένα λεφτά για τον μοναδικό λόγο ότι η διαφορά του απ' το πρασινο είναι ότι αντέχει κάτω απ' τους -5 βαθμούς. Αυτά από μένα.

giorgos_ASTRA G
26-08-12, 21:52
το σκευτομουνα αλλα θα μου εβγαινε και πιο πανω σε τιμη και δεν το εμπιστευομαι τοσο η αληθεια ειναι..το μονο που ξερω ειναι οτι το δικο μου το μοτερ εχει φαει πολυ σκισιμο, εχει καψει μια φορα και φλαντζα....για παραδειγμα την στιγμη που χαλασε και αρχισε να ακουγετε μεσα ενας ηχος σαν οστηρια και εχασε συμπιεση(το ενιωσα πηγαινα με 180 περιπου και εκοψε σαν να πατησα σε λακουβα με νερα..)οποτε λεω να παρω ενα αλλο για καλυτερο!!
Οκ φιλε η επιλογη ειναι δικη σου. Αφου σου βγαινει φτηνοτερα οπως λες τοτε καλυτερα καινουργιο. Φλατζα εχει καψει και το δικο μου στις 117000 χιλιομετρα (τωρα εχει 175000 χιλιομετρα) Ολα τα Χ14ΧΕ ειχαν θεμα με την φλατζα διοτι ηταν χαρτινη και την πατουσε λιγο γρηγορα. Αλλα βαζοντας μεταλικη φλαντζα το θεμα λυνοταν μια και καλη.

billas
26-08-12, 21:54
Οκ φιλε η επιλογη ειναι δικη σου. Αφου σου βγαινει φτηνοτερα οπως λες τοτε καλυτερα καινουργιο. Φλατζα εχει καψει και το δικο μου στις 117000 χιλιομετρα (τωρα εχει 175000 χιλιομετρα) Ολα τα Χ14ΧΕ ειχαν θεμα με την φλατζα διοτι ηταν χαρτινη και την πατουσε λιγο γρηγορα. Αλλα βαζοντας μεταλικη φλαντζα το θεμα λυνοταν μια και καλη.

δυχτυχως εγω δεν εβαλα μεταλλικη λογο αγνοιας..εμενα καπου στις 250.000 την ακουσε..

giorgos_ASTRA G
26-08-12, 21:56
δυχτυχως εγω δεν εβαλα μεταλλικη λογο αγνοιας..εμενα καπου στις 250.000 την ακουσε..
Αρκετα αντεξε... Τωρα στο καινουργιο βαλε μεταλικη (θα στο πει και ο μηχανικος λογικα).

billas
26-08-12, 22:30
Αν πάρεις και τα άλλα που λες όπως παράθυρα κλπ φτιάχτο χωρίς κουβέντα. Ότι ανταλλακτικό βρείς παρτο, θα σου χρειαστεί. Ακόμα και τις βίδες που λέει ο λόγος. Στο καινούριο μοτέρ να αλλάξεις φλάτζες και δεν έχεις πρόβλημα άλλο. Λάδια βάλε ή της Opel ή της ELF 10w-40. Είναι φθηνά και καλά. Σε βγάζουν 5000-7000 χλμ ανάλογα με την μέση χρήση (πόλη ή εθνική). Μπουζί 2 ακίδων της BOSCH. Kαι για παραφλού δεν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο. Εγώ δε θα σου πρότεινα το κόκκινο της opel γιατί είναι πεταμένα λεφτά για τον μοναδικό λόγο ότι η διαφορά του απ' το πρασινο είναι ότι αντέχει κάτω απ' τους -5 βαθμούς. Αυτά από μένα.
καποια στιγμη ισως κατεβασω λιγο το καπακι οποτε τοτε αν δεν μου την καψει..μιλαω για ολοκληρο αυτοκινητο το οποιο μαλιστα κινητε κανονικα και θα το φερω οδικος σιγα σιγα με συνοδεια αλλου αυτοκινητου αποσταση 300 χιλιομετρα περιπου..λαδια για να μην πω για amsoil που δεν εχω τετοιες αναγκες πιστευω ελεγα για κατι καλυτερο απο τα οπελολαδα απ οτι εχω διαβασει εδω μεσα..γ αυτο και ρωταω..

koumparos
26-08-12, 23:24
ελεγα για κατι καλυτερο απο τα οπελολαδα
Μotul 10-40 τότε. Ο άρχοντας του λαδιού.

