PDA

Επιστροφή στο Forum : Λόξυγγας!!!!

steloubas
02-04-12, 09:26
Γειά σας παιδιά,καταρχάς ενα μεγάλο μπράβο σε όλους σας που ενημερώνετε τον κόσμο.
Λοιπόν έχω το Opel Corsa b και επειδή δεν έχω και πολλές πολλές γνώσεις απο αυτοκίνητα μου κάνει ενα περίεργο πράγμα που δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό η οχι.
Καμιά φορά στίς ταχύτητες 1,2,3 μου κανει ενα λοξυγγα περιπου σαν αυτο που κανει το αμαξι σε εναν ο οποιος οδηγα πρωτη φορα.Οταν παω π.χ με 2α ταχυτητα και αφηνω το γκαζι μου κανει αυτο το λοξυγγα...ελπίζω να εγινα κατανοητος...
Και κατι ακομα που εχω παρατηρησει,καμια φορα οταν ειμαι σταματημενος... στο φαναρι ας πουμε βλέπω το στροφόμετρο και ανεβάζει στροφές μονο του.
Λίγες βέβαια αλλα ειναι λες και παταω το γκαζι ελαφρα και το αφηνω.
Αν παδία καποιος ξερει περίπου τι είναι ας μου πέι ποσα θέλει για να φτιαχτεί γιατι παιδια δεν εμπιστεύμαι καινέναν μηχανικό γιάτι αν καταλάβει κάποιος οτι δεν ξέρεις την γ.....σες!
Ευχαριστώ.

opcdmax
02-04-12, 12:55
αυτο φιλε μου το κανει και εμενα!!! πρεπει να ειναι απο τροφοδοσια ,υποψιαζομαι την τρομπα μιας και ειναι συνεχεια κατω ο δεικτης περνει σκουπιδακια απο το ρεζερβουαρ!!!

Γιώργος Ντάνος
02-04-12, 13:43
Ποιο μοτέρ έχεις στο Corsa φιλος; Εμένα μου έκανε κάτι τέτοια περίεργα όταν ήταν έτοιμο να σκιστεί το κολάρο εισαγωγής και ρούφαγε αέρα από όπου να 'ναι. Μέχρι που σκίστηκε τελείως, άναψε λαμπάκι και το άλλαξα. Για κοίτα μην παίζει τπτ τέτοιο!

tragos
02-04-12, 14:56
Γειά σας παιδιά,καταρχάς ενα μεγάλο μπράβο σε όλους σας που ενημερώνετε τον κόσμο.
Λοιπόν έχω το Opel Corsa b και επειδή δεν έχω και πολλές πολλές γνώσεις απο αυτοκίνητα μου κάνει ενα περίεργο πράγμα που δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό η οχι.
Καμιά φορά στίς ταχύτητες 1,2,3 μου κανει ενα λοξυγγα περιπου σαν αυτο που κανει το αμαξι σε εναν ο οποιος οδηγα πρωτη φορα.Οταν παω π.χ με 2α ταχυτητα και αφηνω το γκαζι μου κανει αυτο το λοξυγγα...ελπίζω να εγινα κατανοητος...
Και κατι ακομα που εχω παρατηρησει,καμια φορα οταν ειμαι σταματημενος... στο φαναρι ας πουμε βλέπω το στροφόμετρο και ανεβάζει στροφές μονο του.
Λίγες βέβαια αλλα ειναι λες και παταω το γκαζι ελαφρα και το αφηνω.
Αν παδία καποιος ξερει περίπου τι είναι ας μου πέι ποσα θέλει για να φτιαχτεί γιατι παιδια δεν εμπιστεύμαι καινέναν μηχανικό γιάτι αν καταλάβει κάποιος οτι δεν ξέρεις την γ.....σες!
Ευχαριστώ.

Δεν θα βγαλεις ακρη αστο καλυτερα!

το μοτερ φοραει ξερεις? ειναι c12nz?

opcdmax
02-04-12, 15:43
+1 και εγω ετσι το εχω αφησει το δουλευω συνεχεια πανω απο 3500 στροφες και ειμαι κομπλε!!!!!

theof
03-04-12, 21:46
εμενα με μυριζει egr.εαν βεβαια εχει....

navarxos
03-04-12, 22:03
Εγω θα συμφωνησω με τον tragos.Μην πολυασχολεισαι.
Εχω την εντυπωση οτι γενικα τα opel τον ψιλοεχουν το λοξυγγα στο ασε-πατα.
Τουλαχιστον τα δικα μου (kadett c,kadett E,astra f,vectra b) το ειχαν ολα.

tragos
04-04-12, 15:25
...Εχω την εντυπωση οτι γενικα τα opel τον ψιλοεχουν το λοξυγγα στο ασε-πατα.
Τουλαχιστον τα δικα μου (kadett c,kadett E,astra f,vectra b) το ειχαν ολα.

Κ τα δικα που kadett d, kadett e, ascona c το ειχαν ολα!

vaios
04-04-12, 17:07
Μπορει να ειναι απο 3 πραγματα
1)Θελει καθαρισμα η πεταλουδα
2)Χαλασμενο AIR FLOW METER ακριβως μετα το φιλτρο αερος ειναι
3)Πολλαπλασιαστης
Δοκιμασε το πρωτο που δεν κοστιζει και πολυ και βλεπεις
Καλο θα ηταν παντος να πας να το πριζωσει και καποιος ειδικος

tragos
04-04-12, 18:25
Κ να το πριζωσει οπως λες δεν θα βγαλει τιποτα.
αν ειναι μονου ψεκασμου, που μαλλον ειναι δεν χρειαζεται ποτε καθαρισμα η πεταλουδα, ουτε AFM εχει.

και φυικα κ δεν παιζουν μονο αυτα που εγραψες ρολο.

το προβλημα του μπορει να ειναι

κακη ποιοτητα βενζινης
λαθος πιεση απο την αντλια βενζινης
προβλημα στην agr αν εχει
μπουζοκαλωδιο
πολλαπλασιαστης
ντιστριμπιντερ αν εχει
λαθος αβανς
μπουκωμενο μπεκ
προβλημα στον λαμδα
ποντενσιομετρο πεταλουδας
αισθητηρας θερμοκρασιας
μαπ σενσορ αν εχει
και αλλα τοσα.....

αν μας πει τι μοτερ εχει τοτε μπορει να μπορεσουμε να βοηθησουμε!

Opelcorsakias
05-04-12, 01:38
egw exw ena corsa c kai me to ekane synexeia kai telika htan voulwmenh h egr...tn ka8arisa kai twra komple..

steloubas
05-04-12, 10:35
παιιδια ευχαριστω πολυ που ασχολοθηκατε,παιδια το χα παει σε ενα μηχανικο οχι για να το τσεκαρει απλα να το δει και να μου πει τι γνωμη του και μου ειπε οτι το μοντελο που εχω εγω ειναι αυτο με τα μοτερ που δεν εχουν προβλημα....μου ειπε οτι αυτα βγαινουν με 2 μοτερ το ενα γενικα παρουσιαζε πολλα προβληματα ενω αυτο που εχω εγω οχι...Με συγχωρειτε αν δεν ημουν κατατοπιστικος αλλα ρε παιδια δεν εχω ασχοληθει με το θεμα αλλα σιγα σιγα μαθαινω...

steloubas
05-04-12, 10:43
και συμβουλεψτε με ρε ποαιδια και σε κατι ακομα,επειδη οπως ξερετε αυτα τσιμπανε και λιγο λαδακι.τι λαδια να το βαζω...?