PDA

Επιστροφή στο Forum : Σος παιδες με πιθανο προβλημα κινηταρα

Antouan1986
21-07-12, 21:27
Καλησπέρα σε όλους.θα ηθελα παρακαλω τη βοηθεια σας σε ενα προβλημα
Γιατι ειμαι ετοιμος να το βαψω μπλε κ να το πετάξω στη θάλασσα.
Λοιπον εχω ενα astra bertone cabrio πρωτη αδεια 9/04 ηταν νομιζω
Το τελευταιο μοντελο που έβγαλε σε αυτο το αυτοκίνητο με clima κ
Με τον κινητήρα Ecotech 1600 κκ 116 αλογα αν δν κανω λαθος λοιπον.
Το προβλημα μου λοιπόν εντοπίζεται κατα τη γνώμη μου στη τελικη του αυτοκινήτου
Το αμαξι δν παει για κανενα λογο πανω απο 180 με τ ζορι σπασμενο ποτε ομως μα ποτε.
Ο εγκεφαλος βγαινει καθαρος κ αποσο ξερω απο αυτοκινητα τα λάστιχα δ νομιζω να φταινε
Του εχω βαλει 205/55/16 δ νομιζω να του κοβει τοσα χιλιόμετρα μιση ιντσα με βαση παντα
Αυτα που προτεινει ο κατασκευαστης.εχω ελέγξει αν του εχουν αλλαξει σασμαν
Αλλα φοραει το σωστο οπως ειπα ο εγκέφαλος δ βγαζει βλαβη
Κ για μα γινω πιο συγκεκριμενος με τ προβλημα το αμαξι παει καλα μεχρι τα 160
Ολες οι ταχυτητες βγαζουν κοφτη εκτος της πεμπτης που απλα κολαει στις 5000 στροφες περίπου
Κ στα 175-180 κ δν παει παραπανω αυτο που εχω παρατηρησει ειναι οτι η πεμπτη δν βγαζει αλλο
Δν παει ποτε κοφτη κ αν εχω παρατηρησει καλα ενω ειμαι στα 180 κε εχει λιγο ακο
Α τ πεταλι αν τ πατησω απλα ανεβαινει η κατανάλωση κ πχι τ χιλιόμετρα να τελειωσω λεγοντας πως
Δν τ εχω δυναμομετρησει ποτε κ απλα μιλαω με βαση αυτα που εχω ακούσει γιαυτο τ αυτοκινητο θα ηθελα να
Μου πειτε τη γνωμη σας αν πιστεύεται οτι υπαρχει κτ ευχαριστω εκ τω προτερων

Gmat
21-07-12, 22:10
κοιτα μετα τα 180 ζοριζεται η αληθεια ειναι...αλλα ...
Μηπως ο προηγουμενος εχει βαλει κανα προγραμμα και το εχει κανει ποιο ροπατο χαμηλα και μεχρι 150-160 και μετα τιποτα;;; λεω εγω τωρα...δε ξερω...εχεις κανει καλο σερβις με αλλαγη ολα τα φιλτρα κτλ κτλ;;; η βενζινη που βαζεις;;; ακομα κ σε κατηφορα δεν ανεβαζεις;;;;

AntonisP
21-07-12, 22:15
αν δεν κανω λάθος υπήρχε θέμα με παλικάρι με το ίδιο θέμα σε άστρα.... είχε αναφερθεί οτι ο εγκεφαλος το κόβει στις 5000, ενω όλες οι υπόλοιπες κοφτάριζαν κανονικά. Έγινε ενημέρωση λογισμικού και ενώ πριν φόρτωνε και την 5η κανονικά , μετά την ενημέρωση δεν ανεβαζε πάνω από 5000
Στο αναφέρω με κάθε επιφύλαξη και αν τα θυμάμαι σωστά, ψαξε ψαξε μπορεί να το βρεις το θεμα

Antouan1986
21-07-12, 23:22
Κοιτα οσο αφορα τ προγραμμα δν θα φαινοταν στον εγκεφαλο αυτο;νομιζω πως ναι
Επισης προσφατα μου ειπαν για τα φιλτρο βενζινης κ το αλλαξα αλλα
Παρολα αυτα μου ειπαν στη λαδιερα πιυ αλλαξα βενζινης κ αέρος οτι ηταν καθαρα οσο για τη ποιοτητα
Της βενζινης δε νομιζω γιατι εχω τ αμαξι απο το 2010 οπότε αυτο υα σημαινε οτι ολα τα βενζιναδικα που εβαζα ειχαν χαλια
Καύσιμο αρα δυσκολο οσο για το λογισμικο που λεει Ο αλλος φίλος πριν 2 βδομαδες το πηγα αντιπροσωπεια κ στον εγκεφαλο που το
Βαλαμε εβγαλε μονο προβλημα εναν αισθητηρα λ οχι του καταλυτη απλα μου διαφεύγει το υπόλοιπο όνομα κ
Μαζι μου εκαναν ενημέρωση στο λογισμικο