panos16v
27-08-12, 00:15
Τα χλμ πού έχεις δεν είναι πολλά. Να πω και γω τη δικιά μου ιστορία. Το αστρα της δουλειάς (astra f station x14xe) έφτασε τα 498 χιλιάδες και κάτι χιλιόμετρα και στο ιστορικό του είχε 2 αλλαγές σασμάν και 3 ή 4 αλλαγές στη τρόμπα βενζίνης. Αυτές ήταν οι χοντρές ζημιές. Όλα αυτά τα χλμ τα έβγαλε με μαμά λάδια και μπουζί. Παραφλού βάζεις ότι γουστάρεις. Αυτό το μοτέρ αν το προσέχεις θα σε βγάλει για πολύ καιρό. Αρκεί να μη το σκίζεις όλη την ώρα και να αλλάζεις τους ιμάντες στην ώρα τους. Αυτά!

giorgos_ASTRA G
27-08-12, 00:19
3 ή 4 αλλαγές στη τρόμπα βενζίνης.
Η τρομπα βενζινης ειναι φυσιολογικη φθορα. Αρα λοιπον μονο τα σαζμαν ηταν ουσιαστικα οι ζημιες του...

panos16v
27-08-12, 00:50
Και γω έτσι πιστεύω. Στην αρχή νόμιζα ότι ήταν μάπα οι αυθεντικές αλλά δεν είναι έτσι. Άσε που το αμάξι είναι όλη μέρα στο δρόμο και μέσο όρο κάνει 120χλμ τη μέρα. Βέβαια τρέχω συνέχεια για αλλαγές κολάρα, ακρόμπαρα και κάθε λογής λάστιχο που υπάρχει στο χώρο της μηχανής κυρίως.

billas
27-08-12, 01:56
Τα χλμ πού έχεις δεν είναι πολλά. Να πω και γω τη δικιά μου ιστορία. Το αστρα της δουλειάς (astra f station x14xe) έφτασε τα 498 χιλιάδες και κάτι χιλιόμετρα και στο ιστορικό του είχε 2 αλλαγές σασμάν και 3 ή 4 αλλαγές στη τρόμπα βενζίνης. Αυτές ήταν οι χοντρές ζημιές. Όλα αυτά τα χλμ τα έβγαλε με μαμά λάδια και μπουζί. Παραφλού βάζεις ότι γουστάρεις. Αυτό το μοτέρ αν το προσέχεις θα σε βγάλει για πολύ καιρό. Αρκεί να μη το σκίζεις όλη την ώρα και να αλλάζεις τους ιμάντες στην ώρα τους. Αυτά!
οταν μιλαμε για σχεδον 500.000 τα δικα μου δεν ειναι και τοσα πολλα!σ αυτο το μοτερακι θα φανω προσεχτικος αφου στο αλλο εμαθα να οδηγαω!!

billas
28-08-12, 17:49
παιδια το πηρα τελικα το αστρακι..ειναι η edition 2000..εχει πλουσιο εξοπλισμο (υπολογιστη ταξιδιου, χειρηστηρια στο τιμονι, αεροσακους στα καθισματα, abs). τα αναφερω γιατι το δικο μου δεν εχει τιποτα απ ολα αυτα και θελω να τα βαλω ολα..κατα ποσο αυτο ειναι δυνατον να γινει χωρις να αλλαξω πλεξουδα γιατι εχουμε πει να αφησουμε την ιδια..γνωριζει κανεις τιποτα??περα απ αυτα το αμαξι εχει 101.000 χιλιομετρα τελικα και στο δρομο πηγαινε πιο ανετα και απ το δικο μου..λογικα φτιανε τα ελατηρια εμενα πλεον πηγαινει σαν βαρκα!

tragos
28-08-12, 18:04
Δυσκολα να μπουν.. πρεπει να αλλαξεις κ πλεξουδα, γενικα θελει αρκετη δουλεια..

billas
28-08-12, 18:28
εστω ο υπολογιστης ταξιδιου??δεν μπορει να γινει με καποιον τροπο??μ αρεσε παρα πολυ που εδειχνε την καταναλωση!!:P

panos16v
28-08-12, 18:33
Αχχ..και γω έχω κόλλημα με τον υπολογιστή. Δηλαδή έχεις 2 ίδια κάτω απ'το σπίτι σου? Και το συζητάς? Εγώ θα ήμουν μαζί τους κιας έλιωνα στη ζέστη. Άμα πιάνει το χέρι σου όλα γίνονται. Απλά βγάζε απ'το ένα και κούμπωνε στο άλλο.

billas
28-08-12, 18:38
Αχχ..και γω έχω κόλλημα με τον υπολογιστή. Δηλαδή έχεις 2 ίδια κάτω απ'το σπίτι σου? Και το συζητάς? Εγώ θα ήμουν μαζί τους κιας έλιωνα στη ζέστη. Άμα πιάνει το χέρι σου όλα γίνονται. Απλά βγάζε απ'το ένα και κούμπωνε στο άλλο.
απο το πρωι αυτο κανω!!!μπορω να μεινω με την ιδια πλεξουδα και στην πορεια να προσθετο καλωδια απο το ενα στο αλλο δηλαδη??

