PDA

Επιστροφή στο Forum : C20NE tuning

Γιώργος Ντάνος
23-07-12, 02:07
(ΠΡΟΣΟΧΗ: φτιάξτε φραπέ)

Μιας και πρόκειται να ένα μοτέρ που χρησιμοποιείται ακόμη συχνά, κυρίως λόγο χαμηλού κόστους και αξιοπιστίας, ας μιλήσουμε λίγο για κάποιες κινήσεις τόνωσης της ιπποδύναμης περιφερειακά αλλά και πιο ψαγμένες λύσεις tuning.
Έχω το μοτέρ πάνω περίπου 13.000 και παρόλο που πλησιάζει τα 200.000χιλ φαίνεται να δουλεύει ωραία. Παρόλα αυτά πάντα υπάρχει το μικρόβιο για κάτι καλύτερο, αν και δεν θα ήθελα να το πειράξω πολύ προς το παρόν, μιας και δεν θέλω να το ανοίξω ακόμα συν ότι απαιτούνται φράγκα. Οπότε προσωπικά κινούμαι πιο πολύ στο “πρώτο επίπεδο” με κάποιες ίσως οικονομικές και αξιόπιστες προσθήκες από το δεύτερο.

1) Σε πρώτη φάση λοιπόν, τι μπορούμε να κάνουμε για να τονώσουμε την ιπποδύναμη ενός τέτοιου μοτέρ με τόσα χιλιόμετρα στην πλάτη χωρίς να το ανοίξουμε;
Α) Ένα φίλτρο αέρα στη θέση του μαμά νομίζω χρειάζεται
Β) Από μπουζί; Σε διάκιδα ας πούμε, τι βάζουμε; Από άλλο μοτέρ Opel κάνουν;
Γ) Μια αλλαγή στα μπουζοκαλώδια, μηπως είναι αναγκαία ακόμη κι αν δεν παρουσιάζουν πρόβλημα; Και σε τι πάμε; Μανήσια σιλικόνης ή κάποια ελαφρώς βελτιωτικά χωρίς να ξεφύγει το κόστος, και ποια;
Δ) Μιας και είμαστε στα ρεύματα, αξίζει τον κόπο κάποιος βελτιωτικός πολλαπλασιαστής ή γειώσεις; Με τι κόστος;
Ε) Περνώντας στην τροφοδοσία, το φλέγον θέμα είναι ομολογουμένως τα μπεκ.. Λογικά θα χρήζουν καθαρισμού με τόσα χιλιόμετρα και τις “καλές” βενζίνες που έχουμε. Αξίζει το ρίσκο καθαρισμού, μιας και ακούγονται για μπεκ που τα φτύνουν μετά από λάθος καθαρισμό; Ή κάποιο επώνυμο καθαριστικό injection θα ήταν επαρκές;
ΣΤ) Ρυθμιστής πίεσης βενζίνης αξίζει να μπει, ή σε απλές εφαρμογές απλά καταπονεί την αντλία βενζίνης;
Ζ) Τι άλλο προτείνετε σε περιφερειακές λύσεις ανάκτησης χαμένης δύναμης ή ελαφράς βελτίωσης κάποιων σημείων με μικρό κόστος;