Antouan1986
21-07-12, 23:24
Α κ ξεχασα ναι σε κατηφορα μπορει να πιασει κ 200 χαιρω πολυ
Αλλα οπως λες μετα τα 180 ζωριζεται εμενα ουτε εκει δ παει κ εκει που τρελαθηκα
Τελειως οταν πηγα σε ενα απο τα πολλα συνεργεια μου ειπε ενα παλικαρι οτι ειχε το ιδιο με
Τ παλιο μοτερ κ ειχε διακοσαρισει

~astraxan~
22-07-12, 03:01
me gps to xeis tsekarei ?

Marios G
22-07-12, 04:06
Χωρίς να παίρνω όρκο ,(είμαι 99% σίγουρος)αν το αμάξι σου δεν έχει αλλάξει κινητήρα έχει 105 άλογα και όχι 115.Αυτό μπορείς να το δεις κοιτώντας την άδεια , αν στον τύπο κινητήρα δεν λέει x16xer δεν είναι με τα 115...(ο xer νομίζω δεν φορέθηκε ποτέ σε G bertone) λογικά αν είναι από τα τελευταία bertone θα λέει xep (Αυτό φαίνεται και από την άδεια αλλά και από το αν ανοίξεις το καπό και έχει μαύρο καπάκι είναι xep , αν έχει ασημί είναι xe , όπως και να έχει είναι 105 αλόγα απλά αλλάζει ο κινητήρας ο ένας είναι ecotec και ο άλλος twinport) ..Οπότε με 105 άλογα , βαριά καρότσα και 16αρες μην περιμένεις να δεις πάνω από 180 ειδικά σε ευθεία και εννοείτε μην περιμένεις να κοφτιάσεις και την 5η ....

AntonisP
22-07-12, 04:06
http://www.opel-club.gr/vbulletin/showthread.php?5957-Koftis-5tis&highlight=%EA%EF%F6%F4%E7%F2
διαβασε εδω, νομιζω το ιδιο προβλημα περιγραφετε και οι 2 ή έστω παρόμοιο

topgear
22-07-12, 09:07
Ε με 1600 και βαρια καροτσα ποσα θελεις να πας φιλε μου σε ευθεια?Αφου 200αριζει σε κατηφορα δεν εχεις κοφτη χιλιομετρων.Στα 180 εχει περιπου 5000 στροφες,αν δεις δυναμομετρησεις μετα απο εκει πεφτουν οι καμπυλες και φυσιολογικα δεν εχεις αλλη δυναμη.Μπορει τις προηγομενες να τις κοφτιαζει αλλα στην 5η ειναι πολλα τα χιλιομετρα πια.Για μενα δεν ειναι τιποτα

panos ioannina
22-07-12, 11:16
τ0 16αρι με τα 105hp εκει τελειωνει στα 180-185 τοσα δινει κι ο κατασκευαστης αν το κοιταξεις
ερωτηση . τι φιλτρο αερος φορας το μαμα?

tragos
22-07-12, 12:39
Το προβλημα ειναι τα λαστιχα.

205/50 16 δεν φοραει κανονικα?
Με το 55αρι χανει το κοντερ σου!

Antouan1986
22-07-12, 18:03
Καταρχας παιδια να πω ενα ευχαριστω για την αμεση βοηθεια πανω στο θεμα.
Τωρα οσο για τ φιλτρο ναι της μανας του φοραει.
Οσο για τα λαστιχα ναι εγω ειπα φοραω 205/55/16 κ ο κατασκευαστης δινει 205/50/16 απλα
Δν ηξερα οτι μιση ιντσα μπορει να κόψει πχ 10χλμ
Οσο για τ κοντερ το εχω τσεκαρει κ με gps οπως ρωταει κ ενας φιλος πιο πανω κ δν χανει ουτε χιλιομετρο το
Προσεξα προχθες που τ δοκιμασα κ ηταν το κοντερ αναμεσα σε 160-165 κ τ gps εδεινε 162-163