panos16v
29-08-12, 21:09
Κοίτα δεν γνωρίζω πως είναι ακριβώς. Απλά ακολούθα τη πλεξούδα των αισθητήρων απ'τη μπλε φίσα που πάει στην οθόνη και βλέποντας και κάνοντας. Σίγουρα πρέπει να αλλάξεις κάρτερ και δοχείο νερού τζαμιών. Το κάρτερ είναι δύσκολο γιαυτό άστο τελευταίο. Φτάσε εσύ τον αισθητήρα εκεί και βλέπεις. Επίσης δε ξέρω τι γίνεται με τον αισθητήρα για τα τακάκια.

koumparos
29-08-12, 21:56
Όλα αυτά μπαίνουν. Το ABS μπορεί να σε ζορίσει λίγο αλλά μπαίνει. Και ο υπολογιστής μπαίνει, και τα χειριστήρια, αρκει να μεταφέρεις την σερπαντίνα που έχει το ένα τιμόνι στο άλλο. Για τους αερόσακους πάντως εγώ θα σου προτείνω να μην πειράξεις κάτι γτ πρέπει να μεταφέρεις τον εγκεφαλο αερόσακων απ το ένα στο άλλο, μετά θέλει ξεκλειδώματα, προγραμματισμους και ιστορίες.

billas
29-08-12, 22:00
πολυ μπερδεμα..θα δω ποσο θα παει για αλλαγη πλεξουδας και βλεπουμε..οι αεροσακοι δεν με νοιαζουν..ο υπολογιστης με εχει πορωσει περισσοτερο!!:P

koumparos
29-08-12, 22:17
Μα όλα μπαίνουν. Μην τρελαίνεσαι. Το θέμα είναι να ξέρει και ο μάστορας.

billas
29-08-12, 23:06
Μα όλα μπαίνουν. Μην τρελαίνεσαι. Το θέμα είναι να ξέρει και ο μάστορας.
δεν ειναι καθαρα δουλεια ηλεκτρολογου??να το δω το αστρακι μου με ολα αυτα και τι αλλο..!!!:P

kostisfg
30-08-12, 22:42
ποιό εύκολο είναι να αλλάξεις πλεξούδες παρά να τις παντρέψεις.

Βγάλτα πρώτα απο το τρακαρησμένο για να μάθεις κ μετα θα είναι παιχνιδάκι στο αλλο.

billas
31-08-12, 12:08
παιδια να ρωτησω κατι αλλο.??επειδη θελω να αλλαξω προληπτικα ιμαντα χρονισμου μπορω να παρω εναν ιμαντα του εμποριου και να χρησιμοποιησω τα ρουλεμαν απο το δικο μου αφου τα αλλαξα περισυ το καλοκαιρι??τον ιμαντα ξερω οτι δεν μπορω να βαλω τον ιδιο..με ρουλεμαν και αν χρειαστει και τρομπα νερου θα χω προβλημα??για να την βγαλω λιγο πιο φτηνα γιατι με δυσκολευουν λιγο τα οικονομικα..τι λετε??αν ειναι τι ιμαντα να προτειμησω σκετο?

koumparos
31-08-12, 14:05
δεν ειναι καθαρα δουλεια ηλεκτρολογου??να το δω το αστρακι μου με ολα αυτα και τι αλλο..!!!:P
Κάποιος που ξέρει τα opel μπορεί να το κάνει και χωρίς να είναι ηλεκτρολόγος, απλά χρειάζεται το tech2 για προγραμματισμό.

billas
04-09-12, 21:03
σημερα παρηγειλα ιμαντα χρονισμου continental χωρις ραουλα και τεντοτηρα..σκετο τον ιμαντα 27 ευρω..θα βαλω τα δικα μου ραουλα και τεντοτηρα που ειναι σχεδον καινουργια γνησια gm..για μπουζι τι λετε για τετρακιδα?εχω διαβασει εδω μεσα οτι καλο μπορει να κανει..κακο δεν κανει..οσο για τον υπολογιστη ταξιδιου λεω να μην πειραξω τιποτα και να παρω ενα scanauge καποια στιγμη...

slalom
04-09-12, 23:40
Βάλε τα τατράκιδα Bοsch. Γνώμη μου να ανταλλάξεις τις πλεξούδες και να τα βάλεις ΟΛΑ πανω.

koumparos
05-09-12, 00:18
Βάλε τα τατράκιδα Bοsch.
Έχει διαφορά?