2) Σε δεύτερο επίπεδο λοιπόν, που είναι και το πιο ουσιώδες αλλά με ανεβασμένο κόστος και μεγαλύτερες επεμβάσεις, έχω σκεφτεί τα εξής προς συζήτηση.
Α) Περί εισαγωγής… Αξίζουν τα χρήματά τους μεταχειρισμένες (πάντα) εισαγωγές Lexmaul ή Irmscher (πολύ σπάνια);
Έχω δει επίσης επεμβάσεις στην μανήσια πολλαπλή εισαγωγής, με λείανση και διάνοιξη αυλών; Αξίζει ή θα γίνει χειρότερα;
Αλλαγή εισαγωγής συνεπάγεται μεγαλύτερη ποσότητα αέρα, θα δουλεύει λοιπόν καλά ή θα χρειαστεί πρόγραμμα ίσως λόγω φτωχού μίγματός; Το ίδιο ισχύει και για το επόμενο.
Β) Πεταλούδες μεγαλύτερης διαμέτρου βλέπω επίσης να παίζουν.. Λειτουργούν σωστά ή μικρό όφελος με προβλήματα;
Γ) Εκκεντροφόρος, σημαντικό κεφάλαιο. Ο μανήσιος χαρακτηρίζεται από τα ήπια χαρακτηριστικά του χαρίζοντας όμως ροπή από χαμηλά. Για να μην χάσει πολύ το χαρακτήρα του το μοτέρ, η λύση εκκεντροφόρου από το 20seh νομίζετε πως θα δουλέψει καλά; Θα χρειαστεί απαραιτήτως αύξηση συμπιέσης για να μην ψοφήσει χαμηλά; Η λύση του ήπιου reprofile παίζει επίσης καλά. Είτε στη μία είτε στην άλλη περίπτωση θα χρειαστεί πρόγραμμα για να “παίξει” σωστά ή δεν χρειάζεται σε πρώτη φάση;
Δ) Ρυθμιζόμενο γρανάζι εκκεντροφόρου, κατά πόσο κρίνεται απαραίτητο με τον μανήσιο εκκεντροφόρο του 20seh ή κάποιον reprofile; To κόστος αντισταθμίζει το όφελος;
Ε) Πρόγραμμα ECU. Σε μανήσιο μοτέρ έχει νόημα; Θα αυξηθεί η κατανάλωση σε πορεία; Που φτιάχνουμε και πως γίνεται σ’ αυτές τις ECU Bosch Motronic;
ΣΤ) Κυλινδροκεφαλή. Πλάνισμα για αύξηση συμπίεσης από το 9:2 μανήσιο στο 9:8-10:1 ; Γυάλισμα αυλών;
Ζ) Ένα χταποδάκι τύπου Lexmaul 4-2-1 θα κάθονταν κουτί μετά από τα προηγούμενα. Σε φτιαχτό της διάμετρος θα ήταν ιδανική;
Η) Τι άλλο παίζει που δεν μπορώ να σκεφτώ. Ρίξτε ιδέες!

*Sorry για το μακρινάρι παίδες, αλλά υπάρχει πολύ πράγμα προς συζήτηση πιστεύω. Επίσης τώρα που το βλέπω μου φαίνεται αρκετά σοβαρό post.. Πως τα κατάφερα ο π0υστης; :p

Marios G
23-07-12, 02:24
Στο Δ , στο θέμα με τις γειώσεις .....Πιστεύω ότι χρειάζεται....εδώ σε αμάξια του 2000 βάζεις καλές γειώσεις και βλέπεις διαφορά , πιστεύω ότι θα αξίζει και από λεφτά κανένα 50άρικο..
Στο Ζ , εγώ θα του έριχνα ένα Superdanimic μέσα....κακό δεν πιστεύω να του κάνει ειδικά σε ένα μοτέρ με τόσα χιλιόμετρα....

Στην 2η κατηγορία τώρα ..Αν και δεν έχω τόσες γνώσεις σε παλιά μοτέρ...αλλά αφού το μοτέρ είναι 8v αυτό που θες εσύ είναι να το κάνεις να πυροβολάει χαμηλά και μεσαία , όχι τόσο ψηλά....οπότε θες καλή ροϊκότητα κεφαλής.Οπότε , ροϊκή εξέλιξη σε αυλούς εισαγωγής και εξαγωγής , χταπόδι ή το μαμά ή ένα 4-2-1 ώστε να κρατάει καλά χαμηλά , έναν εκκεντροφόρο λίγο ποιο άγριο για να σου δίνει καλύτερη πλήρωση αέρα...και τέλος ανέβασμα συμπίεσης ώστε να "πυροβολήσει" χαμηλά. Σε σχέση με αυτό που ανέφερες σχετικά με το ρυθμιζόμενο γρανάζι , νομίζω ότι στα δικά σας δεν χρειάζεται αφού έχει έναν εκκεντροφόρο , μπορείς να παίξεις με το dis για το που θα δίνει την σπίθα μόνο...

