PDA

Επιστροφή στο Forum : Corsa B OPC (λεεεεμε τωρα!!!)

Nikos_Ped
01-09-11, 15:03
(Ψαρωσατε ε?! χααχαχαχα) Λοιπον! Μετα απο συζητηση με ενα φιλο που σχολιαζαμε το αμαξι μου και λεγαμε ποσο για τον κοκορα ειναι, μου πεταει μια φαινη ιδεα! Να παω λεει να βαλω κινητηρα OPC στο Corsa B μου................. του 96'!!!! Σκεφτομαι εδω και καιρο αυτην ιδεα οχι ως προς το να βαλω (μονο ενας τρελος θα το εκανε!!) αλλα ως προς το αν μπαινει ενας τετοιος κινητηρας σε αυτο το αμαξι! Και ας πουμε οτι μπαινει και γινονται τα κοψε ραψε στο σασι για να μπει...... μετα..... στην πρωτη δυνατη γκαζια δεν θα ξεκολλησει το μπροστινο τροπετο απο την δυναμη του κινητηρα (λεμε ρε παιδι μου τωρα, αν αντεξει πρωτα το μπροστινο συστημα μεταδωσης) και το κινηγαω σε κανα χωραφι!! (το θεμα το εγραψα για την πλακα! δεν αναγκαζεται κανεις να απαντησει!)

kalober
01-09-11, 16:11
den iparxei kanenas ma kanenas logos na epilekseis enan kinitira opc...tha se diskolepsei para poli na ton valeis, tha pliroseis poli parapanw giati einai panakrivos...kai den einai kai kati toso kalo...
Ama einai na valeis kati pane se c20xe na deis ti kanei to corsaki :p
Episis mporeis na to valeis 16ari kai na to kaneis opws itan to Corsa B GSI....

clutchmaster
01-09-11, 16:17
Μπαίνει πανεύκολα αρκεί να έχεις το κασέρι και να κατέχεις και να ξέρεις 2-3 πραγματάκια. Ούτε θέμα με το σασί δεν θα έχεις, εκτός αν σας για τρελλα άλογα, που εκεί ίσως να θέλεις κάποιες λίγες ενισχύσεις.

Nikos_Ped
01-09-11, 16:50
Περα απο την πλακα αν αλαζα κινητηρα που το εχω σκευτει σοβαρα γιατι δεν το αντεχω αλλο το καρμπιρατερ και τα λευτα που θελει για βενζινη θα εβαζα ενα ecotec 1.2 τον ιδιο δλδ που εχει, στα 75 αλογα ή τον 1.4 στα 90. Τιποτα παραπανω! δεν αξιζει για παραπανω....

(μονο για καταναλωση δλδ θα αλαζα κινητηρα σε αυτο το αμαξι! μετα τα 120km/h το αμαξι παιζει σαν belly dancer!!!)

giorgos_ASTRA G
01-09-11, 16:58
Α ρε Νικο με τις ιδεες σου.

george ecotec
01-09-11, 17:02
θες ενα c20let ολα τα παρεμφεροι τα κουμπωνεις επανω και κερνας κοσμο :D

Nikos_Ped
01-09-11, 17:03
Α ρε Νικο με τις ιδεες σου.

χαχαχαχα δεν ηταν δικη μου ιδεα! χαχαχα

Nikos_Ped
01-09-11, 17:05
θες ενα c20let ολα τα παρεμφεροι τα κουμπωνεις επανω και κερνας κοσμο :D

τον πρωτο ναι θα τον κερασω μετα ομως ο Αγιος Πετρος δεν ξερω τι πινει!!!

AntonisP
01-09-11, 17:35
φταίω εγώ τώρα να γράψω , γιατί βελτιώνεις ένα αμάξι που είναι καταπληκτικό από την μάνα του????
χαχαχαχαχαχα
Για πλάκα έτσι αφού κάτι αντίστοιχο μου είχες γράψει σε ένα δικό μου θέμα... :)

Λοιπόν στο προηγούμενο Corsa 1,4 90hp όχι ecotec, του έπινα το αίμα και δεν έκανε κιχ, αλλά άλλαζα λάδια κάθε 5.000χλμ και κάθε 10.000 και φίλτρο, πάρε το μοτέρ και βάλτο άφοβα. Άν και γνώμη μου είναι να βάλεις το 1,6.
:)

Nikos_Ped
01-09-11, 17:40
φταίω εγώ τώρα να γράψω , γιατί βελτιώνεις ένα αμάξι που είναι καταπληκτικό από την μάνα του????
χαχαχαχαχαχα
Για πλάκα έτσι αφού κάτι αντίστοιχο μου είχες γράψει σε ένα δικό μου θέμα... :)

Λοιπόν στο προηγούμενο Corsa 1,4 90hp όχι ecotec, του έπινα το αίμα και δεν έκανε κιχ, αλλά άλλαζα λάδια κάθε 5.000χλμ και κάθε 10.000 και φίλτρο, πάρε το μοτέρ και βάλτο άφοβα. Άν και γνώμη μου είναι να βάλεις το 1,6.
:)

χαχαχαχαχαχα τρελε!! χαχαχαχα

περιμενετε να δω πως θα παει το πραγμα με την κωλοκριση και θα δειτε θεμα ή για "Αγορα Corsa C" ή για "Αλλαγη κινητηρα σε Corsa B"!!!