Γνώμη μου να ανταλλάξεις τις πλεξούδες και να τα βάλεις ΟΛΑ πανω.
+1
Η καλύτερη και πιο σίγουρη λύση.

billas
05-09-12, 10:37
Γνώμη μου να ανταλλάξεις τις πλεξούδες και να τα βάλεις ΟΛΑ πανω.
κ εγω ετσι θελω ν το κανω αλλα ειναι το οικονομικο π δεν μ αφηνει..θα κερδισω κατι σημαντικο αν το κανω η απλα για να εχω trip computer κλπ??

panos16v
05-09-12, 16:02
Τσέκαρε πάλι αν είναι συμβατό φίλε το scangauge με το δικό σου Opel. Δεν είμαι σίγουρος ότι μπαίνει. Στα F δε μπαίνει σίγουρα.

slalom
05-09-12, 22:40
Έχει διαφορά?
Διαφορα που την καταλαβαινεις, εγω τουλαχιστον την καταλαβα καλα.

billas
06-09-12, 09:32

τα πηρα ηδη..bosch super 4..για να δουμε!!

billas
07-09-12, 20:53
οποιος γνωριζει ας μου πει τι λαδι να παρω για το σασμαν γιατι το θελω αυριο πρωι πρωι να το παρω γιατι το εχω βαλει να το φτιαξω το οπελακι!!οποιος γνωριζει ας βοηθησει γιατι δεν βρισκω καποιο τοπικ!!

Γιώργος Ντάνος
08-09-12, 00:44
Τα μανησια βάλε και θα εισαι κομπλέ. GM 75-90 κόκκινη βαλβολινη

koumparos
10-09-12, 00:22
Και δεν υπάρχει κίνδυνος να του παρουσιάσει τίποτα? Μην πάω για μαλλί και βγω κουρεμένος.

slalom
11-09-12, 00:28
??? e????

koumparos
11-09-12, 00:33
??? e????
Τί έ?? Άμα ήξερα δε θα ρώταγα.

slalom
24-09-12, 19:14
Θα σου ελεγα να τα βαλεις αν ειχε προβλημα??
Ή θα τα φοραγα ακομα εγώ??

billas
12-10-12, 16:55
ειχα καποιες υποψιες οτι ειχε καψει φλαντζα κεφαλης γιατι τα κολαρα ηταν πολυ πιεσμενα...σημερα περασα απο την ολεπ και το επιβεβαιωσαν..μπαινει η μεταλικη απο το z14xe στο δικο μου?τους ρωτησα και μου ειπαν οχι και αν θελω να φτιαξω χειροποιητη με δικη μου ευθυνη..τι προτεινετε εσεις?

koumparos
12-10-12, 17:29
Να φτιάξεις εσύ μεταλλική. Σιγά την ευθύνη.

billas
12-10-12, 18:00
Να φτιάξεις εσύ μεταλλική. Σιγά την ευθύνη.
δεν κανει η μεταλικη απο το z η ειναι καλυτερα να φτιαξω εγω??απο κοστος γνωριζεις??

koumparos
12-10-12, 18:09
Όχι απο Ζ δεν κάνει. Είναι λεπτότερη. Τιμή θα πει κάποιος άλλος γιατί δεν ξέρω. Φθηνά είναι πάντως.

opcdmax
12-10-12, 18:13
κατα 99% κανει!! το οτι ειναι λεπτοτερη δεν σημαινει κατι η μια συμπιεζεται κατα το σφυξιμο( απο χ μοτερ) ενω η αλλη οχι ( απο ζ μοτερ)!!!! την εχουν αλλαξει πολλοι και ειναι και μεσα στα σχεδια μου!!!

koumparos
12-10-12, 18:22
Σε δεκάδες ποστ έχει αναφερθεί ότι δεν κάνει. Δεν το ξέρω γιατί εγώ έβαλα τις κανονικές φλάτζες του Χ.

opcdmax
12-10-12, 18:37
εγω στην επομενη αλλαγη απο ζ θα βαλω!! απο τρυπες απο οσο ξερω ειναι ιδιες απο παχος εινα λεπτοτερη του ζ αλλα σου ειπα τι γινεται αλλα και παλι ποσο λεπτοτερη ειναι θα ανεβει λιγο η συμπιεση να παει τπτ 10+/1!!

billas
12-10-12, 19:16
θελω συμπιεση δεν με χαλαει!!!!αρκει να μου κανει!!

opcdmax
12-10-12, 19:27
εγω ξερω οτι κανει!!! ρωτα και σε κανα δυο συνεργεια για σιγουρια ρωρα αν οι τριπες ειναι ιδιες!!! η διαμετρος των κυλινδρων απο οσο ξερω ειναι ιδια και σε χ και σε ζ αν ταιριαζουν και οι τρυπες νερου-λαδιου( που νομιζω ταιριαζουν) τοτε κανει!!! απο συμπιεση μην περιμενεις πολλα παντος!!!! αντε να παει 10-10,5/1 απο το 9.8 που ειναι τωρα!!!