Όλα αυτά που ανάφερα με μεγάλη επιφύλαξη γιατί δεν γνωρίζω καλά τα παλιά Γιώργο οπότε περίμενε να ακούσεις και άλλους..

tragos
23-07-12, 11:00
Μαριε δεν καταλαβενω το σκεπτικο με το ρυθμιζομενο γραναζι! Γιατι δεν χρειαζονται αυτα που εχουν ενα εκκεντροφορο και τι σχεση εχουν τα ρευματα (dis) με αυτο? Ασε που τα ρευματα τα κανονιζει ο motronic οπωτε δεν θα καταφερει κ πολλα!

Γιωργο βαλε εκκεντρο προγραμμα κ φιλτρο κ πιστευω θα εισαι μια χαρα!

Marios G
23-07-12, 12:55
Μαριε δεν καταλαβενω το σκεπτικο με το ρυθμιζομενο γραναζι! Γιατι δεν χρειαζονται αυτα που εχουν ενα εκκεντροφορο και τι σχεση εχουν τα ρευματα (dis) με αυτο? Ασε που τα ρευματα τα κανονιζει ο motronic οπωτε δεν θα καταφερει κ πολλα!

Όπως είπα , δεν γνώριζα καλά από παλιά μοτέρ και 8ν αλλά σκέφτομαι ότι , τα ρυθμιζόμενα γρανάζια τα βάζεις για να δώσεις προπορία ή αργοπορία , και να παίξεις ξεχωριστά με τον κάθε εκκεντροφόρο....Τώρα λογικά αν έχεις έναν εκκεντροφόρο και δώσεις προπορία θα πάρουν και οι δύο προπορία και το ίδιο αν δώσεις αργοπορία (θα πάρουν και οι δύο αργοπορία). Οπότε δεν θες να παίξεις σε ξεχωριστό γρανάζι αλλά στο ίδιο....Μιλάμε για ένα μοτέρ με χαμηλή συμπίεση , οπότε πρέπει να έχει μεγάλο διάκενο ανάμεσα μεταξύ βαλβίδας και πιστονιού (όταν το πιστόνι είναι στο ΑΝΣ) , οπότε μπορεί να δώσει ένα δόντι από τον ιμάντα αν θέλει να αλλάξει το χρονισμό.Οκ θα μου πεις ότι δεν μπορείς να κάνεις της μικρορυθμίσεις που θα κάνεις με το ρυθμιζόμενο , αλλά και πάλι , εγώ πιστεύω από την στιγμή που ο εκκεντροφόρος θα είναι ρεπροφιλ δεν χρειάζεται ρυθμιζόμενο γρανάζι ....

Gregls
23-07-12, 13:58
Γιωργο απλα μην κανεις τιποτα φιλικα στο λεω.
Μαζεψε καποια λεφτα και πανε σε 16V

tragos
23-07-12, 16:32
εγώ πιστεύω από την στιγμή που ο εκκεντροφόρος θα είναι ρεπροφιλ δεν χρειάζεται ρυθμιζόμενο γρανάζι ....

Τωρα το λες σωστα! Καλο ειναι να υπαρχει ομως για να μπορεις να παιξεις λιγο πανω κατω !!

Γιώργος Ντάνος
23-07-12, 19:05
Μάριος, οι γειώσεις μου ακούγονται καλή φάση. Που τοποθετούνται ακριβώς; Είναι εύκολο;

Γρηγόρη, δεν λέω δίκιο έχεις. Αλλά αν ήταν πεταγα απο την αρχή το 16v. Απλά δεν ήθελα για να μην κάνει και τοσο "μπάμ" κάτω απο το καπό, αλλά και γιατί θα έπρεπε να κάνω οπωσδήποτε και άλλες επεμβάσεις στο στήσιμο και το αμάξωμα. Πολλά λεφτά δεν σκοπεύω να δώσω, κάποιες τονώσεις θα ήθελα να κάνω όμως κάποια στιμγή.