AntonisP
01-09-11, 17:45
χαχαχαχαχαχα τρελε!! χαχαχαχα

περιμενετε να δω πως θα παει το πραγμα με την κωλοκριση και θα δειτε θεμα ή για "Αγορα Corsa C" ή για "Αλλαγη κινητηρα σε Corsa B"!!!

Αυτό περιμένω , το δεύτερο θέμα ελπίζω ή και τα 2 συνδυασμένα "Αγορα Corsa C και Αλλαγη κινητηρα" .
Αστα με την κρίση μην τα συζητάς αλλά τα όνειρα δεν κοστίζουν, συνέχισε και εύχομαι να το καταφέρεις. Έτσι έλεγα και εγώ για το OPC αλλά με τα πολλά και τα λίγα το κατάφερα.

Nikos_Ped
01-09-11, 17:53
Απο ονειρα.... εχει τιγκαρει ο σκληρος!! Δεν χωραει αλλα!!!!

AntonisP
01-09-11, 18:08
άρχισε να τα κάνεις copy paste στην πραγματικότητα... Ή μάλλον cut paste καλύτερα ;)

drosso GP
02-09-11, 20:40
(Ψαρωσατε ε?! χααχαχαχα) Λοιπον! Μετα απο συζητηση με ενα φιλο που σχολιαζαμε το αμαξι μου και λεγαμε ποσο για τον κοκορα ειναι, μου πεταει μια φαινη ιδεα! Να παω λεει να βαλω κινητηρα OPC στο Corsa B μου................. του 96'!!!! Σκεφτομαι εδω και καιρο αυτην ιδεα οχι ως προς το να βαλω (μονο ενας τρελος θα το εκανε!!) αλλα ως προς το αν μπαινει ενας τετοιος κινητηρας σε αυτο το αμαξι! Και ας πουμε οτι μπαινει και γινονται τα κοψε ραψε στο σασι για να μπει...... μετα..... στην πρωτη δυνατη γκαζια δεν θα ξεκολλησει το μπροστινο τροπετο απο την δυναμη του κινητηρα (λεμε ρε παιδι μου τωρα, αν αντεξει πρωτα το μπροστινο συστημα μεταδωσης) και το κινηγαω σε κανα χωραφι!! (το θεμα το εγραψα για την πλακα! δεν αναγκαζεται κανεις να απαντησει!)
Ελα παρε μερικες ιδεες με c20let που δεν εχει και μεγαλη διαφορα με τον Z20let!!Μερακι θελει φιλε μου και χρηματα!!
http://www.opel-club.gr/vbulletin/showthread.php?t=15013

nightfall
02-09-11, 21:27
άσε το αμάξι σου έτσι όπως είναι μια χαρά είναι σου κάνει όλα τα κέφια και δεν ζητάει τίποτα.....;)

Nikos_Ped
03-09-11, 10:06
άσε το αμάξι σου έτσι όπως είναι μια χαρά είναι σου κάνει όλα τα κέφια και δεν ζητάει τίποτα.....;)

+1 +οτι του εχω πιει το αιμα στα χειροφρενα!!

Nikos_Ped
03-09-11, 10:09
Ελα παρε μερικες ιδεες με c20let που δεν εχει και μεγαλη διαφορα με τον Z20let!!Μερακι θελει φιλε μου και χρηματα!!
http://www.opel-club.gr/vbulletin/showthread.php?t=15013

πραγματικα... πολυ ομορφο project!!

ASCONAN
03-09-11, 15:34
Φίλος από εδώ πήρε από τον Πατρινό ένα 8v 2.0 c20ne αλουμινένιο (ίδιο με το C20XE απλά στην 8βάλβιδη έκδοσή του) και έχει το ίδιο ακριβώς corsa μ'εσένα! Έμεινε υπέρ-καρά-ευχαριστημένος ;)

Το συγκεκριμένο είναι ή 115 ή 130 άλογα... και πάει σφαίρα :)

Nikos_Ped
08-09-11, 01:02
Φίλος από εδώ πήρε από τον Πατρινό ένα 8v 2.0 c20ne αλουμινένιο (ίδιο με το C20XE απλά στην 8βάλβιδη έκδοσή του) και έχει το ίδιο ακριβώς corsa μ'εσένα! Έμεινε υπέρ-καρά-ευχαριστημένος ;)

Το συγκεκριμένο είναι ή 115 ή 130 άλογα... και πάει σφαίρα :)

εγω σου ειπα αδερφε!! ενα Corsa C θελω που να χαριζεται και ειμαι κοπλε!!! χαχαχαχαχα