Αντώνη, αυτο που προτείνεις σκεφτομαι και γω, τουλάχιστον σε πρώτη φάση. Εκκεντροφόρο λες απο 20seh ή reprofile; Χωρίς αύξηση συμπίεσης θα παιξει καλά όμως; Και κατι άλλο. Γίνεται να αλλάξεις εκκεντροφορο χωρίς να βγάλεις την κεφαλή, και ακόμη χωρίς να βγάλεις ούτε καν το camshaft housing*;

*πρεπει να βρουμε πως το λενε στα ελληνικά αυτό επιτέλους!

Marios G
23-07-12, 19:56
Οι γειώσεις θα είναι και εμένα το επόμενο βήμα στο αμάξι μου (μετά από αυτά που σου έχω πει , ξέρεις...) , Το είχα ψάξει για την τοποθέτηση αλλά μην πω ψέματα , δεν έμαθα το που μπαίνουν ..Έχω ακούσει ότι αντικαθιστούν τις μαμά γειώσεις που έχει το μοτέρ και extra βάζεις μια σε κάθε πόλο , αλλά δεν γνωρίζω μην λέω ψέματα....

tragos
23-07-12, 21:22
Δεν ξερω ρε Γιωργο αλλα ειναι τωρα καιροι για τετοια?? Μια χαρα ειναι το μοτερακι σου, μαματο κ καθαρο εγω δεν θα το πειραζα καθολου! Τι θα κερδισεις ειναι το θεμα.. Καπου εβλεπα την διαφορα σε καταναλωση μεταξυ ne κ seh κ τρομαξα, χανει κ την ελαστικοτητα του στα χαμηλα μετα..

Γιώργος Ντάνος
24-07-12, 01:04
ΟΚ Μάριος θα το βρουμε στην πορεία.

Και γω αυτό σκέφτομαι ρε Αντωνη και διστάζω. Αλλά με τρωωει κιολας και ψάχνω διάφορα. Συζήτηση κάνουμε πιο πολύ, δεν πολυψήνομαι να το πειράξω, όχι ακόμα τουλάχιστον. Φιλτρο K&N θα βάλω και ελπίζω να φτιάξω εξάτμιση. Μ' αρέσει η εισαγωγή της Lexmaul, αλλά χτυπάει 250ε στο ebay και δεν ξέρω μην χαλάσει τα μίγματα και απαιτεί πρόγραμμα.

tragos
25-07-12, 11:30
ψαξου λιγο εδω, http://www.migweb.co.uk/

πολυ καλο φορουμ!

tzelis
25-07-12, 13:00
επειδη το ειχα ψαξει πριν πολλλλλλα χρονια που ειχα και γω ενα τετοιο μοτερακι το παλιο μου το astra f η καλυτερη και αποδοτικοτερη λυση ειναι προγραμμα εισαγωγη lexmaul και χταποδι 4/2/1 κια εφυγες στα 150 αλογακια και ασε το c20xe να σε ψαχνει!!!!! :)

Giannis_Patra
25-07-12, 13:40
συμφωνώ με όσα έγραψε ο βαγγέλης πιο πάνω + έναν fast road εκκεντροφόρο με παρόμοια χαρακτηριστικά........------->http://www.pipercams.co.uk/pipercams/www/product.php?pid=A18BP270HA

Γιώργος Ντάνος
25-07-12, 14:00
Αντώνης με το έχει βγάλει το google το forum αυτο, όντως πολύ καλό! Θα το ξανακοιτάξω.

Βαγγέλη κάτι τέτοιο σκέφτομαι χοντρικά, και εξάτμιση 55αρα λέω.

Γιάννη και για εκκεντροφόρο σκέφτομαι στο μέλλον αλλά δεν θέλω να χάσει το χαρακτήρα του που έχει δύναμη απο χαμηλά, οπότε σκέφτομαι αρκετά για τον μανήσιο του 20seh που δεν θυμάμαι ακριβώς τα χαρακτηριστικά του, κάπου τα ειχα πετύχει.
Αλλά με εκκετνροφόρο (ακόμα και του 20seh) δεν θα θέλει και λίγο συμπιέση για τον δουλέψει ωραία;

Marios G
25-07-12, 14:38
Βάλε ποιο άγριο εκκεντροφόρο(από τον μαμά) και δώσε του προπορία άμα θες δύναμη χαμηλά Γιώργο χωρίς να δώσεις συμπίεση.

kostisfg
25-07-12, 14:43
..Έχω ακούσει ότι αντικαθιστούν τις μαμά γειώσεις που έχει το μοτέρ και extra βάζεις μια σε κάθε πόλο , αλλά δεν γνωρίζω μην λέω ψέματα....

Βάλε γείωση στον θετικό πόλο κ άν δε γίνεις πυροτέχνημα να μή με λένε Κώστα.... :D

ASCONAN
25-07-12, 15:04
manolisfg lol

kostisfg
25-07-12, 15:06
:p:p:p pappous1

Marios G
25-07-12, 15:09
χαχαχαχαχα τώρα που το λες έχεις ένα Point σε αυτό ..... γιαυτό όταν θα τις βάλω θα το ψάξω πρώτα χχαχαχα..(πάντως το είχα διαβάσει κάπου αυτό που είπα , να πας να το κάνεις και να γίνεις πυροτέχνημα χαχαχαχαχαα)

Γιώργος Ντάνος
25-07-12, 23:13
Μαριος αυτο για προπορια που λες, καλό μου ακούγεται. Θέλει ρυθμιζόμενο γραναζι;

Marios G
25-07-12, 23:21
Ναι , αλλά δεν χρειάζεται απαραίτητα να πάρεις ρυθμιζόμενο (αν και δεν είναι ακριβά) . Μπορείς να κάνεις και το μαμά το δικό σου ρυθμιζόμενο.

Γιώργος Ντάνος
25-07-12, 23:37
Ενδιαφέρον...
Τωρα δεν ξέρω αν γινεται να βγει-μπει εκκεντροφορος χωρις να ανοιχτει το μοτερ. Δεν μου πάει η καρδια να το ανοιξω κιόλας

Marios G
26-07-12, 00:02
Μπόι μην σου λέω ψέματα δεν γνωρίζω τίποτα σχετικά με το θέμα "του πως βγαίνει" αλλά βρήκα στο ίντερνετ αυτό..Δεν ξέρω αν ισχύει και αν βοηθάει , ρίξε του μια ματιά όμως μέχρι να σου απαντήσει κάποιος.

"how easy is it to change the cam in a c20ne i was thinking of putting a kent cam in mine?"
it is realy easy u candoit loads of ways 1 remove head change cam and replace gaskets and bolts or 2 buy a cam removing kit witch is take of the rocker cover bolt the tool on then remove the cam insert new one and remove the tool 3 or get 2 peps one push down on the rocker with a bar then remove the rocker repeatthis all the way along remome cam the replace cam and repate but putting the rockers in soz if this sounds strange i a bit drounk LOL or 4 take it to a garage

akis88
26-07-12, 19:09
στα 16v αλλαζει ο εκεκντροφορος χωρις να κατεβει κεφαλη κατω....Γιατι να μην γινεται και στα 8v?
Παντω εγω θα το ανοιγα το μοτερ...Θα δωσεις 200-300 παραπανω αλλα θα περασεις μια σειρα τσιμουχακια-μια φλατζα καινουργια και ενα πλανισμα!Θα δεις και αν ειναι οβαλ ή οχι μεσα!

Marios G
26-07-12, 19:26
Άκη στο 8v ο εκκεντροφόρος είναι μέσα στο camshaft housing . Πιστεύω ότι εκεί είναι ο προβληματισμός του Γιώργου...αν πρέπει να βγει μόνο το ψευτοκάπακο ή όλο το camshaft housing το οποίο είναι ξεχωριστό κομμάτι ανάμεσα στο ψευτοκάπακο και στην κεφαλή.

Γιώργος Ντάνος
27-07-12, 10:55
Όπως τα λέει ο Μαριος.
Εννοειται οτι καλυτερα θα ήταν να αλλαχτουν φλαντζες κτλ αλλα απο τη μία ξεφεύγει το κόστος κι από την άλλη δεν με πάει να το ανοιξω χωρις ''λογο'', είμαι λίγο περιεργος. :D

Γιώργος Ντάνος
04-08-12, 01:30
Λέω να κάνω μια ανανέωση στα ρεύματα. Απο μπουζοκαλώδια τι προτείνετε σε κάτι καλύτερο από τα μαμά αλλά με λογική τιμη; Από μπουζί κάτι σε διάκιδο ίσως; Τα τετράκιδα Bosch αξίζουν τα λευτά τους;

tragos
04-08-12, 20:08
Βαλε απλα καινουρια, αν κ δεν νομιζω να δεις διαφορα αν δεν εχουν προβλημα αυτα που εχεις

Γιώργος Ντάνος
05-08-12, 20:36
Αυτά που είχε πάνω είναι τα μανήσια, το ένα ήταν λίγο σκισμένο αλλά δεν χάνει, είναι ΟΚ. Απλά σκέφτομαι ετσι σαν ιδέα ανακαίνισης κάποιων περιφεριακών.

Κοιτούσα στο ebay και βρηκα τα εξής απο ΜΠΟΥΖΟΚΑΛΩΔΙΑ:
1) Powertec. Δεν ξερω τη μαρκα, αλλά λογική τιμή. http://www.ebay.co.uk/itm/320952698559?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649
2) Bosch. Αξίζουν τα λεφτά τους ή δεν προσφέρουν κάτι περισσότερο από τα μαμά; http://www.ebay.co.uk/itm/150674681666?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649
3) Magnecor. Προσφέρουν κάτι παραπάνω που να δικαιολογεί την αυξημένη τιμή; http://www.ebay.co.uk/itm/MAGNECOR-IGNITION-HT-LEADS-VAUXHALL-Calibra-2-0i-8V-blue-lead-set-/360477668143?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item53ee24b32f

ΜΠΟΥΖΙ
1) Bosch 4κιδα. http://www.ebay.de/itm/Zundkerzen-Bosch-Super4-Super-4-Opel-Astra-F-G-Calibra-/400108083138?pt=DE_Autoteile&hash=item5d284cd7c2
2) Denso Twin Tip. Λένε τπτ αυτά η μλκιες; http://www.ebay.co.uk/itm/270967258069?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649
3) Beru πλατίνας. Προσφέρουν κάτι παραπάνω που να δικαιολογεί την τιμή; http://www.ebay.co.uk/itm/160759534403?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649

Γιώργος Ντάνος
02-09-12, 16:33
Διαβάζω διάφορα τώρα τελευταία στο internet και πέτυχα αυτό το link σήμερα, περι βαλβίδων επιλογής οκτανίων βενζίνης. http://www.topbuzz.co.uk/info/ron_plugs/ron_plugs.htm
Μπήκα σε σκέψεις αν θα είχε κάποιο νόημα να μπει βαλβίδα "98αρα" αν χρησιμοποιείται 100αρα βενζίνης...

Γιώργος Ντάνος
09-09-12, 00:14
Τι λετε; Έχει δοκιμάσει κανείς 98αρα βαλβίδα σε c20ne η θα κάνω πάλι πρώτος μλκιες; :D

Gregls
09-09-12, 00:20
Λογικα θα εχεις παραπανω avance που θα το εκμεταλευεσαι με καλυτερη βενζινη.

Γιώργος Ντάνος
09-09-12, 00:31
Σωστος, αυτό θελω να πετυχω. Η απορία ειναι αν μπορεί να καταλαβει τη διαφορά ο εγκέφαλος του c20ne.